Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie ïank$g»i!s@§i in Bretagne bij Hennes en Dinan. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! VERBITTERDE STRIJD AAN DE GRENS VAN OOST-PRUISEN. NEERLANDIA.BERS 84» JAARGAJIö B TOMJDAG 4 AUGUSTUS 1944. No. 18057. 1 HLAD A nnLi aaia r\r\ i i n a I I (1 m 11L' nlnm £9 ir in t IW1 nfl/il m in I Abonnementen hmnemaod by vooruitbetaling par kwartaa\+l k74M«mea per post J ,pcr w*elc loitsRmcml till nlet-JWJsibesteHlhg» 2i qppi Losse l ummer# 6 een«. Bewijsnum mer* 6 cent. Bijkantoren te: Roosendaal telefoon 24BD. Barge» op Zoom, telefoon 52ft; 'waalwijk, telefoon 229; Coc», telefoon 2^55: Huist, tptcfoon to?. Verschijnt elke» werkdag. Adv. geliccle oplage 1-10 mm., kolom 42 mm., 2 00. elke mm. meer 20 c adv. van plaatse aard uit N.-Br. ultM. Br. ed resp. l 70 en 17 ct.. id. Zecuwsche ed. resp. 80 c. en 8 c Ree r.ie tarief. Intend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordetling niet verlangt?, af te geven, worden noch teruggegeven, noch aai» de intendeis van adv. uitgeleverd Nieuw stadium in den strijd aan het invasiefront. Het be sluit van TurkijeBesprekingen tusschen Turkije, Bulga rije en de Sovjet-Unie? Geruchten over nieuwe vredes- actie m Finland. Anderhalve maand lang hebben de Brit- sche en Amerikaansche legers die op Fran- schen bodem voet aan wal hebben gezet, op een nauwelijks 100 k.m, breed front een uitputtingsstrijd geleverd. Beurtelings heb ben Engelschen, Amerikanen en Canadeezen met een steeds groeiende materieele macht op de Duitsche Unie in Normanöië gebeukt, teneinde ergens het gat te slaan, dat zij noo- dig hadden om in het stadium van een be wegingsslag te geraken. Dat deze tactiek, dank zij het overwicht van het materiaal, tenslotte tot succes zou moeten leiden, wordt thans in Berlijnsehe commentaren erkend. Daarbij valt uit de berichten te lezen, dat de motoriseering der Geallieerde troepen in het verloop vail den strijd zeer is toegenomen, tot zij thans zulk een stadium bereikt heeft, dat gesproken wordt van een bijna totale motoriseering der gevechten. Niet aUeen werden bij de offensieven van de laatste we ken veel meer tanks gebruikt, doch oolc de geheele infanterie en artillerie met alle toe- behooren trok in gepantserde transportwa gens op. Zoo kregen de Geallieerde legers een bewegelijkheid, die hun kansen bood voor omtrekkende bewegingen. Zulke zijn er Dij den opmarsch langs Normandië's westkust enkele geweest; men heeft kunnen lezen, dat o.a. bij Coutance ingesloten Duitsche groepen zich een weg terug hebben moeten banen. Het schijnt nu inderdaad, dat de Ameri kaansche troepen die tenslotte tusschen St. Lo en de kust de Duitsche linies konden openscheuren, ruimte hebben gevonden voor de snelle bewegingen, waarop hun wapens zijn ingesteld. Zi) drongen snel door tot Avranches aan den voet van den Normandi- schen driehoek, vanwaar zij met drie colon nes snel vorderingen konden maken naar doelen in Bretagne. Naar het Zuiden bereikten zij het groote verkeerslalooppunt Hennes, klaarblijkelijk met de bedoeling over deze stad door te dringen naar de streek van Nantes en zoo doende het schiereiland Bretagne af te snij den. Tegelijk drongen de tankspitsen in het schiereiland zelf door tot aan Dinan. even ten Zuiden van St. Malo. Bovendien werd een beweging naar het Zuidoosten met Fou- gëres als eerste doel, gerapporteerd. De corridor, waarlangs de Amerikaansche troepen hun geheele macht naar het Zuiden stuwen, is nog slechts enkele tientallen kilo- metera breed. De daardoor bestaande risico's kunnen weliswaar beperkt zijn doordat de aanvoer reeds thans over de onmiddellijk in gebruik gestelde haven van Avranches wordt geleid, maar toch is er uiteraard voor de aanvallers veel aan gelegen om hun door braak te verbreeden. Vandaar hun druk naar het Oosten bij Villedieu, waartegenover de Dultschera thans tegenaanvallen hebben gesteld en waar gisteren een felle strijd woedde. Vandaar ook de hevige Britsche in spanningen in het gebied ten Zuiden van O-aumont, waar de Duitsche linies eveneens naar het Zuiden verlegd moesten worden, en hun voorbereidingen voor nieuwe acties in het gebied van Caen, De stap van Turkije. De berichten uit het Oosten blijven gewa gen van Russischen druk, thans ook ten Westen wi den Welchsel maar zij worden voor het oogenblik overstemd, door de nieuwe politieke en diplomatieke verwikkelingen aan de beide flanken van dit front. Turkije heeft deze week den stap gezet, waartoe het destijds reeds door Eden te Ankara en op Cyprus, door Churchill te Adana en op de conferentie te Cairo werd aangezet. Men kent de Turksehe aarzeling die Churchill weinige maanden geleden nog weet aan gebrek aan moed. maar die door de Turken steeds is uitgelegd als een gevolg van de onvoldoende toerusting welke de Ge allieerden het land wenschten te verstrekken. Zulk een toerusting zou vooral moeten dienen als een garantie tegen eventueele luchtaanvallen van Duitschen kant, Istan- boel en Smyrna, de beide groote steden van Turkije liggen in dit opzicht bijzonder kwetsbaar. Men heeft herhaaldelijk kunnen lezen van de zorgen, die de Turken wijdden aan hun luchtbescherming. Het was ook be kend, dat in het Westen van het land met Engelschen steun 23 moderne vliegvelden zijn aangelegd, wat van Britschen kant wel min der als een bijdrage aan de Turksehe veilig heid dan als een veilige militaire belegging zal bedoeld zijn. De Turksehe minister-president heeft ge zegd dat de breuk geen oorlog behoeft te beteékenen. De beslissing is afhankelijk van de houding, die de tegenstander zal aannemen, zei hij. Het is vooralsnog niet mogelijk na te gaan, wat deze opmerking waard is. maar aan Duitschen kant heeft men er geen twijfel aan laten bestaan, dat „voortgaan van Turkije op dezen ge vaarlijken weg den oorlog met Duitschland absoluut noodzakelijk zal maken". En reeds voor het besluit in Ankara viel zei de Ausiands Inf. Dienst dat thans voor de Turken een oorlog ging beginnen, die niet zou eindigen, wanneer de strijd met Duitsch land uitgevochten is, maar die het land waarschijnlijk voor tientallen jaren tot oor- logstooneel zou maken. Daarmee doelde men duidelijk op de Russische aanspraken in dit gebied waartegenover de Britsche macht, „zoo licht als een veer" zou wegen. Intusschen is een terugkeer van de Turken op hun weg nauwelijks meer te verwachten, temeer niet nu zij ook nog naar geruchte tesamen met Bulgarije in besprekingen met Moskou gewikkeld zijn over een drie zijdig niet-aanvaisverdrag. De vraag, of Turkije nog tot de actief oorlogvoerenden zal gaan behooren, blijft met dat al open en men kan haar het best- beantwoorden met de tegenvraag: hebben de Geallieerden nog militaire plannen in den Balkan? Weer vredesstrooroing in Finland? Anders dan in Turkije is de nieuwe ont wikkeling in Finland zeer onverwacht geko men. De Finsche commentaren hebben ge sproken van de noodzaak om „onder de hui- _ïn het verleden Ligt het heden In 't nu wat worden zal BILDERDIJK Pieter Pietersz. »e«n 1578—1629, Vice-Admiraal der West-Indische Compagnie 1623, Admiraal 1626, Zilvervloot 1628, Luit-Admiraai v. Holland 1629, gesneuveld te gen Duinkerken, Gramonument te Delft, Oude Kerk. (Foto O. H.) Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee, in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. (foto O.H.) Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Haten- en Ortskommandantu- ren en bil de Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. - Jordana, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, is te San Se bastian plotseling overleden. (DNB) In de Seine-baai hebben zich Donder dagochtend scheeps- catastrophes voorge daan, waaraan ge allieerde kruisers, torpedojagers, kor vetten, transport- en vrachtschepen ten offer zijn gevallen. (Interinf) Maarschalk Gra- ziani heeft het bevel over een Duitsch- Italiaansch leger op zich genomen. Het leger staat onder op perbevel en onder rechtstreeksch com mando van maar schalk Kesselring. (SPT-Tel.) Von Papen ls Woensdag per vlieg tuig uit Turkije ver trokken. De Turk sehe gezant te Ber lijn is Donderdag af gereisd. Het verdere gezantschaps- personeel sal worden uitge wisseld. (SPT-Tel.) De stad Lienkwa in Kiangsi is door de Japanners veroverd. (DNB) Lord Harding, die van 1910 tot 1916 vice-koning van In- die is geweest, is in den leeftijd van 66 jaar overleden. (DNB) Birma zal dit jaar nog een eigen luchtwapen en ma rine in 't leven roe pen. (DNB) dige moeilijke omstandigheden een concen tratie van krachten en gelijke oriëntatie der verschillende politieke wilsrichtingen te ver krijgen". De eisch van het oogenblik was, zoo heette het, het Finsche volk en al zijn uiteenloopende politieke stroomingen hecht achter den verdedigingsstrijd en de verder te volgen politiek te plaateen. Voor zulk een samenvatting was Mannerheim sedert de vrijwording van Finland in 1918 en vooral sedert den winteroorlog van 1939'40 de on omstreden nationale figuur, de aangewezen leider. Men kan uit de commentaren lezen, dat er in Finland na het zware besluit om den oorlog met Duitsche hulp te blijven voortzetten nog meeningsverschillen waren blijven leven en dat de militaire ontwikke ling in het Oosten niet zonder invloed is ge bleven op het politieke proces. In Finsche kringen te Stockholm gelooft men dan ook, volgens den Berlijnschen corr. van de Tel. de jongste gebeurtenissen te moeten zien ais het begin utn een nieuwe vredesactle. Dit ondanks het feit, dat Maarschalk Mannerheim op grond van zijn politieke ver leden hi) was het, die in de bolsjewisti sche revolutie met een handvol landwaehters Finland van Rusland los scheurde. voor de roode machthebbers nauwelijks een aan trekkelijke partner aan de conferentietafel kan zpn. Van belang zal het zijn. of-de wis seling van staatshoofd nu ook gevolgd zal worden door een regeeringswisseling. De militaire samenwerking met Duitschland is namelijk alleen gebonden aan den afgetre den president Rytl en aan de regeering-Lin- komies, want de overeenkomst werd niet door den Rijksdag' geratificeerd. Een nieuwe regeering zou in deze dus de handen vrij kunnen hebben. Druk in de Weichselbocht versterkt. Verschillende Duitsche tegen aanvallen, HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 3 Aug. (DNB). Het opperbevel der weer macht deelt mede: „In Normandië zette de vijand, gesteund door heftig artillerievuur en talrijke jacht bommenwerpers. zijn hevige aanvallen in het centrale en het westelijke deel van het lan- dingshoofd den geheelen dag voort, Hij werd op de meeste plaatsen met aanzienlijke ver liezen, maar in zware gevechten afgeslagen en kon slechts op enkele punten successen behalen. Daar zijn onze troepen tot den te genaanval overgegaan. Zuid-Oostelijk van Villedieu bevinden eigen pantserformaties zich in een zich ontwikkelenden aanval naar het Westen. De over Avranches naar het zuiden en westen opgedrongen vijandelijke strijd krachten vielen met haar pantservoorhoe den Rennes en Dinan aan. waar zij wer den afgeslagen. Slagvliegtuigen verstrooiden vijandelijke marschcolonnes in het gebied ten zuiden van Avranches en vernielden een vrij groot aan tal tanks, kanonnen en voertuigen. Boven Normandië en het bezette gebied in het wes ten werden 18 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In het Fransche gebied werden 118 terro risten in den strijd vernietigd. Sinds 6 Juni hebben zij ongeveer 7300 dooden en 4700 ge vangenen verloren. Het gebied van groot-Londen ligt nog steeds onder zwaar vergeldingsvuur van de V 1. In Italië hebben onze troepen ook gisteren alle vijandelijke doorbraakpogingen in de richting van Florence met, zware verliezen verijdeld. Zij blijven den vijand westelijk en enkele kilometers zuidelijk van de stad hard- nekkigen tegenstand bieden. Op de noordelijke helling der Karpathen mislukten talrijke door tanks gesteunde Sov- jetaanvallen. Door tegenaanvallen, vooral oos telijk van den Beskidenpas, werd de vijand verder teruggeworpen. In de groote bocht van den Weichsel werd de vijandelijke druk westelijk van Ba- ranof sterker. Verder naar het noord-oos ten stortten talrijke aanvallen der bolsje wisten met zware verliezen ineen. Verschei dene pogingen om de rivier over te steken werden verijdeld. Noord-oostelijk van War schau kwam het tot .zware heen en weer golvende gevechten. De stad Radzymin werd in een tegenaanval door onze tanks heroverd. -Terwijl aan den midden-Boeg en ten zui den van Augustow herhaalde vijandelijke aanvallen mislukten, zijn in den sector Sei- nen-Wilkowisj en bij Mittau verbitterde ge vechten gaande. In 't gebied van Birsen na men onze grenadiers bij tegenaanvallen ver scheidene plaatsen. Oostelijk van de Duna en op de landengte van Narwa werden krachtige doorbraakpogingen der Sovjets in zware ge vechten verijdeld. In den groolen afweerslag tusschen de Kar pathen en de Finsche Golf zijn in de maand Juli alleen al door troepen van het leger en de Waffen-SS 3908 vijandelijke tanks stuk geschoten; 250 andere vijandelijke tanks wer den door de luchtmacht vernield. In dezelfde periode verloren de Sovjets in luchtgevechten en door afweergeschut der luchtmacht 1329 vliegtuigen." Naar de nieuwe Gemeenschap, vu. Het volk als arbeidsgemeenschap. Uit het voorgaande volgt thans vanzelf, welke taak het volk op economisch terrein ve vervullen heeft en hoe deze taak vervuld dient te worden. Om te kunnen voortbestaan, om te kun nen leven, hebben wij allen middelen tot le vensonderhoud noodig. Hoe verschillend wij onderling ook over allerlei dingen mogen denken, hierin zijn wij toch allen gelijk. Welnu niemand van ons is in staat geheel alléén alle dingen voort te brengen, die hij tot zijn levensonderhoud behoeft. Ieder van ons verricht slechts een klein onderdeel van de geweldige hoeveelheid arbeid die noodig is om allen leden van het volk de middelen tot hun levensonderhoud te verschaffen. De wever zou verhongeren als de boer niet voor graan zorgde, en als de mijnwerker geen kolen zou delven moesten wever en boer des winters van koude omkomen, terwijl boer en mijnwerker geen kleeren zouden hebben als de wever die op zijn beurt niet voortbracht. Om te kunnen voortbestaan hebben we dus elkander noodig. Er moet dus sa menwerking bestaan tusschen alle leden van ons volk die doelmatig georgani seerd moet worden. J3at ia tot nu toe nog nooit geschied. "Wèl is gedurende de jaren van heerschap pij van het liberale kapitalisme de onderlinge s t r ij d georganiseerd! Niet het algemeer. belang de voorziening van ons volk met levensbenoodigdheden stond daarbij voorop, maar een aantal aan elkaar tegen overgestelde g r o e p s belangen. Dit was het gevolg van het feit, dat de li berale maatschappijleer het bestaan van vol ken, dde als één geheel voor zichzelf dienen te zorgen niet erkent. „De wereld is ons ar beidsveld" luidde het liberaal kapitalistische devies. Als gevolg hiervan voelde niemand zich in zijn volk werkelijk geborgen. Niemand was ooit zeker van zijn werk en zijn inkomen. Nie mand kon zich ooit volkomen veilig voelen. Het woord „volk'' werd een leege klank, voor de meesten bevat-te deze niets wezenlijks meer Slechts één vraag telde: hoe verzeker ik mij zelf mijn levensonderhoud? Hoe verschaf ik mijn gezin het dagelijksch brood? Een louter individueele vraag-, die in het nog altijd door de liberale maatschappijleer gehul digde individualisme niet anders luiden kon In een maatschappijdie gebeuwd is op het gemeenschapsbeginsel zal deze vraag ech ter veranderen in: hoe verzekeren wij. met elkaar, ons volksbestaan? Dat be teekent, dat niet meer het individu maar de gemeenschap op den voorgrond is gekomen. Het liberalisme huldigde de stelling, dat a.ls ieder mensch maai* ongebreideld zijn eigen belang najagen kon, het algemeen belang daardoor het best gediend werd. De praktijk heeft deze theorie gelogenstraft. Thans heb ben wij gezien, dat het juist andersom is. Als ieder voor zich en allen met elkaar in de eerste plaats het volksbelang maar voor oogen houden wordt daardoor ieders persoonlijk belang vanzelf gediend. Ook vóór den tegenwoordigen oorlog en be zetting van ons land met de daardoor ge schapen nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden voor ons volk waren er echter reeds andere gedachten ontwaakt. Groote groepen van menschen wilden een andere wereld met an dere levensnormen dan de liberale. Voor het oog machtige partijen voerden hiervoor strijd Iets wezenlijks hebben zij echter niet kunnen bereiken, principieel bleef de toestand zooals hij eenmaal was. Dat kon ook niet anders, daar geen dier vroegere partijen oog had voor den eenig mo gelijken grondslag van een werkelijk geheel nieuwe ordening het volk. Zonder de be perking tot het eigen volk is geen enkele eco nomische organisatie mogelijk, is evenmin ge organiseerde samenwerking mogelijk, 't Wel omschreven doel van zulk 'n samenwerking toch is: schepping van een arbeidsge meenschap aller werkers ter voorziening in het gemeenschappelijk levensonderhoud. Dit kan alleen een afzondelrlijk volk. onder de leiding van een krachtigen Staat, voor zich zelf bereiken. Als gevolg van zulk een geor ganiseerde samenwerking aller volksgenooten zal iedere enkeling zijn plaats in het econo misch leven der natie kunnen innemen in den geestelijken en lichamelijken toestand, die hem tot ontplooiing der grootst mogelijke energie in staat stelt en die daardoor het grootst mogelijke nut voor dé volksgemeen schap waarborgt. Aldus slaan wij de handen inéén, om in een doelmatig georefloise^.rde samenwerking een drachtig de middelen tot levensonderhoud voort te brengen die wij allen noodig hebben om te leven. (Slot volgt). Ter aanvulling op het weermachtsbericht van heden wordt meegedeeld, dat de tweede pantserdivisie onder leiding van haar com mandeur, luitenant-generaal Freiherr von Lueitwitz van 13 Juni tot 30 Juli de volgende successen hééft behaald: 180 tanks vernie tigd. een tank buitgemaakt 28 vliegtuigen neergeschoten. 27 pantserauto's vernietigd, 52 pant seraf weer ka nonnen vernietigd 20 vrachtauto's buitgemaakt en 668 gevangenen binnengebracht Heden moet verduisterd worden van 21.30 tot Zaterdag 6 uur. Maan op 21.45, onder, Zaterdag 6.56. Heden Volle Maan.

de Stem | 1944 | | pagina 1