Dagblad van Noordbrabant Pr. Goebbels over den 20sten laili. Zeeuwsch© Editie NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B DONDERDAG 27 JULI 1944. No. 18050. 1 BLAD - A J.. „nt.MAl* «.Klnrtn 1 IA M .«v 1 A|AM A 9 W, f* O AA A I 1/A m .11 I Abonnementen bmnCtviotUI bij vooruiibelallng per kwartaal 2 7a. franco per pos! 15,, per week (uitsluitend bij nief-posibestcIl»heJ ïl cent Losse nummers 6 cent. Bewijsnum mers cent Bijkantoren te Roosendaal, telefoon 2480. Bergen op Zoom. telefoon 521; Waalwijk, telefoon 229; Coca, telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag Adv. geheele oplage l-10 mm., kolom 42 mm., f 2 00. elke mm meer 20 c adv van plaatset aard uit N -Br. uttsl. Br ed. resp. I 70 en P cl. ld. Zeeuwsche ed. tesp 80 c en 8 c. Reel zie tarief. Inzend op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling rtlet verlangen a( te geven, worden noch teruggegeven noch aan de inzendeis van adv. uitgeleverd De aanslagpleger kwam per koeriers vlieg tuig paar Berlijn en wekte den indruk, dat de Fuehrer dood was. Het wacht- bataljon van de hoofdstad onder majoor Kemer sloeg de revolte neer. BERLIJN, (DN.B.). Rijksminister dr. Goeb- bels heeft Woensdagavond een radiotoespraak tot het Duitsche volk gericht, waarin hij tevens rekenschap gaf van de gebeurtenissen van 20 Juli Ilc heb gemeend, zoo zette hij o.m. uiteen, nog een paar dagen te moeten wachten tot ook de laatste achtergronden van deze beschamen de gebeurtenissen zouden zijn opgehelderd. Dat is nu het geval. Er is daarbij niets te verzwij gen of te verschoonen. De gebeurtenissen spre ken een zoo duidelijke en ondubbelzinnige taal, dat men haar getroost zelf het woord kan ge ven. Dat wil ik doen met een nuchter en onop gesmukt verslag der feiten. Het Duitsche volk heeft alle reden daaruit de versterkte zeker heid van de komende overwinning onzer recht vaardige, in Gods bescherming staande zaak te putten en ook onze vijanden zullen zich nauwe lijks kunnen vleien met de hoop, dat deze ge- meene en arglistige streek, die tegen den Fueh rer en zijn staat verricht werd, hun eigen zaak ook maar het geringste nut heeft gebracht. Toen ik in den middag van den vorigen Don derdag door een telefonische mededeeling uit het hoofdkwartier van den Fuehrer op de hoog te gebracht werd van de afschuwelijke misdaad, die kort tevoren was ondernomn tegen den Fuehrer en zijn intiemste medewerkers, ver ging het mij, zooals het wel alle Duitschers ver gaan is, toen eenige uren later het bericht daar over door den omroep verspreid werd. Ik had een oogenblik het gevoel als begon- de grond onder mij te wankelen. In den geest zag ik apocalyptischen beelden van een historische mo gelijkheid, die zou zijn voortgevloeid uit een welslagen van dezen laffen en laaghartigen aan slag voor ons volk, ja voor geheel Europa. Toen echter werd mijn hart vervuld door een bijna godsdienstige vrome dankbaarheid. Ik had reeds vaak, maar nog nooit zoo zichtbaar en ondub belzinnig als hier beleefd, dat de Fuehrer zijn werk verricht onder de bescherming van de Voorzienigheid, dat geen gemeenheid en laag heid hem daarbij zal belemmeren of rem men kan, maar daarmede ook een boven alle menschelijke verrichtingen heersehend goddelijk lot ons een vingerwijzing geeft, dat dit verk, ook al ontmoet het nog zoo groote moeilijk heden, moet worden voltooid, kan worden vol tooid en zal worden voltooid. Twee mijner collega's als ministers waren juist voor een bespreking bij mij, aldus dr. Goebbels, toen het bericht uit het hoofdkwar tier van den Fuehrer kwam. Deze arglistige aanslag kon slechts door een afgrondelijk slecht en verworpen mensch gepleegd zijn en ik wist ook, in welken kring gezocht moest worden. Des middags om vier uur begon de achter hem staande kleine kliex verraders, zooals wij verwacht hadden, haar draden te spinnen. De dader van den aanslag, een zekere graaf Stauf- fenberg, was intusschen met een koeriersvlieg tuig in Berlijn aangekomen en had het gelogen bericht meegebracht, dat de Fuehrer tengevol ge van den aanslag was omgekomen en dat thans voor deze eerzuchtigen de weg tot hande len vrij was. Zij hadden den aanslag onderno men om de Duitsche weermacht van haar eed vrij te maken en vervolgens, naar zij in hun verblinden waan geloofden, in een kunstmatig te voorschijn geroepen verwarring gemakkelijk aan hun kant te halen en te kunnen gebruiken voor hun gemeene plannen. Onder het voorwendsel, de politieke leiding van hét Rijk te moeten beschermen, gaven zij, die, zij het ook slechts heel korten tijd, in het bezit waren van het apparaat in de Bendler- strasse, het Berlijnsche wachtbataljon het be vel de regeeringswijk af te zetten, waarmede toen ook tegelijkertijd hun op eenige wijze be langrijke oproerige activiteit ten einde was. Want zij hadden vergeten, dat het Berlijnsche wachtbataljon evenals alle formaties van de Duitsche weermacht bestaat uit fanatieke na- tionaal-socialisten, en dat zijn commandant ma joor Remer in allerijl naar mij toekwam om zich op de hoogte te laten brengen van den stand van zaken. Majoor Remer kon vanaf mijn schrijftafel terstond met den Fuehrer verbon den worden en- van hem terstond duidelijke en ondubbelzinnige bevelen in ontvangst nemen over zijn verdere maatregelen. De bevelen komen hierop neer, dat een bende verraders terstond neergeslagen moet worden en de misdadigers moeten worden gearresteerd. In enkele minuten is het wachtbataljon van zijn post in de regeeringswijk en in mijn tuin sa- mengetrokken. Op verzoek van majoor Remer spreek ik tot de verzamelde manschappen, zet hun de feiten uiteen en beleef een uitbarsting van woede en verontwaardiging, zooals ik tot dat oogenblik nog niet had leeren kennen. Terstond na het einde van mijn rede nemen officieren en soldaten hun machinepistolen en geweren dm zich gereed te maken af te rekenen. Het huizenblok in de Bendlerstrasse wordt bezet, zonder dat ook maar een schot valt, aan gezien daar zelf reeds alles is opgestaan tegen de groep verraders. Zij zijn reeds ontwapend en zitten volkomen hulpeloos en verlaten op- eengeperst in een dienstkamer en trachten wan hopig regeering te spelen. Een generaal, die zich tot dusver in de oorlogvoering alleen heeft onderscheiden, doordat hij iedere groote beslis sing placht te saboteeren, is het hoofd. Een ko lonel-generaal, die al jaren geleden afgelost en met pensioen gestuurd moest worden, daar hij bij de geringste inspanning zenuwinstortingen en huilbuien kreeg, zou de civiele leiding van het Rijk op zich nemen. Daarom is hij ook in burger gekomen, de eenige zakelijke voorberei ding die hij voor zijn nieuwe functie meebrengt. Een andere kolonel-generaal, die al vrij gerui- men tijd wegens een laffen terugtocht aan het Oostelijke front uit de weermacht gestooten en veroordeeld was tot ontzegging van het recht tot het dragen van een uniform, is er toe uit verkoren het Duitsche leger te leiden. De mis dadige pleger van den aanslag, graaf Stauffen- berg, speelt den politieleen adviseur. Daarbij ko men nog een paar onbeduidende functionarissen en medeplichtigen, die kortweg gearresteerd worden zonder dat zij ook maar een spoor van tegenstand trachten te bieden. Zorg voor moedor en kind; steunt de collecte op Zaterdag 29 Juli. Een ter plaatse bijeengekomen standsgerechts hof veroordeelt de duidelijk schuldigen, de ove rigen worden in verzekerde bewaring gesteld. Een peloton van 't wachtbataljon verricht ter stond de executies. De meineedige misdadigers ondergaan beneden op de binnenplaats den ver dienden dood. En daarmede is de geheele actie teneinde. Bespaart mij U verdere bijzonderheden te mel den. Zij zijn voor de deelnemers aan het com plot zoo beschamend, dat zij alleen de feiten op zichzelf kunnen verwarren. Van belang schijnt mij toe, dat een poging tot een putsch van een reeks misdadig eerzuchtigen, die het aandenken van hun gesneuvelde kameraden willen bezoe delen en het strijdende front in den rug vallen, door het leger zelf wordt neergeslagen. Geen troepenonderdeel, noch aan het front, noch in het vaderland, is in de kritieke uren ook maar een oogenblik gaan wankelen in zijn trouw aan Fuehrer, aan regime, en aan het Duitsche volk. Al maanden was het mij opgevallen, dat de vijandelijke pers met regelmatige tusschenpoo- zen er op wees, dat zij nog een bijzondere pointe harer oorlogvoering opgespaard had. Steeds weer werd in Londen, Washington en Moskou beweerd, dat er in Duitschland in ze kere kringen der generaliteit een oppositie be stond en steeds weer werden daarbij bepaalde namen genoemd, die ook thans bij de putsch poging van 20 Juli aan den dag zijn getreden. Niet dat alleen is er een bewijs voor, dat deze misdadigers met den vijand samenzweerden en in opdracht van hem hebben gehandeld. Duidt hierop niet ook het feit dat bij den aanslag op den Fuehrer Engelsche springstof is gebruikt, dat de pleger van den aanslag verwant was met de hooge Engelsche aristocratie en de Lon- densche pers na het bekend worden van den aan slag uitdrukking gaf aan haar levendige hoop, dat de gebeurtenissen van 20 Juli nu zeer spoe dig zouden leiden tot de ineenstorting van Duitschland? Het was toch een aanslag uit het kamp van den vijand, ook al waren creaturen met Duitsche namen bereid hem ten uitvoer te leggen. Zij allen echter hebben zich verrekend. Zij heb ben zich verrekend in hun schatting van het Duitsche volk, van den Duitschen soldaat en ook vooral van de nationaal-socialistische bewe ging. Tenslotte kan men met ons geen Badoglio spele i. En wat den Fuehrer betreft, hij is in Gods hand. Ilc kom zoo juist terug van een be zoek van verscheiden dagen aan het hoofd kwartier van den Fuehrer. Ik heb alle rappor ten en uiteenzettingen van de ooggetuigen ge hoord. heb het lokaal bezichtigd, waarinde aanslag heeft plaatsgevonden. In het hoofdkwartier. De dader van den aanslag was door een van de gearresteerde generaals met een sclujnvoor- stel naar de dageHjksche toestandbespreking ge zonden. HU had de springstof in een actetasch in de vergaderkamer "medegenomen en onder het voorwendsel deze te willen neerzetten in een onbewaakt oogenblik den Fuehrer direct voor de voeten geschoven. Kolonel-generaal Korten, die vlak achter den Fuehrer stond, werd zwaar gewond en is Zaterdag overleden. Deelnemers aan de bespreking zUn door de kracht der ont ploffing vele meters ver uit het venster geslin gerd en hun uniformen werden in flarden ge scheurd. In het geheele vertrek was er binnen de enorme ontploffingsgolf, die door de spring stof werd opgewekt, slechts een enkele plek die daar betrekkelijk onaangetast door bleef en dat was de plaats, waar de Fuehrer aan de kaartentafel zat. De kaarientafel zelf werd door de ontploffing het vertrek in geslingerd, maar de Fuehrer bleef, behalve lichte kneuzingen, brandwonden en schrammen aan het voorhoofd, volkomen ongedeerd. Ik schaam me niet te bekennen,, dat ilc een mensch ben, die in de geschiedenis geloof, a. w.z. ik geloof erin, dat de geschiedenis een zin en een, zij het ook vaak eerst laat duidelijk wordende logica bezit. Dit maakt mij oolc im- muum tegen het gevaar om, zij het slechts ook nu en dan, er aan te twijfelen, dat wij ondanks alle moeilijkheden aan het einde in dezen oor log toch nog de overwinning zullen behalen. Mijn geloovigheid ten aanzien van den diepen zin der geschiedenis heeft op 20 Juli opnieuw een bevestiging gekregen. Materialisten ten aan zien van de historie mogen daarover glimla chen, ik ben er desondanks vast van overtuigd dat het lot den Fuehrer op dit tragische oogen blik in zijn genadige bescherming heeft geno men, aangezien het hem nog gereed wil houden voor een groote toekomst en ik heb het gevoel dat ook ons volk in zijn geheel dezelfde over tuiging is toegedaan. Hoe zou het anders mo gelijk zijn, dat zoo'n duistere dag een volk zóo'n igeweldige impuls kon geven. De vijandelijke bladen schreven nog twee da gen na den 20sten Juli, dat de oproerlingen ge leidelijk gebrek kregen aan munitie en dat het gevaar bestond, dat zij spoedig moesten capi tuleeren, hetgeen de Berlijnsche bevolking zeer tragisch opnam. Intusschen was in Berlijn en in het geheele Rijk slechts een enkel uit mil lioenen stemmen opklinkend dankgebed naar den Almachtige omhoog gezonden, omdat Hij den Fuehrer beschermd en voor zijn volk behouden had. Dat zal men buiten in de wereld heelemaal niet begrijpen en daarom ook taxeert men ons altijd verkeerd. Dat de verraderlijke camarilla hetzelfde deed, is een bewijs te meer, dat zij ons volk volledig miskend en in het geheel geen innerlijke betrekking tot het volk had. De 20ste Juli vormt het tegendeel van een teeken van een moreel verval van ons volk. De consequenties. Rijksminister dr. Goebbels gaf in aansluiting hierop een toelichting op de consequenties die getrokken moeten worden uit de genoemde ge beurtenissen. ,,Wij moeten", zoo zeide hij, ,,door een hel van weerstanden, moeilijkheden en ge varen heen, voor wij aan het einde van den weg het open terrein krijgen en heldere lucht kunnen inademen. Het is duidelijk, dat wij in dezen noodlótsoorlog om ons leven onze krach ten niet in het geringste mogen sparen, in te gendeel ze zoo onbeperkt en zonder voorbe houd moeten gebruiken als dat slechts móge lijk is. Dit wil ook het geheele volk. Het is in een mate bereid het laatste en zoo noodig het allerlaatste in dezen oorlog te geven, dat dit slechts bewondering verdient. Wij beschikken in het land zelf over een ongehoord potentieel aan krachten, dat weliswaar voor een aanzien lijk deel, maar geenszins geheel uitgebuit wo-dt De Fuehrer heeft reeds in z'n middernach telijke toespraak van 20 Juli medegedeeld, dat hU RUksminister Heinrich Himmler belast heeft met de leiding van het vervangingsle- ger in het vaderland. HU zal zUn taak er in zien-om naast de reorganisatie van de geheele apparatuur van het vervangingsleger voorna- melUk de in het vaderland aanwezige sterke legerreserves in goed opgeleiden toestand naar het front te brengen on daarvoor in de plaats nieuwe divisies op te stellen en op te leiden. De daarmede samenhangende problemen wor den thans met nationaal-socialistische energie ter hand genomen. Het succes kan en zal niet uithlUven. De Rijksminister voor bewapening en oorlogs productie, partijgenoot Albert Speer, heeft door zijn rusteloozen arbeid en een door hem uitge dacht en ontworpen geniaal vereenvoudigings proces de Duitsche bewapeningsproductie opge voerd in een omvang, die verbazingwekkend is. De vijandelijke luchtaanvallen hebben onze oor logsproductie geen ernstige schade kunnen toe brengen, in tegendeel niet eens kunnen verhin deren, dat de productie van wapens en munitie van maand tot maand enorm gestegen is. Dit in- tensiveeringsproces gaat zonder afdwalen voort en heeft zijn hoogetpunt nog lang niet bereikt. 1 Arbciclsïsrachtcn noodig. Wij hebben daarvoor echter groote aantallen arbeidskrachten noodig en wel vooral Duitschers die immers toch steeds het geraamte van het bewapeningsbedrijf vormen. Bovendien moeten ^de uit de bewapeningsindustrie naar de weer macht overgaande jongemannen vervangen wor den. Daarom is het noodzakelijk de kracht van het Duitsche vaderland in veel grootere mate uit te buiten en te gebruiken dan tot dusver het geval is geweest. De totale oorlog is het geood van het oogenblik. Hij zal in het land zoo wel voor het front als voor de bewapenings productie zooveel krachten vrijmaken, dat het ons wel niet al te zwaar zal vallen, de moei lijkheden, die de oorlogssituatie steeds weer met zich mee zal brengen op souvereine wijze mees ter te worden. Hoe weinig reden de vyand overigens heeft tot triomfeeren, zullen dan de volgende maanden bewijzen. De toestand aan de fronten, in het byzonder aan het oostelUke front, zal zich op grond van de ontworpen maatregelen spoedig wUzigen en wel belangrUk ten onzen gunste. De oorlog zal een nieuw gezicht krUgen en het ze gevierend geschreeuw zal onzen vijanden In de keel blyven steken. ZU dachten ons met den 20sten Juli een vernietigenden slag te kunnen toebrengen. ZU hebben ons slechts wakker ge schud. De gevolgen zullen niet wU» maar zU te bespeuren krUgen. De technische oorlogvoering. Daar komt nog iets anders bij. Wij hebben ter wijl wij het tijdelijke technische overwicht van den vijand inzagen op bepaalde gebieden van voren af moeten beginnen. Het is sedert lang duidelij* geworden, dat wij de tegenpartij niet door het overtroeven van hun eigen, maar alleen door de schepping van nieuwe middelen en mogelijkheden der technische oorlogvoering kunnen verslaan. Het ging er hier dus niet zoo zeer om den voorsprong, die zij had, in te ha len als veelmeer dien voorbij te streven. Dat is in den loop van de laatste twee jaar op de meest verschillende gebieden der oorlogstechniek geschiedt. De resultaten van deze ingrijpende ontwikkeling zullen meer en meer op de slagvelden aan den dag treden. Het gebruik van ons V 1-wapen is in zekeren z*n de inleiding daartoe. Beslissend bij deze ont wikkeling is, dat zij zich beweegt in een vol- Deze opname van den Fueh rer en den Duce werd kort na den op Adolf Hitler gepleeg- den aanslag ge maakt. (Telefoto Hoff mann - Stapf). Urenlang wordt het zeegebied op verschil lende diepten en in alle richtingen op vUan- delyke mUnen doorzocht en hiervan grondig gezuiverd. (foto O.H.) komen nieuw kader, weshalve ook terecht ver wacht kan worden, dat dit den vijand ook voor volkomen nieuwe feiten zal stellen en dus ta melijk onvoorbereid zal treffen. Wanneer thans het Britsche publiek om afweermiddelen tegen ons V 1-wapen roept, is dit heel begrijpelijk, want het belangrijkste voordeel van dit wapen bestaat er niet zoozeer in dat de vliegende bom zonder bemanning vliegt, als veeleer in het feit, dat zij het geheele vijandelijke afweer- en ver dedigingssysteem in het honderd brengt. Zoo zal het bij andere nieuwe wapenen eveneens zijn, welke wij binnenkort op de meest verschil lende gebieden in het veld zullen brengen. Wij hebben dus den voorsprong, die de /ijand tot dusver op den een of anderen sector van de oorlogstechniek in handen had, niet slechts in gehaald maar voorbijgestreefd. De resultaten van deze ontwikkeling zUn nog voor het kleinste deel in het stadium der proefnemingen, voor het grootste deel echter in het stadium der productie. Ik zou my scha men zoo'n taal te spreken wanneer de feiten my daartoe niet het recht gaven. Ik heb kort geleden moderne Duitsche wapens gezien, bU welker aanblik mU het hart niet krachtiger sloeg, maar een oogenblik bleef staan. Wij hebben allen op zichzelf niet de bewijs kracht der techniek noodig om ons te overtui gen van de stelligheid van de komende over winning. Wij gelovoen in haar, omdat wij in het Duitsche volk gelooven. Maar het stemt ook vreugdevol zoo'n stelligheid der opvattingen en perspectieven bevestigd te zien door de reëele feiten. En dat is op het gebied van onze be wapeningsproductie meer dan eens het geval. Het Duitsche uitvindingsgenie heeft zyn krachtproef doorstaan. WU hebben er lang op moeten wachten, tot het weer het woord vroeg Nu zal het spoedig zoo ver zyn. De vyand is niet over den berg, zooals zyn leidende fi guren steeds weer beweren, maar hy staat er nog voor. Dat zal de ontwikkeling de eerst volgende weken en maanden toonen. Ik geloof, zoo besloot dr. Goebbels, dat het Duitsche volk rr.eer reden heeft over dc totale balans van den 20sten Juli tevreden te zijn dan onze vijanden. De Fuehrer staat als steeds aan het roer van onzen staat en stuurt volk en na tie met zekere hand door alle stormen en nood weer van dezen oorlog heen. Ons volk is dap per, moedig en vlijtig en heeft slechts de eene gedachte, zóó te strijden en te werken, dat de overwinning aan ons zal zijn. Het zegt den Al machtige dank dat hij den Fuehrer in zijn ge nadige bescherming heeft genomen en bidt Hem dat ook verder te doen. Wij allen willen elkan der overtreffen in liefde en trouw jegens hem en in het geloof aan zijn historische zending. Boeren, Uw volk vraagt vet: scheurt vóór 10 Augustus. Russisch-Turksche onder handelingen. BERN. (Interinf) De Tribune de Ge- nève meldt uit Ankara: De besprekingen tusschen Turkije en de geallieerden, die ruim een maand ge leden in Ankara zijn begonnen, zün over gegaan in rechtstreekse he Sovjet-Russi- sischTurksche besprekingen, die op het oogenblik in Moskou worden gevoerd. De huidige onderhandelingen hebben vooral ten doel te komen tot overeenstemming ten aanzien van de door de Sovjet-Unie geëischte wijziging van het regime over de Dardanelles 't Zwitsersche Telegraaf as entschap meldt uit Moskou dat de Sovjet-Russiische ambas sadeur te Ankara den Turkschen minister president een uiteenzetting heeft gegeven van het Sovjet-Russische standpunt ten aanzien van de Dardanellen en Middellandsche Zee. De Sovjet-Russische commissaris van Bui- tenlandsche Zaken zal zich binnenkort naar Ankara begeven om een snelle oplossing der hangende kwesties te bewerkstelligen. Sabang beschoten TOKIO (DNB) Op 25 Juli hebben 20 vliegtuigen, die van een vliègkampschip waren opgestegen, een kruiser, torpedoja gers en duikbooten de stad Sabang op Poeloe We voor de Noordpunt van Su matra beschoten. De Japanners ondernamen terstond tegen aanvallen en boorden twee vijandelijke tor pedojagers alsmede een duikboot in den grond. Een torpedojager werd beschadigd. Bovendien werd een vrij groot aantal der vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De vijandelijke formatie, sloeg vervolgens op de vlucht. Aan Japanscne zijde is de schade ge ring. Geïnterneerde burgers in Ned. Indië. Het Nea. Roode Kruis ontving wederom opga ven van in Nederlandsch-Indië geïnterneerde burgers. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wenden tot het Ned. Roode Kruis, Juliana van Stolberg laan 29, te 's Gravenhage. Heden, moet verduisterd worden van 21.45 tot Vrijdag 6 uur. Maan op 13.21, onder VrU- dag 0.43. Eerste Kwartier VrUdag 28 Juli.

de Stem | 1944 | | pagina 1