Dagblad van Noordbrabant STRIJD AAN BENEDEM-MARNE Gevechten bij Nogent en Jouy DISTRIBUTIENIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS UIT 0HZE BRABANTSCHE OPLAGE SPORTNIEUWS. NEERLANDIA-PERS 649 JAAKCfANO B DINSDAG 29 AUGUSTUS 1944. No. 18077, 1 BLAD fttoonhemeniwrbmntmjrrtBttlSI^ooriatÏjewBfie-per hwariaal*/ S T&riVfenco pur posl f J.«Su Am?r week (uitfluitend eU niertpostöestCMlhgï U ceni. Losse Y.urttmeYs 6 oem. Bewtisnum* - WW ^.1^. «tier» 6 cent. Bijkantoren te! nooseröftflL telefoon 2M0; Bevgei» op Zoom. telefoon S2t$ w. 1 ISgJ r.OHla(g Waalwijk. telefoon 2S9: Goes, telefoon zne^HulsL-lelefoorMOS. Veischlfrrt"éJken werkdag. ww ,Adv. gehecle oplage 1-10 mm., kolom 42 mm., 2 00. elke mm meer 20 e adv van plaatsei aard uit N -Br. ultsl. Br. ed. resp. f 1.70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed lesp. 80 c. en 8 c. Red zie tarief, inzend, op adv., welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen H»t Ie geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzendeis van adv uitgeleverd In Parijs bieden öuitschers nog verzet. Aanval op Brest begonnen. Sovjets dringen over de Sereth. Afweer tegen pogingen naar Hongarije door te stooten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 28 Aug. (DNB). Het opperbevel der weer macht deelt mede: „In het gebied ten Westen van Rouaan viel de vijand ook gisteren onze troepen op den Zuidelijken oever van de Seine fel aan. De aanval bleef echter overal door 't geconcentreerd afweervuur steken. Een vijandelijk bruggenhoofd ten Oosten van Elbeuf werd in een tegenaanval verkleind. Hernieuwde vijandelijke aanvallen misluk ten daar, waarbij 20 tanks en 6 gepantserde verkenningswagens waren stukgeschoten. Ten Noorden van Mantes probeerde de vijand zijn bruggenhoofd uit te breiden, doch hfj kon ondanks het in den strijd werpen van sterke infanterie- en tankstrijdkrachten slechts geringe terreinwinst halen. In Parijs bieden talrijke Duitsche steun punten nog steeds hardnekkig verzet. Door tanks gesteunde aanvallen van den vijand van de stad uit in Noordoostelijke richting werden door tegenaanvallen tot staan ge bracht. In het gebied ten Zuidoosten van Parijs drong de vijand onze troepen in he vige gevchten naar de beneden-Manie terug. Een oproep van de Amerikanen gericht aan den commandant van de vesting Brest, werd van de hand gewezen. De vijand ging daarop gisteren met sterke infanterie- en tankstrijd krachten tot den grooten aanval over. De gevechten namen in den loop van den dag' steeds meer aan hevigheid toe. De bezetting van firest sloeg echter door leger-, marine- en luchtafweerbatterijen doeltreffend ge steund, alle aanvallen af. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor 7 tanks. Enkele plaatselijke penetratiepiekken in het voorterrein van de vesting werden afgegren deld. Onze bewegingen in het Rhone-dal ver- loopen volgens plan. Verscheidene pogin gen van den vijand om van het Oosten uit op den dal weg te komen mislukten, t Gewapende veerbooten en motortorpedo- booten brachten In het zeegebied ten Westen van Fécamp in een hard gevecht met een krachtig beschermde formatie kruisers edti lelijke torpedoboot en een motortor zinken. Twe BERLIJN (DNB) Ten Zuidoosten van /Parijs vallen de Amerikanen van hun bij Mé- lun, Fontainebleau, Nogent en Troyes ge vormde bruggehoofden uit deels met sterke strijdkrachten, deels met gepantserde ver kenning in de bocht van de Marnf aan. Zij stieten echter op den tegenstand der Duit sche versperringsformaties. De gevechten, in het verloop waarvan de Amerikanen vooral aan weerszijden van Nogent en in het Bosch van Jouy ten Noordwesten van Provins zware verliezen leden, duren nog voort. Nieuwe Bvare gevechten ontwikkelden zich aan de Fransch-Italiaansche grens. Een po ging kier Anglo-9Amerikanen om den Madda- lena-pasweg te heroveren, mislukte bij St. Paul door net verzet der Duitsche grendel- formaties. Naar van welingelichte Duitsche zijde wordt meegedeeld, aldus verneemt de N.R.Crt van SP.T., hebben de dlstancieeringsbewe- gingen der Duitsche troepen uit het gebied van de kust aan de Golf van Biscaye en het gebied van de Pvreneeën die reeds eenige dagen geleden waren begonnen, verder voort gang gevonden. De strijd in Roemenië Sovjetcavalerie teruggeworpen van Hougaarsche grens. BERLIJN (Interinf) De zich op Roe- meensehen bodem bevindende Duitsche divi sies stonden Zondag den geheelen dag in alle gevechtsgebieden onder zeer sterken druk van vijanden) pedoboot tot zi Twee eigen vaartuigen gingen verloren; andere werden beschadigd. voor di andeliike middelen na torpedotreffers zwaar bescha- "gd. 'oor de Zuld-Fransehe kust werd een vU- kruiser door Itallaansche strijd- l het Fransche gebied weiden 174 terroris ten in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur van de V 1 ligt op Londen. In Italië ondernam de vijand in den Arno- sector verscheidene vergeefsche verkennings- aanvalien. Aan de Adriatische kust bleven vrij krachtige aanvallen van den vijand zon der resultaat. Di Roemenië voeren onze troepen aan weerszijden van de beneden-Proeth nog steeds zware doorbraakgevechten. Bij het voortzetten van den aanval in Zuidelijke en Westelijke richting is de vijand over de Sereth heengetrokken en heeft hij ondanks het verbitterde verzet van onze troepen Focsani veroverd. Hij verloor daar talrijke tanks. Tegen de poging van den vijand om via de Oostelijke Karpathen Hongarije binnen te dringen, maken tegenaanvallen van Hongaarsche en Duitsche troepen goe de vorderingen. Bij en ten Noordwesten van Piatra Neamt mistakten Sovjetaan- vallen. In het Weichsel-bruggenhoofd ten Westen van Baranof zijn harde aanvais- en. afweer- gevechten gaande^ Tusschen Weichsel en Narew zetten de bolsjewisten hun grooten aanval voort en breidden dezen in Noorde lijke richting tot op den Bohr-sector uit. Zij werden in harde gevechten afgeslagen. Ver scheidene penetraties werden afgegrendeld. Ten Norodwesten van Mitau, ten Noord westen van Modohn en ten Noordoosten van Walk stortten hevige vijandelijke aanvallen door het taaie verzet van onze troepen ineen. In het gebied ten Noorden van Dotpat door gedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval opgevangen. In luchtgevechten en dooi- de luchtdoel artillerie van de luchtmacht werden boven het Oostelijke front 50 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Vijandelijke bommenwerpers vielen overdag onder bescherming van wolken enkele plaat sen in West- en Noord-Duitschland aan, waaronder Duisburg en Embden. Andere luchtaanvallen waren gericht op Opper-Sile Bisch gebied. In den nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Mannheim en Lud wigshaf en. 24 vijandelijke vliegtuigen werden bij deze aanvallen neergeschoten. Grieksche eischen aan Bulgarije. GENEVE (DNB). uit. Londen wordt ge meld: De Grieksche uitgeweken regeermg heeft een verklaring gepubliceerd over eischen aan Bulgarije. Deze eischen zijn; strategi sche wijziging der Noordelijke grens van Griekenland ten gunste van Griekenland. 2. Bestraffing van de Bulgaarsche heerschende personen, militaire leiders en ai degenen, die verantwoordelijk zijn voor de tegen de Grieksche bevolking genomen maatregelen. 3. Betaling van schadevergoeding. 4. Opvoe ding van het Bulgaarsche volk volgens de Grieksche richtlijnen, zooals die door de ge allieerden voor de Duitschers worden ge- wenscht. 5. Bezetting van Bulgarije door troepen der geallieerden. overmachtige Sovjet-Russische gemotoriseer de en tankformaties. Vernomen wordt, dat ten Oosten en ten Westen van de Proeth staande Duitsche formaties er in geslaagd zijn zicli den weg naar het Westen vrij te maken en het voorterrein der Karpathen te berei ken. Wel kon de bezetting van de stad Foc sani door bolsjewistische formaties niet ver hinderd worden. De Noordelijke Karpathenpassen bevinden zich alle stevig in Duitsche handen. Op een van de paswegen was Sovjetcavalerie erin ge slaagd de Hongaarsche grens in Zuidweste lijke richting te overschrijden. Duitsche be veiligingstroepen en Honvedformaties konden hier in een snellen tegenaanval de bolsjewis ten weder terugwerpen en aanzienlijke deelen van hen vernietigen. Omtrent de gevechten ten Noorden van Boekarest en in het gebied van Ploesti wordt vernomen, dat de aanval lende Roemeensche formaties zeer-groote bloedige verliezen hebben geleden en dat de Duitsche strijdkrachten zich daar overal vol ledig in haar posities hebben kunnen hand haven. Het Bulgaarsche vraagstuk Duitsche gezant naar Sofia terug Na een geruchtmakende rede van zijn minister vair Buitenlandsche Zaken waarin deze voorstelde de betrekkingen met Enge land en de Vereenigde Staten weer op te nemen de betrekkingen met Sovjet-Rus land zijn in het sterk Slavisch voelende en orthodox-katholiek Bulgarije nooit verbro ken geweest schijnen thans de besprekin gen, die als gevolg van deze rede te ver wachten waren in vollen gang te zijn. aldus het „Nat. Dagblad'", zonder dat Bulgarije echter nog eenige beslissing heeft genomen. Te Londen heeft men duidelijk doen uitko men dat men de volledige capitulatie van Bulgarije wenscht en dat dit land ook zijn aanspraken op Macedonië moet opgeven. BERLIJN (A.N.P.). In antwoord op een desbetreffende vraag is in de Wilhelmstrasse medegedeeld dat de Duitsche gezant in Sofia, Beckerle. een bezoek heeft gebracht aan den rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop om rapport uit te brengen en zich thans weer naar Sofia heeft begeven om met de Bulgaarsche regeering over de ontwikkeling van den toestand be sprekingen te voeren. Zoolang geen rapport over de'ze besprekingen is binnengekomen, is het met mogelijk een standpunt in zake het Bulgaarsche vraagstuk te bepalen. Geïnterneerde burgers in Indië- Het Ned. Roode Kruis ontving wederom opga ven van in Ned.-lndië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Belanghebbenden kunnen zich ter verkrijging van nadere inlichtingen wenden, tot de vijfde afdeeling van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 27- 29 te 's-Gravenhage, onder opgave van zoo vol ledig mogelijke gegevens omtrent naam, voor namen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekend adres van betrokkenen. Duitschland protesteerde via Zwitserland bij de Ver. staten wegens het plaatsen van Duitsehe krijgsgevangenen op Amerikaanache tanks bij aanvallen op de vesting St. Malo. (DNB) Kapitein ter zee Boehme, leider van da strijd middelen der Duitsche marine in de Seinebaai, ontving het ridderkruis van het IJzeren Kruis, Met deze strijdmiddelen werden tot nu toe 4 kruisers, 9 torpedojagers, 2 corvetten en 35 trans portschepen tot zinken gebracht of zwaar be schadigd. (Interinf). Door een neerstortend vliegtuig zijn In Prest- wick (Engeland) 20 personen om het leven geko men. Vier emigrantenregeeringen hebben het \er- langen kenbaar gemaakt Duitschland in een wapenstilstandsverdrag te verplichten te hun nen behoeve arbeidsbataljons voor den opbouw beschikbaar te stellen en wel gezamenlijk 500,000 man. (CD) De Marine Annahmestelie Niederlandeïi te Utrecht is zonder plechtigheid geopend. Zij om vat o.m. een expositie van gegevens betreffende de Nederlandsche en de Duitsche zeevaart. Vier kinderen uit één gezin te Amersfoort zijn onder verschijnselen van dysenterie overleden. Men vermoedt, dat de oorzaak in het eten van groote hoeveelheden ongewasschen en onrijp fruit ligt. 53 gevallen van kinderverlamming ztfn mo menteel in Groningen en Drente, vooral in Em- men, geconstateerd. De 40.000 van de Staatslotepij Is gevallen op nr. 1441. Het N.A.F. wil in den herfst een cursus van vier 'maanden- voor sociale bedrijfsverzorgsters van 25-40 jaar beginnen. Vooraf een maand be- drijfspractijk is gewenscht. KAMPIOENSCHAPPEN OP DEN WEG. In vliegende vaart komen de renners den Cau- berg afsuizen om door de poort Valkenburg binnen te rijden. (foto Schipper, Utrecht) De Z-S.-procedure. Er wordt aan herinnerd, dat de termijn voor het indienen van de formulieren betreffende de Z.S.-procedure en het aanvragen van vrijstel lingen op 31 Aug. afloopt voor de bouwindustrie, het bosch- en houtbedrijf, de bedrijfsgroep weg vervoer en yoor de hier te lande gevestigde of kantoor houdende, doch haar bedrijf geheel of gedeeltelijk in Ned.-lndië, Suriname of Curasao uitoefenende ondernemingen. Regeling meubeltransport. De chef van de afdeeling vervoerwezen meubeltransporteurs, dienen te worden aan gevraagd. Aanvragen van de zijde van het publiek worden niet in behandeling genomen. Voor evacuafcieverhuizingen wordt steeds een bij zondere regeling getroffen, waarover het be trokken gemeentelijk bureau nadere inlich tingen kan' verstrekken. De hoofdinspectie voor de luchtbescher ming vraagt: Weet U, hoe U zelf een vuurzweep kunt maken en wat een nut tig hulpmiddel dat bij brandbestrijding is? Zeepvervangende waschmiddelen Bon Algemeen 211 inleveren. Voortaan zal men zeepvervangende waschmid delen uitsluitend onder afgifte van een daar voor aangewezen bon kunnen verkrijgen. In ver band hiermede is het koopen, in ontvangst ne men, verkoopen en afleveren van zeepvervan gende waschmiddelen met ingang van gisteren verboden, dm voor dit artikel in aanmerking te komen, moet men bon Algemeen 211 voor cf Zaterdag 2 Sept. a.s. bij zijn leverancier inle veren. Omtrent het tijdstip waarop men de zeep vervangende waschmiddelen zal kunnen verkrij gen, zullen nog mededeelingen worden gedaan, Goes. Geref. kerk. Benoemd tpt hulpprediker te Alkmaar is candidaat Erik. Kuiper, hulppredi ker te Goes. Terneuzen Doodelijk ongeval. Zaterdagmiddag te half twee is tengevolge van een noodlottig ongeval te Hulst overleden de heer Jos. Ysebaert, van hier. Het slachtoffer was gehuwd, maar heeft geen kinderen. Ongelukkige val. De sluiswachter K. kwam met zijn rijwiel in een put langs den weg te recht en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij een arm brak. IJzendijke. Kerkconcert. Onder leiding van mej. v. sor- gen-Broer werd met medewerking van een kwar tet violisten en organist v. d.' Hooft, in de Ned. •Herv. Kerk alhier een kerkconcert gegeven. Ds. van 't Hooft sprak een inleidend woord. Vervolgens zpng bet kerkkoor o.l.v. mej, van Sorgen-Broer enkele vierstemmige liederen, waarbij mej. van Sorgen goede krachten ten dienste stonden. De zang werd afgewisseld door vioolspel. Ongeval. Toen de heer W. Zondagmiddag met zijn paard en wagen van de zee kwam, had het zoontje van den heer B. het ongeluk van de kar te vallen, waardoor hij zijn beentje brak. Dr, Hage uit Biervliet, verleende de eerste hulp. waarna het ongelukkige jongetje naar het zie kenhuis te Hulst werd vervoerd. Wagen met rogge in brand gestoken. Op den Orthenscheweg te 's-Hertogenbosch, hebben twee jeugdige boefjes een groote boerenwagen, welke geheel met rogge bela den was, in brand gestoken. Hoewel spoedig brandweer ter plaatse was, werd de geheele lading ruim 1000 k.g. rogge, een prooi van het vuur. De politie heeft de jeugdige be drijvers van deze baldadigheid ingesloten Kunstschilder van der Ven overleden. Op 77-jarigen leeftijd is te Laren overleden Emanuel van der Ven, een der meest be kende Larensche schilders, die o.m. met de schilders Mauve, van Herpen, enz. behoorde tot hen die den naam van het Gooische Laren als schilderscentrum wijd en zijd heb ben bekend gemaakt. Hij was het oudste lid der Larensche schilderskolonie én is het dorp tot aan zijn dood trouw gebleven. Hii werd op 12 Nov 1866 in 's-Hertogen bosch geboren en aanvankelijk opgeleid voor onderwijzer. Als zoodanig was hij in Esch en den Bosch werkzaam.. 3-jarig kindje overreden. Vrijdagmid dag kwam de vrachtrijder M. Suijkerbiujk, wonende te Heensche Molen onder Steenber gen thuis met paard en wagen beladen met cokes. He 3-jarig zoontje Antonius kwam naar den wagen êeloopen toen het paard stil ssond De vader deed de deuren open, doch toen ging het paard plotseling in gang. Het kind kwam onder een der wielen terecht en werd over het lijfje gereden. Zaar gewond is het kind binnengedragen en Dr. Vermet werd direct gewaarschuwd. Na een uurtje is het slachtoffer overleden aan de bekomen in wendige kneuzingen. Bijeenkomst vrouwen van frontstrijders. In Den Bosch wordt heden in 't „Casino" een bijeenkomst gehouden voor de moeders en andere vrouwelijke familieleden van frontstrijders, NSKK-mannen enz. Deze bij eenkomst wordt georganiseerd door de NSVO (Nationaal-Socialistische Vrouwen Organisa tie). Na een gezamenlijk bezoek aan de St. Jan, is er een stamppotmaaltijd. Om 14.00 uur, begint de bijeenkomst waarop de lan delijk leidster der N.S.V.O., mejuffrouw L. M. Couzy, het woord zal voeren. Breda AGENDA. Dinsdag 29 Aug.: Hurkmans- en Hol- lemantentoonstelling, Den Deijl. Bergen op Zoom Ditjes en datjes. Twee Rotterdammers wer den bekeurd wegens het»ongedekt vervoeren van 4 kg tabak. Twee jongens kregen eveneens een bekeuring wegens diefstal van tarweschoven in den Geertruidapolder. Een persoon kreeg een pol. waarschuwing wegens verkeersovertreding. Roosendaal- Politienieuws. Van de politie te Steenber gen werd een aldaar aangehouden minderjarig meisje overgenomen, dat aan de hier wonende ouders werd teruggegeven. Een loodsarbeider van v. G. en L. moest wor den aangehouden terzake van diefstal. Een vrouw uit Esschen deed aangifte van op lichting van f 3500. Te Nispen werd van een erf een heerenrijwiel gestolen en een persoon aangehouden wegens frauduleus vervoer van tabak. Twee Belgen moesten daar worden bekeurd wegens illegale grensoverschrijding. Aan het politiebureau in de Brugstraat werd een 4-jarig meisje gebracht, dat bij werken aan den Wouwschen weg schreiend was aangetrof fen. Bij onderzoek bleek, dat het kind met haar moeder, haar vader had opgezocht en in een onbewaakt oogenblik verdwaald was. Een dronken persoon werd ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Door ruit gevallen. Schilder R. viel Maan dagmiddag tijdens zijn werkzaamheden door 'n ruit. Zijn rechterhand en pols werden ernstig gewond, o.a. werd een pees doorgesneden. Steenbergen. Jubileum wethouder Herbers. Op 2 Septem ber 1944 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Herbers zitting nam in den v.m. gemeenteraad. 20 jaar maakté hij deel uit van het Gemeente bestuur als raadslid en 5 jaar als wethouder wel ke functie hij thans nog bekleedt. Gedurende genoemde perioden had de heer Herbers in onderscheiden Raadscomissië van Bijstand zitting. Als le wethouder is hij naast het hem als zoodanig toegewezen arbeidsgebied, nog aangewezen als loco-Burgemeester en treedt hij bij afwezigheid van den burgemeester als diens algemeen vertegenwoordiger op. De heer Herbers heeft jarenlang geijverd voor verbete ring van de Volkshuisvesting en gestreefd naar uitbreiding van industrie c.q. vestiging van nieu we industrie. Hij nam het initiatief voor den bouw en stichting van een vlasserij aan den havervdijk welke inrichting zich heeft ontwik keld tot een uitstekend floreerende vlasonder neming. Eenvoudig in den omgang en steeds bereid, waar mogelijk, raad of bijstand te ver- leenen, staat de heer Herbers in hoog aanzien en heeft hij zich populair weten te maken. Wet houder Herbers, die bijna 78 jaren oud is, ge niet nog een goede gezondheid en beschikt nog steeds over een benijdenswaardige arbeidslust. Moge het hem gegeven zijn nog tal van jaren werkzaam te zijn op zijn hoogen post in het be lang der gemeente en hare ingezetenen. VRIENDSCHAPPELIJK VOETBAL. Terneuzen 1-Breskens 1 1-2. Terneuzen ont ving Breskens voor een vriendschappelijke ont moeting. In de eerste helft gaf Breskens den toon aan. Door het slechte afwerken der aan vallen ging de rust met blanken stand in. De tweede helft is nauwelijks 1 min. oud, als Bres kens de leiding neemt. Uit een vrijen trap even buiten het strafschopgebied, maken zij -er 2-0 van. In de 27 min. kan Tern, de eer redden. Lamswaarde 1-Terneuzen 2 4-2. Voor de rust weten Roels en van Diessche den stand op 2-0 te brengen. Na de ru# maken Roels en de Zwart er 4-0 van. Voor het einde er is, maakt Tern, nog twee tegenpuntjes. Lamswaarde 2-Terneuzen 3 1-3. De ruststand is'dubbel blank. Na de thee kunnen onze re serves het niet meer bolwerken en moeten met 3-1 het onderspit delven. Taxandria won in O^s. Op de lcorfbalwed- strijden van DOT te Oss was Taxandria Zondag met een twaalftal vertegenwoordigd. Door al haar wedstrijden te winnen behaalde zij den len prijs. De uitslagen waren als volgt: Taxandna- DOT 1-0, Taxandria-Oranje Wit 12-0; Taxandria- DOTB 1-0. Heden moet verduisterd worden van 20.30 tot Woensdag 6.45. Maan op 17.51, onder. Woensdag 2.08. Volle Maan: Zaterdag 2 September.

de Stem | 1944 | | pagina 1