.OTMiSMga De ideale zemerdrank. Verfrisschend en gezond I KORT NIEUWS: DISTRIBUTIENIEUWS. KINDERUITZENDINGEN. GEMENGDE BELICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaatse!. Dïstrïbutiediensten Het Eiland van den groenen Afgod j Vertaling pit het Duitich van Rudolph D. -L de zwaarste verplichtingen legt, zoowel Hgen- over het deel als ^tegenover het geheel. Nooit mag ik de belangen van Maastricht boven die van Limburg stellen, nimmer de belangen van ons gewest, boven het belang van ons geheele Nederlands che volk, zooals wij ook nooit mogen willen, dat Europa desnoods naar den bliksem lean gaan, om voor ons eigen volkje een bevoor rechte positie te verwerven. Maar tegen ieder imperialisme zullen wij ons met hart en vurig heid keeren, zoowel binnen ons eigen volk ais tegenover de andere volkeren van ons wereld deel. Waarom dan schrik hebben en achterdocht tegenover een Limburgsehe beweging?. Alleen zij, die in Limburg brokk«sa Holland willen leggen, als Ulster in Ierland, moeten in ons tegenstan ders zien, omdat zij met voeten treden de eer ste beginselen van een gezond nationalisme. Amateurstabak-oogst 1944. Aanmeldingstermijn verlengd.' Daar de weersomstandigheden een sterk ver- tragenden invloed hebben gehad op het rijpen van de hier te lande geteelde tabak, waardoor de tabaksoogst is verlaat, is het noodig geble ken, den termijn, binnen welken de amateurs zich moeten aanmelden voor het laten verwer ken van hun tabak, te verlengen. Naar wij ver nemen, is in verband hiermee nader bepaald, dat de amateurtelers van tabak zich uiterlijk 30 Sep tember Ï944 ter registratie moeten hebben aan gemeld bij één van de volgende adressen: t-w. bij het Bureau voor de Kerftabakindustrie, aid. amateurstabak, Rokin 93, Amsterdam, indien men voor zijn tabak rook-, 'shag- of pruimtabak wenseht terug te ontvangen; en bij de vakgroep sigarettenindustrie, bureau Johannes Vermeer- straat 29, Amsterdam, indien men zijn tabak tot sigaretten wil laten verwerken. Zoo spoedig mo gelijk zal worden bekend gemaakt, welke prij zen de amateurs voor de door hen ontvangen ta baksproducten uiteindelijk zullen moeten beta len. Uit vocWood leverbaar cföofj KENNEMER AGENTUREN MANDEI EIGEMÉNDAAI Geeft de ledige flesschen zoo spoedig mogelijk terug. BON 205 algemeen heeft meer waarde als TJ die besteedt voor 150 gram ALBUMOMA JUSPOEDER of 150 gram BUTAROMA GELE SAUSPOEDER W. A. Scholten*s Aardappelmeelfabrieken Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht, Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. De Z-s-procedure. Voor de Ned. bouwindustrïe. Van bevoegde zijde wordt herinnerd aan de toepassing van de procedure der Z.s-kaavten op het geheele gebied der Nederlandsche botrwin- dustrie. De mededeeling hieromtrent verscheen in- de bladen van 8 Augustus jl., waarbij de slui tingsdatum werd vastgesteld op 31 Augustus, Ondernemers, die in gebreke blijven vóór 1 September him aanvraag in te dienen,- stellen daarmede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Z.-S.-procedtire voor wegvervoer Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De procedure der Z-s kaarten als maatregel op grond.van de verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette NedeFlandsche gebied nr. 108-42 betreffende de verplichting tot het ver strekken van inlichtingen wordt thans ook toe gepast op het geheele gebied van de Nederland sche „bedrijfsgroep wegvervoer". Er moeten der halve aan deelnemen alle ondernemingen, welke onder de volgende groepen ressorteeren: 1. vak groep personenvervoer, 2. vakgroep goederen vervoer, 3. bedrijfsgroep tramwegen. De aan vraagformulieren zijn bij de Kamers van Koop^ handel en haar filialen» verkrijgbaar. Bevoegd voor het behandelen der in te leveren Z-kaar- ten-aanvragen is alleen de Bevollmaechtigte fuer den Nahverkehr, Zeist, Utrechtscheweg 84. De aanvragen- moeten op de enveloppen wor den voorzien van de opmerking, Z-S procedure, Duitsehe ondernemingen, waarvan de eigenaars of de meerderheid Rijksduitschers zijn, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. in Rjjksdüitsch bezit bevindt, of die een Rijksduitschen Treuhaender hebben, moeten haar aanvragen indienen bij de Deutsche Handelskammer fuer die Niederlande in Amster dam of RoUerdama Dé formulieren en Z-kaar ten zijn voor deze bedrijven bij de Deutsche Handelskammer verkrijgbaar. De opgaven moeten onmiddellijk, doch uiter lijk 31 Augustus 1944 bij den Bevollmaechtigte fuer den Nahverkehr in Zeist worden ingediend. Later binnenkomende opgaven worden als niet ingediende aanvragen behandeld. De verant woordelijkheid voor het op tijd inzenden der aanvragen berust bij de inzendende firma's. Voor haar rekening blijft ook het gevaar van verlies bh de verzending. Het is derhalve aan te raden de aanvrage aangeteekend te verzen den. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraf fing tengevolge hebben. Ondememeis, die in gebreke blijven vóór 1 September 1944 hun aan vraag in te dienen, stellen hierdoor zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Er wordt speciaal op gewezen, dat onder nr. 8 Van het wifte bedrljfsiormulier ook moet wor den opgegeven: het aantal en soort der zich in het bezit van het bedrijf bevindende en voor be drijfsdoeleinden gebruikte auto voer tuigen (per sonenauto's, omnibussen ofs bestelauto's). Nadere bijzonderhedén kunnen ontleend wor den aan het bij de Ramers van Koophandel verkrijgbaar gestelde toelichtingsvel. De hoofdinspectie van de luchtbescher ming vraagt: Hebt IT water In potten, pannen, de niet gebruikte emmers en het bad klaar 'staan? De Bulgaarsehe Sobranje sloot haar buitenge wone zitting met de goedkeuring van de verkla ringen van premier Bagrianof en den minister van Buitenlandsche Zaken, Draganof. (DNB). Een Poolsch /memorandum van het comité te Londen stelt een kabinet van 16 leden voor, waaronder 8 van de zgn. Poolsche ondergrond- sche beweging, 4 van het Lendensche en 4 van het Moskousche comité. President Raczkiewicz zou moeten aftreden. De grensoVéreenkomst van Riga zou moeten worden herzien, maar Lem- berg en Wilna zouden Poolsch moeten worden. (DNB). k Menemendzjogloe, oud-minister van Buiten landsche Zaken van Turkije is tengevolge van een sleutelbeenfractuur ernstig ziek. (DNB). De Tsjoenkingregeering heeft 600 vrachtautos naar Kweilin gezonden om waardevolle goederen en machines vandaar weg te voeren naar West- China. (DNB). President Laurel heeft het Philippijnsche ^ka binet gereorganiseerd. (DNB), Btj Toekpem in Letland heeft de Dditsche vloot door ingrijpen met de scheepsartillerie de verbinding te land hersteld tusschen Koerland en Riga. (Hbld.). De „Villa Reale" bij Siena bevat thans kunst schatten uit verschillende musea in Italië. In verband hiermee heeft het Duitsehe ministerie van Buitenlandsch Zaken via Zwitserland aan de geallieerden doen weten, dat zich daar geen Duitsehe troepen bevinden om aldus beschadi ging van kunstschatten te voorkomen. (DNB). Weer drie kg aardappelen Van 27 Aug. tot en met 2 September a.s. kan men op elk der bonnen Aardappelen 36 V/2 kg aardappelen koopen. Op den bon Toe slag 36 is 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Op deze bonnen mag reeds op Vrijdag 25 en Za terdag 26 Augustus worden gekocht. .Onder de sociale werkzaamheden van den Ned Volksdienst nemen de kmderuitzen- dingen zeker niet de geringste plaats in. Juist thans blijkt het vaak zoo noocsg te zijn, dat bleekneusjes in de steden, die gevaar loopen ondervoed te raken of anderszins te ver zwakken. van de nog geboden gelegenheden proflteeren om eens in een andere omgeving op verhaal te komen. De Ned. Volksdienst biedt hier de helpende hand. Hij organiseert kinderuitzendingen naar zijn kindertehuizen in de gezondste streken van ons vaderland. Hij weet soms ook nog plaatsjes te vinden in gezinnen in ons eigen land, die gaarne een of meer kinderen gedurende eenige weken onder willen brengen Bij gunstige ge'cgen- heiü heeft de N.V.D. ook kinderen naar Duitschland uitgezonden die daar werden opgenomen In kindertehuizen van de N.S.V. of bii pleegouders. Voordat de kinderen op reis gaan. worden zij door een arts van den Volksdienst ge keurd die bepaalt, wat het betrokken kind het meest noodig heeft. De grondgedachte van het werk Is ..een gezonde jeugd een sterk volk''. Daarom ook wil meu die kin deren lichamelijk en geestelijk laten aan sterken, vertrouwd maken met de natuur en door een nauwen omgang met elkander het gemeenschapsgevoel bij hen aanwakkeren. Aanmeldingen kunnen doorloopend ge schieden bij de buurtschapshoofden en de provinciale, stedelijke en plaatselijke kanto ren van den N.VJD. Over de ei en de tj. Wil bijwijlen een be- roepslfverige dagbladschrijver wijzen op fei len die van tijd tot tijd in kranten, tijdschrif ten en kronijken bij het neerschrijven van vreemde aardrijkskundige namen en- feiten doorzijpelen, dan ijst hij van vaar en vrees, als hij 's anderdaags bij het verschijnen van zijn blad met eigen oogen ziet dat zijn bij drage de goede schrijfwijze als slechte aan wijst en zijn ooien het verwijt moeten lijden dat een zin uit rijn stuk over stijl misleidend is en juist het verkeerde resultaat kan be reiken. - Hij mag zich het spijtige ervan niet ont veinzen.' Hij mag er zeker niet by verwijlen en ook niet in 't wijd en in 't breed over uitweiden want dan zou in plaats van de feil te verwijderen ze integendeel verwijden en dat moet hij vooral vermijden of ontwijken. Ook zal hij het euvel niet doen verdwijnen door het te omzeilen, want zeilen kan men vaak bij ontij met kapseizen rijmen. Beter kan hij zich vermeien en vleien bij de blijde hoop dat vlijtige lezers naar het woordenboek grijpen en er het bewijs uit af lelden, dat vleien iemand naar den mond praten beteekent en men vlijen alleen mag schrijven in den zin van neerleggen. De on derwijzer heeft dus gelijk, die bij het uitrei ken der ra'ijzen al zijn lof wijdt aan den leer ling. dje in zijn opstel schrijft: „Ik vlijde me neer in het zachte mos en vleide den boer om aan graan te geraken". Zoo moet het altijd zijn. Zoo zal het altijd blijven, tenzij een ultra-moderne Kollewijn in later tijden het pleit wint en de schrijf wijze van bereiden en berijden, van eiken en ijken, van het feit en de fijt gelijkvormig voorschrijft. Was dit om te eindigen niet de ge ijkte, smijdige wijze om de miste spelling ln de hoofde te spijkeren? Om den steller oogen- schijnlijk van zijn plicht te laten kwijten of om hem feitelijk van feilen vrij te pleiten? Mag hjj het hoofd neigen en de absolutie van de ingewijden verbeiden? Dan zal hij er zeker niet onder bezwijken. Oplichters speelden politie. Vier oplich ters w.o. een 25-iarige ex-politieman, zijn door de politie te Hilversum gearresteerd we gens een buitengewoon brutale beroovfng. Twee van het viertal hadden zich n.l. bij een bewoner van de pjjsbrecht van Aemstei- straat gevoegd met de vraag, of deze niet „een handeltje" had en inderdaad bleek het a.s. slachtoffer bereid aan de heeren zeven coupons damesstof, een heerencostuum en een schrijfmachine zwart te verkoopen. Na dat de prijs was overeengekomen kwam het tweetal met een verrassende mededeeling: Politie! De goederen werden „in beslag ge nomen" en de koopman vloog erin. Het geval kwam echter der politie ter oore, die het betrokken viertal' wist te arresteeren. Valt de in Amsterdam duur verkochte goederen kon nog een groot gedeelte worden opgespoord, terwijl bij de daders nog eeh flink bedrag in geld m beslag werd genomen. Gezin uitgemoord. Vrijdagmorgen bo-' den zfch twee onbekenden bij Óen heer Prud- homme fabrieksarbeider te Engis aan en verzochten mevrouw Frudhomme hen te volgen naar Stockay-St.-Georges. waar zij naar zij vertelden enkele verklaringen moest afleggen. De heer Prudhomme besloot zijn echtgenoote te vergezellen maar op den openbaren weg werd hij door een der onbe kende kerels neergeschoten. Kort daarop ontdekte men te Engis in de keuken hunner woning de lijken van de schoonmoeder en van óe schoonzuster van Prudhomme. De twee vrouwen werden met revolverschoten afgemaakt. DISTRIBUTIBDIENST MIDDELBURG Uitreiking levensmiddelenkaarten 10e periode 1944 in de gemeente "St. Laurens. De distributiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bovenstaande bescheiden in de gemeente St. Laurens zal plaats vinden op Maandag 28 Augustus en Dinsdag 29 Augus tus 1944 voor zelfverzorgers, welke hiervoor een oproep zullen ontvangen. Voor niet-zelfverzor- gèrs uitsluitend bp Woensdag 30 Augustus 1944. De uitreiking zal geschieden in het gemeente huis te St. Laurens, van 9.30-12 uur en van 13.30 -16 uur. Ook ditmaal moet alleen de nieuwe stam kaart met inlegvel worden overgelegd, terwijl de zelfverzorgers vpor aardappelen bovendien moeten medebrengen de bonkaarten over de 9e periode, waarop moeten voorkomen de bon nen 203 Algemeen en 13 en 65. 799-o Inlevering naamlijsten bijzonderen arbeid 10e periode. De distributiekring Middelburg maakt bekend, dat de werkgevers in den kring Middelburg de naamlijsten ter verkrijging van toeslagkaarten bijzonderen arbeid moeten inleveren volgens on derstaand schema: Middelburg, 28 Aug. t.m. X Sept. 1944, Arnemuiden, Aagtekerke, Domburg Maandag 28 Aug. 1944; Grijpskerke, St. Laurens, Oostkapelle Dinsdag 29 Aug. 1944; Nw. -g» St. Joosïand, Woensdag 30 Aug. 1944; Seroosketke Donderdag 31 Aug. 1944; Veere, Vrouwenpolder Vrijdag 1 Sept. 19&. 798"® Alle aanvragen dienen op het kringkantoor te Middelburg, Zuidsingel Zaal 4, loket 1 te ge schieden. Toeslagbewijzen moeten worden over gelegd, terwijl de naamlijsten, in tweevoud, vol ledig moeten zijn ingevuld. Tegen samenvoeging van polders. Alle betrokken polders in Oostelijk Zuid- Beveland, behalve de Karei- en de Nieuw- landepolder zijnde 15 in getal, hebben bij den wnd. Commissaris der prov. Zeeland zfeer ernstige bedenkingen ingebracht tegen de voorgenomen samenvoeging van een aantal polders en waterschappen tot 't waterschap De Watering bewesten Yerseke". Zij vragen t.o.v. de Karelpoldsr toepassing van de wet op de calamiteuzë polders. Bepaalde feiten in verband met de situatie, óe wegen en de zeewering, die samenvoeging strikt noodza kelijk zouden kunnen maken ztjn niet aan wezig. Ten slotte worden verschillende be zwaren tegen het concept-bijzonder reglement ontwikkeld. Dit bevat zoowel ten aanzien van de bestuursorganisatie, de stembevoegdheid als het dijkgesehot tal van bepalingen die niet aanvaardbaar zijn. Inzonderheid de over gangsbepalingen van het te heffen dijkge sehot en het klassifieatiestelsel leveren zeer ernstige bezwaren op De hoop wordt uitge sproken, dat de ingediende bezwaren er toe zullen leiden, van het aanvankelijk voorne men tot samenvoeging dezer politors en wa terschappen af te zien. Zij die slaagden. De heer J. Pieters, onderwijzer te Goes, slaagde te Wageningen voor het examen ak te Landbouw. Een der oudste vergaderlokalen in ons land is ongetwijfeld de oude kruittoren te Hoorn, dateerend uit 1508, welke in de middeleeuwen diende als verdedigingstoren. In dezen histo- rischen toren heert de vereeniging „Oud Hoorn" haar zetel gevestigd en er worden heemschutsfoijeenkomstcn in gehouden. f (Foto C.N.F. - Kuiper). FEUILLETON Dr. Lang loopt op Petersen af, wiens hoofd, juist uit een opening te voorschijn komt. „Hoe lang blijven we hier liggen?" wil hij weten. „Dat hangt er van af. Zeker een paar uur. Het voornaamste is, dat de machines weer gaan draaien." „In een p^ar uur zou je heel wat kunnen doen", zegt de dokter voorzichtig. „Ik zou bijvoorbeeld in dien tijd dolgraag eens op dat eiland gaan kijken Wat denkt u ervan?" „Waarom niet? U moet het zelf weten. Laat u maar een boot geven. Maar u gaat natuurlijk op eigen risico." Als een loopend vuurtje gaat het nieuws rond, dat dr. Lang naar het nieuwe land wil. Lederer wil direct mee, Overbeck ook jn' er ontstaat zooiets als een hoera-stemming als blijkt, dat ook juffrouw Thurwieser'van de partij wil zijn, Zelfs Digo vraagt of hij mis schien mee mag varen en het is moeilijk dit verzoek af te slaan. De roeiboot wordt afgestooten. Wie er tijdvoor heeft volgt haar met de oogen. De zee is spiegelglad, zooals gisteren. Dr. Lang en Overbeck' roeien met krachtige slagen. Door het heldere water is duidelijk de rotsige blauw-zwarte ondergrond te zien. De roeiers boffen. Het blijkt, dat de landing niet moeilijk is, want er is op de piaacs, waarheen zij geroeid zijn, een inham, waar de oever zeer geleicjglijlc naar de zee afloopt. E boot schuurt even over den grond en ligt dan stil. s De vijf nieuwsgierigen staan eerst stil en bijna eerbiedig te kijken. Dat is dus land. dat vóór hen nog niemand heeft betreden. Zoo iets beleven maar weinig menschen. Niemand vindt woorden om zijn gedachten uit te druk ken. Op de „Anna Drews" wordt geroepen, maar de woorden zijn niet te verstaan. Le derer is de eerste, die wat te zeggen heeft „Als hier ook maar len grassprietje te vin den is, ben ik niet langer de eenige zoon van mijn moeder! Ieder, die niet kerngezond is, moet hier al den eersten dag den besten van honger omkomen!" De anderen lachen. Het eiland zal waar schijnlijk rotsachtig zijn, veronderstelt de dok ter. Bij nader onderzoek zou dat wel blijken. Daarom moesten zij nu maar wat verder gaan kijken, tenzij juffrouw Thurwieser bang zou zhn natuurlijk..., het is terra incognita, die zij betreden. Juffrouw Thurwieser blijkt allerminst bang te zijn. ïhtegendeel zij wil van alles ontdek ken. Zij maakte de eerste stappen op het nieuwe land en glimlacht erbij, Senor Diego vraagt een pad uit te zoeken, van waar uit het schip in het oog kan worden gehouden. Tenslotte is een eiland, dat zoo maar uit zee komt opduiken, een eenigszins gevaarlijke ge schiedenis Zij beklimmen de licht-glooiende" kust. De weg wordt echter gaandeweg steiler. Voor hen staat een heuveltje, een kale rotspunt, ta melijk glad en ook van dezelfde zwart-grijze kleur, waarmee het geheele eiland overgoten schijnt te zijn. Het kost wat 'zweetdruppels voor deze hoogte bereikt is, want de dag is nu al hoewel het nog vroeg is, warm. Ieder komt echter boven. Dan blijkt, dat het eiland veel grooter is dan men aanvankelijk heeft aangenomen. Van het schip af was maar gén kant te zien; aan de anderen kant van de verhooging blijkt het zich nog kilometers ver uit te strekken. In het midden is het eiland vol diepe kloven. Er zijn dalen en heuvels en steile afgronden. Er kunnen duizenden geheimzinnige dingen verborgen zijn. Van plantengroei is niets te ontdekken en dat verwondert niemand, want alles is gesteente. Het eiland is een matglan zend rotsmassief. Weik een gewaarwording te staan op een stuk wereld, dat den dag tevo ren nog niet bestond. „Kijk daarginds die top!" Juffrouw Thur wieser wijst op «li hooge, boven bijna ronde rots, die juist in Oostelijke richting staat en ver boven de zee uitsteekt. „Van dien top af moet nog veel meer te zien zijn Ik zou wel zin hebben ze te beklimmen; wie gaat er mee?" Niemand wil achterblijven bij de jonge, mooie vrouw. Dus dalen allen af in een soort kloof om den tocht te beginnen, die niet ge makkelijk zal zijn. Er zijn nu hooge rotswan den, die het uitzicht op het schip geheel weg nemen. Slechts langzaam klimt men weer omhoog. Het gesteente is brokkelig en glad,. Bij een rotsblok blijft de Argentijn staan. Ga, maar alleen verder, kucht hij, ik heb er ge noeg van en zal hier wel wachten tot de an deren hopeniijk zoo spoedig mogelijk! terugkeeren van hun halsbrekende toeren, Niemand schenkt aandacht aan dit incident. Walter klimt voorop, Renate volgt, dan ko men Overbeck en achteraan Lederer. De zon brandt met moorddadige kracht. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2