Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie NIEUWE AANVAL BIJ CAEN. Volksgerechtshof vonnist. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! DISTRIBUTIENIEUWS. KERKELIJK LEVEN PLUIMVEETEELT PROVINCIAAL NIEUWS SPORTNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1944. No. 18051. 1 BLAD - - m I ..1nnn <A !.nL» 11 t 1 IWI n 11, a Abonnementen bmnc-mattd bi/ tfooruubetallntt per kwartaal 2.71. franco per post 3 «5, per week (uisluitend bij niet-posibestelllhg» ïl cent. Losse nummers 6 cent. Bewijsnum mer» cent Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2*80. Bergen op Zoom. telcroon 521; Waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 2238: Hi'ifct, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. Adv. geheele oplage t-10 mm., kolom «2 mm., 2.00. elke mm. meer 20 c adv van plaatset aard uit N -Br uttsl. Br. ed. resp. i.70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. resp 80 c. en 8 c Reel' zie tarief inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordcelmg niet verlangen a( te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de Inzenders van adv. uitgeleverd Geallieerden bij Mortain teruggeslagen. Puitschers distancieeren zich op Brest en Lorient. Sovjets bij Baranof in Duitsche stellingen gedrongen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 8 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Na een trommelvuur van verscheidene uren ging de vijand in de ochtenduren van heden zuidelijk en zuidoostelijk van Caen opnieuw tot den aanval over. Hevige gevechten zijn ontbrand. Westelijk van de urne ondernam de vijand krachtige af zonderlijke aanvallen, die uiteengeslagen werden. Zuidwestelijk van Vire en oostelijk van Avranches zetten de Amerikanen over een breed front hun doorbraakpogingen voort met zeer -sterk gebruik van materiaal en lucht macht. In zware gevechten, die tot in de avonduren voortduurden, werden zij met zware verliezen voor onze tweede stelling af geslagen. Verder naar het Zuiden wierpen pantserdivisies van het leger en de Waffen- SS den vijand aan weerskanten van Mortain in weerwil .van zijn verbeten tegenstand naar het Westen terug. Vijandelijke tegen aanvallen mislukten. In het gebied ten Oosten van Laval ver sterkte de vjjand zijn druk. In Bretagne sloegen onze beveiiigingsafdeelingen vijan delijke aanvalstoppen uiteen en distanci- eerden zich vervolgens volgens bevel op de sectoren Brest en Lorient. Om St. Malo wordt verbitterd gevochten. In den nacht van 6 op 7 Augustus werd een vijandelijke torpedojager in de Seine- baai door luchttorpedo's zwaar beschadigd. Boven Normandië en het westelijk bezette gebied werden 19 vliegtuigen in luchtgevech ten neergeschotn. In het Fransche gebied werden 80 terroris ten in den strijd vernietigd. Londeii en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware storingfvuur der V. 1. In Italië vonden gisteren geen gevechts handelingen van beteekenis plaats. In het Oosten mislukten noordwestelijk van Mielec herhaalde sovjetaanvallen. Noordelijk van Baranof drong de vijand met sterke strijdkrachten onze stellingen binnen. Reserves gingen onverwijld tot den tegenaanval over. Zware gevechten zijn gaande. In Litauen werden noordelijk van de Me mel hernieuwde doorbraakpogingen der Sov- jets verijdeld, waarbij 60 vijandelijke t ank§ werden stukgeschoten. Noordelijk van Birsen en noordelijk van de Duna is. de afweerstrijd onzer troepen met de binnengedrongen sov- jetstrijdkrachten nog gaande, terwijl aan de rest van het front tot aan het Meer van Pskof alle bolsjewistische aanvallen bloedig ineenstortten. Amerikaansche bommenwerpers vielen gisteren eenige plaatsen in Opper-Silezië aan. In den afgeloopen nacht vlogen vijan delijke storingsvliegtuigen over Zuidoost- Duitschland. Duitsche en Hongaarsche lucht verdedigingsstrijdkrachten schoten 28 vijan delijke vliegtuigen neer". Nieuw Finsch kabinet. HELSINKI, (D.N.B.) Gisteravond is een nieuwe Finsche regeering gevormd. Zij be staat uit de volgende personen: minister president Hackzell (conservatieve concentra- tiepartij) Buitenlandsche Zaken Carl Enc- kell (partijloos). Oorlog: luitenant-generaal Walden (onveranderd, partijloos). Binnen- landsche Zaken: Kaarlo Hillilae (totdusver gouverneur van Lapland en lid van de agra rische partij). Justitie: Baron von Born (lei- de); van de Zweedsche volkspartij) Drie dooden tengevolge van gasvergiftiging. Een bewoner van een huls aan den Zuid- singel te Middelburg, nam des morgens ter wijl hij een dakraam opende, een sterke gas- lucht waar. Toen de man op onderzoek uit ging. vond hij het naastgelegen perceel waar de fam. Mondeel woonde, nog geslo ten. De gewaarschuwde politie, die zich daarop toegang verschafte tot de woning trof den 52-jarigen L. J. Mondeel en diens 49-jarige eohtgenoote. F. Mondeel—Minder hout. in de slaapkamer aan. De levens geesten bleken reeds geweken te zijn. In een voorkamertje vond men daarop ook het 15-jarige zoontje J. Mondeel dood in bed liggen. De gasvergiftiging is ontstaan doordat In de keuken de slang van het gasstelwas losgegaan, terwijl het kraantje openstond zoodat het gas den geheelen nacht de wo ning kon binnenstroomen. Het verdrinkingsgeval te Bergen op Zoom. Een tweede lijk opgehaald. Nadat, zooaïs reeds gemeld. Maandag uit het water van de z.g. Zanderijen te Bergen op Zoom het lijk was opgehaald van den 21- jarigen J. Nuyten uit Halsteren, is- Dinsdag ook drijvende gevonden het lijk van den 19- jarigen landarbeider A. ran Steenpaal. wo nende in de Bergschestraat te Wouw die Zondagmiddag eveneens aan de Zanderijen was gaan zwemmen en daarbij zonder dat iemand het bemerkte, verdronk. Het stoffelijk overschot is naar het Algemeen Burgergast huis te Bergen op Zoom overgebracht. Van de twee andere personen, waarvan wordt vermoed, dat zij eveneens zijn ver dronken, heeft men nog niets ontdekt. Heden moet verduisterd worden van 21.15 tot Donderdag 6.15. Maan op 23.58, onder Donder dag 13.52. Laatste Kwartier Vrijdag li Aug. Doodstraf voor alle beklaagden. BERLIJN, (D.N.B.) Het volksge- rechtshof van het Groot-Duitsche Rijk heeft op 7 en 8 Augustus de zaak behan deld tegen acht vuit het leger gestooten verraders, die deelgenomen hadden in leidende functie aan de misdaad van 20 Juli. De beklaagden Erwin von Witzleben, Erich Hoeppner, Hellmuth Stieff Al- brecht von Hagen, Paul von Hase, Ro bert Bernardis, Friedrich-Karl Klausing en Peter tyaf York von Wartenburg wer den als meineedigen eerloozen, eenzuch- tigen wegens hoog- en landverraad ter dood veroordeeld. Hun vermogen \crvalt aan het Rijk. Het vonnis is tWee uur na de uitspraak voor alle veroordeelden met den strop voltrokken. De zitting. In de groote zaal van het Kammergericht te Berlijn kwam op 7 Augustus de eerste senaat van het volksgerechtshof bijeen. Door een zijdeur worden de acht beklaagden door politiea*genten in de zaal gebracht. Zij dra gen geen uniform. Intusschen heeft de senaat in de wijnroode toga's, die dit hoogste Duitsche gerecht draagt, de zaal betreden, aan het hoofd de president, dr. Rolan<i. Freisler. De aanklacht wordt inge diend door de Oberreichsanwalt, Lautz, die ver gezeld is van den Oberstaatsanwalt, Gorisch. Voor de beklaagden hebben de acht toegewezen verdedigers plaats genomen. De behandeling begint met de verklaring van den president, dat de Oberreichsanwalt een aanklacht indient tegen de vroegere generaal- veldmaarschalk von Witzleben, generaloberst Hoeppner,generaalmajoor Stieff, reserve eerste luitenant von Hagen, luitenant-generaal von Hase en luitenant-kolonel bij den generalen staf Bernardisr Voorts zitten op de beklaagdenbank de vroegere kapitein Klausing en de vroegere reserve-luitenant graaf York von Wartenburg. Als de president den eersten beklaagde Erwin von Witzleben pproept en deze de hand wil op heffen om den Duitschen groet te brengen, ver zoekt de president hiervan verschoond te blij ven, met de woorden: „De Duitsche groet wordt slechts gebracht door volksgenooten, die hun eer nog bezitten". De Oberreichsanwalt Lautz dient de aanklacht in met de korte motiveering, dat de beklaag den in den zomer van 1944 als deelnemers aan een kleinen kring van samenzweerders getracht hebben den Fuehrer door laffen moord te doo den, om daarna door een revolte in het binnen land de macht over leger en staat aan zich te trekken met het doel om zich smadelijk aan den vijand over te geven. Als eerste beklaagde treedt Stieff voor de ta fel der rechters. Uit het verhoor van dezen beklaagde blijkt, dat hij de ontplofbare stoffen, die voor den aanslag gebruikt werden, heeft bewaard. Ver der verklaart h», dat reeds eerder een aanslag was beraamd, wellce uitgevoerd had moeten worden bij het demonstreeren van een nieuwe soldatenuitrusting voor den Fuehrer. Daar graaf Stauffenberg reeds op 6 en li Juli in het hoofd kwartier de springstoflading bij zich had, vraagt de president, waarom niet toen reeds de aanslag plaats vond. Beklaagde antwoordt, dat men te vens. den Reichsfuehrer SS Himmler had willen treffen, die toen niet aanwezig was. Vervolgens werd de reserve eerste-luitenant von Hagen verhoord. Deze heeft op last van majoor Kuhn, die inmiddels naar de bolsje wisten overliep, pakjes springstof verzameld voor het bureau van Stieff. Deze laatste liet von Hagen later deze springstof naar graaf von Stauffenberg te Berlijn brengen. Als derde beklaagde wordt de vroegere ge- néraal-veïdmaarschalk von Witzleben verhoord Deze heeft achtereenvolgens drie besprekin gen gehad met den inmiddels standrechtelijk doodgeschoten vroegeren generaal Olbricht en Generaloberst Beek. Het blijkt, dat zij meenden, dat degenen, die de Fuehrer aan het hoofd der militaire oorlogvoering geplaatst had „niet goed" waren. Als de president vraagt, wie het beter hadden kunnen doen,, antwoordt beklaagde; „Wij beiden, Beek en ik." De rollen welke von Witzleben en Beek waren toegedacht bij het complot -waren resp. opperbevelhebber en Rijkskanselier. Aanvankelijk had men zich van 'den Fuehrer willen meester Aaken, terwijl deze met klein gevolg op reis was. Na den aanslag in het hoofd kwartier werden von Witzleben te Berlijn „be velen" voorgelegd, waarin hij als „opperbevel hebber der weermacht" bekend maakte, dat er een „nieuwe Rijksregeering" was gevormd. Deze bevelen had hij juist geacht. De president wijst er dan nog op, da't blijkens een geheim bevel vJn den z.g. „opperbevelhebber van het reser- veleger in het binnenland" Hoeppner allen, die de oorlogvoering van het staatsleven leidden, gearresteerd en de concentratiekampen bezet en ontruimd moesten worden. Voor dit laatste be vel nam von Witzleben uitdrukkelijk de verant woordelijkheid op zich. Beklaagde Hoeppner, vroeger kolonel-gene raal, stond ook met Olbricht in verbinding. Uit zijn verhoor blijkt, dat de samenzweerders het er op aanlegden de in Duitschland staande tankformaties aan het front te onthouden om er voor hun doeleinden in het binnenland over te kunnen beschikken. Hoeppner en Olbricht ver namen op 20 Juli om 15.50 van Stauffenberg aan vankelijk, dat de Euehrer was gedood. Zij be- vondert zich in de Bendlerstrasse. Beclc en von Witzleben kwamen daar ook en men begon te „regeeren". Toen om 18 uur officieel werd be kend gemaakt, dat de Fuehrer nog leefde, heb ben Hoeppner en Beek er over beraadslaagd, of men niet door een „krachtproef" meester kon worden van den omroep. Het plan mislukte ech ter, daar het dienstvertrek van Hoeppner be stormd werd mét de bekende gevolgen. Beek, die zich zelf met drie pistoolschoten verwondde, werd daarbij om nog niet opgehelderde redenen door kolonel-generaal Fromm definitief dood geschoten. NS Hoeppner kwamen de handlangers voor den rechter. In de eerste plaats graaf York von Wartenburg, neef van Stauffenberg. In het burgerlijk leven Oberregierungsrat, wilde hü thans staatssecretaris van den rijkskanse lier worden, een functie, waarmede Goerdèier zich zou belasten. De beklaagde was f>p de hoogte van de verschjllende moordtermijnen. Hij was regelmatig op de hoogte gebracht en verklaarde dat het in het voornemen lag onverwijld contact op te némen met den vij and in het Oosten en in het Westen. Wel koesterde, naar hij verklaarde, de samenzweer- ^TVIaarten Harpertsz. Tromp, 15971633. De held van Duins en van den beroemden zee slag gedurende den eersten Engelschen oorlog. Foto O.-H. De Fuehrer zond Mannerheim een ge- lukwenschtelegram naar aanleiding van diens benoeming tot president van Fin land. Ook Koning Gustaaf van Zweden zond Mannerheim 'n telegrafischen gel^tk- wensch. (DNB). De Hongaarsche re geering is gewijzigd. De minister van Bin nenlandsche Zaken, Jaross, is o.a. ver vangen door Bonc- zos. (DNB). Von Papen is op zijn terugreis naar Duitschland Maan dag Belgrado gepas seerd. (DNB). In Turkije werd een wet van kracht, volgens welke alle valiede mannen van 16 tot 60 en alle vrou wen tusschen 20 en 45 jaar worden op geroepen voor een binnenlandsche de fensieformatie. (D. N.B.). De Turlcsche re geering heeft de na-- tion. vergad. een wet voorgelegd voor even tueele evacuatie van eenige steden. (CD). De regcering-Bo- nomi heeft gelast alle academische examens en promo tie van de laatste 20 jaar aan een on derzoek te onderwer pen. (DNB). In Warschau is Maandag een vrij groote ^on derneming ter vernietiging van benden parti- sanen, die getracht hadden zich van de stad meester te maken, met succes beëindigd. (In- terinf). De stad Hengyang in China is door de Japan ners ingenomen. (DNB). Japans premier Koiso hield een radiorede, waarin hij het Japansche volk opriep tot een mobilisatie van al zijn krachten. {DNB). Te Utrecht is een inlichtingenbureau geopend voor de Waffen-SS op VredenbHirg 19. Aanvallen op personentreinen- Nader is gebleken, dat het aantal Neder landers, dat den 5den Augustus werd ge dood bij de aanvallen, welke Anglo-Ameri- kaansche vliegtuigen in scheervlucht met boordwapens op rijdende personentreinen de den, tot 60 is gestegen, waaronder 41 man ner en 19 yreuwsD. O.ok het aantal zwaar- en lichtgewonden "blijkt aanzienlijk. In to taal werden 50 mannen, 23 vrouwen en 2 kinderen zwaar gewond. Licht gewond wer den meer dan 120 personen. In het verleden Ligt het heden In 't nu wat worden zal BILDERDIJK Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. (foto O.H.) Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander, van 17-45 jaar en kan geschieden Ijij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandantu- ren en bij de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Gedroogde abrikozen voor kleuters. Voor kinderen, geboren in 1940 en 1941, zullen binnenkort wederom 100 gram gedroogde abri kozen beschikbaar worden gesteld. Men moet hiertoe bon reserve D 69 vóór of op 12 Aug. a.s. bij zijn winkelier inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. In verband met de be voorrading van den handel is het niet mogelijk nauwkeurig mede te deelen, wanneer de abri kozen afgeleverd zullen worden. In het alge ineen zal echter begin September met de af levering kunnen worden begonnen. DIAMANTEN PRIESTERJUBILEUM MGR. DR. G. C. VAN NOORT. Mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amster dam, herdenkt 15 dezer zijn 60-jarig priester schap. De grijze jubilaris werd 10 Mei 1861 te Stompwijk geboren. Hij studeerde aan de semi naria te Hageveld en te Warmond en werd in 1884 kapelaan te Medemblik, kwam in 1887 als kapelaan der St. Anna parochie (de Pool) naar Amsterdam en *werd in 1892 hoogleeraar in de dogmatiek aan het seminarium te Warmond, welk ambt hij tot 1908 vervulde, toen hij naar Amsterdam terugkeerde als pastoor der parochie van den H. Willibrordus. In 1926 werd (ib ka" nunnik poenitencier van het kathedraal kapittel Haarlem en in 1929 volgde zijn benoeming tot deken van Amsterdam en tot rector van het begijnhof. Ter gelegenheid van zijn jubileum zal mgr. van Noort in de St. Willibrorduskerk buiten de veste aan den Amsteldijk op 15 Augustus een plechtige Hoogmis opdragen met pontificale assistentie van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. BEABANTSCHE KONIJNENFOKKERS IN DELFT. In de lokalen van de Oliefabrieken Oalvé te Delft is een groote nationale konijnen tentoonstelling gehouden. Er waren ca. 1600 die ren ingezonden uit heel het land. -Brabant en Zeeland maakten een zeer goed figuur. Een prachtig Delftsch Blauw Bord voor het mooiste nummer en bekers voor het mooiste dier der tentoonstelling en het mooiste dier in de kleine rassen werd door een black and tan ram gewonnen van de fokkerij Brabant uit Ber gen op Zoom. De beker voor het mooiste dier, rarri in de groote klasse werd gewonnen door de Vlaamsche Reus van M. Bruynoogs uit Ka- «pelle, die tevens een zilveren lauwerkrans won voor de mooiste Vlaamsche reus jong. De rex Wit van J. van Tilburg uit Rijen was het mooi ste dier van de dwergrassen, het kreeg een standaard met vaan. dersclique geen enkele twijfel, dat de vijanden zouden vasthouden aan een onvoorwaardelijke capitulatie en vernietiging van het Duitsche Rijk en volk. Op de zitting van het Volksgerechtshof komen we in een volgend nummer nog nader terug. Mededeelingen plaatselijke Distributiediensten. DISTRIBUTIE KRING VLISSINGEN. Uitreiking rantsoen'bonnen Eenlïeidszeep en Waschpoeder wegens vuilen' arbeid. De Distributiedienst Kring Vlissingen. omvat tende de gemeenten: Biggekerke, Koudekerke, Meliskerke, Oost- en West_Souburg, Ritthera, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande, maakt bekend, dat tooneelspelers en -speelsters, schoorsteenvegers en kolenwerkers in het tijd vak van 10 t.m. 12 Augustus 1944 aanvraag formulieren MD 23371 kunnen afhalen' op het Uitreikingskantoor, loket No. 6, Brouwenaar- straat 4 te Vlissingen en aan de agentschappen. Voor de overige beroepen wordt verwezen naar de publicatie in de pers van 3 Aug. 1944. Middelburg. Van de politie. Twee personen P. B. en D. F. bevonden zich, zonder daartoe vergun ning te hebben, nog na 10 uur op den openba ren weg. A. P. E. G., J. C. N. D„ Chr. S. en L. de V. reden als wielrijder in de Lange Delft in de voor verkeer verboden richting. Terneuzen- Gouden bruiloft. Gisteren herdacht 't echt paar C. 't Gilde en P. J. 't Gilde-Goebert den dag waarop het 50 jaar geleden in het huwe lijksbootje stapte. De feestelingen woonden vroeger op het eiland Walcheren, maar zijn thans bij öe familie te Terpeuzen geëvacueerd. Aan belangstelling heeft het hun niet ontbroken. De voetbal competitie-indeeling in district 4. De indeeling der competitie in district 4 van den NVB, voor het seizoen 1944-1945, is als volgt: Eerste klasse: %VV,'^Eindhoven, Lon- ga, Nac, Noad, Limburgia, Roermond, MVV, PSV, de Spechten, Willem 2, Maurits en Spek- holzerheide. Tweede klasse A Bleijerheide, Groene Ster, Laura, Kolonia, Miranda, Palemig, RKONS, Kerkrade, Waubach' en Waubachsche Boys. Tweede klasse B: Almania, Heer, Kimbria, Geleen, Standaard, Sittard, Sittard- sche Boys, Willem 1 en Sportclub Emma. Tweede klasse C: VVV, SVB, Viost, Weert, Wit-Zwart, Kolping, SDW, Helmond, Helmondia, Geelbruin, Brabantia, Tivoli en de Valk. T w e e~"d e k 1 k s s e D Hero, Baronie-DNL Schijndel. Nevelo, de Kanaries, SVD, Zwaluw FC, TOP, WSC, RKTVV, TSC en DESK. Tw egde klasse E: Dosko, Alliance, °RBC, Internos, Goes, Zeeuwen, Middelburg en Vlissingen. De voetbalcompetitie der eerste klasse in het Zuiden zal op Zondag 27 Augustus beginnen en in de overige afdeelingen op 24 September. Noodlottige stoeiparty. Twee zoons van de familie Witteveen uit Deventer stoeiden in de ouderlijke wonihg met elkander. Zij boksten daarbij. Een hunner, de «27-jarige zoon trof daarbij met de vuist zijn 21-jarigen broer in de hartstreek met het gevolg, dat de getroffene onmiddellijk overleed. Denemarkens gangsterkoningin in arrest. - Denemarkens gangsterkoningin, de 27-jarige Karen Holm, die door de geheele Deensche politie wegens tal van ernstige^ misdaden bij 'n spannende achtervolging 2 weken lang van de eene stad naar de andere werd gejaagd is eindelijk gearresteerd. Het was een jdiige vrouw in een lichte zomerblouse en in shorts» De politie had de villa ontdekt, waar de vrouwelijke gangster verblijf hield, en wachtte haar op. toen zij op de fiets van haar strandbad terugkeerde. Karen Holm verzette zich niet. Ze weigerde echter inlichtingen te geven, omdat zii ,de jongens niet in moei lijkheden wilde brengen".

de Stem | 1944 | | pagina 1