Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie HARDE STRIJD BIJ DREUX EN LISIEUX. Tusschên Seine en Eure. BUTiENIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS Het Eiland feuilleton van den groenen Afgod NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1944. No. 18072. 1 BLAD Abonnementen bftïnciilflttd bij vooruiibeiatin^ per kwartaal 2 73., franco per post J 45, fcer week (uitfluitend bij nlet-posibestclUng» 21 cent. Losse r.ummers 6 cent. Bewijsnum mers 6 cent. Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2480: Bet gen op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, telefoon 220. Goes, telefoon 2236; Hulst, telefoon 102. Veischtjnt eiken werkdag Adv. geheele oplage l-lo min., kolom «2 mm., 2.00. elke mm meer 20 cadv. van plaatse!, aard uit N.-.Br. ultsl. Br. ed. resp. 1.70 en 17 ct.. ld Zeeuwsche ed. tesp. 80 c. en 8 c. Reel, taie tarief. Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeenng niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de Inzendeis van adv. uitgeleverd. Nog meer Duitsche troepen bij Argentan doorgebroken. Schermutselingen by Parys. Toulon fel omstreden. Zware worsteling in Roemenië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 22 Aug. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Normandië werden nog meer onder- deelen van onze uit het gebied ten Noor den van Argentan doorgebroken gevechts groepen achter onze linies opgenomen. Bij Lisieux en ten Zuiden van Evreux viel de vijand met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten aan. Na harde gevechten slaagde hij erin om in het gebied ten Wes ten van Lisieux een penetratie ln ons afweer- front tot stand te brengen, vaartegen tegen aanvallen worden ondernomen. Ten Westen en Noorden van Dreux kon de vijand pas na verbitterde gevechten in Noordelijke richting enkele kilometers terrein winnen. De bij Nantes op den Noordelijken oever van de Seine overgebrachte vijand werd door onze tegenaanvallen tot staan ge bracht. Vijandelijke strijdkrachten, die in den sector vande Seine ten Zuiden van Parijs het terrein verkenden, werden door onze beveiligingsstrijdkrachten in de voor uitgeschoven stellingen afgeslagen. In Zuid-Frankrijk volgt de vyand onze distancieeringsbewegingen tusschên de kust en de Durance naar het Westen snel. Om Toulon woeden verbitterde gevechten. Bij Aix en in het dal van de Durance wer den vijandelijke strijdkrachten in een tegen aanval teruggeworpen. In het Fransche ge bied werden bij verscheidene zuiveringsope raties 229, terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. In Italië hervatte de vijand zijn doorbraak- aanvallen in den sector van de Adriatische kust gisterenmiddag na krachtige voorberei ding door de artillerie; enkele heuvelstellin gen kwamen in zijn bezit. In Jhet Zuidelijke deel van het Oostelijke front staan Duitsche en Roemeensche troe pen ten Zuidwesten van Tiraspol alsmede tusschên de Proeth en de Seretli in een zware worsteling met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten van de Sovjets, In 't verloop van deze gevechten werden tot dus ver 200 vijandelijke pantserwagens stukge schoten. Ten Zuidwesten van Mielec duren de ver bitterde gevechten voort. In de bruggehoofden over den Weichsel alsmede ten Noordoosten van Warschau aan weerszijden van Wilko- wisjken en by Raseinen werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hernieuwde aanvallen der bolsjewisten bij Bauske en in het pene- tratiegebied ten westen van Modohn stort ten door den vastberaden tegenstand van onze divisies ineen. Ten. Westen van het Meer van Fskof zetten de Sovjets hun hevige aanval len voort. In de enkele penetratiegebieden wordt nog gevochten. Door jagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht werden aan het Oostelijke front 43 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. By aanvallen van vijandelijke bommenwer pers op Hongaarsch gebied schoten Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrhdkrach- ten 9 vijandelijke vliegtuigen neer. Duikbooten brachten van convooien en tij dens afzonderlijke tochten 7 vijandelijke sche pen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 40.000 brt. alsmede 3 bewakingsvaartui gen en een motorkanonneerboot. Bovendien werd een vijandelijk vliegtuig neergeschoten." In aanvulling op het weermachtsbericht wordt nog medegedeeld: „By de gevechten in het gebied van Mo dohn heeft zich de Rijnlandsch-Westfaalsche 263ste infanteriedivisie onder bevel van kolo nel Hemman door bijzondere standvastigheid onderscheiden. Ten Westen van het Meer van Pskof heeft zich een gevechtsgroep der SS- Stormbrigade „Wallonië" onder bevel van den SS-Sturmbannfuehrer Leon Degrelle door taaiheid en aanvalsgeest schitterend gehou den." Het stadscentrum van Namen is tengevolge van luchtaanvallen bijna geheel verwoest. (CD). De Fransche regeering bevindt zich grooten- deels in een plaats in Oost-Frankrijk, waar ook de Duitsche ambassadeur Abets verblijft. Het diplomatieke corps bevindt zich in een andere Oost-Fransche plaats. (ANP). Mgr. dr. Tiso, de president van Slowakije, ontving den Reichsjugendfuehrer Axmann, die met minister Mack en Hlinkacommanïtdnt Macek kwam spreken over de samenwerking en de oorlogsinspanning voor de jeugd. (DNB). „Dagsposten" en de opperbevelhebber van de Zweedsche weermacht, generaal Jung, voeren een proces, dat 2 September voor een krijgsraad komt. Generaal Jung had beweerd, dat „Dags posten" uit het buitenland economischen steun had ontvangen en voor buitenlandsche belan gen had gepleit. (DNB). Rijksbestuurder Horthy hield Zondag een rede te Boedapest, waarin hij o.m. verklaarde, dat men in het Donaudal ook steeds een Europee- sche missie vervulde. „In het brandpunt van het opeenstooten van Oost en West, Noord en Zuid, moeten wij ook thans standhouden". Hor thy pleitte verder nog voor de innerlijke een heid der Honved. (DNB). Het. eiland Jamaica is Zondag door een zwa- ren storm geteisterd. De hoofdstad Kingston is geïsoleerd. (DNB). Letterkundige prijzen zijn in het departement van Volksvoorlichting uitgereikt aan Henri Bru- ning van essayistisch proza, Cor Bruyn voor romans, Nico de Haas voor werk over volks kunde, L. Roggeveen' en mevr. J. de Jong— Snijder van Wissekerke voor kinderliteratuur. Max Blokzijl spreekt Donderdagavond te 6.45 uur over Hilversum I ,,tot alle vrienden en vriendinnen van onze positief gerichte Neder- landsche jeugd". Heden moet verduisterd worden van 20.45 tot Donderdag 6.30. Maan onder 22.47, op, Don derdag 12.16. Eerste Kwartier Zondag 27 Aug. Elampes en Malesherbes opgegeven. BERLIJN, (Interinf). De Anglo-Ameri kanen zijn nog steeds bezig de aan de Setae naar voren gebrachte gemotoriseerde en tankformaties te versterken blijkbaar met het doel de Seine boven Partis te bereiken en vandaar uit de Seine langs trekkend. Parijs te veroveren, alsmede de aan den midden- en benedenloop staande formaties op den westelijken oever van de Seine te omsinge len. Voor deze operaties staan op het mo ment twee Amerikaansche legergroepen ter sterkte van elk vier tot zes divisies ter be schikking. Tusschên Seine en Eure kwam het tot harde gevechten met de oprukkende Ameri kaansche pantserformaties. Slechts tusschên Mantes en Ventheul} gelukte het den Ame rikanen aan een lus'van de Seine een brug genhoofd aan den noordelijken oever der rivier te vormen. De poging om vandaar uit waaiervormig op te rukken werd echter op succesvolle wijze met groote verliezen afge slagen. Ten Zuidwesten van Parijs kwam het op nieuw tot een verbitterde worsteling in het gebied van Etampes en Malesherbes. die na meer dan 15 uren strijd, die met groote ver bittering werd gevoerd moesten worden op gegeven De aanvallen op de achterwaarts gelegen posities der Duitsche formaties kon den echter afgeslagen worden. Aan het Loirefront bleef het verder .rus tig. Ook in het gebied der vestingen in Bre- tagne kwam het nergens tot gevechten van grooten omvang. Alleen in het voorterrein van Brest, waarvan de Amerikanen zich ta elk geval meester willen maken, legden zij levendige verkenningsactie aan den dag, die door de Duitsche batterijen door goeüge- richt vuur verhinderd werd. De Amerikanen voeren voortdurend nieuwe strijdkrachten vooral zware wapens in dit gebied aan, zoo dat binnenkort het begin van hun aanval te venvachten valt. In vestinggebied van Toulon. In de Provence gelukte het den invasie- troepen van het Noorden uit het vestingge bied van Toulon binnen te dringen. Daarbij ontstonden buitengewoon verbitterde gevech ten, die aan beide zijden met groote ver liezen gepaard gingen. Ook van zee uit nam de vijand het geheele vestinggebied zwaar onder vuur De Duitsche kustbatterijen ble ven het antwoord echter niet schuldig en plaatsten op een slagschip en op een vrij grooten kruiser verscheidene zware treffers, die hevige branden tengevolge hadden. Aan de overige fronten van het Invasiegebied kwam het alleen in het gebied ten Noorden van Cannes tot gevechten van grooteren omvang, die op het oogenblik nog voortdu- De hoofdinspectie voor de luchtbe scherming: vraagt: Hebt U zand en water en verder bluschmateriaal op alle verdiepingen gereed staan EXTRA KEURINGEN. Voor Waffen-SS (Wiking), SS-wacht- batailion, Landstorm Nederland, Ger- maansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehoudénSjlP Donderdag 24 Augustus 8—13.00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15J Vrijdag 25 Augustus 8—13.00 uur, Amster dam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot ue verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen, etc. Personen tusschên 19-35 jaar, die aanmeldings- plichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie by het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar by de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat*25; Groningen, oHeeren- straat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19; eveneens bij het SS-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vyverberg 5 en Marine- annalimestelle West, Utrecht, Plompetorengracht no. 24. Het Guldemond-plantsoen te Boskoop, dat indertijd met medewerking van de Boskoop- sche kweekers is gesticht, behoort tot de fraaiste wandelparken in ons land en is een permanente reclame voor de kweelcproducten van die wereldbekende plaats. Het plant soen als het ware bedolven onder de tros- rozen. (Foto C.N.F. - van Rijn). De positie van Parijs. 4 In 1940 hebben wij Parijs gespaard en dat willen wij ook nu doen, aldus is Maandag middag van officieele Duitsche zijde ver klaard, zoo verneemt de Tel. van SPT. On der verwijzing naar de berichten uit geal lieerde bron over de activiteit van Maquis in Parijs, zeide de Duitsche woordvoerder: De Panjzenaars dragen nu zelf de verant woordelijkheid voor het lot van hun stad. Wanneer zij de voorkeur neven aan oorlogs recht in hun stad. kunnen zü het krij gen. Daarover hebben zij zelf te beslissen. Kardinaal Maglione overleden MILAAN (Interinf). Naar wordt mede gedeeld, is kardinaal-staatssecretaris Ma glione overleden. De overleden kardinaal- staatssecretaris Luigi Maglione werd 2 Maart 1877 in Casoria (diocees Napéls) geboren. Hij werd in 1908 secretaris van de apostolische delegatie te Costa Rica en trad zoodoende in den diplomatieken dienst van het Vaticaan. In 1935 werd mgr. Maglione door Paus Pius XI tot kardinaal-priester benoemd en 2 Maart 1939 werd hij door Paus Pius XII tot kardinaal-staatssecretaris aangewezen. Geïnterneerde burgers in Indië Het Ned. Roode Kruis ontving wederom opga ven van in Nederlandsch-Indië geinterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Be langhebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5de afdee- ling van het informatiebureau van hqt Neder landsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 27-29, te 's Gravenhage. Het voetbalprogramma in Zuid. De competitie in district 4 gaat Zondag a.s. volledig draaien en voor dien dag worden de volgende wedstrijden voor de eerste klasse ge speeld: Limburgia-MVV, Noad-BVV, de Spech ten-Willem 2, Longa-Eindhoven, PSV-NAC en Roermond-Spekholzerheide. Dl StRI Weer margarine op boterbonnen Boterbonnen 34A en B inleveren. Te beginnen met de maand September zal we derom op een deel der boterbonnen margarine verkrijgbaar zijn. Om de handelaren in de ge legenheid te stellen zich met margarine te be voorraden moet men den boterbon 34B vóór 26 Augustus a.s. bij zijn margarineleverancier in leveren. Teneinde het den handetaren mogelijk te maken zich van boter te voorzien, moet men boterbon 34A vóór 26 Augustus a.s. bij zijn le verancier inleveren. Inlevering groentebon 10e periode. Inwoners der gemeenten waar klantenbinding voor groente geldt,' dienen bon groente tiende periode 1944 van 22 tot en met 26 Augustus a.s. In te leveren bij den handelaar, van wien zij van 3 tot en met 30 September groente en^fruit wen- schen te betrekken. Secretaris Bisdom Breda. Als opvolger van den eerw. heer L. Beckers is tot secre taris van het Bisdom Breda benoemd de eerw. heer O. Roks. tot dusver conrector van St. Louis te Oudenbosch. De nieuwe secreta ris is Roosendaler van afkomst. Doodelijk ongeval. Maandagavond kreeg de 13-jarige jongen v. d. Vliet, die werk zaamheden verrichtte in den stal van den landbouwer Janse te Wolf aartsdijk een slag van een veulen tegen het hoofd. De iongen was bijna onmiddellijk dood. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 Juli tot en met 5 Augustus 1944 kwamen er in ons land 1510 (1441) gevallen van be smettelijke ziekten voor, waarvan 910 (963) diphtherie, 325 (270) roodvonk, 118^ (80) ma laria, 65 42) dysenterie, 22 (38) paratyphus, 53 (30) kinderverlamming en 11 (10) febris typhoidea. Zeeland had 16 (23) gevallen, nl. 13 diphtherie: 4 te Koudekerke, 3 te Axel, 2 te Meliskerke en 1 te Ellewoutsdijk, Kort- gene, Tholen en Zuidzande; l roodvonk en 2 malaria te Middelburg. De cijfers tusschên haakjes zijn die der onmiddellijk voorafgaan de week. Zy die slaagden. Te Terneuzen slaagde voor jhet examen E.N.S.A.I.D, - coupeuse en vakbekwaamheid mei. Rosa Hermans te Boschkapelle. Clinge. Schieting. Aan de schieting bij Jos. Ver- straeten namen 50 schutters deel. De oppervogel was voor Ed. de Coninck, Hulst, le zijvogel voor Ed. de Cock, Clinge. 2e zijvogel voor Jos. van Holle, Clinge. G. de Cock uit Hulst trof 5 kleine vogels. vGoes. Benoemd. De heer E. de Hoog, leeraar aan de Ambachtsschool, is benoemd tot leeraar aan ^de Chr. Ambachtsschool te Den Haag. Burgerlüke stand. Geboren: Tannetje A. dv G. Knulst-Kole. Kornelia dv H. Willemsen-Cla- veaux. Martina F. M., dv J. H. Roose-Bookelaar Overleden: A. D. van Luijk, 67 j. M. de Pan, 75 j., man van E. de Laat. (Z). lerseke. Burgerlijke «tand. 10-16 Aug. Geboren: Leo- nardus zv Chr. van Hassel-Roelands; Anna dv N. Pietersen-van Belzen; Mathilda dv A. Min- derhout-Pieterse; Nicolaas zv R. Schot-Bronke; Maria dv J. Mol-van Stee. Gehuwd: J. Kloote 24 jaar en D. Vermast 25 jaar; J. van der Linde 25 jaar en L. van der Linde 24 jaar. (I.C.) St Jansteen. Schieting. Aan de schieting bij B. d'Hooghe namen 35 schutters deel, De oppervogels wer den, getroffen door A. de Witte, Heikant, hooge vogel, R. Hesters, le zijvogel, A. Breijaert, 2e zij vogel. Kapellebrug. Brand. Alhier is brand uitgebroken- in den „zwingelstal" van de Wed. v. Geyt-Saman. 't Ongeval had plaats op klaarlichten dag. De stal stond spoedig in vlammen. De brandweer was vlug ter plaatse en heeft de resten nog kunnen blusschen. De belendende gebouwen konden te gen brand gevrijwaard worden. KloetSnge. Zomerconcert. Zaterdagavond gaf de Mu- ziekvereeniging Excelsior alhier op de tent haar vierde zomerconcert onder leiding van den di rigent Jac. den Toonder. Er bestond wederom veel belangstelling voor dit concert. Het pro gramma werd uitstekend uitgevoerd, jammer dat er nog zoovelen naar het concert komen teneinde den avond onder gezelligen kout met vrienden en kennissen door te brengen terwijl men minder aandacht aan de hier geboden goe de muziek schenkt. Onbewust bederven zij het genot van de muziekliefhebbers. Dan zijn er nog de stoeiende kinderen. Ook hier ligt er voor de ouders een opvoedende taak. Kruiningen. Burgerlüke stand. 11-17 Aug.: Geboren: se- verina dv P. Schreurs-Spruit. Ondertrouwd: M. Dek 24 jaar en C. Nelis 26 jaar. (I.C.) Middelburg Burgerlijke stand. Geboren: Cornells zv B. Hofman-Visser. Maatje dv F. Dekker-Geldof. Adriana dv J. L. v. Raan-de Hond, Leendert zv J. Nieuwenhuijse-Crucq. Wilhelmina G. dv A. Jeras-Polderman. Maria P. dv J. Baljeu-Joosse. Overleden: S. J. Wessels 53 j. (P.Z.C.). Evang. Luth. kerk. In de vacature ds. J. Stellwag te Utrecht is beroepen ds. C. Nolte alhier. Terneuzen. Schuur afgebrand. Tengevolge van het he vige onweer brak brand uit in de landbouw- schuur van den heer J. van Langevelde aan de Kerkhoflaan. De schuur brandde geheel af doch het huis kon behouden blijven. Van het vee kwam alleen een kalf in de vlammen om. Een partijtje tarwe ging eveneens verloren. Een en ander was niet verzekerd tegen brand. I Vertaling Dit het Duitsch v.in Rudolph D. Arlen I 6. Bij het voorloopige onderzoek is al gebleken dat 't schip gestrand is en behoorlijk vast zit Het eiland, dat verder op, dreigend-zwa£t en vol kloven, geheimzinnig uit het water steekt, een machtige brok kaal land, heeft onder water verre uitloopers. Óp een daarvan is de „Anna Drews" vastgeloopen. Kleinschroth is de meening toegedaan, dat het mogelijk is het schip los te varen, als de machines maar weer zouden loopen. Petersen gelooft, dat de schade aan den koeler in.een paar uren, op zijn laatst tegen den avond verholpen kan zijn. Beiden zijn het daaróm eens, dat er voorloopig geen draadlooze berichten zullen worden uitgezonden, teneinde nergens onnoo. dig ongerustheid te wekken. Als het loskomen niet lukt is er nog altijd tijd genoeg om hulp te vragen. De passagaiers zijn nog niet bekomen van den schrik. Zij kijken nog eenigszins verwil derd en bespreken de gebeurtenissen, die zij dien nacht hebben beleefd. Skjalden, die stu die van meteorologische vraagstukken heeft gemaakt, geeft als zijn meening, dat er een zeebeving is geweest. Naar zijn meemng moet onder invloed van geweldige, maar bo ven water controleerbare, krachten de zee bodem zün omhooggeduwd, zoo dat een ge deelte daarvan boven water is komen te lig gen. Zulke voorvallen zijn meer voorgeko men, maar zij zijn toch wel een groote zeld zaamheid. In den Atlantisehen Oceaan is zooiets nooit tevoren gebeurd. Het dichtst bijzijnde eiland in het Noorden is het be- kénde Sa. Helena, in het Zuiden ligt de Tris tan deCuna-groep en verder het Cough-eiland. Normaal was de diepte van de zee hier toch altijd rond 2600 meters, hoewel de zeebodem hier tusschên Afrika en Amerika zoo onge veer zijn hoogste punt had. Zou het mogelijk zijn, dat het stuk land, dat dgar zwart en onbekend voor hen lag, een stuk was van het zooveel besproken werelddeel Atlantis, waar over tal van fantasten hebben gesproken? Kleinschroth, -de tweede officier, slentert voorbij. Hij is slecht gehumeurd. „Vervelende geschiedenis!" momppert hij. Zijn cigaret wandelt van den eenen mondhoek naar den anderen vandaag kan hij rooken. Ahlers ligt toch beneden in zijn hut! „Van onze be manning zijn er twee verdwenen. Weg! Wat het ergste is, Jacobo is niet te vinden en Benjamin ook niet!" Het i§ waar. De matroos Leberecht heeft den Spanjaard het laatst gezien; het was op het moment toen de beving begon en er nog een betrekkelijk zwakke golfslag was. Toen was Jacobo uit zün kooi geschoten en was hij zingende de smalle gang langs de hutten der matrozen doorgeloopen. Van dat moment af had niemand meer iets van hem gezien of gehoord. Benjamin sliep samen met twee andere negers, hulpkrachten in de machine kamer, zooals hij zelf, maar deze kerels had den liggen snurken dat hooren en zien ver ging tqt zij uit hun kooien werden geslin gerd. In hun angst keken zij niet om naar den vriend van Jacobo. Zoo is 't mogelijk ge worden, dat beiden spoorloos zijn verdwenen. De veronderstelling van Kleinschroth zal wel juist zijn. Hij neemt aan, dat de Spanjaard in zijn verdwazing het dek is opgehold, waar schijnlijk met den door hem geinfecteerden Benjamin cn dat beiden door de eerste van de huizenhooge golven over boord zijn gewor- pen. En voegt hij erbij dat zal voor die twee wel niet erg gezellig zijn, want hier in d. buurt zwemmen, visschen rond, die niet vies zijn van een malsch hapje menschen- vleesch. (Wordt Vrijdag vervolgd.)

de Stem | 1944 | | pagina 1