Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie STRIJD m NQRNANDIE WEER OPGELAAID. WASÏSCBAÜ EERSTE DOEL VAN S0V1ET-QPMARSCH. PROVINCIAAL NIEUWS Indertijd, aein Keg&p Corross NEERLAKD1A-PERS 84e JAARGANG B WOENSDAG 26 JULI 1944. No. 18049. 1 BEAD Aiiv ueheei# ouii^e i-io min. kolom 42 mm.. I 2.0®. e)Ke mm 1 Afconnememfn bnmetiioitii bij vooroubetalinn kwanaa» 2.73. (ronvo pet post 3*5, eer week tulpkiitCJHt bij niei-posibestellth£) cetil Losse i.ummcrs oent. B'wijsnum- miers 6 ecu» Bijkantoren te noosentfanl. telefoon 2«#0 Berge» op Zoom, telefoon 5'-»; wa.iiwljk. telefoon 22»; Goes, telefoon 2230. Hulst, telefoon )»2. Ve»schijnt eiken weikoag geheele oplage i-io mm., kolom 42 mm., 2.0®. elke mm mee» »e., stfv van plaatse), aard uit N -Br uttsl. Br. ed. resp. J.70 en li et.. td. Zeeuwse toe ed. reap S® c. en B c Ree». x»e iarlef. inzend op adv., wefke de uitgevers »o hunner heootddelmg «jJet verlangen af tc geven, worden noch tcnigspRPven noch aan de Inzenders van adv. uitgeleverd. Af weerslag in het Oosten neemt in hevigheid toe. Sterke druk tusschen Boeg en Weiehsel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 25 Juli (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Xormandië ztfn de Amerikanen gis teren ten Noord-Westen van St. Lo en ten Zuid-Westen van- Carentan na hevige vuurvoorbereidrag en onverpoosde lucht aanvallen met sterke strijdkrachten-tot den aanval overgegaan. In verbitterde gevech ten werd de vijand met zware verhezen aan eloodon en gewonden afgeslagen. In de vroege ochtenduren van heden zijn En- geteehe divisies sn her gebied van Caen na zeer sterke voorbereiding door artillerie en luchtmacht tot hun daar verwachten aan vat overgegaan. Er ontwikkelen zich zware gevechten, die steeds in hevigheid toene men. Des nachts vielen zware gevechtsvliegtuigen door den vijand bezette plaatsjes in het lan- dingshoofd. vijandelijke concentraties en het ravftailleermgsverkeer met goede uitwerking aan. In c wateren ten "Westen van Brest werd een vijandelijke torpedojager bescha digd. Boven net landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden verloor de vijand 21 vliegtuigen.Wn het Fransche gebied werden hij zuiveringsacties 75 terroristen in gevech ten vernietigd. Het zware vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië ondernam de vijand gisteren tal rijke plaatselijke aanvallen in het gebied van Pisa, ten Oosten van Pontedera en met vrij Sterke strijdkrachten ten Oosten en Noord oosten van Poggibonsi, alsmede ten Noorden van Citta rii Castello. Hij werd overal met zware verliezen afgeslagen. Ten Noorden van Citta di Castello ra onze stellingen binnen gedrongen vijandelijke troepen werden in een tegenaanval weer teruggeworpen. Duitsche torpedomotorbooten beschadigden voor de kust van Dalmatië een Britsche torpedo motorboot ernstig. In het Oosten gaat de groote afweerslag tusschen den bovenloop van den Dnjestr en de Finsche Golf met toenemende hevigheid verder. In Galicië zijn talrijke door tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken mislukt door den taaien- tegen stand van onze dappere grenadiers. In be weeglijk uitgevoerde gevechten wierpen pantserformaties vijandelijke aanvalstroepen op verscheidene plaatsen terug, waarbij tal rijke tanks werden stukgeschoten. In het stadsgebied van Lemberg wordt nog steeds verbitterd gevochten. Tusschen Boeg en Weiehsel houdt de sterke vijandelijke druk aan Het garnizoen van Lublin bood den met overmachtige strijdkrachten van alle kanten aanstormenden vijand verbeten tegenstand. Ten Noord-Westen van Brest-Litofsk wei-den verscheidene bruggenhoofden van de bolsje wieken op den Westelijken oever van de Boeg- in een tegenaanval opgeheven. Tusschen Bia- lystok en Grodno alsmede ten Noord-Oosten van Kowno zijn alle doorbraakpogingen van de bolsjewieken in harde gevechten mislukt. Aan het front van Duenaburg tot aan de Finsche Golf zyn talrijke door tanks en slag vliegers ondersteunde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineengestort. 56 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In eenige penetratieplekken zijn de gevechten nog aan den gang. De luchtmacht ondernam ook gistefen met sterke formaties slagvliegtuigen voortdurend aanvallen in seheervlucht ter ondersteuning van de troepen te land en vernietigde daarbij nog 59 tanks. Door den afweer van jagers en luchtdoelartillerie verloor de vijand 54 vliegtuigen. Des nachts waren vijandelijke troepenconcentraties en gereedstaande strijd krachten in ligt gebied van Lublin het aan valsdoel van zware gevechtsvliegtuigen. Na overdag ondernomen aanvallen door vijandelijke jachtvliegers in het gebied van Zuid-West-Duitschland, heeft een formatie Britsche bommenwerpers des-nachts een ter- reur-aanval ondernomen op Stuttgart. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Er werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten." Totaal gebruik van werkkrachten. Dr. Goebbels Rijksgevolmachtigde. Hoofdkwartier van den Fuehrer, (DNB). De Fuehrer heeft op 25 Juli 1944 voor het gebied van het Groot-Duitsche Rijk en dienovereen komstig voor de daarbij aangesloten en de be zette gebieden een decreet uitgevaardigd over het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, welks essentieele bepalingen als volgt luiden: De oorlogstoestand dwingt tot een volledige Uitbuiting van alle krachten voor weermacht en bewapening. Derhalve verorden ik: 1. De voorzitter van den ministerraad voor de Rijksverdediging, Rijksmaarschalk Hermann Goering moet het geheele openbare leven in leder opzicht aanpassen aan de eischen van de totale oorlogvoering. Ter uitvoering van deze taak steït hij mij een „Rijksgevolmachtigde voor het totale gebruik van arbeidskrachten" voor. Deze moet er in het bijzonder zorg voor dra gen, dat alle openbare verrichtingen aangepast zijn aarr.de doelstelling van den totalen oorlog en geen krachten onttrekken aan weermacht en bewapening. Ter bereiking van deze doelstellingen kap hij van de hoogste Rijksautoriteiten inlichtingen eischen en hun instructies verstrekken. 2. De leider der partijkanselarij zal de door ynij verordende maatregelen krachtdadig onder steunen door het optreden der partij op grond van de hem verleend volmachten. Op grond van dit decreet heeft de Fuehrer op voorstel van den voorzitter van den minister raad voor de Rijksvevdediging, Rijksmaarschalk Hermann Goering, Rijksminister di'. Goebbels benoemd tot ..Rijksgevolmachtigde voor het to tair gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog." Aan boord van een mijnenveger. Het „veeg- gerei" wordt klaargemaakt. (foto O.H.) „De grootste slag van dezen oorlog" Uit de operaties aan de verschillende pun ten van het Oostelijke front heeft zich thans, naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, de grootste -slag van dezen oorlog ontwik keld. Met ongekend geweld stooten de bols jewisten tegen en in de Duitsche linies. Warschau is ongetwijfeld op het o ogen blik het eerste en voornaamste doel hun ner operaties, welke zich vooral ten Zuid oosten van de stad uitermate snel ont wikkelen en voor het centrum van het Gouvernement-Generaal een toemend ge vaar gaan beteekenen. Hun tweede doel is klaarblijkelijk met de pantsermassa's dwars door het vroegere Poolsche gebied te stooten, de Weichselli- nie te bereiken en deze, zoo mogelijk te overschrijden. Dit blijkt uit de stootrichting van hun offensief, welke in tegenstelling tot vroeger niet meer Zuidwaarts, maar West waarts gaat. In het gebied van het Gouver nement-Generaal schijnen de bolsjewieken hun grooten slag te willen slaan en de Duitsche legers te willen vernietigen. Bij Lemberg, Lublin en Lukow 90 K.M. oostelijk van Warschau duurt de slag met -steeds stijgende hevigheid voort. De Duit sche legerleiding probeert nog steeds zooals ook uit de legerberichten blijkt, door be- wegeliiken tegenstand en plaatselijke tegen aanvallen den bolsjewistischen stormloop tot staan te brengen en de vijandelijke troepen »f te matten. Men neemt aan dat met het terugtrekken der troepen en het aanvoeren der reserves ook in het centrum een verstijving der linies zal worden ver kregen. Verstrekkende tegenmaatregelen noodig. In Duitsche perscommentaren stelt men vast, dat de vijand het heroverde terrein niet zoo maar krijgt. Het is echter duide lijk. zoo zegt men, dat ook de grootste dap perheid van een leger op den duua» een overmacht niet kan tegenhouden. Hieruit volgt, dat men thans niet meer genoegen kan nemen met het spaarzaam versterken der linies maar dat grootere en ver strek kende tegenmaatregelen genomen moeten worden en ook genomen zullen worden. Zij zullen., schrijft de „Voelkischer Beobach- ter", bestaan in een sterke concentratie van reserves ver achter het front. Waar de linies van deze reserves zullen liggen zal afhangen van den tijd, welke men noodig heeft om hen op te stellen en van de schatting van de resteerende offen sieve kracht van den vijand. De voorberei dingen hiertoe zijn begonnen. In den kring van den generalen staf meent mewr te mogen vaststellen, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is den op- marsch der snelle Russische legers in het Noorden van het oostelijke front met rich ting Estland. Letland, Litauen en Oost- Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden althans voorloopig te keeren. In verband met de ontwikkeling in het Oosten zijn verklaringen van den woord voerder van het Auswaertige Amt te Ber lijn niet oninteressant. Hij verklaarde vol gens den A.NP.-correspondent dat de bui- tenlandsche politiek van Duitschland steeds actief is geweest en dat zii het ook in de toekomst zal blijven. Men moet echter steeds voor oogen houden, dat de opperste wet iPÏgens wel ke de Duitsche regeermg handelt, een mi litair axioma is. Zij gaat uit van het standpunt, dat Duitschland zuiver mili tair gezien den oorlog zal winnen. Slechts van dit standpunt gezien, kan men op het oogenblik de buitenlandsche politiek van het Rijk aan een beschouwing onderwer pen en haar activeering begrijpen. Het is duidelijk, dat ook de met Duitsch land verbonden landen eenzelfden weg heb ben ingeslagen en dat maatregelen geno men zijn, die tot een verdere totaliseering van ce oorlog hebben geleid. De resultaten hiervan zullen binnen zeer korten tijd zicht baar worden. Gevonden voorwerpen van neergehaalde vijandelijke vliegeniers. '5-GRAVENHAGE (ANP) Leden van de vijandelijke luchtmacht zijn cp hun vluchten uitgerust met zakjes, welke middelen bevatten, waardoor ontvluchten moet worden vergemak kelijkt. Onder meer bevindt er zich geld in van diverse valuta's, hetwelk er toe moet dienen aan de leden van de vijandelijke luchtmacht, indien zij worden neergehaald, middelen^ te verschaf- Ie s welke hun de kans tot ontvluchten geven. Sr wordt op gewezen, dat toeëigening van be deelde zakjes alsmede van andere middelen, waardoor ontvluchten wordt vergemakkelijkt, als persoonsbewijzen, papieren, enz., volgens de verordening d.d. 1 Juni 1944 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den plicht tot het doen van aangifte bij het vinden van vliegtuigen, vliegtuigonder- deelen of uit vliegtuigen neergeworpen voor werpen, ten strengste wordt gestraft. Hij die der gelijke middelen, waardoor ontvluchten wordt vergemakkelijkt, vindt, is volgens genoemde verordening verplicht deze onaangeraakt te la ten liggen en van de vondst onverwijld aangif te te t oen bij de dichlstbij zijnde instantie van de Duitsche politie of Duitsche militaire in stantie. Overtredingen zullen ten strengste wor den gestraft. Zaterdag 29 Juli groote collecte voor moeder en kind. Een Poolsch comité, dat te Moskou is samen gesteld, heeft zich iff een manifest het eenige wettige orgaan voor de Polen genoemd. In het manifest wordt een uitbreiding van de 'o'ol- scbe grens tot aan de Oder, de inlijving van belangrijke kustgebieden, van Oost-Pruisen en Silezië geëischt. (DNB). De i'oolsche regeering te Londen noemt de vorming van het Poolsche comité te Moskou 'n poging van een handvol usurpatoren om de Poolsche natie een leiding voor te schrijven, welke in tegenstelling staat met de meerder heid van het Poolsche volk. (DNB). Op üe Zwarte Zee is het scheepvaartverkeer voor reizigers door de Turksche regeering stop gezet in verband' met luchtbeschermingsoefe- ningen. Alle passagiersschepen moesten zidh on middellijk naar een haven begeven. (Tel. SPT). Napels is aan het bestuur der regeering Bo- nomi onttrokken en staat thans rechtstreeks onder geallieerd militair bestuur. (DNB). Ex-koning Amanoelln van Afghanistan is in Home gearresteerd door de bezettingsautoritei ten. (DNB). De burgemeester van Antwerpen, L. Delwgide is Afgetreden; in zijn plaats is mr. Jan Timmer mans benoemd. Te Den Haag is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den landwacht-opperstorm- leider M. H. Elferink, die vorige week te Rijs wijk dooi' een terrorist werd vermoord. Inspec teur-generaal van Geelkerken hield een graf rede. 4Ê* B\j de Rijkspostspaarbank "bedroeg in 1943 het aantal inleggingen f 2.610.810 tegen 1.482.028 in 1942, terwijl het bedrag dier inleggingen f 372.265,606.44 was tegen f 168.603.103.15 in het voorafg. jaar. De inleggingen vermeerderden dus in aantal met f 1.128.782 en in bedrag met f 203.662.503.29. Terugbetaald fterd f 139.575.327.78 tegen in 1942 f 117.198.661.97. Intallatie van nieuwen burgemeester. Te Heinkenszand is de burgemeester, de heer Chr. Kole, geïnstalleerd. Er was veel belang stelling uit de omgeving, o.a. van burgemees ters uit omliggende gemeenten. De heer Beaufort, eerste wethouder, leidde de- verga dering. Achtereenvolgens spraken de burge meester, de vertegenwoordiger van den Be- auftragte, referent Korte, de gemachtigde van den Leider, de heer J. Dekker uit Goes, ir. Welleman, de heer Aalbregtse en de ver tegenwoordiger van het Arbeidsfront uit Goes. Doodeiijke val. De 55-larigte timmer man C. Schroevers uit Arnemuiden is tii- dens zijn werk te Vlissingen in hét ruim van een schip gevallen. De man is hierdoor om het leven gekomen. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 t.m. 8 Juli 1944 kwamen er in ons land 1545 (2025) gevallen van besmettelijke zi'ekten voor. waarvan 848 <1068) diphtherie, 324 (421) roodvonk, 213 (603) paratyphus, 106 *115) ma laria, 23 (26) dysenterie, 15 (15) kinderver- Boeren, Uw volk vraagt vet: scheurt vóór 10 Augustus. lamming en 5 (5) febris t.yphoidea. Zeeland had 4 (13) gevallen, nl. 1 roodvonk te Ter- neuzen. 1 diphtherie te Axel en 2 malaria te Middelburg. Zij, die slaagden. Te den Bosch slaag de voor het toelatingsexamen Miüd. Techn. school .de heer Piet v. Stee te Goes. Aan de Vakschool .voor meisjes te Goes ontvingen het getuigschrift van de primaire opleiding M. Dalebout. M. Klap M. Kole. A. Marselis, D. Molhoek, J. Nieuwdorp. M. Sonke, L. Schipper, A. Schouwenaar. D. Voois, N. v. d. Weele, J. Weststrate. N. v. d. Wilde, J. Berman N. de Jonge, J. de Koever. M. Nieuwenhuizen, M. Sinke. N. v. d. Vliet. I. Vogelaar J. de Waard. D. Dekker. J. v. Hoepen, B. Jonkheer, C. M. de Koever. C. Meeuse, L. Mol C. Rietsma. M. Bos telaar, J. Duvekot, A. van Gorp, N. Kos ten M. Lakké, W. Leenhouts, A. v. d. Linde, C. Oele. N. van Oost, T. van Op stak M. de Puit en J. Rijn. Afgewezen 2. Het getuig schrift voor hulp in de huis houding ontvingen: R. Dekker. C. van Fraassen, T. Jonkheer. P. Lindenberg. J. van Liere, R ds Looff D. Maat. T. Versé. J. Zwagemaker. Het getuigschrift voor Naaister ontvingen: M. v. d. Brpek, L. Dingemanse. S. Eek- hardt, B. van Gorp. J Hoopfesteger M. Kerkhove, F de Kok. C. van Noorfc. K. de Puit C. Verboom en A. Wolthuis. Het getuigschrift voor Costuumnaaister ontvingen J. Braam. M. Heijdens en N. de Jager. Afgewezen 1. Driewegen. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia M. zv L. van Weele en K. Weststrate. Pi eter J-. zv A. Koeman-Nijsse. Gehuwd: J. J. Franse 23 jaar en F. Bal 23 j. (Z.). Goes. Politienieuws. Tegen P. S., een Goesche jon- ge-nfan die zich in spertijd op straat bevond, is proces-verbaal opgemaakt. Burgerlijke stand. Overleden: A. van den Bogaard 33 j. vr. van Chr. van Fraassen. Geboren: Tonia dv W. Meinesz-de Kruijf. Jo hannes zv A. C. Smallegange-Louisse. Jacobus zv J. Strijd-Paauwe. (Z.) Hansweert. Gouden bruiloft. Heden herdenkt het echt paar J. Musch-Kint in de Nieuwstraat, zijn gou den huwelijksfeest. „Jan en Roos", resp. 70 en 80 jaar oud, genieten beiden nog een goede ge zondheid. Heinkenszand- Vergadering Groene Kruis. De vergadering van het Groene Kruis was slecht bezocht. De re kening luidde over 1943: inkomsten f 578.55, uit gaven i 364.38, batig slot 1 213.07. De kds van de TBC-bestrijding was vermeerderd met f 200,- uit de kas van het Groene Kruis en bedroeg als inkomsten daardoor f 329.10'/*, uitgaven f 290.13 batig slot f 38.977*. De begrooting 1944 bedraagt f 703.67, met een onvoorzien van f 292.06. De kas van de TBC in ontvangsten f 240.63' 's, met onvoorzien f 52.93. Uit het jaarverslag bleek dat er 336 leden zijn Herkozen zijn de heeren jU\ P. Staverman en •B. van den Dries. De wijkzuster had 1440 ge wone bezoeken afgelegd. De dpkter had 292 con sulten voor zuigelingen. Voor- de TBC-bestrij ding zal nog dit jaar f 0.50 per lid worden op gehaald. Kloosterzande. Schieting. Aan de schieting op de staande wip door de handboogsociëteit Willem Teil na men 59 schutters deel. De hooge vogel was voor P. van Campen van Graauw: de zij vogels voor Jules Vereecken van Stoppeldijk en Fr. Steijaert van Graauw en de kallen voor Jules Vereecken en voor Alouis Goossen van de Noordstraat. Sportdag. Het was een ongekende, gezellige drukte op het gem. sportterrein. Wie van de jon gens van 6 t.m. 14 jaar heeft niet meegedaan op dezen dag der jeugd? De door de V.V. Hon- tenisse georganiseerde volksspelen zijn werkelijk een succes geworden. Voor de ouderen boden de zweefcaroussel en de caroussel Klein Schiphol volop gelegenheid tot vermaak. Er waren meer dan 4000 bezoekers. Kloosterzande en omgeving Groenendijk, Langemunt, enz. waren letterlijk geëvacueerd tusschen 2 en 6 uur. Ossenisse. Schieting. %.an de schieting op de liggende wip door de handboogsociëteit De Scheldezonen bij dhr. Jules Kint, namen 22 schutters deel. De hooge vogel was voor Alouis de Kever; de zij vogels waren voor Jos. de Waal en Arth. Kuij- pers van Groenendijk. Heden moet verduisterd worden van 21.45 tot Donderdag 6 uur. Maan op 12.15. onder, Donderdag, 0.23. Eerste Kwartier Vrijdag 28 Juli. EEVlLLEïOh I Avoolmcnro—M r,p We,, or|örg Lüddeckft J 70) „Ik ben al een paar maal naar West- Afrika gereisd" zei hij verklarend ter inlei ding. „Het is me. alsof ik die vrouw ik be doel: de bruid in Lagos al eens gezien heb of zelfs heb leeren kennen. Heette zij niet Pletech of iets dergelijks?" „Ja, volkomen juist: Dolly Pletsch." beves tigde dr. Seeger. „Tja, "de wereld is klein!" „Verdraaid klein", beaamde Hanne. „Zelfs den gelukkigen bruidegom meende ik te her kennen ofschoon het me voorkomt dat hij vroeger een vollen baard gedragen „Dat heeft hij, de goede Johnny!" lachte de dokter daverend, terwjjl hij geheimzinnig met de oogen knipte. „De kleine Dolly wilde direct na de verloving dat hij hem liet af scheren.... Ja, ja, die vrouwen! Ik heb er een gekend, die En dr. Seeger vertelde een lange, verve lende geschiedenis van een studentenliefde, een reuzenslempparty, en een afgeschoren snor. Later viel hem nog een tweede historie te binnen en toen nog een. Hü hoorde zich zelf zeker graag spreken en had daartoe te weinig gelegenheid in Kaap Corcss. Maai- hij was ondanks alles een fijne kerel en bovendien een voortreffelijk gastheer. Al zijn gasten schonk hü bij het afscheid een aandenken meest negerwerk, wapenen en matten van boombast. Het was allemaal erg aardig en men sprak met elkander af tijdens den ligtijd van de „Waguma" nog vaker te rug te komen XXX De douaneboot bracht de reizigers terug aan boord. Krowski stond aan de valreep. Op een vra gend gebaar van Alvarez schudde hij. ernstig het hoofd. „Tweemaal in het vizier gehad, 't beest. Tusschen de deklading en in de salon gang. Maar iederen keer door de sufheid van een van de mannen weer ontkomen. We moe- teruvieeselijk voorzichtig zijn. In geen geval op onoverzichtelijke plaatsen komen!" Het avondmaal verliep in overeenstemming met de Jobstijding. Er had zich een groote onrust van het gezelschap meester gemaakt. De eerste hofmeester Untermeier en zijn ka- juitsteward liepen als oyer eieren, Toen de maaltijd bijna ten einde was, viel Gunhild Iversons blik toevallig op de patrijs poort, waaronder de kapitein zat aan het hoofdeinde van de tafel. Zij schrok. Een ge zicht staarde haar aan het vertrokken ge laat van een man met wijd opengesperde oogen. Enkele seconden later was het al weer verdwenen. „Mankeert U iets?" Helmut Krowski boog zich bezorgd naar de Zweedsche die hij geen oogenblik uit het oog verloor. „Ik weet het niet", stamelde zij verward. „Er ging iemand langs het venster en staarde mij aanHet was zeker niet van beteeke- nis." Doch toen legde zich de hand van Hanne Mechelt als een ijzeren schroef om den arm. van den officier. „Het was de matroos Willi. Blijft U zitten! Heel stil en Hij zweeg. Een langblinkend voorwerp suisde door de lucht en boorde zich dof naast de tafel in den vloer. Op hetzelfde oogenblik trapte Hanne met zijn voet tegen den stoel van de jonge Zweedsche, zoodat zij in een grooten boog terzijde viel, terwijl hij tegelij kertijd met zijn hand den verbluften Krowski naar zich toe- trok. (Wordt Vrijdag vervolgd.)

de Stem | 1944 | | pagina 1