Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsch® Editie Amerikanen opgevangen voorbij Le Hans. HARDE GEVECHTEN AAHWEERS- ZIJDEN VAN DEN WEICHSEL. Bij Dr Schaepman in de leer. NEERLANDIA-PER3 84e JAARGANG B VRIJDAG 11 AUGUSTU1S 1944. No. 18063. 1 BLAD Abonnementen bmneniancl bij vooruitbetaling per kwartaal t.n. franco pet posl 45, per week (uisluitend bij nJet-posiliestellthg) ïi cent l.osso r.ummers 6 cent. Bewijsnum mers 6 cent Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2480; Bei gen op Zoom. telefoon 52»; Waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 2236; Hulst, telefoon 102. verschijnt eiken werkdag geheele oplage i-io mm., kolom mm.. I 2 00. elke mm meer 20 c adv. van plaatsei. aard uit N.-Br. ultsl. Br. ed. restj. i to en 17 ct..'lef Zeeuwsche ed tesp 80 c. en 6 c. Reel zie tarief Inzend op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeel mp, rtlet vertangen af te geven, wórden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd Zij bereikten het gebied van Nantes en Angers. Nieuwe Sovjet-stoot in het Zuiden te wachten. De totale arbeids- mobilisatie in Duitschland. De Poolsche kwestie. spoorwegen en de posterijen. 6. De stijl van het openbare leven moet gekenmerkt worden door eenvoud en doelmatigheid. Openbare plechtigheden moeten daarom sober zijn en tot een minimum beperkt worden. Uit deze maatregelen en de bijzondere oorlogsinspan ningen van alle bevolkingslagen in Oost-Prui sen blijkt wel hoezeer de oorlogsernst zijn stempel gaat zetten op het Duitsche leven. Intusschen duiden zekere teekenen er op. dat de bolsjewieken ondanks de tegenslagen der laatste dagen op den zuidelijken vleugel van hun aanvalsfront na het aanvoeren van snelle formaties en nieuwe formaties tanks den druk op de stellingen der Karpathen denken te hervatten. Aangezien zij tegelij kertijd naar den sector van Baranow nieuwe versterkingen brengen, kunnen de operatieve bedoelingen van het Sovjet-Russische opper bevel in groot verband gezien aldus geïnter preteerd worden, dat hier klaarblijkelijk een poging in het werk zal worden gesteld om den gehéelen zuidelijken vleugel door een tangoperatie van grooten omvang te doen instorten De Poolsche kwestie. In de verdediging van Warschau hebben de Duftschers tot dusverre succes gehad De aankomst van aanzienlijke versterkingen in dit gebied schijnt zich reeds af te teekenen. Terwijl de strijd om de stad woedde, tracht ten in Moskou de westelijk en de oostelijk ge oriënteerde Polen een modus te vinden om er te gaan regeeren. Die politieke verovering blijkt al even moeilijk als de militaire want Mikolajczyk is na zijn besprekingen met het „Poolsche nationale comité" weer naar Lon den. vertrokken om de gedane voorstellen te bespreken. Voorloopig is er geen andere waarborg voor een definitieve overeenkomst, dan de ..vriendelijke atmosfeer", waarin de onderhandelingen volgens den premier ge voerd werden, en de mededeeling, dat een voortzetting van het contact in de bedoeling ligt. ,.De onderwerpen, die wil behandelen, zijn zeer moeilijk", zoo moet Mikolajczyk bij zijn vertrek gezegd hebben. En hij voegde er volgens 'n DNB-bericht uit Stockholm aan toe dat niet alleen de toekomst van Polen en zijn verhouding tot de Sovjet-Unie in het geding is. doch dat het een proefgeval geldt „aan de hand waarvan men de moge lijkheden van een komenden vrede en de sa menwerking tusschen de volkeren kan bestu- deeren". Als proefsteen is het Poolsche ge val inderdaad interessant, omdat de Sovjet- Unie ten aanzien van haar naasten tevens Slavischen buur weinig neiging zal vertoo- nen water in de wijn te doen. Moskou rekent Polen nu eenmaal tot zijn onmiddellijke vei- ligheidssfeer en dat het zich hier niets op zijn weg laat liggen toont weer eens een bericht van het DNB, volgens hetwelk opstandige Poolsche formaties in het gebied van Kowel werden ontwapend. Nog teekenender is tenslotte het bericht, dat Stalin in een onderhoud met Mikolaj czyk den Polen den eisch had gesteld, dat zij in de toekomst van alle garantieverdragen met Engeland, dat van 1935 inbegrepen af stand zouden doen. Doodvonnis. 's-GRAVENHAGE. (A.N.P.) De Neder lander Hendrik Peter de Bie is bij vonnis van het Duitsche Obergerioht ter dood ver oordeeld. daar hii in het verboden bezit van een vuurwapen met munitie was en anti- Duitsche geschriften had verspreid. Het von nis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. 1 De voorloopige stabilisatie van het front in het Oosten heeft er in de afgeloopen dagen toe bijgedragen de ontwikkeling van den strijd in Frankrijk weer meer naar het voorplan te brengen. Maandag werd te dezer plaatse reeds gewezen op de gevolgen, die het door dringen der Amerikaansche tankcolonnes in de Fransche .departementen tusschen Loire en Seine voor liet „oude" front in Norman- dië kan hebben.. Geheel overeenkomstig de verwachtingen zijn de Britten en Canadeezen die nu elk een afzonderlijk leger vormen, in 'het gebied zui delijk van Caen een offensief begonnen, dat kennelijk tot doel heeft over Falaise "door te dringen naar het gebied, waar de Ame rikaansche legers opereer en. 'n Gelukken van zulk een operatie, zou de Duitsche troepen, die de Amerikanen aan den „Flesschenhals" by Avranches met sterke tegenaanvallen werk bezorgen, van hun achterwaartsche verbin dingen berooven. In de nieuwe operatie die nu reeds enkele dagen aan den gang is, hebben de Geallieer den dan ook machtige strijdmiddelen gewor pen. Zij hebben verscheidene honderden vlieg tuigen uitgestuurd voor den massalen nacht - telijken luchtaanval op de Duitsche veldstel- lingen. Vooruit vlogen ..padvindersvliegtui gen". die hun weg vonden aangewezen door het artillerievuur en die de aanvalsstrook met lichtbommen markeerden. Die strook sloot zoo nauw aan bij de eigen linies dat volgens de Duitsche berichten de Canadee- sche troepen zelf ook niet geheel en al ver schoond zijn gebleven van de vervolgens uit geworpen bommen. Kort daarop bègon een urenlange artilleriebeschieting en nog in het holle van den nacht stormden de Canadee- sche infanteristen en tanks naar voren. Slechts meter voor meter konden zij. aldus het D.N.B., terrein winnen in de richting van Falaise. In den middag luidde een nieuw bombardement een tweeden aanvalsstoot in. maar evenzeer als in de ochtenduren ston den de Duitsche infanteristen opnieuw uit de granaattrechters op en sloegen hard terug. Hoever deze Canadeesche aanvallen inmid dels gevorderd zijn. valt uit de beriichten niet te lezen; de aanvallers zijn er weliswaar in geslaagd na hun eerste successen verder naar het Zuiden en Zuidoosten door te drin gen doch Falaise zelf hebben zij nog niet kunnen bereiken. In de laatste drie dagen zijn oostelijk van de Orne 278 zware tanks door den Duitschen afweer vernield. In den loop van Donderdag ochtend deden de Caiiaöeezen opnieuw po gingen, de nieuwe Duitsche hoofdstelling ten Oosten van de Orne te doorbreken, doch zij werden bloedig afgeslagen Verbitterde verdedigingsgevechten werden voorts geleverd in het gebied VireChéren- ce. De hier opereerende Amerikaansche divi sies liepen den geheelen dag van alle kanten storm op de Duitsche linies, zonder dat zij er in slaagden in het Duitsche hoofdgevechts terrein binnen te dringen. De verliezen der aanvallers waren buitengewoon zwaar: 239 zware tanks werden buiten gevecht gesteld. Het Zuidelijke zwaartepunt van de omsin gelingstang lag bij de van Le Mans uit naar het Noorden en Noordoosten aanvallende Amerikaansche divisies, die blijkbaar de op dracht hebben zich zoo spoedig mogelijk te ver eenigen met de Canadeezen bij Falaise. In 't gebied van Le Mans hebben de Amerikanen, naar 't DNB verneemt, ongeveer 3 tot 4 divi sies geconcentreerd, waarmee zij him bewe gingen trachten voort te zetten. Duitsche versperringsformaties hebben de vijandelijke strijdkrachten ten Oosten van Le Mans bij Montfort en verder naar het Noorden bij Beaufay opgevangen. Aan het Loirefront kwam het in de streek van Angers en van Nantes tot ge vechten tusschen plaatselijke Duitsche be- veiligingsstrijdkrachten en gepantserde gevechtsgroepen der Amerikanen. Deze ge vechten duren nog voort. In de vlakten tusschen Seine en Loire, waar de snelle tank-spitsen van het derde Amerikaansche leger opereeren. is het tot dusverre nog niet tot botsingen in grooten stijl gekomen. Een bericht van SP.T. wijst er op, dat aan beide zijden voorbereidingen worden getroffen voor een grooten slag. die waarschijnlijk voor de verdere ontwikkeling van den invasie-veldtocht van groote betee- kenis kan zijn. Het is inderdaad meer dan waarschijn lijk, dat de nu ingetreden situatie tot een groote boksing zal leiden. Waar en wan neer? Het is misschien het strategische ge wicht van Parijs en van Orleans, dat het antwoord op deze vraag zal bepalen. De totale afbeidsmobilisatie. In Duitschland gaat men intusschen ge stadig voort met de totale arbeidsmobilisatie. Na htet verlengen van den arbeidsplicht voor vrouwen tot 50 jaar en het decreet tegen dtsn schijnarbeid zijn reeds aanzienlijke aantallen werkkrachten vrijgemaakt voor de bewape ning. De Rijksgevolmachtigde dr. Goebbels deelt mede dat de volgende maatregelen zijn getroffen: 1. Alle niet-Duitsche «vrouwelijke hulpkrachten in huishouding en bedrijf gaan over naar de bewapeningsindustrie; de Duit sche worden ook deels daar te werk-gesteld krijgen voor een ander deel werk in kinder rijke gezinnen 2. Een heele reeks lichtingen onontbeerlijk verklaarden worden uit het openbare leven en ook uit de bewapenings industrie genomen voor het front, zoodra de vervangende arbeidskrachten' in gewerkt zijn. 3. Arbeidskrachen. die 'niet onder de arbeids dienstplicht vallen zullen in thuisarbeid aan de wapenproductie dienstbaar worden ge maakt. 4. Het cs&ureele leven in al zijn ver takkingen wordt beperkt, o.m. zal de geheele Duitsche opleiding voor film en theater ge sloten worden 5. Er zijn ook maatregelen in voorbereiding om krachten te besparen op het gebied van het binnenlandsch bestuur. dej Duitsche tegenaanval aan de grens van Oost-Pruisen. Weer schepen gezonken in de Seine-baai. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 10 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede „Zuidelijk van Caen zette de vijand zijn he vige aanvallen voort en breidde hij zijn pene- tratiegebied naar het Zuiden en zuid-oosten uit. Onze» tegenaanvallen vingen echter de vijandelijke gevechtsgroepen op en brachten haar tot staan. Van 7 tot 9 Augustus ver loor de vijand ten zuiden van Caen en ten westen van de Orne 278 pantserwagens. Ook aan de rest van het front zette de vijand zijn hévige aanvallen op dezelfde zwaartepunten voort. Hij kon echter alleen zuidelijk van Le Plessis en zuidelijk van Vire terrein winnen. De zware gevechten duren voort. In Bretagne werden door tanks ge steunde aanvallen der Amerikanen in het gebied van St. Nazaire, L orient en Brest afgeslagen, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. De dappere verdedigers van St. Malo leveren een zwaren strijd tegen den van alle kanten aanvallenden vjjand. In het Fransche gebied werden 128 terro risten in den stHjd vernietigd. In de wateren ten westen van Brest werd een groote vijandelijke torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Door speciale strijdmiddelen der marine verloor de vijand in de Seinebaai wedrom zes volgeladen ra vitailleer In gsschepen met een gezamenlijken inhoud van 25.500 ton, een torpedojager en een .bewakingsvaartuig. Zuidelijk van het eiland Jersey brachten bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi twee Amerikaan sche torpedomotorbooten tot zinken, waar van een door haar te rammen. Londen ligt onder zwaar storingsvuur. In Italië hervatte de vijand aan de Adria- tische kust zijn aanvallen met sterke strijd krachten. Zij stortten met zware verliezen ineen. In het Oosten rijn bij Sanok en Mielec hevige gevechten met binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten gaande. Noord westelijk van Baranof werden herhaalde vijandelijke aanvallen uiteengeslagen en de sovjets in een tegenaanval terugge worpen. In de periode van 6 tot 9 Augustus werden hier in de zware gevechten 108 vijandelijke tanks stukgeschoten. Zuidoostelijk van Warka wint de tegen aanval onzer pantserformaties tegen hard- nekkigen vijandelijken tegenstand verdei- terrein. Westelijk van den Boven-Naref werden herhaalde aanvallen der bolsje wisten afgeslagen of opgevangen. Bij Wil- kowisjken zijn tegenaanvallen onzer troe pen gaande. Noordelijk van de Memel mislukten in het gebied van Raseinen hernieuwde doorbraak pogingen der sovjets met zware verliezen aan dooden en gewonden; 52 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In Letland bleven talrijke aanvallen van den vijand tusschen Mitau en het Meer van Pskof zonder resultaat. Formaties slagvliegtuigen vielen vooral in de groote bocht van den Weichsel'en in het gebied ten westen van Kowno gereed staande sovjettroepen en tankconcentraties met goed gevolg aan. Des nachts waren STRIJDT IN DE WAFFEN SS MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. KEURINGEN. 14.8.44 15.8.44 15.8.44 16.8.44 17.8.44 18.8.44 18.8.44 Het SS.-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-brigade Neder land, SS.-Pantzer Jager-kompagnie, Scheveningen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 14.8.44 8—12 uur„Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan no. L 1618 uur, Deri Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 812 uur, Vënlo, Deutsches Ha us, Egmondstraat 16. 1618 uur, Arnhem, Café Royal. 8—12 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 8—12 uur, Utrecht, SS.-Ersatzkommando Niederlande, Nebenstelle, Vredenburg 19. 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen wordon alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, uur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Ls niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis, reis biljet voor heen en terug reis verstrekken de navolgende Nebénstelleo der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. utrecht, Vredenburg 19. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46. Enschede, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatz- kommando Niederlanden, Den Haag, .Korte Vijverberg 5. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Door de loop graaf spiegel worden de vijandelijke stellingen op slechte 25 M, afstand in oogenschouw genomen, (SS - PK - Truöl - O.-H.). (Vervolg) 5. Teleurgesteld in zijn hoop op de jeugd, die zich hoegenaamd niet roerde, verviel hij (Schaepman) tot deze harde klacht; „Ik ken geen 'luier wezens dan de katholieken in Nederland." (blz. 33). 6. Over de aanstaande Grondwetsherziening van 1887De hervorming zou toch komen wist hij (Schaepman) maar dan zonder en wel tegen de katholieken; daarom wilde hij loyaal meewerken, om zooveel mogelijk in de goede richting te helpen sturen. ,,Niet er. tegen in, maar er midden in", was zijn wachtwoord. Dat de priester nu bij zij# pleidooien voor grondwetsherziening werd toegejuicht door liberalen, leek in de oogen van zijn geloofsgenooten heel beden kelijk „Juichen de liberalen bij zijn woor den, dan houdt natuurlijk het juichen der katholieken op" schreef (de Limburger) Haffmans en hij begreep niet, hoe het na tuurlijke van dezen samenhang alleen op vooroordeel berustte. Als zij (de katholieken) het geloof er altijd bij sleepten mochten zij gerust bedenken, hoe de apostelen van den Meester leerden om iedereen, die geen tegenstander was als voorstander te beschouwen, (blz. 38-39). 7. Schaepman (van katholieke zijde aange vallen) verloor zijn zelfbeheersching niet. antwoordde waardig om den strijd op zake lijk peil te houden, en noemde alle geloofs genooten in het debat nog zijn vrien den. Koelbloedig verklaarde hij, zulke scher pe aanvallen in den grond te beschouwen als teeken van waardeering, als een bewijs van den hoogen prijs, die blijkbaar op zijn meening werd gesteld, (blz. 39), 8. Minister van Oorlog in het rechtsche ka binet (1888) was de katholiek Bergansius. die den persoonlijken dienstplicht invoeren en dus de plaatsvervanging afschaffen wou, waarmede rijke ldtelingen zich konden vrij- koopen. Dit wetsontwerp vond in de Room- sche pers geweldigen tegenstand, onder de leus, dat ons volk het „als één - man" zoü afkeuren. Wonderlijke voorstelling! De groo te meerderheid van ons volk was immers gedwongen zijn zoons naar de kazerne te sturen en kon er nooit bezwaar tegen heb ben, dat de rijken eenzelfde verplichting aan het vaderland zouden krijgen. Plotseling wer den de bestrijders van de wet gevoelig voor het verderf van de kazerne nu him eigen kinderen er in geroepen zouden worden, en heel verontwaardigd over zulke „pestholen" waarop ze de volksjongens altijd zonder ge wetensbezwaar hadden afgestuurd. En niet alleen leden de weerlooze armen het meest onder de gevaren van het toen werkelijk ver dachte kazerneleven, maar de natie moest het verdragen, dat ons leger met zoo'n oneven redig contingent huurlingen nergens bii de burgers in aanzien was: een soldaat was ruw, dronken, gemeen en maakte de straat on veilig. Dus zoo goed 't social gevoel als het nationale besef eischten, dat de militie door beschaafder elementen en door openlijker be langstelling werd opgeheven. Maar de ka tholieken hadden voor zulke algemeene ge zichtspunten nog geen oog en staarden zich op de zielzorg; van den middenstand blind, (blz. 47). (Wordt vervolgd). De bovenstaande citaten zijn ontleend aan het boek van Gerard Brom over Dr. Schaepman, in 1936 verschenen bij d.e Erven F. Bohn N.v. te Haarlem. vijandelijke troëpenconcentraties noordweste ljjk van Baranof en zuid-oostelijk van War ka het 'doel onzer gevechts- en naGhtslag- vliegtuigen. De vijand verloor gisteren 41 vliegtuigen. Vijandelijke bommenwerpers lie ten overdag bommen vallen op het gebied van Boedapest. Des nachts viel een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwer pers het gebied van Ploesti aan, waarbij hij 14 vliegtuigen verloor. In west- en zuid-west Duitschland werden vooral Saarbruecken, Karlsruhe, Pirmasens en Luxemburg aangevallen. Door luchtver dedigingsstrijdkrachten werden 33 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorrige bommenwerpers vernield". Roosevelt op Honoloeloe. STOCKHOLM. (D.N.B.) Naar de Brit- sche berichtendienst meldt, heeft Roosevfelt eind Juli drie dagen doorgebracht op Hono loeloe. teneinde daar besprekingen te voeren met generaal Mac Arthur -admiraal Chester Nimitz, admiraal Halsev en admiraal Leahy over de a.s. oorlogsphases op den Stillen pceaan. BEPERKING VAN HET SPOORWEG VERKEER. Alleen op geëlectrificeerdc lijnen. UTRECHT. (A.N.P.) De Ned. Spoorwe gen deelen ons mede, dat ingaande Zondag 13 dezer uitsluitend op de geëlectrificeerde baanvakken de dienst op werkdagen des avonds en op Zon- en feestdagen over den geheelen dag wordt beperkt. De wijzigingsbladen 4 en 5 op den reisgids van 17 Juli 1944 zijn van Zaterdag 12 dezer des namiddags af op de stations verkrijg baar. Wijzigingsblad 3 volgt later. Heden moet verduisterd worden van 21.15 tot Zaterdag 6.15. Maan onder 15.08, op, Za terdag 0.49. Heden Laatste Kwartier.

de Stem | 1944 | | pagina 1