DiSTRIBUTIENIEUWS. AERODYNE GEKRENGDE BERICHTEN SEVAR ^.VAN£,CfVTEe,\ ADVIEZEN L. A. v. Opstal PROVINCIAAL NIEUWS Mededeeiingen Plaatse), Distributiediensten Het Eiland feuilleton van den groenen Afgod schijnbaar veronderstelde, dat ze niet van de Kultuurkamer waren. Gaarne zou ik u vermaken me. de operette van deze staking, ware de achtergrond voor ons niet zoo een groote-tragedie. Een pastoor uit de omgeving van Maastricht klaagde zijn nood, dat de jongens van het dorp, die nu mets meer hadden, in Maastricht, wat nooit gebeurde, de smerigste krotten opzoeken. Hoe vaak heeft on ze politie al niet moeten ingrijpen om de onge rechtigheden der kleine cafétjes uit te roeien, en wat geschiedt er op de oncontroleerbare nachtfuiven, die tegenwoordig aan de orde van den dag zijn? Terwijl men zich wijs maakt, dat niemand ergens meer naar toe gaat, is de laatste jaren de opbrengst van de gemeentelijke vermakelijk- heidsbêlasting met tienduizenden gestegen en bezochten in 1943 in Maastricht meer dan een millioen menschen de bioscopen. Wel zwaar drukt de ramp van deze staking. In 1943 gaf de Stadsschouwburg 224 voorstellingen, terwijl een normaal seizoen vroeger twintig a dertig avon den vulde. Dit zijn de realiteiten, en daarom drukt zwaar de verantwoordelijkheid op allen, die voor deze cultureele staking aansprakelijk zijn. Aan deze staking echter moet een einde ko men, omwille van ons volk. om wille der goede zeden, om wille van ons katholicisme. Laat „de Spade" ook op dit terrein hare activi teit zoeken. Betrekkingen met Vichy verbroken- Door Zweden en Turkije. STOCKHOLM (Interinf) Het Zweed- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Donderdagavond via het Zweedsche telegraafagentschap bekend gemaakt dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Zweden en de regeering van Vichy hebben opgehou den te bestaan. D.N.B. meldt uit Sofia*. Naar radio An kara meldt heeft Turkije besloten den Turk- schen ambassadeur bij de regeering te Vichy terug te roepen. Aan den ambassadeur van de regeering te Vichv in Ankara werd mee gedeeld, dat hij geen volmachten meer bezit. ZEEMAN Z Ij N BETEEKSNT EEN BEROEP HEBBEN INLICHTINGEN BI) MARINE ANNAHMESIEUE WEST ZWCI6STEILE NIEDERIAHOE TE UTRECHT EN BI) AllE HATEN- EN ORTSKOMMANDANTURIN EN 4MNNAHMESÏEUEN Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor cf^ advertenties: E. H. B. Brader, Breda. Hongaarsche regeering gewijzigd. BERLIJN, (A.N.P.) In Hongarije zijn, naar gisteren op een desbetreffende vraag in de Wilhelrnstrasse werd meege deeld, de als gevolg van de ontwikkeling in Zuidoost-Europa noodzakelijk gewor den maatregelen genomen Daartoe be hoort ook een reorganisatie der regee ring waarover op het oogenblik nog geen bijzonderheden worden meegedeeld. In Berlijnsche politieke kringen is men van meening, dat door de gebeurtenissen in Roemenië ook zekere spanningen, die in den laatsten tijd op het* gebied der binnenlandsche politiek in Hongarije zijn ontstaan, met één slag opgeheven zullen worden en wel in verband met de geva ren, waarvoor het Hongaarsche yvolk zich geplaatst ziet. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken. Von Ribbentrop had telegrafisch ge ïnformeerd naar het welzijn van Sztojav. den Hongaarschen minister-president. Sztojav heeft in antwoord daarop uiting gegeven aan de hoop. dat hij na een spoedig verwacht herstel van zijn gezondheid opnieuw kan deelnemen aan den gemeenschappelijken stfijd en aan de versterking der Duitsch- Hongaarsche wapenbroederschap. 7 Het front in Roemenië. Sovjets willen Duitschers terugweg over Proeth afsnijden. BERLIJN, (Interinf). Aan den uiter sten zuidelijken vleugel van het Oostelijk front zijn de bolsjewisten door de houding der Roemeensche troepen tot een goedkoop succes gekomen. Dezelfde Roemeensche di visies. die, ten minste ten deele. eenige dagen geleden aan de zijde van hun Duitsche wa penbroeders zich bijzonder weerden en belangrijke frontsectoren aan den greep der bolsjewisten onthielden, hebben het met hun wapeneer vereenigbaar geacht deze goed ver sterkte sectoren zonder strijd op te geven en zonder rekening te houden met de Duitsche bondgenooten de wapens neer te leggen In eenige sectoren, voornamelijk in het gebied aan weerskanten van Jassy, was de tegen stand der Roemeensche formaties bij het be gin de groote Sovjetaanvallen zoo gering dat het slechts door de taaie verbetenheid der hier staande Duitsche formaties en de be kwaamheid der Duitsche leiding gelukte de gevaarlijke uitwerkingen van dit falen te voorkomen. Als gevolg van deze gebeurtenis sen is het den bolsjewisten gelukt de in het gebied boven den noordelijken arm van den Donaumond liggende plaatsen te bezetten. De Duitsche strijdkrachten distancieerden z)ch hier naar de midden- en beneden-Proeth. Krachtige pogingen der bolsjewisten om door het sneb naar voren brengen van huil pant serwiggen uit het gebied van Jassy naar het Zuiden den Duitschen formaties den terug weg over de Proeth af te snijden leidden aan den benedenloop van de rivier tot verbit terde gevechten, tijdens welke het den bols jewisten gelukte op twee plaatsen de brug gen over de Proeth op te blazen en de stel- selmatige Duitsche concentrische bewegin gen te hinderen. De gevechten duren hier met groote verbittering voort. In 't noordwestelijk aansluitende gévechts- gebied bereikten de Sovjets Donderdagoch tend de stad Baeau, vanwaar uit zij met zeer krachtigen steun van tanks over een breed front hun aanvallen naar het Westen en Noordwesten voortzetten, Inzameling van uniformstukken Voor Ned. krijgsgevangenen. Het hoofdbestuur van het Ned. Hoode Kruis deelt mede: Het opperbevel van de Duitsche weermacht zorgt in overeenstemming met de bepalingen van het volkenrecht in oorlogstijd voor 't klee- den van de Nederlandsche krijgsgevangenen. Het is evenwel niet verplicht noch in ütaat aan de krijgsgevangenen uniformen ter beschikking te stellen, die met de wenschen der Nederlandsche krijgsgevangenen in overeenstemming zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis doet daarom een beroep op alle Nederlanders, die in het bezit zijn van uniformèf^ikken van de voormalige Ne derlandsche weermacht, deze voor de kleeding van hun zich in krijgsgevangenschap bevinden de landgenooten ter beschikking stellen. In het bijzondér zijn benoodigd: uniformjassen, panta lons, overjassen, mantels, kepi's, veldmutsen, distinctieven, schoenen, laarzen, beenkappen en beenstukken, beenwindsels. Deze vrijwillige gaven, waarom het Nederland sche Roode Kruis dringend verzoekt, kunnen aan het magazijn der 5de afdeeling van het Neder landsche Roode Kruis, Groenewegje 14-16, Den Haag, worden afgegeven of per post toegezon den. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis belast zich met de doorzending van alle ingezamelde goederen. 89 slachtoffers tc Maas. richt Het aantal dooden tengevolge van den Anglo-Amerikaanschen luchtaanval van 18 Augustus op Maastricht, Is thans tot 89 ge stegen. Elf Nederlanders worden nog vermist. Inlevering: bonnen Boter 34A en 34B. De bonnen Boter 34A en 34B welke men dient in te leveren, opdat de handelaren zich met bo ter resp. margarine kunnen bevoorraden, kan men in afwijking van het reeds gepubliceerde alsnog op Zaterdag 26 Aug. bij zijn gewónen bo ter-, resp. margarineleverancier inleveren. De hoofdinspectie van de luchtbescher ming: vraagt: Hebt U Uw waardepapieren distributiebescheiden sieraden, een ver schooning: voor ieder van de hvisgenoo- ten, toilet-artikelen, borden en lepels in een z.g-. luchtbeschermingskoffer klaar staan Met een 30 volt kunt U bjj een prettige verlichting ook onderstaande apparaten gebruiken Sprinkhanen in trek. Het blad .Bourse Egyptienne" verhaalt hoe öe naar de woes tijn gezonden commissie voor die bestrijding van de sprinkhanenplaag in haar werkzaam heden ten zeerste gehinderd wordt door de aldaar rondzwervende Beüouïnen. Deze zonen van de woestijn zien zich namelijk aan den hongersdood prijsgegeven bij een eventueele uitroeiing der sprinkhanen De sprinkhanen vormen hun belangrijkste voed sel Dit is ook de reden, waarom zij zich ver zetten tegen het uitroeien van deze elders als zeer schadelijk beschouwde insecten. Een paddestoel van 15 pond. In een bosch bij Duisburg heeft men een reusachti ge paddestoel aangetroffen van 78 c.M. hoogte en met een omvang van 1 -M. 20. Hij woog 15 pond Men had hier te doen met de eetbare soort genaamd „Eierboviest Maar hij was jammer genoeg reeóste oud geworden Algemeen houdt men m Duivsch- land rekening met een grooten oogst aan paddestoelen. Voormalig wonderkind gestorven. Een wonderkind uit het begin van deze eeuw is m een schamel gemeubileerde kamer te Bos ton (Ver. Staten) in den ouderdom van 46 jaren tengevolge van hersenbloeding over leden. James Sidlus zoo heette de overle dene werd in 1898 als zoon van een pro fessor aan de Harvard-universiteit geboren. Toen hij vier jaren oud was kon hu reeds verschillende talen vloeiend op de schrijf machine tikken. Hii was een bolleboos op het* gebied der wiskunde. Toen hij op zijn zesde jaar voor zijn verdere ontwikkeling les kreeg van een zeer bekwame leerares m de wiskunde, moest zij erkennen, dat de jeugdige James beter met breuken kon reke nen -dan Zii zelf. Toen hij negen jaren oud. was, was hij in alle vakken zoo ver gevorderd dat hij aan een hoogeschool kon gaan stu- deeren Hij werd echter niet tot de universi teit toegelaten, omdat hij, in vergelijking met de andere studenten, te jong was. Dank zij den invloed van zijn vader kon James echter op 11-jarigen leeftijd de lessen aan de Hssvard!-universiteit volgen. Daar studeerde hij echter zoo hartstochtelijk dat hij op ziin twaalfde jaar zenuwziek werd. De vader hield echter vol. Nadat de jongen een til'd lang in een tehuis voor zenuwzieken was verpleegd, keerde hij naar de universiteit terug en deed op 16jarigen leeftijd met glans zün laatste examen. Tot zijn studiegenooten aan de uni versiteit behoorde de vroegere plaatsvervan gende Amerikaansche minister van buiten landsche zaiken. Sumner Welles. James keerde de na zijn universitaire studie in de rechten tot zijn oude liefde, de wiskunde terug. Toen hij twintig jaar was, was hij leeraar. De re clame, welke in zijn jonge jaren met zijn ta lenten was gemaakt, bracht er hem op la- teren leeftijd toe, zich meer van de menschen terug te trekken, terwijl hij nog slechts één wensoh koesterde: als een normaal persoon te worden beschouwd. Toen een verslaggever hem in 1924 toevallig op het spoor kwam was het voormalig wonderkind tegen een be scheiden weekloon werkzaam op een han delskantoor te New-York. Thans is hij als eenvoudig kantoorbediende door het groote publiek volkomen vergeten gestorven. Geit als dievegge. Op een stukje land aan den Nieuweweg te Loosduinen had- een arbeider zijn jasje aan een hek gehangen en was na zich deze oplichting te hebben ver schaft, aan het werk gegaan. Toen hij zijn schaftkwartiertje wou beginnen kwam hij tot de onprettige ontdekking, dat zijn por tefeuille, waarin een bankbiljet van f 25. een van f 10.en een rookerskaart waren geborgen, uit zijn jasje waren verdwenen hoewel bij zijn weten niemand anders dan hijzelf in de buurt was geweest. Lang be hoefde hij echter niet te zoeken: een ver- knabbeld restant van de portefeuille lag vrij dicht bij het hek in het gras verscholen, ter wijl een geit met een doodonschuldig gezicht daar stond te blaten. Kennelijk waren de beide bankbiljetten en de tabakskaart in dé geitemaag verdwenen, doch was de porte feuille door het geitje te taai bevonden. Doo-r een knoop gestikt. Een tweejarig zoontje van den heer B.. te Den Haag zag dezer dagen kans een knoopje te bemachti gen, dat het kind in den mond stopte Het bleef in de keel steken, zoodat het jongetje naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage moest worden overgebracht waar getracht zou worden het voorwerp operatief te verwijde ren. Het kind was echter reeds gestikt, voor dat dit kon geschieden. GENTSCHESTRAAT 24 395-0 HULST. IJ hebt garantie Het was noodzakelijk de inschrij ving voor het bewerken van tabak van eigen teelt te centraliseeren. Deze regeling biedt uitsluitend voor- deelen. Geeft nog heden per brief kaart Uw naam en adres op aan: Bureau voor de Kerftabak Industrie Afd. Amateur-tabak Rokin 93 - Amscerdam-C. Shaq - rook- of oruimtabak Het Rijksbureau voor Tabak te Den Haag garandeert de terugzending van bewerkte - tabak zoowel naar kwaliteit als hoeveelheid. Vakkundige bewerking geeft geur en kleur aan Uw oogst omtrent gelóbelegggng in een poliS worden gaarne venstrekt door Jaco-ba van Beierenstsraat 1. te Goes DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURG Na-uitreiking levensmiddelenkaarten 10e periode. De distributiekring Middelburg maakt bekend, dat de na-uitreiking van bovenstaande beschei den zal plaats hebben voor de inwoners van Middelburg en St. Laurens, op Donderdag 31 Aug. 1944 in het uitreiklokaal Bogardstraat, Mid delburg van 9-12 en 14-16 uur. 933-o Heropening textiel. De distributiekring Middelburg maakt bekend, dat m.i.v. Woensdag 30 Aug. 1944 wederom ge legenheid z^l bestaan aanvraagformulieren voor textielgoederen af te halen. Men dient er reke ning mede te houden dat slechts in zeer nood zakelijke gevallen zal kunnen worden geholpen, terwijl voor werkkleeding enz., een bereidver klaring van den winkelier moet worden overge legd. waaruit blijkt, dat hij uit voorraad kan leveren. Nadere inlichtingen hieromtrent wor den aan de loketten verstrekt. Formulieren zul len worden uitgereikt eiken Maandag en Woens dag, terwijl inlevering uitsluitend op Donder dag kan geschieden. Op de agentschappen kun nen de formulieren worden afgehaald en inge diend op de zittingsuren. 90lrO DISTRIBUTIEKRING OOSTBURG. Uitreiking bonkaaxten 10e periode. De uitreiking van bovengenoemde bonkaarten zal in afwijking met den op de inlegvellen ge- stempelden datum plaats hebben op 26 Aug. 's- morgens te Aardenburg voor de zelfverzorgers, de letters T t.m. Z., 26 Aug. 's middags de niet- zelfverzorgers, 28 Aug. te Eede no. 1 t.m. 179, 29 Aug. 's morgens 180 en hooger, 's m ddags de niet -zelfverzorgers, 30 Aug. te Zuidzande voor het geh. dorp 31 Aug. te O'burg. v. zelfverz. 1 t.m. 234, 1 Sept. no. 235 t.m. 434, 2 Sept. 's morgens no. 435 en hooger, middags voor de niet-zelf- verzorgers, 22, 23 en 24 Aug. te Breskens, 25 en 26 Aug. te Nieuwvliet, 28, 29 en 30 Aug. te Groede, 31 Aug. te Waterlandkerkje, 1 en 2 Sept. te Hoofdplaat. 935-o j Vertaling uit het Duitsch van Rudolph D. Arleo 8. Plotseling wijst Overbeeck rechts. „Kinde ren, waarom moeten wij ons zoo afbeulén!" roept hij uit. „Daarginds zijn trappenals de natuur die zoo prachtig voor ons gemaakt heeft, dan zullen wij er och ook maar van •profiteeren!" Hij heeft gelijk. Een klein stuk van de kloof af zjjn regelmatige treden in het gesteente te zien. Een kleine weg van trappen schijnt uit een. onzichtbaar dal naar boven {e leiden. Gevieren loopen zij erheen. Hier krijgen se ook weer uitzicht op de zee. De „Anna Drews" is weer te zien; op het dek staan wuivende menschen, die hen ontdekt hebben. Door den verrekijker is Petersen gemakkelijk te her kennen; hij staat te praten met Kleinschroth. Die twee zouden nu zeker ook liever op 't eiland zijn dan op hun schip, dat voorloopig nog aan het staken is. Over de trap kunnen zij snel naar boven klimmen. De trap loopt bijna geheel recht naar boven, zoodat de wandelaar^ het gevoel krijgen de zon regelrecht tegemoet te loopen. „Als het niet zoo'n waanzinnig idee was, zou je bijna denken, dat zeer verstandige men schen deze trap hebben gemaakt!" Overbeck wischt zich het zweet van het voorhoofd. „De natuur doet dikwijls gekke dingen. Overi gens. zal Ik blij zijn als ik boven ben." Dr. Lang bereikt den top het eerst, op den voet gevolgd door Renate. Diep onder hen ligt een stralende zee. Als een steile muur daalt de rotwand in de diepte. Hun eerste blik richt zich naar het schip. Het ligt als een notedopje op het blauwe wa ter. Er staan menschen op het dek, minia- ti'urmenschjes, maar door den verrekijker zijn verschillende bekende gezichten te her kennen. Tien, twintig, vijftig handen zwaaien. De zee is glad als een- spiegel. Zij kec-ren zich om. Het eiland, zwart en vol kloven, ziet'er van hier uit nog onwerkelijker uit dan van het eerste uitzichtspunt. Er staat rotspunt naast rospunt, heuvel naast heuvel. Klover. liggen naast elkaar. Achter de laatste uitloopers in het Westen op onwaarschijnlijk verren af stand begint weer de zee. Dr Lang maakt een paar passen in de rich ting van het midden van de eenigszins bol vormige verhooging, waarop zij staan. Er is vóór hem een inzinking, die meters diep is. Hier liggen steenen, de eerste losse steenen, die zij ontdekken. Het geheel lijkt wel wat op een muur Een muur? Een muur op het zooeven uit de zee opgerezen maagdelijke land? Hij stoot met zijn voet tegen den steen, maai- deze beweegt niet. Hij zat vast op den andere. Nu bukt hij zich en ziet tot zijn groo te verwondering, dat op dfen steenblok teekens gegrift staan. Er zijn afbeeldingen op gebei teld: een pijl met een paar vogels er naast. En de steen is met een andere substantie aan den volgende bevestigd. Dat kan de natuur niet hebben gedaan ,,Ik geloofdat het werkelijk een muur is!" fluistert hjj diep onder den indruk. „Ziet u den pijl?" fluistert Overbeck, die naast hem is neergeknield. „Hier die vliegende vogels daar is ook zooiets als een rund afgebeeld., daar een huis of een tempeldokter!" De drie mannen liggen languit op de stee nen, tusschen hen in hurkt juffrouw Thur- wieser. All^n hebben dikke zweetdruppels op het voorhoofd, maar ditmaal zijn die niet te voorschijn geroepen door de hitte. Zij krui pen langs den mum- en vinden een half onder puin verborgen gat, dat naar het binnenste van den heuvel schijnt te leidenMaai- neen, dat moet een gemetselde muur zijn, want de waiid is met stukken steen bekleed en op die steenen platen zijn weer de eenigs zins primitieve, maar toch duidelijk zichtbare teekeningen. Het geheel is als een droom. Een eiland komt in den nacht uit de zee omhoog en nu blijkt, dat het al eerder, misschien voor eeuwen, bewoond is geweest, en dat het bij een of andere natuurramp in de zee moet zijn verdwenen. Dr. Lang staat op. Hij haalt moeilijk adem. „Je zou hier gereedschap moeten hebben-, houweelen en schoppenwat zou hier niet allemaal verborgen kunnen zijn." Een lang, leelijk gehuil verscheurt de stilte. „De sirene", zegt Overbeck. „Onze boot schijnt weer in orde te zijn. Zij roepen ons. Ook Senor Diego is beneden nog op ons aan het wachten. Jammer, ik zou hier nog graag wat zijn gebleven!" „Ik kom hier .terug", zégt dr. Lang en het zal wel geen toeval zijn, dat hij daarbij pro beert te zien wat er op Renate's gezicht te lezen is. 4. Ontwakende liefde. -Spionnen aan boord. De „Anna Drews" is nu zoo dicht bij haar reisdoel gekomen, dat de kust al vaag te onderscheiden is. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2