DE STEM OR f. b. Voor God, Koningin en Vaderland EDITIE VOOR ZEELAND Een rede die onze volle aandacht verdient :ker Prijs uitsluitend per week f 0.30 worden. 40 watt 25 watt liotoestel et, schiet 'er: één en of 2 Redactie j Oostkade 16, Sas van Gent Administratie t Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave„De Stem" Drukker t G. de Mul, Sas van Gent No 2. Dinsdag 28 Nov. 1944 Directeur t J. A. H. M. v. Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer omgeving liederen ng f 0,75 Juist in het begin van September kwamen wij in den maalstroom van het oorlogsgebeuren op eigen gebied: het front ging over ons heen. Zoo is het te verklaren, dat, afgesloten van elke communicatiemogelijkheid als wij waren, jagend achter de clandestiene radioberichten en eenigszins betrouwbare frontaanwijzingen, een rede van groot belang vrijwel geheel aan onze aandacht ontsnapte. Maar thans is deze rede juist actuëelèr dan ooit. Nu wij ons steeds beter gaan bezinnen op den opbouw van een nieuw Nederland hebben wij hierin een prach- tigen leidraad. Voor mij ligt immers de volle dige tekst van 's Pausen redevoering op den eersten September. Het is wel een herdenkings dag: vijf jaar oorlog. Maar het is vooral een toekomstrede: „The pope gives a strong lead to social planners", de Paus geeft een houvast aan de ontwerpers van de nieuwe gemeen schap. Zoo vind ik deze rede aangekondigd in de „Catholic Herald" van 8 September 1944. Bij haar bespreking zullen wij van den Engel, schen tekst gebruik maken. Luisteren wij naar den H. Vader: „Vandaag, aan het einde van het vijf de oorlogsjaar, als de menschheid in zich zelf keert om de pijnlijk afgelegde weg van tranen en bloed te overzien, geduren de deze sombere vijf jaar van haar histo rie, huivert zij vol ontzetting voor den af grond van ellende, waarin de geest van geweld en de overheersching der wapenen haar hebben gebracht". Dat is 's Pausen terugblik op het verleden. Met huiver schudden wij dien nu ook af. Of heeft het rechtsverkrachtend geweld met de overheersching der wapenen ons ook niet ge kwetst en getroffen? Helaas moet het grootste deel des lands nog zuchten onder een on barmhartig juk. Maar spoedig, zoo hoopen wij, zullen ook die Nederlanders herademen. En dan: vooruit! Want „Daar zij (de menschheid) weigert te worden overweldigd door de herinnering aan het verleden, zoekt zij nu angstig naar de oorzaken van deze verschrikke lijke geestelijke en materiëele catastrophe, vast besloten iederen afdoenden voorzorg te nemen tegen de herhaling in andere vormen van deze vreeselijke tragedie". Inderdaad! Enkele oorlogsmisdadigers en uitbuiters daargelaten, is dit de kreet op aller lippen: „Dat nooit meer!" Maar dat wordt niet bereikt alleen door het bedwingen en mi litair klein houden van den vijand. De ge schiedenis leert, dat zulk een negatief optre- treden alléén tenslotte geen oplossing brengen kan. Neen, God zij dank, daarnaast klinkt al- lerwege ook in ons vaderland, de roep om eensgezinden opbouw van een betere maat schappij, zooals ook de H. Vader dat con stateert: „Vele weldenkende menschen, geschokt door de opeenhooping van zulk een ruine, ontwaken als het ware uit een ver ontrustenden droom en trachten zelfs in andere kampen, tot dusverre onderling verdeeld, medewerkers te vinden, arbeids- makkers en wapenmakkers voor de groote onderneming: de heropbouw van een wereld, die tot in zijn grondvesten is geschokt en tot in zijn innerlijkste samen stelling is uiteen gescheurd. Niets kan natuurlijker en actuëeler zijn dan dat, niets meer in het voordeel van de nu noodzakelijk te nemen voorzorgen. Voor allen, die groot gaan op den naam van Christen en die hun geloof in Christus belijden, hun geloof in een le ven, nauwkeurig ingesteld op Zijn wetten, voor hen allen berust deze bereidheid tot samenwerking in een geest van echt broederlijke harmonie, niet alleen op den moreelen plicht die zij gevoelen om hun burgersplichten te vervullen, maar bo vendien wordt deze drang tot samengaan voor hen zelfs verheven tot de waardig, heid van een gewetensplicht, steunend op de liefde voor God en den naaste, en met klem thans naar voren gebracht door de alarmeerende verschijnselen van het oogen blik en de inspanningen, die gevraagd worden om de volken te redden". Het lijkt niet noodig hieraan veel toe te voegen. De roep om samenwerking wordt hier onderschreven door Petrus' opvolger. Het kan niet anders of hij wordt door ons, katho lieken van Nederland, overgenomep. Samen werking met allen die Christenen zijn en Christelijk leven willen. Waarom „met Christenen"? Dit is nu eenmaal een vast staand feit: zonder Christus geen hoeksteen en dus tenslotte een wankelbaar gebouw. Deze fundamenteele waarheid zal door den Paus eerst worden uiteen gezet en door ons in een volgend artikel besproken. Van den anderen kant mogen wij niet te somber gestemd wor den, wanneer het lijkt, dat daardoor sommigen van samenwerking zouden zijn uitgesloten om dat zij zichzelf wellicht niet meer als Christe nen beschouwen. Want Europa kan zijn erf deel niet vergeten. Overal zijn sporen van christelijken geest overgeërfd. Waar eenigs zins mogelijk, moeten zij worden blootgelegd en in vruchtbare samenwerking dienstbaar ge maakt. Wanneer dat als derde punt behandeld zal zijn, zullen wij stuk voor stuk 's Pausen constructieve gedachten in oogenschouw ne men. Dit zij echter onze conclusie voor vandaag: Wij willen een hechter en inniger samenwer king dan ooit met alle goedwillenden in ons vaderland. Eenheid overkoepele onze onver mijdelijke verscheidenheid. Nu reeds moeten wij, katholieken, onszelf op alle gebied ge reed maken, om ons straks volgens de veilige richtlijnen van Bisschoppen en 's Lands Over heid, overal als anderen in een organisch ge heel voor het nationaal welzijn te kunnen inzetten. F. B. OFFICIEELE LANDBOUW MEDEDEE- LINGEN VOOR OOST Z.-VLAANDEREN Inleveringspremie granen en peulvruchten De telers van granen en peulvruchten zal een inleveringspremie worden toegekend wel ke geldt tot 16 December 1944. Deze premie bedraagt voor: Tarwe, rogge, gerst en kl. gr. erwten f 2,50 per 100 k.g. Bruine en witte boonen f 5,. per 100 k.g. De keuringsdatum is beslissend voor be rekening van de premie, terwijl uit het dorsch- briefje moet blijken, dat de partijen afge- dorschen zijn. Voor reeds geleverde of gekeurde partijen, die voor bedoelde premie in aanmerking ko men, zal nog een bijbetaling worden gedaan. Opzetten contractvarkens Geregistreerden, die volgens de onlangs ge dane publicatie verplicht zijn één of meerde re contractvarkens op te zetten, moeten de contracten vóór 8 December a.s. bij hun Plaatselijke Vertegenwoordigers teekenen, ter wijl de biggen vóór 20 December 1944 op de bedrijven moeten zijn. Aanvragen tot huisslachting van dengenen die verplicht zijn contractvarkens op te zet ten, zullen alleen dan in behandeling worden genomen indien de contracten geteekend en de biggen op het bedrijf aanwezig zijn. Contractvarkens mogen alleen aangevoerd worden op de dagen, dat slachtvee aange voerd wordt. Gedupeerden door oorlogsom standigheden kunnen ontheffing van deze ver hoogde contractplicht verkrijgen. Aanhouden vee. De veehouders worden er hierbij op attent gemaakt, dat het bedrijfsmaximum 1944 melk en kalfkoeien alsmede de vergunningen tot aanhouden van jongvee nog steeds van kracht zijn. Degenen, die melk- en kalfkoeien boven hun bedrijfsmaximum aanhouden, kunnen deze thans nog vrijwillig op de taxatiemarkten le veren. De aangevoerde melk- en kalfkoeien zullen grootendeels worden toegewezen aan de gedupeerde veehouders van West-Z.-Vl. Bij onvoldoende aanvoer zal tot vordering van vee worden overgegaan. Rooien boomgaarden. De tuinders worden er op gewezen, dat het rooien van boomen in boomgaarden welke door innundatie of oorlogsgeweld vernield zijn, ver boden is. Dit met het oog op eventueel uit te keeren schadevergoedingen. Aanvragen aankoop- en terugkoop granen. Vanaf Maandag 27 November 1944 kunnen de aanvragen voor aankoop en terugkoop granen worden ingediend bij de Plaatselijke vertegenwoordigers.

de Stem | 1944 | | pagina 1