KNAPENKOOR „DE STEM" Aan de Polen CONCERT 2 in Londen het verzet bleef aanvuren en leven dig houden, niet beter koelen dan door te ver- ordonneeren, dat alle straatnamen, die her innerden aan levende leden van ons Vorsten huis, moesten veranderd worden. Vandaar al leen nietszeggende namen als Postlaan, Post- plein, Zusstraat en Zoosingel, die je telkens even een venijnig steekje gaven, als je ze las, of waarbij je een leelijken smaak in je mond kreeg, als je ze soms moest uitspreken. Doch wat dachten de heeren er mee te bereiken? Dat door zóó iets de gedachte aan het Oranje huis zou wegslijten in het volksleven, dat de liefde voor onze Vorstin en Haar gezin er door zou kwijnen? Gelijk in zoovele gevallen, had men hier den Nederlandschen aard totaal miskend. Met zulke kleine geniepigheidjes maakt men dien juist weerbarstig en op standig. Dat was nu juist de manier, om de Oranjeliefde als een onuitdoofbaar vuur in het volksgemoed te laten voortbranden en toen de schuif der verdrukking werd wegge schoven, laaide ze op in een vurige spontani teit, waarvan de zich meesters in de propa ganda wanende heeren verbaasd zouden heb ben gestaan, als ze het hadden kunnen waar nemen. Nu worden de bordjes natuurlijk weer ver anderd. Zou het geen aanbeveling verdienen, ze straks een bijzonder cachet te geven als blij vende herinnering aan de duistere periode, toen de zwarte wolk der verdrukking vóór de Oranjezon hing? die Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bevrijdden Omdat uw volk de eeuwen dóór het lijden heeft gekend; omdat uw zonen, hard en stoer, aan oorlog zijn gewend; omdat ge in een grootsch verleen der Pruisentrots weerstond, en jarenlang geknecht, gebeuld, den weg der vrijheid vond; omdat ge wist de felle smart, geduld, met brandend oog, toen 't Hunnen-leger van den Mof uw vlakten overtoog; omdat uw steden zijn verwoest, uw kinderen zijn verstrooid; omdat de Pruis u wreed ontnam, al wat 't bestaan vermooit; omdat uw land verweduwd lag, gehuld in donkere rouw, maar strijden bleef voor 't heilig Recht, met onbezweken trouw; omdat gij vecht aan onze zij, en ons de vrijheid bracht, die eindelijk daagde, blij begroet, na menigen helschen nacht; omdat gij zuchtend onder 't wee, tóch hulp ons hebt verleend; omdat uw zonen, hard en stoer, met Neerland zijn vereend; omdat gij zijt van 't Poolsche bloed, van d'eigen Christenstam, een broedervolk, geloofsgenoot, ons ter redding kwam; daarom vereert Zeeuwsch-Vlaanderland uw dapperen frontsoldaat, als Held maar dan in beet'ren zin, dan zoo 't een Móf verstaat; Eenvoudig, inenschelijk, vlot en vroom, U, Polen, onzen groet; Oprechte dank zij u gebracht! Dat - God uw weg behoed! November 1944. HUB. KUNST Naschrift van de redactie: Het enthousiaste en sympathieke vers werd gemaakt na de bevrijding van Breda. Toch meende ook „De Stem" in Zeeland dit saluut te moeten brengen. Want aan de Polen heeft ook een groot gedeelte van ons gewest zijn bevrijding te danken. Een enkel woord moesten wij daartoe wij zigen. Hiertegen bestaat wel geen bezwaar, daar de dichter niet zoozeer op hooge kunst waarde dan wel op een hartelijken toon be dacht was. November 1944. BERICHTEN B.B.C. 18.45 uur Frontcorrespondenten uit de sector ten Oos ten van Aken melden, dat de Amerikaansche troepen door het bosch van Würzln zijn en zich op de vlakte van Keulen bevinden. Zij zijn Grosschau genaderd. Eschweiler, waar de geallieerden zijn door gedrongen, moet huis voor huis gezuiverd worden. In een week tijd heeft het negende Ameri kaansche leger bij Jülich 125 vijandelijke tanks vernietigd en 9000 Duitschers gedood. Het derde Amerikaansche' leger is in zware strijd gewikkeld in de omgeving van Postdorf. Vanuit Straszburg rukken de Franschen en Amerikanen in Noord-Westelijke richting ver der op. De Duitschers, die zich ten Noorden van Mühlhausen bevinden, zijn volledig gedesor ganiseerd en trekken zich terug op de Rijn. In Limburg hebben de geallieerden ten N.- Westen van Venlo 3 K.M. terrein gewonnen. Meer dan 1000 zware Amerikaansche bom menwerpers en 1000 jagers vielen heden over dag doelen aan in Duitschland. O.a. de Leuna- benzinefabrieken in Merzenburg en Bingen bij Mainz. In de afgeloopen nacht deden Mos quito's, zonder zelf verliezen te lijden, een aanval op Berlijn. Vanuit Italië werden doelen aangevallen in de omgeving van München, Innsbruck en Linz. Correspondenten uit Moskou melden, dat krachtige versterkingen worden aangebracht aan de Noordelijke grens van Oost-Pruisen. Het Estlandsche eiland Oesel, dat de golf van Riga beheerscht, is thans geheel in Rus sische handen. De Duitschers hadden nog ge tracht met 8 torpedojagers en een krüiser de bezetting te evacueeren, doch door de zware Russische afweer moesten zij deze poging op geven. Vooral de kruiser werd zwaar be schadigd. In de afgeloopen week is, zooals be kend, nog 'n torpedojager in de grond geboord. Uit het hoofdkwartier van Maarschalk Tito wordt gemeld, dat Albaneesche vrijscharen Scutari, het laatste Duitsche bolwerk in Al banië, naderen. In Oostelijk Tsjecho-Slowakije hebjben de Russen, ondanks het slechte weer, terrein ge wonnen. In Hongarije werd een tegenaanval van de Duitschers afgeslagen. Van het front in Italië wordt gemeld, dat het 8ste Britsche leger in de buitenwijken van Faenza staat. Verkenningsvliegtuigen die, enkele uren na de Amerikaansche aanval met super vliegende forten op Tokio, boven deze stad vlogen, heb ben gemeld, dat de geheele industriewijk nog in brand stond. Gedurende de aanval versche nen er zoo goed als geen vijandelijke jagers in de lucht terwijl het afweervuur zeer gering was. Generaal Smuts heeft verklaard, dat zoodra de oorlog in Europa ten einde is, er door Zuid- Afrika troepen en vliegtuigen beschikbaar zul len worden gesteld voor de strijd in het verre Oosten. Deensche patriotten hebben in een plaats in Jutland het bevolkingsbureau overvallen en 100,000 registratiekaarten meegenomen. In verband met het aanstaande bezoek van generaal de Gaulle en de minister van buiten- landsche zaken Bidot aan Moskou, heeft deze laatste een verklaring afgelegd welke onder meer inhield, dat het noodig is, dat de tradi- tioneele Fransch-Russische entente weer in het leven zal worden geroepen. De eerste minister van Polen is afgetreden. De Londensche pers betreurt dit aftreden zeer daar het toegeschreven wordt aan de mis lukte pogingen van de aftredende minister om een betere verhouding tusschen de Poolsche en de Russische regeering tot stand te brengen. Vandaag is het 50.000ste nummer van „The Times" verschenen. Het eerste nummer ver scheen op 1 Jan. 1785. Uit alle deelen van de wereld kwamen gelukwenschen binnen. O.a. waren er gelukwenschen van Koning George, Churchill en de Noorsche Premier. ELECTRICITEITS GEBRUIK We mogen wel dankbaar zijn, dat de cen trale der P.Z.E.M. in Sluiskil onbeschadigd gebleven is. Al gelden dan beperkende be palingen, ook op dat gebied leven we in O.- Zeeuwsch Vlaanderen in een land van be lofte. Vergelijk slechts de zeer strenge rant soeneering in Breda (en andere steden van Brabant) Per dag mag daar 200 watt gebruikt worden. Dat is voldoende voor één lamp van 40 watt gedurende 5 uren of twee lanmpen van 25 watt gedurende 4 uren. Als men een radiotoestel gedurende een half uur per dag gebruikt, schiet er voor de verlichting nog slechts over: één lamp van 40 watt gedurende 4 uren of 2 lampen van 25 watt gedurende 3 uren. F. B. HULST VRIJDAG 1 DECEMBER 1944 voor 't publiek van Hulst en omgeving 'n Program met diverse Nederlandsche liederen Balcon f 1,50. Ie Rang f 1,2e Rang f0,75 Kaartverkoop: JOS. v. REMORTEL-DE PLUKKER Com. de Vosplein 6, Hulst

de Stem | 1944 | | pagina 2