Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsch© Editie INVASIE m ZUiD-FRAMKRUK. BISTRIBUTIENIEUWS. 'i&JS PROVINCIAAL NIEUWS SPORTNIEUWS UIT ONZE BRABANTSCHE OPLAGE NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1944. No. 18006 1 BLAD W- ATxwtnomcctfn bfrtntnland bij vooruiibotalint: per kwartaal 2.73. franco per pos! 3 45, per week (uisluitend bij niet-posiüeslclllhg) ïl cenl Losse nummers 6 cent. Bewijsnum mers 6 cent Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2480 Bergen op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, f me loon 229; Goes, icie/oon 2236: Hulst, telefoon IQJ. Ve» schijnt eiken werkdag. Adv. geheele oplage 1-10 mm., kolom «2 mm.. 2 00. elke mm. meer e., adv. van plaatse), aard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. resp. j 70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. resp. to e. cn 8 e. Reel vie tarief. Inzend. op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeelIng niet verlangon of te geven, worden noch teruggegeven, noch aim de inzenders van adv. uitgeleverd. Geallieerde tangbeweging Caen Carrouges tot staan gebracht. Sovjetaanvallen bij Baranof, Warka, Modohn en Pskof. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 15 Augustus (D.N.B.j Het opperbevel van de wec-rmacht deelt mede: „Ten Zuidoosten en ten Zuiden van Caen is öe vijand thans opnieuw met sterken steun van artillerie en tanks tot den grooten aan val overgegaan, om den noordelijk van Car rouges staanden Amerikaansche formaties, die gisteren door onzen tegenaanval in de verdediging werden gedrongen tegemoet te rukken. "Na verbitterde gevechten slaagde de vijand er in eenige sectoren in ons front binnen te dringen. Tegenaanvallen brachten hem tot staan. 40 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In het eevechtsgebieö van Brest werden plaatselijke aanvallen van den vijand afge slagen en nieuwe concentraties door gecon centreerd artillerievuur uiteengeslagen. De garnizoenen van St. Malo en Dinard hand haafden hun steunpunten tegen den opnieuw met overmachtige strijdkrachten aanvallen den vijand. Het fort De la Varde ging na heldhaftigen tegenstand van zijn geslonken garnizoen in de avonduren verloren. Nadat de vijand de laatste dagen zijn luchtaanvallen op verdedigingswerken en verkeersinstallaties in het Zuid-Fransche kustgebied aanzienlijk versterkt had, landde hü in de vroege ochtenduren van heden in het gebied Toulon-Cannes. Onze kustverdediging is in gevechten met de vijandelijke landingstroepen gewikkeld. Luchtdoelbatterijen üar marine en be wakingsvaartuigen schoten boven de kust wateren van West- en Zuid-Frankrijk dertig vijandelijke vliegtuigen neer. In het Fransche achterland werden 26 terroristen in den strijd vernietigd. 't Vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië verliep de dag bij geringe plaat selijke geveehtsbedrijvigheid zonder bijzon dere gebeurtenissen. In het voorterrein der Karpathen kwam bet gisteren slechts tot plaatselijke gevechts handelingen. In den loop der nog voortdu rende gevechten ten Westen van Baranof werden gisteren alleen al in den sector van één legercorps 51 vijandelijke tanks stukge schoten. Zuidoostelijk van Warka vielen de bolsje wisten met verscheidene divisies infanterie aan. Ook hier zijn de gevechten nog in vollen gang. In Litauen wierpen onze grenadiers ge->- steund door pantserwagens en stormgeschut. bij Raseinen de bolsjewisten uit een pene tratie, dde de laatste dagen ontstaan was: S3 vijandelijke tanks en 18 stukken geschut werden vernield. In Estland mislukten herhaalde sovjet- aanvallen bii Modona. In het penetratiege- bied zuidwestelijk van het meer van Pskof konden de bolsjewisten in weerwil van een zeer groot gebruik van strijdkrachten tegen onze hardnekkig en verbeten vechtende troepen slechts weinig terrein winnen. For maties slagvliegtuigen steunden de afweer- gevechten en brachten den vijand zware verliezen aan menschen- en materiaal toe. Door de aanvallen van formaties vijande lijke bommenwerpers werd gisteren schade aangericht in Mannheim, Ludwigshafen Tries en Kaiserlautern. De bevolking leed verliezen. De dom van Trier werd zwaar eetroffen. In den afgeloopen nacht lieten vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op Berlijn en het Rijnlandsch-Westfaalsche ge bied. Boven Duitschland en het westelijke bezette gebied verloor de vijand gisteren 22 vliegtuigen". De gevechten in Z.-Frankrijk. Zwaartepunt aan kuststrook van 25 k.m. van St. Raphael tot Kaap Cannarat. BERLIJN, (D.N.B.). Na verscheidene dagen van zware luchtaanvallen op het ge bied MarseilleToulon—Nizza, die in den vorigen nacht zeer hevig werden kwam een Britsch-Amerikaansche landingsvloot die de laatste dagen bij Corsica was waargenomen, dichter bij de kust van Zuid-Frankrijk. Af leidingsmanoeuvres. zooals het laten vallen van levensaroote poenen boven Marseille,* moestan de voorgenomen landingsplaatsen camoufleeren. In de ochtendschemering van Dinsdag gingen bij Bormes, Oostelijk van Toulon de eerste, vrij zwakke vijandeUiko strijdkrachten aan land. In het gebied van Cannes naderden on geveer 100 transportvliegtuigen met zweef vliegtuigen de kust. Zij moesten blijkbaar versterkingen aanvoeren voor de landings- commando's die bii Bormes in zwaren strijd gewikkeld waren. Tezelfdertijd gingen tusschen Cannes en Nizza onder de bescherming van sterke for maties bommenwerpers en zwaar vuur van het vijandelijke scheepsgeschut andere troe pen aan land. Kort daarop werden in het gebied van St Raphael Britsch-Amerikaan sche valschermjagers ter sterkte van een bataljon neergelaten. Een landingspoging noordewesteliik van Port Drammont strandde op het vnur van Duitsche batterijen. Ook bij Kaap d'Antibes werd een landing verricht. Zwaartepunt Is het gebied tusschen St. Raphael en Kaap Carmarat. Deze kust strook heeft een lengte van ongeveer 25 lcm. en ligt ongeveer midden tusschen Nice en Toulon. Heden moet verduisterd worden van 21 uur tot Donderdag G.30. Maan onder 20.05, op, Don derdag, 4.40. Nieuwe maan Vrijdag 18 Aug. Het strand is hier slechts over een geringe breedfe vlak, dan stijken terstond de uitloo- pers der Provencaalsche alpen tot een hoogte van1850 meter op. Hun hellingen zijn door de Duitsche troepen krachtig versterkt. Reeds de gevechten van de eerste uren too- nen dat de nieuwe landingsondememing van den vijand zoowel ten aanzien van de aan- valsbreedte als wat betreft het gebruik van strijdkrachten veel minder omvang heeft dan de invasie in Nonnandië op 6 Juni. Het lijkt, dat de vijand ,er vooreerst naar streeft de Golf van St. Tropez en het vlieg veld bij St. Raphael in handen te krijgen. Ter hoogte van Kaap St. Pierra ontstonden aan boord van getroffen landingsschepen verscheidene ontploffeingen. Eenige vracht schepen zonken. Luchtlandingstroepen en eenheden valschermjagers zijn neergelaten in het mondingsgebied van de rivier Argens. Zij werden voor een groot deel reeds vernietigd. Blijkens latere berichten strekken zich alle landingspogingen tesamen uit over een kust- sector van rond 200 kilometer van Cannes tot ten Westen van Toulon. Na den afweer van de nachtelijke landing bij Bormes von den terzelfdertijd overdag nog vijf landings pogingen plaats waarvan die in de baai van Hyeres en bij St. Rafaël werden afgeslagen. Het vuur der geallieerde oorlogsbodems heeft zich uitgebreid van San Remo In het Oosten tot Toulon in het Wetsen Alleen in de baai van St. Tropez is het dan geallieerden gelukt pantserstrijdkrachten aan land te brengen. Nieuw departement ingesteld. Ir. E. van Dieren secr.-generaaL Het Rijkscommissariaat deelt mede: Bii verordening nr. 40-1944 van 10 Augus tus 1944 heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied onderstaande arbeidsterreinen geplaatst onder de bevoegd heid van 'n „secretaris-generaal voor Verkeer en Energie": 't transporwezen met name de spoor- en tramwegen, 't wegverkeer, de geheele binnen- en zeescheepvaart, alsmede de lucht vaart;* de electriciteitsvoorzienlng; de gas- voorziening en de drinkwatervoorziening. Op grond van deze verordening heeft de Rijkscommissaris den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat. Ir. van der Vegte op diens verzoek ontheven van het beheer ten aanzien van de zaken, welke thans in het departement voor Verkeer en Energie zijn ondergebracht en gelijktijdig ir. E. van Dieren te Rotterdam benoemd tot secretaris-generaal voor Verkeer en Energie. Churchill en Tito hebben elkander te Rome ontmoet. (DNB) SS Gruppenfuehrer Jungelaus is bevelhebber der weermacht geworden in België en Noord- Frankrijk. (ANP) Benesj gaat met zijn Tsjechische regeering van Londen naar Moskou .(DNB) Het Vaticaan dementeert, dat de Sovjetregee- ring het Vaticaan zou hebben voorgesteld om gezamenlijk een poging te doen de na-oorlogsche problemen in moreelen en socialen zin onder 't oog te zien. (CD) Het kabinet-Bonomi ftt Italië zou vervangen worden door een regeering-Orlando-Badoglio. De Sovjetregeering zou na den oorlog tot een volkerenverplaatsing willen overgaan om een zuiver-Russische bevolking te krijgen in de grensgebieden. (DNB) Lord Halifax verklaarde te Washington, dat gemiddeld 700 huizen per uur door de vliegende bommen worden beschadigd. (DNB) De Ned. kruiser Tromp is volgens Engelsche berichten verloren gegaan. (Volk) Het Japansche parlement zal begin September in een buitengewone zitting bijeenkomen. (DNB) In het Middellandsche Zee-gebied worden de geallieerden thans aldus aangevoerd: opperbe- vAiebber Sir Mailand Wilson (Engeland), plaats vervanger luitenant-generaal Bevers (Ver. Sta ten), commandant in Italië generaal Sir Alexan der (Engeland), opperbevelhebber der lucht macht luitenant-generaal Baker (V.S.), plaats vervanger Sir Slebsor (Engeland), vlooiopper- bevelhebber admiraal Sir Cunningham (Enge land). (DNB) Von Papen ontving van den Fuehrer het rid derkruis voor oorlogsverdiensten met de zwaar den. (DNB) Eisenhower heeft persoonlijk het opperbevel op zich genomen over allen in Normandië en Bretagne strijdende troepen. (DNB) Van bezuiden Zwolle tot Essen zijn gisteren geallieerde bommenwerpers door Duitsche ja gers aangevallen. Er werden minstens 26 ge allieerde toestellen vernield. (Int.) Twee jongens te Venhuizen uit het gezin Singer zijn vermoedelijk tengevolge van voed selvergiftiging overleden. Hun ouders zijn le vensgevaarlijk ongesteld, naar Hoorn overge bracht. De voedselvoorziening In verband met het bisschoppelijk schrij ven over de voedselvoorziening wordt, naar het A.N.P. ons uit den Haag meldt, op het volgende gewezen: Zooals bekend ligt de levensmiddelenvoor- zienine van het Nederlandsche volk uitslui- tljd in handen van de Nederlandsche instan. ties. Evenzeer is het bekend dat de in Neder land geproduceerde levensmiddelen in vollen omvang beschikbaar zijn voor de voorziening van de bevolking en bovendien uitsluitend voor de voorziening van de bezetting. Het Duitsche Rijk stelt zelfs vrij sxoote hoeveel heden graan beschikbaar waarvoor een overeenkomstig kwantum groenten en andere speciale producten naar het Duitsche Rijk gaat. Wanneer derhalve levensmiddelen in den zwarten handel komen, worden deze slechts onttrokken aan de normale voorzie ning van de Nederlandsche bevolking. De Z-S-procedure. Uitgebreid tot wegvervoer en bosch- en houtbedrtff. Blijkens mededeeling van bevoegde zijde is de Z-S-procedure betreffende verplicht te verstrekken inlichtingen thans ook uitgebreid tot de „bedrijfsgroep wegvervoer" en „bosch- en houtbedrijf". Bevoegd voor 't behandelen der in te leveren kaarten is voor het wegver voer alleen de Bevollmaechtigte fuer den Nahverkehr, Zeist, Utrechtscheweg 84, voor 't bosch- en houtbedrijf de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, afd. bosch- en houtbedrijf, Arnhem, Utrechtsche weg 59. Aanvragen moeten onmiddellijk, doch uiterlijk 31 Augustus 1944 worden ingediend. Nadere bijzonderheden zijn te verkrijgen bij de Kamers van Koophandel. Nadere regeling bierbelasting Met ingang van 15 Aug. 1944 wordt bij invoer van bier een accijns geheven van 10 gulden per hectoliter. Het specifiek invoerrecht op bier, anders dan Duitsch bier, bedraagt van 15 Aug. 1944 af f 4.50 per hectoliter. Voorts worden van genoemden datum af 100 opcenten geheven op den accijns voor bier, dat hier te lande wordt vervaardigd dan wel uit het buitenland wordt ingevoerd. Ten aanzien van hoeveelheden bier, met in begrip van nog niet geheel afgewerkte brouw sels, welke bierbrouwers op 15 Aug. 1944 voor handen hebben, wordt nagevorderd en wel ten bedrage van f 5.60 per hectolltergraad wort, dat voor de bereiding van die hoeveelheden is gebe zigd. De bierbrouwers zijn verplicht van die hoeveelheden vóór 19 Aug. 1944 schriftelijk aan gifte te doen bij den ontvanger der" accijnzen on der wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Overtreding van de desbetreffende bepalingen zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000 gulden. ioor nauere bijzonderheden wordt verwezen naar de Nederlandsche Staatscourant van 11 Aug. 1944. Maatregelen inzake goederenvervoer. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris nr. 41- 1944 betreffende het beschikkingsrecht over goe deren tijdens hun vervoer op de Nederlandsche Spoorwegen. Deze verordening houdt maatrege len in, waardoor ook in geval van bijzondere verkeersmoeilijkheden of verkeersstremmingen een ordelijke afwikkeling van het goederenver keer wordt gewaarborgd. Voorts zal door een besluit van den secretaris-generaal van Water staat betreffende het vervoer van goederen door middel van voertpjgen, voortbewogen door paar den, muilezels of muildieren, het beroepsvervoer in sterkere mate dienstbaar gemaakt worden aan het verkeer. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 15 Aug. tot en met 2 Sept. 1944 geeft elk der bonnen 30 van de bonkaart U 403 voor kook- doeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. Nieuwe tabaksbon voor militairen* Blijkens verordening van den Rijkscommissa ris is met ingang van Dinsdag jl. de bestaande militaire distributiebon ongeldig verklaard en is een nieuwe blauwrose militaire distributiebon met zwarten opdruk voor één dagrantsoen tabak ingevoerd, waarop dezelfde hoeveelheid tabak als op den ongeldig verklaarden t>on wordt ver strekt. STRIJDT IN DE WAFFEN SS MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. KEURINGEN. Het SS.-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS (Wiking), SS Pantzer Grenadier-brigade Neder land, SS-Pantzer Jager-kompagnle, Schevenin- gen, Landstorm Nederland en Germaansche SS in Nederland. 17.8.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18.8.44 8-12 uur, Utrecht, SS-Ersatzkommando, Niederlande, Nebenstelle, Vredenburg 19. 18.8.44 15-17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen IJl en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor «1e tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de te werkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere Inlichtingen en gratis reis biljet voor heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Utrecht, Vredenburg 19. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46. Enschedé, Hen- geloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatz kommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vijverberg 5. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Goed geca- moufleerd, houdt deze jonge SS-Pantsevgre- nadier de vijandelijke stellingen in het oog. (SS-PK-Pachnicke-O.-H.) Ds H. J. Barnouw. De Ned. Herv. predi kant te Woltersum ds. H. J. Barnouw, ver krijgt tegen 1 October a.s. emeritaat. Ds. Barnouw stond o.a. te Aardenburg en Zie- rikzee. Diamanten bruiloft. Maandag herdacht het echtpaar B. Jansen-van de Peppel te Sluis den dag, waarop het 60 jaar geleden ln het huwelijk trad. Nieuw wereldrecord snelwandelen. De Zweed Werner Hardmo verbeterde zijn eigen ■wereldrecord ln het snelwandelen over 2 Engel sche mijlen en bracht het van 13 min. 5.2 sec. op 12 min. 53.8 sec. dato, geopend. Ons Inziens véél te vroeg! Voet- baltemperatuur is het nog lang niet. Voetbal is overigens ook een.... wintersport!! Het volgen de jaar een „gesloten seizoen" van 4 maanden en het voetbal wordt automatisch naar de maan den verwezen, waar het thuis hoort.... Lust om te voetballen hadden de spelers zelfs niet. waaruit zou mogen blijken, dat de voet- balbesturen de spelers nog niet eens zoo'n reuze plezier doen om reeds ln den zomer wedstrijden te gaan organiseeren. NAC voetbalde Zondag tegen Longa.. Behalve van den jeugdigen linkervleugel Bouwmeester van Nunen, ging er van de Bredasche voorhoede weinig of niets uit, voornamelijk omdat de mid denlinie te ver achter bleef. Longa bleef daar door sterker en het was dan ook louter aan het goede werk van v. d. Linden en Kools te danken, dat het bij 0-1 bleef. Longa speelde met twee invallers. Het doelpunt werd in de tweede helft gescoord. De athletiek-vierkamp te Roosendaal voor Thor. Dinsdag werd te Roosendaal een vier kamp gehouden, waaraan Sprint uit Breda. Al liance en Thor uit Roosendaal en Achilles uit Bergen op Zoom deelnamen. Tal van nummers, vooral de loopnummers, brachten spannende momenten, zoowel bij de dames als de heeren. De 1500 m. heeren was voor van Dongen van Sprint, de 3000 m voor de Nijs van Thor, de 800 m. eveneens voor Thor (Hermans), terwijl de 4x100 m dames en 4x200 m heeren voor Sprint waren. In dezen kamp lag Thor tot en met den laatsten wissel vooraan. Toen moest van Staay voor Thor loopen en Ad Haagh voor Sprint. Het werd een formidabelen eindsprint tusschen deze twee; waarbij Ad Haagh den finish met een ge ring verschil voor van Staay passeerde. De tij den waren: Sprint 39.8 en Thor 39.9. De Olympische estafette heeren was voor Thor, terwijl bij de junioren Achilles meerdere malen een goede beurt maaïcten. De totaaluitslag is als volgt: l Thor 408.5 p., 2 Achilles 338.5 p., 3 Sprint 252 p., 4 AlMance 163. Gedetailleerde eindstand: Heeren: Thor 141, Sprint 119, Achilles 84, Alliance 48 p. Dames: Thor 90 p., Alliance 83 p., Sprint 78 p., Alliance 31 p. Juniores: Jongens: Achilles 105 p., Thor 91 p., Sprint 55 p. en Alliance 31 p. Meisjes: Thor 78.5 p., Achilles 66.5, Alliance 53 p. De Bossche tenniskampioenschappen. Van 16 t.m. 20 Aug. worden in het Woburnpark te Vught de tenniskampioenschappen van Den Bosch verspeeld. Er schreven voor deze wed strijden een honderdtal deelnemers en deelneem sters in, w.o. prominente Zuidelijke spelers als Pasteur, Lathouwers en Verhulst. Redder verdronken. Maandagmiddag is de 51-jarige gehuwde Jan Poot uit Nieuw- Vosmeer bij het redden van een drenkelinge in de kom van de Eendracht verdronken. De man hoorde te omstreeks 1 uur hulp geroep van een 20-jarig meisje dat aan het zwemmen was en tengevolge van spierkramp dreigde te verdrinken. Zonder zich te bedenken sprong P. gekleed te water doch hij werd daarbij vermoedelijk door een hartverlamming getroffen. Hij ver. dween spoedig ln de diepte, zonde dat hulp kon worden geboden. Zijn lijk is een uur latei- door middel van een dreg opgehaald. Het om hulp roepende meisje kon worden gered. Koorddanser van 9 meter hoogte gevallen. De amateur koorddanser Dupont te Geertruidenberg is van een 9 meter hoogen staalkabel gevallen, die twee hllschmasten verbond. In zorewekkenden toestand moest de man worden opgenomen. „Dc gouden stad" gestolen. Uit den Casino-schouwburg te 's Hertogenbosch is eenigen tijd geleden een copie van Veit Harlan's bekende film „De gouden stad" ge stolen. Ondanks alle nasporingen slaagde men er niet ln licht ln dezen diefstal te brengen. Thans heeft de directie een bedrag van duizend gulden uitgeloofd voor inlich tingen, welk den tot opsporing van de rol prent. Tegen verboden vestiging en verhuizing. Om paal en perk te stellen aan de vestigin gen en verhuizingen, die zonder toestemming van het Evacuatie-bureau plaats vinden zal een der komende dagen de verordening re gelende de aansluitingen op de gas- en licht- netten der gemeente Breda gewijzigd wor den. En wel in dien zin. dat geen aansluiting op deze netten zal volgen indien geen ver huis- of vestigingsvergunning van het Eva cuatiebureau kan getoond worden. Indien na afkondiging der betreffende wü_ ziging nog een verhuizing of vestiging bin nen de gemeente Breda plaats vindt zonder dat het Evacuatiebureau daarin gekend is. zal afsluiting van gas en licht volgen in het bereffende perceel. Deze maatregel wordt dan g-^roffen om dat gebleken is. dat de straffed. van het Kantongerecht niet afdoend zün. Concertenserie te Tilburg. De gen om Tilburg uit zijn muzikahl isoh te verlossen, zijn met- succes bekroond. In het komende seizoen zal het Maastrichtsch Stedelijk Orkest in deze stad acht concerten geven,'waaraan de bekende Nederlandsche solisten zullen deelnemen.

de Stem | 1944 | | pagina 1