(/(ALK»"' V. mum .Sijlk V&ütCbSe gemengde berichten PROVINCIAAL NIEUWS Mededeeiingen Plaatse!. Distributiediensten Locale berichten De hoofdinspectie voor de luchtbescher ming vraagt: Gaat U na een bomaanval op Uw woonplaats, ook Uw eigen huis van on der tot boven controleeren, ook al lijkt het dat het niet getroffen is De Nederlandsche boekenproductie. In Nederland kwamen in 1942 in totaal 3220 boeken uit. Hiervan verschenen 2952 in het Nederlandsch, 106 in het Duitsch en 145 in het Engelsch, Uit het Duitsch werden 105 boeken vertaald, uit het Engelsch 22. Krijgen we houten steden? De leider van Het verbond van Zweedsche exporteurs van houten huizen heeft onlangs medege deeld, dat dit verbond, waarbij ongeveer 30 fabrieken zijn aangesloten in staat is 50.000 houten huizen per jaar uit te voeren en even tueel kan dit aantal nog worden vergroot. Zweden verwacht, dat het na den oorlog door den uitvoer van houten hulzen in staat zal zijn op de beste en snelst mogelijke wijze hulp te verleenen aan de door den oorlog geteis terde landen. Met 5 millioen aan den haal! Vrijdag middag, omstreeks zes uur werd de auto der kolenmnn Limburg-Maas, die een som van vijf millioen vervoerde, door een twintigtal mannen overvallen op den eenzamen weg tusschen Mechelen a/M. en Asch. De chauf- feur en de begeleidende rijkswachters wer den in bedwang gehouden en zonder gestoord te worden maakten de mannen zich meester van het geld om vervolgens spoorloos te ver dwijnen. Strijd om andijvie. De Haagsche groente markt geraakte des morgens heel eventjes in beroering. Twee groenteboeren betwistten elkaar het recht op de laatste kist andijvie, die een grossier af te geven had. Vijf en twintig kroppen voor een inkoopwaarde van nog geen gulden in totaal, verwisselden eenige malen van eigenaar. Van rukken aan de kist kwam rukken aan elkander, de groentehan delaren werden handgemeen, verloren in het vuur van het gevecht de grenzen uit het oog entuimelden, innig omstrengeld, te za- men in het water van de gracht. Een kon er zwemmen, de ander niet. De zwemmer was betrekkelijk spoedig weer op het droge, een inmiddels naderbij gekomen politie-agent gelastte hem, nu ook zijn spartelende tegen-, partij uit het water op te halen. Even later stonden beiden druipnat en terdege afgekoeld voor den weisdienaar, beantwoordend diens vragen voor het proces-verbaal wegens w(j konden dat niet precies gewaar worden verstoring van de openbare orde of zwemmen in verboden water. Het knstje andijvie heeft een van de twee vechtersbazen tenslotte mee naar huis geno men. Of hij èr gelukkig mee was? Wij hoor den dat zijn eerste klant, waar hij aan de deur kwam, hem heeft gevraagd: „Gunst groen man, heb je alleen maar andijvie?.(Tel.) Sinaasappelen zatDe correspondent van de „News Chronicle" te Kaapstad bericht dat men in de Zuid-Afrikaansehe Unie ver wacht, dat voor einde September 150 millioen sinaasappelen wegens gebrek aan scheeps- tonnage vernietigd zullen moeten worden. Maréchaussée in Adams ccstuum. Eeni- gen tijd heeft zich de alles behalve stichte lijke historie voorgedaan dat een Holland- sche wachtmeester der maréchaussee in Adams kleedij de grens overtrok en op Bel gisch grondgebied te Neerharen in het Maas- kwartier zonder den minsten schroom de jonge Evadochters aansprak. Dit zonderlinge personage vertelt ,De Dag" verscheen nu voor de Tongersche rechtbank, omringd van twee Belgische collega's thans natuurlijk in een deugdelijk vooroorlogsch pak. Dank zij een knappe verdediging kwam de ondernemende maréchaussée er met zes weken gevangenisstraf en 182 fr. boete af. De ongekroonde koningin van den Soedan. „De ongekroonde koningin van den Soedan' Het klinkt als een titel van een oud, drakerig volksboek. Doch de ongekroonde koningin is niet de heldin uit een onwaarschijnlijk verhaal zij was een Nederlandsche vrouw die 75 ja ren geleden bij Ghat in de Sahara, op de grens van Fransch Noord-Afrika en Lïbye, werd vermoord. Alexandrie Petronella Francisca had het reizen in het bloed. Met haar vader, een di plomaat-zakenman, reisde zij als kind reeds door Frankrijk, Zwitserland en Italië. Toen zij negen jaar oud was overleed haar vader en nam haar moeder, jonkvrouwe van Ca- pelle, haar mede naar Spanje, Zweden en Noorwegen en pas vijf paar later gaat zij weer op reis. Met haar moeder bezocht zy Cairo, Syrië en Palestina. Ondertusschen leerde zij Arabisch en trok in 1862 met haar moeder en tante, begeleiders en drie booten den Nijl op. Verder stroomopwaarts kwam Alexine in kontakt met de slachtoffers van den slavenhandel en was zoo begaan met hun lot. dat zij tot diep in de tropische gewesten „naam" maakte en men haar op een gege ven oogenblik tot „Koningin van den Soe dan" wou uitroepen. Zij bedankte echter voor de eer. Nu volgden de tochten zich in vlug tempo op. Tot een dezer expeditie een tragisch ein de vond. In 1869 werd vertrokken uit Tripolis met een karavaan van 50 man en 70 kamee- len. De reis ging in rechte lijn door de Sa hara.. Doch toen men de omstreken van Ghat naderde, trokken de Toearegs, die belust wa ren op haar rijkdom, hun sabels en vermoord den hun meesteres en de twee Nederlandsche matrozen, die haar vergezelden. Haar lijk en haar voor de aardrijkskundige weten schappen zoo belangrü&e dagboek werden niet teruggevonden. De „Plantae Tinneanae" een uitgave waar in zy de geheimen van de flora van den Soe dan voor de wetenschap ontsluierde, bewyst hoeveel de wetenschap aan haar verschul digd is en wat zij van de roekelooze, roman tische tochten van deze kranige Nederland sche vrouw nog kon verwachten. Oeneraal Montgo mery is tot veld maarschalk bevor derd. Generaal Brad ley, de bevelhebber der Amerikaansche troepen in Frank rijk, is thans gelijk in rang met Mont gomery, die thans alleen de Britsche troepen comman deert. (SPT-Tel.) Sacha Guitry is volgens een bericht van Ass. Press te Parijs gearresteerd ln verband met zijn pro-Duitsche gezind heid. 389 Dnitsche thea ters zijn op 1 Sept. voor den duur van den oorlpg gesloten. (SPT-Tel.) Formosa heeft een nieuwen Amerikaan schen ^luchtaanval ondergaan. (DNB) In Zweden hebben de communisten bij een stemming in de "vakvereeniging voor metaalbewerkers 4862 stemmen be haald, terwijl de so ciaal-democraten er 3298 kregen. (DNB Het postverkeer met Turkije, Spanje en Portugal is ver broken. Postzendin- gen naar deze lan den worden niet meer aangenomen, en, zoo ze reeds on derweg zijn, aan den afzender teruggezon den. Dr. Th, Bodde, ad vocaat en procureur te Den Haag, is be noemd tot directeur -generaal der Phi- lipsfabrieken. .In het verleden Ligt het heden In 't nu wat worden zal BILDERDIJK Adriaan Bankret, 1684, Vocht tegen Zweden in 1659 en verder tegen de Duinkerkers, Engel- schen en Franschen werd in 1666 Ite-admiraal, overleed in 1684. (Foto O.-H.) Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe verbon- heid met hun Duitsche kame raden. (Foto O.H.) GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U. als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bjj de Marine-Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrechtde aanmcldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98'.100 alle Hafen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstnamc bij de Ma rine als bij de Waffen SS., worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. Dr. Goebbels over moreel en potentieel- BERLIJN (D.N.B.) De vastheid van ons vertrouwen", zoo luidt het opschrift van het artikel van Rüksmtaister dr. Goebbels ln het weekblad .Das Reich", waarin hij aller eerst constateert, dat de vijanden alles in het werk stellen om in dit jaar een beslis sing van den oorlog in hun geest af te dwingen. Daar het inhalen van den technischen voorsprong van den vijand, zoo schrijft de minister, niet zoo snel gaat, dat dit onmid- deliyk blijkt moet het Duitsche volk zün geheele kracht gebruiken om de enorme moeilijkheden, die uit deze omstandigheden voortvloeien, meester te worden. Desondanks valt het niet te bestrijden, dat Duitschland weder langzaam opkomt en dat dit spoedig weer een nieuwen, aanzienlijk gunstigeren oorlogstoestand zal doen ontstaan. Het is niet zoo dat-wij met eenige nieuwe wapens zullen komen, van welke wij alleen een ommekeer van den oorlog verwachten. Men moet het kardinale lots- probleem, dat de oorlog in het leven der volken vormt, van alle kanten aanpakken en trachten meester te worden en mag daarbij noch den eenen noch den anderen kant verwaarloozen. Het zou even onjuist zyn te willen aan nemen, dat de moderne oorlog slechts een kwestie van oorlogsmoreel is als het onjuist zou zijn te willen aannemen, dat het slechts een kwestie van techniek is. Er kan niet aan getwüfeld worden, dat ons oorlogsmoreel ons tegenwoordige poten tieel ver vooruit is Het is dus onze taak, onze materieele kracht en deze wordt in hoofdzaak uitgedrukt in het aantal en de kwaliteit van onze ter beschikking staande divisies en wapens zooveel te versterken, dat deze weer in overeenstemming komt met den stand van ons-oorlogsmoreel. Het komt er thans niet meer zoo zeer op aan waar wy strijden, doch dat en hoe wil stryden. De zorgen en lasten, die nu eenmaal aan een dergelijk soort oorlogvoering ver bonden zyn, mogen ons niet verdrieten. Zij zullen by een langeren duur van den oorlog eerder toe- dan afnemen, doch ook hqt vij andelijke kamp kan niet eeuwig oorlog voeren Het heeft het er in dezen zomer en herfst op aangelegd ons door operaties over groote gebieden op de knieën te dwingen, zooals het to den afgeloopen winter het erop aan gelegd had ons moreel door luchtterreur te breken. Het een zal het precies zoo misluk ken als het andere het mislukt is. DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURG. Aanvragen voor rijwielbanden. Do Distributiekring Middelburg maakt bekend, dat zij, die op hun aanvragen voor rijwielbanden geen bericht hebben ontvangen, hun aanvragen als vervallen kunnen beschouwen. Nieuwe aanvragen kunnen geschieden tusschen 1 en 10 September 1944. 281-o DISTRIBUTIEKRING OOSTBURG. Uitreiking bonkaarten He en 12e periode. De uitreiking van bovengenoemde bonkaarten zal aanvangen op Maandag 4 Sept. a.s. volgens de op de inlegvellen gestempelden datum, op de Tweede Stamkaart. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de oude stamkaart van het hoofd van het gezin eveneens moet worden medege bracht, voor het controleeren van het codenum mer van den brandstoffenhandelaar. Na-uitreiking bonkaarten 10e periode. De na-uitreiking van de bonkaarten voor de 10e periode zal alleen plaats hebben op Vrijdag 8 September a.s. 270-O DISTRIBUTIEKRING VLISSINGEN. Na-uitreiking bonkaarten 10e periode 1944. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de na-uitreiking van bonkaarten voor de 10e periode aan de inwoners der ge meenten Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande uitsluitend zal worden gehouden te Meliskerke op Zaterdagmorgen 2 September a.s. tusschen 9 en 11 uur ten gemeentehuize. 282-o Secretaris Adv. commissie. De wnd. Commissaris der Provincie heeft aan Mr. E. J. N. M. Bogaerts te Oostburg, in verband met zijn benoeming tot griffier van het waterschap „Het Vrije van Sluis", eervol ontslag verleend als secretaris van de Commissie van Advies inzake de schatting en vaststelling van de achtswaarde der ca- lamiteuze polders en waterschappen in Zee land en in diens plaats aangewezen C. H. M. van Zuilen, commies ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg. Onderwijs. B« beschikking van den secretaris-gene- raai van het departement van Opvoeding, wetenschap en Kultuurbescherming is be noemd tot leeraar aan de R.H.B.S te Brlelle H. Roose, wonende te Middelburg. Middelburg. Parochienieuws. Zondag 3 Sept. 14e Zon dag na'Pinksteren. De stille H. Missen te 7.30 8.3U en 11.15 uur; de Hoogmis te 9.45 uur. Communie uitreiken vóór en onder de H. Missen, alsook na de H. Mis van 8.30 uur. Om 12.15 uur voorbereiding v. d. plechtige ver nieuwing der doopbeloften. Om 4 uur uit stelling van het Allerheiligste en om 7 uur sluitingslof met rozenhoedje. Dinsdag en Vrijdag ook communie uitrei ken om 6.30 uw. Wal zegt de keukenmeid van De Keukenmeid"? - Dal hal „Keukenmeid"-azijn van de bovensta plank U: zuiver envoordeelig ln bel gebruik. „KEUKEN MEI D" AZIJN per flesch 22c. Waarom itfli da doktor i Omdat kalk een onmisbare bouw stof Is voor moeders en hun toe komstige baby. En omdat Vita mine D ervoor zorgt, dat die kalk ook door 't lichaam kan worden opgenomen. Daarom: °OOR P-1 Renovatum verzekert Uw bezit tegen Oorlogsschade - Stormschade Brandschade Practische voorwaarden. Billijke tarieven. Inlichtingen bjj onze correspondenten Alg. Onderling Waarborg Genootsch. „RENOVATUM", Leidscheplein 29 Amsterdam C. AAN DE GEBRUIKERS VAN „BISKIVO" De productie van Verkade'» Biskivo, de biscuit met Vita mine C, wordt nu tot den winter gestaakt. Vraagt m- tusschen Verkade's Maria en andere biscuits, eveneens een uitstekende bijv***ding. Hoofdredacteur Neerlandlapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. FEUILLETON HeJ Eiland ▼an den groenen Afgod Vertaling uit hrt Duitsch .an Rudolph D. Atlen 12) Hij loopt over de breeden straat, waar tal- looze lampen branden. Hü is niet geheel on bekend in Buenos Aires. Hij is er al twee keeren geweest, al was het dan ook beide ma len slechts voor en paar dagen. Hij zou nu natuurlijk kunnen probeeren zyn vriend Lo- renz te bereiken, die zyn telegram al lang moet hebben ontvangen, maar deze woont ver van de stad, in Altamirano. Het is beter daar overdag heen te gaan. Dan naar het hotel? Petersen heeft een kamer voor hem gereser veerd in het La Plata-hotel. Maar, hij zou toch nog niet kunnen slapen. Zeker van nacht nietja hij heeft het dit keer toch wel flink te pakken! Hu koopt een paar sigaren, van die zware, lange, zwarte stengels, waarvan men hier zoo houdt. Een schaduw glijdt voorbij, een arm raakt den zijnen aan. Een seconde kijkt hij in een bruin gezicht met amandelvormige oogen. Enrico? Onzin. Waarom zou nu uitgerekend de ste ward to dit gewoel van duizenden menschen tegen hem oploopen? Er zyn hier tallooze mestiezen; ook veel Chineezen en halfbloe den en zij ïyken allen op elkaar. Hy gaat zitten aan een van de leege mar meren tafeltjes, die voor het eerste café staan, dat hy ziet. Hij hoort vreemde muziek en geeuwt. Het zou toch maar het beste zijn, als hij naar zyn hotel ging, daar een slaap tabletje neemt en morgen vroeg opstaat om Lorenz te gaan opzoeken. Dat zou tevens de beste afleiding zijn. Zoo denkt hij, maar de zaken loopen an ders. Want in de hal van het hotel zitten zijn vrienden op hem te wachten. Overbeck en Schmützle, Lederer en Kleinschroth. zy hebben champagne voor zich staan en uit al les blijkt, dat zij niet meerigeheel nuchter zijn. Zij ontvangen den dokter met gejuich. Schmützle vertelt, dat hij nog een gelegen heid weet, een zeer exclusief café, waar goe de dranken te krygen en een uitstekend or kest te .oor,en moet zijn. Voelt de dokter er wat voor? Ja? Walter oppert bezwaren, maar die worden weggepraat. Overbeck en Lederer nemen hem tusschen zich in, Kleinschroth en Schmützle loopen vooruit. Hoewel het «nu al laat is, gloeit het leven nog volop in de groote stad. Van den zeekant komt een zoutgeur. Duizen den lampen schijnen in de donkerte, waarin de groote gebouwen machtig en bijna beang stigend tegen den hemel vol sterren staan af- geteekend. Alle vyf slenteren zü de Avenida de Majo af, buigen een smallere straat in, loopen door een tweede en derde, zien door een nauwe steeg even de lichtschittertag van do Plaza de Majo en staan dan voor een gebouw zonder eenige versiering. Het is er niet aan te zien, dat in dit gebouw een der chiqueste en duurste café's van de millioenen- stad is gevestigd. Schmützle weet het echter en dat is de hoofdzaak. Hy is het ook, die door den chef der zaak als een goeden ouden vriend wordt begroetgeen wonder trou wens, want het ls niet voor het eerst, dat hy hier komt. Zij krijgen een goede tafel. De muziek speelt zacht een tango. Vele paren, in goed verzorgde avondkleeding, dansen over het parket. Overbeck, die al eenlgszins onder den invloed is, kijkt naar een donker-oogige schoone, die van haar kant er ook een oogje aan waagt. Eenige oogenblikken later heeft hij haar aan hun tafeltje gevraagd en zit hy met haar te praten. Schmützle meent niet te kunnen achterblyven en hy inviteert twee zwartharige schoonen tegeiyk aan het ta feltje, die de champagne als water drinken. Zelfs de anders zoo gereserveerde Klein schroth komt los. De stemming wordt steeds meer uitgelaten. Niemand merkt, dat dr. Lang opgestaan is en opzy ta de zaal is gaan staan. Van de verhoogtag, rondom de zaal, waarachter lo ges zyn gebouwd, overziet hy de heele zaal, ziet hij het beweeg. Hy voelt de opwindende atmospheer van den Zuidelijken nacht. Hij ziet tal van gezichten en tal van menschen- rassen. De Italianen zyn zeer sterk vertegen woordigd, ook de Franschen; de Amerikanen zijn ook gemakkelijk te herkennen. Daar- tusschen iy zitten lachend eh pratend een paar negers ta rok. De saxophoon klinkt op windend in de warme, vol rook hangende ruimte. Een stem is hoorbaar naast den stillen ky- ker, een diepe stem die Spaansch spreekt, maar waarvan Walter toch woord voor woord hooren kan. „Is Gomez niet hier?" vraagt Iemand, die onzichtbaar voor den dokter ach ter den wand van de naastgelegen loge moet zitten. „Neen, zijn verloofde is vandaag aangeko men." (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2