JHeyeres' UIT DE PERS DISTRIBUTIENIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS Mededeellngen Plaatsel. Distributtediensten LOCALE BERICHTEN AERODYNE S E V A R WAARSCHUWING. «pscerfjenzoul (Beval geen surrogaat) WISSELAARS. Een pastoor klom op den preekstoel met een brood in de hand. Een medewerker van ..De Telegraaf" SC Alsfjé het gelooven mag. zijn wil allemaal patriotten. „Het gaat best", zegt de kippen boer die je een ei voor f 1.50 verkoopt. Na tuurlijk gaat het best, in ieder geval voor De zwarte handelaren vertellen ons. dat zij hun waren aan de Duitschers onthouden. Dat zou een standpunt zijn. wanneer ze hun waren dan ook zelf hielden, of ze tegen een fatsoenlijke winst aan Nederlanders ver kochten Doch de boer in den omtrek die zijn producten tegen te hoogen pms verkoopt aan den kleinen stedeling, die geen voedsel genoeg in huis heeft, onthoudt niets aan de Duitsche weermacht en spekt alleen zijn zak. De landbouwer of de bollenkweeker, die tabak teelt, laat fermenteeren en snijden en ze vervolgens thuis krijgt netjes verpakt met het opschrift: ..niet verhandelbaar doet toch niets patiottisch, wanneer hij die tabak voor f 80 per pond verkoopt? Want wederom onthoudt hij niets aan de Duitsche weermacht die zulken rommel niet rookt. Koopen de Duitschers soms ah sigaretten vloeitjes a f I de 100 stuks? Neen geachte vaderlanders, wil kijken elkander in den nek waar we maar kunnen en de eeue edele patriot neemt den anderen edelen patriot te grazen, de goede zeldzame uitzonderingen daargelaten van menschen, die elkander hel pen, zonder hoop op gewin, althans zonder hoop op stoffelijk gewin. Wij gebruiken de Duitschers als scherm om daarachter onze onbehoorlijke praktijken te doen en ais je den smerigsten zwarten handelaar hoort zou je gelooven, dat in hèm de edele toekomst van het vaderland is be lichaamd. En ook, dat hij eigenlijk de tac tiek van de verschroeide aarde toepast wij niets en de vijand niets! Morgen bren gen! Hij zou naar vroeger voorbeeld wel met ziin waren naar de hel willen zeilen, op conditie dat hij zijn zeilen niet verschroeide. Zie hier wat een vriend uit het Zuiden mij schrijft: ..Een pastoor hier is de vorige week op den preekstoel geklommen met een witbrood in de hand; aan dat brood ontbrak een schijf. Hij zei: „Dit brood wordt bij een boer, die op het oogenblik in de kerk zit voor f 8.50 verkocht Deze week was er een vrouw uit het dorp bij hem. die een brood noodig had. doch maar f 8. bezat. Toen heeft de boer een mes genomen en een stuk van het brood afgenomen. Nu was het een brood van f 8 En als die boer nu niet direct maakt dat hij de kerk uitkomt, öap gooi ik hem er zelf uit". Dat was een herder! Doch het moet gezegd worden, dat hü naar een oud en schokkend exempel handelde. Want zeker hebben zich onder de wisselaars, die voor bijna twintig eeuwen uit den Tempel geranseld werden, een aantal van net zulke patriotten bevon den als waarover ik schreef. Oude wisselbonnen 1/4 kaas. De distributiediensten zullen van 19 Aug. tot en met 16 Sept. a.s. alsnog oude wisselbonnen 1/4 kaas inwisselen tegen nieuwe. Nieuwe „Lebensmittelkarten" Met ingang van 15 Aug. 1944 zijn nieuwe „Le bensmittelkarten" in gebruik genomen, welke blijkens het zoowel op de kaarten zelf als op de bonnen voorkomende opschrift geldig zijn tot 31 December 1944. Evenals de oude kaarten heb ben ook deze kaarten een geldigheidsduur van één, drie of vijf dagen. De nieuwe „Lebensmit telkarten" zijn uitgevoerd in licht violette kleur met zwarten opdruk. Op alle kaarten komen bonnen voor van 50 gram brood, 50 gram vleesch 25 gram kaas, 10 gram boter, 20 gram suiker, 20 gram jam en 1/4 liter taptemelk. Op de kaar ten, welke een geldigheidsduur hebben van drie of vijf dagen, komen bovendien bonnen van 25 grarcvNaehrmittel en 250 gram aardappelen voor. Losset bonnen zijn uitsluitend geldig, wanneer tevens de „Leöfensmittelkarte" voorzien van het stempel van bevoegde Duitsche autoriteiten, wordt overgelegd. Indien men weigert, zonder dat daarvoor gegronde redenen zijn, de bonnen dezer kaarten aan te nemen, is men strafbaar. De oude „Lebensmittelmarken", uitgevoerd in licht blauwe kleur met datum-opdruk 31-8-44 blijven uiteraard geldig tot 1 september 1944. Handelaren en Instellingen dienen bedoelde „Lebensmittelmarken" met opdruk: 31-8-44 van 4 tot en met 9 September en voor het laatst van 11 tot en met 16 September 1944 bij de distri butiediensten In te leveren, tezamen met de nieuwe „Lebensmittelmarken", op de gebruike lijke wijze ter verkrijging van toewijzingen, e.q. rantsoenbonnen. Hoofdredacteur Neerlandiapersï H. v. d. Broeck, Maastricht. chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendaej, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. Tabaksrantsoen verlaagd. In zes weken vier bonnen. Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 20 Augustus a.s net tabaksrantsoen te verlagen. In den vervolge krijgt men de be schikking over tweederde gedeelte van de hoeveelheid tabak sigaren, sigarillos of si garetten. welke men tot dusverre ontving. De bonaanwtizlng voor tabak en tabakspro., ducten zal daarom voortaan als volgt ge schieden: gedurende een tijdvak van zes we ken zullen telkenmale voor de eerste veertien dagen twee bonnen worden aangewezen, voor de tweede veertien dagen één bon en voor de laatste veertien dagen wederom één bon. Hout voor den woningbouw uit oeverriet Het in de Donau-delta over een oppervlakte vkn ongeveer 430.000 hectaren groeiende wilde oeverriet kan verwerkt worden tot syntheitisch hout. dat nu ook in den woning bouw gebruikt zal worden. Proeven van bin nen- en buitenlandsche ondernemingen had den tot resultaat dat dit bouwmateriaal uit oeverriet de eigenschap van natuurlijk hout bezit, bovendien echter zeer licht brandbaar is en geen vocht aantrekt. Het materiaal kan daardoor niet door het weer aangetast wor den. Het plan bestaat tot de massavervaar- diglng van bouwmaterialen die op een fimda. ment gemonteerd kunnen worden. Bankauto overvallen. Maandagnamid- dag reed een auto van de „Bank van Brus sel" welke geld vervoerde door de Potterij- straat te Kortrijk De „Bank van Brussei" welke door het jongste bombardement op Kortrilk werd vernield, is voorloopig onder gebracht in de Molenstraat en regelmatig worden de gelden naar veilige kelders over gebracht. Met dit vervoer werden vier be dienden belast. Plotseling versperden ge wapende mannen den auto den weg. De in zittenden werden onder bedreiging der wa- Êens tot uitstappen verplicht, waarna en- ele kerels de banden met messen door kerfden. Andere mannen roofden ondertus- schen het geld. De bende ging aan den haal met 'n gezamenliiken buit welke circa 4 mil- lioen fr. zou bedragen. De zon met een kring De zon met een kring een schouwspel dat zelden voorkomt werd te Peking gezien. Om 12 uur 10 min. omgaven drie kringen met de kleuren van den regenboog, de zon. In 50 minuten tilds verdwenen deze kringen de eene na den andere. Het observatorium van Noord-Ohlna verklaart dat dit verschijnsel veroorzaakt werd door de abnormale hitte. De Ohineezen zien dit verschijnsel aan den hemel als een slecht voorteeken. Toen deze zon met een" kring gezien werd tijdens het 20e jaar van de regeering van keizer Tsjing Sjin Hoeang Ti, die den bouw van de Chi- neesche muur begon werd een aanslag op hem gepleegd. Noordsche talen opnieuw tot elkaar Den iongsten tijd streven de Noordsche talen elk afzonderlijk steeds meer naar een groo- tere zelfstandigheid, waardoor de verschillen tusschen de talen van deze taalfamilie steeds grooter worden. Dezer dagen werd in Dene marken de vereenlging „Norden" gesticht die wil ingaan tegen de vervreemding van deze talen onderling. Deze vereenigfng wil den nadruk leggen op de gemeenschappelijke elementen van de Noordsche talen en aldus streven naar een terugkeer naar de gemeen schappelijke oertaal. Het eerste koffiehuis ter wereld. De heele wereld kent en houdt van de gezellig heid en sierlijkheid in de Weensche koffie huizen. Inderdaad is de eerste zaak op dit gebied ook in Weenen opgericht geworden. Toen de Turken op 12 Augustus 1683 tot den zwaarsten aanval op Weenen overgingen bood de burger Georg Frans Kulozvcki die langeren tijd in Turkije gewoond had zich aan om het onder Hertog Carl van Lotharingen aankomende reserveleger bericht te geven over hetgeen zich in de stad voordeed. Als Turk verkleed sloop hij door de vijandelijke linies en kweet zich schitterend van zijn taak Tot loon voor deze daad vroeg hij, nadat de Turken teruggeslagen waren de groene boonen die men In de veroverde pro viand gevonden had en waarvan het-geheim hem zeer goed bekend was. In het Bisschofs- hof opende Kulozycki ta 1686 het eerste Weensche koffiehuis. De indertijd negentien- Jarige eerste luitenant Prins Eugène. die meegevochten had bij de bevrijding van de stad vond ook den weg naar het koffiehuis van zijn ouden oorlogsmakker en behoorde tot d.e meest geregelde gasten van Kulo zvcki. Vrouwelijke trambestuurders In Tokio Thans zijn in de Japansche hoofdstad ook vrouwelijke trambestuurders aangesteld. Sinds Japan aan den oorlog deelneemt doen reeds conductrices op de trams dienst in plaats van coducteurs. (C.D.) T.b.c. -patiënten naar buis gestuurd. Volgens „Dagens Ny heter" heerschen mo menteel in de ziekenhuizen van Noorwegen catastrofale toestanden daar er veel te wei nig beschikbare ruimte voor patiënten is. Zelfs tuberculose-patiënten moeten hierop naar huis gezonden worden (C.D.) DISTRIBUTIEKRING VLISSINGEN. Uitreiking bonkaarten 10 periode 1944. De Distfibutiedienst kring Vlissingen. maakt bekend, dat voor de gemeente Vlissingen in. het tijdvak van 21 Augustus tot en met 2 Sept. 1944 de uitreiking zal plaats vinden van nieuwe bon kaarten 10e periode 1944 (3 September30 Sept.) Hiervoor dienen te worden overgelegd de nieuwe distributiestamkaarten met bijbehoo- rende inlegvellen. De data, waarop de bonkaarten afgehaald dienen te worden, luiden als volgt: Maandag 21 Aug. 11200; Dinsdag 22 Aug. 1201 2600; Woensdag 23 Aug. 26014000; Donderdag 24 Aug. 4001—5300; Vrijdag 25 Aug. 5301—6700 Zaterdag 26 Aug. 6701—7700; Maandag 28 Aug. 7701—9000; Dinsdag 29 Aug. 9001—10300; Woens dag 30 Aug. 10301—11600; Donderdag 31 Aug. 11601—13000; Vrijdag 1 Sept. 13001—14500; Zater dag 2 Sept. 14501 'en hoogere nummers. Zij, die niet op tijd verschijnen, kunnen de bonkaarten pas afhalen op Dinsdagmorgen 5 September 1944 tusschen 8.3b—12 uur. De uitreiking vindt plaats in het Uitreikkan- toor van den Distributiedienst, Brouwenaar- straat 4 aan de loketten 13 en 14, iederen werk dag van 8.30—12 uur en vam 24 uur. Des Za terdags van 8.30—12 uur. 403-O Beëediging. Ter openbare terechtzitting der Arrondis- sements-Reohtbank te Middelburg is be- eedigd als bezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken Stand der gemeenten Nieuwerkerk, Kerkwerve, Oosterland, Brulnlsse en Ouwer- kerk, de heer J. J. de Bruijne wonende te Zierikzee. Onderwijs. Bi) beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming is benoemd tot vast leeraar bi) den dienst der'land- en tuin, bouw (winter) scholen met standplaat» Goes, C. L. de Wilde, te Krabbendijke Goes. C. W. Dogge Na een kortstondige on gesteldheid overleed hier Woensdag op 45- jarigen leeftijd de heer C W. Dogge, sip lis 1925 hoofd der katholieke Jongensschool. De thans overledene, Zeeuw van geboor te genoot, in de Goesche parochie de alge- meene achting voor de wijze waarop hij zijn taak vervulde en was ook bij de schooljeugd zeer bemind. Zijn werkkracht en toewijding ontplooide de heer Dogge ook op godsdien stig en maatschappelijk terrein. Jarenlang was Mj een steunpilaar van de Sint Vincen- tiusvereeniging en actief lid van het/bestuur der kath. bibliotheek. 'N 15 Jaar geleden blies hij de kath, sportbeweging nieuw leven in door te Keipen aan de oprichting van Robur en fungeerde ook geruimen tijd als voorzitter van de Kath. Kiesvereeniglng. Nog zetelde de heer Dogge in het bestuur van Wetenschap pelijke Belangen en in" het comité „Goesche sportbelangen". Beschikkende over een vlotte j>en, heeft de heer Dogge destijds ook ons blad van fleu rige schetsen in Zeeuwsch dialect voorzien; de laatste Jaren vond zijn schrijverstalent een anderen uitweg en werd hij de auteur van een reeds bekende serie schoolboeken ,,Het lied van den arbeid". Al te vroeg is, menschelijkerwijze géspro- ken, deze voortreffelijke onderwijzer en prin cipieel katholiek aan zijn gezin en aan de samenleving ontrukt. Burg. stand. Geboren: Margaretha dv J. Pouwer-den Herder. Overleden: F. de Jonge 77 J.; P. Zweedijk S j. (z.) v Hoofdplaat. Gemeenterekening 1943. Ontvangsten gewone dienst f 66186,69, uitgaven gewone dienst f 61198.27. Batig saldo f 4988.42. Burg. stand. Geboren: Helena dv P. Cor- nelis-Vervaet; Johan zv P. Merrelaer; Wille- brord zv P. de Vilder-Pijcke. Hontenisse. Burgerlijke stand. le helft Augustus 1944 Geboren: Lucia de Waal, dv Alphonsus en van Bertha Verrassel. Gerardus Complet, iv René en van Eliza van Damtne te Lams- waarde. Joseptas van Overmeertri zv Al- bertus en van Martha Baart te Lamswaarde. Edith J. Dobbelaar dochter van Johannes en van Anna Kasper van Vogelwaarde, geboren te Groenendijk Petrus de Feber zv Johannes en van Maria Hebbing te Walsoorden. Maria de BooiJ, dochter van Aloulsius en van He lena van Troost te Kloosterzande. Alex C. G. Buijsse, zv Clement en van Maria Baecke te Lamswaarde. Getrouwd: Alouisius van Meelen oud 26 jaar en Henxiétte Arends oud 21 jaar. <§508 Mtet een 30 voit kunt U bij een irettige verüchttfig ook onderstaande apparaten gebruiken. GENTSCHESTRAAT 24 395-0 HULST. Voorgevend Reiziger-monteur van onze fir ma te zijn, maakt een ons onbekend persoon er werk van in deze omgeving Landbouw werktuigen zonder koopvergunning tegen lage prijzen aan te bieden. De bedoeling is om levensmiddelen in handen te krijgen, waar na men niets meer hoort. H.H. landbouwers waarschuwen wü met Wem tegen deze praktijken, voor zoover ge loof mocht worden gehecht aan die verhalen. BRINKMANN NIEMEIJER N.V. ZUTPHEN DORDRECHT Groningen Middenmeer 441-oo Coevorden. Ga ènders koken J Voeg aan Uw gerech ten Heyeres' Spece- rijenzout toe. Daar zit precies de goede hoe veelheid échte krui den in. Heikant. Schieting. De uitslag van de schieting by P. Fluijm is als volgt: Hoogevogel: E. Herwegh, le ziidevogel P. Pluijm; 2e zijde vogel M. Herwegh 's Heer Arendskerke. Burg. stand. Geboren: Frederik zv J. de Hamer-Jansens; Neeltje dv W, de Kok-Sandee; Marinus zv J. de Jonge-Duivewaarde. Aamou- tina dv J. Rooze-va'n Oosten; Jozias zv M. Otte- Walhout; Abraham zv L. Vermerris-v. Sluijs. Ge huwd: P. van der Heiden 33 j. en J. vai). Boven 23 Overleden: J, Steketee 77 j.; J. Oele 67 M. op 't Hof 86 j.. <Z.) Ierseke. Jaarverslag B.A. Uit het jaarverslag 1943 van het Burg. Armbestuur blijkt, dat aan geldelijke ondersteuning een bedrag van in totaal f 9046.90 Het Eiland feuii.lf.ton van den groenen Aigod Vtmline uit hel Duibeh ..p Rudolph D. Aikn 4. „„.ÏE'i vjpchrikkelük, sennorl" De koorts- P™ sluit zijn vuisten met krachtige druk vnm- w£° van <ien dokter- U bent zoo goed ï™,r™e' de anderen willen me niet 3 z'en °°k "iet wat ik zie Alles fapweeirt ro?i opstand. Alles vertorenuw ii"at 8® "a*™ bestaat is SwT'mi. H^ en alleen een paar kleine dS™ vfï, jven en de menschen, die numschenrtte"' Maar dat moeten goede menschen zijn.geen spotters, geen bok- 'jA' ?al, allemaal gebeuren héél, héél Jacobo sennoi" dokter, lk zie het!!" doïctert"0®14 me toch? u gelooft me toch wel „Ja." ?oed." zegt de Spanjaard. 7 Peete Sesucht naar den muur. los ttS mw' ,en.d5 p°,s Van den dokter iS o Si J a.ls°fde geweldige spanning, haar mflohf vSl10? tevoren nog geheel in ffoed "^hSLrWir 18 weggegleden. „Het is goed. iiuistert nog eens. Slaapt hij Het lijkt er wel op Dr. Lang wacht. De lucht in de hut is heet en verstikkend, het kleine schijnt gesloten te zijn. Gelig is van do electrische lamp in de kleine ruimte. Nu wordt de ademhaling van Jacobo regel matiger, ja hü begint zelfs licht te snurken. Hij gaat op een zijde liggen dan is het dus in orde. De bezoeker kan wel vertrekken. De dokter gaat naar zijn kajuit. Hij slaapt onrustig, evenals in de vorige nachten. Hij droomt; hij wandelt met zijn moeder naar het strand van een meer. maar nu is het plotseling zijn moeder niet meer, maar nie mand anders dan Renate Thurwieser. Het meer is groot, het wordt steeds grooter, nu is het een zee. Zullen we naar de over kant varen, vraagt hij' Zij knikt. Beiden stappen in een roeiboot, een belachelijk klein notedopje op deze groote zee. Maar zij is niet bang, want hü is immers bij haar. plot seling duikt in de verte een ander schip op, een stoomboot. Zij komt sneller en sneller dichterbij. Zij heeft een roode vlag aan de mast en er staan kanonnen aan boord. Dat ls Roccardo! schreeuwt Renate. Hij roeit als een razende. Maar wat kan eep roeibootje in vergelijking met een stoomboot! Nu komt er een man bi) het kanon voor op net schip Hij beurt den arm op. Een gewel dige knal dondert in de stilte, iets valt op den grond Walter vliegt overeind. Hij vliegt recht en valt op hetzelfde oogenblik op den vloer van >?-5 ,kalul'- Een stekende pijn in zijn linker hand is het eerste, dat hij voelt, maar hij merkt meteen, dat zijn horloge op den grond is gerold en dat hij in de glassplinters is ge vallen. Tegelijk echter ziet iii] en een on bekende angst belet hem bijna te ademen: de wand van zijn kajuit helt over, een schilderij valt naar beneden, hij wordt zelf met een schok naar een anderen hoek van zijn kajuit geslingerdWat is dat, wat heeft het allemaal te beteekenen? Hij tracht zich vast te grijpen, maar op hetzelfde oogen blik wordt hij hard tegen de andere wand opgekwakt, tuimelt rond In de ruimte, stoot "Fa I-"V, Vlil 11 MvJi/ Jvuu iff mü A UZifigVi OVWIl weer tegen iets anders aan, raakt zijn be wustzijn kwijt, uit Hij is alweer bij. Het is merkwaardig, maar hij denkt er niet over na, hoe dit alles moge lijk is, dit zwaaien, stampen, slingeren van het schip, dat als een dol-geworden paard, heen en weer springt, hy denkt alleen aan Renate, vraagt zich af hoe het haar gaat een waanzinnige angst pakt hem. Hü kruipt over "den vloer, die stijl omhoogloopt. Hü hoort ook geschreeuw In de gang. Daar is de deur, maar ze is vastgeklemd, Hü kucht. Met geweldige krachtsinspanning rukt hij aan de deur. Zij beweegt even, springt dan open. Hij raakt beklemd, worstelt zich weer vrij en met groote moeite kruipt hij naar buiten. Nu is hij op de gang, valt tegen den gangwand, botst tegen een matroos op. „Wat gebeurt er?" Een vloek De dokter kijkt om. De hut van Renate is achter in het schip. Hij rent er heen. Over de kleine trap aan zijn linkerhand komt, of beter gezegd: valt de tweede officier, Klein- schrotn. Hü valt met een harden klap tegen de wand, vloekt in velerlei variaties en kruipt met moeite weer op de been, waarbü dr. Lang hem, zooveel als hem mogelü'k is, te hulp komt. „Verdrommel m) kookt over. „Hebt u al ooit zooiets meegemaakt? De ma chines staan still" „Wat is er aan de hand?" „Weet ik ook niet precies, Boort zeebeving, denk ik „Zeebeving P „Zoo ieps. Hebt u den kapitein al gezien?" Kleinschroth sukkelt verder. Hü vloekt In alle toonaardfip, nu nog sterker dan nor maal. Walter moet «den, dat hü alleen verder komt. Daar! daar gaat ook het licht nog uit, maar het brandt ook al weer, alleen veel zwakker. Er is büna niets meer te zien.... hier moet ergens een hoek zUn..-.weer schünt het schip uit het water getild te wor den het wordt omhooggesmeten.... zakt ln een afgrond, Walter zweeft als een veertje vrij ln de ruimte om daarna met een. smak neer te slaan, half bewusteloosjuf frouw Thurwieser!" en als er geen antwoord komt: „Renate! Renate!" Niets. Eén matroos strompelt voorbij. In het schemerig licht in de gang is hfl niet veel meer dan een schaduw. Walter probeert hem te beschouwen, maar krügt geen ant woord. Wel is er nu wat anders, een lichte Jurk en een gebroken, zwakke stem „Re nate 1" (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2