Dagklad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Omsingeling bij A?gentan verder verijdeld. KORT NIEUWS: PARIJS WERD FRONTSTAP. Bij Dr. Schaepman in de leer. NEEBLANDIA-PERS 84e JAARGANG B ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1944. No. 18069.1 RT.An Abonnementen bmneiiloitd Bij vooruitbetaling pee kwartaal 2.W., (conco per post 3 45, teer weelt (uisluitend bij nici-posttiestcllthgj tl cent. Losse nummers 6 cent. Bewijsnum mer» 6 cent. Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2480; Bergen op Zoom, telefoon S24; Waalwijk. telefoon 229: Coe». telefoon 2236: Mulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. Adv. geheele oplage 1-10 rmn.. kolom 42 mm.. 2.00. elke mm meer 20 cadv van plaauei. aard uit N -Br. ultst Br. ed. resp. 1.70 en 17 et., ld. Zeeuwsche ed. tesp 80 c. en 6 c. Reel ïie larlef. Inzend, op adv., welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen af te. geven, worden noch teruggegeven, noch aan de Inzendeis van ndv. uitgeleverd Vooruitspringende frontbocht aan de Orne teruggenomen. Verbitterde strijd om Chartres. Amerikanen in Orleans. Garnizoen van St. Malo moest den strijd staken. Bruggenhoofd in Zuid Frankrijk uitgebreid. Duitsche marine-successen in de Seine-baal. Wilkowisjken opnieuw verloren gegaan. 110 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 18 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: ,,In Normandlë werd westelijk van de Orne de Ver vooruitspringende bocht in het front tot achter de rivier teruggenomen. De vijand trachtte met sterke strijdkrachten in het ge bied ten Oosten en ten Noordoosten van Fa- laise uit noordelijke richting op deze bewe ging in te dringen, doch hij qjerd na verbit terde gevechten tot staan gebracht. Onze tegenaanvallen in het gebied van Argentan sloegen vijandelijke strijdkrachten, die een omtrekkende beweging wilden maken uiteen en verwijdden daardoor de nauwte tüssohen Falaise en Argentan. Om Chartres wordt nog steeds verbit terd gevochten. Ook in Orleans woedden den geheelen dag hevige straatgevechten met Amerikaansche troepen, die zich in den loop van den strijd In het bezit van de stad konden stellen. Het garnizoen van St. Malo is voor de. vijandelijke overmacht bezweken. Onder een onophoudelijke, zeer zware be schieting kon (het zich. toen alle zware wa penen onbruikbaar waren geworden tenslotte nog slechts met handwapenen verweren. Sol. daten van alle weermaehtsonderdeelen onder hun kommandant kolonel von Aulock hebben hier in een heldhaftige worsteling van bijna drie weken stand gehouden tegen den storm- loop van zeer sterke vijandelijke strijdkrach ten en den vijand zware verliezen aan doo- den en gewonden toegebracht. Hun strijd zal in de geschiedenis voortleven. In Zuid-Frankrijk kon de vijand zijn bruggenhoofd tusschen Toulon en Cannes uitbreiden en versterken. Onze dekkings- en versperringsformaties sloegen gepantserde verkenningsafdeelingen van den viland. die ver naar het Noorden opdrongen af. Verscheidene pogingen van den vijan om westelijk van Toulon nieuwe troe pen aan land te brengen mislukten. Door strijdmiddelen der marine werden in dp Setne-baal twee vijandelijke torpedoja gers en vier transportschepen met een ge- zamenüjken inhoud van 25.000 ton tot zinken gebracht. Een groot transportschip van 15.000 tot 20.000 ton en acht andere schepen met 'n gezamenlijken inhoud v. 48.000 ton werden door torpedo's getroffen. Op- grond van de waargenomen zware ontploffingen kunnen zü als gezonken beschouwd, worden. Voor de Zuld-Fransche kust bracht een kust-batterij der marine twee vijandelijke mijnvegers tot zinken en beschadigde zij een torpedojager. Het gebied van groot-Londen ligt overdag en des nachts onder zwaar vergeldingsvuur der V 1. In Italië werden verscheidene pogingen van den vijand om den Arno over te steken en talrijke verkenningsaanvallen verijdeld. m het Oosten verijdelden Roemeensche troepen pogingen der Sovjets om den bene denloop van den Dnjestr over te steken. In het voorterrein der Karpathen worden westelijk van Sanok en noordwestelijk van Krosno wederocjjlievige gevechten geleverd. Op het Weichselbruggenhoofd van Baranof mislukten herhaalde aanvallen der bolsje wisten. Pantserwagens en pantsergrenadiers braken hierbij in den tegenaanval hardmek- kigen vüandeHiken tegenstand en wierpen de Sovjets terug. Een aanzienlijk aantal vijan delijke tanks werd stukgeschoten. Aan weerszijden van Wilkowisjken zetten de Sovjets met veertien divisies infanterie en verscheidene pantserbrigades, door tal rijke slagvliegtnigen gesteund, hun aanval len voort. Wilkowisjken ging opnieuw ver loren. Bij Rascinen werden herhaalde vij andelijke aanvallen uiteengeslagen. Door doeltreffende aanvallen van on ze formaties slagvliegtuigen leden de bolsjewisten zware verliezen. Alleen al in luchtgevechten werden in dezen sector 56 Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan Ijet Letlandsche front strandden de vijandelijke doorbraakpogingen ten Noorden van Birsen en in het gebied van Modohn bloedig op den verbeten tegenstand onzer divisies. In Estland werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen of opgevangen. Aan den hals tuschen het Meer van Pskof en het Peipusmeer zijn hevige gevech ten ontbrand met de naar den westelij ken oever overgestoken Sovjets. Bij een poging van Sovjetbommenwerpers om Kirkenes aan te vallen werden 40 vijan delijke vliegtuigen door onze luchtverdedi gingsstrijdkrachten neergeschoten waardoor meer dan een derde van de vijandelijke for matie vernietigd werd. Gisteren werdep aan het Oostelijke front in totaal 110 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Bij aanvallen van vijandelijke bommenwer pers op het gebied van Ploesti werden door Duitsche en Roemeensche luchtverdedigings- strijdkrachten 18 viermotorige bommenwer pers neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten afzonderlijke Britsche vliegtuigen bom men vallen op Mannheim, Ludwigshafen en het Rijnlandsch-Westfaaische gebied". De eindstrijd in St. Malo. Telegramwisseling met den Fuehrer, Hoofdkwartier van den Fuehrer. (D.N.B.) De commandant van de vesting St. Malo, kolonel Andreas von Aulock. heeft in den middag van 17 Augustus het volgende radio telegram aan den Fuehrer gezonden: „Mijn Fuehrer, de strijd om St. Malo zal vandaag of morgen zijn einde nemen. Onder de he vigste beschieting valt het eene verdedigings werk na het andere in puin. Indien wii ten onder gaan dan zal het slechts na een strüd tot den laatsten man zijn Moge God be schermend zijn hand hoven U houden. Leve de Fuehrer. Kolonel von Aulock". De Fueh rer heeft met het volgende radiotelegram geantwoord: „Aan den vestingcommandant van St. Malo kolonel von Aulock: „Ik dank U en uw heldhaftige manschappen in mijn naam en in naam van het Duitsche volk. Uw naam zal voor eeuwig in de geschiedenis voortleven. Adolf Hitler" De Fuehrer heeft kolonel Andraes von Aulock. het eikenloof behoorende bij het rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Bulgaarscfce Sobranje is bijeen geweest voor het aanhooren van een regeeringsverkla- rlng varl^ premier Bagrianof. Deze zeide o.m., dat dank zij een spontaan geuite, maar ongeor ganiseerde openbare meening een regeering ge vormd kon worden, met welker koers «liet volk het geheel eens is. (DNB) In het Protectoraat Bohemen en Moravië wor den in verband met de totale oorlogsinspanning o.m. een aantal rechtbanken en alle musea ge sloten. (DNB) Op New Foundland is de havenstad Grace door een brand grootendeels verwoest. De scha de bedraagt 3 a 4 millioen dollars. Er vielen geen slachtoffers. (DNB) Luitenant-generaal Schmundt, chef-adjudant der weermacht bij den Fuehrer is tot generaal en generaal der pantsertroepen Raus tot Gene- raloberst bevorderd. (DNB) Eisenhowers politieke raadsman Phillips is af getreden. (DNB) Generaal-veldmaarschalk Model ontving van den Fuehrer het eikenloof met de zwaarden en brillanten. (ANP) Generaal Juin is benoemd tot chef van den ge- neralen staf van De Gaulle. (DNB) VOor den herbouw van Londen en andere ste den heeft" de Britsche regeering in Rio Grande do Sul groote hoeveelheden hout aangekocht. (DNB) Het echtpaar von Palombini uit Rahnsdorf is gearresteerd, omdat het den oud-burgemeester Goerdeler van Leipzig verborgen had gehou den. (DNB) Gandhi noemt het in een brief aan onderko ning Wavell duidelijk, dat de Britsche regee ring er niet aan denkt de macht over Indië op te geven. Hij zal echter de hoop niet opge ven, dat Indië door zuiver moreele middelen En geland die macht zal ontrukken. (DNB) Churchill heeft Corsica bezocht en aan boord van een torpedojager de landingsoperaties aan de Zuid-Fr^nsche kust gadegeslagen. (Tijd-SPT) Voor alle Aziaten op Java is arbeid voor de oorlogvoering verplicht gesteld. (SPT-Tel.*) Mgr. J. F. van Schaik, proost van het metro- polltaan kapittel te UtrecHf is ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest en zilveren pasto raat benoemd tot huisprelaat van Z.H. den Paus. Arbeidsmannen uit Eindhoven, Deurne, Ven- ray, Nijmegen en Zutphen zijn per extra-trein naar Drente en Z.-O. Groningen vertrokken voor het rooien van aardappelen. Een Jeugdstormfonds is ingesteld in verband met het tienjarig bestaan van den Nat. Jeugd storm. De binnenkomende gelden worden be stemd voor een herstellingsoord. Vluchtelingen uit Caen, die tengevolge van het oorlogsge weld dierbare fami lieleden, alsmede huis en hof verlo - ren, verschaffen zich een tijdelijk onder komen in tentjes, opgeslagen tegen de helling van een heu vel, nabij de Duit sche stellingen* m- (foto f.K.-RütJ9WJt<5i-. Wanneer de jonge biggen op de kinderboer derij van Artis te Amsterdam volgens wet telijk voorschrift hun oormerken krijgen, is dit een aparte attractie voor jong en oud. (foto CNF-Sagers) Duitschers bij Argentan grootendeels aan omsingeling ontkomen. BERLIJN (DNB) De tusschen de Loire en den middenloop van de Seine ontstane be wegingsoorlog, leidde op 17 Augustus tot n reeks hevige gevechten. Van Chartres, waar de Anglo-Amerikanen na vergeefsche aan vallen omheen trokken, zetten de Amerikanen hun druk naar het Oosten en het Zuiden voort. De voornaamste aanval werd gedaan in de richting van Rambouillet. Nog voor deze stad sloegen Duitsche formaties den vijand in harden strijd terug. Ter beveiliging van hun flanken voerden de Anglo-Amerikanen verkenningen met pantserafdeelingen uit naar Chartres naar het Zuid-Oosten, naar t gebied van Etampes en naar het Noorden in de richting van de-; Aure. De vijand slaagde èr evenwel niet in vorderingen te maken. Ook verder naar het Westen stortten bu Laigle sterke Amerikaansche aanvallen met verliezen voor den vijand ineen. De Amerikanen volgen hier dezelfde tac tiek als de Duitschers in 1940, zoo verneemt het ANP, en hun naar het Oosten oprukken de snelle tankformaties verspreiden zich thans waaiervormig. Parijs is inmiddels tot front- stad geworden. Het Normandi-sche front heeft practise li opgehouden te bestaan, nu volgens de ver- klaringen-'-van militaire kringen te Berlijn de Duitsche strijdkrachten zich door de nauwe frontopening tusschen Falaise en Ar gentan, grootendeels aan de dreigende om- si-iseling hebben weten te onttrekken. In den sector van de Orne, op den Ooste- lijkën vleugel van het front zijn op het oogenblik hevige gevechten gaande. De Cana- deezen trachten zich hier de noodige opera tieve bewegingsvrijheid te verschaffen. In het gebied van Brest duurt, volgens het DNB, de verdedigingsstrijd voort. Behalve bij Brest, het uit de lucht hevig aangevallen Lo- rient en St. Nazaire, waar het voor de kust liggend eiland D'Yeu door vijandelijke oor logsschepen werd beschoten, bestaat aan de Zuid-Westelijke hoek van Bretagne tusschen Lorient en Quimper nog een ander, tot nu toe niet op den voorgrond getreden steunpunt bü Concerneau. Hier zijn de geallieerden thans eveneens hun aanval begonnen. Deze mis lukte door de onmiddellijk ingrijpende verde diging. Aan de Zuid-Fransche kust heeft de Vijand zich opnieuw versterkt door voortdu- renden aanvoer over zee en uit de lucht. Uit de lucht neergelaten formaties hebben zich genesteld op talrijke punten in het dal ten Noorden van de Monts de Maures, een aan eengesloten bergrug van ongeveer 50 km breed en 25 km diep, tusschen St. Raphael en Hyères. Zij trachten met elkander in con tact te komen en de verbinding met de af zonderlijke landingshoofden aan de kust tot stand te brengen. In dit geheele berggebied worden hevige gevechten geleverd. Duitsche versterkingen uit het achterland grefjen in en drongen den vijand op belangrijke plaat sen terug. Buitengewoon hevig wordt gevoch ten ten Noorden van Hyères en ten Westen van St. Raphael, bij Draguignan, waar de vijand het gros zijner strijdkrachten heeft samengetrokken. Oostelijk van St. Raphael oefende de vijand van Cannes uit druk uit naar het Noorden, zonder dat hij echter te gen den hardnekkigen Duitschen tegenstand terrein kon winnen. Nieuwe beslissingen noodig. De situatie in Frankrijk staat thans, naar de Voelkischer Beobachter schrijft, onder andere militaire wetten dan in Juni of Juli. Herhaald moet worden, aldus het blad, dat dit ook voor de Duitsche legerleiding nieuwe beslissingen noodig maakt. Het blad schrijft verder, dat de tegenstander den wensch koes tert, den oorlog nog dit najaar dóór een over winning te beëindigen, vóór nieuwe prestaties van Duitsche ingenieurs en arbeiders op het slagveld tot uitwerking komen. Daar tegen over stelt de Duitsche leiding den niet min der taaien wil, den oorlog eens door het resul taat van de reorganisatie op bewapeningsge- bied wéér een ander cachet te geven. Met dit doel voor ooaen voert de Duitsche leiding op het oogenblik den bewegingsoorlog in het Westen. Dit einddoel is voor haar belangrij ker dan zelfs landstreken en steden met m de geheele wereld bekende klank. Zij wil niet bepaalde provincies, doch de operatieve bewe gingsvrijheid behouden, opdat tenslotte de to tale mobilisatie van het vaderland tot uit werking kan komen. Ned. krijgsgevangenen in Japan Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Korte Voorhout 14, Den Haag, heeft wederom bericht ontvangen omtrent krijgs gevangen. in Japansche kampen. Het betreft officieren en militairen beneden den rang van officier bii de landacht en militairen beneden den rang van officier bii de zee macht,. (Vervolg). 13. De meeste persmannen waren autodidac ten met kunstmatig verhoogd zelfbewust zijn; ze spraken uit den schemer van een ongenaakbare naamloosheid en tegelijk met de verblinde aureool van een majesteit, die zich als „Wij" boven iederen eenling stelde, ,,Het anonymaat dient ais profetenmantel en maakt ongevoelig voor de gevoeligheden van anderen", ondervond Schaepman. Als het beeld geen heiligschennis leek, zou zoo'n redactiebureau haast een in wolken en stra. len gehulde Sinai te noemen zijn, waax Mozes diep gebogen de Wet hoorde verkon digen voor zich en zijn volk. Schaepman waarschuwde, dat, ais er op het Binnenhof gezondigd werd, de buitenhoven door al die aanmatiging van het Wij niet ongerept ble ven. Hij had ondraaglijken last van journa listen, die hem als gedeputeerden te velde voor de voeten liepen, en besloot: „De pers is de tamboer, maar trede niet op als gene rale staf" Zelfs de Limburger Koerier, al- ies behalve van willekeur vrij, noemde deze dwingelandij (van de pers) een blindemans- politiek. (biz. 61). 14. De bladen hanteerden de waardigheid van de katholieke partij al® slagwoord en be riepen zich tegenover Schaepman geregeld op „alle weidenkenden". Hij antwoordde eens spottend: „Ik weet wel, dat ieder, die het met mij niet eens is, altijd een hoogst onafhankelijk mensch is en dat ieder, die het met mij eens is, door mij moet zijn verleid." (biz. 61). 15. Schaepman moest er verder in berusten, dat de katholieke politiek vooral bestond in bestrijding en verdachtmaking van zijn per soon. Zijn schouders wargn sterk, zoodat hij kon schrijven: „Ik .ben te zwaaj vap stuk om mij om een stootje meer of minder te be kommeren; ik weet, dat het openhaar leven een driedubbel staal om de borst vordert, zoolang Onze Lieve Heer mi! mijn goed hu meur laat, mag men met mij doen wat men wil. Het spijt mij wel, dat de heeren er zoo weinig eer mee inleggen, maar ik kan mij daarom toch niet boos maken." biz. 62-63). 16. Door ervaring leerde hy (Schaepman) in zien. hoe onverantwoordelijk het was, de wereld voor zijn oogen te laten vergaan, als het eigen vaantje maar het laatste boven dreef. Hij had den tijd van zulke macht spreuken achter zich en besefte: „Beginsel vastheid is soms weinig anders dan het on aantastbaar bewustzijn altijd gelijk te heb ben". (biz. 65). (Wordt vervolgd). De bovenstaande citaten zijn ontleend aan het boek van Gerard Brom over Dr. Schaep man, in 1936 verschenen bij de Erven F. Bohn N.v. te Haarlem. Een val, een ruk.... Dts Viaamsche SS-oorlogsverslaggever Calle- waert maakte den eersten Inzet der SS-val schermjagers mee. Sprong met zyn kameradeh uit het vliegtuig en beschrijft in een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst spannende reportage van den eersten inzet der ss-val- schermjagers, gepubliceerd in Storm-SS 2U-7-44 en in vele andere Nederlandsche-dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen ne men bij deze jongste afdeeling der Waffen-SS. Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstname mogelijk is en zich iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden als SS-valschermjagers. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vreden- burg 19; Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30. Nederlandsche Arbeidsdienst De commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst deelt mede, dat arbeidsdienstplich- tigen krachtens artikel 4 van het Arbeidsdienst- plichtbesluit, geboren tusschen 31 Dec. 1924 en 1 Januari 1926, die nog niet voor de vervulling van hun arbeidsdienstplicht werden opgeroepen, daarvoor niet meer in aanmerking zullen wor den gebracht. Reeds ingediende verzoeken tot verlenging van uitstel van opkomst worden in verband met 't vorenstaande niet meer in behandeling genomen. Het bovenstaande is niet van toepassing op: a. degenen, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven, of eenig examen wenschen af te leggen aan een univer siteit of hoogeschool. voor zoover zij hun ar- beidsdfenstplieht nog niet hebben vervuld; b. degenen, die een functie in overheidsdienst, of bij het bijzonder onderwijs bekleeden, resp. voor een functie in overheidsdienst of bij het bijzonder onderwijs in aanmerking wenschen te komen, voorzoover zij hun arbeidsdienstplicht nog niet hebben vervuld. De Kroatische marine kwam in het bezit van haar eerste oorlogsschepen. (DNB) Een Poolsche Sovjet hield te Lublin haar eer ste zitting. Het zgn. Poolsche Nationale comité van Moskou verkreeg het recht voor den tijd van oorlog op het door de Sovjets bezette Poolsche gebied verordeningen en wetten uit* te vaardigen. Er werd terstond besloten tot mobi lisatie van tien lichtingen. (DNB) Heden moet verduisterd worden van 21 uur tot Zondag 6.30. Maan onder 21,32, op Zondag, 7.54. Eerste Kwartier Zondag 27 Augustus. Zondag moet verduisterd worden van 20.45 tot Maandag 6.30. Maan onder 21.51. op, Maandag 9 uur.

de Stem | 1944 | | pagina 1