Noordhrabazit van Zeeuwsche Editie Toulon en RHone-da! doel der geallieerden. GEVECHTEN BIJ ORLEANS. Bij Dr. Schaepman ia de ieer. KORT NIEUWS: NEEKLANDIA-«EBS «4» S&mOWG S VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1944. No. 18088. 1 BLAD Adv. geheele oplage 1-10 mip.. kolom «tvm.. 24». elke mm meer 20 c adv. van plaaise- aard uit N -Br. ullsl. Br. ed. resp. f 1.70 en 17 ct.. Id. Zeeuwsche ed iesp Bo c. en 6 c Re- zie tarlcl. Inzend, op adv.. welke de «"gevers hunner beoordeeling niet venanqr f« geven, worden «pel»""teruggegeven, noel» nan de (nrenders van adv. ultgeleve- Haveninstallaties in Nice, Cannes en St. Tropes opgeblazen. Andere Duitsohe afweertaotiek. De toestand In Noord-Frankrijk. Nieuwe aanvaisstoot der Sovjets De berichten van het nieuwe invasiefrout ge ven het volgende beeld van den toestand aan de Riviera: De massa van hun troepen hebben de Geaffloerden aan land ge bracht in de bocht van Hyères bij St. Tropez en bij St. Raphaël. dus In de kuststrook rond Tou lon en Cannes, in welke stad de landingstroepen zijn doorgedrongen, even. als in St. Raphael. Den eersten dag werden reeds vier divisies aan land ge bracht. In het verdere verloop der actie heeft gen. Wilson die aan dit front de tegenspeler van den Duitschen gen Bias- kowitz is, luchtlandingen doen uitvoeren ln de buurt van Nice en Drag- nignan. terwijl van de streek van Toulon nieuwe landingspogingen werden gerapporteerd, die evenwel werden afge-1Over de ontwikkeling der laatste dagen in slagen. Noordwest-Frankrijk schrijft de .Voelldscher In de Berlijnsche correspondenties wordt erop gewezen, dat de tegenstand der Duit- sche troepen anders zal zijn dan in Norinan- dië. wat o.a. blijkt uit de mededeeling dat de verdedigers de haveninstallaties van Cannes, Nice en St. Tropez terstond hebben opgeblazen. Te Berlijn verwacht men eerst verder landinwaarts sterkeren tegenstand, buiten het. bereik der scheepsartillerie Vol gens Interinf zijn de landingstroepen tot dus verre alleen nog maar in het gebied van St. <?,aphaël landinwaarts getrokken, langs de rivier Argens. Men verwacht, dat de Geallieerden op ziin uiinst één leger in de nieuwe actie zullen betrekken. Als eerste doel ziet men een actie tegen de oorlogshaven Toulon die men over land zou willen afsnijden naai* het voorbeeld van de onderneming tegen Cherbourg. Verder schrijft men het invasieleger het plan toe op te rukken door het Rhone-dal om zich in Midden- Frankrijk met de uit het Noordwesten komende troepen te verbinden. De landing in Zuid-FraJikriik heeft te Ber lijn bil het groote publiek niet dien indruk gemaakt, als de landing van den 6en Juni. zoo meldt het A.N.P. hl ingewijde Duitsche kringen werd zij op grond van de sterke troe penconcentraties op Corsica en de concen tratie van talrijke schepen sedert geruimen tijd verwacht. Alleen verkeerde men m het onzekere of de tegenstander een landing zou beproeven aan de Italiaansche westkust, b.v. in het gebied van Spezia dan wel aan de Zuicl-Fransche kust. De strijd in N.-Frankrijk. De Anglo-Ainerikanen trachten in Nor- mandië den ring om de Duitsche strijd krachten te sluiten. Zoowei de Engelschen als Canadeezen, die te dien einde in het gebied van Falaise naar het Zuiden trachten op te rukken als de Amerikanen, die zich noord waarts bewegen en thans ten Noordoosten van Argentan staan stuiten op verbitterden Duitschen tegenstand, die een vereenigmg der beide geallieerde legergroepen tot dusver heeft weten te verhinderen. De Canadeezen nestelden zich intusschen in Falaise. Aan den benedenloop van de Dive weken de Duitsche troepen ongeveer op de lijn LauvagnyBaron Morteau uit. Parijs en de Seine. De Amerikanen hebben intusschen ook liun aanvallen in oostelijke richting. d.w.z. in de richting van Parüs en de Seine in la-acht doen toenemen Uit de mededeeling In het weermachtsberieht dat Duitsche dekkings troepen hl het gebied van ChartresDreux ongeveer 70 K.M. van Parijs den naai- het Oosten oprukkenden Amerikanen tegenstand bieden, evenals bij Orleans, blijkt dat de Dultschers zich hier al strijdend terug trekken. Bii Dreux staan de Amerikanen nog slechts 40 K.M. van de Seine en af te wachten valt of zij hier een nieuwe om singelende beweging tegen de ten westen der rivier staande Duitsehe troepen in het schild voeren. Beobachter", dat deze de Duitsche legerlei ding voor nieuwe beslissingen stelt en dat vermoedelijk in de komende dagen zal biyken in welke richting die gaan. De bevelvoering der Geallieerden. In de bevelvoering der geallieerde legers in Noord-Frankrijk is dezer dagen een wijziging aangebaeht. die naar Duitsche meening nood" zakelijk is geworden doorat het oorspronke lijk 100 K.M. lange front thans een lengte van 400 k.m. heeft en de sterkte der strijd krachten dienovereenkomstig is vermeer deren. Onder de opperste leiding van gene raal Eisenhouwer. die zijn hoofdkwartier de vorige week naar Frankrijk heeft veplaatst strijden in Noord-Frankriik thans het 3de (volgens andere opgave het 1ste) Canadee- she leger onder leiding van generaal Crecar en daaraant naar het Westen aansluitende het tweede Britsche leger onder generaal Dempsey Beide legers vormen tezamen de 31ste legergroep onder leiding van generaal Montgomery. Hieraan sluit zich naar het Westen het le Amerikaansche leger onder Amerikaanse! Hoges en (het derde :he generaalWÊ leger onder generaal Patton aan, die thans onder generaal Bradley een speciale 12de legergroep vormen, welke evenwel onder het oppertrevei van generaal Montgomery blijft staan. Stlte voor den storm. Het schijnt dat het Oostelijke front, dat enkele weken van betrekkelijke stilte zeer betrekkelijk want er is nog voortdurend hard gevochten achter den rug heeft, thans weer gaat opleven. De berichten gewagen ervan, dat aan de grens van Oost-Pruisen groote hoeveelheden tanks en artillerie ziin samengetrokken, die een nieuwen stormloop zullen ondernemen. Reeds wordt er vlak aan de grens bij Wirballen, verwoed' gestreden. Te Berlijn neemt men aan, dat de Sovjets met hun overmacht van materiaal hun op- marscli naar het Westen zullen trachten te hervatten en dat een nieuw hoogtepunt in den zomerstrijd aan dit front te verwach ten is. Nederlandsche Arbeidsdienst- De commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst deelt mede, dat arbeidsdienstplich- tigen krachtens artikel 4 van het Arbeidsdienst- plichtbesluit, geboren tusschen 31 December 1924 en 1 Januari 1926. die nog niet voor de vervulling van hun arbeidsdienstplicht werden opgeroepen, daarvoor niet meer in aanmerking zullen worden gebracht. Reeds ingediende vez'zoeken tot verlenging van uitstel van opkomst worden in verband met het vorenstaande niet meer in behandeling genomen. Het bovenstaande is niet van toepassing op a. degenen, die in eenig studiejaar als stu dent wenschen te worden ingeschreven, of eenig examen wenschen af te leggen aan een universiteit of hoogeschool, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht nog niet hebbèn vervuld; b. degenen, die een functie— in overheids dienst, of bij het bijzonder onderwijs beklee- den, respectievelijk voor een functie in over heidsdienst of bij het bijzonder onderwijs in aanmerking wenschen te komen, voorzoover zij hun arbeidsdienstplicht nog niet hebben ver vuld. V 1 voor hot afschie ten. (Teiefoto Hoffmann- i] 8-tapf). Cannes aan de Riviera bezet. On- tnarsch naar de Seine. Zware gevechten in het Oosten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 17 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In Normandië zette 't eerste Canadeesche leger zijn hevige aanvallen in den Dives-sec- tor en aan weerszijden van Falaise den ge- heelen dag voort. Onze divisies verijdelden de door den vijand beoogde doorbraak in wissel vallige gevechten, waarbij aan weerskanten aanzienlijke verliezen werden geleden. De verbitterde worsteling duurt voort. Onze pantserformaties gingen tegen de Amerikanen, die uit het gebied van Argentan verder aanvielen tot den tegenaanval over en wierpen hen naar het oosten en zuid oosten terug. Gemotoriseerde vijandelijke strijdkrach ten rukken verder naar het oosten in de richting van den middenloop van de Seine cn naar het zuidoosten in de richting van de Loire op. De stad Dreux gnig na zwaren strijd verloren Om Chartres en Oriéans zijn hevige gevechten ontbrand. In Bretagne werden verscheidene vijan delijke aanvallen in het gevechtsgebied van Brest door geconcentreerd afweervuur uit eengeslagen. In de citadel van St. Malo blijft het garnizoen heldhaftigen tegenstand bie den. De batterij Cezembre sloeg met haar vuur in weerwil van een zeer hevige vijan delijke beschieting verscheidene vijandelijke aanvallen op de citadel uiteen. In het kustgebied van Zuid-Frankrijk duren de hevige gevechten tegen den and, die in toenemende mate versterkingen uit de lucht en uit zee krijgt, voort. Na zwaren strijd slaagde de vijand er in de stad Cannes binnen te dringen. Lichte Duitsche vlootstriiökrachten en be_ waklngsvaartuigen brachten voor de Fran- sche westkust in de ochtenduren van 15 Augustus in verscheidene gevecihten met een overmachtige Britsche vlootformatie twee torpedojagers tot zinken en besohadigden een kruiser Een eigen vaartuig is gezonken, een tweede werd beschadigd. In den striid tegen de vijandelijke landingsvloot bescha digde de luchtmacht voor St. Tropez twee vijandelijke transportschepen met een geza- menlijken inhoud van 18.000 ton zoo zwaar, dat zij verloren geacht kunnen worden. Een slagschip werd door een zware bom getrof fen. In het Fransche achterland werden 168 terroristen in den strijd vernietigd. Het ver- geldingsvuur der V 1 op Londen duren voort. Van het Italiaansche front worden geen belangrijke eeveehtshandehneen gemeld. In noord -Italië zijn in üe periode van 11 tot 15 Augustus 884 terroristen vernietigd. In het voorterrein der Karpathen wer den de noordwestelijke van Krosno aan vallende Sovjets na een tijdelijke penetra tie in den tegenaanval teruggeworpen. In de verbitterde aanvals_ en afweergevech- ten in de groote bocht van den Weichsel werden gisteren 67 vijandelijke tanks stuk geschoten. In den sector aan weerszijden van Wir ballen zetten de Sovjets hun doorbraakpo gingen met steun van sterke formaties tanks- en slagvliegtuigen den geheelen dag voort. De hevige gevechten duren voort. Aap het Letlandsche front handhaafden onze grenadiers hun stellingen noordelijk van Birsen tegen nieuwe, hevige aanvallen der bolsjewisten. 49 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In Estland zijn onze troepen ten westen van het meer van Pskof nog steeds in zwa ren strijd gewikkeld met opdringende Sovjet strijdkrachten. Formaties slagvhegtuigen steunden de gevechten van het leger in dit gebied en vielen het vijandelijke veerverkeer tusschen het Peipusmeer en het meer van Pskof met goed gevolg aan. Elf volgeladen veerbqoten werden tot zinken gebracht. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut ver loren de Sovjets 56 vliegtuigen. In de zware gevechten in den centralen sector van het oostelijke front hebben for maties vliegtuigen en luchtdoelgeschut van een luchtvloot in de afgeloopen zes weken 889 vijandelijke tanks en 1217 vliegtuigen vernietigd. Formaties vijandelijke bommenwerpers vie len plaatsen, in midden- en zuld-Duitsch- land aan. Vooral Maagdenburg en Dessau werd schade aangericht In den afgeloopen nacht ondernamen Britsche bommenwerpers teneüraanvallen op Stettin en Kiel. In de oude stad van Stettin werd vrij gToote scha de aangericht. De bevolking leed verliezen. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op Berlijn en west-Duitsehland. Ook luehtverdegigings- striidkrachten werden 49 vijandelijke vlieg, tuigen vernietigd". Een val, een ruk Een SS valschermbataillon stort zich op Tito's hoofdkwartier. De Vlaamsche SS-oorlogsverslaggever Calle- waert maakte den eersten Inzet der SS-val- schermjagers mee. Sprong met zijn kameraden uit het vliegtuig en beschrijft in een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. Dit is de inleiding van een uiterst spannende reportage van den eersten inzet der SS-val- schermjagers, gepubliceerd in Storm-SS, 21.7.44 en in vele andere Nederlandsche dagbladen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen ne men bij deze jongste afdeeling der Waffen-SS. Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstname mogelijk is en zich iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan melden als SS-valschermjagers. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkommando, Den Hhag, Korte Vijverberg 5 en de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vreden- fourg 19; Heerlen, Saroleastraat .25. Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30. (Vervolg) 9 De dichter (Schaepman) was het. die de gevoeligheden van zijn volk wilde bezweren, de priester, die betoogde, dat theorieën niet ter zake deden wanneer ze deze kwestie (ihet nationale belang van een hoognoodige le- gerhervorming) in een kring van het geloof trokken, waar elke redeneering ophield. Het heilige was hem te hoog om te passen op zulke twistpunten van den dag en daarom mocht geen enkel geloofsgenoot om zijn voorkeur voor deze of voor die oplossing worden buitengesloten. Zijn kalme gedach ten konden de heethoofden niet bekoelen, omdat de partijen elkaar zoo prikkelden als of hun eer op het spel stondDe stem ming was heelemaal bedorven toen Tijd en Maasbode als om de verhoudingen noode- loos te vértroebelen, den eisch van een Ne- dlerlandsch gezantschap bij bet Vaticaan hoogst ontijdig aan de orde gingen stellen. Niemand was pauselyker gezind dan Schaepman, die nu deze verrassing als zijn iievelingswensch tegen zich zelf zag uitspe len. Hy leek voor ihet publiek schaakmat Nu eens liberaal en dan weer calvinistisch genoemd, heette hij in geen geval meer ka tholiek (blz. 49). 10. Wat zijn persoonlijk voorbeeld op den duur bereikte, was het overwinnen van het erfe lijk wantrouwen tegen die geuzen, waarvan de schuld toch verjaarde en het voetje voo: voetje bezetten van een gemeenschappelijk veld, waarop de katholieken met alle land- genooten konden samenwerken, (blz. 52). 11. Een comité van louter leeken bereidde zijn zilveren priesterfeest in 1892 voor. De Maas bode, die op 2 Juni nog pas verzekerd had „Een leider is hij niet, was hij niet en zal hij nooit zun", dreef den wansmaak zoover om het jubileum voor ketelmuziek te ge bruiken, terwyi De Tijd weer zijn waardig heid in zwijgen zocht; maar vrienden kwa men hem van alle kanten huldigen, (blz. 55). 12. Schaepman moest en zou de Kamer uit begon de Roomsohe pers opnieuw (in 1894) te stoken. Wat had hij voor snoods gedaan? Hu was zich enkele deze woorden bewust: „Wanneer men geen krottenbewoners onder de kiezers wil hebben dan moet men ds krotten opruimen." Om dat woord, vertelde hij, werd hij een half jaar behandeld of hij een wolk was; want. dat hij .de schuld voor ihet bestaan van krotten niet aan den armen huurder, maar aan den verhuurder gaf. leek in het oog van die „fatsoenlijke" men- schen iets ontzettend gemeens. Hy kende de werkelijkheid en noemde de waarheid (59 (Wordt vervolgd). De bovenstaande citaten zijn ontleend aan 't boek van Gerard Brom over Dr Schaep man in 1938 verschenen by de Erven F. Bolir. N.V. te Haarlem. Geïnterneerden in Ned. Indië. 's-GRAVENHAGE. (A.N.P.) In verband met de zeer beperkte publicatiemogelijk- heden. waardoor binnengekomen internee- rmgsberichten vooral eerst na geruimen tiid in de pers kunnen worden opgenomen, wordt aan allen die verwanten of bekenden in Ned. Indiè hebben in overweging gegeven hiervan, voor zoover zulks nog niet is geschied, mede deeiing to doen aan de 5e afdeeling van het Ned. Roode Kruis. Jul. i/an Stolb erg- la a n, 2729 "s-Gravenhage. Gevraagd wordt opgave van naam. voor namen, geboortedatum beroep, werkgever en laatstbekend adres van deze personen (ook van vrouwen en kinderen), alsmede de naam en het adres van dengene aan v/ien in geval bericht van intemeering is of wordt ontvangen, hiervan kennis moet worden ge geven. v Voor zoover de mogelijkheid bestaat dat bedoelde personen bij het uitbreken der vij andelijkheden in militairen dienst waren, ge lieve men bovenbedoelde opgave tevens te doen toekomen aan de le afdeeling van het Ned. Roode Kruis Korte Voorhout 14, te 's-Gravenhage, zoo mogelijk bovendien met opgave van rang, stamboeknummer en troe penonderdeel. De Sovjet-Unie heeft aan de V.St. verzocht de leen- en pachtleverantles na den oorlog te handhaven op basis van een credietovereen- komst. (ANP) De Berliner Boersenzeitung en de Deutsche AUgemeine Zeijung zullen in het kader van de concentratie der Duitsche pérs vereenigd wor den. (DNB) Het Buckingham Palace is in den naght van 16 op 17 Augustus door vliegende bommen be schadigd. (DNB) De dienstplicht in de Ver. Staten. Volgens persberichten zou Roosevelt alles in het werk stellen voor een spoedig aannemen van wet gevende maatregelen, die voorzien in een per manenten dienstplicht VT5or alle jongemannen. Deze maatregelen van Roosevelt hebben ten doe) zoo verklaart men, een sterke militaire macht te behouden, ook na den oorlog. (DNB) Prof. ir. J. Muysken is bij beschikking van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie als hoogleeraar in de werktuigbouwkunde aan de technische hoogeschool te Delft ontslagen. Sovjet-Russische artsen zullen volgens de .Daily Sketch" naar Engeland gaan om met de Britsche specialisten de bestrijding van epide mieën te bespreken, welke na dezen oorlog zouden kunnen optreden^ (CD) Heden moei verduisterd worden van 21 uur tot Zaterdag 6.30. Maan onder 21.07, op Zaterdag, 6.48 Heden Nieuwe Maan.

de Stem | 1944 | | pagina 1