Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie AMERIKANEN TEN NOORDEN VAN ALENCON. KORT NIEUWS: NEERLANDÏA-PERS 84e JAARGANG B MAANDAG 14 AUGUSTUS 1944. No. 18065 1 BLAD Ahoiuicmcruen bttuicuiaiW bü vüorüiibeiaUrm per kwartaal 2.73. franco per post f 3 45>| ijper weelt (uisluitend bi] nlet-postbestellthg) ïl cciiL Losse nummers 6 cent, Bewijsnum- *ner* 6 cent. Bijkantoren te; Roosendaal, telefoon 2480: Bergen op Zoom. telefoon S2i; Waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 22S6: Holst, telefoon tos. Verschijnt eiken werkdag. Adv. geheele oplage 1-10 mm., kolorn *2 mm., 2.00. elke r aard uit N -Br. uttsl. Br. ed. resó. 1.70 en 17 et., ld. Zeeuwsche ed, vesp 80 c. en a'c. Reel meer 20 c adv. vat» plaafsei zie lariel Inzend op adv.. welke de uitgever» te hunner beoordeelmg niet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd Strijd oin St. Malo duurt voort. Rus sische aanvallen in Letland, aan den Weichsel en bij Bialystok. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 13 Aug. iDNBl Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan het front ter weerszijden van de Ome en ten Zuiden van de Vire heeft de vijand talrijke afzonderlijke aanvallen uitgevoerd, die tot verbitterde gevechten leidden en die trootendeels afgeslagen werden. Om verschel- ene penetratieplekken wordt nog gestreden. De gevechten in het gebied van Alengon hebben zich nog meer naar het Noorden verplaatst en zijn toegenomen in omvang en felheid. Na krachtige luchtaanvallen zijn de Ame rikanen opnieuw overgegaan tot den aanval op St. Malo. Wederom werden zü na felle •be vechten, waarbjj onze kust- en luchtafweer- artillerie doeltreffend ingreep, bloedig afge slagen. In de stad doorgebroken vijandelijke troepen werden in een tegenaanval terugge worpen, gevangenen werden binnengebracht. Beveiligingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten Westen van Le Havre een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken ge bracht en een tweede zwaar beschadigd. Ma rine-afweergeschut en beveiligingsvaartuigen hebben boven de kust van West- en Zuid- Frankrijk 15 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. In net Fransche achterland werden 102 ter roristen in den strijd gedood. Het vergel- dingsvuur op Londen duurt voort. In Italië zijn. geen gevechtshandelingen van grooteren omvang voorgekomen. In het Oosten zijn tusschen het bron- gebied van de Proeth en de groote bocht van den Weichsel verscheidene aanvallen der bolsjewieken afgeslagen, waarbij tal- - rijke tanks werden vernield. Formaties slag vliegers ondernamen ten Westen van Ba- ranof, doeltreffende aanvallen op bolsje wistische tanks en colonnes voertuigen. Ten Noordwesten van Bialystok werden nieuwe doorbraakpogingen van ruim 10 bolsjewistische divisies infanterie in harde gevechten opgevangen. Aan het Letlandsche front heeft de vijand ook gisteren weer op talrijke plaatsen tever geefs aangevallen. Alleen ten Zuidwesten van net Meer van Pskof kon hij zijn penetratie- gebied uitbreiden. Zware gevechten duren hter voort. Na een aanval overdag van Amerikaansche bommenwerpers op de stad Metz hebben, vrij zwakke Brifsche formaties vliegers in den nacht bommen geworpen op Brunswijk, Hil- desheim, Ruesselsheim en Kiel. Door nacht- jagers en afweergeschut werden 58 terreur- bommenwerpers neergeschoten." Doorbraakpogingen tusschen Vire en Mortain. Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag luidt: „Ten Zuidoosten van Caen en aan weerszij den van de Orne werden krachtige plaatselijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In den sector ten Zuiden van Vire Mortain zette de tegenstander zijn doorbraak pogingen den geheelen dag voort. Door onze on middellijk ondernomen tegenaanvallen kon hij echter op geen enkele plaats belangrijke terrein winst behalen. Hevige gevechten zijn nog gaan de. Ten Noorden van Le Mans heeft de vijand zich versterkt en streeft hij er naar door een aanval naar het Noorden in den rug van ons hoofd front te stooten. Om Alencon zijn hevige ge vechten ontbrand. Het dappere garnizoen van St. Malo sloeg ook gisteren weer alle vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten met groote verliezen voor den tegenstander af. Duikbooten brachten voor de kust van het invasiegebied en in andere zeegebieden vier vrachtschepen van tezamen 22.000 brt. en twee mijnenvegers tot zinken. Drie andere schepen en een torpedojager werden getorpedeerd, drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het gebied van Groot-Londen ligt dag en nacht onder zwaar vergeldingsvuur van de V. 1. Uit Italië wordt geen melding gemaakt van gevechtshandelingen van beteekenis. Iti het Oosten werden hernieuwde aanvallen der Sovjets bij Sanok en Mielec na harden strijd evenzeer uiteengeslagen als in de groote bocht van den Weichsel ten Westen van Baranof en ten Zuidoosten van Warka. Een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stuk geschoten. Ten Noordwesten van Bialystok werden her nieuwde doorbraakpogingen der Sovjets door onze pantserformaties verijdeld. In een pene- tratieplek zijn de gevechten nog aan den gang. Aan het Letlandsche front werden voortduren de aanvallen der bolsjewisten, die door pantser wagens en slagvliegtuigen werden gesteund, in hoofdzaak afgeslagen. Plaatselijke penetraties afgegrendeld. Ten Zuidwesten van het Meer van Pskof kon de vijand na verbitterde gevechten, die met groote verliezen gepaard gingen, eenig terrein winnen. Aan het Narwafront bleven aan vallen der Sovjets zonder succes» Amerikaansche bommenwerpers ondernamen terreuraanvallen op Zuidwest-Duitschland. Voor al in de steden Straatsburg Saarbruecken en Muelhausen ontstond schade in woonwijken en aan cultuurmonumenten. De Straatsburger dom kerk werd beschadigd. Des nachts viel een vrij zwakke formatie vij andelijke storingsvliegtuigen de Rijkshoofdstad aan. Elf terreurbommenwerpers werden neerge schoten." Omsingelingsbeweging van Alengon naar Falaise BERLIJN (Interinf). De met sterke strijdkrachten van Le Mans uit in noorde lijke richting ondernomen Amerikaansche aanval bereikte Vrijdag de stad Alencon en won daarenboven nog terrein in noordelijke richting. Deze operatie doet duidelijk het plan uitkomen om door een grootscheepsche omsingelingsbeweging de in Normandië lig gende Duitsche formaties te omsingelen en te vernietigen. De Canadeezen op den weg naar Falaise konden echter nergens in noemens- waardigen omvang eenige terrein winnen daar de Duitsche versperringslinies overal doeltreffend bleken te zijn. Voorts ontbranden hevige gevechten aan de vooruitspringende böcht in het front tus schen het gebied van de Vire en het gebied van het plaatsje Mortain. De Amerikanen hadden hier talrijke batterijen geconcen- tereerd. die de Duitsche hoofdgevechtslinies verscheidene uren lang onder hevig trom melvuur namen, 's Middags ondernamen daarop twee tankdivisies en de strijdkrachten van drie gemotoriseerde infanteriedivisies 'n aanval op de Duitsche linies. Na harde heen- en weergolvende gevechten gingen tenslotte de plaatsen Sourdeval en Mortain verloren. Nieuwe aanvallen op de thans ten Oosten van de plaatsen loopende stellingen wei-den afgeslagen. Aan het Loire-front trok de Duitsche lei ding de ten Noorden van de rivier liggende beveiliglngstroepen bij Angers en Nantes tot op den zuidelijken oever van de Loire terug. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zaterdagnacht in het gebied van Alencon het door den tegenstander bezette plaatsje Le Mèle sur Sarthe bestookt, waarbij zware ontploffingen en branden in Amerikaansche troepenonderkomens en concentraties voer tuigen ontstonden. Enkele uren later werd een aanval gericht op Alencon waar de vijand sterke troepenformaties, pantsereen- heden en gemotoriseerde strijdkrachten had samengetrokken. Dr. Goebbels tot de boerenleiders BERLIJN (DNB) Dr. Goebbels heeft de voor een werkbespreking in Berlijn aan wezige boerenleiders ontvangen. In een toe spraak zeide de Rijksminister o.m.: „Naast den arbeid voor de oorlogsproductie hangt het succes van onze geweldige krachtsinspannin gen hoofdzakelijk af van de bereidheid van den Duitschen boer om zijn uiterste krachten in te spannen om onze voedselvoorziening te waarborgen en zoodoende de eerste voor waarde voor het zegevierende einde van de zen lotsstrijd te vervullen." Voorts sprak de minister over de voelbare verliezen aan ge bied, die Duitschland in de afgeloopen twee jaar heeft moeten aanvaarden en die van zelfsprekend ook van invloed zijn op de voed selvoorziening. „Duitschland kan nu niet meer uit een overvloed putten, doch moet veeleer al zijn vlijt en zijn geheele organi satietalent in den strijd werpen om de ge stelde taak te vervullen. De eerzucht van de Duitsche boeren moet er op gericht zijn er voor te strijden, dat het front en het wer kende vaderland nooit en onder geen omstan digheden het dagelijksche brood missen." In verband met het feest van Maria Tenhemelopneming zal ons blad morgen, Dinsdag, niet verschijnen STRIJDT IN DE WAFFEN SS MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. KEURINGEN. Het SS.-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-brigade Neder land, SS.-Pantzer Jager-koinpagnie, Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 14.8.44 16—18 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15.8,44 8—12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15.8.44 1618 uur, Arnhem, Café Royal. 16.8.44 8—12 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 8—13 unr, Amsterdam, Dam 4. 18.8.44 8-12 uur, Utrecht, SS-Ersatzkommando, Niederlande, Nebenstelle, Vredenburg 19. 18.8.44 15-17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangs- lager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de te werkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reis biljet voor heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Utrecht, Vredenburg 19. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46. Enschedé, Hen- BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Dag en nacht geloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatz- staan de mannen in de voorste loopgraven kommando Niederlanden, Den Haag, Korte gereed, om den stormloop van den vijand af- Vüverberg 5. breuk te doen. (SS-PK-Truöl-O.-H.) Bisschoppelijk schrijven over de voedselvoorziening In de kerken van het Bredasche diocees is Zondagmorgen het volgende schrijven voorgelezen van Z. H Exc. Mgr. P. A. W. Hopmans. Bisschop van Breda: „Den laatsten tijd heeft de voedselvoorzie. ning in ons land met steeds toenemende moeilijkheden te kampen. Door verschillende oorzaken worden de oogstopbrengsten gelei delijk minder ook wijl door de omvangrijke inundaties groote. voor de voedselvoorziening belangrijke gebieden voor de productie ver loren zijn gegaan. Door den ernst van den toestand hiertoe genoodzaakt, gevoelen wij ons verplicht ieder, die op welke wijze ook bii de voedsel voorziening betrokken is, op het volgende te wijzen: Ten aanzien van de voedselvoorziening kunnen twee groote groepen onderscheiden worden. Op de eerste plaats de bevolking van het platteland, op de tweede plaats de bevolking van de groote bevolkingscentra, die bii honderdduizenden in onze groote ste den samenwonen. De omstandgheden waaronder deze beide groepen thans moeten leven, zich van de eerste levensbehoeften, n.l. van voedsel moeten voorzien, zijn wel geheel verschillend In tegenstelling met de bevolking van het platteland, die door middel van zelfverzor- ging en op andere wijze veelal in de gelegen heid is zich een zekere aanvulling te ver schaffen zijn de bewoners der groote steden uitsluitend of nagenoeg uitsluitend aange wezen op de voedselrantsoenen, welke op distributiebonnen verkrijgbaar worden ge steld, Deze rantsoenen, welke toch wel ais minimum rantsoenen moeten worden be schouwd en die dus nauwelijks voor verla ging vatbaar zijn, wil men onze bevolking niet aan ondervoeding of zelfs verhongering blootstellen, zijn rechtstreeks afhankelijk van de hoeveelheden welke door de Neder- landsehe instanties voor de voedselvoorzie ning beschikbaar kunnen worden gesteld. Nu hebben ons mededeelingen bereikt, waaruit blijkt, dat den laatsten tijd, speciaal de laatste maanden, door de betrokkenen in het algemeen bij de uitvoering van de voor de inlevering noodzakelijke regelingen, niet meer voldoende medewerking wordt verleend. Hebben we reeds eerder gewezen op de ontoelaatbaarheid van den zwarten handel en den daaruit voortvloeienden woeker, thans meenen we den landbouwers met nadruk er op te moeten wijzen, dat ze verplicht zijn. redelijke hoeveelheden van de door hen ge oogste producten ter beschikking te stellen van de hiervoor aangewezen Nederlandsche instanties. Slechts deze instanties toch zijn in staat een eerlijke en rechtvaardige ver- deejing der dringend noodzakelijke levens middelen over de geheele bevolking van ons land, in het bijzonder ook over de minderbe deelde inwoners onzer steden, tot stand te brengen. Wij vertrouwen, dat onze landbouwers, op wier bekende welwillendheid wij' een beroep doen in het belang der Nederlandsche be volking, onze welgemeende wenken zullen opvolgen en door de gevraagde levering ook de inwoners der steden van het dringend noodige voedsel zullen voorzien Gaarne betuigen we U onzen hartgrondi- gen dank voor Uwe volgzaamheid vooral in deze benarde tijden, die ook voor ons zeer zwaar zijn". Ook ih het Bossche diocees is over het zelfde onderwerp een bisschoppelijk schrijven met gelijke strekking .voorgelezen. Bisschoppelijke waarschuwing. Over het misbruiken van een bijzondere devotie. Men schrift ons uit Haarlem: Het Mededelingenblad voor Priesters, te vens officieel orgaan van het Bisdom Haar lem, „Sint Bavo publiceert in het nummer 1136 van 6 Augustus 1944 de volgende Bis schoppelijke waarschuwing: „Alle geruchten, voorspellingen enzoo- voorts, die men nu hier, dan daar kan hoo- ren betreffende Zuster Lucia van de Zeven Smarten in het Spaansche klooster te Tuy, zij zou gestorven zijn en zooveel maanden na haar dood zou het vrede worden enzoo- voorts, al deze geruchten en voorspellin gen vmden geen enkele bevestiging. „Men zal doe doen, de devotie tot Onze Lieve Vrouw van Fatima vrij te houden van allerlei sensaties en fantasieën. Het kan deze devotie slechts schaden en het wezenlijke, waar het om gaat, namelijk verbetering van leven en eerherstel, op den achtergrond dringen. ,Dat is zeer zeker niet de bedoeling. Noch van Maria, noch van haar die door de Al lerheiligste Maagd werd geroepen als haar heiaute." REIST NIET ONNOODIG! 's-GRAVENHAGE. (A.N.P.). Een der redacteuren van het A.N.P.. die getuige was van de beschieting- van een trein waarbij dooden en gewonden vielen heeft een relaas geschreven over de verschrikkelijke oogen- blikken, die de passagiers moesten door maken. „Nog steeds begrijp ik niet, zoo eindgt zijn verhaal, dat ik zoo zonder lichamelijk leed deze vuurproef heb doorstaan. Wie dat heeft meegemaakt stapt, zoolang deze strijd duurt, niet meer voor een plezierreisje of familie bezoek in een trein, noch stelt hij ziin ge zinsleden aan dergelijke gevaren bloot. De waanzin in de oorlogvoering doet zich hier gelden. Hier is immers elke menschelijk- heid zoek ongeacht het doel dat wordt na gestreefd. En toch zijn. er duizenden die zich nergens aan storen eii de treinen bevolken, alsof er geen gevaren dreigen. ..Waarom ben ik toch met m*n kind op reis gegaan!". Nog hoor ik het de moeder, knielend naast het ontzielde lichaam van haar dochter uit roepen. Wacht U dan toch niet voordat het voor XJ te laat is. De kruik gaat te water tot ze breekt Beschermt Uzelf tegen gevaren die dreigen in dezen verschrikkelijken oor logstijd. Blijft thuis. Ook U dreigt op reis leder oogenblik ernstig gevaar". MARIA TENHEMELOPNEMING. „Maria, die es te hemel gevaren met siele, met live", zoo meldt de apostel Thomas aan zijn ambtsbroeders hl het mysteriespel „Die sevenste Bliscap van Onser Vrouwen". De christelijke verbeelding der Dietsche Middel eeuwen, aansluitend bij de oeroude overle vering. schiep zoo het pendant van het bijbelsch verrijzenisverhaal onzes Heeren ter eere van Zijn Moeder. Zich staag bezinnend op de geheimen der verlossing en de weder geboorte van het menschelijk leven, die in het middelpunt van zijn aandacht stonden, overwoog de Middeleeuwsche mensch de waardigheid der Vrouwe die Moeder Gods mocht zijn en niets leek hem gepaster en natuurlijker dan dat zij, die zoo .nauw met haar goddelijken Zoon verbonden was in leven en dood ook bü het sterven deelde in Zijn zege. Het is nu nog, bij de verstrooiing onzer aandacht in het moderne leven, in een tijd van zorg, die doet uitzien naar een ver heven houvast voor gedachte en gedraging, het is nu wéér een troost en geestelijke ver- frlssching te wijlen aan de heldere bron dezer vrome volksverbeelding „uut minne". De kerkelijke liturgie van dezen feestdag- waarmerkt het volksgevoelen en de traditie: „Verheven is de Heilige Moeder Gods boven de koren der Engelen in het hemelrijk", zoo zingt zij en als een verklaring legt zij ónzer Vrouwe zelf deze woorden uit het boek dei- Wijsheid in den mond: „Overal zocht ik een rustplaats en in 's Heeren erfdeel wil ik verblijven". Dit diep verlangen eener zoo uit verkorene werd in de ten hemel opneming, vervuld. Vervuld werden hierin tevens zoo vele Christus-woorden over het loon dei- rechtvaardigen, welke alle waarden en wijs- heden der wereld in haar tegendeel schijnen te doen verkeeren. Hier werd verheven, die onbekend was en gering leek. Hier werd gekroond en juichend ingehaald, die dienst baar was haar leven lang; geroepen om te heerschen, die zonder heerschzucht was, geroepen tot schatbewaarster die nooit rijk dom had gekend. Verbijsterend en verheu gend. Zoo zuiver was Maria van al onze ijdel- heden, zoo sterk in de trouw aan haar roe ping dat bij haar binnenkomst in het Rijk van 'haar Zoon, Tronen, Heerschappijen, Overheden Machten en Krachten tesamen met alle Engelen, Aartsengelen. Serafijnen en Cherubijnen, spontaan voor haar hebben gebogen, die toch niets anders was en wilde zijn dan een „dienstmaagd des Heeren". Heeft zij zichzelf niet verwonderd, toen dit aan haar geschiedde? Maar zij heeft dezen roem zooals eenmaal de smaad van Bethle hem en Golgotha aanvaard in het eene, voor altijd beslissende: „Mij geschiede naar Uw woord". Daar was geen aarzeling in Maria. Even eenvoudig als zij het voorrecht en den last aanvaardde van haar verheven moeder schap even edel moet zi) wel bezit hebben genomen van haar- hemelsche voorrechten. Zoo was zij geadeld door Gods genade. Wie zich nog tot de rust en de stilte der overweging weet te keeren, zooals Maria en méér dan Martha bezorgd om hetgeen ons immer wezenlijk hekommeren moet zal bü dit kerkelijke feest de kracht en vreugde putten, zoo noodig soms voor de verdere pel grimage temidden van de beslommering en spanning van den tijd naar het ook voor ons verhoopte hemelrijk. Dr. Goerdeler gearresteerd BERLIJN (DNB) De voormalige burge meester van Koningsbergen en daarna eerste burgemeester van Leipzig b.d., dr. Goerdeler die sedert den 20sten Juli door de Duitsch politie wegens medeplichtigheid aan den aan slag op Adolf Hitler gezocht wérd, is gearres teerd. Eenige dagen geleden vond de politie een spoor, dat door andere aanwijzingen ge completeerd. werd. Dit spoor leidde Zateraa; tot de arrestatie van den gezochte, welke ir. Oost-Pruisen niet ver van de grens verricht werd. Radiotoespraak van Roosevelt STOCKHOLM, (D.N.B.). President Roo sevelt heeft volgens Reuter, Zaterdagavonc in de haven van Seattlle aan boord van eer daar voor anker liggenden torpectobootjage' een radiorede uitgesproken, waarin hii. spre kende over zijn reis op den Stillen Oceaan zeide niet te* kunnen voorspellen, wanneer de oorlog in het Verre Oosten of in Europ.' zou eindigen. Ruim een millioen Amerikaan sche soldaten strijden heden op het oorlogs- tooneel van den Stillen Oceaan. In zijn rede wees Roosevelt verder op de beteekenis van de betrekkingen tusschen óp Ver. Staten en Canada en vermeldde dat de groote verkeersweg, die van de Ver. Staten over Canadeesch gebied naar Allaska leidt, practisch gereed is. Voorts verklaarde hij. dat de nieuwe voorposten in het gebied van den Stillen Oceaan, tevens voor de bescher ming van den handel van belang zijn aan gezien zij gelegen zijn op den weg naar Australië. Nieuw Zeeland en andere naties die zich ontwikkelen. Midden- en Zuid- Amerika moeten eveneens „veilig gemaakt worden tegen een aanval uit het Zuiden van den Stillen Oceaan", evenals de Ver Staten veilig zijn tegen een agressie uit het Noorden der Stille Zuidzee. De regeering-Bonomi heeft besloten ook de Koninklijke Italiaansche Academie te ontbin den. (DNB) In West-Indië moet als gevolg van tonnage- en afzetmoeiUjkheden drie vijf de deel van den bananenoogst van dit jaar verbrand worden. (DNB) Heden en Dinsdag moet verduisterd worden van 21 uur tot 6.30. Maan onder 18.30, op, Dinsdag 2.47. Nieuwe maan Vrijdag 18 Aug. Maan onder, Dinsdag 19.22, op, Woensdag 3.40

de Stem | 1944 | | pagina 1