HEVIGE STRIJD BIJ CAEN EN StlO KORT NIEUWS: De strijd om Saipan. GEMENGDE BERICHTEN ZEEUWSCHE ZONDAARS. Indertijd, aan Kaap Corross Aanval op Florence begonnen. Kussen wonnen meer terfein naar de Weich- s(,l Duilsche afweersuceessen aan het Noorden van het Oostfront. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 23 Juli (DNB) Het opperbevel van dè weermacht maakt bekend: In het verloop van zware gevechten ten Zuiden van Caen is de vijand er jn geslaagd, ten Westen van den weg Caen-Falaise onze Stellingen binnen te dringen en nieuwe in fanterie- en pantserstrijdkraehten aan te voeren. Onze fanatiek vechtende troepen ver hinderden evenwel elke uitbreiding der Vijandelijke penetraties en gingen vervolgens ln de middaguren tot den tegenaanval over. Na verbitterde gevechten waren des avonds de oude stellingen weer volledig in onze han den -De vijand heeft zware verliezen gele den. 18 tanks werden stukgeschoten. Ook ten Noord-Westen van St. Lo woedt een afweerslag van groote afmetingen. Na dat de eerste vijandelijke aanvallen, die met zeer krachtige ondersteuning van artillerie en luchtmacht werden uitgevoerd, waren afgeslagen, slaagde de vijand er hl op eenige plaatsen ons front binnen te dringen en den weg St. hoPeriers naar het Zuid- Westen te passeeren. Tegenaanvallen zijn aan den gang. Sinds de ochtenduren van heden zijn de gevechten met groote kracht ook overgesla 1I. *- oom Dnoiovc traites in het landingshoofd en beschadigden voor de kust een groot transportschip ernstig. In luchtgevechten Werden 11 vijandelijke Vliegtuigen neerge schoten. In het Zuia-Fransche gebied Werden wederom 1)0 terroristen in den strijd vernie tigd. Zwaar V. 1 veigeldingsvuur blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië is de groote aanval op het ge bied ten Zuiden van Florence begonnen. De verwachte doorbraak is aan den vijand niet gelokt. Pas na uiterst zware gevechten en met bij zonder hevige verliezen kon hij geringe ter reinwinst behalen. Andere aanvallen op onze nieuwe stellingen werden uiteengeslagen. Ten Noorden van Axezzo en aan weerskanten van den Tiber zijn vijandelijke aanvallen mislukt, waarbij plaatselijke penetraties werden afge grendeld. Aan de Adriatische kust is de vijand op nieuw tot den aanval overgegaan. Daar zijn nog hevige gevechten aan den gang. Ge- vechtsveerbooten van de Duitsche marine hebben voor de kust van Westelijk Italië twee Britsche torpedomotorbooten bescha died. I Bij aanvallen op convooischepen voor de raviïailleering in de Egeische Zee hebben be- veiligingsvaartuigen van de Duitsche marine alsmede luchtdoelgeschut aan boord van schepen en jachtvliegtuigen van 15 aanval lende bommenwerpers 7 machines omlaag- geschoten. In Galicië zijn tusschen den bovenloop van den Dnjestr eh Lemberg talrijke door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken bloedig ineengestort. In het stadsgebied van Lemberg hebben onze troepen den vijand in een tegenaanval teruggeslagen. In den sector van een leger werden in den tijd van 14 tot 23 Juli 553 vijandelijke tanks stukgeschoten. Be Aartsbisschop van New-York, Mgr. Speel- mann heeft eert onderhoud gehad met den Paus (D.N.B.) Over de Poolsche kwestie heeft Edert in het Lagerhuis verklaard/ dat de Britsche regeering de in Londen gevestigde Poolsche regeering blijft erkennen, ondanks het manifest van het in Moskou gestichte-Poolsche comité. (DNB). Het burger-luchtverkeer in Turkije zal bin nenkort worden stilgelegd. (SPT Hbld.) Op het Finsche front ten N.-O. van het La- doga-mèer is de druk der Sovjetroepen bij Ilc mantsi weer sterker geworden. (DNB). De landing van Amerikanen op het eiland Ti- nian, bij Saipan, wordt thans door Jöpansche berichten toegegeven. Op Goeam vinden hevige gevechten, plaats. (DNB). Musaolini heeft zijn fascistische republikein- sche partij omgevormd tot een militair orga nisme. De partijleden zijn hierdoor overgegaan in „zwarte brigades", waarin thans 20.000 oude fascistische strijders zijn opgenomen. (DNB). Zweden zal 15.000 dakloos geworden kinderen uit de oorlogszone in Finland opnemen. (ANP), ln Roemenie zijn alle mannelijke inwoners verplicht een hemd, een broek en een paar kou sen af te staan voor het leger. (CD). Hoofdredacteur Neciiandiapers: H. v. d. Bi'oéck, Maastricht. chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda, Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. Hierbij heelt zich de Hamburgsche 20e divi sie pantsergrenadiers onder bevel van luite nant-generaal Jauer bijzonder onderscheiden. In het strijdgebied tusschen den bovenloop van den Boeg en de Weichsel heelt de vijand in de richting van den San en het gebied van Lublin verder terrein gewonnen. Ten Zuid- Oost« van Lublin daarentegen werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Tusschen Brest-Litofsk en Grodno, als mede ten Oosten en Noord-Oosten van Kowno z|jn alle vijandelijke doorbraakpo gingen, dank zij den taaien afweer van onze divisies mislukt. Ook. aan het front tusschen Duenaburg en de Finsche Golf hebben onze troepen, on danks alle doorbraakpogingen van de bolsje wieken. een volledig afweersueces behaald. 47 vijandelijke tanks werden daar stukgeschoten Kapitein Weissenberger, Gruppenkomman- deur in een eskader jachtvliegtuigen, heeft aan het Oostelijke front zijn 200ste overwin ning in de lucht behaald. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben plaatsen ln West- en Zuid-Oost- Duitschland aangevallen. Vooral in Stutt gart is door een nieuwen terreuraanval scha de aangericht en zijn slachtoffers gevallen. Afzonderlijk vliegende vijandelijke vliègtuigen hebben bovendien bommen laten vallen op 't gebied van de Rijkshoofdstad en op plaatsen In Oost-Pruisen. Strijdkrachten der lucht verdediging hebben 51 vijandelijke vliegtuigen Het overwicht van de Amerikaansche vloot. BERLIJN (C.D.) Naar aanleiding van de totale bezetting van Saipan door de Ame rikanen, en de rede, die de Japansche mi nister-president, generaal Tojo, in aanslui ting hierop heeft gehouden, wijden de Duit- sehe bladen groote aandacht aan de gebeur tenissen in den Stillen Oceaan. Volgens gegevens, die de Japansche pers aan het keizerlijk hoofdkwartier ontleent, tel de de vijfde Amerikaansche vloot, die in de helft van de vorige maand de operaties tegen de Marianen en de Bonin-eilanden begon, 15 tot 16 slagschepen, waaronder de modernste van 35.000 en 45.000 ton. De Iowa-klasse, die 45.000 ton meet, was zelfs met vier schepen vertegenwoordigd, nl. de ïowa, de New Jer sey, de Missouri en de Wisconsin. De South Dacota-klasse die 35.000 ton verplaatst, trad eveneens met verschillende eenheden op. Ver der weTden er nog enkele oudere schepen waargenomen, die Pearl Harbour hebben overleefd en intusschen zijn gerepareerd. Voor het eerst zijn de Japanners voorts in contact geweest met een aantal kruisers van de Alaska-klasse, de zwaarste kruisers ter we reld, met 25.000 ton. Deze geweldige strijd macht, die volgens Japansche schatting prac- tisch de gcheele Amerikaansche Pacificvloot omvatte, werd gedekt door ongeveer 300 destroyers en eenige dozijnen onderzeeërs. Grootere snelheid. Het meest opmerkelijke van de nieuwe Amerikaansche schepen is, blijkens offi- cieele Japansche berichten, dat de snel heid sterk is opgeroerd, nl. tot boren de 35 knoopen. Daarnaast verdient vermelding de bewa pening met luchtdoelgeschut, die zoo sterk is als tot dusverre nog nergens werd waarge nomen. Tenslotte zijn de Amerikanen er in geslaagd, de vuursnelheid hunner artillerie merkbaar te vergrooten. Waar van Japansche zijde uiteraard de grootste belangstelling voor bestaat, zijn de vliegdekschepen, die bij de schier eindelooze uitgestrektheid van den Stillen Oceaan eefi zoo groote rol spelen. De Amerikanen be schikten over vier groepen vliegdekschepen die achter elkaar waren opgesteld, terwijl de oorlogsbodems er als een stalen ring om heen lagen. De eerste groep bestond uit tien schepen van de Bunkerhill-klasse die 20.000 tot 27.000 ton me^en en niet meer tot de mo dernste typen behooren. De tweede groep be stond uit tien zware kruisers, die tot vlieg dekschepen zijn omgebouwd en gemiddeld 13.000 ton meten. De derde groep bestond uit voormalige koopvaarders, die tot vliegdek schepen zijn omgebouwd. De vierde groep tenslotte was samengesteld uit kleine vlieg dekschepen, die in den regel slechts voor de bescherming van convooien worden gébruikt, Ook de bewapening van de vliegdekschepen met afweergeschut was ongekend zwaar. Bo vendien vervoerden de tot vliegdekschepen omgebouwde zware kruisers uitsluitend jacht vliegtuigen, die in de eerste jWaats voor de bescherming van de vlootstrijdkrachten in de lucht werden gebruikt. Over het einde van den hardnekkigen te genstand ,die het Japansche garnizoen van Saipan heeft geboden, wordt nog gemeld, dat de opperbevelhebber van Saipan, lt, ge neraal Saido. voor het begin van den laatsten slag een plechtige ceremonie heeft gehouden, waarna hu zijn mannen het voorbeeld gaf, door met het blanke zwaard 1». de vuist den vijand tegemoet te stormen. Ongeveer 3000 gewonden gaven er den voorkeur aan, tn hun bed harikiri te plegen om niet in Amerikaan sche krijgsgevangenschap te geraken. Een afleidingsmanoeuvre. De Japansche pers komt bij deze gelegen heid nog eens terug op het treffen tusschen de Amerikaansche en de Japansche vloot op 19 en 20 Juni, tusschen de Marianen en de Philippijnen. Na een gevecht; waarbij het Japansche hoofdkwartier o.a. het tot zinken brengen van vijf vliegdekschepen kon mel den, begonnen de Japansche vlootstrijd krachten een manoeuvre in de richting van de Philippijnen, wat voor de Amerikanen aanleiding was om het bericht de wereld ln te zenden, dat de Japansche vloot op de vlucht was geslagen. In werkelijkheid heeft de Japansche vloot slechts getracht, den strijd zoover naar het Westen te verplaatsen, dat zö steun kon krij gen van torpedo- en bomvliegtulgen. die hun standplaats op de Philippijnen hadden. De Japanners hadden nl. slechts de be schikking over drie vliegdekschepen, terwijl, zooals reeds gezegd, de Amerikanen van hun vliegdekschepen duizend torpedo- en bom- vliegtuigen konden doen opstijgen. De oor log in het Verre Oosten heeft reeds herhaal delijk bewezen, dat ook de zwaarste oorlogs schepen uiterst kwetsbaar zijn voor aanval len uit de lucht, zoodat de Japansche vloot met haar bescheiden luchtstrijdkrachten een te groot risico was aangegaan, wanneer zij het onder deze omstandigheden reeds op een beslissenden zeeslag had laten aank, oen. Honderd jaar coöperatie. Dit jaar is het honderd jaar geleden dat de eerste coöpe ratieve winkel werd opgericht, een feit, dat een korte herdenking verdient, omdat ook in Nederland de coöperaties een belangriike rol in het economisch leven zijn gaan innemen, al is een der taken (prijsregelend op te tre den) op dit oogenbllk door de vaststelling van pruzen van overheidswege tijdelijk van gSf'mger beteekenis geworden. De eerste coöperatie werd in 1844 gesticht door de .rechtvaardige pioniers van Rochda le (the equitable pioneers of Rochdale) 28 arme flanelwevers. Elk hunner gaf een pond sterling als inlegsom. Zij openden daarmee een kleinen winkel en hoopten, dat zii gelei delijk in staat zouden ziln zelf de productie van verschillende goederen ter hand te ne men. Hun opzet is niet geheel geslaagd, maar hun voorbeeld heeft er wel toe geleld, dat thans ln de geheele beschaafde wereld coöpe raties bestaan die veel goed werk hebben gedaan. L De beginselen van het Rochdale-type der coöperaties zijn daarbij wel gemeengoed ge worden. De principes zijn: Contante betaling. Verkoop tegen de gewone winkelprijzen. Gebruik van een deel der winsten voor so ciale doeleinden en tenslotte verdeeling van de overige winst naar evenredigheid met het bedrag der inkoopeiu- In ons land bestaat sedert 1914. m navol- gtae van buitenlandschc voorbeelden, de Coöp. Groothandeïsvereerilging ,.De Handels kamer" te Rotterdam. Daarbij ziin aangeslo ten 290 verbruiksvereenigingen met een geza menlijk ledental van 243.000. Verschillende artikelen worden geproduceerd in eigen fa brieken. Zij had in 1940 een omzet van 26 millioen. Over dezen vorm van productie door de samenwerkende coöperaties zegt mr. dr. Ch. Raaljmakers in zijn „Beginselen der Staat huishoudkunde"; „Het is begrijpelijk, dat de winkeliers dit hoogst ongaarne zien. Het nadeel der winke liers behoeft echter voor de andere leden der maatschappij geen reden te zijn om de voor deden der coöperatie prijs te geven. Perso nen, \vier diensten overbodig ziin, kunnen niet vorderen dat anderen zich van die dien sten bedienen om hun een inkomen te bezor gen. Wanneer de winkeliers beweren, dat tengevolge der coöperatie de middenstand verdwijnen zal, maken zij zichzelf schuldig aan schromelijke overdriivine. Omdat ten eerste de winkeliers slechts een betrekkelijk klein gedeelte van den middenstand uit maken en ten tweede zelfs de winkeliers niet gehegl of zelfs voor een groot deel behoeven te verdwijnen, als zij zelf maar gaan coöpe- reeren en zorgen voor voldoende vakkennis. Dat vele kleine winkeltjes, die slechte waar leveren tegen hoogen prils langzamerhand verdwijnen is alleen voor de betrokkenen een nadeel, voor de maatschappij een zegen". Tip voor valschermspringsters. De Stockholmsche bladen brengen het merk waardige bericht, dat een meisje van 15 jaar te Stockholm uit het raam op de zesde verdieping viel. beneden aangekomen weer opstond de trappen van het huis opliep, haar ontbijt beëindigde en daarna weer ge woon aan het werk ging. De bladen ver klaren delten gelukkigen gang van zaken door de bewering, dat de kleeren van het meisje als een soort valscherm moeten hebben gewerkt. (O.D.) BUILTJES. De rechtbank is een getrouwe weerspiegeling van de maatschappij en daar laatstgenoemde te genwoordig één groote ruilbeurs lijkt, vindt dit zijn reflexen in de heilige hallen van Vrouwe Justltia. Men begrijpt dat niet alle affaires, die onder het motto „gelijk oversteken" in processen ont aarden; de rechter krijgt alleen te maken met de zaken welke de waarheid bevestigen van het spreekwoord: waar twee ruilen moet één vhui- len. Thans moest de vierschaar vóór twee zeer yit- eenloopende ruil-affaires worden gespannen. Bij de eene geraakten de heeren verzeild bij het „groene front". Een klein-ïandbouwer te Wemeldinge, aangegrepen door de ruilkoorts, had een bejaarden koemelker even terzijde ge nomen en de afspraak gemaakt, dat hij van de zen twaalf voer mest zou ontvangen voor een flinke partij bietenloof. De landbouwer was een man van zijn woord en leverde wat hij overeen gekomen was, maar de man van den stalmest voelde zich bepaald bekocht, en bepaalde zich tot de uitlevering van tien voer onwelriekend heid. De landbouwer liet het daar niet bij zit ten. De volkswijsheid, dat men nooit in mest moet roeren, niet achtend kwam hij telkens bij den koemelker op hetzelfde terug, zonder veel resultaat. Op 5 April was 's mans geduld op. Met paard en wagen en twee knechts rukte hij toen ©p, voor een aanval op koemelkers mestput. Op het erf ontstond toen een formeele veldslag tus schen de twee ruilers en hun assistenten, die eindigde met de nederlaag van den klein-land- bouwer, die zijn troost daarna bij de politie had gezocht. Nog nagloeiend van toorn öp z'n ontrouwen partner deed hij, die stank voor dank kreeg, z'n beklag en hoewel de koemelker, door 'n schoon verhaal in goeden geur bij den rechter probeer de te komen, veroordeelde deze hem tot f 50 of 25 dagen. „Heb Je je mest nu al?" vroeg de rechter, die meeleefde met den aanklager. Droevig schudde deze zijn hoofd. Recht had den de heeren hem verschaft, maar zijn mest miste hij nog. De tweede droevige ruilgeschiedenis had zich afgespeeld in de Zeeuwsche hoofdstad. Behalve twee zwagers en een kennis was er een geitje en een f&ar werkschoenen bij betrokken. De eene zwager dife evacueeren moest, had zijn le vende have, bestaande uit drie geiten, bij zijn schoonbroeder ondergebracht. De geiten kregen op den gestelden tijd jonge geitjes, doeh toen zwager naar deze gezinsvermeerdering kwam kijken, hoorde hij hoe zijn familielid, met een meewarige stem zei, dat een der beestjes ©ver leden en begraven was. De zwager zou dit ge nomen hebben, indien niet een der neefjes, een enfant terrible, uitgeroepen had: ,,'t Is niet waar hoor oom, pa heeft het verruild voor een paar werkschoenen." Noch familiebanden, noch „stemmen des bloeds" konden de bloedgierige wraak betoomen of bezweren, zwager stoof naai de politie, en de Justitie kwam plechtig bijeen om den ruiler te bestraffen. Het liep slecht met hem af, want de officier onthulde, dat de andere ruiler wel het geitje aan den recht- matigen eigenaar had afgestaan, doch dat hij nog steeds niet zijn schoenen van verdachte te rug had gekregen. Drie weken, daverde de eisch en de politie rechter zei er geen „neen" op. De gevaren der vryage. Gróót zijn de grillen van een bliksemstraal. Woensdag ont laadde zich boven Stockholm een onweer en de bliksem sloeg in het corset van een meisje dat met haar verloofde buiten liep. Dje blik sem volgde een balein van het corset en sloeg den verloofde, die met zyn arm om 'fc middel van zijn meisje liep, twee vingers van de rechterhand af. Het meisje bleef onge deerd. Woningbouw op groote schaal. Ter gele genheid van den dag van den nationalen ar beid werden in verschillende Spaansche pro vincies ruim 2100 arbeiderswoningen in ge bruik genomen. Deze maken deel uit van *n woningplan dat voorziet in den bouw van rond 30.000 kleine arbeiderswoningen, waar van reeds 4000 zijn afgeleverd. 8000 woningen zijn nog in aanbouw en zullen binnenkort ge reed komen. In Santander werden 161 arbei dersgezinnen in het bezit van een nieuwe wo ning gesteld. Het betreft hier gezinpen, wier huizen bij den grooten brand te Santander in Februari 1941 verloren waren gegaan. Geen borrels meer in Finland. De Fin sche regeering heeft een algemeen verkoop verbod voor alcohol uitgevaardigd. Alle za ken, waar alcoholische, dranken verkocht worden, moeten gesloten worden, voorloopig voor onbepaalden ftjd. Ook in restaurants mag voortaan geen alcoholische drank meer geschonken worden. In de Finsche monopolie -zaken zal alleen nog maar aan diplomatieke vertegenwoordigers alcohol geschonken mo gen worden. Interessante natuurverschijnselen. ln Galatz heeft men dezer dagen twee interes sante natuurverschijnselen waargenomen. Op zekeren nacht zag men een veelkleurigen ring om de. maan en den volgenden das; merkte men een soortgelijk verschijnsel op by de zon die omgeven was door een ring in de kleuren van den regenboog. Beide ver- schynselen duurden verscheidene uren (C.D.) tEUlLLElOM Avonlurenro—m t«d ]g,8 LSdcUtkei 71) In de deur stond de matroos Willi Noch undnoch te grijnzen. „Een handigheidje ka pitein! zeide hij. „Ik heb me daarin lang ge oefend. Wis en waarachtig!" Zonder er iets van te begrijpen, keken de menschen rond de tafel van Willi naar Hanne en dan naar Gunhild Iverson, die zich nu van den grond oprichtte. Alleen Krowski had het begrepen. „Een buitengewoon nuttige handigheid. Willi!" knikte hij erkentelijk. „Zoodra we weer aan land gaan, mag je je op mijn kosten vo! laten loopen als een zeef. En als je eens wat op je hart hebt dan ben ik altijd voor je te spre ken!" Nu eerst bogen de anderen zich over de tafel naar Willi's werptuig. Het was een lang, tweezijdig geslepen mes, dat het lichaam van een zwart glimmende slang twee centimeter achter den kop doorsneden had. Het reptiel was dood. Kapitein Bachmann wischte zich, her ademend, het zweet van zijn voorhoofd. „Dorst, Willi?" vroeg hij. „Wis en waarachtig!" grijnsde de matroos. Hij naderde voorzichtig de slang en raakte ze met zijn voet aan om te zien, of ze wer kelijk döod was, trok toen zijn mes met een heftigen ruk er uit. Het mes had slang, ta pijt en planken tegelijk doorboord „Wat een bof", knikte Willi tevreden. „Kopi ik daar langs de patrijspoort en zie Hanne. Wel denk ik, waarom kijkt Hanne zoo mise- rabel? Wat mankeert er aan? En dan zie ik het beest, dat naast de Zweedsche juffrouw rondkruipt, oh Willi, zeg ik zoo tot mezelf, dat is je kans.' Ik het schot om, door de salongang het mes er uit en floep.Het was wel een geluk, dat het loeder juist stil lag! Wis en waarachtig! Wel, ik kan het beestje nu wel wegruimen?" Niemand had er wat op tegen. Waarlijk niet. In het bijzonder Gunhild Iverson niet. Zij was wat bleek en stond niet heelemaal vast op haar beenen, zoodat Helmut Krowski haar steunen moest. Britta Matson richtte haar oogen op 't pla fond. „God heeft je voor ons zendingswerk behouden," verklaarde zij. Karla schudde bedenkelijk het hoofd. „Ik vrees, dat U zich daarmee aan ongemotiveer- de verwachtingen overgeeft, juffrouw Mat son. Als ik Gunhild goed begrepen heb, wil zij heelemaal niet naar de zending. Ik kan ove rigens met haar meevoelen." De zendelinge wierp de jeugdige Duitsche een giftigen blik toe. „Jongelui weten nog niet, wat goed voor hen is", zei ze bits. „De weg, dien mijn medezuster in de zending ge kozen heeft, is zeker de rechte." „Gekozen? Gekozen?" Gunhild Iverson sid derde van verontwaardiging. „Moreel is dat hetzelfde als menschenroof, juffrouw Matson! Maar voorloopig is het nog maar een poging." „Je bent nog niet volwassen, kind! Wat met je geschiedt, maak ik uit naar den wensch van je moeder, die god zij dank! een vrome vrouw met een wijden blik is!" Zij wendde zich tot den commandant van de „Waguma": „Kapitein om alle eventua liteiten te voorkomen, zullen juffrouw Iver son en ik ln de eerstvolgende haven het schip verlaten en wellicht met een stoomboot van de Congoltjn verder reizen." Kapitein Bachmann haalde zijn schouders op. „Voorloopig liggen wij nog bi) Kaap Co- ross. Hoe lang dat duren zal, hangt van den heer Mechelt afGoên avond!" Hij nam zijn pet Van den haak, klopte in tiet voorbij gaan Willi Nochundnoch, die met belangstel ling naar de gesprekken luisterde, op diens schouder en ging naar het dek. „Ik denk, dat er nog wel een weg zal zijn om de zending een zoo zwart schaap als ik ben te besparen!" riep Gunhild, terwijl het huilen haar nader stond dan het lachen. Willi Nochundnoch toonde een breeden grijns, „Met uw verlof ik zou er ook een weten! Als ik me niet vergis, is die volkomen veilig." Krowski greep nü ook naar zijp pet. ,"Het zou me genoegen doen, Willi!" zei hij. „Mij ook", knikte machinist Schucht lakoniek. „Buitengewoon zelfs." Dat. was juffrouw Matson toch te veel. „Dat is irriteerend!" siste zij en ruischte naar bulten. „Wat een geluk!" zei Willi Nochundnoch verheugd. „Ze is prima geworden!" De matrozen, die vrij van dienst waren, verdrongen zich rond de foto, welke Zweed sche Karei uit het fixeerbad gehaald had. Het was werkelijk een heel aardige opname: Robert, het zwijntje, arm in arm ln een za lige roes met juffrouw Britta Matson. Ook van den jongen Holzer waren nog het hoofd en een hand te zien, welke symboliek voor het geheel een borrel vast hield. (wordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 2