Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie KORT NIEUWS; GOED VOORGAAN DOET GOED V0LGEM! D'e eenwording van Europa NEERLANDIA-PERS 84e JAARÖANÖ B VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1944. NÓ. 18080.-1 BLAD Abonnementen bmncniand l>ij vooruit t>eiattn|» per kwartaal 2.73. franco per post 3 45, per weck (uitklunend bij njet-postbesteliing» 31 cent Losse riummers 6 cenl. Bewijsnum mers 6 cent. Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2480, Bei gen op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, telefoon 229; Coe». telefoon 2236; Hulst, telefoon 102. Vei schijnt eiken werkdag. Adv. geheele oplage 1-10 min., kolom 42 min., 2.00, elke mm meer 20 c adv van plaaUet. aard uit N.-Br. ulisl. Br. ed. reap, f 1.V0 en 17 ct..1d. Zeeuwsche eü. lesp. 80 c. en 6 c Reel ?.ie tarief Inzend op adv.. welke de uilgevers te hunner beoordeeling niet verlangen at te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de in/.endeis van adv. uitgeleverd STRIJD TEM mmm VAM I ROEMEENSCHE DELEGATIE IEAUVAIS, IA0N EN REIMS. Druk in het Ithonedal versterkt. Nieuwe Britsche aanval in Italië. Ploesti in de frontzone. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 31 Augustus. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ten Noorden van Parijs werd de vij and, die onze ui twijkbewegingen, scherp volgt, tot staan gebracht. Tegen vijande lijke aanvalscolonnes, die uit het gebied van Beauvais naar het Noorden trekken, zijn tegenaanvallen op touw gezet. ïn het gebied Laon-Reims staan onze troepen in swaren strijd met vijandelijke pantserstrijdkrachten, die naar het Noord oosten en Noorden nieuwe terreinwinst kon behalen. In het Rhonedal is de vijandelijke druk versterkt, vooral tegen Valence. Alle vijan delijke aanvallen werden daar in felle ge vechten afgeslagen. Het vergeldingsvuur op Londen werd dag en nacht voortgezet. In Italië is de vijand aan de Adriatische kust opnieuw over een breed front tot den grooten aanval overgegaan. Met krachtig gebruik van slagvliegers, ar tillerie en tanks en met ondersteuning door scestrijdkrachten, kon hy bij Urbino en Pe- saro plaatselijke penertaties behalen. Door on ze tegenaanvallen werden de binnengedron gen vijandelijke aanvalsgroepen uiteengesla gen. Ten Zuidwesten van PeSaro duren in twee penetratieplekken verbitterde gevechten voort. In Roemenië is de vyandelyke druk in de richting van Ploesti versterkt. Aan de Zuid oostgrenzen van Zevenburgen werden nieu we hevige aanvallen der bolsjewieken uit eengeslagen. Aan de rest van het Oostelijke front zijn gisteren alleen ten Noordoosten van Warschau gevechtshandelingen van eenige beteekenis ontstaan, waar de door de Sovjets nagestreefde* doorbraak naar de stad, na het stukschieten van 24 tanks, opnieuw werd verijdeld. Amerikaansche bommenwerpers onderna men met gebruikmaking van het voor den afweer ongunstige weer terreuraanvallen op Bremen en Kiel. Andere aanvallen van vij andelijke bommenwerpers waren gericht op eenige plaatsen in Hongarije. In den afgeloopen nacht wierpen afzonder lijke Britsche vliegtuigen bommen in het ge bied tusschen Rijn en Main. In het Kanaal en in den Indischen Oceaan hebben duik- booten in felle gevechten zes vijandelijke schepen met een inhoud Van tezamen 36.000 brt., alsmede een torpedojager en een bewa kingsvaartuig in den grond geboord en een vijandelijk vliegtuig omlaaggeschoten." Helmut Goering, een neef van den Rijksmaar schalk, is in Normandië als jachtvlieger in een luchtgevecht gesneuveld. Hij is de vijfde neef van den Rijksmaarschalk, die in dezen oorlog zijn leven voor Duitschland heeft gegeven. De voorgenomen conferentie tusschen Roose velt en Churchill zal binnenkort te Quebec in Canada plaatsvinden. - Het opperbevel over het 7e Amerikaansche le ger in Zt^d-Frankrijk is van generaal Wilson op Eisenhower overgegaan. De Grieksche re geering te Kairo is afgetreden, naar men aanneemt naar aanleiding van een overeenkomst welke min.-pres. Pepan- droe in Rome met Churchill gesloten zou hebben. (DNB) Japan heeft op het eiland Formosa den algemeenen dienst plicht afgekondigd. (DNB) De Finsche staats man Paasikivi heeft geruchten als zou hij voeling met de Sov jet-regeering nemen, tegengesproken. (DNB) De Poolsche par tis anen zijn door de Britsche regeering erkend als onderdeel van de geregelde troepen, doch van Duitsche zijde wordt verklaard, dat zij moeten worden be schouwd als opstan delingen tegen de bezettende macht, die wegens oorlogs- verraad bestraft kun nen worden. (DNB) De Motor W.A. is omgezet in een Nat. Soc. Motor Korps (N. S.M.K.) Dit zal de Landwacht Neder land ter zijde staan. Ir. Mussert benoem de tot korpschef van het N.S.M.K. H. Eman (V. en V.) De kartonnen kin- derlegitimatie- kaartjes kunnen, naar 't Roode Kruis mededeelt, thans worden vervangen door metalen plaat jes. (ANP) Tandheelkundige examens worden op 11 Sept. e.v. dagen te Utrecht afgenomen. (ANP) TE MOSKOU. Berlijn denkt opstand in Slowakije spoedig te bedwingen, BERLIJN, (D.N.B.) De toestand in Roemenië is, naar gisteren in kringen van de Wilhelmstrasse verluidde, nog steeds on doorzichtig. Over het lot van het Duitsche gezantschap in Boekarest is niets bekend. De jongste betrouwbare inlichtingen die afkom stig zijn van een Duitsche persoonlijkheid, die Hongarije heeft kunnen bereiken, luiden, dat het gezantschap door troepen van ko ning Michael is omsingeld en blijkbaar ook omsingeld blijft. Van den Duitschen gezant zelf zijn geenerlei berichten meer ontvangen. 'Op een desbetreffende vraag werd in de Wilhelmstrasse verklaard, dat Horia Sima de leider van de „IJzeren Garde", die via de radio tot het Roemeensche leger ge sproken heeft in zeer nauw contact staat met de nationale Roemeensche regeering. Volgens den zender van Moskou is een Roemeensche delegatie voor onderhandelingen over het sluiten van een wapenstilstand in Moskou aangekomen Van de delegatie maakt Prins Stirby deel uit. De pers in Servië publiceert-* een dagorder van den ministerpresident generaal Neditsi tot alle commandanten van de Servische zelf beschermingsbonden, waarin hii o.a. zegt: „In deze beslissende dagen, de moeilijkste die het Servische volk ooit heeft meegemaakt roep ik alle Serven tot broederlijke een dracht op". De opstand in Slowakije. Uit nader berichten omtrent de gebeur tenissen in Slowakije blijkt dat bepaalde politieke elementen in sómmige deelen des lands geprobeerd hebben onrust onder de Slowaaksche weermacht te stichten-, waarbij het hun gelukt schijnt te zijn, eenige garni zoenen tot afval te bewegen. In Berlijn gelooft men te kunnen voor spellen, dat zeer spoedig het bedwingen van den opstand' en de bestraffing der verant woordelijken gemeld zal worden. In de Wilhelmstrasse werd volgens het A.N.P. verklaard, dat de opstandige bewe ging in verschillende deelen van midden- en oostelijk Slowakije te wijten is aan de actie van Tito-partisanen en Tito-agenten Een oproep welke Tito tot de soldaten en boeren heeft gericht toont vrij duidelijk aan van wien de actie uitgaat De president der Slowaaksche republiek, dr. Tiso, heeft voor den Slowaakschen omroep gezegd, dat met valschermen neergeworpen bolsjewieken en hun handlangers onder het Slowaaksche volk den leugen hebben ver spreid- dat de president der republiek zou zijn vermoord en de regeering door de Duit- schers zou zijn weggevoerd. Tegelijkertijd trachten zij het Slowaaksche volk op te ruien door het valsche bericht, dat Hongarije Slowakije zou willen bezetten. Moskou en Bulgarije. Associated Presse wijst er in een bericht uit Moskou op, dat de Sovjet-Unie ondubbel zinnig besloten is haar militair offensief in Roemenië te combineeren met een groote ren militairen en politieken druk op Bul garije en Turkije, die gedwongen moeten worden ertoe bij te dragen, dat de Duitsche legers het Balkanschiereiland ontruimen. De Bulgaren en Turken hebben zoo vervolgt het bericht, reeds hun waarschuwing gekregen. De Moskousche a „Prawda" schrijft, dat de Sovjet-Unif» aan* Bulgarije heeft meegedeeld dat zij met een passieve houding van Bul garije niet tevreden is. In het verleden Ligt het heden In 't nu wat worden zal BILDERDIJK Pieter Florisz. 1658. Vice-dmi- raal van Holland en West-Fries land, streed in den eersten Eng. oorlog, werd vice-adm. in 1653, sneuvelde in 1658 in de Sont. Graftombe in de Groote Kerk te Hoorn. (foto O.-H.) Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe verbon- heid met hun Duitsche kame raden. (Foto O.H.) Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en mjeldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1715 jaar en kan geschieden by de Marine-Annahmcstelle West, ZweigsteJIe Niederlande te Utrecht de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kal verstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100 alle Hafen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebensteilen der Waffen SS. Alle gewensclite inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Ma rine als bij de Waffen SS„ worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. De Bergen op Zoomsche drieling, Mevrouw H. Verheggen-Visser van Weeren, met haar drieling: Herman, Willy en Wïlma. Twee meisjes en een jongen. (foto CNF-Schimmelpenningh) Oproep aan het Ned. volk. Het Jeugdstorm-frontfonds. Zooals reeds bekend is. is ter gelegen heid van het a.s. tienjarig bestaan van den Nationale Jeugdstorm ingesteld het Jeugdstorm-frontfonds, welk fonds ten doel heeft te komen tot de. op- en inrich ting van een Jeugdstormherstellingsoord speciaal bestemd voor die jonge Neder- landsche soldaten, die aan de fronten gewond zijn geraakt en herstel van krach ten behoeven. Alleen al uit de gelederen van den Jeugdstorm staan honderden jonge Ne derlanders aan het front, velen zyn ern stig verwond en voor hun leven ver minkt. terwijl reeds ruim 150 jonge Stor- mers hun jonge leven gaven voor Euro pa's vrijheidsstrijd, dus ook voor ons volk en vaderland. Nogmaals wordt een krachtig beroep gedaan op den offerzin van ons volk om door het storten van een "ift op het post gironummer 25000 te toonen-dat het va derland het front niet vergeet. Stort daarom Uw bijdrage op post giro 25000, Jeugdstormfonds Oorsprong park 8 te Utrecht. Doet Uw plicht. DE BEWEGINGSOORLOG IN N.O.-FRANKRIJK. Zware strijd aan de Marne. BERLIJN (D.NB.) Onf het gebied ten Noordoosten van Parijs wordt thans fel gestreden. Tusschen Pointoise en Laon con- centreeren de Amerikanen de hun hier ter beschikking staande troepen op drie plaatsen en zoo konden zij in samenwerking met zeer krachtige formaties bommenwerpers de Duit sche greridelstellingen binnendringen. De zwaarste druk wordt uitgeoefend in de rich ting van Laori, welke plaats de Amerikanen in den loop van 30 Augustus des middags in noordelijke en noordoostelijke richting doortrokken. In den in het Zuiden hierbij aansluitenden sector ontplooiden de Amerikanen even eens een krachtige activiteit. Ook hier zijn drie hoofdaanvalsrichtingen te onderkennen De eerste loopt via Reims in noordelijke en noordoostelijke richting. Van Chalons uit stoot de tweede wig naaf" het Noordoosten terwijl de derde aanval gericht is op het Mamekanaal Over het geheele front zijn zware gevechten aan den gang. De strijd in Italië. In Italië is de rechtervleugel van het 8ste Britsche leger in de middaguren van den 30sten Augustus over een breed front van de Adriatische kust tot in de bergen ten Westen van Urbino tot het verwachte groote offensief overgegaan. Aan de kust grepen Britsche kruisers en torpedobooten met zware salvo's in de gevechten in. Een vrij groote nantsergroep slaagde erin het badplaatsje Pesaro binnen te dringen. In het hoogere terrein ten Westen van den kustweg werden drie kleine penetraties der Britten in een tegenaanval verkleind Na viermaal te heb ben aangevallen konden de Engelschen wel iswaar ten Westen van Urbino de Duitsche hoofdgevechtslinie binnendringen doch zij werden er in een gevecht op korten afstand weer uitgeworpen Kroatisch kabinet gewijzigd. AGRAM, (D.N.B.) Naar officieel is. medegedeeld, heeft de Poglavnik den minis ter van Binnenlandsche Zaken Lorkovitsj den minister van Oorlog Vokitsj, den hoofd directeur voor openbare orde en veiligheid. Joertsjitsj en den politiepresident van de stad Agram Vragovitsj van hun ambtsplich ten ontheven. Tegflijkertyd heeft de Poglavnik den ko lonel der Oèsjtasja Prkovitsj tot minister van Binnenlandsche Zaken, den vice-admi- raal Steinfel tot minister van Oorlog, den kolonel der Oèsjtasja Lisak tot hoofddirec teur voor openbare veiligheid en den majoor der Oèsjtasja Kirin tot politiepresident van de stad Agram benoemd. Verder werd luitenant-generaal Tsjanitsj ontheven van zijn plichten als opperbevel hebber van de Kroatische weermacht. Deze functi*» wordt voortaan door den minister van Oorlog in zijn hoedanigheid van vice- admiraal uitgeoefend. Heden moet verduisterd worden %an 20.30 tot Zaterdag 6.45. Maan op 20.14, onder, Zaterdag, 5.49 Volle Maan: Zaterdag 2 September UIT DE PERS De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" geeft bij den overgang van 't vijfde naar het zesde oorlogsjaar een recapi tulatie van hetgeen zij al dien tijd in haar kolommen heeft voorgestaan. Hiertoe behoort ook de eenwording van Europa, waaromtrent zij het volgende schrijft; „Wanneer wij in deze jaren de noodzakelijk heid van de éénwording van Europa hebben verdedigd, dan is dat een eisch die des te meer klemt, nu in elk geval de kans, dat Duitsch land daaraan de leiding geven zal, minder van zelf schijnt te spreken, dan in het begin van den oorlog. Uit wat voor inwendige oorzaken Duitschland deze éénwording moge voorstaan, de volkeren van Europa hebben hun eigen re den om hun krachten op de vereeniging van Europa te richten, een reden, die te sterker geworden ls naar mate in het verloop van den oorlog het aanzien van het Britsche Rijk als ordenende macht moest wijken voor de steeds dreigender opzettende machten van de Vereenig- de Staten en de Sowjetunie. Het gaat niet in de eerste plaats om het ordenende beginsel, dat zij voorstaan. Het gaat erom dat zij als macht het zwaartepunt van de toekomstige wereld orde naar zich toe trekken en tegelijk hun zeg genschap ook over onze oude wereld ti'achten uit te breiden. Het gaat erom of de Europeesche volkeren het object van de historievormende kracht van één van deze machten zullen wor den of dat zij door vereeniging van eigen krach ten zich als subject zullen weten te handhaven of te herstellen. Dat is het klaarblijkelijke eigen belang van deze volkeren, welk beginsel van wereldordening zij ook aanvaarden. Daarom, maakt, werkelijkheidszin de noodzakelijkheid eener Europeesche eenheid onder alle omstan digheden tot een element van ons werkelijk heidsbesef, ondanks alle verandering, welke zich ln de werkelijkheid en haar vooruitzichten vol trekt. Daaruit vloeit dan voort, gelijk wij eveneens meermalen betoogd hebben, dat geen conceptie van een nieuwen vrede kan worden aanvaard, welke op een vernietiging van het Duitsche volk of ook maar op een miskenning van zijn hooge waarden voor de samenleving van Europeesche volkeren en zijn aanspraken op gelijkgerechtig- heid in de wereld is gebaseerd. Het Duitsche volk heeft zijn tekortkomingen als ieder volk. Niemand behoeft zich te ontveinzen, dat de zelf ontplooiing van Europeesche volkeren in een door Duitschland geleide orde Qiet altijd ge makkelijk zou zijn. Maar dat is nog niet vol doende om het bestaansrecht van het Duitsche volk te verloochenen of te verkorten. Het zou waarlijk een blijk van karakterloosheid zijn wan neer men dat niet zou volhouden, ook nu de verdediging van zijn aanspraken op Europa's leiding voor Duitschland een zware beproeving geworden is. Boven alles uit gaat echter de eisch dat de wereld van morgen socialistisch zij, socialistisch niet in den zin van eenig dogma, noch dat van het wetenschappelijke socialisme van Marxisti- sehen stempel, noch in den zin van het natio- naal-socialisme, dat hoezeer uit eigen aard ook op proei'ondervindelijkheid vertrouwend, in den geest van menigen aanhanger toch eveneens 'n dogma geworden is. Socialistisch zal de wereld van morgen zijn en moeten zijn in den zin, dat de arbeid haar grond slag en waard meter is en als zoodanig de wereld dwingt om zich als gemeenschap van volk en volkeren te verwezenlijken en de heerschappij van het economische beginsel, dat het plecht anker van het kapitalisme was, te breken." (Omdat in onzen lezerskring het woord „so cialistisch" over het algemeen een onaange- namen klank heeft en dien ook in de com binatie „nationaal-socialistisch" heeft behou den, wijzen wij er op, dat de schrijver in de N.R.Crt. dit woord hier tenslotte kennelijk gebruikt in een zin, welke den inhoud van „christelijk-sociaal" of „solidaristisch" dekt of zeer nabij komt. (Red. Dagblad v. Nbr.) De hoofdinspectie voor de luchtbescher ming vraagt: Denken de plattelandsbewoners ook om de verduistering van stallen en schuren en gaan ze niet met een niet-afge- schermde lantaarn naar buiten DISTRSBUTlENBEiUWS. Bonkaarten voor twee perioden t tegelijk. De plaatselijke distributiediensten reiken van 4 tot en met 30 September a.s. tegen overlegging van de tweede distributiestamkaart met daarbij behoorend inlegvel de bonkaarten 411 en 412 uit. Zij, op wier eerste distributiestamkaart het woord „hoofd" voorkomt, dienen deze eerste distributiestamkaart eveneens over te leggen. Regeling voor zelfverzorgers. x. De distributiediensten houden bij de uitreiking van levensmiddelenbonkaarten voor de 11e en 12e periode 1944 de daarvoor in aanmerking ko mende bonkaartdeelen van zelfverzorgers in. Aangezien het zelfverzorgingsseizoen 1943-44 met het einde der 11e periode afloopt, zal de 12e distributieperiode 1944 de eerste periode zijn van het zelfverzorgingsseizoen 1944-45. Het is echtér niet mogelijk vóór 3 Sept. a.s. de zegelkaarten van alle zelfverzorgers voör het komende sei zoen gereed te hebben; daarom zal de uitreiking van de bonkaarten 411-412 ten aanzien van de zelfverzorging op de volgende wijze geschieden. De plaatselijke bureauhouders van den provin cialen voedselcommissaris bullen op de oude ze gelkaarten van personen, die de zelfverzorging van een artikel in het komende seizoen niet zul len voortzetten, de aanteekening „eindigt 28 Oc tober 1944" plaatsen. Zelfverzorgers met deze aanteekening op htm zegelkaart zullen derhalve .de bedoelde bonkaartdeelen voor de 12e periode 1944 mogen behouden. Zelfverzorgers, op wier zegelkaart de plaatselijke bureauhouder boven genoemde aanteekening niet geplaatst heeft, worden verondersteld gedurende de komende pe riode de zelfverzorging voort te zetten. Van deze personen worden daarom de bedoelde bon kaartdeelen ingehouden. Bij de uitreiking zullen de distributiediensten dé zegelkaarten in bewa ring nemen. De betrokken zelfverzorgers zullen de nieuwe zegelkaarten en omslagen te zijner tijd bij de uitreiking der levensmiddelenkaarten der 13e periode (die loopt van 26 November tot en met 23 December 1944) ontvangen. Op deze zegelkaarten zullen dan de inleveringszegels voor de 12e periode geplakt zijn.

de Stem | 1944 | | pagina 1