Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editi© Nieuwe koers van Duitsche afweer in kef Oosten. De aanslag op den Fuehrer. FLORENCE ONDER VUUR. V. NEERLANDIA-PERS 84» JAARGANG B ZATERDAG 5 AUGUSTUS 194-1. No. 18058. 1 BLAD Abonnementen bmnciilaod bij voorulibeinting pee kwartaal i Ti franco per post f per week (uisluitend bij niet-postbesie|i1i«g> 21 cent Losse t.ufrtmeês 6 cent. Bewljsnum- »ncrj 6 cent Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2460; Boegen op Zpom, telefoon 621; Waalwijk, telefoon 229; Coes. telefoon 2S36; Hulst, telefoon 102. Ve< schijnt ej^ken wcijcdftg Adv. getteele oplage 1-|0 mm., kolom 42 ir.m f 2.00 elke mm meet 20 c adv v«n plaatse» aard uit N.-Br uitsl ,Br, ed resp. t 70 en 17 ct.. ld Zeeuwsche ea. iesp eo c. en 8 c Reci /ie tartef. Inzend op adv,, welke de uitgevers te hunner beoordeeling dipt vcrlangr af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inz.endets van adv. uitgelever Sovjet-druk in het Zuiden zeer sterk. Russische brugge- hoofden over d©n Weichsel. De strijd om Warschau. Toegenomen afweerkracht, doch geen evenwicht van krachten Vele Duitsche beschouwingen over den stand van zaken in het Oosten hebben in den ioop van deze week kunnen wijzen op de aanzienlijke vermindering van het tempo van den opmarsch der Sovjet-troepen Inderdaad toont een vergelijking van de frontlijn met die van een week geleden minder ingrij pende verschillen dan we aan dit front sedert 22 Juli gewoon waren en de Duitsche berich ten hebben herhaaldelijk kunnen gewagen van tegenacties, die de plannen van den tegenstander doorkruisten. Niettemin: de kleinere vorderingen, die de Russen in de afgeloopen week maakten, kun nen voor het geheele strategische beeld van groote beteekenis worden geacht. Men lette op het feit dat juist de beide flanken van de groote penetratieruimte, in beweging zijn geraakt. De Duitsche strijdkrachten in Gali- cië hebben na een verbitterden weerstand on der den druk van zich uit het Noorden af tee- kenende omvattingsbewegingen een achter waar tsche zwenking voltrokken. Daarop wees deze week generaal Ddttmar in zijn radio overzicht. Vooral de laatste dagen moet de druk hier aanmerkelijk verzwaard zijn, zoo als kon worden afgeleid, uit de mededeeling, dat de gevechten reeds ten Westen van Reichshof gevoerd worden. De Sovjettroepen moeten hier dus tot 100 K.M. voor Krakau gevorderd zijn doch niet minder gevaarlijk voor deze stad is de druk uit het Noordoosten. Daar hebben de Russen namelijk bij Baranof een bruggehoofd over den Weich sel gevormd, van waaruit zij oprukten naar Staszow. Hier en iets noordelijker moeten de Duitschers hevige gevechten leveren, waarbij 't tot 'n tijdelijke crisis kwam toen *n uiterst sterke pantserformatie der Russen bij Rozwadow en Sandomierz naar het Westen kon oprukken. De aanval ging in de richting van de stad Kielce, doch na den aanvoer van reserves kon het open gescheurde front in hoofdzaak weer geslo ten worden. De meeste successen rapporteerden de Duitsche berichten van de zuidelijke flank van. dit opmarschgebied waar Duitschers en Hongaren zich met succes geweerd hebben tegen de pogingen om de Karpathenpassen naar de Hongaarsche vlakte te overmeeste ren. De, roode aanval op de Beskidenpas wordt als definitief mislukt beschouwd, daar entegen hield de druk op de Tataren-pas aan» doch ook hier konden de Hongaarsche troepen de Russen terugdringen. Voorts teekende zich in het Baltische ge bied door den Russischen opmarsch in het gebied van Schaulen en- Mitau reeds de schei ding van de in Letland en Estland strijdende Duitsche legers van Oost-Pruisen af en deze Russische vorderingen zijn van des te meer belang, daar zij voor den aanvaller de mo gelijkheid scheppen om waaiervormig op de Duitsche grenzen aan te vallen. Inderdaad heeft men deze week het aanvalsfront tegen Oost-Pruisen zich naar het Noordoosten zien uitbreiden en in de streek tusschen Sudauen, Kalvaria en Wilkowiski schoof het reeds tot vlak tegen 't grensgebied vooruit. De tegen stand der Duitschers is hier sterk evenals aan de noordelijke flank van de wig, die de Russen in Litauen dreven. Dat kan blijken uit de Duitsche tegenactie bij Birsen en uit het feit, dat een recbtstreeksche aanval op Riga tot nog toe kon worden voorkomen. Verder noordelijk zijn de roode troepen weer in actie gekorfien in de streek van Narwa, doch opneuw zonder resultaat. De gevechten om Warschau. In het centrum van het front, langs de Weichsel en bij Warschau zijn geen groote verschuivingen gekomen, doch aan den hier gevoerden strijd om de Weichsel-overgangen moet uiteraard groote waarde worden ge hecht. Behalve het reeds genoemde zuidelijke bruggehoofd moeten de Russen thans ook bij Poelawy en zuidelijk van Warschau brugge- hoofden hebben gevormd. Ten Zuiden van Warschau ontstond door een boLsjewistischcn aanval die uitgevoerd werd met drie divisies infantere, tijdelijk een gespannen situatie. Deze kon echter nog in den loop van Donderdagmiddag door het ingrijpen van een Duitsche pant serformatie hersteld worden. Een plaatse lijke penetratie werd afgegrendeld. Ook in het Noorden hebben de aanvallers getracht de Poolsche hoofdstad te overvleu gelen, maar Duitsche tegenaanvallen sneden de doorgedrongen pantsehspits af en herover den Radzymir. In den strijd om Warschau nemen ook de „partisanen" een aandeel; er ^worden acties van politietroepen tegen deze meiers-achter-de-fronten gemeld. westelijk van Bialystok gingen de gepen weer over tot door braak-aan eenwel zonder succes bleven. Guderian? sectoren een meer evenwichtige toestand is geschapen. Men wijst er echter op, dat van een even wichtige toestand voor het front in het ge heel vooreerst nog niet kan worden gespro ken en dat met het verlies van meer gebied moet worden rekening gehouden. De moge lijkheid van een doordringen der Russische legers tot de oostelijke Duitsche provincies wordt dan ook ernstig onder de ogen gezien. „In het byzonder, zoo schreef de Hbld.- correspondent zal men niet in de beslissende fout van. 1914 vervallen en een aanval op Oost-Duitschen bodem door gebruikmaking van operatieve reserves van andere oorlogs- tooneelen trachten te verhinderen". Daar komt bij, dat men in de benoeming van den „pantser-generaal" Guderian reeds de nieuwe Duitsche tactiek ziet afgespiegeld, die zou neerkomen op een loslaten der fronten en een overgaan tot den zuiveren bewegings oorlog waarin het getal een minder groote rol zou spelen dan de kwaliteit en strategisch vernuft. Daders uit de weermacht gestooten en voor een volksgerechtshof. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER. 4 Aug. (DNB) Het leger heelt den Fuehrer den wensch doen kennen om tot een onmiddellijk herstel van zün eer, zoo snel mogelijk door een meedoogenlooze zuiverings actie bevrijd te worden, ook van den laat- sten misdadiger, die betrokken is geweest bij den aanslag op 20 Juli 1944, De wensch luid de, dat de schuldigen vervolgens uitgeleverd zouden worden aan de volksjustitie, De Fuehrer heeft aan dezen wensch vol daan, vooral aangezien het snelle en kracht dadige ingrijpen van het leger zelf den volks- en hoogverraderlijken aanslag in den kiem heeft gesmoord. In bijzonderheden heeft de Fuehrer be paald: Een eere-gerechtshof van veldmaar schalken en generaals van het leger moet onderzoeken, wie op eenigerlei wflze bij den aanslag betrokken is en uit het leger moet worden gestooten, wie als verdacht om te be ginnen ontslagen moet worden. In dit eere-gerechtshof heeft de Fuehrer beroepen: generaal-veldmaarschalk Keitel, feneraal-veldmaarschalk Von Rundstedt, ol.-generaal Guderian, generaal der infan terie Schroth, luitenant-generaal Specht. Als vertegenwoordigers: generaal der infanterie Kriebel, luitenant-generaal Kirchhein. De Fuehrer heeft zich voorbehouden per soonlijk een beslissing te treffen over de voorstellen van het eere-gerechtshof. Solda ten, die de Fuehrer uitstoot, hebben geen gemeenschap meer met de millioenen fatsoen lijke soldaten van het Groot-Duitsche Rijk, die de uniform van het leger dragen en met de honderdduizenden, die nun trouw met den dood hebben bezegeld. Zij. zullen derhalve ook niet voor een gerechtshof van de weermacht, maar tezamen met andere daders voor het volksgerechtshof terechtstaan. Hetzelfde moet gelden voor de soldaten, die om te be ginnen uit de weermacht ontslagen worden. Het door den Fuehrer aangestelde eere-ge rechtshof van het leger is op 4 Augustus bijeengekomen en heeft op grond van de aanwezige resultaten van het onderzoek den Fuehrer de volgende voorstellen voorgelegd: Uit de weermacht worden gestooten; a.) de in arrest zijnde generaal-veldmaarschalk Von Wltzleben, generaal der berichtentroep Fellgiebel, luitenant-generaal Von Haase. ge- neraal-majoor Stieff, generaal-majoor Von Treschkow, kolonel van den generalen staf Hansen, luitenant-kolonel van den generalen staf Bernardis, majoor van den generalen staf Mayessen, kapitein Klausing. reserve le luitenant» graaf Von der Schulenburg, reserve le luitenant Von Hagen, reserve luitenant graaf York von Wartenburg. b.) de op 20 Juli standrechtelijk doodge schoten generaal der infanterie Olbricht, ko lonel van den generalen staf graaf v, Stauf- fenberg, kolonel van den generalen staf Mertz von Quirnheim, reserve le luitenant Von Haeften. c.) de verraders die zich door zelfmoord zelf schuldig verklaard hebben, kolonel-gene raal b.d. Beek, generaal der artillerie Wag ner, kolonel van den generalen staf Von K -vtag-Loringhoven, luitenant-kolonel Schrader. d.) de deserteurs generaal der artillerie Lindemann, majoor "van den generalen staf Kuhn (naar de bolsjewieken overgeloopen). e.) een voorstel tot uitstooting van den vroegeren kolonel-generaal Hoeppner is over bodig, aangezien Hoeppner daar hij in 1942 reeds uit de weermacht was gestöoten niet meer tot het leger behoorde, De uitgestootenen worden ter beschikking gesteld van het volksgerecht of volksgerechts hof om terecht te staan. Het proces voor het volksgerechtshof tegen de schuldigen vindt binnenkort plaats. Toespraak van Mannerheim HELSINKI (D.N.B.) Bij zijn ambtsaan vaarding heeft maarschalk Mannerheim in iwezigiheid van de regeering en talrijke iwoordigers. van het corps 'diploma- ilechtige zitting van den rijks- behouden. ;n, die wij ter bescherming [eiligheid moeten over goot. zoo zeide hii. [che leger en 1 if dan vier [oogsten tkken. "iet Aanvallen bij Caen mislukt. De door braak in Bretagne. Duitsch a£- weersucces in de Karpathen. Zware strijd aan den Weichsel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 4 Aug. (DNB). Het opperbevel van de weer macht deelt mede; „In Norniandië mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand zuidwestelijk van Caen. In 't gebied van Coulvain werden den geheelen dag hevige gevechten geleverd, zonder dat zjj leidden tot een noemens waardige verandering in de positie. Zuidwestelijk daarvan en in het gebied van Vire gelukte het, den binnengedrongen vijand door den tegenaanval van Duitsche pantser formaties terug te slaan en den samenhang van het front te herstellen. Vijftig vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Een sterke vfjan-. delijke groep is ingesloten en wordt concen trisch aangevallen. Noordoostelijk en oostelijk van Avranches stortten talrijke door tanks gesteunde vijan delijke aanvallen met groote vrliezen ineen. In het oostelijk deel van Bretagne dringen de over Avranches in zuidelijke richting door gebroken gemotoriseerde troepen van den v j- and naar het zuiden en het westen op en be vinden zich op verscheidene plaatsen in ge vecht met de garnizoenen der Duitsche steun punten in dit gebied. In de laatste dagen ver loor de vijand 216 tanks. Door strijdmiddelen der marine en door duikbooten werden in de wateren voor 't in vasiefront 'n kruiser, drie torpedojagers, twee corvetten, alsmede vijf transportschepen en een speciaal schip met een gezamenlijken in houd van 36.000 ton tot zinken gebracht. Talrijke andere schepen met een gezamen lijken inhoud, van meer dan 56.000 ton wer den door torpedo's getroffen. De ondergang van het grootste deel dezer schepen kan waar schijnlijk worden geacht. Torpedomotorbootcn brachten in den nacht van 2 op 3 Augustus in het oostelijk deel van de Seinebaai een Britsehe artiilerieboot tot zinken. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware vuur der V 1, In Italië distancieerden onze troepen x\Sa op een nauw bruggenhoofd dicht ten zuiden van Florence. Hernieuwde vijandelijke aan vallen op deze stellingen mislukten. De his torische stad met haar onvervangbare cul tuurschatten ligt onder zwaar vijandelijk artillerievuur. Ac.rs.den noordoostelijken rand der Karpa then is de vijandelijke doorbraakpoging in de richting van den Beskidenpas mislukt. Daarbij is de 271ste infanteriedivisie der Sovjets Inge sloten en vernietigd. Verscheidene andere Sov jetdivisies leden zware verliezen aan men- schen en materiaal. In de periode van 31 Juli tot 3 Aug. werden in dit gebied 181 stukken geschut, 13 tanks, alsmede talrijke infanterie wapenen en auto's vernield of buitgemaakt. Herhaalde bolsjewistische aanvallen ten westen van Reichshof werden afgeslagen. Westelijk van Baranof werden 23 vijandelij ke tanks door stormgeschut vernield. Aan het overige Weichselfront zijn he vige gëVechten gaande in het gebied teil oosten van Sandomierz, aan weerszijden van Poelawy en zuidoostelijk van War schau. Noordoostelijk van Warschau werden Sov jet strijdkrachten door een tegenaanval van onze pantserwagens van haar achterwaart- sche verbindingen afgesneden en op een klein gebied opeengedrongen; 76 vijandelijke pant serwagens werden vernield. Aan het front van Warschau tot westelijk van Kowr.o mislukten alle bolsjewistische aanvallen. Aan 't front in Letland stortten in verscheidene sectoren vijandelijke aanvallen bloedig ineen. Plaatselijke penetraties werden afgegrendeld of in den tegenaanval verkleind Op de landengte van Narwa liepen de Sov jets opnieuw met negen infanterie-divisies en vier pantserformaties storm op onze stel lingen. Zij leden wederom zware verliezen zonder successen te behalen. Een vijandelijke landingsoperatie, in de ochtenduren van 2 Augustus onder bescher ming van Engelsche torpedojagers en talrijke jachtbommenwerpers ondernomei tegen het Dalmatische eiland Korcoela werd na een korten, hevigen strijd door het garnizoen van het eiland afgeslagen. Formaties bommenwerpers ondernamen met schending van Zwitsersch territorium terreuraanvallen op plaatsen in Zuid- en Zuidwest-Duitschland, vooral op Friedrichs- hafen, Saarbruecken en Kempten. Door lucht verdedigingsstrijdkrachten werden 43 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 40 viermotori ge bommenwerpers neergeschoten." Nieuwe landingen op N-Guinea Naar de NRC aan 't Hamb. Fremdenblatt ontleent, zijn Amerlkaansche troepen od Nederlandsch Nieuw-Guinea, 60 mi.il ten Noordoosten van het Japansche steunpunt Sorong tusschen de grootere Jjapansche steunpunten Manorwari en Sorong geland. Zii hebben ook de nabijgelegen eilanden Amsterdam en Middelburg genomen. Deze eilanden liggen boven de uiterste Noordwest kust van Nieuw-Guinea, op 30 k.m. afstand van Kaap de Goede Hoop (Nieuw-Guinea). Sorong ligt op dén hoek waarin de Noord kust van N.-Guinea overgaat in de West kust. op ongeveer 130 km van Kaap de. Goede Hoop, De ziekte van den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong. Aartsbis schop van Utrecht, verblijft nog In het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn, zoo meldt ..(ie Tijd" Er hebben zich geen complicaties in het ziektebeeld voorgedaan. Zijn toestand baart geen zorg. Volkomen rust is echter nog gebiedend- voorgeschreven. Bezoek is onge- wenspht en kan niet worden toegelaten. Naar de nieuwe Gemeenschap. VIII (Slot). De Bedrtffsgemeenschap, grondslag der volksche samenwerking. (N.P.). Het kan niet uitblijven, dat het treden der samenwerking in de plaats van den s t r jj d de positie, van den arbeider in de ondernming radicaal moet veranderen. De arbeidersvakbeweging heeft steeds op middelen gezonnen, die positie meer in over eenstemming te brengen met hetgeen de menschelijke waardigheid eischen moét. We willen hier niet spreken van den toe stand van vele jaren terug, toen de arbeider eigenlijk niet veel anders was dan een soort hooger bewerktuigd werkdier, dat onmatig lang werkt,, vrijen tijd noch ontspanning •kende, geen enkele ontwikkeling bezat, scha mel gehuisvest en poover beloond werd en zijn eenigen troost vond in den borrel. Deze tijd is voorgoed voorbij en keert nimmer terug. Toch we deden het in deze artikelen reeds eerder uitkomen werd ook later de arbeider principieel op dezelfde wijze be schouwd en behandeld als in dat barre ver leden als leverancier van een koopwaar, arbeidskracht geheeten. De maatschappelijke en economische ontwikkeling, de strijd der arbeidersvakbeweging, de sociale wetgeving hebben hem wel opgeheven uit zijn vroegeren toestand van verdierlijking, en hem m a a t- s c h a p p e 1 ij k tot vol berechtigde staats burger en volksgenoot gemaakt, maar zijn economische positie, zijn positie als werker, is daarmee nog lang niet in over eenstemming. Voor de onderneming, waarin hij arbeidt is hij een tweeledig wezen. Aan den eenen kant is hij mensch, volksgenoot, staatsbur ger, aan den anderen kant drager van ar beidskracht. In de eerste kwaliteit heeft hij allerlei ambities en bekwaamheden, die hem in sommige gevallen boven anderen doen uitsteken. Hij kan bijvoorbeeld in het poli tieke leven een leidende functie vervullen, of wel in ander opzicht een maatschappe lijke rol spelen. Voor de onderneming echter telt alleen zijn arbeidskracht. Het is eigenlijk zóó, dat alleen de arbeider de nood zakelijke drager der gewenschte arbeids kracht, de onderneming binnen komt. Voor den mensch, den staatsburger, den volksge noot is er geen plaats. Die behoort er. vol gens de geldende „zakelijke" opvattingen buiten te blijven. De arbeider zou eigenlijk liefst een soort automaat moeten zijn, een ^obot, opdat de ondernemingen maar geen hinder zouden ondervinden van den men- schelijken kant hunner arbeidskracht-leve ranciers. De arbeiders echter koesteren vaak on bewust, het verlangen om juist déar waar zij het grootste deel van hun leven doorbrengen waar zij, op hoe bescheiden wijze ook, schep pend werkzaam zijn, hun volle menschen- waarde niet alleen méé te brengen, maar ook erkend te zien. De arbeidersvakbeweging nu zocht de ver wezenlijking van dit verlangen voorheen ziüks in overeenstemming met de bestaande democratische orde in de invoering van democratisch vormen óók in het bedrijfs leven. Zij noemde dit het verlangen naar „mede-zeggenschap". Haar actie daarvoor is echter niet ingeslagen, ook niet bij de ar beiders zelf. Deze hebben blijkbaar intuïtief gevoeld, dat dit toch de juist weg niet zijn kon! In het staatsleven mochten naar 't toen malige algemeene oordeel dan al verkiezin gen en vertegenwoordigers, commissies en rapporten en eindelooze beraadslagingen pas sen, in het bedrijfsleven behooren zij toch zeer zeker, niet. Iedere arbeider weet uit er varing, dat het in een bedrijf gaat om hiërar chisch geordende deskundigheid en- verant woordelijkheid, om doelbewust handelen en bovenal: om bekwame en krachtige 1 e i- d i n g. Het gaat den arbeider heusch niet om medezeggenschap in de leiding van het bedrijf! Ook al, omdat hij heel goed weet, datJ deze noodzakelijkerwijze ook medever- antwoordelijkheid zou meebren gen, en hij zulk een verantwoordelijkheid dragen kan. noch wil. Zeggenschap en ver antwoordelijkheid beide laat hij gaarne aan den bedrijfsleider over, en hoe bekwamer de ze is, hoe bereidwilliger hij zich aan hem onderschikt. Bovendien had hij tot nog toe alleen oog voor zijn arbeidsvoorwaarden in engeren zin, en daarvoor zorgde zijn vak bond wel. Neen zijn waardigheid als mensch, als volksgenoot en staatsburger vraagt erken ning op geheel andere wijze! De arbeider mag niet slechts beschouwd worden als leverancier van arbeidskracht, zooals andere buitenstaanders leveranciers van kolen, materialen, werktuigen zijn. Hij moet zich op zijn plaats erkend weten als on misbaar medewerker, van hoe beschei den aard dan ook. Hij moet zich kunnen voe len als een organisch deel van het bedrijfs- geheel, verantwoordelijk voor de vervulling van zijn taak en d&ardoor mede verantwoor delijk voor het welzijn van het geheel. Bo vendien moet hij weten, dat hij juist als staatsburger en volksgenoot, die zich in een bepaald bedrijf aan de voortbrenging wijdt en die daardoor naar de mate van zijn kun nen medewerkt aan de taak der volksgemeen schap, erkenning vindt. Op zulk een wijze wordt de onderneming, waarin hij arbeidt, j$ts van hemzélf, een deel van zijn leven, Mjaaraan hij zich verbonden voelt, waarvan net welzijn hem ter harte gaat. Hy zal er zich dan van bewust zijn, met zijn arbeids kamer aden, van hoog tot laag, en onder de bevoegde leiding van den bedrijfschef, een bataljon van den arbeid te vormen, dat zich inzet in den dienst der volksgemeenschap.

de Stem | 1944 | | pagina 1