Voor God, Koningin en Vaderland EDITIE VOOR ZEELAND EEN ZEEUWSCHE KATHOLIEKE STEM IN HET KOOR DER VRIJE NEDERLANDSCHE PERS. De bordjes verhangen. Het eerste, dat we willen doen in onze Zeeuwsche „Stern" is natuurlijk het afdrukken van een portret van Koningin Wilhelmina, een recht, dat aan de geknevelde pers was ontnomen, doch dat de waarlijk Nederlandsche pers als een voorrecht en een eer beschouwt. Dit is een afbeelding van het bekende portret, dat op zoo ruime schaal clandestien werd ver kocht, toen het uiten van liefde voor het Oranjehuis een „misdaad" was. Maar we mo gen nu weer fier en frank en vrij getuigen van onze aanhankelijkheid en eerbied jegen Haar, in wie ook de verzetswil tijdens de dagen van onderdrukking werd gesymboliseerd en waar voor we iederen Zondag in onze kerken ble ven bidden: „Domine, salyum fac regem nostrum". Prijs uitsluitend per week f 0.30 RedactieOostkade 16, Sas van Gent Administratie Dubbelpoort 7, Hulst Uitgave s .,De Stem" Drukker G. de Mul, Sas van Gent DE STEM No 1. Maandag 27 Nov. 1944 Directeur i J. A. H. M. v. Schijndel Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer Jarenlang heeft het katholieke blad „De Stem" 'n ondergrondsch bestaan moeten leiden. Zijn redacteuren, medewerkers en verspreiders leidden een opgejaagd leven of hebben hun werk met den dood moeten bekoopen, zooals de actieve Jan Roovers, die onder den schuil naam Jac de Groot dagelijksch in touw was om het blad regelmatig en op tijd van de pers te krijgen. Reeds vanaf 1 November trad het blad te Breda in het volle licht, en nog wel als dagblad, zij het dan door bijna onoverkomelijke technische moeilijkheden, slechts in een bul letin-uitgave en met een beperk te oplage. De verdere gang van zaken is logisch en duidelijk. De regeering immers liet de vogende instructie hooren: Een blad, dat na 1 Januari 1R43 nog verscheen, moet zijn verschijning na de bevrijding sta ken. De zoogenaamde illegale pers neemt dan de taak ter hand mede te werken ai.i eer. Waar lijk Nederlandsche voorlichting van het publiek. Allerwege in Zeclnn 1 nu. deed zich bij de katholieke bevolking de behoefte gevoelen aan een blad, dat meewerken wil aan den opbouw van een sterk en eens gezind Nieuw Nederland en te gelijk aen principiëel katholiek karakter draagt. Vanzelfsprekend heeft het „Dagblad van Noordbrabant" opgehouden te bestaan. Niet al leen het Nederlandsch gezag heeft het om zijn onvaderlandsch gedrag gedesavoueerd, maar ook de Bisschoppen van Nederland hebben het als zoodanig reeds onder de bezetting gebrandmerkt en niet langer als katholiek er kend. Vanwege het groote belang, dat aan een geheel nieuw katho liek blad voor ons gewest moest worden gehecht, werden plannen uitgewerkt om tot de verschij ning van een Zeeuwsche editie van „De Stem" te geraken. Een blad, dat dus, het zij nogmaals met nadruk gezegd, hoegenaamd geen betrekkingen of relaties met het vroegere „Dagblad van Noordbrabant" heeft, al zal het, evenals andere bladen deden, van een klaarliggend administra tie en colportageapparaat ge bruik maken. Technische verzorging van een groot katholiek orgaan is echter in Zeeland onmogelijk. Vandaar een Zeeuwsche editie van een overigens bui ten ons gewest gevestigd blad. Toch beoogden en bereikten wij niet alleen een „editie voor Zeeland", maar een werkelijk „Zeeuwsche" krant, want al blijven directie en hoofdredactie voor beide edities dezelfde draagt de Ne derlandsche Leeuw niet vele pijlen, saamge- bundeld in één klauw? tevens is gezorgd voor een waarlijk „inheemsch Zeeuwsche" medewerking. Zeeland is één der pijlen in den klauw van den Nederlandschen Leeuw. En een die er zijn mag. Dit blijft bij „De Stem" gewaarborgd. Aangezien evenwel papiernood en expe ditiemoeilijkheden thans een verzorging van uit Breda onmogelijk maken, wordt de Zeeuwsche „Stem" thans in Zeeland gedrukt. Wel is het blaadje erg klein. Het is een ge volg van het nijpend papiertekort. Maar toch brachten wij onze abonnee's liever dagelijks iets, zij het dan nog zoo weinig, dan enkele malen in de week een grooter blad. Bovendien noodzaakt het papiergebrek ons de oplage te beperken tot een minimum. Er is echter één troost. Aangezien wij onder de bezetting trouw onze blaadjes lazen en doorgaven, kunnen wij dat nu immers nog. Als een be langstellende U dus vraagt hem te helpen, dan zult U dat on getwijfeld doen. Op die manier kunt U belangrijk bijdragen tot ons succes. Zoo is dan het nieuwe katho lieke blad ook in Zeeland ge boren. Het begint zijn bestaan in een wel zeer bewogen periode voor land en volk en het hoopt zijn taak tot het laatste toe te kunnen volbrengen. Allen, die er aan medewerken, beseffen de verantwoordelijkheid, die op hen rust en de onmisbaarheid van veler steun. Steun, niet het minst van hen, die in de dagen van de onderdrukking Vader land en Kerk krachtdadig |en trouw hielpen, ale beknotting, kneveling en persoonlijk gevaar ten spijt. Wij willen immers dienen en zoeken (dit zij terloops opgemerkt) zeker geen geldelijk gewin. Voor Christus onzen Koning pakken wij aan, Voor Koningin en Vaderland gaan wij in zee, Moge God daar Zijn zegen op geven. Namens de directie en hoofd redactie, F. B. Niet alleen met een algemeen systeem van rechteloosheid, met gevangenzetting, mishandeling, met roof en plundering, met de deportatie van duizenden onzer mannen hebben de „bescher mers' uit het Oosten ons land en onze stad gekweld, het waren ook kleine geniepigheden, waar mee ze ons wisten te treiteren en te sarren. Zoo konden ze hun woede tegen het Ora"'"1-

de Stem | 1944 | | pagina 1