Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Amerikanen rukken verder naar hel Hoorden. NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1944. No. 18081. X BLAD Abonnementtrt bmnemand' Gij vuoruiibetollni> per kwartaal 2.73. franco per post J49, per week (uitsluitend bij nlet-postbestelllhg) ai cent. 4-osse nummers 6 cent. BcwIJsnum- mert 6 ceni. Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2(80; Bergen op Zoom. telefoon 52»; Waalwijk, telefoon 229: Coes. telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. Verschijnt ëHcen werkdag. Adv. gehecle oplage l-io rnm.. kolom (2 mm., f 2.00. elke mm meer 20 c adv. van plaatse!, aard uit N.-Br. ullsl. Br. ed reso. l 70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. 1 esp go c. en 8 c. Reel zie tarief- Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeel!«g niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven nnch aan de tnrendeis van adv. uitgeleverd Amiens en Verdun door Duitschers ontruimd. Aanvallers bereiken de Maas. Sterke druk in Italië. Duitsche af- weersuccessen aan het Oostfront. Hevige strijd in de Karpathen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER I Sept (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Noord-Frankrijk zijn onze troepen on der sterken vijandelijken druk verder naar het Noordoosten in cte richting van de Som- me teruggegaan. Na harden strijd stelde de vijand zich in het bezit van Amiens en drong vandaar verder 'naar het Noordoosten en Noorden door. Tegenaanvallen worden on dernomen. Ook uit het gebied LaonRethel duurt de sterke vijandelijke druk naar het Noorden voort. In den opmarseh uit het ge bied Chalons-sur-Marne en naar het Oosten heeft de vijand het Zuidelijke deel van de Argonnen doorstooten en is hij over een breed front naar de Maas opgerukt. Bijzonder he vig waren die gevechten in het gebied van Verdun, dat in de middaguren door onze troepen werd: ontruimd. Het strijdgebied van Brest ligt nad»t de eerste vijandelijke groote aanval was mis lukt, onder permanente zware beschieting. Hernieuwde aanvallen op onze stellingen in het voorterrein mislukten. Bijzonder verbit terd' waren de gevechten op het schiereiland Armorique. De onder bevel van den eersten luitenant der marine-artillerie van de re serve Seuss voorbeeldig vechtende bezetting der marinebatterii Cécembre blijft, ondanks bijna onafgebroken beschieting, waaraan ook een slagschip deelneemt, den toegang tot de haven van St. Malo versperren. In het Rhönedal duren de zware afweer- gevechten van onze troepen in het gebied van Valence voort In België en Noord-Frankrijk werden In den tijd van 10 tot 20 Augustus 1950 terro risten in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvupr op Londen duurt voort. Aan de Adriatische kust moesten onze troepen den geheelen dag aan zeer sterke, vijandelijke aanvallen het hoofd bieden, waarvan de kraoht steeds meer toenam. Tijdens de verbitterde gevechten kon de vijand weliswaar op enkele plaatsen onbe langrijke penetraties in ons front tot stand brengen, de beoogde doorbraak kon hii even wel niet forceeren. De plaatselijke penetra- tieplekken werden afgegrendeld 51 tanks wer den stukgeschoten. Aan het Oostelijke front is het thans gelukt het bolsjewistische zomeroffensief voor een aaneengesloten front tusschen de Oostelijke Karpathen en de Finsche Golf op te vangen. Ook de laatste dagen zijn alle pogingen van den vijand zich door krachtige aanvallen nieuwe vrijheid van beweging te verschaffen, mislukt door de taaiheid van oiize infanterie en door succesvolle tegenaanvallen van onze pantserformaties. Hierbij werden meer dan 4200 vijandelijke tanks en rond 5.000 stukken geschut vernietigd alsmede meer dan 13.000 gevangenen gemaakt. Aan de Zuidelijke en Oostelijke Karpathen hebben Duitsche en Hongaarsche formaties gisteren talrijke, ten deele door tanks onder steunde aanvallen van de bolsjewieken uit eengeslagen. In het bruggehoofd van den Welchsel ten Westen van Baranof zijn onze troepen tijdens den aanval diep de vijande lijke stellingen binnengedrongen. Ten Westen van Annapol werd een Sovjet-Russisch brug genhoofd op den Westelijken oever van den Weichsel vernietigd. De daar opgestelde 106e bolsjewistische divisie infanterie werd- bij de ze gevechten volkomen vernietigd Ten Noordoosten van Warschau alsmede tusschen Boeg en Naref zijn nieuwe door tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen der bolsjewieken in harde gevechten Ineen gestort. In Estland hebben onze grenadiers een vijandelijke gevechtsgroep in verbitterde boschgevechten ten Noordwesten van Dorpat over de Embach naar het Zuiden terugge worpen. In luchtgevechten en door luchtdoelartille rie van de luchtmacht hebben de Sovjets gisteren aan het Oostelijke front 56 vlieg tuigen verloren. Luitenant Schall, vliegtuig bestuurder in een eskader jagers heeft gis teren 13 bolsjewistische vliegtuigen neerge schoten en heeft daarmede het aantal van ziin in de lucht behaalde overwinningen tot 106 verhoogd. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaan- sche ravttailleeringsvloot hebben de Duitsche marine en luchtmacht in de maand Augustus t.45 vracht- en transportschepen met een ge- zamenlyken Inhoud van 262.500 brt. tot zin ken gebracht 28 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 226.000 brt. wer den door torpedo- en bomtreffers ten deele zwaar beschadigd. De ondergang van een groot deel dezer schepen moet waarschijn lijk geacht worden. Aan vijandelijke oorlogs schepen werden 1 hulpvliegkampschip, 13 tor- pedomotorbooten, 1 motorkanonneerboot en II beveiligingsvaartuigen tot zinken gebracht" en 2 slagschepen. 5 zware en lichte kruisers 14 torpedojagers, 1 corvet, 3 torpedobooten eri 6 torpedomotorbooten beschadigd. In den afgeloopen nacht wierpen afzonder lijke vijandelijke vliegtuigen bommen op plaatsen in Noordwest- en West-Duitsch- land". Kracht der aanvalswiggen toegenomen. BERLIJN 1 Sept. (D.N.B.l Aan het westelijke front is op 31 Augustus de kracht der vijandelijke aanvallen verder toegeno men.-De Britten en Amerikanen trachten ook om den prils van hun zware verliezen den bewegingsoorlog te handhaven. Zij schui ven hun pantserwiggen tusschen de Kanaal- kust en de Maas in algemeen Noordoostelijke en Oostelijke richting op. Waar zij tegenstand ontmoeten, probeeren zij dien door zware bombardementen en onverpoosde tankaan- vallen te breken. Meerendeels echter rijden de vijandelijke tanks om de eilanden van verzet heen en trachten deze door overvleu geling uit te schakelen Enkele vijandelijke pantsergroepen hebben op deze wijze in de richting van Somme en Maas belangrijke terreinwinsten kunnen behalen. In den rug en de flank van deze vooruitgedrongen spit sen duurt echter de verbeten afweerstriid tegen de over een breed front volgende vijan delijke infanterie voort. Hoewel de vijand b.v. in het gebied van Amiëns is doorgedrongen wordt ver ten Wes ten en ten Zuiden daarvan altijd nog verbit terd om plaatsen en rivierovergangen ge vochten. zoo o.a. in het gebied van de be- neden-Seine waar Duitsche troepen bij Le Havre een bruggehoofd gevormd hadden en in de bosschen ten Zuiden-van Compiegne. Hetzelfde beeld vertoont zich in den sector van de Aisne, waar eveneens ver achter de vooruitrukkende pantsreverkenning van den vijand de strijd tegen de daarop volgende infanterie aan den gang is. De Engelschen en Amerikanen moeten daar bij eiken kilometer terrein met zware ver liezen betalen. Een bewijs daarvoor is o.a. een telegram dat de opperbevelhebber van de invasietroepen generaal Eisenhower zoo juist gezonden heeft aan den chef van den Amerikaanschen legerverzorgingsdienst, HH verklaarde dat zijn troepen thans 150.090 ton munitie per maand en dagelijks op zijn minst 90 tanks als vervanging voor de verliezen noodig hebben en dat de Ameri- kaansche formaties bommenwerpers tot dus ver aanzienlijk meer dan 3200 vliegtuigen verloren hebben waarbij bii den strijd om Parijs alleen 225 Op grond van deze cijfers verlangde Eisen hower versterking van den aanvoer. Om dit mogelijk te maken ziin echter havens noodig. De Engelschen en Amerikanen hebben hun materiaal tot dusver op het open strand aan land moeten brengen. Het wisselvallige na jaarsweer zal echter het lossen op het strand sterk belemmeren. Om deze redenen wint de strijd om de havens steeds meer aan beteekenis. De aan val op Le Havre zal daarom binnenkort moeten plaats hebben, temeer daar de po gingen om de havens van Bretagne in han den te krijgen tot dusver steeds met zware verliezen voor den vijand zijn mislukt. Dramatische wedren om den tijd Naar een nieuwe verdedigingszone. BERLIJN (ANP) In verband met het ver loop van den strijd in Frankrijk spreekt men in Berlijnsche militaire kringen van een crisis, waaraan men echter terstond toevoegt, dat deze niet in een paniek zal ontaarden. Men erkent, dat de overmacht der geallieerden, in de eerste plaats in de lucht, daarnaast echter ook op het stuk van tanks en artillerie, en niet in de laatste plaats ook wat het aantal beschikbare dvisies betreft, de Duitsche legerleiding voor moeilijke problemen stelt. De geallieerden hebben het in de hand, dank zij hun overmacht, het zwaarte punt hunner aanvallen naar believen te wijzi gen. De Duitsche legerleiding, zoo verklaart men in militaire kringen alhier, heeft met dit ge allieerde overwicht rekening te houden en voert dienovereenkomstig de verdediging. Zij distan- cieert zich van den tegenstander, teneinde haar troepen te sparen, om deze naar achteren te kunnen concentreeren in een hecht verdedi gingsfront. Men is ervan overtuigd, een plaats' te zullen vinden, waar de teruggetrokken troe pen, eventueel met reserves aangevuld, tegen den geallieerden stormloop stand kunnen hou den. Het is, zooals men het hier uitdrukt, een dramatische wedren, met den tijd; het gaat er om; den geallieerden opi irsch zoo lang moge lijk op te houden, om tijd te winnen voor het vormen van een verdedigingszone, waar 'met kans op succes tegenstand kan worden geboden. In Noord-Frankrijk heeft zich een vrijwel on onderbroken en rechtlijnig front gevormd, dat zich in Noordelijke richting beweegt. Na een door het geallieerde opperbevel uitgevoerde her groepeering staan op den Westelijken vleugel de Canadeezen, in het midden de Engelschen en op den Oostelijken vleugel de Amerikanen. Tijdens den opmarseh naar het Noorden zijn de ge allieerden in het Westen bij Amiens de Somme gepasseerd en in het Oosten bij Sédan de Maas. Het zwaartepunt van den strijd, lag volgens de laatste berichten ten Wésten van de Argonnen, waar de geallieerden over een breed front naar het Oosten, in de richting dus van de Duitsche grens, oprukken. De Poolsche kwestie. STOCKHOLM, (D.N.B.) Naar de diplo matieke correspondent van Reuter meldt, heeft de minister-president der uitgeweken Poolsche regeering. Mikolajczyk verklaard dat in het memorandum, dat naar Moskou gezonden is. de vorming van een nieuwe regeering met deelneming der communisten en het sluiten van een Poolsch-Sovjet-Rus- sisch" bondgenootschap worden voorgesteld. Londen en Washington streven ernaar, gehoor te geven aan den roep om hulp der Poolsche vrijheidsstrijders, maar de Soviet- regeering weigert hardnekkig daarvoor vlieg velden in de Sovjet-Unie ter beschikking te stellen meldt de Londensche correspondent van de Neue Zuerichter Zeitung. Daarom moesten de Britsche vliegtuigen den gevaar lijken en langen weg van Italië naar War schau in beide richtingen afleggen, om wa pens en proviand voor die opstandelingen in de Poolsche hoofdstad uit te werpen, hetgeen verliezen heeft meegebracht. De Times probeert de houding der Sovjets tegenover de opstandelingen te Warschau te rechtvaardigen en schrijft, dat het natuur lijk een onverdiende beleediging jegens de Sovjets geweest is, hen van kwaadwilligheid te verdenken* Toespraak van Z.H- den Paus Nieuwe sociale orde noodzakelijk. MILAAN. (D.N.B.) Ter gelegenheid van het feit, dat vijf jaar geleden de tweede we reldoorlog uitbrak, heeft de Paus gisteren over den zender van Vaticaanstad een toe spraak gehouden. Hij zeide, dat het nood zakelijk is. bij een komende herordening een nieuwe sociale orde in het leven te roe pen, opgebouwd op de grondrechten van den mensen en in christelijken geest. Hij stelde den eisch, dat de nieuwe sociale orde beant woordt aan de normen van de nog steeds geldige encycliek van Paus Leo XIII, de Rerum Novarum. Uitvoerig behandelde hij de rol van de Kerk in de toekomstige sociale en economische politiek en hii zeide dat de technische vooruitgang alleen nog niet zon der meer een verbetering van de sociale positie der arbeiders beteekent. In het verdere verloop van zijn rede wees de Paus met bijzonderen nadruk op de moei lijke positie, waarin zich thans Italië en Rome bevinden Het Italiaansche volk en de bevolking der Eeuwige Stad staat nog steeds bloot aan een nameloos lijden. Hongersnood werkloosheid en economische ontwrichting zijn de geesels, die het ongelukkige volk on barmhartig slaan. Het leven der Eeuwige Stad is letterlijk verlamd. De Paus deed een beroep op de volken, die nog niet zoo zwaar door den geesel van den oorlog zijn getroffen om hier de helpende hand te bieden. Tenslotte pleitte Pius XII ervoor, dat de millioenen krijgsgevangenen en geinterneerde burgers aan het einde van den oorlog zoo snel mogelijk aan hun gezinnen worden terugeggeven. De volken der aarde hebben het recht, van den arbeid hunner staatslieden aan het einde van dezen oorlog een duurzamen vrede, waarachtige veiligheid en algemeene welvaart te verwachten Encycliek over het Oosten BERLIJN (Interinf) Paus Pius XII heeft ter eere van den bisschop en kerkleeraar Cyrillus van Alexandrië, die op 1 September voor 1500 jaar gestorven is, een encycliek uit gevaardigd, zoo deelt het „officieele blad voor het diocees Regensburg" mede. Deze encycliek bevat o.a. de zeer dringende uitnoodiging tot de schismatieke kerken van het Oosten terug te keeren tot de eenheid met Rome. In een aan de encycliek toegevoegde verklaring wordt gezegd dat het den Paus zwaar op het hart ligt, dat de Oostelijke volken thans niet, evenals hun groote voorbeeld Cyrillus zich voor eenheid der Kerk onder den Paus uit spreken, hetgeen juist in den tegenwoordigen moeilijken tijd van zeer groote beteekenis is. Aanvallen op Cecembre. BERLIJN (Interinf). Naar de marine - medewerker van het Internationale Infor- mationsbuero meldt, houdt het vernietigings- vuur op het kleine, 6Q0 meter lange rots eiland Cecembre voor de haven van St. Malo met onverminderde hevigheid aan. 30 Augustus des avonds werden door vliegende vestingen vier zware bomtapijten op de ves tingen van het eiland neergeworpen. Tezelf dertijd schoten zware, op het land opge stelde batterijen zonder onderbreking op het eiland aan. Aan de beschieting namen ook twee kruisers deel. Den volgenden dag opende een slagschip op een afstand van 25 kilo meter een zwaar vuur op het steunpunt, dat verscheidene uren voortduurde. Dit steun punt onder bevel van een 46-jarigen reserve officier van de marine houdt onverdroten stand en maakt het den geallieerden veertien dagen na den val van St. Malo onmogelijk de haven van St Malo te pebruiken. Am. luchtoffensief op de Molukken. SJANGHAI, Het geallieerde luchtoffen sief tegen de Molukken werd volgens een SPT-bericht in het Hbld. voortgezet. Dins dag vielen omstreeks 70 machines de Japan- schte stellinge op Halmaheira aan Des nachts volgde 'n herhaling. Ook Menado aan de Noordpunt van Celebes, was Dinsdag weer het doel der Geallieerden. Hetzelfde geldt voor de Japansche basis Bamo aan de Westkust van Nieuw-Guinea. die Dinsdag door omstreeks 30' Amerikaan- sche machines werd aangevallen. Bulgaarsche regeering afgetreden- BELGRADO (Interinf). De Bulgaar sche minister-president Bagrianoff heeft heden het aftreden van zijn kabinet bekend gemaakt. Bagrianoff zeide, dat hij tot aan de vorming van een nieuwe regeering belast is met de leiding der staatszaken. In de Bulgaarsche hoofdstad zijn dezer dagen communistische straatbetooginsen ontstaan, die het ingrijpen van de politie noodig maakten. Er werden arrestaties ver richt. Reuter meldt, dat een Bulgaarsche dele gatie te Cairo is aangekomen voor het in ontvangst nemen van de voorwaarden der geallieerden. Van onderhandelingen karögeen sprake zijn „Keuring Weersportkampen-" 's-GRAVENHAGE, (ANP). Elke maand op nieuw brengt een aantal Nederlandsche jon gens van 16-18 jaar een bezoek aan een der weersportkampen in Duitschland. Voor het vol gende kamp zijn de keuringen vastgesteld op Maandag 4 September a.s. van 9-14 uur in ge bouw Amicitfa, Westeinde 15 te Den Haag. Een ieder, die voor deelname aan het volgen de weersportkamp in aanmerking wenscht te komen, dient zich op deze keuring te melden. Reiskosten worden in Den Haag vergoed. De aandacht wordt er op gevestigd dat alleen die jongens in aanmerking komen die tot nu toe nog niet aan een weersportkamp hebben deel genomen. Heden moet verduisterd worden van 20.30 tot Zondag 6.45. Maan op 20.45, onder Zon dag 7.15. Heden Volle Maan. Zondag moet verduisterd worden van 20.15 tot Maandag 7 uur. Maan op 2L12, onder Maandag 8.42. UIT DE PERS De levenswet van Europa. De „Nieuwe Venlosche Courant" schrijft o.m. Weer is een volk aan den rand van "den chaos gebracht. Terwijl de doodsvijand in huis staat, ontketent Michael van Roemenië de verwarring door de capitulatie te gelasten. Het is nog te vroeg om te oordeelen over de gevolgen, maar zeker is, dat die gevolgen in de eerste plaats op het Roemeensche volk zullen drukken, zoo goed als het verraad in Italië het volk daar in de uiterste en meest wanhopige ellende heeft, ge stort. Afgezien van de onbeschrijfeiijke mensche- Ujke ellende van het oogenblik valt er van de toekomst voor dit volk niets meer te verwach ten en zal het blijven afhangen van wat straks over hen beslist wordt, wanneer niet de trouw gebleven krachten nog eenmaal een levenskans weten te scheppen. De wereld kraakt in haar voegen. Europa leeft op den rand van den chaos, die overal daar zich vertoont, waar het beslissende oogenblik nadert. In Frankrijk trachten de maquisten zich in den beslissenden strijd te mengen en bereiken slechts voor hun volk een dreigende algeheele en le vensgevaarlijke verwarring. In Warschau, doet zich hetzelfde voor. En het zal zich overal daar voordoen, waar het oogenblik van de beslissing over de toekomst is gèkomen. Nog eenmaal ver heffen zich daar de krachten van een oude we reld, die ten onder gaat en zij verzetten zich, moeten zich verzetten tegen de redding, tegen de orde, een gansch nieuwe orde. Zij zijn slechts bij machte de wanorde te brengen en daarmee de volkeren in hun eigen ondergang mee te slee pen. Op dit kritieke punt stond op 20 Juli Duitsch land zelf eveneens. Nog eenmaal hebben krach ten van een vergane wereld getracht de eenige orde-scheppende macht In Europa weg te vagen. Zij zouden slechts den chaos hebben bereikt en den volledigen ondergang van Duitschland en dus van Europa. Het is hun niet gelukt. En thans brengt het Duitsche volk, op het oogen blik ,dat elders nog eenmaal alle krachten der vernietiging zich tot het uiterste inspannen, de laatste offers, die noodig zijn om van die drei gende vernietiging gered te worden. Het doet zelfs afstand van datgene, wat door de eeuwen heen zijn trots en zijn glorie is geweest, zelfs in tijden, waarin het als volk klein en onbetee- kenend was: zijn kultureele leven. Thans is er niets meer, wat 't nog zou kunnen verliezen, tenzij zijn eer. De laatste voorwaarden moeten nu vervuld zijn, nu het alles heeft opgeofferd om alles te winnen. De weg is hard, maar hij is de eenige, die naar het leven voert. En alleen de volkeren, die met Duitschland dezen eenen weg door de hel tot het einde duiven gaan, zullen aan het nieuwe Leven deel hebben. „De oorlog, die wij thans gedwongen zijn. te voeren", aldus besluit dr. Goebbels zijn voor laatste artikel in „Das Reich", „is inderdaad een heilige volksoorlog en van zijn toekomst hangen leven en toekomst van het Duitsche Rijk af. Deze zijn in onze trouwe handen gelegd en wij moeten ze bewaren en hooghouden, juist dan wanneer gevaar dreigt en de wankelmoedigen menigmaal geneigd zouden willen zijn zwak te worden en door de donkere wolk, die den hori zon verduistert, de ster uit het oog te verliezen, die wij moeten volgen. Zoo wil het de wet, krachtens welke wij zijn aangetreden. Zij staat boven alles, volk en leiding, rijk en natie." Het is de levenswet geworden voor alle Euro- peesche volkeren en geen van hen kan zich er meer aan onttrekken zonder alle rechten op een leefwaardige toekomst te verspelen. Nieuwe burgemeesters. 's-GRAVENHAGE, (ANP). Het Rijkscommis sariaat .deelt mede: De Generalkommissar fuer Verwaltung und Justiz heeft benoemd: den referendaiis K. Mielart, waarnemend bur gemeester van Leerdam, tot burgemeester van deze gemeente; den heer P. G. C. Stuiver, waarnemend bur-s' gemeester van Berkel en Rodenrijs tot burge meester dezer gemeente; den heer W. A. Scharwaechter, waarnemend burgemeester van Benthuizen en Moerkapelle, tot burgemeester dezer gemeenten; den heer A. J. de Vos te Halsteren tot bur gemeester van Raamsdonk: den heer P. H. Nauth te Brummen tot burge meester van Ubach over Worms; den heer J. J. H. Lamerichs te Bergh en Ter- blijt tot burgemeester dezer gemeente: den heer G. H. Schoonhagen te Wittem tot burgemeester van Kessel; den heer F. M. P. C. de Boer, waarnemend "burgemeester van Amerongen en Leersum, tot burgemeester dezer gemeenten; den burgemeester van Karstens J. de Graaf gelijktijdig tot burgemeester van Middelstum en den gemeente-ambtenaar H. Kamps te Gro ningen tot burgemeester van Biervliet. Een tweede Nederlandsche ridder- kruisdrager. 's-GRAVENHAGE, (ANP)De Fuehrer heeft den SS-Rottenfuehrér Derk Elsko Bruins, geb. 20 Maart '23 in Vlagtwedde, voor zijn bijzonder aapper gedrag in de gevech ten bij Narwa als tweeden Nederlaader het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. SS-Rottenfuehrer Bruins is sedert 1941 lid van de NSB. Op 26 April 1941 heeft hij zich als vrijwilliger voor de Waffen-SS aange meld. Bruins diende samen met den eer sten ridderkruisdrager uit Nederland. Ge- rardus Mooyman in 't jaar 1941 met wien hij gelijktijdig in dienst trad. Laatstelijk be hoorde hij tot SS-pantsergrenadier brigade Nederland. „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar". Die woorden, in je eigen landstaal tot je ge sproken, duizenden kilometers van je geboorte grond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn; dappere meisjes uit je eigen l^nd. Wil je een derzulken zijn, zoo meldt je dan voor de opleiding tot verpleegster bij het SS- Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, of bij de navolgende Nebenstellen Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelo- schestraat 50; Utrecht, Vredenburg 19.

de Stem | 1944 | | pagina 1