ZAKDOEKEN Heyeres' DIABOLO KORT NIEUWS: GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS RECHTSZAKEN (Beval geen surro""" qqn Kowp Corross VOOR MOEDER EN KIND. Moreen Zaterdag 2» Juli, wordt in het geüeete land door den Nederlandsehen Volksdienst een collecte georganiseerd ten bate van het werk voor moeder en Kina. Zooals bekend, heeft de Nederlandsche Volksdienst welke instelling thans drie Jaar onder ons volk nooden lenigt, ditsociale werk ter hand genomen om bep3?lde bf." hoeften te voorzien, welke de opi- logsomstandigheden met zich brachten of vergrootten. Daarbtl werd soms reeds woe- ger"van particuliere zijde bestreken terrein betreden of uitgebreid, in andere gevallen kwamen eeheel nieuwe voorzieningen tot 'sSdta. verband met actueele toestanden zooals de invoering der voorrangskaarten. Tot de werkzaamheden van den Neder- iabdschen Volksdienst behooren thans om. de uitzending van taderen naar tehuïzen er pleegouders in Pinnen- en buitenland, het inzetten van gezinshulpen; de fending van moeders naar nioedertehuizende sta tionshulpen; de algemeene toy stand; kraam- verzorging; jeugdtandzorg; houdmgsgvm- nastiek voor kinderen enz. De oorlogsom standigheden verhinderen soms een of an deren tak van deze veelzndige zorg behoorhik tot zitn recht te laten komen, maar dan kan des te meer aandacht aan de overige voor zieningen worden besteed. Alle bemoeiingen van deze instelling blijven gericht '•op de gezondheidszorg voor moeder en kind Voor dit behartigenswa'ardllg doel is uiteraard ook geld noodig en daarom wendt de Nederlandsche Volksdienst zich Zater dag tot het publiek in ziin breede lagen met een groote collecte. Hiervoor worden tevens collectanten en collectrices gevraagd, die zich kunnen aanmelden bij de bekende kantoren en buurtschapshoofden vail den N.V.D. Ge zien het belang van moeder en kind dat hierbij in het geding is. mag worden ver wacht, dat dien dag zoowel de milddadig heid als de dienstvaarigheid van onze Ne derlandsche mannen en vrouwen aan het licht zullen treden. Omdat kwali teit 't langste duurt, zijn er nü nog zoo veel DIABOLO- zakdoeken in gebruik 83 «#E»E COUEtlA'S IS ÉÉN WEEK! EB zijn deze week 83 exem plaren van „Alles over behang" door dankbare lezers afge staan voor collega-behangers! Vakstudeerenden, vraagt een exemplaar bij K D, Prinsen gracht 730-736, Amsterdam-C. Hoofdredacteur Neerlandlapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda, Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. Boeren, Uw volk vraagt vet: scheurt vóór 10 Augustus. NEDERLAND IN DE LUCHT. (Herplaatst wegens misstelling)- In verband met de opening op 1 Septem ber van een nieuwen cursus aan de lucht- vaartschool te Doorn heeft Max Blokzijl voor de radio o.m. het volgende gezegd over Ne derlands positie in de luchtvaart bh den vrede: Met de zeevaart is ons volk vergroeid. Maar met de hichjvaart is het anders gesteld. Tot Mei 1940 werd de luchtvaart slechts door weinige Nederlanders beoefend: de officieren en manschappen van onze weermacht, het beroeps- personeel van d§. K.L.M., en enkele sportvliegers Dat zal straks anders moeten worden, het zal al een tijdelijk nadeel voor ons blijken te zijn, dat slechts zeer weinige Nederlanders in de lucht de ervaringen van dezen oorlog hebben meegemaakt, terwijl vele tienduizenden vliegers en nog veel meer meevliegend personeel in militaire vliegtuigen van alle soorten de weder om enorme verbeteringen aan toestel, machine en onderdeelen practisch hebben leeren kennen. Laten we er -tenminste voor zorgen, dat we de noo.dige theoretische kennis onder de knie heb ben, als we straks gelegenheid krijgen, met de meest moderne toestellen de lucht in te gaan. De luchtvaart zal stellig in onze nationale po litiek een Uiterst belangrijke rol gaan spelen en daarom alleen al moeten we geen dag langer wachten met onze medewerking aan de ontwik keling van een nieuwe Nederlandsche lucht vaart. Wij verzaken eenvoudig onzen plicht, als we afwachten tot het vliegen ook weer prac tisch beoefend kan worden. Vliegen in tijd van vrede mag in geen enkel opzicht met oorlogsvliegerij vergeleken worden. Nu lezen we al eenige jaren lang dagelijks van vele tientallen machines die neergeschoten wor den, verpletterd worden en in de meeste geval len den dood der inzittenden tengevolge hebben. Dat maakt, dat al te velen aan vliegen de ge- daclite van neervallen verbinden; we hebben volkomen vergeten, dat vóór den oorlog de ver- keersvliegerij, wat het percentsgewijze voorko men van ongevallen met doodelijken afloop aan gaat, er het gunstigst voorstond van alle ver keersmiddelen. Hoe geweldig is de vooruitgang sedert 1939 in- tusschen geworden. Alleen de militaire vliegers kunnen uit eigen ervaring spreken, als ze ver tellen van de fantastische snelheden, die de modernste motoren aan hun machines geven. De technische vooruitgang is voorloopig het ge heim der weermachten. Straks zal zij het ge heim der fabrieken zijn, die elkaar voor het burgerlijk verkeer concurrentie aandoen. Maar vliegend personeel en passagiers zullen er de voordeelen van hebben. De^ luchtsprong van Europa naar. Amerika, van Amerika naar Azië is al lang geen sensatie meer. Onze Nederlandsche vlag, die beroemd was en weer zijn zal op alle wereldzeeën, zal opk ge- heschen moéten worden boven de cabines van onze vliegtuigen bij landing en vertrek op de vliegvelden der geheele aarde. Vliegtuigen zul len we kunnen koopen of zelf vervaardigen. Maar jonge Nederlanders zullen we moeten heb ben, en wel zeer tijdig, die ze kunnen bestu ren, die de morseteekens kunnen zenden en opnemen, die onderweg en op het land de mo toren kunnen verzorgen; die in de bureaux ë'ri op de vliegvelden het organisatorisch of admini stratief werk beheersGhem - Mgr. Griffen, aartsbisschop van Westminster, is Donderdag in Rome aangekomen voor een audiëntie bij den Paus. (DNB). Het vredesverdrag met Italië is doorgezonden aan de bevoegde Amerikaansche instanties. Het zou geen territoriale problemen aansnijden en herstelbetalingen overlaten aan latere besluiten. (Interinf). Ben. Croce, de bekende wijsgeer, is uit het. kabinet-Bonomi getreden. (DNB). In Rome heeft het militaire bestuur verschil lende arrestaties doen verrichten, o.m. onder gevangenispersoneel, (DNB). Boedapest is Donderdagochtend gebombar deerd. (DNB). Een Japansch blad eischt ook in Japan afkon diging van de totale mobilisatie. (DNB). Amerikaansche slagformaties zijn volgens een Japansch frontbericht thans ook de groep der Palan-eilanden genaderd. (DNB). De dageljjksche arbeidstijd in alle onder re- geeringscontrole staande oorlogsindustrieën der Ver. Staten is met een uur verlengd. (DNB). Over het regime-Farrell in 'Argentinië heeft Washington verklaard, dat Amerika dit bewind niet kan erkennen vooraleer het een fundamen- teele verandering ten gunste der geallieerden toont. Daarentegen verklaarde de Argentijnsche regeering, dat zij haar koers zal handhaven. (D.N.B.). In Ecuador is generaal Enriquez wegens een samenzwering tegen president Ibarra gearres teerd. (DNB). De vroegere sjah van Iran, Mohammed Riza Pahlewi, is in Johannesburg (Z.Afrika) over leden. Te Veenendaal werd de traditioneele bijen- markt gehouden, welke zeer omvangrijk bleek te zijn. Er werden heel wat volken verkocht en de belangstelling was groot. Een overzicht van het marktterrein. (Foto Schipper, Utrecht). Muixenvangern gevraagd. Uit tal van gemeenten, zoowel in de Alblasser- als in de Krimpenerwaard gelegen, komen berichten omtrent een ernstige muizenplaag, die deze gebieden teistert. Dagelijks worden honder den dezer knaagdieren gevangen en zelfs de oudsten onder de dorpsbewoners verklaren, zich geen jaar te herinneren waarin de muizen zoo menigvulidg vookwamen. Een landbouwer, te Giessen-Nieuwkerk, die zich een klein uuitje bezighield met het laten volloopen van een riool met water, kon als resulta.at op een vangst van meer dan 5000 muizen bogen, De schade, die dit enorme muizenleger den landbouwers en veehouders aandoet is zeer groot. Slaappillen zijn geen lekkernij voor kin deren. De zeven-jarige Harm, de Boer, uit Groningeu die des middags met zijn moeder een wandeling in het stadspark maakte, wist, terwijl zij op een bank zat te slapen, uit haar wandeltasch een doosje slaappillen te bemachtigen. Het ventje vond dit blijkbaar een lekkernij. Het at zeven pillen op en viel in diepen slap. Toen zijn moeder wakker werd en haar zoontje wilde wekken bleek dit niet mogelijk. Zij nam hem op de fiets mee naar huis. waar me dische hulp werd ingeroepen. Helaas mocht ddt niet meer baten. Het jongetje is aan de gevolgen overleden. Kordaat meisje is drie „politiemannen" te slim af. Aan een woning van een koop man te Amsterdam, vervoegden zich drie mannen, die beweerden van 'de politie te 'zijn en zich legitimeerden met een grijs le gitimatiebewijs, De ouders waren niet thuis, alleen het 12-jarig dochtertje en twee jon gere broertjes. Het meisje liet de mannen die zeiden naar ondergedoken Joden te moeten zoeken echter niet in de woning, waarna'zii met geweld naar binnen wilden dringen. Op haar hulpgeroep kwamen de buren toesnellen waarop de mannen de vlucht namen. Vermoedelijk hadden de ke rels het gemunt op het meubilair, enz. van den koopman, daar op korten afstand van de woning een verhuisauto geparkeerd stond. Scheidingsrage in Amerika. De Ame rikaansche senator Louis Heller uit Brook lyn heeft volgens de Londensche Star in den senaat een wetsontwerp ingediend, dat aan personen, die reeds voor de derde maal zijn gaan scheiden voorschrijft, voortaan 5 jaar te wachten eer een vierde huwelijk wordt aangegaan. Doch zelfs dan zoo wil dit wetsontwerp moet slechts toestem ming worden verleend, wanneer de aan staande echtelieden in dien tijd zich „zede lijk goed gedragen hebben". „Het is nog niet zeker, of het wetsont werp zal worden aangenomen", aldus voegt de Amerikaansche correspondent van de Star hier nog aan toe. .Doch een ding is zeker, er moet absoluut een einde gemaakt worden aan de scheidingsrage der Ameri kanen". (C.D.) Oud gewelf bij Sjanghai gevonden. Bij graafwerkzaamheden In de omgeving van Tschmkiang aan de; spoorlijn Sjanghai Nanking stiet men op een eenige eeuwen oud grafgewelf aldus berieht Central Press Het gewelf bevond zich nog in uitstekenden toestand en verborg groote hoeveelheden munten, aardewerk en porcelein <C.D.) Ri jkslandbouwconaulent. Met ingang van 1,5 Juli 1944 is de Rijks- landbouwconsulent ir. C. J. Droogendijk te Goes ontheven van het rjjkslandbouwcon- sulentschap in Zeeuwsch-Vla»nderen met uitzondering voor zooveel betreft het uit oefenen van toezicht op het lager land bouwonderwijs en is de directeur der rijks- landbouwwinterschool L. van Dijk te Schoondijke belast met de werkzaamheden, verbonden aan het rijlkslandtaouwconsulent- schap in Zeeuwsch-Vlaanderen. Val met doodelijk gevolg. In de Midüelburgsehe straat te Goes kwam de 29-jarige mej. M. de Croo uit Vhssingen, tijdelijk te Lewedorp, bij het uitstappen wit de bus, zoo ongelukkig te vallen, ridat zij in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Zij die slaagden. Voor boekhouden M.O.K. XII slaagden de heer W. Verduyn te Middelburg. Voor Hoogduitsche taal l.o. slaagden de heeren T. Borsje te West-Souburg en A. de Kan te O. en W. Souburg benevens mej. A. Lauret te Oostburg. Voor het Mulo-diploma A slaagden J. G. van Es, J. E, Hooisema, P. J. Jansen, P. Meijer en R. J. Scheele te Terneuzen. RECHTBANK MIDDELBURG. UITSPRAAK. De 36-jarige lijnwerker J. M. uit Axel, werd door den Kantonrechter te Ter- neuzen op 9 Mei jl. veroordeeld tot een geldboe te van f 00.of 30 dagen h. voor het feit, dat hij wegens een meeningsverschil met het hoofd der Prot. Chr. School aldaar, zijn zoontje van 17 Nov. 3943 tot datum van het vonnis van school had thuis gehouden. Van deze straf was V. in appèl gekomen en de Officier vroeg be vestiging van het vonnis van den Kantonrech ter. Uitspraak 20 gulden boete of 5 d. h. Op Uw vleesch, in UwjusJn de soep: échte kruiden Ze' zitten in Heyeres' Specerijenzout (krui den en zout ineen!) De pudding- kenner! Een fijnproever, zoo klein als bij is. Voor een bord met Perfecta- pudding is bij steeds te vinden. 8 heerlijke smaken - echt iets voor lekkerbekken 1 Perfecta - Pudding Verkoop-kantoorM. G. Vogelaar Fijnaart (Brab.) FEUILLETON Indertijd, ATonnutnioMn .«n )8rt l.fldd,,!,., 72) Een prachtige foto! Na enkele uren had Zweedsche Karei een dozijn afdrukken ge- maakt. Alle manschappen waren ingewijd in deze reuzezaak, die een grap moest worden om je dood te lachen. Robert, het zwijntje, en Zweedsche Karei, de eenigèn, die Zweedsch spraken, moesten de grap afdraaien, zoo- dra de gelegenheid gunstig was- En zoo begon het 's avonds, toen de zen delinge zich alleen naar het sioependek begaf. Als bij toeval traden Robert en Karei op haar toe en groetten haar buitengewoon ver trouwelijk. „Nu, meisje," lispelde Robert, „Is je alles wel goed bekomen? Ik heb bij al die verwarring heelemaal nog geen tijd gehad dat te vragen." Juffrouw Matson scheen niet goed gehoord te hebben, want nog glimlachte ze vriendelijk. „Goeden avond!" zei ze. „Wel, druk aan4fen arbeid?" „Nee", zei Robert langgerekt. „Ik "behoor immers tot de tweede wacht. Als je dus tijd hebt, zouden we er weer eentje kunnen pak ken"' Nu pas teekende zich op het-gelaat van de zendelinge eenige verandering af. „Wat veroorlooft U zich? Ik zal mijn bezwaren te gen U bij den kapitein inbrengen! Ik zal O, het is monsterachtig!" Robert-legde kalmeerend zijn band op haar arm, „Waarom zoo opgewonden! Kalm maar!" En met een onnoozelen blik hield hij juffrouw Matson daarna een fotografie on der haar neus. „Mooi hè?" teemde hij. „Een aardige herinnering. Vindt je ze aardig?" De zendelinge wankelde, maar zij herstelde zich en fluisterde: „Dat is infaam!" „Je kunt gratis een afdruk krijgen", knikte Robert vriendelijk. „De kosten maak ik met KArel wel in orde." DocH Zweedsche Karei wilde er niets van weten, daar het toch in zekeren zin om het meisje van zijn vriend ging. Brltta mocht 't portret meteen houden. De anderen zouden evenwel moeten betalen. „Welke anderen?" stamelde de dame en werd nog een graad bleeker. „Juffrouw Iverson en Mechelt, Alvarez kortom allen, die op het matrozenbal waven. De eerste officier zal er zeker ook een ne men. Hij heeft een verzamelalbum." Toen had de dame begrepen, welk spel ge speeld werd. Tenminste zoo ten halve. Zij Slikte een paar maal, wierp' nog een blik op het portretje, dat werkelijk goed gelukt was, en vroeg; „En wat kost het, als U deze fotos niet laat rondgaan en mij de plaat met alle afdrukken geeft?" Robert, het zwijntje, deed verontwaardigd. „Bevalt je de foto soms niet? Of wil je niets meer van me weten? Dat zou mooi zijn! Eerst val je me om mijn hals en nu ben ik plotseling niet fijn genoeg meer voor je? Britta Matson snakte naar adem. Zij was niet meer de strijdlustige dienares en bewon deraarster van de goede zaak, zij leek een armzalig bundeltje angst en schrik. Waar was nu de heerschzuchtige ondertoon in haar stem, het boosaardige, berekende fonkelen van haar groengrijze oogen? Waar waren haar korte, besliste en beslissende bewegingen? Niets was daarvan overgebleven heelemaal niets. Zij deed concessies en vredesvoorstel len. „Zeker ik vind U sympathiek, mijn heer Robert"*, zei ze „Maar u moet toch niets overijld doen. Wij .kunnen toch ook wel sa men een glas drinken, niet waar? Het is niet noodig, dat de anderen, het zienEn de kwestie met die fotoIk vind ze wer kelijk niet aardig. Ik ben daar heelemaal niet goed opgekomen, vind ik. En de heeren we ten toch wel, dat wij 'vrouwen ijdel zijn in zulke dingen. Ik zou werkelijk graag zien, dat ze vernietigd werd". Dat was iets, dat in het plan niet voorzien was en de beide afgezanten uit het matrozen verblijf zagen elkaar hulpeloos aan. „Er een tje drinken, zeker", mompelde Zweedsche Karei verlegen. „Alleen ik zou eens aan den eersten hofmeester moeten vragen, of ik nog crediet heb. 't Is namelijk mogelijk, dat Ik over de schreef ben gegaan. Dat zou natuurlijk erg zijn!" Maar de Zweedsche dame protesteerde. Zij was pas de gast van de manschappen ge weest en nu was natuurlijk de beurt aan haar. Alleen verzocht ze met klem vandaag zelf geen alcoholischen drank te moeten in nemen. Zü had zoo'n afschuwelijke hoofd pijn! Dit verzoek konden de beide gentlemen niet weigeren. En zóo geschiedde 't dan, dat Untermeier in de hut van de zendelinge een literflesch beste whiskey benevens twee fles- sehen limonade bracht en de aanwijzing ont ving juffrouw Iverson te vertellen, dat haar medezuster niet gestoord wenschte te worden. Een klein uurtje later belde zij om de tweede flesch. Zij scheen nu opgewekt en goed gehumeurd. J jjgfL iwordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 2