Dagblad van Noordbrabant p, Zeeuwsche Editie ZWARE GEVECHTEN AAH 1 DE MARNE. AMERIKANEN RUKKEN IN N.0. RICHTING. PROVINCIAAL NIEUWS Het Eiland - mmutw van den groenen Afgod NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1944. No. 18078, 1 «r.w> AlM>nnemenien,ftfttne!Yl»TSr DIJ voorulifcfSaUnfc-per liwariaa»*/ £71.ffonco per post f 3 <9t week (uisluitend bi) nlet-postbesiellthg) 81 cenl. Losse i.ummers 6 cent. Bewijfinum- jri 6 cent. Bijkantoren te: BoosendaaJ. telefoon 2480; Bergen op Zoom, telefoon 52*; aalwijk, telefoon 229: Goes, telefoon 225&;-Hulst. telefoon 102. Verschijnt eiken wetkdaa. wal *dv. geheele oplage J-lO mrru. kofom 42 ir.m.. 2.00. elke mm fheer 20 c., adv. van plaatse), «ard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. resp. 1 70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. lesp 00 c. en 8 c. Reel «je tarief. Inzend op adv., welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen at! te geven, worden noch teruggegeven, noch aan <te in/endeis van adv. uitgeleverd Amerikanen pogen naar het Noorden door te stooten. Strijd in Parijs geëindigd. Gevechten in Hon- gaarsch grensgebied. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 29 Aug. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan den benedenloop van de Seine werd de kern van onze troepen op den noordelij ken oever van de rivier teruggenomen. De achtervolgende vijand bleet in het afweervuur steken. Aanvallen van den vijand uit zijn bruggehoofden ten Noordwesten van Panjs werden tot staan gebracht. Onze steunpunten in de stad zijn na dagenlange zware gevech ten voor de vijandelijke overmacht bezweken. Ten Oosten van Parijs heeft de vijand thans over een breed front de noordelijke richting ingeslagen, om via de linie Cha- lons-sur-MameChateau Thierry in onze zuidelijke flank te stooten. Aan de Manie zijn hevige gevechten met de vijandelijke voorhoede ontbrand. Het garnizoen van Marseille blijft, in de haven op een beperkt gebied bijeengedron- gen, dapper tegenstand bieden. In het Rhone Sal hebben onze troepen zich volgens bevel naar het Nöbrden geaistancieerd. Een formatie zware gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een geconeen- treerden aanval gedaan op het vijandelijke steunpunt Melun ten Zuidoosten van Parijs. In de wateren ten Noorden van Le Havre hebben beveiligingsvaartuigen na een fel ge vecht met een door torpedojagers en torpedo motorbooten beschermden kruiser een vijan delijke motortorpedoboot in den grond ge boord. Een eigen boot ging hierbij verloren. Twee andere booten werden beschadigd. Door bijzondere strijdmiddelen der Duitsche ma rine werden voor de kust van Zuid-Frankrijk wederom een vijandelijke artillerieboot en een bewakingsvaartuig, alsmede een kleinere een heid van niet herkend type in den grond geboord. Londen en zijn buitenwijken blijven onder het vuur der V 1 liggen. In Italië heeft de vijand zijn sterke aan vallen in den Adriatischen kustsector den geheelen dag voortgezet, doch in de met zware verliezen gepaard gaande gevechten kon hij slechts weinig terreinwinst behalen. In Roemenië blijven onze formaties aan weerszijden van den benedenloop van de Proeth vechten tegen den van alle kanten losslprmenden vijand. Ten Zuidwesten van den benedenloop van den Sereth is Buzau, na harden strijd in handen der Sovjets ge vallen. 27 vijandelijke tanks werden hierbij stukgeschoten. In het Zuidelijke deel der Oostelijke Kar- pathen zijn in het Hongaarsche grensge bied hevige gevechten gaande van Duit sche en Hongaarsche troepen tegen op- ringende Sovjet-Russische gevechtsgroe pen. Van de Woud-Karpathen tot aan de Fin- sche Golf zijn gisteren slechts in het brug genhoofd aan den Weichsel ten Westen van Baranof, in het gebied ten Westen van Os- trof. ten Noordwesten van Modohn en in het gebied van Dorpat gevechtshandelingen van beteekenis ontstaan. In deze sectoren werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en werden de Sovjets in een tegenaanval verdreven. Slechts hier en daar slaagden zij er in geringe terreinwinst te behalen. Amerikaansche bommenwerpers vielen ver scheiden plaatsen- in het gebied van Grpot- Weenen aan. Aanvallen van vijandelijke Jachtvliegers waren bovendien gericht pp West-Duitsch gebied. Des nachts wierpen af zonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op steden in het Rijnland en in Westfalen. Strijdkrachten der luchtverdediging schoten 15 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 13 viermotorige bommenwerpers omlaag." Hoe Antonescu werd gearresteerd. STOCKHOLM (Interinf). De te Stock holm verschijnende ochtendbladen publi ceerden gisteren eigen berichten, uit Ankara. Istanboel en Londen, met opmerkelijke bij zonderheden over de voorgeschiedenis van liet Roemeensche verraad Volgens een eigen bericht van Svenska Dagbladet uit Ankara is de Roemeensche frontverandering voltrokken op grond van onderhandelingen, die reeds verscheidene maanden geleden werden opge nomen. Wat de arrestatie van maarschalk Anto nescu betreft meldt volgens een bericht van Associated Press uit Istaanboel in Morgen- tidningen, de Britsche luitenant-kolonel Gardone de Chastelaine.die met het vlieg tuig van koning Michael naar Turkije is ge vlogen de volgende bijzonderheden: Reeds sedert Februari bevond hij zich in Roemenië met een geheime opdracht. Hij was per vlieg tuig derwaarts gegaan. Later is hij met een reeks andere Britsche officieren geïnterneerd. Volgens de uiteenzetingen van den Britschen luitenant-kolonel, heeft Antonescu bij het beslissende gesprek getracht koning Michael over te halen om den oorlog tegen Rusland voort te zetten. De koning heeft daarop ge antwoord, dat hij er de voorkeur aan had gegeven sinds Februari te onderhandelen met de geallieerden. Toen Maarschalk Antonescu daarop bezwaren maakte, ontbood koning Michael de paleiswacht Vervolgens werden de andefe leden van het kabinet naar 't paleis ontboden en allen gearresteerd Luitenant- kolonel Gardone de Chastelaine was daarop met de andere Britsche officieren in vrijheid gesteld. Van Sovjet-Russische zijde wordt bericht dat Moskou Roemenië als mede-oorlogvoe rende mogendheid wil beschouwen. De taak van Roemenië, zoo verklaren Duitsche poli tieke kringen, wordt hiermede ondubbelzinnig afgebakend. Heden moet verduisterd worden van 29.30 tot Donderdag 6.45. Maan op 18.47, onder Donderdag 3.09, Volle Maan: Zaterdag 2 september. ambopy Gevechten bij Espertiay, Soissons en Reims. BERLIJN. (D-N.B.) Aan het westelijke front duurde Maandag de zware worsteling aan de Seine en Mame met toenemende ver bittering voort. In het mondingsgebied van de Seine viel het eerste Canadeesche leger het bruggenhoofd ten westen van Rouaan aan, doch de druk was geringer dan de voor gaande dagen. Tusschen Rouaan en Parys probeeren thans Canadeezen en Britten him bruggenhoofden uit te bereiden en nieuwe plaatsen te vinden, waar zy de rivier kunnen oversteken. Bij Notre Dame de Lisle zoowel als ten Noorden van Vernon en ten noorden van Mantes vielen de Geallieerden eveneens in Noordelijke richting aan zonder echter be langrijke vorderingen te kunnen behalen. Het zwaartepunt van de vijandelijke ope raties lag in het gebied ten Oosten van Parijs aan de Marne. Door concentratie van sterke pantser-, -gemotoriseerde infanterie- en artillerieformates alsmede van formaties bommenwerpers viel het derde Amerikaan sche leger over een breed front aan en drong met twee sterke wiggen naar het bosch Vil- lers—Cotterets en naar den weg Soissons Reims op. Tusschen deze beide hoofdwiggen vielen andere troepen bij Chateau Thierry en ten Noordwesten hiervan aan. Zware gevechten zijn langs de Ourcq en aan de Vesle in den sector van Fismes gaande Op deze plaats verplaatsten de gevechten zich naar de uit den eersten wereldoorlog bekende gebieden. Een tweede sterke aanval werd onderno men van het gebied van Romilly uit in noordoostelijke richting In het voorterrein van de door Duitsche troepen bij Epernay en Vitre-le-Francois gevormde bruggehoofden. ontstonden verbitterde gevechten, die nog voortduren, in het verloop waarvan Duitsche pantserjagers en grenadiers talrijke vijande lijke tanks venietïgden. Steunende op deze bruggehoofden vielen versperringsformaties en beweeglijke pantsertroépen de in de rich ting naar Chalons-sur-Marne op verken ning uitzijnde Amerikanen energiek aan. Andere tegenaanvallen zijn van het gebied van den bovenloop van de Marne uit tegen de ten Oosten van Troves oprukkende Ame rikaansche tankformaties gaande. Evenals aan de Marne is ook in het Zuid- Fransche gebied de bewegingsoorlog in vollen gang. Amerikaansche tanks hebben Dinsdag de Zwitsersch grens ten Zuiden van Genève be reikt. (DNB) Maurice Chevalier is volgens een Reuter-be- richt in Parijs door Fransche Marquis doodge schoten. (ANP) De hoofdinspectie voor de luchtbescher ming vraagt: Hebt U Uw zolder reeds opge ruimd, houdt gij dien stofvrij en wordt de wasch er steeds zoo spoedig mogelijk af genomen Leon Ddgrclle commandant van de 5e SS- vrijwillige:s- pantserbrlga- de „Wallonië", ontving net Eikenloof bij het ridderkruis van het IJze ren Kruis. (DNB) Churchill is Dinsdagavond per vliegtuig uit Italië Engeland terug gekeerd. (DNB) Bij aanvallen' op treinen, auto's en voet gangers wer den In ons land Maandag 14 personen ge dood. (ANP) De sterfte aan TBC is in ons land in '43 met 14.75 pet. toegenomen. (ANP) Het Japansche eiland Rota (Marianen) is door Amerikaansche vliegtuigen aangevallen; ook Rabaul heeft weer een grooten aanval onder gaan. (DNB) In Zweden is een Engelsch koeriervliegtuig neergestort, waarbij elf passagiers werden ge dood. (DNB) De Poolscho regeering te Londen heeft een memorandum opgesteld over de regeling van de Sovjet-Poolsche betrekkingen, dat aan de Sov jet-regeering zal worden verzonden. (DNB) De Gaulle zou volgens Reuter het president schap, generaal Catroux de staatszaken, Reué Massigli de buitenlandsche zaken en Emanuel Bastier de la Vigerie de binnenlandsche zaken waarnemen in een „voorloopige regeering der Fransche republiek." (DNB) Paus Pius XII zal den lsten September een redevoering uitspreien, die door den Vati- caanschen zender zal worden verspreid. (DNB) Mededeelingen plaatselijke Distributiediensten, NA-UITREIKING BONKAARTEN 10e PERIODE. Hontenisse, Lamswaarde, Graauw, Vogelwaar de: Woensdag 30 Augustus van 8.30-12.00 uur te Kloosterzande op het Kringkantoor. Hulst, St. Jansteen, Clinge, Nieuw-Namen Woensdag 30 Augustus van 2.00-4.30 op het kan toor to Hu'st. Sas van Gent, Westdorpe, Zandstr.-Stroodor- pe, en Philippine: Dinsdag 29 Augustus van 3.30- 12.00 op het kantoor te Sas van Gent. Axel, Zuiddorpe, Zaamslag en Koewacht: Dins dag 29 Augustus van 2.1)0-4.30 op het kantoor le Axel. 739-0 DISTRIBUTIEKRING VLISSINGEN. Indiening naamlijsten bijzonderen arbeid 10e periode. Den werkgevers, wier personeel in aanmer king komt voor toeslag wegens zeer zwaren, zwaren, langdurigen, giftigen en siezoen-arbeid wordt medegedeeld, dat de volledige ingevulde naamlijsten met bijbehoorende toeslagbewijzen moeten worden ingediend aan lokt 16 van het Uitreikingskantoor, Brouwenaarstraat 4 te Vlis- singen op de navolgende data: Vlissingen, van 1 tot en met 9 September. Souburg, Ritthem, Koudekerke: van 4 tot en met 6 September. Biggekerke, Meliskerke, Zoutelande, West- kapelle: van 6 tot en met 9 September. 122-o Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Augustus 1944 kwamen cr in ons land 1296 (1510) gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 855 (910) diphthe- rie, 204 (325) roodvonk, 127 (65) dysenterie, 79 (52( kinderverlamming, 76 (118) malaria, 9 (22) paratyphus en 12 (11) febris typboidea Zeeland had 11 (14) gevallen, alle diph- therie, nl. 4 te Hoofdplaat, 2 te Serooskerke en 1 te Aardenburg. Koudekerke, Vlissingen Vogelwaarde en Westkapelle. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaande week. Bezwaren tegen polderconcentratie. On langs namen wij reeds 'n bericht van „De Zeeuw" over dat vijftien polders in Oost- Zuid-Beveland zeer ernstige bedenkingen hebben ingebracht tegen de voorgenomen samenvoeging van een aantal polders in die streek tot het waterschap „De Watering be westen Ierseke". Allereerst hebben zij bezwaren tegen die samenvoeging in verband met de ramp aan de Karelpolder. Zoo schrijven zij: Zooals Ged. Staten m 1938 aan de prov. Staten berichtten is de indijking van den Karelpolder ln 1877 tegen het advies van-Ged. Staten tot stand gekomen. „De onderneming had, zoo schre ven zij, naar ons oordeel een zoo gewaagd karakter, dat wij daarop niet gunstig meen den te kunnen adviseeren. Ook de regeering achtte de onderneming zóó précair, dat de eigenaren van de te bedijken gronden bü de aanvaarding van de bedijkingsconcessie voor zich en hunne rechtverkrijgenden van alle aanspraak op calamiteus-verklaring afstand hebben moeten doen." De dijkverbetering werd met behulp van het werkfonds ter hand genomen, maar dat heeft niet kunnen beletten, dat de zeedijk in 1943 weer zoo ernstig werd beschadigd, dat zeer omvangrijke werkzaamheden noodig bleken om tot een behoorlijk herstel te kun nen geraken. In 1877 is tot den Karelpolder gezegd: De staat der Nederlanden trekt zijn handen van U terug; indien er iets met Uw polder gebeurt, hebt gijzelf de gevolgen daarvan te dragen. Tegelijkertijd daarmee konden de achterliggende polders geacht worden ontsla gen te zyn van hun in de wet op de cala- miteuse polders vastgelegde verplichtingen. In 1943 blijken de inzichten van Rijk en Pro vincie veranderd te zijn. Het wordt als een algemeen belang gezien den Karelpolder te behouden. Adressanten meenen, dat de Tosten tot behoud nu bestreden behooren te worden overeenkomstig de bepalingen van de wet. op de calamiteuze polders in Zeeland. Naar hun meening is het niet toepassen van deze wet m dit geval een zeer groote onbillijkheid je gens de te zamen te voegen polders, wat met de cijfers wordt aangetoond. Alle polders zouden, behoudens de voorge nomen classificatie, die in dit geval tot nog grotere onbillijkheden aanleiding geeft, bij samenvoeging in gelijke mate in de kosten van den Karelpolder bijdragen. Samenvoeging van polders ter bestrijding van een ramp als die van den Karelpolder moet altijd leiden tot willekeur en onbillijk heden. De algemeene regel, vastgesteld in de wet op de calamiteuze polders is het eenige, juiste middel om ook m dit geval tot een oplossing te geraken. Axel. Benoemd. De heer A. van den Berg, thans te Goes, is met ingang van 1 September 1P4S benoemd tot onderwijzer. aan de R.K. jon gensschool te Sas van Gent. Goes. Politie-nieuws. Tegen de jongedames J. C. M. en A. C. V. werd proces-verbaal opgemaakt daar zij zich in spertijd op straat bevonden. Middelburg. Slecht verduisterd. J. R., die zijn woning onvoldoende had verduister, zoódat licht uit straalde, werd geverbaliseerd. Economische dienst. Mej. A. G. te St. Lau rens had een woning verhuurd waarvoor zij een te hooge hdurprijs had bedongen. De economi sche dienst der politie maakte proces-verbaal op Rijwietyerlichting, J. P. F. G. werd gever baliseerd, daar hij het vóór- en achterlicht van zijn rijwiel bij duisternis onvoldoende had afge schermd. Philippine Het gouden, feest. Zooals wel te verwach ten was, is het gouden echtpaar N. van Hurck- Rammeloo danig in de bloemen gezet. De ouder lijke woning was Vrijdag geheel omgeschapen in een bloemenhof. Ook de gelukwenschen die beide oudjes hebben ontvangen waren ontel baar. Uit geheel Nederland kwamen de felici taties binnenstroomen. Bij de mondelinge feli citaties zagen wij o.m. ook de wethouder Ever- aert met de gemeente-secretaris -ó&n Hoek die de oudjes namens de gemeente kwamen geluk wenschen. Voor beiden wSs het een onverge- telijken dag. Uitvoering van de K.A. Zondag werden wij vergast op een uitvoering van de propagandis ten van de K.A. Aangespoord door het succes welke zij enkele weken geleden hebben behaaM op een Moederavond, stond al gauw een tooneel- avond op het program. Dit hebben de moeders en meisjes Zondag mogen beleven. Esn avond die buitengewoon mooi was. De meisjes uit Sluiskil hiervoor uitgenoodigd hebben de moe ders en meisjes van hier een avond vol van amusement bezorgd. Den avond werd geopend door Pater Bonifacius die al direct de dames liet optreden met enkele prachtige liederen, daarna een dolle klucht in 3 bedrijven „Familie Schelvisch van Reider". Een klucht waarom smakelijk gelachen is Öoor het interessante spel dat de meisjes hierin leverden. Daarna hoorden wij nog enkele mooie liederen van het dameskoortje die allen op magnifieke wijze wgrden begeleid door den blinden pianist G. de Caluwé. Dezen avond zullen onze moeders en meisjes wel niet gauw vergeten. St Jansteen. De Burgemeester van St. Jansteen vestigt de aandacht van belanghebbenden op een bekend making betreffende geleverde boomen, welke aan het Gemeentehuis is aangeplakt.- 123-o I Vertaling uit bet Duitlch Tja Rudolph P. Arlen I 10. „En nu reist u dus naar hem toe?" maakte hy het verhaal somber af, en hij maakte met zijn pijp vreemdsoortige teekeningen in de lucht. Hij probeert te glimlachen. „Zoo staan de zaken dus. Het is verduiveld jammer." „W a t is verduiveld jammer?" Hij staat op. Hij ziet er knap uit, dat moet gezegd worden. Hji is groot, gespierd, bruin gebrand, heeft heldere oogen, een hoog voor hoofd en breede schouders, die spreken van zijn kracht en uithoudingsvermogen. „Het leven is toch een verduiveld zure geschiede nis," bromt hij in zichzelf. „Wilt u alstublieft niet kwaad zijn. Het is soms moeilijk zich zelf geheel te beheerschen. Overigens is daar ook nog sennor Diego. Zal ik u nog 'h nieuwe limonade met ijs brengen?" „Neen Ja, doet u het toch maar. Wacht maar even, ik ga met- u mee, want ik moet zelf ook nog iets halen." Zij loopt den Argentijn voorbij, wiens groet- ■zij nauwelijks beantwoordt Boven op de brug staat Petersen, Hij heeft den verrekijker voor de oogen en tuurt naar het Westen. Met zijn vrije hand maakt hij een groetende beweging in de richting van Waiter en Renate. Hij denkt er wat by, maar is verstandig en correct genoeg om het niet hardop te zeggen. Sennor Diego staat by de reeling. Hij kykt melancholiek over het schip en zucht hoor baar. Niets op zyn gezicht laat blijken met welke intense belangstelling hij het doen en laten van de twee jonge menschen volgt. Naast hem duikt plotseling een man op, een man in de witte kleeding, die de stewards dragen. „Wat wenscht u, sennor vraagt hy üverig. Diego kijkt met neergeslagen oogleden rond naar alle kanten. Er is niemand in hun buurt te zien. „Heb je goed geluisterd?" vraagt hij onverschillig. '„Als een vos, sennoft" „Ja En?" „zy vertelde hem, dat het op wensch van haar vader en moeder was...." „Zoo. En verder?" „Dat zij nog niet kwam om te trouwen, maar enkel om een bezoek te brengen." „En hy?" I „Ik kon het moeilijk volgen. Ik versta het Duitsch niet zoo erg goed." „Je bent een idioot De man in zyn witte dienstkleeding neigt licht het hoofd en daardoor kan Diego niet- zien, welken gloed er in zijn amandelvormige oogen komt. „Denkt u, sennor Toch heb ik wel een persooniyke meening over het geval." „En welke is dat?" „Hy houdt van haar!" „Daar kunnen wij niets aan doen. Het is trouwens ook wel te begrijpen, niet? Het speelt overigens ook geen rol. Hoe staat het met haar?" „Nu vraagt ,u te veel. sennor." „Dus toch een idioot!" „Ik heb het recht niet uw meening tegen te spreken, sennor". antwoordt de steward onderdanig. Hij maakt een buiging en gaat weg. Diego denkt na. „Enrico „Sennor." „Als je van boord gaat, vergeet dan de films niet. Vanavond moeten wij elkaar in de Bel- grano treffen. Je moet daar zijn, begrepen?" Volkomen, sennor.'! De man met de amandelvormige oogen ver dwijnt geluidloos als een voorbijgiydende schaduw. (Wordt Vrijdag vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 1