VRIJE TOEGANG DISTRIBUTIENIEUWS. JEUGDBEWEGING, aan het station Waalwijk 17 Aug. 1944. VLEKKEN gaan moeilijk weg. NIEUWE REGELING VOOR GROENTENHANDEL. Centralisatie Tan den aanvoer en spreiding. Niet veel fruit te verwachten. Strengere controle on levering. •s-Gravenhage (ANPW Het is noodzakelijk ge- Weken de groenten- en fruitvoorziening geheel in handen van 't bedrijfschap voor groenten en iruit te leggen, nu door den langdungen oor logstoestand een geregelde voorziening vooral van de grootere bevolkingscentra vaak niet mogelijk bleek. Alleen op deze wijze, waarbij elk rechtstreeksch contact van de veilingen niet den handel wordt verbroken zal het mogelijk zijn met de ter beschikking staande producten en de voor spreiding beschikbare vecvoersmid- delen de algemeene voedselvoorziening onder deze omstandigheden naar behooren te dienen. Tot deze centralisatie van aanvoer en spreiding die zeer binnenkort in werking zal treden, is eerst besloten nadat met de Duitsche autoritei ten ten opzichte van de te exporteeren hoeveel heden zoodanige overeenstemming was bereikt, dat vaststond, welk kwantum bestemd is voor export en over welke overblijvende hoevèelhe- den ten behoeve van de eigen voedselvoorzie ning kan worden beschikt. Het systeem van ex port van een zeker percentage van de per veiling aangevoerde hoeveelheid is hiermede^ komen te vervallen. Een grootere aanvoer tér veiling brengt dus niet automatisch een ruimeren ex port met zich mede. De voor het binnenland bestemde hoeveel heden zijn van dien aard, dat, indien zoowel de teler, de veiling, dé handel als de consu ment bereid zün de noodige medewerking te verleenen, een eenigszins draaglijke voorzie ning van groenten en fruit in den lande kan worden verkregen. Men mag evenwel van deze centralisatie geen al te hooge verwachtingen koesteren, vooral niet, als men in aanmerking neemt den steeds minder wordenden oogst van tuinbouwproduc ten door gebrek aan meststoffen en arbeids krachten, waar tegenover staat een nog steeds grootere behoefte aan deze producten bij den consument. Ook het vervoersprobleem valt niet te onderschatten. De illegale handel en de hier uit voortvloeiende clandestiene export zullen in den vervolge onmogelijk gemaakt moeten wor- deii. Wat de voorziening met versch fruit betreft, deze zal niet zoo kunnen zijn als men zich zou wenschen, vooral ook door de 30.000.000 kg. fruit, die per jaar noodig zijn voor de volks behoefte aan jam. AHer medewerking ingeroepen Een reeds vorige jaren toegepaste centralisatie van den afzet van fruit en verschillende soor ten groentèh. hoofdzakelijk stapelproducten, werd uitgevoerd door het aan- en verkoopbu reau van tuinbouw- en sierteeltproducten, ter wijl de leiding en verantwoording hiervoor be rustte bij het bedrijfschap. Thans is ook de uitvoering der werkzaamhe den, verbonden aan de totale centralisatie ,aan dit bureau opgedragen. Voor uit uitvoering van dezen noodmaatregel wordt de medewerking van alle betrokken groepen ingeroepen. Het ligt niet in de bedoeling iets blijvends te BCheppen. Integendeel, als straks de toestanden weer normaal worden, zullen ook deze maatrege len ongedaan worden gemaakt en.zuilen ioow» de veilingen ais de handelaren in hun normale functie worden hersteld, zeer zeker ook ten ge- noegen van den consument. Van de telers van groenten en fruit wordt verwacht, dat beter dan voorheen wordt vol daan aan de verplichting tot veilen van de producten. Dit is niet alleen hun plicht, maar zij diepen ook te weten, dat hierop bovendien een strengere controle zal worden gehouden. De teler-kleinhandelaar zal zich eveneens heb ben te onthouden van ongeoorloofde handelin gen, te meer daar thans bij verordenong de mo gelijkheid is geopend om hem bij gebleken overtreding zijn bevoegdheid tot handelen te ontnemen. Er dient met den meesten nadruk afkeuring uitgesproken te worden over de han delwijze van die telers, die onder de valsche mom van vaderlandsliefde hun producten aan consumenten verkoopen tegen woekerprijzen, waarbij deze vaderlandsliefde alleen bestaat in het spekken van de eigen portemonnaie. Wenscht men den consument uit eigen plaats te helpen, dan zal men dit moeten doen op een ongeoorloofde wijze en tegen geoorloofde prij zen. Hieromtrent kan men bij het bedrijfschap en op de veiling de noodige inlichtingen ver krijgen. Werkt in dezen tijd allen mede om den Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: j. v. Groenendael. Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: w. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Braker, Breda. goeden naam van den tuindersstand in Neder land te behouden. Van de veilingen van groenten en fruit wordt verwacht, dat ook zij begrip toonen voor de moeilijkheden van dezen tijd. Aan den gang van zaken op de veiling wordt, wat den aanvoer der producten betreft, niets veranderd. De kwali- teits- en sorteeringsvoorschriften blijven zonder meer gehandhaafd en het is en blijft de taak der veilingen voor de goede uitvoering ook verder zorg te dragen. Ook in de prijszetting wordt niets veranderd.Deze zal, evenals de nadere instructies in dezen, zooals gebruikelijk wekelijks worden m egedeeld. Alleen in den af zet komt een geheele verandering: elk recht» streekath contact met den handel wordt tijde lijk geheel verbroken. Voor zoover export wordt opgelegd komen de hiervoor bestemde hoeveel heden, zooals tot nu toe, in handen van den exportleider, die voor verdere verdeeling zorg draagt. De geheele voor het binnenland bestemde aan voer komt thans in handen van het bedrijfschap voor groenten en fruit, hetwelk de uitvoering der werkzaamheden heeft opgedragen aan het aan- en verkoopbureau, van tuinbouw- en sier teeltproducten. Helpt, vooral in den beginne, naar beste krachten mee om de moeilijkheden, aan deze centralisatie verbonden, zoo goed mo gelijk te overwinnen. Ook de Nederlandsche groenten- en fruitveilingen hebben een naam op te houden. Van de grossiers en commissionnairs in groen ten en fruit wordt het noodige inzicht in de- fcen voor hen wellicht minder aangenamen gang van zaken verwacht. Nü deze kwestie echter in het algemeen belang haar beslag heeft gekre gen, moet op een loyale medewerking gerekend kunnen worden. Voor de commissionnairs en vele grossiers zijn tevens commissionnairs - is er 'n regeling getroffen, waarbij zij zelfs méér nog dan vroe ger worden ingeschakeld. Het is aan 't beleid van de eigen vakgroep overgelaten de werk zaamheden en baten naar eigen inzicht zoo billijk mogelijk te verdeelen. Dat dientengevolge op een volledige medewerking wordt gerekend en ongewenschte handelingen achterwege die nen te blijven, mag wel als vanzelfsprekend worde^ beschouwd. Wat de grossiers betreft: ook hun belangen zijn in de nieuwe regeling voldoende gewaarborgd. Wel is het rec&tstreeksche contact met de vei lingen tijdelijk verbroken, maar in de consump- tiegebieden blijft de grossier geheel ingeschakeld Daartoe vormt de vakgroep de noodige gros sierscombinaties of wel „groco's", waarvan de door .het aan- en verkoopbureau op de veilin gen verkregen producten worden gezonden. De verdeeling onder den kleinhandel geschiedt in overeenstemming en volgens de instructies van het plaatselijk verdeelingskantoor (PVK) zooals dit tot nu toe reeds gebruikelijk was. De groco's zullen derhalve in rechtstreeksch contact komen met 't aan- en verkoopbureau en van haar mede werking zal het derhalve voor een groot gedeel te afhangen of nieuwe wijze van afzet en spreiding naar behooren zal slagen. Ook de groothandel mag in dezen het^ vertrouwen niet beschamen. Van de kleinhandelaren in groenten en fruit wordt verwacht een voortgaan op den bekenden weg van distributie, evenwel alleen voor zoo ver deze weg goed bewandeld werd.. Dat diege nen, die wellicht „zwarte paden" hebben bewan deld, in dezen op hun schreden zullen moeten terugkeeren, willen zij hiervan niet de schade lijke gevolgen ondervinden, zal wel niet verder behoeven te worden aangetoond. De DAfiitiA^k kloinj>an<lelaatjxiordt door de nieuwe regeling slechts in zooverre aangetast, dat ook voor den kleinhandelaar de. recht- streeksche aankoop op de veilingen komt te vervallen. Teneinde evenwel het karakter van den op de veilingen koopenden kleinhandel ook voor de toekomst te behouden zullen door de vak groep op de daarvoor in aanmerking komende veilingen combinaties van kleinhandelaren „kleinco's" in het leven worden geroepen, die van het aan- en verkoopbureau ter veiling haar aandeel in de te verdeelen producten zullen ont vangen. De producten worden dan onderling volgens de gegevens van het PVK verdeeld. De financieele regeling, zooals deze tot nu toe gold- blijft beliouden. In de marge komt derhalve geen verandering. Ook de kleinhandel zal bij zijn moeilijke taak 2ijn medewerking zeker moetenf verleenen. Voor de nieuwe regeling en de daaraan ver bonden gevolgen moge thans niet alleen een beter inzicht, maar ook een grootere belang stelling en medewerking bij alle—daarbij be trokken instanties zijn gewekt en verkregen. Yerhoosine van opcenten op den tabaksaccijns.. Vanwege het departement van financiën wordt het navolgende ter kennis van belanghebben den gebracht: Met ingang van 15 Augustus worden de op centen op den tabaksaccijns, welke thans ten getale v.an 100 wdrden geheven, verhoogd, en wel tot 200 voor sigaren en sigaretten en tot 300 voor rook- en pruimtabak en snuif. De be staande wijze van berekening en heffing van op centen op den tabaksaccijns blijft onveranderd. Van 15 Augustus 1944 af mogen tabaksfabri katen uit fabrieken, entrepots of bergplaatsen bedoeld in artikel 38 der tabakswet slechts wor den uitgeslagen om in het vrije verkeer te wor den gebracht, indien zij zijn voorzien van ze gels geldende vpor de verhoogde opcenten. Overtredir^ van de desbetreffende bepalin gen zal worden, gestraft met een boete van ten hoogste 1000 gulden, onverminderd de inbeslag neming en verbeurdverklaring van de zegels waarvan de voorgeschreven opzending is nage laten. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de Nederlandsche Staatscourant van 11 Augustus 1944 opgenomen besluiten en de beschikking betreffende verhooging van ppcen- ten. op den tabaksaccijns. Desverlangd kunnen te dezer zake nadere in lichtingen worden ingewonnen bij de inspec teurs der invoerrechten en accijnzen en bij de ontvangers der accijnzen. AFLEVERING INMAAKGLAZEN BEGINT 16 AUGUSTUS. Van 15 Augustus af mogen winkeliers in- maakglazen en rubber ringen afleveren. Ieder, die van 28 Juni tot en met 7 Juli onbruikbare rubber inmaakglasringen heeft ingeleverd, kan bij zijn winkelier zes glazen met ring betrek ken, alsmede evenveel extra nieuwe ringen als oude zijn ingeleverd, tot ten hoogste honderd extra ringen. Zij, die voor 15 Juli J.l. bij het Rijksbureau voor glas, keramiek en houtpro ductie een aanvraag voor inmaakglazen hebben ingediend, ojjtvangen, voor zoover niet afwij zend is beschikt, een leveringsvergunning. Zie kenhuizen, stichtingen, rusthuizen, pensions en slachtoffers van bommen ontvangen eveneens leveringsvergunningen. Op deze vergunningen, kan men bij den leverancier die, er op ver meld staat, glazen en ringen betrekken.. Zij, die na 15 Juli hun aanvrage voor inmaakglazen hebben ingediend, zullen een eventueele te verstrekken leveringsvergunning eerst later ontvangen. De bevoorrading van den handel vindt regel matig voortgang. Het kan echter voorkomen, dat een winkelier nog niet van inmaakglazen is voorzien. Men zal dan met het betrekken van de glazen moeten wachten tot dat dit wel het geval zal zijn. Over de verleende vergunningen of afwijzingen kan met het Rijksbureau geen correspondentie worden gevoerd. Jeugd&amenkomst te Blaricum. „Wij moeten elkaar leeren begrijpen en niet vijandig aan den kant blijven staan. Maar jullié moeten vooral ook luisteren naar wat wij te vertellen hebben. Want wij zijn tenslotte ook idealisten en geen kankeraars, die het er om begonnen is jullie alleen maar dwars te zitten". Zoo sprak een jonge bankwerker, een anti, die het er op gewaagd had enkele dagen met zijn medestanders en tegenstanders door te brengen in het derde kamp, dat de Nederlandsche Om roep te Blaricum voor de jeugd had georgani seerd. Vier dagen waren veertig jongens en meisjes, in leeftijd varieerend van zeventien tot zeven entwintig jaar, m de Jeugdherberg „de Zonne- hoeve" te Blaricum bijeen onder leiding van den propagandachef van den Ned. Omroep, den heer H. Rutgers. In de verkwikkende rust van het heidelandschap kwamen zij ongetwijfeld nader tot elkaar. Een bont gezelschap van arbèiders en arbeidsters, studenten, jonge boeren en boe rinnen, winkelbedienden, technici en huishoude lijk personeel, luisterde naar uiteenzettingen van ouderen en discussieerde daarna onder het toezicht van den discussieleider dr. M. O. Albers, directeur van de gemeentelijke HBS te Utrecht. De grooten wezenlijke waarde van deze bij eenkomst was de kameraadschap, die, over alle principieele verschillen heen', werd gesloten. Een kameraadschap, die op een stijlvollen heemavond het hoogtepunt van -de bijeenkomst, plechtig werd* bevestigd. Hier reikten twee arbeiders, die zich als tegenstanders van den nieuwen tijd hadden bekend en die waren begonnen zich op de allereerste plaats te verweren tegen de Ne derlandsche vrijwilligers, spontaan de hand aan een frontsoldaat en zij beloofden elkander trou we vriendschap. Dat was een daad, die indruk maakte op alle aanwezigen en die meer betee- kende dan een geste alleen. Want dit was geen kwasi-bekeering. De verschillen bleven bestaan, maar de afgrond was verdwenen en de zeker heid, dat men eens tot elkaar zal kunnen ko men, begon te gloren. Die zekerheid werd basis voor een hechte vriendschap tusschen deze jon ge kereld, strijders voor een ideaal. Als men deze daad als symbool mag zien, dan mag men ook dit derde jeugdkamp als een suc ces beschouwen. Dan wordt ook die eenwording der Nederlandsch jeugd een bereikbaar ding. Een hoogst interessante lijdende tentoonstelling komt 4OO VAN 10 TOT 20 UUR. Deze tentoonstelling blijft slechts 1 dag WMOhwenkm van Or. Helder Ho. 9 Maar dikwijls verdwijnen ze, als men ze direct nadat ze gemaakt zijn, uit spoelt met koud of lauw water Zitten ze er een half uur in, dan wordt het al moeilijker Door sterk bleeken tast U de stof aan. Dus opgepast, maak geen vlekken. En als het toch gebeurt, dan direct ver wijderen v.n de H.V. Zeepfabrieken v/k OE HAAS EU VAN BRERB Ons nieuwe feuilleton HET EILAND VAM DEM GROENEN AFGOD IN het nummer van Maandag beginnen, wij weer een nieuw feuilleton. De titel „Het einland van den groenen afgod" wijst op een mysterieuze sfeer en inderdaad zal men die sfeer ontmoeten bij de levendige beschrijving van de ontdekkingsreis naar een eiland, dat plotseling van den zeebodem is opgerezen. Op dezen grond, die, voordat de ontdekkers er door toevallige omstandighe den voet aan wal zetten, nog door geen menschelijk wezen betreden scheen, beleven we met de dappere onderzoekers talrijke geheimzinnige ontdekkingen. Is dit feuille ton reeds alleen daarom een verhaal, dat de aandacht van den lezer ook nu hij het -enkele dagen per wêek zonder vervolg moet stellen zal weten te boeien, daar komt nog bij, dat zich rond deze ontdek kingen een liefdeshistorie afspeelt, die men al evenzeer met spanning zal volgen. Want onder de passagiers van den oceaanstoomer, die op de stranden van het eiland vast loopt, bevindt zich ook een schoone plan tersdochter uit het Zuid-Afrikaansche, die omwille van de vaderlijke portemonnaie op weg is om te worden uitgehuwelijkt aan een Argent jjnschen rijkaard. Het meisje is niet alleen schoon, maar ook schrander en dap per en het doet op haar beurt -ontdekkin gen, die een rechtgeaarde Zuid-Amerikaan- sche combinatie van intriges en bedrog uiteenrafelen. Hoe dat alles in zijn werk gaat, gaan we'natuurlijk niet bij voorbaat verklappen. We kunnen volstaan met den feuilleton-lezer aan te raden dit tot het laatste hoofdstuk boeiende - en afwisselende verhaal te volgen, ook al zijn we door den papiemood in deze dagen gedwongen een feuilleton over een lange periode „uit te smeren". Indertijd. FEUILLETON aan Kaap Corross Wen,„ ,5r(. UJdecj^ „Zoo? Hoezoo? Wie is Heini Schorsemann?" J? een vriend van mij. Die is eens ais een Pooieend zoo snel weggevlogen Lucas zweeg en frommelde wat aan z'n borst- fchö§!" werkelyfc kaPitei" - loopt De kapitein schudde het hoofd. „Maar eens afwachten, tot zij te water is!" peïljlfr' *S Zy ^aP^e^n Ze loopt onberis- Met een paar sprongen was Bachmann de deur uit, aan de reeling. De anderen renden hem achterna. „Ja, waarachtig, daar is zij!" De barkas doorsneed met flinke vaart de branding, keerde, beschreef een boog en kwam weer op de „Waguma" aan. Hanne Mechelt stond aan het" stuur en wenkte met de linker hand, terwijl zijn rechter het stuur hield. "Pe hemel mag het weten", mompelde de oude. „Gelukkig, ze gaat er over als de wind." XXX v Sulymah liepen de „Waguma" en de „Henriette Blunk" zij aan zij binnen. De „Henriette Blunk" werd weliswaar vroeger mgeklaard, maar dank zij de snelheid van de barkas loste en laadde de „Waguma" volle twee uur vroeger. Ze liep derhalve ook twee uur vroeger uit en bereikte wederom zij aap ÏÏLJÜÏ. .W.L concurrente, de havenplaats Marshall. En voor de tweede maal bleek, dat de nieuwe barkas die' van het andere schip verre overtrof. De kapitein van de „Henriette Blunk" vloekte. Hij stond op de brug en brulde door de spreekbuis; „Voor den duivel, Bachmann, wil je mij dien vervloekten houttoer naar den Belgischen Congo op het dak schuiven? Waar heb jij die zeldzame barkas vandaan?" De oude grijnsde en wees op Hanne, die naast hem stond. i En Hanne legde zijn handen als een trech ter aan zijn mond en schreeuwde: „Die bouwt de reederij Mechelt en Zoon te Hamburg 1" Vier uur vóór de „Henriette Blunk" liep de „Waguma" ditmaal uit. Het ging er nu om in de naaste haven, het eerst ingeklaard te wor den; dan was het gevaar voor den houttoer afgewend. De oude „Waguma" woelde met uiterste krachtsinspanning door het grauwe water. De machine liep haar hoogste toerental. De blik ken van de officieren, manschappen en pas_ sagiers Waren aldoor naar achteren gericht. Maar de „Henriette Blunk" kwam pas in zicht, toen men het doel op nauwelijks nog een -nijl voor zich had. Het was beslist! XXX „Ik ben nu fijn zoo vei^zei Hanne Mechelt en legde Karla Johannsen een brief op haar knie. Zij beiden lagen in de schemering op het sloependek in leunstoelen. Het was stil op het schip. Passagiers, officieren en manschap pen waren aan land om ink'oopen te doen en de stad Lagos te gaan bekijken deze groo- te Afrikaansche stad Lagos met de pronke rige Europeanenwijk en de nauwe stegen der inboorlingen. „Daar, lees dat maar eens!" knikte Hanne vergenoegd. Karla vouwde den brief open. Er stond •Mijn beste jongen! Juist lees Ik, dat je pa_ tent gekomen is. Ik zal morgen het patentbe- wijs van het bureau halen en zou je willen vragen spoedig de teekeningen te zenden, op dat we met net bouwen kunnen beginnen. Ik neem aan, dat je gauw terug bent en je ouden vader eindelijk een beetje werk uit de hand neemt. Laat eens wat van je hooien en blijf gezond! Je Pa." „Zoo is hjj nu", knikte Hanne: „Hij doet net of er niet het geringste vuiltje aan de lucht geweest is. Maar-hij is een bovenste beste, de oude heer!" Hij gleed onrustig in zijn stoel op en neer. .Mettertijd komt alles in orde", zei hij. En toen, na een klein^ pauze, waarin hij oogenschijnlijk een paar passende woorden van juffrouw Johannsen verwacht had: „Zullen we niet eens aan land gaan?" Karla keek hem met onverholen ontgooche ling aan. „Aan land? Neen, ik vind het Ier aardiger. Wij hebben toch nog vier ligdagen hier. Maar u was aan land toch immers wat bijzonders van plan, niet waar? U wilde daar toch iemand bezoeken of een misdaad ver_ hinderen of iets dergelijks?" Hanne zocht zijn verlegenheid achter een geeuw te verbergen. Het gelukte hem wel niet heelemaal, maar hij won toch tijd en houding. „Bezoeken antwoordde hij ge rekt. „Ik zou niet weten wie. Maar iets van plan was ik dat klopt. Iéts heel bijzon ders „En mag lk weten wat dat is?" „O ja, zeker. Ik wilde D wat vragen „Nu? Dat kunt U hier toch veel gemakke lijker doen!" Karla's stem was merkwaardi_ gerwijze een beetje onzeker. „Dat wel. Maar gezien mijn pech op sche pen waag ik zulke gewichtige dingen nog slechts aan land". „Is het gewichtig, wat me wil zeggen? U maakt mij nieuwsgierig. Zoudt U het mü misschien toch niet aanstonds hier kunnen zeggen? Mogelijk gaat dit heelemaal niet ver keerd". 5B Hanne aarzelde. ,,Ik ik weet hét niet zoo precies. Ik zou wel willen, maar mettertijd wordt men, de Hemel mag het weten, bij- geloovig. En deze zaak is vobr mij van te groot gewicht. Eenigszins een toekomst kwestie". Toen begon ook juffrouw Johannsen on rustig te worden. „Ik kan hier niet goed meer zitten", zeide ze. „Laten we toch liever een eindje wandelen!" Zij stond op en nam zijn arm. „Wel nu, vraag het dan fltaar, schape- kop!" zuchtte ze. „Ik geloof niet, dat het mis loopt. Of zal ik U soms vragen?" De matroos Willi, die op dit moment tij_ dens zijn ronde als wachtman om de hospi taalbarak heenboog, bleef als aan den grond genageld staan en staarde recht voor zich uit. Hij kneep zich in zijn alm, neep zich in zijn oor, sloot zijn oogen en opende ze weer. Toen ontsnapte hem een terneergeslagen „Wis en waarachtig." Hij keerde zich kiesch af en ondernam zachtjes den terugtocht. ,Dan moet ik juf frouw Iverson toch eenigszins verkeerd begre pen hebben!" mompelde hij en sprong pein zend naar 't kombuisgat, waar hij in de kooi onder zijn hoofdkussen een goed medicijn tegen dergelijke gemoedsklemmingen wist. EINDE.

de Stem | 1944 | | pagina 2