Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie KONING MICHAEL IN OORLOG MET DUITSCHLAND. Strijd in Parijs naar Noordoosten verplaatst, Max Blokzijl spreekt tot de jeugd. GOED VOORGAAN, DOEI GOED VOLGEN! NEEELANDIA-PBRS 84e JAMROkSd B MAANIDAG 28 AUGUSTUS 1044. No. 18076 1 M-an Abonncmeme-n bOtnentftfd'-Gtf wooruUfoetalfog.pef kwartaal2 73., tfonco per post 3 4S( per week «ul^tu!iend blj ulei-posibesttnïhfi) 21 cent- Lósse i.ummers 6 «nt. Bewijsnum mer» 6 cferii. Bljknnroren le: Rooseml.iAl. telefoon 24B0; Bergen op Zoom, telcroon 5?»J vv.-iaiw+Jk. tcieloon 229: Coe». leteloort- 2235: Mulst, telefoon I02. Verschijnt elken wevkdaR. Adv. geheele oplage 1-10 min., kolom 42 min.. 2.00. elke mm. meer 20 cadv. van plaais Bard uil N.-Bc ultsl. Br. ed. resp. l 70 en n ct.. ld. Zvcuwsche ed lesp 80 c. en 6 c. Re zie larlef. Inzend, op adv.. welke de uitgevers ie hunner beoordeelmg niet verlan at te geven, worden noch teruggegeven noch aan de Inr.endeis van ;%lv. uitgelevi Duitsch gezantschapsgebouw omsingeld. De wapenstilstand met Moskou. De diplomatieke correspon- D.N.B. dr. Siegfried Horn BERLIJN, - dent van het schrijft: Koning Michael heeft bekend gemaakt dat hij zich beschouwt als in oorlogstoe stand met Duitschland. Deze mededeeling komt niet als een ver rassing, aangezien zij rekening houdt met de verklaring van het Sovjet-Russische com missariaat van Buitenlandsche Zaken, vol gens welke Roemenië eerst een wapenstil standsverdrag kan sluiten, wanneer het hulp verleend heeft aan het roode leger hij de be strijding van de Duitsche troepen. Terwijl in Moskou, naar .neutrale berichten melden de atmosfeer in Roemenië „volko men onduidelijk wordt genoemd en de Roe- meensche weermacht nog steeds als ..vijan- kelijk wordt beschouwd schijnen politieke kringen te Londen de ontwikkeling sceptisch waar te nemen. In kringen van het departement van Bui tenlandsche Zaken te Berlijn wordt verno men, dat het Duitsche gezantschap in Boe karest door Roemeensche troepen en poli tieke strijdkrachten is omsingeld. Onder deze omstandigheden bestaat geen mogelijkheid tot rechtstreeksch contact met den Duitschen gezant, resp. met zijn medewerkers. In de Wilhelmstrasse werd Zaterdag in verband hiermede verklaard, dat men. met toepasselijke middelen stappen zal nemen om de van Roe* meensche zijde tegen het Duitsche gezant schap genomen maatregelen te elimineeren. Aan den Noordelijken rand van Boekarest en in het gebied van Ploesti ontstonden vol gens Interinf met buitengewone verbittering gevoerde gevechten Roemeensche troepen, die de hier in den strijd geworpen Duitsche formaties volgens het dictaat der bolsjewis ten probeerden te ontwapenen, werden met zware bloedige verliezen afgeslagen. De caputila tie voorwaarden. BERLIJN, (Interinf). De nationale Roemeensche regeering is door vooraanstaan de persoonlijkheden van het Roemeensche leger in kennis gesteld van de capitulatie voorwaarden. De eischen der Sovjet-Unie luiden als volgt; 1. Het Roemeensche leger behoudt zijn wapens voor zoover het gebruikt wordt voor den strijd in Transsylvanië. 2. Het geheele Roemeensche leger moet onverwijld zijn voorraad wapens en munitie aan het Soyjet-opperbevel overdragen De ravitailleering van de tegen Hongarije strij dende formaties wordt door Sovjet-gevol machtigden geregeld. 3. Roemenië stelt onmiddellijk 1,4 mil- lioen arbeiders en voorts 100.000 specialisten architecten ingenieurs, aannemers, mon teurs ter beschikking vdW den wederop bouw van de verwoeste gebieden der Sovjet- Unie. In dit aantal zijn de gedemobiliseerde onóerdeelen van het Roemeensche leger in begrepen. 4. Een terugkeer van de Roemeensche krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie zal af hangen van de totale tenuitvoerlegging van de aan het Roemeensche expeditiecorps ge stelde taak. De groepsgewijze terugkeer der krijgsgevangenen na dit tijdstip hangt af van de wijze waarop de taken worden vervuld, die Roemenië gesteld zijn 5. De in Roemeensche handen zijnde Sov jet-Russische en andere geallieerde krijgsge vangenen moeten onmiddellijk aan de Roe menië binnenrukkende troepen worden over gegeven en eventueel met Roemeensche wa pens worden uitgerust. 6. De door den Roemeenschen overval op de Sovjet-Unie in 1941 geroofde gebie den Bessarabië en de Boekowïna worden onverwijld weer by de Sovjet-Unie inge lijfd. 7. De noordelijke Dobroedzja wordt, e«n definitieve regeling na het einde van den geheelen oorlog voorbehouden, als een di recte bestuurszone onder het Sovjet-opper bevel geplaatst. 8. De controle over de scheepvaart op den Donau neemt voor den duur van den oorlog het Sovjet-opperbevel op zich 9. Over het ter beschikking stellen van land-, lucht- en marine-steunpunten geeft het Sovjet-opperbevel directe aanwijzingen. 10. De voorwaarden voor het herstel zul len. bij de Roemeensche regeering op een later tijdstip worden medegedeeld. 11. De Roemeensche regeering neemt de verantwoordelijkheid! op zich dat alle ver ordeningen en eischen van het sovjet-opper bevel door alle Roemeensche militaire en civiele bureaux onverwijld worden uitgevoerd 12. De Roemeensche regeering verplicht zich, na het einde van de oorlogshandelingen aan het Roemeensche volk gelegenheid te geven om op een democratische wijze van verkiezing te stemmen over zijn toékomsti- gen regeeringsvorm 13. De Sovjet-Unfe verklaart zich reeds thans bereid, na het van kracht worden van het vredesverdrag het roode leger terug te trekken uit het gebied van den Romeen- schen staat. Reeds in April van dit jaar blijken er vol gens een Tass-bericht wapenstilstandsvoor waarden aan Roemenië te zijn aangeboden welke door Antonescu werden afgewezen' Generaal Senatescu is er thans op ingegaan.' In Portugal zijn de laatste dagen maatregelen genomen ten gunste van de katholieke Kerk, o.a. tot „herstel van het door vroegere regee ringen begane onrecht" in den vorm van resti tuties. (Interinf) De diplomaten van Bonomi te Madrid, An kara en Stockholm zijn in v.erband met een- actie tegen fascisten naar Rome teruggeroepen. 150 generaals en hooge officieren zijn naar een concentratiekamp overgebracht. (DNB) Premier Bagrianof, de minister van Buiten landsche Zaken Draganof en de minister van Oorlog, Russef zijn Vrijdag door de Bulgaarsche regenten ontvangen. (SPT-Tel.) Amerikanen dringen bij Troyes naar het Noorden en Oosten op. Geallieerden bij Montelimar van de Rhone weggedron gen. Zware zeegevechten voor West-Fransche en Neder landsche kust. Duitschers .staan voor doorbraak door versperringsgrendels der Sovjets bij de ProethDorpat ont ruimd. Meer dan 150 vliegtuigen neergehaald. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 27 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van tie weermocht deelt mede: „Ten Westen van den beneden-Seine sloegen onze achterhoeden talrijke aan vallen den op den voet volgenden vij and af. Van zijn bruggenhoofden ten Noorden van Mantes uit ondernam de vijand vrij krachtige aanvallen; doch hij kon slechts weinig terrein winnen. In Parijs hebben zich de verbitterde straatge vechten thans ook naar het Noordoostelijk deel un de stad en de buitenwijken ver plaatst. Door den verbitterden tegenstand van onze steunpunten in de stad lijdt de tegenstander voortdurend groote verliezen. Ten Zuiden van Parijs, alsmede in het ge bied van Troyes gingen de Amerikanen met sterke strijdkrachten tot den aanval over en drongen zij in met groote verliezen gepaard gaande gevechten eenige kilome ters naar het Noorden en Oosten op. Vijandelijke gemotoriseerde strijdkrach ten die in het "gebied van Montelimar het Rhönedal wilden versperren, werden naar het Oosten teruggedrongen, vijande lijke aanvallen op Valence afgeslagen, tal rijke pantserwagens stukgeschoten. Voor de West-Fransche en Nederlandsche kust zijn de laatste dagen öe gevechtshan delingen ter zee in aantal en hevigheid toe genomen. Onze beveiligingsvaartuigen lever den herhaaldelijk zware gevechten met overmachtige vijandelijke zeestrijdkrachten. Daarbij werden een vijandelijke torpedoja ger en een motortorpedoboot zwaar bescha digd. Ook de eigen formaties leden verliezen* aan vaartuigen. De strijd in Parijs. Omvangrijke vernielingen. BERLIJN, (Interinf). De zware straat gevechten in Parijs in welks buitenwijken Amerikaaiische pantserformaties na de mis lukte poging om de stad door omsingelings operaties te nemen, uit het Westen en Zui den zijn doorgedrongen, hebben Vrijdag den geheelen dag, hoofdzakelijk aan de Zuid zijde der Seine, met uiterste felheid voortge duurd. Oproepen aan Duitsche' steunpunten om zich over te geven werden in het geheel niet beantwoord De eerste aanvallen der Amerikanen, die via Versailles de buitenwijken der stad trachtten te bereiken, werden opgevangen tusschen Sèvres en Meudon. terwijl aan den straatweg EtampesVilleneuve oprukkende Amerikaaiische pantserstrijdkrachten bij Choisy le Roy tegengehouden werden door zware Duitsche pantserafweèrbatterijen. De zwaartepunten, der gevechten lagen ten Zuiden van de Seine bij de Ecole Militaire in Montparnasse en op verscheidene kruis punten van de groote boulevards, terwijl ten Noorden van de Seine bijzonder verbitterd gestreden werd op de Place de la Concorde en de Place de l'Etoile. Ook Zondagochtend verdedigden zich de Duitsche nesten van verzet met zeer groote verbetenheid. Zij hebben nieuwe oproepen om zich over te geven afgeslagen en zich in de door hen verdedigde districten, zoowel ten Zuiden van de Seine aan den Boulevard St. Germain, in den tuin van het Luxem bourg en op dsh Boulevard Montparnasse alsmede achter de Seine-eilanden bij het raadhuis, de Place de la Bastille en de Place de la Républicque zoo vastberaden verdedigd, dat de Amerikanen er toe overgingen de Duitsche steunpunten met zware granaat werpers en geschut te beschieten. De om vang van de vernielingen in Parijs, waar door ook een aantal bekende bouwwerken in puin gelegd werderi, is daardoor nog grooter geworden. Bijzonder zwaar werden Zaterdag middag de Noordelijke en Noordoostelijke stadswijken getroffen vanwaar uit de Ameri- kaansche pantserformaties verder terrein trachtten te winnen. Duitsche pantserformaties en afdeelingen stonngeschut wierpen voor Le Bourget de Amerikaansche pantservoorhoeden. die zich van het vliegveld wilden meester maken, in een krachtigen tegenaanval met zware ver- hezen- terug en drongen op tot aan den rand van de stad. De gevechten herleefden in de ochtenduren van Zondag, voornamelijk in dit gebied met grootere hevigheid. In de vestingzones van Bretagne hebben de Amerikanen alle beschikbare formaties geconcentreerd op het landfront van Brest zooaat de aanval op de vesting ieder oogen- blik verwacht kan worden. In het Rhóne^dal. In het Rhóne-dal leverden de Duitsche formaties in den loop van Zaterdag een aantal succesvolle gevechten om de achter- waartsche verbindingen te herstellen. Nadat de Amerikanen bij hun frontalen aanval op Valence langs den weg AvignonLyon met zware verliezen aan menschen en materiaal waren afgeslagen, probeerden zij door langs de Duitsche stellingen heen te trekken via het ten Oosten van den weg gelegen ge bergte Valence van. het Oosten uit aan te vallen Hun bewegingen waren echter door verkenners bijtijds waargenomen, zoodat hun hier een warme ontvangst werd bereid. De weg Montelimar—Loriol kon over de geheele lengte gezuiverd worden, terwijl de verbitterde worsteling om de heuvelstellingen ten Zuidoosten van Loriol nog voortduurt. In Toulon en Marseille duren de zware straatgevechten nog voort. Pogingen van vry sterke benden om in midden-Frankrijk een oproer te ontketenen werden door vastberaden ingrijpen van de beveiligmgsorganen in de kiem gesmoord. Daarbij bleven 356 terroristen op 'fc slagveld. Het gebied van groot-Londen ligt nog steeds onder het vuur der V 1. Op den Westelijken vleugel van het Itali- aansche front ondernam de vijand talrijke vergeefsclie verkenningsaanvallen. In den Adriatischen kustsector ging hij weder tot zware aanvallen over, die op enkele pene traties na, uiteengeslagen werden. In Roemenië dringt de vijand met ge motoriseerde formaties en sterke pantser- strijdkrachten verder naar het Zuiden op. Duitsche gevechtsgroepen staan op het punt in zware gevechten düor de Sovjet- Russische versperringsgrendels aan weers kanten van de beneden-Proeth te brejeen. Op de hellingen van de Oostelijke Karpa- then sloegen onze troepen in verscheidene sectoren hevige aanvallen Sovjets af en vernietigden daarbij talrijke vijandeli ce pantserwagens. Ten Westen van StanisTau .veroverden Hongaarsche troepen een? ie heuvelstellingen. In het Weicliselbruggehoofd ten Westen van Baranof, ten Westen van Kazimierz en ten Z.-Oosten van Warka werden vijandelijke doorbraakpogingen ten dsele in den tegen aanval afgeslagen. Tusschen Weichsel en Naref duurt de af- weerslag met onverminderde hevigheid voort. In verbitterde gevechten werd de doorbraak welke de bolsjewisten beoogden verhinderd en de binnengedrongen vijand tot staan ge bracht Ten Westen van Modorhn en ten Westen van het Peipusmeer sloegen onze troepen hernieuwde aanvallen der bolsjewisten af en grendelden zij eenige penetraties af. De puinhoopen van de stad Dorpat vielen na hevige straatgevechten in handen van den vijand. De vijand verloor gisteren aan het Ooste lijk front 75 vliegtuigen. In de Noordelijke IJszee brachten onze duikbooten wederom een torpedojager tot zinken en beschadigden zij een groot oorlogsschip ernstig door tor pedotreffers. Vijandelijke bommenwerpers vielen over dag Mannheim. Ludwigshafen en eenige ste den in het Rynlandsch-Westfaalsche gebied aan. Des nachts ondernam de Britsche lucht macht met schending van het Zweedsch territoriale gebied terreuraanvallen op Kiel en Koningsbergen. Vooral in woonwijken, aan cultuurmonumenten en sociale instellingen werd schade aangericht. Vijandelijke vlieg tuigen wierpen bovendien bommen op Ber lijn en Hamburg. Sovjetbommenwerpers vie len de .stad Tilsit aan. Formaties jachtvliegtuigen en luchtdoel - artillerie schoten boven het gebied van hei Duitsche Rijk en boven de bezette gebieden in het Westen 71 vijandelijke vliegtuigen neer. waaronder 56 bommenwerpers Boven het Zuidoost-Europeesche gebied werden nog 9 vliegtuigen neergeschoten." OM ONZE TOEKOMSÏ Frits Barkhuis bezorgde ons bij de uitgever* „Nenasu" te Utrecht onder bovenstaanden tite een bundel radiopraatjes van Max Blokzijl, gc wijd aan een van de belangrijkste „brandende kwesties" van dezen tijd: het jeugdvraagstuk In verband met de zeldzame populariteit van den radiospreker zeldzaam, want zij heeft nau welijks last van „pro"- of ,,anti"-vooringeno menheden behoeft dit boek „voor de oudere en de jongere generatie' eigenlijk geen aanbe veling. De redenen voor de populariteit van den spreker gelden ook voor de lezenswaardigheic' van dit boek. Max Blokzijl treft veelal raak en rï>et de onmiskenbare bedoeling, de jeugd onder de stuwing van gezonde idealen betere wegen te doen opgaan. Hij Iaat bovendien anders denken den dan hij recht wedervaren en neemt, zoo noodig, ook geen blad voor den mond, als er in eigen gelederen wat valt aan te merken. Dit heeft vertrouwen gewekt, tenslotte populariteit be zorgd, en men vindt hiervan de aanleidingen in dit boekje terug. Jlet brandpunt, dat Blokzijl ten aanzien van 't jeugdvraagstuk inneemt, is ernstig en politiek bepaald. Hij maakt zich zorgen over de jeugd om de kracht en de eenheid -van het volk. Het zijn dezelfde zorgen, die de staat zich maken moet en ook ten onzent maken zal, als er ooi' een werkelijke Nederlandsche staatsautoriteit zal zijn. Ook om de geestelijke en zedelijke weder geboorte van ons volk te bereiken moet dc jeugd iÖealistisch en militant, gezond en sterk worden opgevoed. Wat Max Blokzijl hierovc; zegt, is juist en verdient waardeering en me kan daarbij rustig aantijgingen over verkeere begrepen politieke of militairistisclie tendenzen naast zich neerleggen. Wanneer het gaat om opvoeding tot goede volksgenooten en staats burgers, is daar onverbiddelijk politiek mee gc moeid, en wanneer het gaat om krachtige mar nen, past dé? militaire of minstens de militan houding, tucht en discipline. Wie dat niet w wil ook geen sterk volk en geen goede burgerij Tot zoover moesten eigenlijk alle Nederland het met Blokzijl eens zijn of bij rustige over weging worden. Ernstiger meeningsverschillen komen uit eer anderen hoek. Blokzijl wil en deze wil w-asg' zwaar in dit boek meteen de tegenstelling tu:. schen „pro" en „anti" Europa, „pro" en .„anti1 Nederland, „pro" en „anti" Duitschland enz., ui' de wereld helpen, „boksen" was misschien een juistere term door de geheele jeugd eventueel zelfs tegen de verlangens van oudere in in den Nat. Jeugdstorm op te nemen. Da' is één probleem, waarover nog eenig gras zr j moeten groeien, eer het tot den velleden tij/ behoort. Maar dit in hoofdzaak psychologisch probleem, dat zich eenmaal vanzelf oplost, is nog maar een peuleschilletje bij een ander, da*, veel minder Biokzijls aandacht schijnt te genie ten en dat hij misschien onderschat, nl. het religieus probleem in de opvoeding. Aar» het "eind van het boek staat de goede richtlij van den Jeugdstorm: „In Godsvertrou wen alles voor het vaderland". Zooals het daar staat, is het een uitstekend siot, maar we had den van dat Godsvertrouwen in het boek zelf wel meer willen lezen. Zóó worden we hier omtrent niet veel wijzer" en rijst het verlangen naar een aanvullende beschouwing over dit al- leroelangrijkste facet van het jeugdvraagstuk Of Max Blokzijl die nog geven zal? Zeker is. dat er nog behoefte aan bestaat in het kader van de probleemstelling vanuit het oogpunt van den staat. Wat is de inhoud van dit Godsvertrouwen? Waarop berust het? Welken ondergrond in op- /oedkundigen zin want het gaat hier over opvoeding heeft het? We vermoeden, dat Max Blokzijl zich bSral zijn durf toch liever niet aan deze brandende kwestie brandt. En dat lijkt ons tot op zekere hoogte volkomen juist, omdat hij en hetzelfde Z. H. de Paus heeft Churchill in audiën tie ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Churchill heeft Ro me weer verlaten. (S.P.T.-Hbld.) De Slowaaksche regeering heeft een oproep tot de bevol king gericht, waarin gewaarschuwd wordt tegen neerge laten parachutisten en alle geruchten oyer een bezetting van Slowakije wor den tegengesproken. (DNB) Premier Mikolajc- 2yKs plan voor een overeenkomst met de Sovjet-Unie en het Moslcousche Poolsche comité is volgens de „Obser ver"- goedgekeurd door bet Londensche Poolsche comité. (DNB) President Laurel heeft ter bespoedi ging van de eva cuatiemaatregelen te Manilla een aantal reisbeperkingen af gekondigd. (DNB) Wellington fix>o, Tsjoengkineesch; ambassadeur te Lon den s te New-York aangekomen voor deelneming aan de conferentie tusschen China, Engeland en de Ver. Staten. (DNB) 34 van de 36 gede legeerden der gealli eerden te Dumbarton Oales zijn te New- York aangekomen. (DNB) De troepen van Tsjoenking hebben sinds April in Hoe - nan en Honan in to taal 42 divisies ver loren, waarvan er 9 geheel vernietigd zijn. (DNB) In het verleden Ligt het heden In 't nu wat worden zal BILDERDIJK Jacob van Wassenaar, 1610-13- 6-1665, Heer van Oldam, lt.-ad- tniraal van Holland en West- Friesland, voorheen kolonel der ruiterij. Graftombe in de Groo te kerk te Den fïaag. (foto O-H.) Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe verbon- heid met hun Duitsche kame raden. (Foto O.HJ Zet ook g»y U dei-halve in voor de toekomst van Uw volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Mariiie-Annahmestellc West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht de aanmeïdingisbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100 alle Haf en- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Ma rine als by de Waffen SS., worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. 4 X

de Stem | 1944 | | pagina 1