TABAK eigen teelt GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS A. v. d Houten f prov. mm&A SPORTNIEUWS. Het Eiland van den groenen Afgod Hongaarsche bloem voor schippers kinderen. Schippers, die niet in staat zijn geweest de bonnen B70 en C70, welke als voor-inleverings bonnen voor Hongaarsche bloem aangewezen zijn, in te leveren, kunnen onder inlevering van bovengenoemde bonnen in *t afleveringstijdperk, van 17 September tot én met 14 October a.s. be doelde bloem bij „schippersdetaillisten" betrek ken. De distributiediensten zullen voor jeugdige personen van 4-18 jaar, die wegens verblijf in een ziekeninrichting, evacuatiekamp, of uitzen ding naar een vacantiekamp, e.d. de bonnen B70 of C70 van 20 tot en met 26 Aug. jl. niet bij een detaillist hebben kunnen doen inleveren en die nu vóór 17 September a.s. uit de zieken inrichting, evacuatiekamp, e.d. worden ontsla gen, bij het teruggeven van de distributiebeschei den 7 rantsoenen tarwebloem uitreiken. „Dapper zijn, nog even je tanden op elkaar." Die woorden, in je eigen landstaal tot je ge sproken, duizenden kilometers van je geboorte grond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn; dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meldt je dan voor de opleiding tot verpleegster bij, het SS- Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, of bij de navolgende Nebenstellen Amstex'dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelo- schestraat 50; Utrecht, VreÜenburg 19. Postboden overvallen. Woensdag heb ben op den Lagedijk te Schagen vier per sonen een overval gepleegd op twee post boden, die de post van Schagen naar Seha- gerbrug vervoerden. Daarbij hebben de over vallers drie postzakken met distributiebe scheiden buitgemaakt, waarna zij in een autö verdwenen, Met 2300 ijsco's aan den haal „Willen jullie even op mijn fiets passen?" vroeg de zer dagen een ..ïjscoman" aan eenige jon gens aan den overkant van het IJ. „Ik moet even deze banden laten maken" en hü wees op een drietal banden, die om zijn arm hin gen. Hü zegde den jongens als beloomng een ijsje toe en hiervoor bleken de knapen wel bereid eenige ooge'nblikken van hun koste lijke vacanUe op te offeren Toen er even wel uren verstreken en de üsco-man nog niet awam opdagen, werd 't den jongens wat te bar. Zij stelden zich in verbinding met de po litie. die de jongens aanstonds van hun lang durige wacht kon ontslaan. Deze was er nl. van op de hoogte dat er voor 't City-theater aan 't Kieine-Gartmannlantsoen bi ijsco-wa- »en. inhoudende 2300 ijseo's was ontvreemd. De dief bleek zich met de gestolen driewieler naar de overzijde van het IJ te hebben be geven om daar de fiets van haar banden te ontdoen, waarin hij wonderwel slaagde. Of de jongens ten slotte nog het hun toegezegde •sje hebben ontvangen, vermeldt het politie rapport niet Postauto overvallen. In de omgeving van den de Ia Reyweg te Den Haag. hebben een paar gewapende mannen een postauto onder bedreiging van den chauffeur overvallen, na dat deze aan verschillende bijkantoren geld en poststukken had opgehaald. De auto werd door de mannen naar een stille plaats aan den Leijweg gebracht en daar ontdaan van 'n deel van den inhoud. Vermist wordt een vrij groot bedrag aan geld. De auto en de post stukken werden achtergelatén. Waar halen ze 't geld vandaan? In een woning aan de Emmastraat te Loosduinen heeft de Haagsche politie om vier uur een inval gedaan op vermoeden van hazardspel. Men scheen aan de mogelijkheid van politie- bezoek niet geci&cht te hebben, want in de eerste plaats werd, toen de rechercheurs ge beld hadden, argeloos opengedaan en ten tweede draaide de roulette nog lustig, terwijl de politiemannen de kamer op de eerste ver dieping. waar tien personen, ow. twee vrou wen, om een groote tafel geschaard zaten, binnentraden. Een bedrag van f 48? vormde op dat oogenblik de kas en deze werd met roulette en toebehooren in beslag genomen. Het gezelschap bestond uit tuindersknechts, kistenmakers, chauffeurs e.d., die verklaar den en vrijen middag te hebben. De „bank houder" ais hoedanig een 38-jarige grond werker fungeerde en de bewoner van het huis, een commissionair werd meegenomen en in bewaring gesteld. De overige spelers werden na proces-verbaal vrijgelaten. hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v, d. Broeck, .Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: 3. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureei nieuws: E. Sehul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader. Breda. MeMeeilngen Plaatse!. DistrilssitÊedËensten DISTRIBUTIE!)IENST VLISSINGEN, Rijwielbanden. De Distributiedienst Kring Vlissingen, omvat tende de gemeenten: Biggekerke, Koudekerke, Meliskerke, Oost- en West-Souburg, Ritthem, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande, maakt bekend, dat allen, die in de maand Augustus '44 een aanvraagformulier voor rijwiel- of transport: banden hebben Ingediend, deze aanvragen, als vervallen moeten beschouwen, aangezien de zeer beperkte toewijzing geen ruimere verstrekking veroorlooft. Voor de maand September kunnen opnieuw aanvraagformulieren worden ingediend bij het Kringkantoor, Brouwenaarstraat 4, en de agent sehappen, hetgeen moet geschieden, tusschen 1 en 10 September a.s. Na dien. datum kunnen geen aanvraagformulieren meer worden ingediend. Te Amsterdam overleed op 62-jarigen leeftijd de heer A. v. d. Houten. Jz. uit Zierikeee, ontvanger-griffier van verschil lende polders op Schouwen en Duiveland. Voorts was de heer v. d Houten directeur van het stedelijk muziekcorps „Kunst en Eer'" te Zierikzee Beèedigingen. Ter openbare terechtzitting der Ar ton- dissements-Rechtbank te Middelburg zijn beëedigd als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand: de heeren M. Beversluis, burgemees ter van Veere. J. A. Duine, ambtenaar ter secretarie te Veere en A C. van Driei. burge meester van Wemeldinge. Loonen dorschbedrijf De gemachtigde van denarbeid stelde voor Zeeland de volgende loonen in het dorschbedrijf vast: Vaste- en seizoenarbeiders ontvangen een vast weekloon van f 26.50 en losse arbeiders een daggeld van f 4.75. Voor de machinisten wordt het vaste loon met f 2.50 verhoogd. Voor overuren wordt 60 cent per uur betaald Voor de instekers kan op de vastgestelde loonen een toeslag wordt gegeven van ten hoogste f 2.50 per week Indien dit tot dusver gebruikelijk was of indien zij regel matig den machinist bij diens werkzaam heden als zoodanig behulpzaam zijn. De arbeiders worden, voor wat het loon betreft onderscheiden in: volwassen arbei ders <21 jaar en ouder)jeugdige arbeiders <17—20 jaar) en leerlingen (beneden 17 jaar) en diegénen, die ouder zijn en by schrifte lijke overeenkomst als leerlingzen ziin aan genomen. Wat verder de loonen betreft dient te worden opgemerkt, dat het tijdloon op volwassen arbeiders van toepassing is. Het tijdloon voor jeugdige arbeiders bedraagt op 20-, resp. 19- 18- en 17-jarigen leeftijd 95 resp. 85. 75 en 60 procent van het tijd- lon voor volwassen arbeiders Het loon voor leerlingen wordt in onderling overleg vast gesteld. met dien verstande dat dit loon in ■geen geval het loon van een 17-jarigen ar beider mag te boven gaan. LOCALE BERICHTEN Heikant. Gaaibolling. De uitslag' van öe gaaibol- ling bij P. de Block luidt; Hooge vogel: Jan de Jong, le zij vogel Jan de Jong. 2e zij vogel Jan de Block le kal Jan Thui, allen Heikant 2e kal Gees Peel, St. Jansteen Grootste getal. 6 stuks, Syr. Vlasseroot, St. Jansteen. Koewacht- Uitslag hengelwedstrijd; De uitslag van de door de visch vrienden gehouden hengel- wedstryd waaraan 73 liefhebbers deelnamen was als volgt: Grootste aantal: le prijs: H. Manners, St. Jansteen, 2 G. Duij, 3 G. Coppieters 4, R. Waumans, allen Koewacht. Grootste visch: le prijs: C. Vercauteren 2 A. van Vooren. 3 E Buys, allen Koewacht. 4 L. D'Hont. Overslag. Grootste gewicht: le prijs: G. e Schepper Koewacht, 2 A. Martens, 3 A. van Laere 4 J Mannens. allen te Koewacht. Oudste deelnemer: Th. Rombout Koe wacht. Jongste deelnemer: Alb. Dierick Koewacht. Verst komende: G. Vermandel. Hulst, le prijs 2e prijs Club Overslag. Premie voor de meeste visch gedurende le uur. ,A. Martens Koewacht; H Mannens St. Jan- steen, .C. Vercauteren Koewacht. Premie voor eerste visch: A. Martens Koewacht. Premie voor laatste visch: George Suii Koewacht. Uitdagingswedstrijd gewonnen door de Jordaanvischers. Kloetinge Zomerccmcert. De muziekver. „Excel sior" hoopt onder leiding van haar directeur den heer -Jac. den Toonder op Zaterdag 2 September a.s. des avonds 7.30 uur haai* vijf de zomer-concert te geven op de tent op het Kerkplein. Het programma is als volgt: 1 Abschied der Gladiatoren. Marseh van H. L. Blankenburg. 2 Bandietenstreken, Ouverture van Fr. v. Suppé. 3 Voix Roumames, Wals van M. J. H. Kessels. 4 En Garnison, Fan tasie van J. B. Minne. 5 Serenade van Fr. Schubert. 6 Freischütz, Fantasie van C. M. van Weber, arr. M. J. H. Kessels. 7 De Ware Vrienden, Marsch van F. Teugels. Krabtbendijke. Begrafenis A. Tollenaar. Onder groote belangstelling, had hier de* begrafenis plaats van wijlen aen heer A. Tollenaar. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de hee ren C Haverhoek, namens het gemeentebe stuur en „Klein Grondbezit". A. Kakebeeke, namens het Nutsdepartement. A. de Lange uit Goes, namens ae ver. voor Ziekenhuis- verpleging, J. de Dreu namens „Sparta" en C. Snoep namens de Middenstandscursisten. Een zwager van den overlene, de heer M. Lindenburg bedankte voor de bewezen laat ste eer en ds. Baarslag sprak eenige gebe den uit. Lamswaarde. Schieting, Aan de Gaai- en Klepschie- ting op de staande wip bij R. Compiet werd door 73 schutters deelgenomen. De hooge- vogel en eerste zijvogel waren voor P. de Baar-Graanw. 2e zijvogel C. Verschuren al hier. le kal: Jos. van Dorsselaar, Kuitaart. 2e kal: A. de Waal, Groenendijk, le klep: Fr. de Booij, St. Jansteen. 2e klep: Fr. Sty- aert, Graauw. 3e klep: Jul Vereecken en 4e klep P. van Kerkhoven beiden Kloosterzande Sas van Gent. Schietingen. Uitslag der schieting bil Rich Hamerlinck Aant. deelnemers 34. Hooge vogel W. Lammens, le zijvogel A. Meiueman, 2e züvogel P. Kerschuck.. Uitslag der scnieting bii M. Rammeloo 34 deelnemers. Hoogevogel P van Laere. le zij- vogel P. Kersebluck, 2e zijvogel J. d'Herdt. Serie boiling. Uitslag der 27 gespeelde series op de bolbaan bij A. Meuleman Café Norma, le A* SchouwvliegheEm. d'Haene 2 A. v. d. VeldeR. de Vos; 4 P Hemelsoet A Meeuwsen. 4e P. GoethalsD Teirlinck 5 Ivo ApereA. Meuelman. Daarna werd eeii tweede bolling gegeven znet 38 deelnemers: 1 A. MeeuwsenR. Dui- nez, 2 L. CooneR. de Vos 3 R. Vergauwen L. van Waes. 4 A. CooneD. Hemelsoet. 5 Cl. AudenaertD Hoogerwerg. Teraeuzen. Zwembad niet gesloten. Zaterdag werd m ons blad een bericht geplaatst als zou het kanaalbad gesloten zijn. Dit schijnt op een vergissing te berusten. Het zwembad is op dezelfde uren als voorheen opengesteld. Vlissingen. bekendmaking. Herijk der maten en gewichten. De burgemeester der gemeente Vlissingen maakt bekend: A. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten in deze gemeente zitting zal worden gehouden in een der lokalen van het perceel Helle bardierstra at 2 (Gasthuis) en wel als volgt: Voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten (overijk) en voor rijks-, provinciale en gemeentelijke diensten en bedrijven; op Don derdag 7 September van 9.30-12 uur en van 13.30 -16.30 uur. Voor de N.V. Kon. Mij. De Schelde en voor de N.V. Haven van Vlissingen op Vrij dag 8 September. Voor herijkplichtigen, wier naam of naam der firma begint met een der letters A en B: op Maandag 11 September van 14-17 uur, idem met een der letters e D E F en G op Dinsdag 12 September van 9-12 en van 13.30-16.30 uur; idem met een der letters H I en J op Woensdag 13 September van 9-12 en van 13.30-16.30 uur; idfm met de letter K op Donder dag 14 September van 9-12 en van 13.30-16.30 u.; idem met een der letters L M en N op Vrij dag 15 September van 9-12 en van 13.30-15 uur; idem met de letters O en P op Maandag 18 Sept. van 14-17 uur; idem met een der letters Q R en S op Dinsdag 19 September van 9-12 en van i3.30 -16.30 uur; idem meteen der letters T U V W X IJ en Z op Woensdag 20 September van 9-12 en van 13.30-16 uur. B: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd die nen te zsjn, koperen gewichten afgewasscheij en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven moeten zijn met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten en ge wichten vóór 1 October 1945 gestempeld moeten zijn met de letter q en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te ma ken, nog gelegenheid bestaat maten en gewich ten te laten herijken aan het ijkkantoor te Mid delburg op den tweeden Donderdag en daarop- volgenden Vrijdag der maand, van 9-12 en 13.30 -16.30 uur; 3e. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld mét het afkeuringsmerk Éniet in winkels enz., mogen worden terug- gebracht; 4e. dat ten bate van 's rijks schat kist betaald moet worden voqr het onderzoek der maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon) en 5e. dat de milligramgewichten niet op de Jierykzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden (Opzending per post franco met inslui ting van een postbewijs tot een bedrag, over eenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de gezegelde en veloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen). Vlissingen, l September 1944. 227-o De burgemeester voornoemd, p. c. callenfels De gemeente-secretaris f. bisschop Hebt gif voorkeur? Indien U voorkeur wilt geven aan een der bevoegde fermenteer- of kérfbedrijven voor het bewerken van Uw tabak dan kunt U dit vermelden bij de inzending van Uw naam en adres aan het Bureau voor de Kerftabak Industrie Afd. Amateur-tabak Rokio 93 - Anasterdary-C. Shag - rook- of pruimtabak lodicn de afstand tusschet» U en het door U gekozen bedrijf niet té groot is, wordt gtstrne aan Uw wcnscb voldaan. Vakkundig* bewerking geeft geur en kleur aan Uw oogst 320.000 HUWELIJKEN werden gedurende de oorlog gesloten. Hier door zijn veel behoeften ontstaan die niet bevredigd konden worden. Het is de taak van de Technici om straks deze mensen van het nodige te voorzien TECHNIEK TÖEK08SST Verover U een hogere positie door het RIJKS DIPLOMA M.T.S. Studeer in Uw vrije tijd. De opleiding sluit aan op de Lagere School. Nadere inlichtingen vindt U in, folder V2, die U op aanvraag gratis wordt toegezonden door „CVDL" BREDA. 193-00 ZATERDAG 2 SEPTEMBER. Graauw. Zandberg. Kermischieting bii P. Leeraert om 16.30 uur. Stoppeldijk, Margretsehendijk Schieting bij Wed. Em. de Waal om 16.30 uur. WAT ER GESPEELD WORDT District 4: le klasse MW-Roermond, Willem II -Noad, BW-Spechten, Eindhoven-pSV, Spekhol- zerheide-Maurits, NAC-JLonga. 2e klasse C: Te- gelsche Herten-Hejmondia, Helmond-Tivoli, Geel -BruinVVV, De Valk-Wit Zwart. 2e klasse D: Desk-Schijndel, WSC-SVD, Nevelo-De Kanaries, De Baronie DNL-RKTW, Hero-£waluw VFC, TSC-TOP, 3e'klasse J: Best Vooruit-ODI, OSS- SCB, Michielsgestel-Zaltbommel, BOC-Eindho- vensche boys, Vlijmensche boys-Haarsteeg. 3e kl. K: Sarto-RWB, Ons Vios-Taxandria, Hieronymus -Baardw. 8e kl. L: Dongen-SCO, Bredania-WVO, Boém.-R. Wit, 3e kl. M: RKFC-Kaaische boys, Steenb.-Halsteren, R'daal-KVW, 3e kl. N: De Zeeuwen 2-RCS, Vlissingen 2-EMM, Middelburg 2-Ierseke, Goes 2-Zeel. 3e kl. O: Tern. l-Hulst, Clinge-Sluisk., 3e lel. P: Aardenb.-Oostb., Bres- kens 1-Biervl., IJzend.-Breskens 2, 4e kl. M: SVG-VOAB, Taxandria 2-Tulp, HUvaria-Oister- wijk, Veïocitas 1931-TAC; Oirschot Vooruit-GRze, 4e klasse N: RWB 2-Uno Animo, RKC 2-WSC 2. De Sporters 1923-DESK 2, Veersche boys-Wit Zw. 4e klasse O: Gasteis sportelub-Zundert, Alliance 2-RSV, DEB-Advendo,. 4e klasse P: Virtus-Nw. Borgvliet, HSC 1928-RKFC 2, VES-Dosko 2. Re serve le klasse: Kol ping SDW 2-De Valk 2, De Spechten 2-HelmoncK2, NO AD 2-Willem II 2, Eindhoven 2-PSV 2, Longa 2-BW 2. Reserve 2e klasse A; RKTW 2-Eindhoven 3, Brabantia 2- Noad 2, RAj: 2-PSV 2 uitgest., NAC-3-Longa 3, Willem II 3-De Baronie DNL 2. Reserve 2e klasse B: Woensel 2-BVV 3, Zaltbommel 2-De Spechten 3, De Kanaries 2-ESV 2, TOP 2-Willem H 4, Tt- voïi 2-Eindhoven 4. Afdeeling Zeeland. Afd. A.: Wemeldinge-Iersek 2, Kapelle 1-Hans- weertsche boys. Afd. B: De Patrijzen-'s Heer Arendskerke. Adspiranten, Zondag 3 Sept.; Midr delburg-Vlissingen B, Vlissingen A-De Zeeuwen Maandag 4 Sept.: Vlissingen B-RCS. De Zeeuwsehe zwemkampioenschappen. De* uitslagen van de door de Middelburgsche Reddingsbrigade en Zwemvereeniging „Luctor et Emergo", ter gelegen heid van haar 26-jarig bestaan georganiseerde kampioenschappen lul den 100 m. rugslag dames: 1. M. Claeyssens (Bruin visch) 1 ro. 36.6 s., 2 T.*de Jong (Zeehond) 1 m. 45 s., 3 R. de Fever (Bruinv.) 1 m. 56 s. 100 M. rugslag heeren: l Th. Acke (Schelde) 1 min. 32 s., 2 C. Wagenaar (Zeehond) 1 min. 37 s., 3 J. Korteweg (Zeehond) 1 m. 38 s.; 200 m. rugslag dames: 1 M. Markusse (Bruinv.) 3 m. 17.8 a-, FEUILLETON I Vertaling wt hrt Daitsch v»p ifwdolpj, D. Arltn 11) 5. De avond in een dure naehtgelefen- heM in Buenos Aires. De „Anna Drews" heeft de valreep neerge laten. De passagiers verlaten het schip. Als laatste gaat Renate Thurwieser van boord. Het sehip heeft haar een goed tehuis bezorgd oor een lange reeks dagen. Boven bü de ree ling staat dr. Walter Lang. Hij groet met de hand en probeert te glimlachen. Maar., het is een weemoedige en tegelijk eenigszins bit tere glimlach. Hij is woedend op de heele wereld en het meest op zichzelf. Petersen komt naast 'hem staan, „Dokter? Is er iets? Geen .vroolijke dag vandaag?" „Och, dat kan ik niet zeggen. De zon schijnt prachtig." „Man! ik sprak toch niet over de zon zeker niet over die daarboven!" De dokter zucht vreeseïijk diep. zuigt dan Zijn longen weer vol lucht, zoo, dat zyn klee ding gespannen zit over zijn breede borst. Hij jaagt met de hand een paar hinderlijke gedachten weg en zegt: „Laten we er niet over praten. Geef me alsjeblieft een sigaret." .Alsjeblieft. Waarom bent u eigenlijk niet mee van boord gegaan?" „Dat kan toch niet. Eerst moet ik weten, dat Ahlers goed verzorgd is. Ze komen hem pas over een uur halen." „Nu ja, en de ontmoeting tusschen de jongedame en haar verloofde, wilde u zeker liever niet meemaken," zegt Petersen jpo.ter-, loops en kijkt in een andere richting, .Kerel ,.Ja." „NietsNatuurlijk denkt u, dat u een vreeselijk-goede mensehenkenner bent?" „Af en toe. Wjj zouden trouwens samen wel een glaasje kunnen drinken. Alcohol heeft zeer vertroostende eigenschappen. Kom maar mee. Een groot filosoof schijnt eens te heb ben gezegd, dat alle ongeluk op deze wereld door de vrouwen wordt veroorzaaktBij die ongelukken behoeven we Bacchus niet te rekenen. Hij is daarenboven een halve god! Nu? Wat'doen we?" Dr. Lang knikt. Frans, de mixer, brengt hun het bestelde. Zij zitten bij elkaar, elk op een hoogen stoel en schijnen er niet thuis te hooren. Langer dan noodig is roeren zij met hun rietje ln de vloeistof en beiden peinzen De deur gaat open; op een klein kiertje. Een bruin gezicht wordt zichtbaar, dat als de bliksem weer verdwijnt. Petersen springt op van zijn stoel en vliegt naar de deur. Di rect daarop komt hij terug. Hij houdt een man bij den arm vast, die bij den eersten blik te herkennen is als een mulat. „Wat wilde u daarnet?" vraagt hij kort. „Niets sennor. Ik dachteen van mijn collega's." ,,De collega's zijn al lang van boord. Zorgt u ook maar dat u weg komt. Liefst zoo snel mogelijk!" „Zooals u wilt, senpor." De man maakt een eerbiedige buiging en vertrekt. Petersen klimt weer op zijn stoel. Hij is woedend. „Dien vent kan ik niet uitstaan!" bromt hij nijdig. „Een halfbloed moet u we ten. Bij de twee laatste reizen was hij ste ward op dit schip, omdat Antonia plotseling ziek was geworden. Hij heet Enrico Fernan dez, als ik me goed herinner. Zijn vader was een Chinees, zijn moeder een Argentijnsche. Kruipt en snuffelt overal. Daarenboven ligt hij onder één deken met dien Diego, dien ik ook voor geen halve cent vertrouw. Onze Lieve Heer heeft heel wat schurken op aarde rond- loopen, dokter. Wat bent u eigenlijk van plan?" „Eigenlijk niets bepaalds. Over vier weken moet ik weer op mijn post zijn. Eerst had ik het plan Argentinië eens wat beter te gaan bekijken, maar nu trekt iets anders me har der, nl. dat pas geboren eiland daar in den Oceaan." „Een woestenij van steenen!" „En de muren dan? En de teekeningen?" Een matroos komt binnen om te zeggen, dat de dragers gekomen zijn. De ziekenwagen wacht op de pier. Dr. Lang brengt den kapitein in 't Duitsche ziekenhuis. Ahlers heeft het nog altijd flink te pakken, maar hij is nu tenminste voort durend bii bewustzijn. Onmiddellijk levens gevaar is er niet meer. Hij vraagt den dokter aan zijn vrouw te schrijven, want de kans is groot, dat hij op de terugreis ziin schip niet zal commandeeren. Walter doet het graag voor hem en zorgt, dat de brief op de post komt. Het is volkomen nacht, ais hij het zieken huis verlaat. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2