Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Beslissende slag westelijk van de Weichsel? FRONT BIJ ST.L0 SN BEWEGING, Volksüoorlichting in oorlogstijd NE ERL ANDIA-P ERS 84e JAARGANG B 9 ZATERDAG 29 JULI 1944. No. 18052. 1 BLAD Abonnementen fomncniand bij vooruitbetaling per Kwartaal 2 78. fvtmco per post J 4S# per week (uisluitend bij nJet-posibestelling) cent Losse nummers 6 cent. Bcwtjsnum- mcr» G cent. Bijkantoren te: Roosendaal, telefoon 2480. Bet gen op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 2235; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. geheele oplage t-lo mm., kolom 42 min 2.00. elke mm meer 20 c Bdv van plaatset aard uit N.-Br uttsl. Br. ed reso. l 70 en 17 et., ld. Zeeuwsche ea.Tesp 80 c en 8 c Reet zie tarief. Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen af te geven, woiden noch teruggegeven, noch aan de inzendeis van adv. uitgeleverd' Amerikanen trachten Coutances te bereiken. De drie zwaartepunten in het Oosten. - Dr- Goebbels over de nieu we wapens. Japans moeilijkheden. volk opnieuw de vraag behandeld is, waarom de vloot zich binnengaats houdt. Nog altiid kan Japans vloot zien niet aan een treilen wagen, zoo heet het, zij zal gespaard blijven, f/-if -711 onm-oarnn 4v» nnkin^nn tt.„ v- T-, De snelle opeenvolging der militaire ge beurtenissen in het Oosten heeft het front in Nórmandië in de laatste weken naar den achtergrond gedrongen, waartoe te meer reden was nu het scheen alsof de invasie- strijd in een evenwicht van krachten was vastgeloopen. Terwijl deze week ten Zuiden van Caen den nieuwen stoot der Britsche legers opnieuw slechts een kort succes be schoren was zijn er evenwel in de laatste dagen berichten binnengekomen, waaruit duidelijk werd. dat de Dutische linies in de westelijke helft van het landingshoofd dien zwaren Amerikaanschen druk niet heb ben kunnen doorstaan. Ten Westen van St. LrO hebben zeer sterke strijdkrachten van gen. Bradley in uiterst zware gevechten een vrij diepe penetratie kunnen forceeren, waarvan de beteekenis niet onderschat mag worden blijkens de officieele Duitsühe for muleering die spreekt van „het op eenige -plaatsen opengescheurde front". De richting waarin de Amerikanen zijn opgetrokken, wijst uit, dat de bedoeling voor^zit bij Coutances de Westkust te be reiken en zoo het Duitsche front bü Les- say en Périers tot den terugtocht te nopen. Daar het offensief zich ook ten Oosten van St. Lo zij het met minder succes uit strekt en tevens bewegingen in zuidelijke richting gemeld worden, kan men aanne men. dat Montgomery's opzet zich niet tot de bovenbedoelde beweging beperkt. Vandaar dan ook dat Rommels troepens hun uiterste kracht inspannen om den aanvaller een verdece ontplooiing van zijn succes te be letten. De gevechten worden als uiterst hard gekenschetst en van Duitschen kant word.t opgemerkt, dat de Duitsche grenadiers den zwaarsten last dragen. Beslissende slag in het Oosten He.t algemeene beeld van den strijd in het Oosten, een strijd die nog dagelijks in heftigheid toeneemt heeft door de front correcties, die gisteren werden bekend ge maakt geen belangrijke wijziging onder gaan. De belangrijke steden die door de Duitschers werden prijs gegeven, lagen im mers voor het meerendeel reeds ver achter de frontspitsen. Wel is Xe verwachten, dat de di'uk op de meest bedreigde 'deelen van het front zal toenemen nu de Sovjet-leiding dp golfbrekers in het achterland kan af breken en belangrijke spoorwegcentra, zoo ais <\e ontruimde steden zijn, voor het aan- voerverkeer kan herstellen. Warschau kan na den val van Bialystck behalve uit het Zuiden en Oosten ook uit het Noordoosten benaderd worden. Bovendien is af te wach ten of de Russen thans ook vanuit Bia-lv- stok een rechtstreekschen aanval op Oost- Pruisen zullen probeeren, nadat zii noorde lijker blijkbaar op te zwaren tegenstand zijn gestuit; weliswaar zouden zij daarbij het sterk verdedigbare gebied der Masurische meren op hun weg vinden, maar het zou niet de eerste maal Zijn dat de Sovjet formaties de terreinbezwaren prefereeren boven schijnbaar gemakkelijker wegen. Het noordelijke zwaartepunt, dat in de richting Riga wijst, zal - vermoedelijk recht streeks invloed ondervinden van den val van Duenaburg. dat het gros der aanvallers wekenlang in het grensgebied van Litauen. Letlanden Rusland heeft vastgehouden. Reeds woedt noordelijk van Kowno zware strijd. Tenslotte blijkt uit het weermachts- bericht van gisteren dat ook aan den voet van de Karpathen, waar de Duitschers zijn teruggeweken, de druk in westelijke richting versterkt is. De Sovjets dringen thans op in het gebied ten Westen van de San, dat is dus voorbij Paroslau en Prze- m-ysl. Ook hier gaat de strijd dus naar de Weichsel en daarmee naar het gebied, waar vermoedelijk een groote veldslag zal worden geleverd. Met den dag warden, aldus een corres pondentie van C.D., de aanduidingen in bevoegde Duitsche kringen duidelijker, dat er binnen afzienbaren tijd een slag zal worden geslagen, die althans op dit loo- neel van den oorlog een beslissing zal kun nen brengen. De Sovjets trachten met ge weld door te breken naar de vlakten ten Westen van de Weichsel, die weinig na tuurlijke hindernissen biedt en by uitstek geschikt is voor een tankslag. De vraag is, of de Duitsche leiding zal trach ten hier aen stormloop van het roode leger op te vangen. De nabijheid van de Duitsche grenzen maakt zulks wel waarschijnlijk, doch men zal bij het beoordeelen dezer vraag ook rekening moeten houden met de herhaalde stemmen die van het Duitsche volk geduld vragen om nog een zekeren tijd te wachten tot het verwezenlijken der nieuwe gevechts middelen, die op staperstaan. Ook dr. Goeb bels heeftv dat deze week in een artikel over „Het voorbijstreven van den voorsprong" nog eens gedaan, maar opmerking verdient, dat hij hier sprak over wapens, die zich in het bijzonder tot Engeland zullen richten, „aan gezien Engeland het dichtst bij ons toegrij pen ligt en ook de hardste straf verdient". Omtrent de middelen, de tactiek waarmee en de geografische posities waaruit de Duit sche' legerleiding den vloed uit het Oosten denkt af te dammen verluidt volgens den C. D.-correspodent nog niets. Japansche discussies. De oorlog in den Stillen Oceaan.heeft deze week weer eens enkele pimten van-den Ne- derlandsch-Indischen archipel beroerd. Sa- bang en Madoera werden gebombardeerd. Terwijl de Amerikanen doordrongen op Goe- am en Tinian waar de Japansche bezet ting in moeilijke positie verkeert daar de te genstanders met een machtige groep vlieg dekschepen de toevoerlijnen beheerschen, hebben hun slagformaties reeds den aanval geopend op een anderen gewichtigen Japan- schen nost. de Palau-eiianden, die minder dan 1000 km. oostelijk van de Philippünen liggen. Geen wonder dat voor het Japansche tot zij kan opereeren in gebieden, waar Tiaar luchtmacht haar voldoende ondersteuning kan geven. Tegelijk beijvert de Japansche pers zich reeds om haar lezers te verzekeren, dat een eventueele afsnoering van de zuide lijke veroveringen (Ned. Incflë, Malakka en Achter-Ihdië) de oorlogsindustrie niet zou benadeelen. Deze gebieden zouden volgens deze persstemmen namelijk geen oorlogs grondstoffen produceeren, doch slechts luxe grondstoffen. Weliswaar kan men het belang van de olie, de rubber, het bauxiet, het tin, de kinine, het mangaan, het wolfram e.a. voor de oorlogvoering niet ontkennen, maar hiervan zouden in het moederland groote voorraden zijn aangelegd of zouden nieuwe bronnen in Mandsjoekwo en Noord-China zijn aangeboord. Zulke discussies in de pers toonen inmiddels duidelijk aan, dat Japan in de toekomst nog zwaarderen druk verwacht, dan waarönder het thans reeds leeft. Domei meldt, dat de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken. Sjigamitsoe, een onderhoud heeft gehad met den chef van den generalen staf, Omatsoe. Tijdens een kabi netszitting hebben generaal Soegijama en admiraal Yonai als vertegenwoordigers van leger en vloot een program van vier punten aan de orde gesteld. Dit plan behelst de vol gende pimten; 1. Energieke voortzetting van den oorlog door de regeering tot aan de on dubbelzinnige overwinning in hecht geloof aan het eindresultaat. 2. Grootere zorgen der regeering ten behoeve van een vrijere mee- ningsuitmg in het publiek met het doel de stemming en den strijdgeest der bevolking op te voeren. 3. Uitvoering van alle mogelijke maatregelen tot een spoedige vergrooting der gevechtskracht, in het bijzonder die van de luchtvloot. 4. Zorg der regeering voor een krachtig en vereenvoudigd bestuur der staats aangelegenheden met het doel de politieke macht der regeering in alle volkslagen te la ten doordringen. Aartsbisschop kreeg auto-ongeluk. Donderdagmorgen werd in de nabijheid van Apeldoorn de auto. waarin zich z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht bevond tengevolge van het slippen van een wagen aangereden door een van de andere zijde passeerenden auto. zoo meldt „De Tijd". Tengevolge van den schok liep Z. H. Exc. een lichte hersenschuddingop. Hii is op genomen in het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn. .Zijn toestand ris alleszins bevre digend. Zijn chauffeur bleef ongedeerd. Nieuwe burgemeesters. 's-GRAVENHAGE, (A.N.P.) Het Rijks commissariaat maakt bekend: de genéral- kommissar fuer Verwaltung und Justiz heeft benoemd: W. B. van der Werff te Maas tricht tot burgemeester van Vaals. H. R. B. Groenewold te Marum tot burgemeester al daar, W. Grasma te Wonseradaal tot bur gemeester van Idaarderadeel. A. F. de Jong te Akkrum tot burgemeester van Utingera- dreel. C. van Duvse te St. Jansteen tot bur gemeester van Clinge. J. E. Tuin te Veen- dam tot burgemeester van Gasselte.en A. C. van Driel te Middelburg tot burgemeester van Wemeldinge. Loonen bij oogsten. 's-GRAVENHAGE, (ANP). Blijkens de Ned. Staatscourant van 27 dezer heeft de gemachtig de voor den arbeid een beschikking uitgevaar digd, waarbij tijd- en tariefloonen worden vast gesteld voor het oogsten van bepaalde land bouwproducten als haver, rogge, gerst, tarwe, vlas, verschillende soorten zaden enz. De loonen voor de verschillende oogstwerk- zaamheden zijn voor elke provincie afzonderlijk bepaald. Oois voor Uw moeder en kinderen is de groote collecte op Zaterdag 29 Juli. Be denk dit, bij het vaststellen \ian uw offer. Het fraaie raadhuis op de Markt te Culem- borg wordt gerestaureerd. Dezer dagen is het gebouw uit de steigers gekomen en of schoon de restauratie nog niet gheel vol tooid is, kan men zeggen, dat het monu ment er thans weer prachtig uitziet. (Foto C.N.F. - Stuvel). Het Vaticaan en het Communisme VATICAANSTAD (A.N.P.) Volgens be- trouwbare berichten hadden de verschillen de ontvangsten van de New Yorksche aarts bisschop Spellman bij den Paus ten doel. contact tusschen het Vaticaan en Moskou tot stand te brengen. Volgens de opvatting van welingelichte kringen kan deze poging als mislukt worden beschouwd. Men wiist in dit verband naar uitlatingen over het communisme in de toespraak van den Paus tot de St. Pietersvereeniging. Voorts wordt er aan herinnerd dat de Osseravafrore Roma no juist dezer dagen heeft opgemerkt, dat de Roomsch Katholieke kerk een contact met het activistische marxistische communisme onmogelijk verklaart. Nieuwe aanval op Florence begonnen. Strijd in het Oosten nog heviger. Lemberg, Brest-Litofsk, Bialystok en Duenaburg ontruimd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 28 Juli (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „La het strijdgebied aan weerszoden van St. Lo hebben de Amerikanen hun grooten aanval den geheelen dag voortgezet. Ter wijl zij ten Oosten van St. Lo er slechts in slaagden, eenige onbelangrijke penetraties te bereiken, werden onze troepen ten Zuid Westen van de stad in verbitterde en voor beide partijen met zware verliezen gepaard gaande gevechten verder naar het Zuiden en Zuid-Westen teruggedrongen. De tegen aanvallen tot sluiting van het op eenige plaatsen opengescheurde front zijn aan den gang. 75 tanks werden stukgeschoten. In den sector van Caen ondernam de vijand slechts vruchtelooze aanvallen van geringen omvang. Formaties jacht- en slagyliegtuigen schoten in luchtgevechten tien vijandelijke vliegtui gen omlaag. Torpédovliegers brachten in den nacht van 26 op 27 Juli in de Seinebaai een vijandelijke tankboot van 4000 brt. tot zin ken en beschadigden vier transportschepen met-een inhoud van 25.000 brt, alsmede een torpedojager ernstig. In het Oostelijke deel van de Seinebaai plaatste een kustbatterij van het leger verscheidene treffers op een vijandelijk slagschip. Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch konvooi schoten voor den mond van de Loire van acht aanvallende vijandelijke jachtkruisers zes omlaag. In liet Fransche gebied werden 42 terroristen in den strijd vernietigd. Bijna onafgebroken ligt zwaar V. 1 vergel- dingo vuur op het gebied van groot-Londen. In xtane tastte" ae vfjana ons geheele ïroiit door talrijke plaatselijke aanvallen af. Het zwaartepunt van de vijandelijke verkennings operaties lag in den sector ten Zuiden van Florence en aan de Adriatische kust. Alle aanvallen werden voor onze stellingen afge slagen. Sinds de vroege ochtenduren is de vijand over een breed front ten Zuiden van Flo rence opnieuw tot een grooten aanval over gegaan. Er zijn hevige gevechten ontbrand. Aan het Oostelijke front is de groote af- weerslag tusschen de Karpathen en de Finsche Golf in hevigheid nog toegenomen. Nadat de vijand er in verschillende sectoren in geslaagd was, ten deele diep in ons front binnen te dringen, werden ter besparing van strijdkrachten in eenige sectoren vooruit springende frontbochten teruggenomen. In 't kader van deze rechttrekking van het front, werden na verwoesting van alle voor de oor logvoering belangrijk zijnde inrichtingen de steden Lemberg, Bi%st-Litofsk, Bialystok en Duenaburg ontruimd. In Galicië zijn onze troepen volgens bevel naar nieuwe stellingen in het voorterrein der Karpathen uitgeweken, waarna zij alle aan vallen van de sterk opdringende bolsjewieken afsloegen. Ten Westen van de San zjjn wissel vallige gevechten met opdringende vijan delijke aanvalsspitsen aan den gang. Tusschen den bovenloop van de Boeg en de Weichsel werden aanvallen der bolsjewie ken, die door tanks waren ondersteund, in een verbitterden strijd afgeslagen, nadat tal rijke vijandelijke tanks waren vernietigd. In den sector Bialystok en Kowno zijn plaatse lijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. Ten Noorden van Kowno zijn hevige gevechten met vijandelijke pantser- en verkennings strijdkrachten aan den gang. Aan het front tusschen Duenaburg en de Finsche Golf zijn wederom talrijke zware aanvallen met groo te verliezen voor den vijand ineengestort. Sterke formaties slagvliegtuigen "ondersteun den de afweergevechten van het leger en vernietigden in scheervluchten 71 vijandelijke tanks en meer dan 400 voertuigen. Des nachts waren het station van Wilna en Sovjet-Russische troepenconcentraties ten Westen van Lublin het aanvalsdoel van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen. Amerikaansche bommenwerpers hebben 'n terreuraanval uitgevoerd op Boedapest. Door strijdkrachten der Duitsche en Hongaarsche luchtverdediging werden 29 vijandelijke vliegtuigen,"waaronder 26 viermotorige bom menwerpers, neergeschoten. In den afgeloo- pen nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen bommen op eenige plaatsen in West-Duitsch- land en in Oost-Pruisen. In de stad Inster- burg ontstond schade en vielen slachtoffers. Drie vliegtuigen werden neergeschoten." Heden moet verduisterd worden van 21.45 Zondag 6 uur. Maan op 15.37, onder, Zondag 1,28. Voile Maan Dinsdag 4 Augustus. Zondag moet verduisterd wor den van 21.30 tot Maandag 6 uur. Maan op 16.48, Mandag, 1.57. In jien „Limburger Koerier" schreef de hoofdredacteur der Neerlandia-pers, de heef Hugo van den Broeck, in verband met de omstreden persvrijheid onder bovenstaanden titel o.m. het volgende: „De journalist', die niet tè lui, of te laf, of te onbekwaam is voor zijn taak, kan ook nu getuigen voor zijn beginsel. Met getuigen alleen kan hij natuurlijk niet volstaan. Hij moet eerst kleur bekennen in het conflict: voor of tegen Europa. Dat Is als het ware de prijs, dien hij voor zijn vrijheid van spreken en schrijven moet betalen. Er zijn journalisten, die den prijs te hoog achtten. Zij zijn óf vrijwillig heengegaan, óf zij werden uit hun functie verwijderd, door dat hun joumalistenpas werd ingetrokken. Maar er zijn journalisten, die dezen prijs gaarne hebben betaald, omdat zij op grond van hun kennis der internationale verhou dingen, terwille van het belang der Neder- landsehe volksgemeenschap vol overtuiging vóór Europa hebben gekozen en met hart en ziel aan de zijde van Europa's soldaten staan. Zij hebben hiermede niet alleen het recht, maar ook den plicht verworven om, zooals de richtlijnen voor redacteuren van de Neer landia-pers het zeggen: „het gezag der bur gerlijke overheid te steunen, mede, zoo noo- dig, door opbouwende critiek." Bijvoorbeeld: De leiders van de nieuwe orde in en buiten ons land spreken van „Godsvertrouwen" en zij weten, dat dit woord een diepen weerklank moet vinden in het hart van ons christenvolk. Deze verklaring kunnen wij met dankbaar vertrouwen aan vaarden, omdat zij alles uitschakelt (de god- loochenarlj van „De Dageraad", de vrijmetse larij en ook de agnostici, die meenen, dat men niet weten kan, of er een God bestaat), wat het wezen van het Christendom bedreigt en de nieuwe orde op dat punt al vast een vooruitgang beteekent ten opzichte van het afgesloten liberale tijdperk. Doch wat belet den katholieken journalist om alle misver stand op dit punt uit te sluiten, door te schrijven, dat het woord „Godsvertrouwen voor ons een concreten inhoud heeft, omdat geen Godsgeloof op den duur zuiver en on- vervalscht bewaard zal blijven, wanneer het. niet gesteund wordt door het geloof in Chris tus, en dat het geloof in Christus niet zuiver en onvervalscht bewaard zal blijven, wanneer het niet gestut en omsloten wordt door het geloof in de Kerk, „de zuil en den grondslag der waarheid". (Tim. III, 15). Heeft er ooit één katholiek journalist in ons land last gekregen, omdat hij getuigd: voor ons beginsel? Maar waarom hebben de groote katholieke dagbladen, die in den oorlog zoolang moge- lijk, naar het heet, getracht hebben, hun ka tholiek karakter te bewaren, nooit ter voor lichting van hun lezers in het bezette gebied de bijzondere aandacht gevraagd voor het ge tuigenis van "Paus Pius XI, dat het ras, of het volk, of de staat, of de staatsvorm de dragers van de staatsmacht, of andere zeer voorname vormen van menschelijke gemeen schapsvorming, ook naar de overtuiging van. de Katholieke Kerk, binnen de grenzen van de aardsGhe ordening, „een belangrijke en eer bied w aardige plaats i li ne m e n?" Op dit getuigenis van waardeering voor eer. goede gedachte in de nieuwe orde, had men dar. gerust kunnen laten volgen de waar schuwing, dat rhen deze begrippen uit hun aardsehe waardebepaling niet ma? los maken, noch ze tot de hoogste norm van alle waar den, ook van de godsdienstige waarden ver heffen, omdat men aldus doende er toe zou kunnen komen, deze waarden van mensehe- lijke gemeenschapsvorming in afgoderij te vergoddelijken, de door God geschapen en door God gewilde orde der dinger. om te kee- ren en te vervalschen, zoo, dat. men ver ver wijderd zou geraken van het ware Godsgeloof en van de levensopvatting, die met dat ware geloof in overeenstemming is. Men zou dit voorbeeld van goape katho lieke journalistiek met vele kunnen vermeer deren. Het is ons door niemand verboden, in dien geest alle vragen te behandelen bij voorbeeld over de opvoeding der jeugd, over de zedenleer en de zedelijke orde omtrent de erkenning van het natuurrecht, in het kort omtrent "alles, wat het wezen van onze ka tholieke levensbeschouwing raakt, natuurlijk mits dat geschrijf niet in de lucht hangt en de actueele gebeurtenissen.de fei- t e n van eiken dag daartoe een directe aanleiding geven. Het is ook n u mogelijk, de katholieke gedachte positief door middel van dagblad artikelen te bevorderen, mits dit gebeurt, zooals de richtlijnen van de Neerlandia-pers het terecht zeggen: „natuurlijk zonder op dringende opzettelijkheid." Er is tot nu toe bij ons weten nog geen enkel dagblad, er is nog geen enkel journalist om het publiceeren van eigen, principieel katholieke artikelen lastig gevallen of ge straft. Doch kan men redelijker wijze de Duitschers of het departement van Volks voorlichting er de schuld van geven, dat ar tikelen met een dergelijke strekking be halve dan in (het zij met alle bescheidenheid geconstateerd) den „Limburger Koerier" sedert Mei 1940 niet werden geschreven, al thans niet werden gepubliceerd?" Ongeraffineerde olie. •s-GRAVENHAGE. (A.N.P.) Bü veror dening van het bedrijfschap voor margari ne. vetten en oliën is het voorhanden heb ben van ongeraffineerde olie thans verbo den. Ieder, die in het bezit is van ongera.f- fineérde olie, die alleen langs sluikwegen verkregen kan zijn pleegt daarmede een strafbaar feit.

de Stem | 1944 | | pagina 1