Al VRIJE TOEGANG aan het station Breda 29 en 30 Jüli 1944 Aan het station Tilburg 31 Juli-1 Aug. 1944 DiSTWIBUTIENIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN KORT NIEUWS: PROVINCIAAL NIEUWS Mededeetingen PEaatsel. Distributiediensten AERODYNE SEVAR Indertijd, qqn Koep Corross j SYomiutnio^ii .m W mt, )5,e |.8dd«c),„ De forsche ysbeer „Royel" v? t d-3 Rotter- damsche diergaarde Blljüorp heeft vnenrt- schap gesloten met zijn oppasser. Het dlsr eet hem letterlijk uit den mond. (Foto C.N.F. NoskcJ. De ZS-procedure in de Nederlandsche industrie. 's-GRAVENHAGE (ANP). Zooal3 reeciö te- kend gemaakt, moeten de aanvragen voor de ZS-procedure der indüstriebedrijven uiterlijk op 31 Juli 1944 tij de Hauptabteilung Wirtschaft Ko- ninginnelaan 14, Amersfoort, ingeleverd zijn. Uitgezonderd zijn: 1. de industriebedrijven, die door de Rues- iungstnepektion Niederlande d door de Haupt abteilung Wirtschaft te Den Haag reeds tot deel neming zijn opgeroepen; 2. de bouwnijverheid met inbegrip van de kleine bedrijven; 3. de houtbewerkende industrie van bosch- bouw en houtnijverheid; 4. de bedrijven der levensmiddelenindustrie, die daartoe reeds door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944 zijn opgeroepen. Daar de inleveringstermijn binnen enkele da gen afloopt, wordt er nogmaals met klem op gewezen, dat alle bedrijfsleiders, die op dat tijd stip de aanvragen niet ingeleverd hebben, zich zelf en hun geheele personeel beschikbaar stel len voor andere tewerkstelling. Deze werkkrachten zullen t.z.t. op andere wij ze tewerkgesteld worden, zonder dat daartegen door eenige instantie bezwaar kan worden ge maakt. De noodige aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en industrie. Alle andere bijzonderheden kun nen worden ontleend aan de toelichting, die daar eveneens verkrijgbaar is. Ih het bijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat het aanhangsel van de toelichting, voorzien van de' bevestiging der Kamer van Koophandel, aan dé z-kaarten aanvraag moet worden toegevoegd. 0%^ Een hoogst interessante rijdende tentoonstelling komt VAN 10 TOT 20 DUB. Deze tentoonstelling blijft slechts 2 dagen Hoofdredacteur Neerlandiapers: H, v. d. Broeck, Maastricht, Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendaei, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws; W. V. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport; W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties; E. H. B. Brader, Breda Brandstoffenregeling. s-GRAVENHAGE, (A.N.P.) De hoofden van gezinnen, welker woonkamers uitsluitend door middel van een centrale verwarmingsinstallatie kunnen worden verwarmd, zullen binnenkort in de gelegenheid worden gesteld met gebruik making van het formulier MD 393-03 een toe slag vaste brandstoffen op de reeds verstrekte brandstoffenkaart „T 405" aan te vragen. Het aanvraagformulier MD 393-03 zal op door den distributiedienst nader bekend te maken tijd stippen verkrijgbaar worden gesteld. De voorwaarden, welke moeten worden ver vuld, wanneer, men voor dezen toeslag in aan merking wenscht te komen, zijn dezelfde als die, welke voor de stookseizoenen 1942-43 en 1943-44 hebben gegolden. Men onthoude zich dus van het indienen van een aanvraag, wanneer hierop voor hetzelfde .pand reeds vroeger afwijzend werd beschikt. Ruimten voor bijzondere doeleinden Met het aanvraagformulier MD 393-03 kunnen vaste brandstoffen worden aangevraagd ten be hoeve van ruimten voor bijzondere doeleinden, gelegen in een perceel of perceelsgedeelte, waar voor reeds een brandstoffenkaart ,.T 405" is ver strekt. Dit geldt alleen voor die gevallen, waar in de voor de uitoefening van beroep, bedrijf of dienst bestemde ruimte kleiner is dan de totale voor gezinsgebruik gestemde woonruimte. De formulieren MD 393-03 zullen ook voor de hier bedoelde categorie van verbruikers na plaatse lijke bekendmaking door den distributiedienst worden verkrijgbaar gesteld. Huisbrandverbruikers uit de groepen B, C of D. Hocv/el reeds meermalen is bekend gemaakt, dat huisbrand verbruikers uit de groepen B, C en D hun aanvragen voor vaste brandstoffen moe ten indienen, zijn er nog tallooze verbruikers, die hieraan tot nu toe geen gevolg hebben ge geven. Aangezien de gelegenheid voor de in diening dei- aanvragen niet voor ohbeperkten duur kan worden opengesteld, is besloten, dat aanvragen van BCD-verbruikers nog slechts tot en met Vrijdag 4 Augustus 1944 door den distri butiedienst zullen worden aangenomen. Onder B, C of D-verbruikers worden verstaan 1 Verbruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan niet tevens een ge deelte dient voor bewoning; 2 verbruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan wel eeen gedeelte voor bewoning dient, doch van welk gebouw of perceel de totale inhoud, bestemd voor öe uit oefening van beroep, bedrijf of dienst, grooter is dan de totale inhoud van de voor bewoning bestemde ruimte. Pensionbedrjjveu en kamerverhuurders. Voor pensionbedrijvenen kamerverhvxurders zal, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, een afzonderlijke regeling worden getroffen, waar over te zijner tijd bijzonderheden zullen worden gepubliceerd. De na-oorlogsche volksanto. - Henry Ford heeft medegedeeld, dat de Ford fabrieken na den oorlog in serie particuliere auto's zullen produceeren voor een verkoopprijs van 600 dollar. In deskundige Amerikaansche krin gen trekt men het ten sterkste in twijfel. of deze prijs met het oog op de na-oorlogsehe loonsverhoogingen en prijsstijgingen zal kun nen worden gehandhaafd. (C.D.) Het dossler-Petiot. Het dossier, betrek king hebbende op de moordzaak Petiot be vat thans 512 pagina's met een totaal ge wicht van zes- kilogram. Men heeft een klein koïfertje noodig om het geheele dos sier te vervoeren. (C.D.) Het Finsche front ten N.O. van het Ladoga- meer is ten Westen van Honmanster terug ge trokken. (DNB). Alle schönarheidsovereenkomsten in Duitseh- land moeten vóór 15 Augustus a.s. ontbonden zijn. (DNB). De Japansche mandaatellanden worden vol gens de „Daily Mail" en „Wallstreet Journal" door de Ver. Staten voor zich opgeëischt. (DNB) In Ecuador is de communist Verplider be noemd tot minister van openbar^ opvoeding. (DNB). Tot directeur der Ned. Petroleum Mö«, die te Willemstad is gevestigd, is in plaats van J. M. de Booy benoemd B. Th. W. van Hasselt, die reeds geruimen tijd bij het concern werkzaam was. (ANP). B(j een controle inzake de tewerkstelling heeft de politie te Wezep ook den 4l-jarigen fabrieks arbeider J. Beekhof aangehouden. Beekhof wil de daarop vluchten, waarbij hij werd doodge schoten. (ANP). Een licht karretje. De Zweedsche rij wielindustrie is er in geslaagd rijwielen te vervaardigen uit licht metaal en aluminium, welke vijf kilogram lichter wegen dan een normaal rijwiel. Belangrijke vondsten uit steenen tijd perk. Nabii Gotenbure in Zweden heeft men circa twee meter onder de aardopper vlakte een aantal voorwerpen opgegraven uit het steenen tijdpek In totaal zijn circa 1000 voorwerpen, voor den dag gekomen waaronder een dertigtal steenen bijlen, een aantal steenen boren en viff zng. micro- lithen, kleine puntige vuursteenen. waarvan men het gebruik nog niet precies kent, doch die waarschijnlijk als pijlpunten dienst de den De opgegraven voorwerpen die door de geleerden beschouwd worden uit den tijd van omstreeks 7000 jaar voor Christus te stammen, behooren tot nagenoeg de oudste vondsten uit het steenen tijdperk van ge heel Scandinavië. De vlucht naar de steden in Frankrijk. Ondanks ziin sterke industrialisatie is Frankrijk toch voor een goed deel een land- bouwland gebleven. De autoriteiten streven er dan ook naar de nog steeds toenemende vlucht van het land tegen te gaan door een aanpassing van de levensomstandigheden op het platteland aan die in de steden. Dit is te meer noodig. daar reeds in 1914 in den Franschen landbouw een tekort van 400,000 arbeiders bestond. In de 10 jaren van 1921 tot 1931 is de plattelandsbevolking met 15 pet. gedaald van 8.951.000 op 7.637.433. Ondanks het feit, dat sinds den wapen stilstand 87.3,71 gesubsidieerde plannen voor de verbetering van het woningwezen ten be drage van meer dan 5 milliard francs wer den uitgevoerd, kan toch niet worden ont kend dat op dit gebied noe veel moet wor den gedaan. Het aantal woningen op het platteland, dat voor verbetering in aanmer king komt. wordt geraamd op 500.000. (E.P.) Dagenlange typhoon bij Khartoem. ïn de omgeving van Khartoem heeft da- eenlang een tvphoon gewoed, die groote schade heeft aangericht. Geheele wouden zijn ontworteld en talrijke huizen verwoest. DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURG. Inlevering naamlijsten bijzondere arbeid 9e periode. De distributiekring Middelburg maakt bekend dat de werkgevers in den kring Middelburg, de naamlijsten ter verkrijging van toeslagkaarten bijzondere arbeid moeten, inleveren volgens on derstaand schema: Middelburg van 31 Juli-5 Aug. 1944, Arnemui- den, Aagtekerke, Domburg Maandag 31 Juli '44, Grijpskerke, St. Laurens, Oostkapelle Dinsdag 1 Aug. 1944. N. en St. Joosland Woensdag 2 Aug. 1944. Serooskerke Donderdag 3 Aug. 1944. Veere, Vrouwepolder Vrijdag 4 Aug. 1944. 82-o Alle aanvragen dienen op het kringkantoor te Middelburg Zuidsingel, zaal 4 loket 1 te geschie den. Toeslagtoewijzen moeten worden overge legd. Uitreiking levensmiddelenkaarten 9e periode 1944, tabakskaarten Q 409, Petroleumkaarten U 409 in de gemeente St. Laurens. De distributiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bovenstaande bescheiden in de gemeente St. Laurens zal plaats vinden op Maandag 31 Juli en Dinsdag 1 Aug. 1944 voor zelfverzorgers, welke hiervoor e'en oproep zul len ontvangen. Voor niet-zelfverzorgers uitsluitend op Woens dag 2 Augustus -.1944. De uitreiking zal gescbiedén in het gemeente huis te St. Laurens, van 9.30-12 uur en van 13.30 -16 uur. Overgelegd moet worden de nieuwe stamkaart met inlegvel, terwijl diegenen, die voor het koken op petroleum zijn aangewezen de petroleumkaart U 403 moeten overleggen. 81-o Uitreiking rantsoenbónnen eenheidszeep en waschpoedcr wegens vullen arbeid voor de 9e en 10e periode. De Distributiekring Middelburg maakt bekend dat door melkers en brandstoffenhandelaren in de week van 31 Juli 1944 tot 5 Augustus 1944 for mulieren moeten worden afgehaald ter verkrijg ging van eitra rantsoenen eenheidszeep en waschpoeder wegens vullen arbeid. Deze formulieren moeten in de week van 7-12 Augustus 1944 worden ingediend. Door de inwoners van de onder de kring Mid delburg ressorteerende dorpen moeten in boven genoemd tijdvak deze formulieren worden afge haald en ingediend bij de Agentschappen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, werk gevers welke in het bezit zijn van toeslagbewij- zen voor vullen arbeid, deze met de naamlijsten in de week van 31 Juli tot 5 Augustus moeten inleveren op het Kringkantoor te Middelburg, Zuidsingel. DISTRIBUTIEDIENST KRING VLISS1NGEN. Na-uitreiking bonkaarten 9e periode 1944. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de na-uitreiking van bonkaarten voor de 9e periode aan de inwoners der ge meenten Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande uitsluitend te Westkapelle zal geschieden, cp het kantoor van het agentschap aldaar, A 173, op Zaterdagmorgen 6 Augustus 3944 van 9-32 uur. 9C-o Notariaat. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is aangewezen als tijdelijke standplaats de gemeente: Tho- len aan A. Bierens notaris ter standplaats de gemeente St. Annaland; Tholen aan W. tsar Met een 30 volt kunt U bij een prettige verlichting ook onderstaande apparaten gebruiken. GENTSCHESTRAAT 24 30-O HULST Blindenbach, notaris ter standplaats de gemeente Sint Maartensdijk; Goes aan J. Biermasz, J. van den Ende en P. Heering. allen notaris ter standplaats de gemeente Zierikzee; Alphen (gemeente Alphen en Riel) aan A. van XJempt, notaris ter stand plaats Gilze. Samenvoeging van polders in Zuid-Beveland. Een ontwerp-besluit voor de samenvoe ging van 17 polders en waterschappen in Oost-Zuid Beveiand is thans door het prov. bestuur aan dé betrokken polders toegezon den om advies. Het betreft de Bathpolders de Emmanuel-, Frekerika-, Karei-, Maags-, Marre- Molen-, Nieuwlande-, Nieuw Ol- zande-. Oost-, Reigersbergsche-, St. Pie- ters-, Stroodorpe- en Valkenissepolder. als mede de waterschappen Krabbendiike Krui- ningen en Waarde, die tezamen één water schap zullen vormen, hetwelk volgens het voorstel den naam „De-watering-beoosten- Yerseke" zal dragen of Indien men dit liever heeft .Oostende". Deze samenvoeging van polders vindt,, zooals de Mem. van Toelichting meldt, haar onmiddellijke aanleiding in de stormramn van April 1943, waardoor de zeewering van den Karelpolder ernstig werd beschadigd. De herstelkosten waren, volgens de raming zóó hoog dat de polder zelf die onmogeijlt zou kunnen dragen. Men moest dus den polder prijsgeven of trachten wegen te vinden voor het bijeenbrengen der middelen. Daardoor kwam men op het idee der sa menvoeging, omdat dan meerdere polders zouden kunnen bijdragen. Hgt door de onderwerpeljjke vereenigioc verkregen waterschapsgebled vormt een af gerond geheel Overwogen is nog of niet meer polders, o.a. die onder den Brabant- schen wal. er bij betrokken worden, doch dit stuitte op verschillende bezwaren. De Kreek- rakpoider vormt nog een vraagsteken. Dit is een kleine polder die later gevoeglijk met andere polders vereenigd kan worden, dan wel nog bii dit ontwep betrokken. Ook dit grootere gebied zou onredelijk zwaar belast worden, indien het de herstel- kosten jn vollen omvang zou moeten dragen. Het provinciaal bestuur, dat bereid was de provincie in de kosten te doen bijdragen, wist het Rijk te bewegen 3/8 der kosten voor ziin rekening te nemen waarop de provincie 1/8 Voor haar rekening nam. De andere helfst moet gedragen worden door de naastliggende streek, in verband waarmede van de zijde van het departement van waterstaat op korten termijn op de thans voorgestelde samenvoeging werd aangedron gen. Tegelijkertijd deed het departement de toezegging dergeHIke bijdragen ook voor eventueele buitengewone werken aan ande re zeeweringen in dit gebied te zullen ver- ptiTpklc pn Billijkheidshalve zal de Karelpolder zwaar der belast worden dan de andere polders. De totale onkosten zijn geschat op f 830.Ö00. •waarvan de helft door het geheele water schap zal moeten worden betaald. Terwijl de Karelpolder gedurende de eerste twin tig jaar f 50 extra per H.A. en per jaar zal moeten opbengen is die bijdrage voor de overige polders of f 4 bepaald De volgende twintig "Jaar betaalt de Kanelpoldeii die zooals bekend 70 H.A. beslaat, f 20 per H.A. en de rest f 0.50 per H.A. Het nieuw te vormen waterschap beslaat een oppervlate van ongeveer 5500 HA. Het prov. bestuur verwacht van de zilde der betrokkenen wel eenigen tegenstand, maar h?t wordt niet waarschijnlijk geacht dat aezien het groote algemeen belang dat hier geldt, den Haag voor dien tegenstand opzij zal gaan. FEUILLETON 73) Britta Matson opende de flescll en schonk h). „Drinkt om U te sterken!" sprak zij mild. „Ik weet, dat het een moeilijk uur is, als iemand de eerste maal de oogen over zijn eigen zonden worden opengedaan. En nu nam Britta Matson ook zelf een whiskey. Zij voelde zich zwak. Mijn God, aan welk een gevaar moest er ontsnapt worden! onder den invloed van het vuurwater had den deze kerels het plan van de matrozen verraden. Men wilde het prijs geven van zus ter Gunhild Iverson afdwingen onder de bedreiging dit allerondubbelzinnigste portret aan alle nederzettingen van de zending aan de kust rond te deelen. Britta zag de vervulling van haar hoogsten wenseh, in den koristen tijd een eigen zen- chngsstation te leiden, schrikbarend wan kelen. Toen de tweede liter brandewijn den daar voor bestemden weg gegaan was, strompelde Robert overeind. „Britta ik begrijp je!" ialde hij. „Je bent een eenzame, die vecht, en je moet het ook blijven! Ik zie gaarne af van een huwelijk met je en en „De foto" souffleerde juffrouw Matson met ijver. „U wilde zeggen, dat U me de foto haalt de plaat en alle afdrukken!" Zij sprak duidelijk en gearticuleerd onge veer zooals men met een kind spreekt, dat men de eerste moeilijke woorden zou willen bijbrengen. „De foto haal ik", knikte Robert. „Wat, Karei? Dat doen we. We kunnen Britta toch in haar ijver in haar Nu, het doet er ook niet toe.Dat kunnen we toch niet! Hé Karei?" Zweedsche Karei steigerde omhoog. „Ik voel me zoo ellendig!" jammerde hij en ijlde naar de deur. Doch reeds halverwege over mande het hemHet was toch wel wat te veel geweest. Misschien lag het ook aan de kwaliteit? XXX Toen de beide heeren weggegaan waren, liet de zendelinge haar beschermelinge ko men. Zjj was nu weer zichzelf en dit was het uur der vergelding het uur, waarop rij bij de opstandelinge alle hoop vernietigen wilde. Zij bezat de gave der welsprekendheid en wendde haar handig en overtuigend aan. O, zü was een meesteres in de tactiek van het vermurwen! De tranen in de oogen van haar jongere gezellin,, toonde het haar. Gunhild Iverson was al uitgeput zonder zelfs een woord gezegd, een gebaar gewaagd te hebben. Zij was bang. Doch het leven bui ten op het dek, het hameren en kloppen, roepen en rennen, het kletteren van tafel gerei en de geur van spijzen dat alles, al scheen het ook uit een vreemde verre en on wezenlijke wereid te komen gaf haar nog een vonkje kracht, dat zij noodig had om haar eenige en, laatste wapen in het veld te bren gen. „Op het moment, dat ik aan boord trouw dat moest U wel bedenken! is mijn man mijii voogd en er is geen wet in de wereld, die me zou kunnen dwingen met U mee te- gaan!" Britta Matson glimlachte koel. Dat zou een mogelijkheid zijnDceh wie zou een vrouw tot zijn last willen hebben, die niets Is, niets kan, hiets bezit? En waarom zou Iemand dat doen? Welke redenen zouden daartoe dwin gend genoeg zijn? „Laat ons daarover uit scheiden! De pong heeft geluid voor het eten. Laat ons gaan!" XXX Het middagmaal verliep dien dag bij zonder vrooltJk. Zooals gewoonlijk, wachtte men, tot de kapitein tegelijk met de dames plaats genomen had. Reeds vóór het openvouwen van de servet ten was er een geanimeerd gesprek begonnen Het draaide om de herkomst van het aardige speelgoed, waarvan ieder zich datgene, wat hy amusant en bruikbaar vond toegeëigend had. Een eigenaar had zich tot heden toe niet aangemeld. Johannsen, aan wien men deze dingen dacht als den eigenaar, verklaarde, dat zijn ruilmateriaal helaas slechts uit oude kleedingstukken en gowikoope tabak bestond. Ook Iglhuff, Alvarez en de zendelingen ble ken met het speelgoed niets te maken te -hebben. „Het moet wel smokkelwaar zijn", zei de kapitein. „De een of de ander van de man schappen heeft het op het huttendek ver stopt en heeft nu niet den moed het te be kennen. De pechvogel! Hij verliest nu een mooie'staaf goud door dit mislukte zaakje". De Zwitser Iglhuff glimlachte zonderling. Maar hij zweeg. Het had nu geen zin meer den doode nog te betichten. De kapitein vouwde zpm servet open. „Hé wat Is dat hier?" fluisterde hij halfluid. Een stukje papier was op den grond geflad derd: een wit kaartje. (wordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 2