VRIJE TOEGANG Amateur- Tabakstelers! TABAKSCENTRALE PAARD en WAGENS met KOETSIERS aan het station Waalwijk 17 Aug. 1944. GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaatse!. Distributiediensten LOCALE BERICHTEN PROV. AGENDA Een hoogst interessante rijdende tentoonstelling komt 4oo VAN 10 TOT 20 UUR. Deze tentoonstelling blijft slechts 1 dag Wilt U ook dit seizoen Uur tabak weer door onze bemiddeling laten verwer ken Geeft TJ dan ten spoedigste bi] ons op daar, volgens de nieuwe regie- Eng, aEe adressen vóór 1 (September a.s. geregistreerd! MOETEN zijn. Vanaf 28 Augustus kan dagelijks tabak bij ons worden ingeleverd. VAN COOTHLAAN 27, ROOSENDAAL WiPElQOORNSCHE MESSEN-EN STMlWAKNfABRIW VOOR DIRECT GEVRAAGD VOOR WERK BIJ MAASTRICHT. •vt Brieven aan TONGHRSGHEWEG 36, MAAS TRICHT, TE3JEF. 5Q2&. llff—OO Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. Het Eiland feuilleton van den groenen Afgod Vertaling nit het Doitsch van Redolph D. Allen i. Een schip vaart m den tropisch en nacht. Het loopt tegen den avond. De zee ligt glad en traag als een geweldige kom vol olie- dikken wijn. De zon staat boven den hori zon; de hemel, een wolkenlooze, met de duizenden kleuren, die op dezen breedtegraad voorkomen, volgeschilderde hemel, schijnt m het Westen te verbranden in een bloed- rooden gloed. Dit tooneel duurt slechts en kele minuten, maar het is iederen dag op schoon overweldigend en onbeschrijflijk De 'Anna Drews" stoomt lustig verder. Haar sterke machines geven haar een flinke snelheid. Het weer is totdusverre gunstig ge weest en het ziet er niet naar uit, dat net spoedig zal omslaan. de, kapitein, die deze route nu al jar£n lang kent, herinnert zich geen over went^ over den Oceaan, die zoo rustig verloo- £«^1£Uals de,zen- Ei' is reden tot tevreden- vvo«iv+D^areïb0VSn 18 een goed-betaalde ïiS?i?rd'kde bufcten voor de passa- gieis zun alle bezet en in Buenos Aires wach- DISTRIBUTRENIEUWS. Hongaarsche bloem voor kinderen. Door bemiddeling van het Roode Kruis is een hoeveelheid bloem uit Hongarije geimporteerd. Deze bloem zal in den vorm van een extra rantsoen beschikbaar worden gesteld voor kin deren, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet de bon „reserve C 70" of „reser ve b 70" vóór of op 19 Augustus a.s., tegen ontvangstbewijs, bij den detaillist worden inge leverd. Tusschen Ï7 September en 14 October a.s. zal men vervolgens op het ontvangstbewijs 500 gram bloem per bon ontvangen. Af beddingen-woordenboek in 23 talen. In samenwerking met de Duitsehe academie zal in Duitschland binnenkort een nieuw soort afbeeldingen-woordenboek verschijnen, waarin duizend in afbeeldingen voorgestelde woorden, met daarbij telkens een verklaring in 23 talen, een plaats hebben gevonden. In de oudheid kende men reeds vlammen werpers. De geschiedschrijver Thukydides een Griek, beschrijft vlammenwerpers, die tijdens den Peloponnesus-ooriog door de Deotenen, in het jaar 424 vóór onze jaar telling gebruikt zijn. Een lange houten buis, met ijzer beslagen, bezat aan één der uit einden een grooten ketel. Aan het andere eind bevond zich een ijzeren punt. Tijdens den" aanval was de ketel met gloeiende olie gevuld. Door middel van een blaasbalg werd de gloeiende olie verscheidene me ters ver uit den ketel „geblazen". Door de zen gloeienden olie was het den verdedigers der stadsmuren onmogelijk aldaar lang stand te houden. De aanvallers zelf bleven min of meer beschermd door de lengte der buis. Twee en half millioen gestolen. Twee postbeambten die postzakken per fiets naar Namen moesten brengen, werden te Gem- bloers door vijf mannen die in een auto kwamen aangereden, aangevallen. De aan vallers konden zich meester maken van de postzakken welke twee en half millioen francs bevatten. Jonge vrouw liet haai' kinderen door een hond ombrengen. Te Sao Paolo (Brazilië) werd de 21-jarige Maria Cardoso aange houden daar zij reeds twee kindermoorden op het geweten heeft. Sedert 7 jaar onder hield zij ongeoorloofde betrekkingen met een jongen man. Ten einde de gevolgen van deze verhouding voor haar familie te verbergen doodde zü reeds tweemaal de uit haar ge boren kinderen, welke zij dan koelbloedig door een reusachtigen hond liet opvreten. DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURG. Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen 10e Periode 1944. De distributiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bovenstaande bescheiden voor de inwoners van Middelburg zal geschie den ln het tijdvak van 14 Augustus t.m. 26 Aug. 1944. De uitreiking geschiedt volgens beginlet ter, geslachtsnaam van het hoofd van het gezin en is als volgt geregeld: Maandag 14 Aug. 1944 A CD, Dinsdag 15 Aug. B E, Woensdag 16 Aug. F G, Donderdag 17 Aug. H K, Vrijdag 18 Aug. L M. Zaterdag 19 Aug. I J, Maandag 21 Aug. O F, Dinsdag 22 Aug. Q R, Woensdag 23 Aug. S, Donderdag 24 Aug. T U V, Vrijdag 25 Aug. W X Y Z, Zaterdag 26 Aug. N. Men raadplege ook den op het inlegvel vermel den datum. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ook deze maal uitsluitend de nieuwe stam- ten al weer nieuw-geboekte vrachten. Dit jaar zou zün reederij zeker goede zaken maken. De zee glanst, alsof zy den gloed van vele vuren weerkaatst. De zon, die er plotseling merkwaardig plat uitziet, zinkt in de gladde zee. De nacht valt bijna zonder overgang. Van het achterschip komen plotseling zeld zame klanken overgewaaid* zij lijken op de muziek van een slecht-gestemde kindernar- monica. Men zou zeggen, dat iemand een oud geestelijk lied is gaan spelen. Nu zingt ook een stem mee, een hooge. kraaiende mannen stem. Direct daarop klmkt een dreunende bas; „Eens zal de Heer wederkeeren, de Zonen Israels zullen beven onder zijn wrekende hand. Hij zal gezeten zyn op de zon en zal recht spreken over allen, die zondig en vergaten, wat zij schuldig zijn aan God „Schuldig zijn aan God!" Hallelujah! Hallelujah! „Hij zal de bokken scheiden van de schapen» En Hij zal de rechtvaardigen leiden naar het dal, naai* het Dal der Zaligheid." Hallelujah! Hallelujah!" De muziek wordt bijna overstemd door de machtige bas. Hoog ernaast klinkt de ijlere stem. Generaal-veldmaar - schalk von Witzle- ben staat terecht voor de Volksrecht bank te Berlin. (Telefoto Hoffmann- Stapf). De Finsche gezant te Stockholm, Gri- penberg, is in Hel sinki aangekomen voor het voeren van besprekingen met den nieuwen minis ter van Buitenland- sche Zaken Enckel. (DNB) Lequerica, Spaansch ambassadeur te Vichy, werd minister van Buitenlandsche Zaken te Madrid. (DNB) Pavolini, de secre taris der republi- keinsch -fascistische partij is bij de actie van een „zwarte bri gade" in Piemont gewond. (DNB) kaart met het nieuwe inlegvel moet worden medegebracht, terwijl slechts personen, die in 't bevolkingsregister van Middelburg zijn inge schreven en in het bezit zijn van de door mijn dienst uitgegeven tweede distributiestamkaart, alsmede schippers die in het bezit zijn van een inlegvel met de letter D. kunnen worden gehol pen. Voor de inwoners van de gmeente St. Lau rens volgt een nadere publicatie. Zij, die niet op tijd verschijnen, zullen eerst bij de na-uitrei king worden geholpen. 134-o Ds. v. Herwijnen afgezet. De classis Tholen der geref. kerken heeft ds. W. van Herwijnen te Rilland-Bath ont zet uit zijn ambt. Een der voornaamste redenen was openbare scheurmakerij. Ds. v. Herwijnen, die in 1907 werd geboren en als hulpprediker te Vianen zijn loopbaan begon was sinds September 1935 predikant te Rilland. Noodlottige roekeloosheid. Drie personen uit Ovezande, die van het werk op het veld huiswaarts keerden von den een projectiel, dat zij meenamenè On derweg werd getracht dit projectiel te demon- teeren. met het gevolg dat het ontplofte, waardoor een hunner de 26-jarige C. Koens» vrijwel onmiddellijk werd gedood terwijl de beide andere personen K. en O. licht werden gewond. Vergadering Breede Watering. Vrijdagmiddag hield bovengenoemd Wa terschap te Goes een aie. vergadering van ingelanden, die slechts door 26 personen was bezocht. De voorzitter, de heer P. Dekker, deelde mee. dat een pl. verv. dijkgraaf nog niet definitief kan worden benoemd; tijdelijk treedt de heer M. Nieuwenhuise als zoodanig op. Kas en. boeken van den griffier werden bij de gehouden controle in orde bevonden. In Mei zijn de gewone aanbestedingen ge houden maar op dit oogenblik is niets gele verd. In den aankoop van grint is men niet geslaagd daar de prijs te hoog was. Wel is zuilenbasalt aangekocht, welke reeds gele verd is. Van den waarn. Commissaris der prov. kwam goedkeuring binnen op het besluit om bij dijkpaal 8 een gedeelte betonglooiing te vervangen door zuilenbasalt. Ook werd de verhooging der salarissen goedgekeurd. In verband mfet de bijzondere omstandigheden behoeven de doorpeilingen 1944 niet te wor den uitgevoerd evenmin als de peilingen aan de Zuidzijde van het waterschap. De kosten der noodig geworden afdam ming van een bepaald deel van het water schap zullen worden betaald door het bu reau Ontruiming. Nog deelde de voorzitter mee dat er een brief was binnengekomen van den oud-op zichter Belzer omtrent de scheidingslijn tus schen Br Watering en Wilh. polder, die volgens hem niet nieuw behoeft te worden aangebracht, omdat hij reeds in het ver verleden is vastgelegd. De voorzitter zei dat de schrijver zich vergist en stelde voor den brief voor kennisgeving aan te nemen. Dit geschiedde. Goedgekeurd werd het verslag 19431944 en vastgesteld de rekening over hetzelfde tijdvak. In verband met een schrijven van het prov. bestuur werden verschillende salarissen ver hoogd. wat een hoogere uitgaaf van bijna f 3000jaarlijks beteekent; tevens werd een nieuwe kindertoeslagregeling aangeno men. Hierna werd machtiging verleend aan 't bestuur zich te voorzien van jur. bijstand in zake de arbitrage van het geschil dat gere zen is tusschen de Br. Watering en de fa. Verjaal, die de herstellingswerken uitvoerde en thans zich beroept op de oorlogsclausule en 'n schadevergoeding vraagt van f 13.000. Zij die slaagden. Donderdag jl. werden te Terneuzen de examens gehouden van de ENSAID mode vakschool gevestigd te Utrecht. Voor leerares coupeuse slaagde onder meer Mej. M. Mee- sen, Hoefkensdijk. Het diploma coupeuse werd verworven door de dames R. de Vilder, G. Jonkheym, C. Vermorken allen te Kloos- terzande R. Hermans te Boschkapelle. A. Maas, Waterstraat, L. Dieleman Schudde- beurs. Voor costumiére slaagden de dames: A. de Maat M. Vervaet te St. Jansteen. T. Goosen, T. de Bruyn M. van Goethem, al len Noordstraat E. Buvse. Kloosterzande en M. v. d. Berghe Ossenisse. Goes. Rijkspostspaarbank. In Juli werd in het rayon van het Goesche postkantoor een be drag van f 250.280 bij de rijkspostspaarbank ingeschreven; f 60.762 werd er terugbetaald. Paard op hol. Doordat het schichtig werd sloeg in de Voorstad een paard dat voor een wagen van den landbouwer Claas was gespan nen, op hol en verwekte heel wat ontsteltenis. Eerst gingen twee melkwagentjes omver en stroomden zeventig liters vocht over de keien, vervolgens sloeg een hekwerkje dubbel, brak er een ruit bij een bakker en werd er een muur beschadigd. Eindelijk werd het ner veuze beest gegrepen en kwam er een eind aan dit avontuur. Hontenisse. GEMEENTE HONTENISSE Beplanting open vlakten. De burgemeester van Hontenisse maakt bekend: Ieder die nog iets te vorderen heeft in ver band met de beplanting van open vlakten in de gemeente Hontenisse en hiervoor nog geen vor- derin heeft ingedienJ, dient vóór 1 September a.s. zijn nota in tweevoud in te dienen ter ge meentesecretarie, afd. beplanting. Na dien datum binnenkomende nota's kunnen niet meer in be handeling worden genomen. 138-0 Kloosterzande, 10 Augustus 1944. N De burgemeester van Hontenisse C. J. VAN DER PIJL. Heinkenszand. Burgerlijke stand. Geboren: Jozef zv C. de Wael-Verdurmen; Pieternella dv L. Mo- reauw-Bek; Jacobus zv C. Priem-Capello; Pieter zv C. Moison-Rijk; Stephanie dv C. v. d. Borgt-Polderdijk; Catharina dv J. Carels- Moggre. Gehuwd; A. Geils 33 jaar enJ3. Kramp 32 jaar. Overleden: J. Vermeulen 46 j. M. Slmonse 10 jaar. Ma. Paauwe 65 jaar. Kloetinge. Burgerlijke stand. Geboren: Henny zv A. Keukelaar-Rottier. Overleden: Sonke C. 50 jaar. Gehuwd: van der Reest C, 63 jaar en Bakker G. 56 jaar. Middelburg. Geref. kerk. Aangenomen naar hier (2e missionair predikant te Magelang) ds R. W. Popma te Vreeland. Oostkapelle. Geref. kerk. Dr A. B. C. Hofland nam af scheid wegens vertrek naar IJsselmonde. MAANDAG 14 AUGUSTUS KloosterzandeGaai- en klepschieting van Willem Teil, om 16.30 uur. DINSDAG 15 AUGUSTUS Ciinge: Schieting bij Lowie van Duyse 15.40 u. Kloosterzande: Gaai- en klepschieting vau Willem Teil, om 15 uur. St. Jansteen: Schieting op de staande wip St. Jan, om 15 uur. UIT ONZE BRABANTSCHE OPLAGE PASTOOR V. d. BÏCKELAEE t In het ziekenhuis te Valkenswaard is op 61-jarigen leeftijd overleden de zeereerw, heer Pranciscus Alphonsus Raphael van den Bichelaer, pastoor te Borkel en Schaft. De overledene was na zijn priesterwijding in 1902 achtereenvolgens kapelaan te Beugen. Liessel Drunen en sinds 31 Maart 1922 pas toor te Borkel en Schaft. KAPELAAN H. KOOPMANS t Te 's-Hertogenbosch is plotseling overleden de weleerw. heer Henricus Gerardus Maria Koonmans kapelaan der parochie H. Antonius van Padua te 's-Hertogenbosch. Hij werd ge boren te Breda 27 Jan. 1906 priester gewijd 10 Juni 1933; kapelaan te Schijndel (Allerh. Rozenkrans) 18 Aug. 1933; 'kapelaan te Zee land 29 Nov. 1935, kapelaan te 's-Hertogen bosch (H. Antonius van Padua) 28 Aug, 1938. ARBEIDSONGEVAL TE TERHEIJDEN. Vrijdag had er op het Munnikhof te Ter- heijden een ernstig ongeluk plaats dat den landbouwer P. Leijten uit Beek het leven kostte Men was aldaar bezig grond te ver voeren op kipkarretjes, welke door een paard getrokken werden en waarbij L. geleider van het rnard was. „Dat is Jacobo weer", zegt dr. Walter Lang, die met Renate Thurwieser op het achterdek van het schip staat en met deze mooie jonge vrouw kijkt naar het schuimen de water, dat door de schroef van het schip omhoog wordt geworpen. „Hij zingt weer psalmen. Het is het gewone thema". „U bent er beter aan toe dan Ik. U verstaat wat hij zingt. Ik ken geen Spaansch." „In dit geval is dat niet zoo erg. In de liederen van Jacobo is niet veel moois te be luisteren." „Het zjjn geestelijke gezangen", he „Ja, zooals altijd. Het gaat over het Laat ste Oordeel en zoo. De man doet dit al jaren. Voor hij aan boord kwam. werkte hij op de kade; daar noemden zij hem den „bijbelzan- ger". Hij werd uitgelachen, maar hij zelf neemt de zaak zeer ernstig op. En dien klei nen zwarten Benjamin heeft hij flink aange stoken „Niemand kan den Rechter ontgaan, Hallelujah! Hallelujah! Gelukkig hij, die zit aan zijn rechterhand, Hallelujah! Hallelujah! Juffrouw Thurwieser kijkt op. Hoewel het nu geheel nacht is geworden, een nacht zon der maanlieht, ziet de man, die naast haar staat, toch ieder détail van het mooie ge laat. Sterker dan ooit haat hij op dit mo ment een man, dien hij overigens in het ge heel niet kent. die in de buurt van Buenos Aires woont en die den klankrijken naam Riccardo Gomez di Vamtillos draagt. „U zult nu toch wel spoedig Spaansch moeten leeren." zegt hij zonder bepaalde aanleiding. „Natuurlijk wat ik zeggen wou: waar zijn wij op het oogenblik eigenlijk?" „Over drie dagen zullen wij ons reisdoel bereiken „Dat is geen al te nauwkeurige plaatsbe paling, vindt u ook niet?" „U vergeet, dat. ik arts ben en geen scheeps officier." .Dat is waar." Uit de ruimen in de „Anna Drews" klinkt het gelijkmatige stampen der machines. Het zingen is opgehouden; toch weet iedereen aan boord, dat de Spaansehe matroos Jaco bo Alvarez nog niet naar zijn kajuit is ge gaan, maar dat hij met den geweldigen ne ger Benjamin onder den vrijen hemel in den Atlantische nacht zit en hem vertelt, dat er op zekeren dag teekenen aan den hemel zul len zijn, die den ondergang der wereld zul len aankondigen. De aarde zal beven. Landen zullen wegzinken in de zee en andere zullen boven komen. Sterren zullen in zee vallen, de hemel zal zich openen en tusschen vurige wolken zal de Rechter over goeden en boozen fezeten zijn. Jacobo gelooft hier stellig aan; ij heeft het van kindsbeen af zoo gehoord van zijn moeder. Hij is overigens een prima matroos. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2