HOUTEN GEMENGDE BERICHTEN VenJtcuJe M.Y. Mattonaal Kasregisters v/h Cord H. v. Erk óóntact met J Het Eiland van den groenen Afgod c ■Vwux-r p De Directie van het Nederlandsche Technicum PBNA te Arnhem, deelt mede dat vóór I October a.s. géén nieuwe cur sisten kunnen wor den in gesreia reven. Veeg Uw lippen, vóór U drinkt, met het servet ah Zoo hóórt het! i Op den diseh moet er bétte mosterd staan: de geurige Van Rijn's mosterd. Zoo hoort het óók! Geeft U ons Uw bon en 13 ontvangt van ons niet alleen 100 gTam pudding poeder met suiker, maar bovendien de allerbeste kwaliteit. Want Van Hou- ten's puddingpoeders gijn op de meest zorgvuldige wijze uit de beate grond stoffen samengesteld. geldt voor <|en staat zich niet geroepen kan voelen de aiiures van den godsdienstleeraar aan te nemen. Al te gemakkelijk zal men ook - zich op het standpunt van den staatskassend ëe~ noegen willen nemen met een eenheid quand même, hoe dan ook, zooals een leger er een is, (dat intusschen een eenheid ad hoc, met een beperkt en vast staand doel vormt) een een heid, waarvan de waarde ook weer al te gemak kelijk wordt afgemeten naar uiterlijke welzijns- verschijnselen, alleen, zooals physieke gezond heid en kracht. Tot deze houding komt men licht zoowel vanuit den ernstigen verantwoorde lijkheidszin der ouderen, die uit de krachten sloopende versplintering van ons volksbestaan terecht een weg zoeken naar een bundeling van energieën, als vanuit de verheugende en zeer na tuurlijke behoefte onzer idealistische jongeren #an eenheid en kameraadschap. Wie dieper en zorgvuldiger'toeziet, zal echter evenmin miskennen, dat het hier ook moet gaan om innerlijke verschijnselen en waarden, om le vens- en wereldbeschouwing en godsdienst, waar het Godsvertrouwen zijn eigenlijken zin krijgt en waar de vaste verankering van het zedelijk staatsburgerschap meteen ligt. En waar de staat niet de eerst geroepene of de geheel niet geroe pene is op dit gebied leiding en leering te ge ven, mag hem de behartiging van dit diepst in nerlijk welzijn toch ook weer niet onverschillig zijn. Het mag hem vooral niet onverschillig zijn ten opzichte van het toekomstig geslacht, dat ook de toekomst van den staat bepaleA zal, ten op zichte van de jeügdopvoeding dus. Waar nu ge lukkig en terecht Godsvertrouwen hier wordt verondersteld, kan het niet anders, of tevens zal het inzicht leven en groeien, dat dit Godsver trouwen ook behoort te worden aangekweekt. Zoo moet met en in het jeugdvraagstuk het pro bleem Kerk en Staat op het bijzonder gebied van de opvoeding onder het oog worden gezien. Het komt in orde, schijnt ons Max Blokzijl al ergens zelfverzekerd te doen verstaan, waar hij terloops hetzelfde probleem in grooter verband aansnijdt. In orde komen moet het in ieder r val. En het lym en zal dit, wanneer van beide zijden met verantwoordelijkheidszin en zelfcri- tiek zonder star vooropgezet „Sic volo, sic ju- beo" („Zoo wil en zoo beveel ik") de recht matige wenschen worden gerespecteerd en er- ?:pna, die correspondeeren met de rechten en verplichtingen, welke Kerk .en Staat ten aan zien van de jeügdopvoeding (nog meer dan van het onderwijs dat altijd slechts een onderdeel van de opvoeding is) tot gelding kunnen en moe ten brengen. De vorm (organisatie, naamgeving, uniform, zelfs tot op zekere hoogte de methode), welke de oplossing vindt, is van ondergeschikt belang; hoofdzaak is, dat de godsdienstige, christelijke waarden, die wezenlijk en traditioneel kern en pit van onze zedelijke volkskracht uitmaken, aan onze jeugd niet onthouden worden omwille van een uiterlijke eenheid alleen, dat zij integendeel aan onze jeugd kunnen en zullen worden voor gehouden omwille van haarzelf, omwille van de gewetensvrede der ouderen, omwille van de bloei en de kracht van volk en staat tot in verre toekomst. Want het moge om den uiterlij- ken schijn van een naast verleden, die ons allen heeft bedroefd en verward, om soms koude, zelfingenomen verstarring van het heden, voor sommigen een vraag zijn geworden, of bezieling en stuwkracht voor ons volksbestaan nog te verwachten zijn van waar onze vaderen die heb ben geput, de volkseenheid zonder meer, de bloedsaamhoorigheid, de bodemverbondenheid kunnen en mogen altijd en.,^uUe;p d.a.p in het bijzonder naar voren vvorden gebracht als van nature verplichtende banden de hechtste waarborg voor onze eendracht zal men toch ook,in de toekomst blijven vipden bij het chris tendom. Tenslotte moge nog als laatste aanvulling op Blokzijls boekje dit actueel motief voor de ver zoening der onderscheiden belangen worden ge noemd. Wij staan voor een moeilijke toekomst, moeilijker dan de velen denken, die het einde van den oorlog in het naaste bereik en daarin tevens de oplossing van alle problemen zien; er zal niet alleen een geestelijke en materieele wederopbouw van ons verlangd worden mis schien tevoren nog veel meer en veel ernstigers maar tevens een herijken van levenswaarden en omvormen van gewoonten naar nieuwe eischen en omstandigheden, waarvoor we slechts opgewassen zullen zijn bij de groptst mogelijke bereidheid om elkanders Hef en leed te deelen en als één volk samen te werken. Is het juist met het oog hierop niet allerdringendst ge- wenscht de bevrediging te bewerken» van de teerste gevoelens, die schuilen in de volksziel instede van deze te veronachtzamen of zelfs te kwetsen en daardoor het gevaar te loopen breu ken in onze samenleving te iorceeren of te ver wijden? Dit is dan het actueel motief, dat op den lan gen duur nog zal blijven gelden, want ook voor later tijd is eendracht geboden en vraagt het teere plantje der 'Nederlandsche vroomheid te recht zijn levensruimte. En laat dan ons toekom stig geslacht het even vrij en vroed mogen koes teren en verzorgen als een voorgeslacht het heeft gedaan en dan in de levensvormen van een nieuwen tijd ongeveinsd en zonder zelfbedrog als een hernieuwd „Utrique fidelis" („Aan beiden God en land Kerk en Staat getrouw") kunnen zeggen: „In Godsvertrouwen alles voor het vaderland." J. v. Gr. Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: 3. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Scbul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. Minder gas en electriciteit. Het is noodzakelijk gebleken, op het Bas en electrieiteitsverbruik drastisch te bezuini gen. De thans geldende rantsoenen voor huis houdelijk gebruik werden friet Ingang van Za terdag 26 Aug. met ongeveer 15 pot. ver laagd. Voor de verbruikers, die nog naar ver houding over hooge rantsoenen beschikken, zal de verlaging belangrijk meer dan 15 pet. bedragen. Hierover zal hun door het betrok ken gas- of electrlciteitsbedrijf afzonderlijk medeaeeling worden gedaan. In afwachting van de hun door het be trokken gas- en/of electrlciteitsbedrijf toe te kennen definitieve rantsoenen zijn alle par ticuliere verbruikers verplicht, de hun van heden af toekomende rantsoenen zelf vast te stellen. Het heeft geen zin, zich te dezer zake met de betrokken gas- en electriciteitsbedrijven of rechtstreeks met het EijkskolentAireau In verbinding te stellen. Krijgsgevangenen in Japan. Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14, te Den Haag, ont ving weer bericht omtrent krijgsgevangenen in Japansche kampen. Het betreft, officieren en militairen beneden den rang van officier bij de landmacht en officieren bij de zee macht. Voor het ontvangen en-geven van in lichtingen wende men zich tot bovengenoemd bureau. f 5000, voor een moord! Een 41-jarige be woonster van de Zaanstreek had het plan opgevat haar man uit den weg te doen rui men. Zij sprak hierover met een eveneens in de Zaanstreek woonachtigen koopman met wien zij relaties onderhield en deze wist wel een mannetje, die voor f 5000 bereid zou zijn den moord te plegen. De koopman had een onderhoud met den handlanger, een ze keren G. en sprak met hem af, dat het slacht offer naar Brammen zou reizen en daar de moord zou worden gepleegd. Vervolgens wist men onder een listig voorwendsel het slacht offer te bewegen naar Brammen te gaan, waar, zooals het heette een voordeelig handel tje was af te sluiten. De man kreeg een sig nalement van den handlanger, dien hij m Brummen zou ontmoeten. Inderdaad vond op den afgesproken tijd en plaats de ontmoeting in Brummen plaats, maar ,G" zeide onmiddellijk tegen het slachtoffer dat dit slechts naar Brummen was gelokt, om daar van kant te worden gemaakt. „G" had de afspraak gemaakt met den koop man, dat hij, wanneer de moord gepleegd was, den koopman een telegram zou sturen met den volgenden inhoud: „Rijwiel zeer gehavend aangekomen, Vrijdag 10 uur breng ik het te rug/' Dit laatste was de aanduiding van het tijdstip, waarop „G" de f 5000 in ontvangst zou nemen. Inderdaad werd het telegram verzonden, maar inplaats dat het slachtoffer vermoord werd, reisde het tezamen met G. naar Amsterdam terug. Daar volgde aangif te bü de recherche en toen Vrijdagmorgen ,,G" volgens afspraak de f 5000 in ontvangst kwam nemen, waren twee rechercheurs aan wezig, die den koopman arresteerden. Ook de vrouw werd kort daarna in hechtenis geno men. Beiden hebben een bekentenis afgelegd. Het is gebleken dat G. geheel te goeder trouw is en slechts de opdracht had aan vaard, wijl hij vreesde dat anders een ander persoon daartoe zou worden uitgezocht, die wellicht den moord inderdaad zou hebben be dreven. Over wespen en bjjen. Er zijn zelden zoo veel wespen geweest als dit jaar. Wat geen wonder is, daar men vaststelt dat de droge zomers gunstig zijn voor de vermenigvuldi ging van allerlei ongedierte, wespen inbegre pen. Deze diertjes zijn o.a. ijverige bezoekers van de kerselaren en alle andere vruchten met suikergehalte. Ongetwijfeld hebben ze veel schade aangericht. Niet zelden gebeurt het daarenboven dat men door wespen wordt gestoken, een allesbehalve aangename ge waarwording. In verband hiermee kunnen we mededeelen dat de bijensteek ook goede ge volgen kan hebben bv. voor hen, die aan rheumatiek lijden. Volgens dr. Pernn, profes sor aan de universiteit van Nancy, werd iemand die sinds 10 jaar aan rheumatiek leed en allerlei andere middelen te vergeefs had aangewend, nagenoeg geheel genezen, nadat hij 59 prikken van een bij had gehad. Pijn aan de knie werd bij een erfelijken rheuma- tieklijder genezen na vijf bijensteken in den loop van acht dagen. De steken worden toe gepast op het zieke lichaamsdeel. Toen de wereld zou vergaan.i— Volgens een voorspelling van den Chileenschen ster- rekundige Munoz Ferradas, zou de wereld op 13 Augustus vergaan door een botsing met 'n komeet, die naar hem genoegd werd. Naar Argentijnsehe bladen melden, had deze voor spelling geweldigen indruk gemaakt in som mige landen van Zuid-Amerika. Zoo verkoch ten vele Bolivianen hun eigendommen voor een gunstprijsje. Talrijke mannen en vrou wen, die tot nog toe in vrije gemeenschap met elkaar geleefd hadden, liepen zoo vlug mogelijk naar een pastoor opdat zij werke lijk zouden getrouwd zijn, tegen dat de ramp f;ebeurde. Vele boeren dronken onmatig veel n afwachting van het einde van de wereld. De Argentijnsehe bladen kommenteerden met veel ironie deze eigenaardige gebeurtenissen. AAM DEG6BRUIK ERS VAN BISKIVO" De productie van Verkade't Biskivo, de biscuit met Vita mine C, wordt nu tot den winter gestaakt Vraagt in tusschen Verkade's Maria en andere biscuits, eveneens een uitstekende bijv^ding. voor ©en gebruikt Nationaal Kasregister, alvorens deskundig advies te hebben ingewonnen. Ons kosteloos advies kan voor komen, dat U een strop koopt of een TE hoogen prijs betaalt. DEN HAAG AMSTERDAM - ROTTERDAM ALLEEN-v»rtegenw. voor W..Brabant «n Zeelend: JOS. DOLS een. v.d. Plaatsstraat 32 - BREDA, Tal. 3691 Groote en bekende Agenturen- en Com- missiefirma, annex groothandel zoekt goede en conourreerende Nederlandsche FABRIKANTEN, teneinde den verkoop •temmer artikelen, hetzij op commissie basis hetzij voor eigen rekening op zich te nemen. In aanmerking komen: Tex- tielwaren (stukgoed en confectie), Huis houdelijke- en luxe artikelen,-Eederwa ren, Speelgoederen, etc. Een uitgebreide en goed ingevoerde verkooporganisatie staat ter beschikking. Brieven no. 9035 aan het Adv, Bur. Jan C. Verheul en Co Amsterdam C. 10oo Loongelden geroofd. Vrijdagmddag werd per auto een som van circa 2 a 3 millioen fr. vervoerd, bestemd voor de uitbetaling van de loonen aan de arbêiders eener mijn te Eisden. De auto werd door zes rijkswachters vergezeld. Te Lanklaar, onder Gent, in een beboschte streek, werd de auto dsor een ben de, bestaande uit minstens 25 met mi trailleurs gewapende kerels aangevallen. De zes begeleidende gendarmen werden aan hoo rnen gebonden, waarna de mannen de auto van de mijn onklaar maakten. De bende ging daarop met den buit aan den haal. De hoofdinspectie voor de Inchtbe scherming vraagt: Weet IJ dat als U geen papieren zakken toor zand meer kunt krijgen, V 6 a 7 kranten kunt uit spreiden en na vulling met zand U een z.g. zandbal kunt maken, door de punten van de kranten bij elkaar te binden? FEUILLETON Vertaling uit het Duitsch van Rudolph D. Arlen I SJ. Petersen staat op de brug, want AWers ligt nog altijd in zijn kooi; op advies van dr. Lang za! hij in Buenos Aires naar het Duitsche ziekenhuis worden overgebracht. Zeker is zeker. Bij den achtersteven van het schip, onder een groot zonnescherm, zit dr. Laiig en rookt uit zijn kleine witte pijp. Hij praat met juffrouw Thurwieser. „Vanavond zullen wij er zijn", zegt hij en niemand, die het hem hoort zeggen, zal kunnen beweren, dat de vaststelling van dit feit hem bijzonder veel genoegen doet. „Vondt IJ het prettig als scheepsdokter te moeten optreden Dr. Lang kijkt van terzijde naar Renate „Ja, ik vind het niet erg, dat ik op die ma nier gedurende een deel van mijn verlof heb moeten werken: het bracht weer eens een verandering. Toch kan ik blij zijn als ik ^®"5 a5n werk, dat mij op mijn post wacht daar in Zuid-West-Afrika. TT V,lt 200 gauw wel niet Afrika terugzien." „Neen, jammer genoeg niet", antwomdt Re nate. Het zal wel een tijd duren tot ik weer eens in Swakopmund kom," Ja.en dan als sennora Gomez di Van- tillos." „Dat niet. Als juffrouw Thurwieser." „Maar ik dacht toch „Ja, dat dacht u!" Zij pakt haar glas, waar in de met ijs gekoelde limonade is en kijkt er peinzend naar, „Ja, mannen kunnen van- al les fantaseerenzooals, gezegd, als juf frouw Thurwieser." „En het voorgenomen huwelijk?" „Ik heb nooit gezegd, dat ik nu al zou wil len trouwen." „En waarom reist u dan naar Buenos Aires?" „Omdat Riccardo het wilde hebben. Om dat mijn vader het wilde hebben. En omdat dr zelf nogal nieuwsgierig ben uitgevallen." „Maar zoo alleen. .Alweer een vergissing. Op het oogenblik ben ik niet alleen, want kapitein Ahlers, die familie van me is, is toch bij me en in Buenos Aires heb ik een tante Emmy. Dat wil zeg gen het is wel geen echte tante het zou zelfs moeüijk vallen om de familieverhouding precies uit te. leggen juist zooals dat met Ahlers is. Maar zij zal bü me zün iederen dag, dien ik in Argentinië ben. En verder; bang ben ik ook niet." „Dat is waar. Dat hebt u bewezen op het eiland." „Was dat gemeend, toen u zei, dat u daar heen nog eens terug wilde?" .Natuurlijk. En liefst zoo gauw mogelijk. IR heb nog drie weken verlof, voor ik naar mijn post terug moet. U weet, dat ik mür. vriend Lorenz al een telegram heb gestuurd. Hü is archaeoloog en zal hemel cn aarde in beweging brengen ran voor elkaar te krijgen, dat hij met me mee kan gaan. Wij hebben alleen nog geen schip en eenig gebrek aan geld." Dr. Lang kijkt treurig. „En wat u be treft u zult het bezoek aan het eiland gauw vergeten zijnals vrouw van een rüken grondbezitter!" Zij kükt hem recht in het gezicht. Hij ziet twee groote, buitengewoon mooie oogen en het wil hem voorkomen, dat het t verstan digst zou zün nu maar op te staan en weg te gaan; maar hij blijft. Hij blijft, kükt op- zü, speelt met z'n pijp en zwijgt. Beiden zwijgen. „Niemand zal me een leugenaar noemen, als ik beweer, dat" u geen man van gezelschap bent!" verwüt ze hem tenslotte. „Waar denkt u toch den heelen tüd aan?" „Aan u." .Neen toch? Is het een compliment? Daar sta ik verbaasd over. Zoudt u daar niet een beetje mee doorgaan?" „Als u het wilt. Ik zit voortdurend te pie keren hoe nu juist u aan dien Argentijn bent gekomen." „De manier, waarop u zich uitdrukt, zal ik maar met den mantel der naastenliefde be dekken. Ik zal nog meer doen en u vertellen hoe het is gegaan. De geschiedenis is overi gens vrü kort. Riccardo leerde mün vader kennen op een vergadering van het syndicaat Van Zuid-Amerikaansche en Afrikaansche planters. Hü noodigde hem uit. De rest kwam büna automatisch. Hü was zeer ridderlijk, zeer galant, zeer royaalmaar wat kan u dat allemaal Interesseeren?" „Zeel veel." Weer treft hem een snelle blik uit deze buitengewoon mooie oogen. „Nu ja, vader gaf goeden raad en verschafte hem daaren boven het benoodigde groote kapitaal voor het in exploitatie brengen' van groote cultures. Verder was er mama, die hü volledig gehekst had en verder tante EmmyOp een goeden dag vroeg hü mün hand. Ik verkeerde nog in twijfel., maar mama, papa, tante Emmy en alle vrien dinnenen het verlangen eindelijk eens weg te komen uit die wildernisik zei: ja." (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2