Biomals diabolo ZAKDOEKEN Mededeeiing! CHEMISCH REINIGEN PALTHE KORT NIEUWS: DiSTRfBUTIENIEUWS. PROV. AGENDA Het Eiland feuilleton van den groenen Algod Gelukkig hij, die destijds DIABOLO'S kocht! A ls DE DOKTER HET voorschrijft heeft U voor rang bij de aflevering van BiomaJs. want zieken, zwak ken en kinderen dienen vóór te gaan. Maar levert U voor al de ledige verpakking in - alléén dan kan Uw leveran cier V vooruit helpen. De kracht van het kiemende koren B\j apothekers en drogisten Fermenteeren van tabak. Inschrijving vóór 31 Augustus, Zooals bekend, is er in Nederland weer heel wat tabak uitgezet en van overheidswege zal wederom worden gezorgd, dat de gelegenheid bestaat, het geteelde product deskundig te laten behandelen. Al is het zeer verleidelijk de tabak zoo versch van de plant te gébruiken, in het belang van de gezondheid moet ernstig worden aangeraden dit niet te doen, doch de tabak eerst te laten fermenteeren. Ook hét" zelf be handelen in Weckketels, tusschen broeiend gras of met andere fermenteerhulpmiddelen moet sterk worden afgeraden. Het verdient daaronf aanbeveling gebruik te maken van de van over heidswege getroffen regeling. De nieuw ontworpen regeling maakt het te vens mogelijk, ditx jaar den oogst geheel of ge deeltelijk tot sigaretten te laten verwerken en wel tot 650 stuks per kilogram ingezonden wïnd- droge tabak. Wie kerftabak, dus shag-, rook- of pruimta bak, wenscht terug te ontvangen, dient zich te melden- vóór 31 Augustus 1944 bij het Bureau voor de Kerftabakindustrie, afd. amateurstabak Rokin 93, Amsterdam. Voor sigaretten dient men zich vóór denzelfden datum te melden bij de vakgroep sigarettenindustrie, Johannes Vermeer straat 29, Amsterdam, in beide gevallen onder opgave v. d. fermenteur, aan wien men de voor keur geeft. De namen en adressen van de aan gewezen fermenteurs. zoowel van die voor kerf tabak als van die voor sigarettentabak, heeft men onlangs in een offieieele mededeeling kun nen lezen. Regeakleeding uit lakens 0 Vlotte modellen 0 Keurige pasvorm 0 Degelijke afwerking int bij alle Modezaken HE EREN KLE EDI N G AFLEVERING THANS VLUGGER Nederlandsche Arbeidsdienst De commandant van den Nederlandsehen Ar beidsdienst deelt mede, dat arbeidsdienstplich- tigen krachtens artikel 4 van het Arbeidsdienst- plichtbesluit, geboren tusschen 31 Dec. 1924 en 1 Januari 1926, die nog niet voor de vervulling van hun arbeidsdienstplicht werden opgeroepen, daarvoor niet meer in aanmerking zullen wor den gebracht. Reeds ingediende verzoeken tot verlenging van uitstel van opkomst worden in verband met '1 vorenstaande niet meer in behandeling genomen, Het bovenstaande is niet van toepassing op: a. degenen, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven, of eenig examen wenschen af te leggen aan een univer siteit of hoogesetiool. voor zoover zij hun ar beidsdienstplicht nog niet hebben vervuld; b. degenen, die een functie in overheidsdienst, of bij het bijzonder onderwijs bekleeden, resp. voor een functie in overheidsdienst of bij hel bijzonder onderwijs in aanmerking wenschen te komen, voorzoover zij hun arbeidsdienstplich nog niet hebben vervuld. Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. d. Broeck Maastricht. Chef ter redactie, binnen- cn buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws; E, Schul, Breda Sport; W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties; E. H. B. Brader, Breda. Cherkassy Stalingrad, het Narwa-front en overal elders hun plicht mannelijk trouw hebben gedaan. Wij hebben een onverwoest baar vertrouwen in Adolf Hitler, die dtfor God geroepen is Europa voor den chaos te bewaren. De mislukte aanslag op zijn leven heeft ons geloof in zijn Europeesche zending nog versterkt. Zoo zij de eed dien gij op hem aflegt. U heilig. Gedenkt uw roeping voor eigen land en volk, voor Germanje. voor heel het avondland. Hierop volgde de plechtige beëediging. Beëediging van Landstormers. Rede van ir. Mussert Zondagochtend heeft op een groot sport veld in het centrum des lands een indruk wekkende militaire plechtigheid plaats ge had, tijdens welke eenige honderden leden van den Nederlandsche Landstorm den eed van tróuw aan den Fuehrer hebben afgelegd. Ir. Mussert heeft den ded afgenomen in te genwoordigheid van SS Obergruppenfuehrer Rauter den kommandeur van de Landstorm Nederland, SS Standartenfuehrer Kohlroo- ser. tal van hooge autoriteiten van staat, partij en weermacht, benevens tallooze fami lieleden van de jeugdige Landstormers. Nadat de Leider en SS-Obergruppenfueh rer Rauter de troepen hadden geschouwd betrad laatstgenoemde het spreekgestoelte en bracht o.m. n'aar voren, dat reeds meer dan 20.000 Nederlandsche mannen de thans te be- eedigen Landstormers zijn voorgegaan. Met dankbaarheid gewaagde SS Obergruppen- fuehjr^r Rauter van de heldhaftige vastbera denheid der Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostfront Hierna nam de Leider het woord. Er zijn in ons vaderland honderdduizenden volksge- nooten. die ons min of meer beklagen, min stens ons belachelijk vinden. Over veertien dagen is het immers afgeloopen! Waarom staan wii dan hier vroeg deVLeider. Omdat wij innerlijk weten, welk een weg ons volk gaan moet om uit zijn grooten nood van het heden te worden verlost. Duizenden zijn reeds voorgegaan en dat is goed. Het Nederlandsche volk, zal het kunnen le ven. moet ook soldaten hebben die bereid zijn het vaderlan-dsche erfgoed te verdedi gen. De Nederlandsche soldaat van heden, en morgen is echter soldaat van de Germaan- sche weermacht: dat is de zin van. het nieuwe Europa, want alleen in Europeescn verband kan een sterk en gelukkig Neder- lanösch volk groeien en bloeien. Natuurlijk zouden wii gaarne zien dat alle Nederland sche jongemannen den Germaanschen wapen rok droegen. Zoover is het helaass nog niet. Gij "mijn kameraden, verricht pionierswerk. Zoo ge hier staat, zijt gij niet voor het Oos ten bestemd maar ter verdediging van den eigen tfaderlandsche bodem. Dit uur kan spoedig slaan. Europa's vijanden staan voor de poorten van Parijs. Daarmede naderen zij de rivier, die in den wereldoorlog een begrip werd van onzegbaren heldenmoed, de Somrne. d.w.z. het voorveld der Nederlanden. Gij zult uw plicht doen, zooals uw kameraden in De Amerikaansche verliezen aan het invasie front bedroegen tot 6 Augustus 112.673 soldaten <DNB). De Italiaansche soldaten, die sinds September 1943 in Duitschland geinterneerd waren, zijn dezer dagen als vrije arbeiders in het Rijk te werkgesteld. (DNB) Vijf communisten zjjn in de uitgeweken Griek sche regeering te Cairo opgenomen. (DNB). De Finsche regeering heeft een permanente regeeringscommissie gevormd ter behandeling van problemen, die betrekking hebben op de herwonnen gebieden en de verhuisde bevol king. (DNB). Prins Peter van Brazilië uit het Huis Orleans en Braganza hééft zich verloofd met Prinses Maria de la Esperanza van Bourbon.' Zij ver blijven in Spanje. (DNB). Bartsjianoe is als nieuwe Roemeensehe gezant in Bulgarije te Sofia aangekomen. (DNB). De Bulgaarsche gendarmerie zal iii de Bul- g^arsche weermacht worden opgenomen. (DNB). Op het Japansche moederland, nl. boven Kioes joe en op West-Sjoegokoe is Zondag door 60 Amerïkaansehe bommenwerpers vanuit China een luchtaanval uitgevoerd. Meer dan tien vlieg tuigen werden neergeschoten. (DNB). Op Formosa verblijven ongeveer 2500 geallieer de krijgsgevangenen in kampen. Er zijn 200 Amerikanen onder, de overigen zijn Engelschen en Nederlanders. Een delegatie van het Ameri- kaansche Roode Kruis vernam van generaal Wainwrighl, die daar geïnterneerd is, dat de toestanden er „zoo goed zijn als men, wanneer men zijn verstand gebruikt, slechts kon ver wachten." (DNB). Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek begaf zich naar Kweilin om zijn troepen te reorganiseeren in verband met het verlies van Hengjang. Er wer den versterkingen aangevoerd o.a. uit Birma. De Chineezen zouden met 20 divisies een tegen offensief willen beginnen. Reeds 30000 Amerika nen zouden naar China zijn overgebracht. (D. N.B.). De communist Tsjoen-en Lai in Yennau heeft Zich tegen de regeering van Tsjoengking gekeerd omdat er „geen enkel probleem, hoe klein ook" tusschen Tsjoenking èn de communisten gere geld is. (DNB). De Australische regeering leed bij volksstem ming een nederlaag, toen zij verzocht om 14 nieu we constitutioneele volmachten. (DNB). Meer dan 1000 dooden zijn te betreuren tenge volge van een Anglo-Amerikaanschen luchtaan val op Vrijdag jl. op de Albaansche stad Peja. (DNB). In Italië is de commandant van de republi- keinsche nationale garde afgetreden. De Duce zelf nam tijdelijk het bèvel over. (DNB). In Ecuador verwierp de nationale vergadering een voorstel tot verkoop der Galapagos-eilanden (DNB). HOOGSPANNING IN DE VISSCHERS- PLAATSÈN. Terwijl de botters van de visch worden gelost, gaan de knechten aan de kade het visch want uitdossen, zoodat dit straks ongehinderd in zeer uitgeschoten kan worden. (Foto C.N.F. - Kil.). Een val, een ruk.. De Vlaamsche SS-oorlogsver6laggev«r Calle- waert maakte den eersten inzet der SS-val schermjagers mee. Sprong met zijn kameraden uit het vliegtuig en beschrijft in een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst spannende reportage van den eersten inzet der SS-val- schermjagers, gepubliceerd in Storm-SS 21-7-44 en in vele andere Nederlandsche dagbladen. "et SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen ne men bij deze jongste afdpeling der Waffen-SS Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstname mogelijk is en zich iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden als SS-valschermjagers. Inlichtingen geven f het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4;, Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vreden- burg 19; Heerlpn, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30. Na 2 September weer wasch poeder Zooals reeds bekend is gemaakt, is voor de periode van 6 Augustus tot en met 2 Septem ber a.s. slechts één bon voor zeep aangewezen, namelijk bon 194 algemeen, welke recht geeft op het koopen van een rantsoen eenheidstoilét- zeep. Voor deze periode is dus geen bon „alge meen" voor waschpoeder aangewezen. Thans kan worden medegedeeld, dat het hier slechts een tijdelijken maatregel betreft. Er is namelijk toe besloten na 2 September a.s. eventueel om de andere vierweeksche periode zoowel op de algemeene als op de reservebonnen weer wasch poeder beschikbaar te stellen. Het ligt tevens in de bedoeling ook zeepvervangende wasch- middelen in distributie te brengen. GELENGDE BERICHTEN Xe duur vlooientheater. De exploitante van het vlooientheater A. DillenVermeulen, te Den Haag is öoor den inspecteur voor de Prijsbeheersehing ten tweeden male veroor deeld. dit keer tot 'n boete van i" 3000. Tege lijkertijd stonden nog twee Haagsche kermis exploitanten terecht wegens het vragen van een te hooge entrée: L. C. van Groningen, die in zijn variété een „Elektrieken Robot" laat optreden, zag zich bij wijze vah waar schuwing veroordeeld tot f 750 boete. F. N. Daughin kreeg wegens prijsopdrijving in zijn draaimolen aan het Jac. van Campenplein i 800 te betalen. In Den Haag hangt den heelen zomer al zoo'n halve kermissfeer. Het houden van ker missen is wel is waar reeds geruimen tijd verboden, doch aan 275 kleine exploitanten van kinderamusementen is vergunning ver leend hun bedrijf afzonderlijk uit te Oefe nen, mits het karakter van een kermis wordt vermeden en op voorwaarde natuurlijk, dat/" de bepalingen van het Prijsvoorschrift Ker* misvermaak 1943 in acht worden genomen. Zoo kon men hier. en ook in andere steden als Rotterdam op de meest onverwachte pun ten worden opgeschrikt door het luiden van een schel, en moest inen oppassen, niet al te snel een hoek om te fietsen, omdat de kans bestond, dat men met een schuit van een zweefmolen in botsing geraakte aldus de Tel. - Het was helaas te verwachten, dat er on dernemers zouden zijn, die zich niet tevre den konden stellen met de zelfs in vakkrin gen redelijk geachte winst, voortvloeiend uit het zeer drukke bezoek. Het karakter der be drijven brengt mee, dat deze voor 80 a 90 procent door kinderen bezocht worden. Ver schillende exploitanten nu meenden niet al te zeer in de gaten te zullen loopen. wan neer zij kinderen het tarief voor volwasse nen (meestal tweemaal zoo hoog) bereken den. Het vlooientheater, eerst aan. den Hof weg. later aan de Wagenstraat gevestigd, vroeg aanvankelijk 35 en 25 cents entree terwijl de toegestane toegangsprijzen resp. 20 en 10 cent bedragen. Na het eerste proces verbaal werd de prijs verlaagd tot 25 cents voor iedereen, en na het tweede kregen kin deren heelemaal geen kaartje, maar betaal den toch 20 cents evenals volwassenen. Het constateeren van deze hardnekkige overtre ding heeft meegeteld bij het bepalen van het bedrag van-de boete. Bij het robot-variété was het al evenzoo gesteld, terwijl voor drie rangen onderschei denlijk 15 25 en 40 ct mag worden gevraagd, had de ondernemer alle rangen maar afge schaft en berekende iederen bezoeker 50 ct. De draaimolen, waar kinderen beneden veer tien jaar niet meer dan vijf cent per rit mogen betalen kostte voor iedereen een dub- beltjè. Kleine bedragen, zal men zeggen maar belangrijke bedragen in de oogen van kinderen, die in deze jaren waarlijk toch al zoo veel geneugten te kort komen. Schandelijke diefachtigheid Naar het Dagbl, v. N".-Holland meldt, deed een moe der bij de politie te Alkmaar aangifte, dat onverlaten van haar kind, dat. een kwar tiertje in den tuin zonder toezicht had ge staan, de kleertjes, het dekentje en de kus sens hadden gestolen, zoodat zij, tot haar groote ontsteltenis, haai baby naakt jn het wagentje vond. Leeuw verdronken Dezer dagen is in Artis te Amsterdam een merkwaardig onge luk gebeurd, waarbij eén leeuw, afkomstig uit den Haagschen dierentuin. den dood heeft gevonden, aldus de „Tel," Het dier heeft blijkbaar eenige verkceling gezocht en is op zijn wandeling in het bassin van de leeuwenverblijfpiaats geraakt. De leeuw zou ongetwijfeld zijn leven zelf hebben gered, wanneer hij niet met zijn pooten verward was geraakt in een partij waterplanten, Zoo vond het beest na eendgen. tijd den dood. Toen hulp kwam opdagen was het. reeds te laat, MAANDACj 21 AUGUSTUS. Ciinge. Schieting op de staande wip bij Pol. Weemaes om 15.30 uur Vertaling uit het Duitsch van Rudolph D. Arlcn „Dokter!" Werkelijk, zij is het. Haar adem is kort en snel. „Om God's wil, wat gebeurt er?" „Zeebevingzegt Kleinschroth „Wat is dat?" „Verschrikkelijk! Verschrikkelijk!" Het is de fluweel-zachte stem van sennor Diego, die plotseling is verschenen en nu dicht bij Wal ter en Renate staat. „Ik ben buiten mezelf Het lukt er wel od. of de wereld vergaat! Kunt u 211e vertellen, dokter, wat dit allemaal te beteekenen heeft.ik ben buiten mezelf +,.S?n me,™e geweldige stoot, die het schip li et t. maakt een antwoord overbodig. Een tbare vuist grijpt hem en het meisje fSo„o^'-a?ld?P t®^11 de wand van de gang. en Valt. Ergens vandaan roept' wfu 'i pA11,68 aab dek! In de booten!" Walter klemt Renate's hand vast in de zij ne. „Kom mee. Misschien gelukt het ons aan Zoo °men- Laat mij maar begaan. Zij bereiken de trap. Het schip danst als razend. Walter klettert over de trap naar beneden. Ook een windvlaag komt naar be neden. Gedurende een kort oogenblik loopen de machines weer, maar dan is ook dit weer voorbij. Zoo, het dek hebben zij bereikt. Daar is een stang. Golven spoelgn razend óver 't dek. Geschreeuw van vele stemmen. Iemand gooit met een zwemvest. Niemand kan liet grijpen en het wordt overboord weggespoeld, en daar is Petersen „Het lijkt, alsof het ergste nu wel geleden is!" zegt zijn stem. Zien kan men in de Egyp tische duisternis van dezen nacht niets, „wie is daar? Bent u het, dokter? Wat komt u hier boven doen? Ik wil er een eed op doen, dat ik zooiets nog nooit heb meegemaakt. En daarenboven de machines kapot! De duivel moge ze halen Een gillend gehuil verscheurt de donkerte. De doordringende toon, die als een satanisch §elach uit de duisternis schijnt te komen, ie de lucht volkomen vult met zijn gebrul, deze vreeselijke toon, vernielt de toch al tot het uiterste gespannen zenuwen. „Een mist- signaal schreeuwt Petersen. „Maar het is toch onmogelijk, dat hier een ander schip in de buurt is Kalkuweit schijnt zijh ver stand verloren te hebben." Hij snelt weg. Dr. Lang wil hem volgen, maar hij valt over een Hard voorwerp en tui melt samen met het meijs tegen den grond. Kalkuweit, een matroos, heeft den schijn werper ontstoken. Een paar dozijn naren pogen volgen den lichtbundel. Opeens 'treft de witte straal iets donkers, een ding van groote afmetingen, iets beangstigends, dat uit de zee omhoog schijnt te rijzen. Op het zelfde oogenblik beeft het geheele schip als gevolg van een korte donkere slag. „Aanvaring!" jammert een stem. „Groote God, nu zijn we ook nog tegen een ander schip op gevaren!" Het dek is vol schreeuwende stemmen. In ieder geval is het thans mogelijk te blijven staan. Het water schijnt gaandeweg kalmer te worden. Walter staat op en trekt ook Re nate overeind. De lampen branden weer en werpen een onzeker licht over het dek van de „Anna Drews". De accu-batterij is dus in orde. Anders zou ook de schijnwerper niet kunnen functionneeren. Er loopen mannen vo'orbij. Skjalden is er ook plotseling met zijn vreeselijk overspannen vrouw. Overbeck vloekt en Lederer staat tusschen alle ande ren te jammeren over zijn voorraad beschuit, die overboord is gevallen. Eén seconde lang is Kleinschroth in de buurt. Ieder vraagt hem wat, maar hij weet niets. Wat was dat dan daarnet voor een zwaren slag? Is er wer kelijk een aanvaring geweest Overbeck wijst naar het Oosten. Er is een smalle lichtstreep tusschen hemel en zee. De morgen komt. Tegelijk begint de duister nis je veranderen in een blauwachtige sche mering. ieder kijkt vooruit, maar niemand kan iets bepaalds onderscheiden. De schijn werper kan telkens maar een klein stukje tegelijk belichten. Ieder praat tegen den an der en niemand luistert. Ieder is even opge wonden en toch tegelijk al weer blij, dat de zee langzamerhand kalmer schijnt te worden. Daai' is Petersen. Hij neemt zijn pet ,af, krabt zich achter het oor en zegt plechtig: „Weet u wat dat daar voor ons is? Land, niets anders dan land. Een eiland. De Oceaan heeft zoo juist een nieuw eiland doen ontstaan." III. Ontdekkingen op een geheimzinnig eiland. De „Anna Drews" ligt met gestopte ma chines en roert zich met. Het is intusschen volkomen dag geworden; de overgang tusschen nacht en dag is op deze breedtegraad niet veel langer' -dan die tus schen avondschemering en den nacht. Petersen heeft alle menschen, die beschik baar zijn, aan het werk gezet, want hij moet de plaats van Ahlers innemen, die bij de eer ste woedende stooten van de zee van de brug af werd geworpen en ergens op het achter schip tegen een verhooging oprolde. Het is onbegriioelijk, dat hij in zijn bewusteloosheid niet over boord is gespoeld. Dr. Lang geeft zijn zorgen aan den zwaargewonde. Hij is in derdaad ernstig gewond, hoewel er geen di rect levensgevaar schijnt te bestaan. (Wordt vervolgd). t

de Stem | 1944 | | pagina 2