Dagblad van Noordbrabant STRAATGEVECHTEN IK LE HANS Doodvonnissen. PROVINCIAAL NIEUWS SPORTNIEUWS. Indertijd, aan Kcwcp Corross NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1944. No. 18962, 1 BLAD bii vooruitbetaling per kwartaal i Ti franco per posl f J 45. Adv.gebeele oplage 1-10 mm., kolom mm., f 2.00. elke mm. meer 20 c adv van plaatse», ïet-posibestelling) cent Losse nummers 6 cent Bewijsnum- WW ICPaJIS AS a adrd u" N 'Br ullM" Br' ed res°" 1 70 en 17 cl" ld z«euwsche ed iesP 80 c. en a c Reel :e Roosendaal, telefoon 2480 Bergen op Zoom. telefoon 521; jryz,e 'ar,et Inzend op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen ?S. telefoon 2236; Hulst, telefoon 102. verschijnt eiken werkdag le geven. worden noch teruggegeven noch aan de inrendets van adv. uitgeleverd. Zware strijd ten Zuiden van Caen en bii St. Malo. In het Oosten Duitsche tegenaanval bij Warka en penetratie bij Bialystok. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 9 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In Normandië zijn thans langs het ge- heele front, zuidelijk van Caen tot oostelijk van Avranches, zeer zware gevechten gaan de. Met zeer groot gebruik van materiaal liep de vijand, gesteund door talrijke tanks en sterke luchtstrijdkrachten, steeds weer storm tegen ons front. Hjj slaagde er echter alleen ten zuiden van Caen en ten zuiden van Vire in, in ons front binnen te dringen. Vijandelijke aanvaiswiggen werden echter in de diepte der stellingen opgevangen. In de overige sectoren bleven de vijan delijke aanvalsgroepen met de zwaarste verliezen aan dooden en gewonden reeds voor onze stellingen steken. In het gebied van Le Mans kwam het gisteren tot ver bitterde gevechten, in welker verloop de vijand de stad-zelf binnendrong. In Bretagne werden de naar Lorient en Brest aanvallende Amerikaansche formaties afgeslagen en talrijke vijandelijke tanks vernield. Om St. Malo wordt nog steeds hard gevochten. Gevechtsvliegtuigen vielen de aanvoer- bases Avranches en Brecey met goed gevolg aan. In de wateren voor Avranches werd in den nacht van 7 op 8 Augustus een vijan delijk koopvaardijschip van 10.000 ton door bom treffers tot zinken gebracht. Boven Normandië en het westelijke bezette gebied verloor de vijand 20 vliegtuigen. In het Fransche achterland werden terroristen in den strijd vernietigd. Het gebied van groot-Londen ligt onder zwaar vergeldingsvuur van de V. 1. In Italië ondernam de vijand slechts plaatselijke aanvallen zuid-oostelijk van Flo rence en in het gebied noordelijk van Arez- zo, die zonder resultaat bleven. Bewakings- vaartuigen der marine brachten voor de Dalmatische kust twee Britsche torpedo- motorbooten tot zinken. Twee eigen vaartul gen gingen verloren. In het Oosten werden in het gebied van Baranof krachtige door tanks gesteunde so v je',aan vallen afgeslagen of opgevangen en 47 vijandelijke tanks vernield. Zuid oostelijk van Warka zijn pantserformaties tot den tegenaanval overgegaan en in de door den vijand hardnekkig verdedigde stollingen binnengedrongen. Ten zuidwesten van, Bialystok hervatten de bolsjewisten hun aanvallen na hevige artil- 'lerievoorbereiding met sterke formaties 'tanks en slagvligtuigen. In eenige penetra tieplekken duren de zware gevechten voort. Noordelijk van Memel werden ook gisteren weer alle doorbraakpogingen der sovjets verijdeld. Bij Rasemen binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in den tegenaanval afgegrendeld. 66 vijandelijke tanks werden stuk geschoten. Aan het Letlandsche front stortten tal rijke vijandelijke aanvallen na zwaren strijd ineen. In scheeraanvallen mengden slagvliegtui gen zich herhaaldelijk op doeltreffende wijze in de gevechten te land. Gevechts- en nachtslagvliegtuigen vielen met goed gevolg verkeersinstallaties en steunpunten der sov- jes aan. Verscheidene pontonbruggen over den Weichsel werden vernield. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi en scheepsafweergeschut schoten voor de zuidkust van Noorwegen acht Brit sche vliegtuigen neer. Vijandelijke storings- vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op plaatsen in West-Duitscli- land en Oost-Pruisen. Te Keulen ontstond schade aan gebouwen". Tudor Boyd, maarschalk van de Britsche lucht macht is gesneuveld. (DNB). Engeland en Amerika hebben een olie-overeen komst geteekend, die betrekking heeft op meer dan 80 pet. van de wereld-olie-productie. (ANP) De Gaulle heeft Guerin. hooge commissaris voor de buitenlandsche politiek in het comité te Algiers, benoemd tot vertegenwoordiger bij het'Vaticaan. (DNB). Alle bewoners van Formosa, het meest Zuide lijke Japansche eiland, zijn opgeroepen om te helpen bij het aanleggen van verdedigingswer ken. (SPT-Hbld.). Het laatste „Liberty"-schip is in Amerika van stapel geloopen. Er zijn 1147 van deze schepen gebouwd, doch thans is men overgegaan naar het snellere Victory "-type. (ANP). Henry Ford heeft medegedeeld, dat hij na den oorlog een goedkoope auto aan de markt zal brengen tegen een prijs van 500 dollar. (ANP), Admiraal Pardoe Maon van de Amerikaansche marine, die het bevel voerde over marinestrijd krachten bij de invasie heeft in een vlaag van „nerveuze uitputting" zelfmoord gepleegd. (D.N.B.) Gen. Veldmaarschalk Model heeft met betrek king tot het Oostfront verklaard, dat na weken van terugwijken thans de tijd van de standvas tigheid is gekomen, en dat hij vertrouwen stelt in de inspanningen van den totalen oorlog. Nieuwe krachten stroomen thans de legergroep binnen, zoo zeide hij. (DNB). De communisten en socialisten in Italië heb ben een commissie voor samenwerking gevormd (D.N.B.) In Bombay zijn 24 Congresleden bij een be tooging gearresteerd. (DNB). Op een onbewaakten overweg tusschen Leiden en Voorschoten werd een auto door den trein gegrepen. De inzittende, de burgemeester van Voorschoten, M. Berkhout en twee wachtmees ters der politie, werden gedood. (ANP). Het gebruik van taxis is -wegens den precairen toestand van de voorziening van motorbrandstof opnieuw beperkt. Benzine-taxis zijn geheel ver boden; generator-taxis mogen alleen bij drin gende noodzaak worden gebruikt en over een afstand van hoogstens 10 km. (heen en terug 20 km.). (ANP). De berechting der samenzweerders- BERLIJN, (DNB). Nadat nog verhoord wa ren de 24-jarige kapitein F. Klausing, de luit.- generaal Bermardis en luit.-gen. P. v. Hase, de weermachtscommandant van Berlijn, die allen hun medeplichtigheid bekenden, hield de Ober- reichsanwalt zijn aanklachtrede. De Oberreichsanwalt verklaarde dat de bij zondere schuld van beklaagde Hase, die van alle beklaagden aan wie op dien historischen 20en Juli een leidende taak was toegedacht, het nauw keurigst ervan op de hoogte was wat zich zou afspelen, juist in deze bekendheid met de fei ten was gelegen. Aan het slot van het verhoor wees de voor zitter er op dat de putschisten het misdadige voornemen hadden gehad tot een overeenkomst te komen met het vijandelijke buitenland. Hij stelde voorts den beklaagde Witzleben de vraag of hij in zijn vorige militaire dienstbetrekking na het mislukken van het verraad nog verkla ringen heeft afgelegd in dien zin dat voor den putsch niet voldoende personen ter beschikking hadden gestaan. De beklaagde antwoordde hierop dat hij bij 't mislukken van deze putschpoging „een funda- menteele vergissing" had geconstateerd. Hij had steeds geloofd, dat „betrouwbare troependeelen en een vrij groote kring hoogere officieren" zouden meedoen. Zijn groote dwaling is het ge weest dat hij zich volledig vergist heeft ten aan zien van de nationaal-socialistische houding der Duitsche weermacht. Vervolgens behandelde de Oberreichsanwalt de kwestie van het voltrekken van het te ver wachten doodsvonnis. De beklaagden hebben zich met hun daad gesteld buiten iedere be trekking tot de volksgemeenschap, de grond en het vaderland. De aanslagplegex-s hebben trouw breuk gepleegd jegens den „Obersten Kriegherr" en tegenover hun kameraden en Duitschland op het oogenblik van het hoogste gevaar blootge steld aan nieuwe ongehoorde lasten. Dat zoo'n smadelijke actie er niet mee kan worden geboet, dat een eerlijke kogel een einde maakt aan het leven van de beklaag den, is een onbetwistbaar feit. De dood straf kan slechts met den strop voltrokken worden. Nadat de Oberreichsanwalt vervolgens de ver schillende beklaagden op grond van het resul taat van het 'verhoor behandeld had, kwam hij tot het volgende oordeel over hun schuld: Alle beklaagden zijn zonder uitzondering me deplichtigen of daders van den aanslag en het verraad. Zij wilden laf en onwaardig Duitsch land aan den vijand uitleveren. Zij zijn derhalve niet alleen hoogverraders, zij zijn ook infame landverraders. De straf die elk hunner "volgens de wet moet treffen, is de doodstraf. Na de aanklachtsrede van den Oberreichsan walt kregen de aangewezen verdedigers het woord. De beklaagden kregen toen het hun vol gens de wet toekomende laatste woord. De be klaagden Klausing en Bermardis verzochten het door hen verwachte vonnis met den kogel te voltrekken. Heden moet verduisterd worden van 21.15 »tot Vrijdag 6.15. Maan onder 13.52, op Vrij dag 0.21. Laatste Kwartier Vrijdag 11 Aug. De Hoehere SS- und Polizeifuehrer „Nord- west" maakt bekend: Het Polizeistandgericht 's-Hertogenbosch heeft op 5 Augustus 1944 onderstaande Ne derlanders wegens misdrijven tegen de ver ordening op de bescherming der orde ter dood veroordeeld: 1. den installateur Willem Santema, geb. 2 Maart 1902 2. dep winkelbediende Jan van der Laan. geb. 14 December 1914, 3. den hulp- machinist Germanus Mooij. geb. 30 Januari 1923, 4. den belastingambtenaar Petrus van Gils, geb. 6 October 1916, 5. den vlashande laar Friedrich Vogel, geb. 23 Mei 1909. 6. den student Rudolph van Baarle geb. 31 Juli 1918, 7. den bestuursambtenaar Johannes Spits, geb. 18 Maart 1916. 8. den laborant Theodor Mooij, geb. 21 Februari 1920 9. den ingenieur Jan William H. Penning, geb. 21 September 1917, 10. den boekhandelaar Douve Werkman, geb. 12 Juli 1914 11. den winkel bediende Dionisius Engelsen, geb. 1 April 1921, 12. den handelsbediende Pie ter Pleurke, geb. 1 December 1920 13. den kantoorbedien de Johannes Hagedoorn. geb. 2 Juni 1911, 14. den drukker Everhardus Overeem, geb. 12 October 1919, 15. den conservator Steeven Bastiaans geb. 1 Februari 1891, 16. den lee- raar Hendrik Uittien. geb. 16 September 1898. 17. den kantoorbediende Josef van de Mortel, geb. 5 April 1910, 18. den patroonteekenaar An dries Gort geb. 24 Januari 1914, 19. den schilder Cornelis de Graaff. geb. 3 Novem ber 19147 20. den advocaat Louis Cornelis Dijkman, geb. 5 Augustus 1919, 21. den stu dent Lode wijk van Duuren geb. 5 Augustus 1917. 22. den kantoorbediende Johannes Rai- ner de Mildt. geb. 26 Februari 1924, 23. den onderwijzer Jan Nauta, geb. 3 Mei 1917 24. den magazijnbediende Arthur Viktor Mar tens. geb. 27 September 1917. Alle veroordeelden waren vooraanstaande actief deelnemende leden van een organisatie tot het verspreiden van ophitsende geschrif ten. Allen waren reeds voor de oprichting deze organisatie werkzaam in andere illegale vereenigingen. Volgens een bepaald organisa tieplan namen zij deel aan de samenstelling en verspreiding van een vrij omvangrijk ille gaal ophitsend geschrift, dat den laatsten tijd openlijk opriep tot strijd tegen de bezet tende niacht. Ook vereenzelvigt zich het ge schrift met degenen, die Nederlandsche na- tionaal-socialisten vermoorden. Het bevatte verder zeer onbehoorlijke caricaturen die den Fuehrer van het Groot-Duitsche Riik en zijn soldaten moeten beleedigen, maar tegelijker tijd Stalin verheerlijken. Het Standgericht heeft geconstateerd dat in dezen kring van daders de auctores intel- lectuales moeten worden gezien van talrijke misdaden tegen de bezettende macht, die de laatste maanden gepleegd zijn. Op grond van deze overweging en omdat de in de verorde-9 ning op de bescherming der orde genoemde strafbare feiten in meer dan een opzicht aanwezig zijn, moest de doodstraf worden uitgesproken. Het vonnis is na onderzoek van de moge lijkheid van gratie aan 23 veroordeelden vol trokken De Nederlander An dries Gort werd begena digd tot 15 jaar tuchthuisstraf. Mededeelingen plaatselijke Distributiediensten- DISTRIBUTIEKRING HONTENISSE. Sluiting kantoren. Op Dinsdag 15 Augustus zullen alle kantoren gesloten zijn. Inlevering, naamlijsten De naamlijsten voor toeslag zware arbeid, die nen vóór 17 Augustus bij de plaatselijke distri butiediensten te worden ingeleverd. 830-o R. H. B. S te Zierikzee Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming is aan dr. J. J. Boer met ingang van 16 Augustus 1944. op zijn verzoek, eervol ontsla# verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee Zü die slaagden. Voor de acte Fransche taal M.O. A. slaagde te Utrecht de heer A. P. J. du Bois, te Wouw vroeger te Groenen dijk. Voor de acte Fransch l.o. slaagde de heer J. F. van Strien te Terneuzen. Groenendijk* Schieting. Aan de schieting op de lig gende wip door de handboogsocieteit Concor dia bij de Kinderen Kuypers namen 54 schut ters deel. De hooge vogel was voor Alphons Wentzler van Stoppeldijk: dè zij vogels waren voor Jos. de Waal van Ossenisse en voor Alphons Adriaansens van Groenendijk. Middelburg. Openbare dronkenschap. K. v. K. uit Big- gekerke, die het z.g. einde van de Middelburg- sche kermis in de stad kwam doorbrengen, had daarbij te diep in het glaasje gekeken. Hij werd opgepakt en ter ontnuchtering op het po litiebureau ingesloten. Na opgemaakt proces verbaal kon hij den volgenden morgen weer huiswaarts keeren. y Baldadigheid. Twee opgeschoten jongens J. C. S. en W. A. dachten aardig te zijn, door voorbijgangers op'straat te gooien met afval van fruit. De politie was het daar mee niet eens en verbaliseerde hen. Terneuzen Schietinft Aan de schieting bij J. P. Dhert namen 31 schutters deel. De hooge vo gel werd afgeschoten door P. Coone te Zuid- dorpe. De zij vogels wilden niet tuimelen en moesten verloot worden. Het grootst aantal vogels n.l. 4 stuks schoot A de Caluwé Phi lippine. In Sas van Gent sneuvelde een zwemrecord. In de Bad- en Zweminrichting te Sas van Gent werden de door de Sassche Zwem- en Poloclub „De Bruinvisch" uitgeschreven Kring wedstrijden gehouden, waarvoor zeer groote be langstelling bestond en waaraan meezwommen „De Schelde" van Terneuzen, „Zeehond" van Vlissingen, „Scheldestroom" van Breskens, „Luctor et Emergo" van Middelburg, „A.2f.C." van Axel en „De Bruinvisch". 100 m. borstcrawl heeren. 1 C. Wagenaar, Zee hond, in 1.13.8, gevolgd door de jeugdige Sas sche ster P. Bockstael, in 1.15.8; 3 Th. Acke, Schelde, 1.17.2. De - 100 m. schoolslag dames was voor de Bruinvisch met haar prachtzwemster mej. M. Marlcflsse, welke bijna 9 seconden voor haar grootste tegenstandster aankwam, in 1.34.7, 2e A. Blokpoel, Luctor en Emergo, in 1.43.3; 3e werd K. Schrier, Scheldestroom. in 1.45.4. 50 m. rugslag jongens, le Joh. v. d. Steen, STRIJDT IN DE WAFFEN SS MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. KEURINGEN. Het SS.-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zicli aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS (Wiking), SS. Pantzer Grenadier-brigade Ned'A land, SS.-Pantzer Jager-kompagnie, Schevéningen, Landstorm Nederland en Germaansche SS. in Nederland. 14.8.44 812 uur„Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan no. 1, 14.8.44 1618 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. iSio.44 8—12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 18. 15.8.44' 1618 uur, Arnhem, Café Royal. 16.8.44 812 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18.8.4 812 uur, Utrecht, SS.-Ersatz-kommando Niederlande, Nebenstelle, Vredenburg 19. 18.8.44 15—17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgang slager, Leusder weg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging vaï- familieleden, uur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 3? jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijpesteld. Officier in de Waffen-SS. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reis biljee voor heen en terug reis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen SS. Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Utrecht, Vredenburg 19. Heerlen, Saroleastraai 25. Groningen, Heerenstraat 46. Enschede, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatz. kommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vijverberg 5. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. De Strijd bij naar zich schuilhoudende vijanden. Tilly. Onze mannen doorzoeken de omgeving (SS - PK - Pachnicke - O.H.). FEUILLEIOH W.^, )öc% Lüddcckct 79) ..Dat was ook slechts zoo'n vermoeden van mij", gaf de matroos schuchter toe. „Maar lk heb verder nog allerlei ontdekt, wat te den ken geeft. Deze kerel reist op een valschen paai Hij heet namelijk in werkelijkheid Fré- déric Brouillard. En ik heb nog een briefje gevonden, waarop staat: „Wie wreekt Helm- coek?" Ja zeker, En naar mijn nieening is die fijne meneer „Stop, Willi!" viel de knorhaan hem in de rede. „Geen passagiers beleedigen! Altijd net jes afwachten, tot de zaak heelemaal is op_ gehelderd. Wat denkt u, kapitein? Zullen we den heer Iglhuff ter verantwoording roepen?" „Niet noodig! Hij is er al!" weerklonk een stem aan de patrijspoort. Haastige schreden verwijderden zich en kwamen van den anderen kant weer nader bij. De vier mannen konden elkaar nog juist een onthutsten blik toewerpen, toen,.na een kort klopje de Zwitser "binnentrad. Hij ste vende op Willi Nochundnoch af en drukte hem wat in de hand. „Pak aan!" zei hij en verwrikte met een ruk een paar ledematen. „Ga naar beneden en drinkt er eentje op mijn gezondheid!" Willi opende zijn hand en keek besluite loos van het tien schillingbiljet, dat hü daar in omklemd hield, naar den kapitein. Maar deze knikte hem bemoedigend toe. Zoo ging hij dan maar. zij het ook niet van harte, naar buiten en slofte over het dek weg. Iglhuff wachtte tot zijn stappen waren weggestorven. Toen nam hij plaats op de kleine sofa naast Alvarez en glimlachte stil voor zich heen. Het scheen of hij daarbij tijd zocht te win nen of ook passende woorden om mee te beginnen. De drie anderen letten zwijgend op hem. Maar er was niet het geringste spoor van zenuwachtigheid in zijn gelaatstrekken te bekennen. Dil lichte geamuseerde lachen van den Zwitser liet eerder 'n goede grap dan de bekentenis of ook maar een camouflage_ma- noeuvre van een misdadiger verwachten." „Mijn naam is zooals tevoren uit an deren mond reeds bekend werd Frédéric Brouillard", begon de agent tenslotte. „Dat klinkt natuurlijk een beetje vreemd, ja bijna crimineel. Ik bedoel nu niet den naam, maar het feit. dat ik hem tot nu toe geheim hieldWeer glimlachte hij. Een vreem de verandering had er in den man plaats ge grepen. Hij was niet meer de „zigzag": zijn bewegingen waren veeleer vlot en elegant, zijn houding zeker en de uitdrukking van zijn gelaat vriendelijk en innemend. „Ik ben inspecteur van den veiligheidsdienst van de Zwitsersche goederen- en schepenverzekering' dus in zekeren zin een soort detective. Alstublieft hier hebt u mijn legitimatie, hier mijn pas! Het was helaas niet te vSrmijden, dat ik als „Iglhuff" reisde; er was geen be tere pas ter beschikking." Frédéric Brbuillard zweeg even. „Ik ben op dienstreis, d.w.z. ik bewerk mijn eerste groo_ te zaak. U hebt er wellicht van gehoord, dat de „Krypta", een schip van vierduizend ton. dat door een Engelsche reederij gecharterd was, dicht bij Lubito water kreeg een ketelontploffing of zoo. Dit stoomschip was bij mijn maatschappij verzekerd. Verbazend hoog verzekerd voor zoo'n oude kast. Nu schenen de omstandigheden zoodanig ver dacht, dat de maatschappij besloot mij naar Lubito te zenden om de manschappen eens na te gaan, die zich deels nog daar in de haven ophouden, deels ook in het ziekenhuis lig gen. (Wordt vervolgd, i

de Stem | 1944 | | pagina 1