r GELENGDE BERICHTEN W Een kostbaar geschenk RUMOER IN DE VLASWERELD. PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingsn Plaatse!. Distrëbutiediesisien LOCALE BERICHTEN Indertijd, aan Kaap Corross j ïykl Twee ton voor do 100.600. De wegen, langs welke in zwarten handel verdiend geld „wit" wordt gemaakt 'zijn vele. De houders van 't zwarte geld hebben daar vele opoffe ringen voor over. Van de transacties, waar mee dit geld is verkregen, zijn zoomin omzet- als Inkomsten-, vermogens- ot welke belasting oök betaald. Het zwarte geld is op zich zelf reeds een factor van prijsopjaging, omdat de eigenaar er van het zoekt te wettigen en dan dingen koopt, die hh niet noodig heeft en daarvoor veêl te veel geld betaalt om van het zwarte geld af te komen. De aankoopen van vaste goederen, die in de laatste jaren zijn verricht, zullen waarschijnlijk nog wel eens aanleiding geven om al deze transacties na te gaan. Moeilijker is dat bil kostbaarhe den, die, voor zoover zij niet onder edele me talen of steenen vallen, later waarschijnlijk een groot deel van haar waarde zullen laten vallen en waarvan het bezit vaak verborgen kan worden gehouden. Welke merkwaardige vondsten soms wor den gedaan bij die poging om zwart geld wit te maken blijkt hieruit dat bij collecteurs van de Staatsloterij wordt geïnformeerd om op de hoogte te worden gehouden van de na men van winnaars van prijzen. Zoo is dezer dagen een 100.Q00 uit de Staatsloterij, waar op 85.000 gulden wordt betaald, overgedaan aan iemand ten op diens naam gezet) die er 200.000 gulden voor betaalde. HU had die twee ton er gaarne voor over om zoo 85.000 gulden, die hij had „gewonnen" te kunnen verantwoorden bi) de belastingen. Op zich zelf genomen is dit geval slechts een anecdotische bijzonderheid. Het open baart echter een maatschappelijk verschijn sel, dat van een groep onmaatschappelijke nieuwe l-ykenr die onwettig verkregen geld wil wettigen, die anderen, door hen met veel 'als zy niet in omstandigheden zyn geraakt, waardoor zij verarmen en waardoor zy wel moeten verkoopen aan de nieuwe rijken). (Hbld.). Eig«n fabrieken 250 filialen PRIMA SIROOP DE SMAKELIJKSTE Let op dot hi| lapt uit hot good* vaat]* mot mark W.S.R. dóf Waiter Sulk#*raHi*«d«rfi Echte Frie»che loken» schonk Karei de Groote oon kollet Haroen af Roi|Jd. En de keizer deed er een pokle Holland» sche heuningkoekskens bij. Krlck-Krackt heeten ze nu en ze smoken nog altijd even fijn. Peljnenburg bokt ze volgens Oud Holfandtch recept. D« fabriek, die looveel honing door hur koek doof. Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeek, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland; J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. De verwoeste nul-meridiaan. De wereld vermaarde sterrewacht van Greenwich in de onmiddeliyke nabijheid van Londen wordt buiten het uit de lucht bedreigde gebied ver legd Dat is op zichzelf niet ongewoons, daar de oorden der wetenschap op vele plaatsen- uit de oorlogszona moeten wijken, maar wel dat het observatorium moet schelden van een begrip, waaraan het zyn roem te danken heeft, namelijk van de precies door Green wich loopende nul-meridiaan, die met den beste wil niet kan worden „geëvacueerd". Meer dan 260 jaren staat het observatorium in 't park van Greenwich als wachter van den gemiddelden tijd van Greenwich. De door Greenwich loopende nul-meridiaan, die de spil geworden is van de heele cartografie, heeft aan de sterrewacht haar eigenlyke be- teekenis verleend. Haar magnetische wereld tijd-klok was niet slechts de standaard voor alle uurwerken en chronometers der Britsche admiraBteit, maai- gold voor alle kapiteins van uitvarende schepen als betrouwbaarste tijdmeter, Men heeft aan de oostzyde van 't tebouw een 24-uren-uurwerk aangebracht, at op verren afstand zichtbaar de stam- daardtijd aangaf. Weliswaar is reeds vóór 't begin van den ooi tog de nabyheid van Lon den een hinderpaal gebleken voor de werk zaamheid van *t observatorium. De electri- ficatie van de Londensche industrtebedriiven evenals de rook der schoonsteenen in de na byheid hebben tot ernstige storingen der waarnemingen geleid; de aoor de machines veroorzaakte schuddingen werkten nadeelig op de gevoelige-fneetwerktuigen, zoodat men reeds jaren geleden genoodzaakt was om het magnetische waarnemingsstation naar een landelyke streek van het graafschap Surrey te verplaatsen. Andere gewichtige vorschin- gen schenen evenwel onafscheideiyk verbon den met de ligging van 't histiuut op den nul meridiaan. Lang nebben de astronomen zich verzet tegen het bevel van de Britsche admi raliteit. de verplaatsing, die het observato rium zou omlaagdrukken tot een instelling van den tweeden rang. Critiek van de „Vlasbode" op onze artikelen. Ons blad publiceerde eenigen tyd gele den twee artikelen over het rumoer in de vlaswereld en deze hebben, naar men van verschillende zijden verzekerde, veel waar deering gevonden. Echter niet bh „De Vlas bode", het officieel orgaan van de vakgroe pen op het gebied van vlasindustrie en vlas handel., Dit blad leverde vry felle critiek. De schryver van het artikel in „De Vlas bode" kan voor ohze houding maar één woord vinden, nl. demagogie, of eenvoudiger uit gedrukt: volksverleiaing. „De insiders in het vak hebben het gevaar langzaam als een spookgestalte op zich zien afkomen", aldus schreven we in ons-eerste artikel, na de mededeeling, dat de kleine vlassers zich in hun bestaan bedreigd ge voelen, En de „Vlasbode" vraagt zich dan naieï af: „Wat hebben zü nu op zich zien afkomen? Het gevaar voor een geringere uit zaai?" wy willen het nog eens duidelijk zeg gen Er werd niets meer en niets minder mee bedoeld, dan het gevaar om zeep te zullen worden gebracht en dat dit gevaar geens zins denkbeeldig, is, bewyst het artikel „Het nieuwe verdeelingssysteem van der» vlas oogst" in de „Vlasbode" van 8 Juli, waarin de kleine vlassers hun doodsbericht hebben kunnen lezen. Ook deze laatste uitlating ls een doorn in het oog- van de „Vlasbode". Maar is er te veel mee gezegd? De „Vlasbode" geeft zelf het ontkennend antwoord, waar zy schryft: „Helaas is over het algemeen de tendens van onzen tyd erop gericht, het zeer kleine (evenals wellicht het zeer groote) be drijf te doen verdwijnen. Alle mogelyke huis- nyverheid weven, schoenen vervaardigen, sigaren maken enz. enz. moet plaats ma ken voor industrie en al de daarbij betrok ken kleine zelfstandigen worden nolens vo- lens dienstbaar aan die industrie. Ook in de vlasindustrie is, zij het laat, het proces van de mdustrialiseering aan den gang en dat kan noch het Dagblad noch de O.VTl. tegen houden. Men kan alleen 't verloren gaan van het ambacht zeer terecht betreuren. De vergelijking van de vlasindustrie met de hier genoemde takken van huisnijverheid §aat o.i. wel zeer mank, In tegenstelling tot eze takken, heeft de kleine vlasindustrie, zelfs in dezen tijd van economische ont wrichting bewezen bestaansrecht te bezitten en van nut te zyn voor de gemeenschap. De Vlasbode erkent dit niet alleen volmondig, maar slaat het product van de kleine vlas sers zelfs hooger aan, dan dat van de groot- Industrie zy schryft: „Ofschoon door de O.V.I. nog nooit dui delijk is omlijnd, wat kleine vlassers zijn, zoo mogen we toch opmerken, dat er en juist in Brabant heel wat in omvang niet-groote vlasseryen zyn. wier nut voor de gemeen schap evident is. Juist deze bedrijfjes kun nen een soort van zoo uitstekende kwaliteit produceeren, als het groote bedryf, dat tech nisch misschien nog wel kan, maar het prac- tisch in ieder geval niet aflevert." Behandelen we vervolgens nog enkele de tails. Volgens de ..Vlasbode" kwam de nieu we verdeeling volkomen onverwachts. Ook voor de O.V.I. De Vlasbode spreekt zich ech ter wat dat aangaat, zelf tegen, want zij schrijft even verder; ,De vlasverdeeling is per verordening van het Bedrijfschap vastgelegd. De O.V.I. is er vóór de publicatie fn gekend en het bestuur heeft menlgen maatregel weten te veranderen ten gunste van de vlassers." „Was de verkoop van vlas uitsluitend tegen taxatie vastgelegd" (zooals de vlassers verlan gen Red. D. v. N.), aldus wordt verder be weerd, „dan was er stellig geen, of bijna geen vlas gezaaid". We willen ten aanzien hiervan opmerken dat een officieele mededeeling van het besluit, betreffende den vrijen verkoop tot 30 September, verscheen in de „Vlasbode" van 10 Juni 1944. Het vlas stond toen reeds in bloei, zoodat het besluit geen invloed meer kon hebben op den uitzaai. De „Vlasbode" beweert voorts: „Wat de z.g. hooge aankoop- pryzen betreft, dit wordt jn het algemeen sterk overdreven, of althans veel te veel ge generaliseerd." Dienaangaande merkten wij m ons eerste artikel op, dat deze prijzen veel hooger zijn dan de vastgestelde prijzen. We hoorden zelfs een verschil van 50 oCt. en we gelooven nog steeds niet, ons daardoor aan overdry ving-te hebben schuldig gemaakt. We stippen vervolgens uit de „Vlasbode" aan-: „Dit de evacuatiegebleden zouden groote vlassers extra toewijzing hebben gehad. Toe- wyzlngen geeft de O.V.I. nooit, ook geen ex tra toewyringen. Het vlas, vrijkomend uit evacuatiegebied, is door het Bedrijfschap Vlas en Hennep, toegewezen aan de vlassers, die hun 70 pet. aankoopvergunnlng 1943 nog niet hadden volgekocht, waarbij door Het bureau Ontruiming aan het Bedryfschap den eisch gesteld was, dat het vlas zoo weinig' mogelijk vertransporteerd mocht worden en zoo min mogeiyk versnipperd, omdat anders het vervoer eenvoudig onmogeiyk zou zyn en het vlas zou blijven liggen. De O.V.I. Is hier in niet gekend. De kleine vlassers waren en zijn nog van 'meening, dat hun zonder veel moeite een deel van het vlas uit de evacuatiegebleden ter beschikking had kunnen worden gesteld. Overigens kunnen we ons niet herinneren in deze ooit de O.V.I. te hebben genoemd. Welke Instantie hier heeft Ingegrepen doet o.i. wei nig ter zake. Waar het hoofdzakeiyk om gaat, is een weg te vinden om de kleine vlassers uit hun moeilijkheden te helpen. Een bevredigende oplossing is volgens de in vlasserskringen heerschende meening alleen te bereiken als we schreven het reeds eerder voor het heele Jaar de vastgestelde prijs geldt en eeh deel van de toewyztagen van de groote be drijven, die flinke voorraden hebben ge vormd, maar gebrek hebben aan arbeids krachten, wordt overgeheveld naar de kleine bedrijven. DISTRIBUTIEDIENST 'S-HEER ARENDSKERKE Vaste brandstoffen voor Centrale verwarming en verwarming van kantoorruimten, enz. Aanvraagformulieren MD 393-03 voor vaste brandstoffen kunnen worden ingediend voor: a. particuliere woningen, welke niet anders dan Centraal kunnen worden verwarmd; b. voor ruimte(n( voor bijzondere doeleinden, waarvan de gezamenlijke inhoud gelijk is aan of kleiner dan de ruimte(n) voor particulier ge bruik (winkels, kantoren, leskamers, enz.). De aanvraagformulieren kunnen vanaf heden tot nadere aankondiging worden afgehaald en ingediend op het kringkantoor of bij de reizen de agenten. 393-o Onder locomotief geraakt.' Tyclens werkzaamheden aan den zeedijk van den Karelpolüer geraakte de werkman J. H. oncler een locomotief. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht waar hij aan de bekomen verwondingen is bezweken. x Zij die slaagden Voor het op 28 en 29 Juli gehouden over gangsexamen van de Muziekschool te Ter- neuzen slaagden de volgende leerlingen: Piano le leerjaar: Yvonne van Aerde; Jeanny van Akkeren: Mla de Bruvn met lof Mieke Hamel, To Harte. Jan Jongepier. Ger- da Luyk, Leona van de Velden; Hans van Vuuren Poldi Wisse. 2e leerjaar: Corrv van Akkeren. Rachel Mazure Addy van Overbeeke; Adrle Schal ken; pini Schalken. Tineke Standaer*; Dora Verbrugge. 3e leerjaar Willy Arbman, Agnes Boer booms. Kees Jongepier; Cathellna Koster te Zaamslag; Eva Koster v.w. te Zaamslag; Geróa van Mossevelde; Ria van Mossevelde; José de Pauw: Ria Scheele; Eva Scheele te Vogelwaarde: Menne Vlale; Willy de Vrieze, 4e leerjaar: Henny Dees Zaamslag: Renée de Pauw Els Standaert, Riet IJsebaert. 5e leerjaar Helena Cohen Stuart met lof. Orgel 1ste leerjaar: Anneke Abrahamse. 2e leerjaar: Bets de Kraker Axel, Theorie en Notenlezen: 1ste leerjaar: Jan Drok. Jo Everaert, Gerrv van Eek Rietje van Eek. Emma Hoomaert: Jan Jongepier; Frie da van der Poel; Jan van de Ree Paul van der Sneppen: Willv de Vrieze, Poldd Wisse. Afgewezen: 5 candidaten. 2e leerjaar; Yvonne van Aerde; Mla de Bruyn. Paul Fyn van Draat; Adrie van Grambergen, Mieke Hamel To Harte. Ger- da Luyk José de Pauw. Hanna van Sluis Hans Spaas, Adrie Schalken; Fini Schalken; Tanneke Tollenaar Wim Versprille en Hans van Vuuren. 3e leerjaar: Anneke Abrahamse. Hennv Dees. Zaamslag Bets de Kraker Axel. Edy van der Sneppen; Ida van der Griend: Els Standaert. Tineke Standaert. Joke van der Velden. Afgewezen 2 candidaten. 4e leerjaar: Jeanny van Akkeren: Willy Arbman, Agnes Boerbooms, Bep Boerbooms. Kees Jongepier, Cathellna Koster, Zaamslag Eva Koster Zaamslag. Rachel Mazure. Ria van Mossevelde: Addv van Overbeeke met lof; Eva Scheele Vogelwaarde Ria Scheele. Jo van der Sneppen. Dora Verbrugge. Menno Vink. 5e leerjaar. Einddiploma Corry van Ak keren, Hans Llndenbergh Gerda. van Mosse velde, Riet IJsebaert. Voor Hoogdiuitsche taal l.o. slaagde de heer P. van den Heuvel te Goes. BEKENDMAKING. Clingc- Bij besluit d.d. 7 Juli 1944 van den Duitschen Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie is ondergeteekende, Cyrillus van Duyse te Hulst tot burgemeester der gemeente Clinge benoemd; mijn in functietreding gaat in op 27 Juli 1944; ik ben dagelijks voor de ingezetenen» te spreken van 10 tot 12 uur op het gemeentehuis te Clinge. Clinge, 27 Juli 19*4. De burgemeester voornoemd, 399-0 C. VAN DUYSE. Hontenisse. GEMEENTE HONTENISSE De burgemeester der gemeente Hontenisse her innert bij deze belanghebbenden er aan, dat hou ders van honden, waarvan nog geen aangifte is gesehied, verplicht zijn deze binnen 14 da gen ter gemeentesecretarie aan te geven. Kloosterzande, 3 Augustus 1944. 424-© De burgemeester van Hontenisse, C. J. VAN DER PIJL De secretaris O. A. E. Verstraaten Hulst Overleden, Naar wy vernemen is de heer Bernard Brouwer, concierge aan de R.K. H. B.S. alhier, in het ziekenhuis overleden. Middelburg. Van de politie. Een polltleele waar schuwing werd uitgereikt aan O, v. d. B. (Me zijn woning niet had afgeschermd tegen uit stralend licht. Mej. J. J. uit Serooskcrke gaf verandering van richting niet duidelijk aan, terwijl A. L. S.; M. R.; en E. G in öe Vhssingschestraiat in verboden richting reden als wielrijder. Allen kregen een politieele waarschuwing. G. P. P. uit Middelburg en H .V, konden op aanvraag hun persoons- taewijs niet toonen Proces-verbaal werd op gemaakt. M. H.. koopman te Middelburg verkeerde in kenneiyken staat van dronken schap en werd op den openbaren weg door de 'politie aangehouden en ter ontnuchtering op het politiebureau ingesloten. Hij werd ge verbaliseerd. Sas van Gent. Sas van Gent huldigt rijn post-directeur. Een huldiging zooals 1.1. Dinsdag 1 Augus tus den heer G. Harmsen, directeur van het postkantoor by gelegenheid van zün zilveren ambtsjubileum by deJP.T.T. is ten deel ge vallen. hebben wij in onze gemeente nog niet meegemaakt. Zoo spontaan, zoo medelevend was deze. dat kon worden gesproken van een alge meens hulde door gansch de gemeente. Hier door kwam eens te meer tot uiting, dat de jubilaris een eereplaats ln de harten van alle Sasscnaren inneemt. Honderden geluk- wenschen persooniyke, per schrift of an derszins. uit alle lagen van de bevolking, stroomden bii den jubilaris binnen. Bloemen- ruikers en manden vulden de kamers van zijn woning, zoodat men ten slotte vazen en plaats te kort kwam. en de kamers tot een pracht van bloementuin omtooverden. De inspecteur der P.T.T. uit het district kwam persoonlijk den heer Harmsen een warme hulde brengen voor zün trouw© plichtsbetrachting en energieken arbeid. Des avonds was het gansohe personeel, als mede de leden van het R. K. Zangkoor, waarvan de jubilaris directeur is en het be stuur van de St. Vincentiusvereeniging. waarvan de heer Harmsen deel uitmaakt, alsook nog andere gasten gekomen om ieder op zyn beurt hun waardeering uit te spreken. Het personeel huldigde in hem den besten, en voorbeeldigsten chef welke het zich wen- schen kon. Het R. K. Zangkoor .bracht,hem een grootsche bloem- en zanghulde waarin zij in geur en kleur rijn werk bezongen en waarbij vooral „Lang zal hy leven" niet ontbrak. Het bestuur van Vlncentius eerde ook in hem hun trouwen medewerker. Maar allen samen huldigden rij ln den jubilaris den plichtsgetrouwen en vriendeiyken ambtenaar waardoor hy de genegenheid van een ieder verwierf. Tot slot dankte de jubilaris de aan wezigen voor de hem gebrachte hulde. FEUILLETON AvontuirarooMD me {örg L&ddecktt 76) Gunhild Iverson keek naar den grond. „Dat doet my leed", mompelde zy. zy zwegen een poos. „Ik had nooit gedacht dat ik ooit een vrouw zou vinden, die zoozeer op Ellen ge leek", nam de officier tenslotte het gesprek weer op. „Ik denk menigmaal dat Ellen voor my staat, als lk u aankykEn toch bent u zoo heelemaal anders 1" Hy keek haar lang en opmerkzaam aan. „Ja, u bent heelemaal anders", knikte hy. Maar de klank in zijn stem verried, dat hy geen ontgoocheling daar over bespeurde, eerder het tegendeel. Hy nam haar arm en zy gingen een eind in de richting van de sloepen, want by de trap begonnen nu eenige matrozen roest te klop pen. Krowski overlegde koortsachtig, hoe hy dit gesprek tot een goed einde kon brengen. Hij was geen man, die het overwicht van een goed gekozen woord op het juiste oogenblik in het veld wist te brengen en hij had ook geen verstand van de omwegen der diploma tie. Rechtuit stuurde hy op zyn doel aan; stap voor stap. „U gelooft <lus," vroeg hy ernstig, „dat de troef, welke u in de hand hebt voldoende zal zyn om juffrouw Matson van haar voorne men af te brengen?" „Ik hoop en ik wen&ch het", antwoordde de jonge vrouw. En het klonk niet zoo heel ze ker meer als tevoren. Krowski voelde, dat zy hem een kans gaf en hy benutte ze, daar hy wist, dat het de laatste gelegenheid was. „Misschien was het toch beter, als wy den door. my aangeraden weg voor alle zekerheid toch nog insloegen?" Hy had haar hand gegrepen en toen zy niet antwoordde, maar slechts stil voor zich heen glimlachte, kwam hy plotseling voor den dag met hetgeen hem het diepst beroerde, „Waar achtig ik houd toch van je!" riep hy uit. „Wat draaien we zoo lang er omheen? Ik wil je trouwen, omdat ik je liefheb. Ik denk er niet aan je weer van me te laten gaanl" Hy hield plotseling op en wierp den kapitein, die hen naderde, een byna boozen blik toe. Deze was ln een opgewekte stemming. „Een merkwaardige zaak met die fotol" Zei hy. Gunhild Iverson knikte gelukkig. „Ja, die historie kwam my juist van pas! Het was een gelegenheid om juffrouw Matson er van te overtuigen, dat zy misschien toch niet de aan gewezen persoon is om myn verdere „opvoe ding" te leiden. Maar ik behoef me van dit portret niet meer te bedienen. Mynheer Krowski heeft een betere oplossing gevonden een oplossing waarmee ik zeer gelukkig ben. „O, maar dat is reusachtig!!" knikte Bach- mann verheugd. „Mag ik ook weten „Natuuriykl" Gunhild ging met een biyen lach aan Krowskl's arm hangen, „wy zullen samen trouwen, niet waar liefste?" De harde, hoekige trekken van den zeeman werden een vluchtig oogeiiblik zacht en ont spanden zich. „Ja, wij willen brouwen", zei hy. „Als u kapitein, er niets tegen in te bren gen hebt wou lk u verzoeken „Dat doe ik, waarde Krowski! Ja, zeker, dat doe ik! En het is beslist de mooiste cere monie, welke ik de laatste tien jaar ambts halve voltrokken heb.... Wanneer moet het gebeuren?" Het paar was het zeer spoedig eens over den koristen termyn, welke mogeiyk was: Dade- De passagiers werden byeen geroepen. Al leen by juffrouw Matson, die in haar hut zat en opnieuw strijdplannen smeedde, werd ver geten aan te kloppen. De kapitein voltrok het huwéiyk; Karla Jo- hannsen en machinist Schucht waren de hu- weiyksgetuigen. De handeling verliep overi gens minder plechtig dan komisch, want het ontbrak nu eenmaal aan de noodige voorbe reiding, en toen bovendien de oude zeeman in het vuur van zyn Ijver een beetje in het plat-Duitsch afgleed, teekenden Alvarez en Gunhild verzet aan. Twee flesschen van den besten wyn werden direct opengemaakt en de kok moest de spyskaart volkomen verande ren. Onbekend met de nieuwe gebeurtenissen verscheen de zendelinge vol strijdlust op het bruiloftsmaal, zy scheen een nieuw plan, dat groote vooruitrichten bood, uitgeplekerd te hebben, Want haar gelaatstrekken legden weer een volkomen getuigenis af van aanmatigen de zekerheid en in het bewustzijn van haar spoedige eindoverwinning trachtte zy ander maal haar beschermelinge met boosaardig- heldjec te kwellen. „Gunhild waarom zit je niet by my?' vroeg zy scherp. „Ik zou je naast me willen hebben je weet, waarom!" (wordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 2