Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Straatgevechten in buitenwijken van Parijs. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! KORT NIEUWS: PARIJS WERD SLAGVELD. NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B J ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1944. No. 18075. 1 BLAD Abontotnenitn bmncmand bij vooruitbetaling per kwartaal 27V frtinco per post f J 46, iper w«ek (uisluitend bij niet-poslbestelHhg) 21 cent. Losse r.ummers 0 eent. Bcwijsnum. mer» 0 een». Bijkantoren te; Roosendaal, telefoon 2480; Bergen op Zoom. telefoon 52ij Waalwijk, telefoon 229; Coex telefoon 223b; Hulst, telefoon 102. Verschijnt etken werkdag. Adv. geheele oplage l-l» min., kolom «2 mm.. 2.00. elke mm meer 20 e adv. van plaatse), aard uit N.-Br. uttsl. Br. ed. resp. t 70 en 12 et., ld. Zeeuwsche ed. tesp. 60 e. en c. Hec», zit tarief. Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd. Duitsche uitwykbewegingen over de Seine. Nog steeds verbitterde stryd in het gebied van Toulon en Marseille. Distancieering in de richting van Lyon. Vlootschermutseling voor de Schel de-monding. In het Zuiden van het Oost front trekken de Duitsche troepen terug naar de Proeth en de Sereth. Sov- jetdoorbraken bij Baranof, tusschen Boeg en Narew, bij Modohn en Walk ver ijdeld. Duikbootsucces in de Noordelijke IJszee. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 25 Aug. (DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: ,Jn het gebied ten Noordwesten van Pa- rys volgde de vyand met sterke strijd krachten van het Westen en het Zuiden uit onze divisies, die zich in de richting van den benedenloop van de Seine gedistan- cieerd hebben. Bijzonder hevig was de druk ten Zuiden van Elbeuf, waar gisteren in den loop van den dag een bres in het front in een tegenaanval werd gesloten. Ten Westen van Parijs, ging de vijand, door talrijke tanks gesteund, tot den aanval over en drong tot den Westelijken rand der stad door. In de buitenste stadswijken zijn he vige straatgevechten oiithrahd. Pogingen van den vijand om ten Westen van Melun over de Seine heen te trekken, werden in een tegenaanval afgeslagen. In één sector bevinden zich nog vijandelijke strijd krachten op den Oostelij ken oever van de rivier. In het gebied van Toulon en Marseille wordt nog steeds verbitterd gestreden. In enkele steunpunten verdedigen onze bezet tingen zich door de kustartiilerie doeltref fend gesteund, en maken zoodoende distan- cieeringsbewegingen van alle overige troe pen in de richting van Lyon mogelijk. In het bergterrein ten Oosten van de Rhone strijden onze flankbeveiligingen met vijandelijke snelle formaties, die onze be wegingen in het Rhone-dal probeeren voor te komen. Patrouillevaartuigen brachten voor de mon ding van de Schelde een vijandelijke motor torpedoboot tot zinken en schoten verschei dene andere in brand. Na harden strijd ging daarbij een eigen boot verloren. In Belgisch-Fransch gebied werden 202 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op het gebied van groot-Londen werd overdag en. 's nachts in versterkte mate voortgezet. Uit Italië worden behalve wederzijdsche verkenningsactiviteit geen bijzondere gebeur tenissen gemeld. In het Zuiden van het Oostelijke front trekken onze troepen, nu onderdeelen van de Roemeensche formaties op bevel van de koninklijke verraderskliek het verzet tegen de bolsjewisten hebben gestaakt, al strij dende verder naar de Proeth en de Sereth terug. Talrijke vijandelijke tanks werden daarbij vernietigd. Tusschen de Karpathen en den Weichsel werden sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. In het bruggehoofd over den Weichsel ten Noordwesten van Baranof hebben onze in fanterie- en pantserdivisies, door formaties vliegtuigen en luchtdoelartillerie doeltreffend gesteund, vijandelijke doorbraakpogingen in Noordelijke richting in harde afweergevech- ten en succesvolle tegenaanvallen verijdeld. Twee pantser- en twee gemotoriseerde corpsen, alsmede 12 infanteriedivisies der Sovjets leden hierbij zeer zware verliezen. In de periode van 11 tot 23 Augustus werden in deze gevechten 434 vijandelijke pantser wagens en 634 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. Tusschen Boeg en Narew werd ook giste ren de door den vijand beoogde doorbraak in een verbitterde worsteling verijdeld. 39 vijan delijke pantserwagens werden daarbij stuk geschoten. Ten Westen van Modohn fnislukten her haalde vijandelijke aanvallen. Ook ten Noord oosten van Walk bleven hernieuwde aan vallen der bolsjewisten zonder resultaat. In verbitterde gevechten, die verscheidene da gen duurden, werd hier delstormloop van 10 Sovjet-infanteriedivisies, die door formaties pantserwagens en granaatwerpers versterkt waren, afgeslagen. In het gebied van Dorpat vingen Duitsche en Estlandsche troepen sterke vijandelijke aanvallen op. In luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie verloren de Sovjets giste ren 58 vliegtuigen. Hiervan schoot de met het Eikenloof met de zwaarden behoorende bij 't Ridderkruis van het IJzeren Kruis onder scheiden 1ste luitenant Hartmann „Staffel- kapitaen" van een jachteskader, alleen ,11 vliegtuigen neer en behaalde daardoor zyn 301ste overwinning in de lucht. Bij een nieuwen luchtaanval op een ma rinesteunpunt in Noord-Noorwegen werden door luchtdoelartillerie van de marine en be- veiligingsvaartuigen 20 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Bij een operatie van onze duikbooten in de Noordelijke IJszee werden behalve de op 23 Augustus gemelde kruiser een hulpvliegtuig- moederschip en vier torpedojagers tot zinken gebracht. Een ander oorlogsschip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers vielen ver scheidene plaatsen in Noord- en midden- Duitschland alsmede in het Sudetenland en in Bohemen aan. Hierbij werden vooral de steden Kiel en Pardubitz getroffen. Luchtver In het verleden Ligt het heden In 't nu wat worden zal BILDERDIJK Ook thans weer strijden Ne derlanders vow Europa's vrij heid ter zee, in trouwe verbon- heïd met hun Duitsche kame raden. (Foto O.H.) Zet ook g'ij U derhalve in voor de toekomst van Uw volk en mue-ldt U alls vrijwilliger hij de Kriegsmarine. Aanmelding ifltaat epen voor lederen Nederlander van 1145 jaar en kan geschieden by de Marine-Annahmestelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht de aanmelding&bilreaux voor Marine -vrij willigers te Amsterdam, Kalverstraat 143 en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98400 alle Hafen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstelten der Waffen SS. Alle gewenschte inlichtingen, uowel voo'r dienst name bij de Ma rine als bij de Waffen worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. 43 viermotorige bommenwerpers neer." De Voelkischer Beobachter schrijft dat door de nieuwe maatregelen van dr. Goebbels in totaal verscheidene honderdduizenden arbeiders vrij komen voor front en bewapeningsindustrie. (DNB). - in Hongarije zijn voor aUe ambtenaren de ver loven ingetrokken. (DNB). Door een vliegende bom is in de eerste weken het in Zuid-Engeland gelegen Amerikaansche hoofdkwartier getroffen. Talrijke personen wer den gewond. (DNB). Een banklooper van de Incassobank te Botter dam is op het Hofplein in een auto geduwd en vervolgens onderweg naar Kralingen van f 50.000 beroofd. Bij de Kralingsche plassen is de man uit de wagen gezet, waarop deze ver dween.. De Lombokstrijders kwamen Donderdag te Amsterdam bijeen ter herdenking van de Lom bokexpeditie van 50 jaar geleden, waaraan o.a. ook generaal van Ham deelnam. Er werd met een grondslag van f 5000 een particulier fonds gevormd tot steun van behoeftige oud-strijders van Lombok. Op Halmaheira en Ternate hebben de geallieerden Zondag een luchtaanval* ge daan met 100 toe stellen. Manoekwari op N.-Guinea werd Maandag met 80 vliegtuigen bestookt. (Tel. SPT). Zwitserland heeft een vertegenwoordi ger van het Sovjet persagentschap Tass toegelaten. (CD). Joodsche terroristen hebben Donderdag in Palestina de re- geeringsgebouwen van Tel Aviv en Jaffa overvallen met bommen en mitrail leurs. Er vielen 7 dooden (DNB). In Dumbarton Oaks zijn bij de „confe rentie voor de veilig held ter wereld" Sovjet - vertegen woordigers afgevaar digd voor het ont werpen van plannen, voor de juridische commissie, voor al- gemeene problemen der intern, organi satie en voor veilig heid. (DNB). Twee Noorsche vfó- schersplaatsen aan de Noordelijke IJs zee zijn door Sovjet vliegtuigen aange vallen. Talrijke No ren werden gedood. (DNB). Jachtescadrilleka- pitein Hartmann ont ving het Eikenloof met zwaarden en brit janten naar aanlei ding van zijn 300ste overwinning in de lucht. (DNB). In Birma braken de geallieerden door de stadsmuren van Tengjoe. (DNB). Attlee, de plaats vervangend minister president van Enge land, is in Algiers aangekomen, (DNB), Cornelia Tromp 9. 9. «1629- 29.5.1691. Zoon van M. H, Tromp, kapitein 1650, schout by nacht in 1653 na den slag bij livorno. Later lt. - admiraal van Hofland en West - Friesland. (Foto O.H.) Geallieerden rukken op naar Troyes. BERLIJN (D.N.B.J Aan het Invasie front bleef de vjjand Donderdag met zeer sterke strijdkrachten druk uitoefenen op het mondingsgebied van de Seine alsmede op den middenloop van de Seine. Aan de Toucques in den Avre-sector slaagden de Canadeezen en Amerikanen erin op enkele plaatsen de Duit sche versperrhigslinies binnen te dringen. De vijandelijke penetraties werden echter op de lijn HonfleurCormeillesBernay a Brion- ne—Louvrier opgevangen, door tegenaanval len gecompenseerd of door de aan den gang zijnde distancieeringsbewegingen nutteloos gemaakt. In den sector tusschen Rugles en Evreux zijn volgens Alex Schmaifuss zeer zware ge vechten gaande in het gebied van Le Neu- bourg met cie in noordelijke richting aanval lende vijandelijke strijdkrachten. De aan de Eure liggende Duitsche gevechtsgroep be trok na het afweren van sterke vijandelijke lankaanvallen een nieuwe linie tusschen Am- freyilie en Heudebouville. De uiterst hevige gevechten om het vijandelijke bruggenhoofd over de Seine bij Mantes te verkleinen, wor den voortgezet. Door een eigen aanval werd de plaats La Roche heroverd en de bocht in de Seine ten Zuiden van deze plaats van deij vijand gezuiverd. Terwijl voortdurend hevig^ gevechten wor den gevoerd om het Seine-bruggenhoofd ten Zuiden van Rouaan is het zwaartepunt der Amerikaansche operaties verlegd naar het gebied van Parijs, zoo meldt het D.N.B. Daar zijn Amerikaansche pantsercolonnes na zwa re gevechten, die aan beide zijden met groo- te verliezen gepaard gingen via Versailles en Sevres uit westelijke richting en langs den weg ElampesParijs uit zuidelijke richting d« buitenwijken van de stad binnengedron gen waar zij op vrij groote schaal de terro- ristengroepen bewapenen en tot opstand te gen hgt garnizoen aanspoorden. Daarbij kwam het tot verbitterde straatl en huizen- gevechten, eerst in de buitenwijken, later ook in de binnenstad, waar de steunpunten der garnizoenstroepen werden aangevallen. On der andere kwam het bij het Palais Luxem- bours, op de Place de l'Etoile bij den Are de Triomphe, waaronder zich het graf van den onbekenden soldaat bevindt/alsmede on andere plaatsen in de binnenstad tot hevige gevechten met verschillende pantsergroepen en met de terroristen. Schmaifuss meldt, dat zich m het Louvre communisten verschan sten. Herhaalde pogingen zich met geweld van. de Duitsche steunpunten meester te maken werden met bloedige verliezen afge slagen. De gevechten duren echter voort. Ten Zuiden van Parijs verloopt het front ongeveer tusschen Orsay en Cortieil en ver volgen/ langs -de Seine tot Montereau. Vij andelijke strijdkrachten die bij Sens over de Yonne heentrokken, rukken thans op naar Troyes De gevechten in Marseille. Nadat de eerste aanvallen der Fransche maquis-benden op Marseille op bloedige wij ze ineengestort waren, hebben de Anglo- Amerikanen ten Noorden van de stad troe pen uit de lucht neergelaten, waarmede zij den 24sten Augustus den aanval openden In Marseille zijn hevige straatgevechten aan den gang tusschen het Duitsche garnizoen en binnengedrongen pantserwagens. Duitsche batterijen sloegen gereedstaande vijandelijke troepen op de opmarschwegen uiteen en steunden op doelmatige wijze den afweer te gen de tot het havengebied .doorgedrongen vijandelijke strijdkrachten. Het stadsgebied in het gebied der Duitsche marine-steunpun ten bevindt zich nog steeds in handen der Duitsche verdedigers. Denkt aan „Moeder en Kind" huis- aan-huis-collecte 23 t-m. 30 Augustus. De ommekeer in Roemenië- Zevenburgen diende als lokaas. BERLIJN, (A.N.P.) Toonaangevende kringen in de Rijkshoofdstad blijven bij het beoordeelen van de ontwikkeling als gevolg van de gebeurtenissen in Roemenië zeer te rughoudend. Alhoewel geen bijzonderheden over de door de nationale elementen respec tievelijk van Duitsche zijde genomen maat regelen worden meegedeeld krijgen .politieke waarnemers alhier toch den indruk, dat de toestand zich geenszins ontwikkelt overeen komstig de plannen van de verraders. Dezen indruk kreeg men ook op de conferentie van de buitenlandsche pers van gisteren waarop ook gewezen werd op het feit, dat de toestand in Roemenië door Engeland voor zichtiger beoordeeld wordt. Zoo werd o.a. gewezen op een bericht van Exchange, "-i er in de vraag gesteld wordt, of de politieke kringen rondom koning Michael zich inder daad ervan vergewist hebben, dat de destijds door de Sovjet-Unie aangeboden garanties ook thans nog van kracht zijn. Nu in dit bericht gesproken wordt van een ..mogelijk overijld optreden", komt daarin een scep ticisme naar voren, dat de aandacht ver dient. Achter de uitnoodiging der Sovjets aan Roemenië om zich met steun, van de Sovjet-weermacht meester te maken van Ze venburgen. gaa" naar Duitsche meening een zeer bepaald p.an schuil, n.h het plan om de Roemeensche troepen naar Zevenburgen te lokken en ze daar in den strijd tegen Hongarije te laten doodbloeden, om op deze wijze tijd te winnen om in Moldavië en in Wallachüe en niet te vergeten in de Do- broedsja. de dingen zoowel op militair als politiek gebied overeenkomstig de Sovjet- plannen te regelen. Uit een beschouwing van den „Voelkischer Beobachter" blijkt nog. dat in het nieuwe Roemeensche kaoinet van ko ning Michael de communist Patrescanu een lendende rol speelt. In de tegenregeering schijnt de IJzeren Garde weer naar voren te tomen. Naar de directeur-generaal van de Hon- gaarsche P.T.-T. mededeelt, is ieder post-, telegraaf- en telefoonverkeer met Roemenië tot nader order stopgezet. HERLEVEND ZUIDEN. Tragische operette eener cultuurstaking, (N.P.) In de voortzetting van. zijn rede, die di\ Charles Thewissen op 29 Juli bij de opening van het Maastrichtsche Spadehuis uitspraak en waarvan wij in ons vorig num mer het eerste gedeelte weergaven, merkt spreker op, dat er. zooals gezegd nog geen Limburgsche beweging tot stand is geko men. Maar het is de vreugde van den jongsten tijd, zoo vervolgde hij, dat ik, en met name in De Spade, de eerste symptomen daarvan meen te zien. Brabant kan wijzen op een reeks Brabant- sche mannen, die niet eenige neutrale verdien sten in ons land hebben, zooals ook Limburg professoren en kamerleden en sociale werkers tüeverde misschien nog méér dan Brabant maar mannen, die door en door Brabantsch zjjn en daardoor Brabant hebben opgeheven tot een plan van nationale beteekenis voor ons heele volk. Ik noem dr. Moller, Mgr. Goossens, dr. De Brouwer, Wouter Lutkie, Anton van Duin kerken, Antoon Coolen, Knuvelder, Kees Spie- rings, de groep van Brabantia Nostra en hun tijdschrift. Ik kan daar geen Limburgsche figu ren tegenover stellen, die te zamen ook zon der organisatie, een Limburgsche beweging hebben geschapen, waarmede ik niet wil zeg gen, dat in Limburg op het terrein der schoone kunsten een vacuum zou bestaan hebben. Dr. Thewissen wijst dan oan. op het Maas- trichtsch Stedelijk Orkest. Hij is minder te spreken over de vereeniging „Kunst en Ver maak", welke Haagsche en Amsterdamsche too- neelgezelschappen laat overkomen. Wat tooneel betreft, acht hij de verrichtingen van het gezel schap, dat „Hubeer Zónderbon" en „Het Keend van Minckeleers" ten tooneele brengt, belang rijker, omdat het eigen is, en alleen wat uit het eigen groeie kan belangrijk worden, al is voorloopig het hier bereikte nog maar alleen plaatselijk van beteekenis. Zondagavond werd ik opnieuw overtuigd van den voorsprong van Brabant, toen in den Schouwburg „Kinderen van ons Volk" van Antoon Coolgn ging, Bra bantsch in taal en karakter, in aankleeding en geest, maar op tooneelgebied voor ons volk be langrijker, dan wat Den Haag, Amsterdam en Utrecht voorloopig ook maar kunnen presteeren aldus spr. Maar in „de Spade" geloof ik 't begin van een Limburgsche beweging te kunnen begroeten en ik juich vooral toe, dat zij Brabant en Limburg omvat. Limburg moet met Brabant meegenomen worden, omdat Limburg deel van Brabant was en Maastricht een oude Brabantsche stad is. Niet te luid wil ik bij voorbaat over „de Spade" juichen, want ik weet nog niet wat dit worden zal, maar innerlijk ben ik verheugd om dezen gang van zaken. Er is nog een, zij het dan. zéér tijdelijke reden, waarom ik met blijdschap alles begroet, wat in dezen tijd het beschavingswerk in Limburg be vorderen wil. U weet, dat, in ons gewest vooral, zooiets bestaat als een cultureele staking. On gaarne spreek ik over deze zaken, omdat het mij allemaal zoo raadselachtig voorkomt. Men kan beter zwijgen over wat men niet begrijpt. Want ik begrijp het niet hoe men den strijd vor ons Ned^rlandsch volk heeft kunnen ver plaatsen naar het terrein van het cultureele le ven. Ik begrijp mijn medeburgers niet, die in de gebeurtenissen van Mei 1940 en in den tegen- woordigen bezettingstijd met al zijn ellende en nood een argument vinden, om ons volk ook in een cultureelen nood te storten. De vijand, ik laat hier den geijlcten Nederlander spre ken,»neemt ons vleesch, ons graan. Uit pro test weiger ik nog naar een Nederlandsch too- neelstuk te gaan, al ware het ook de Haarlem- sche opvoering van Pater Schreurs' Lid win a- spel. Wanneer dit nu nog maar een verschijnsel van rouw was, om de rampen, die ons nu vier jaar lang reeds treffen, zou ik alleen willen vragen of het juist is, uit rouw het leven te benemen aan datgene, wat ons Nederlanders dierbaarder moet zijn dan ons spek en ons brood: de Nederlandsche cultuur, ons als 'u kostbaar pand door onze Voorouders overgele verd, met den plicht ze op onze beurt aan onze kinderen over te leveren. Nog eens: Ik begrijp dit niet en wil het daarom niet te schefp la ken. Ik begpjp den soldaat, die in Mei 1940 op de Duitschers geschoten heeft, en ik begrijp onze soldaten, die nu nog in Engeland, Norman- dië of Italië den strijd voortzetten. Ik heb be grip voor iedereen die zijn leven riskeert met ook op andere wijze den strijd voort te zetten. Ik stel me voor, dat, als we persoonlijk de vraag te beantwoorden krijgen na den oorlog, dus binnen veertien dagen, (te rekenen vanaf 29 Juli. Red.), wat m.en alzoo tegen de Duitschers gedaan heeft, dat de een zal zeg gen: ik heb 'n brug laten springen, de ander: ik heb graanschuren in brand gestoken, weer 'n ander: ik heb telefoonleidingen doorgeknipt of stamkaarten gestolen.... maar als iemand dan zou zeggen: ik heb vier jaar lang den di rigent van een Orkest het leven zuur gemaakt, of ik heb Ank van der Moer bejegend ais vuile visch, dan is ten naaste bij toch even idioot, als wanner iemand zich er op zou beroemen, dat hij uit protest tegen die Duitschers vier jaar lang niet meer naar de ke^c was geweest of de regelmatige zielzorg tegenwerkte en in gevaar bracht. Als ik .hier over de cultureele staking spreek, moet U mij goed verstaan. Ik weiger een goed woord voor de Kultuurkamer te spreken. Ik wil niemand aansporen tot ongehoorzaamheid tegen over de kerkelijke overheden, maar ik wil, zon der hier irf liet heerschende conflict, eenige schuldvraag aan de orde te stellen, klagen over den grooten nood, die ons Nederlandsche be schavingsleven door dit alles ondergaat. Tegen over deze cultureele staking, zouden we de klas sieke theologische vraag kunnen stellen: „Mogen wij staken?" en dan onderzoeken of het met deze staking nagestreefde doel in veriiouding is tot de ramp der staking zelf. In Weert b.v. waren er op een concert van het M. S. O. zegge 17 aanwezigen, wat een enor- •me triomf beteekende voor de stakers, maar in Weert moest enkele dagen later een zich noe mend „Venus-cabaret" vanwege de stampvolle zalen een éxtra-voorstelling inlasschen om de vele teleurgestelden nog het genot te gunnen van deze achtste rangsdansbeenen, waarvan men Heden moet verduisterd worden van 20.45 tot Zondag 6.30. Maan onder 23.56, op, Zon dag 15.41, onder, Maandag 0.28. Eerste Kwar tier Zondag 27 Augustus. Zondag moet ver duisterd worden van 20.30 tot Maandag 6.45.

de Stem | 1944 | | pagina 1