Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie f van Jen Fsselror aan Je weermacht KORT NIEUWS: OSTiOF EN PLESKAU ONTRUIMD NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B MAANDAG 24 JULI 1944. No. 18047. 1 BLAD Abonnomemfrn hanenland btj vooruitbetaling per kwartaal f £.73. franco per post 1 4S( 4>er week (uitfluitend bij nlet-postbestelllhg) 21 cent Losse «.ummers 6 cent, Bewljsnun»- frnera 6 cent Bijkantoren :e Roosendaal, telefoon 2480; Bet gen op Zoom, telefoon $24* V/aalwllk. telefoon 229: Goes, telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken wetkdag Advr geheele oplage 1 -19 min., kolom 42 mm., f 2 00. elke mm meer 20 c.. adv van plaatse*, aard uit N -Br. ultM. Br. ed resp. i.70 en 17 ct.. ld Zeeuwsche ed. tesp 80 c. en 0 c Ree», zie tarief. Inzend op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen of te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzcndeis van adv. uitgeleverd Bijzonderheden over de samenzwering, - Berlijn over ge ruchten in Zweden. - Redevoeringen van Guderian en dr. Ley. BERLIJN. (D.N.B.) De Fuehrer heeft OB 21 Juli in zijn kwaliteit van opperbevelheb ber van het leger de volgende dagorder tot het leger gericht: „Soldaten van het leger, Een kleine kring gewetenlooste officieren heeft op mij en den staf van de weer machtsleiding een moordaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krij gen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het onmiddellijke daadkrachtige ingrijpen van trouwe offi cieren en soldaten van het leger in het va derland werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet andei's verwacht. Ik weet, dat gü evenals totdusver in voorbeeldige gehoor zaamheid en trouwe plichtsvervulling dap per strijdt, totdat wij ondanks alles aan 't einde de overwinning zullen hebben be haald." Guderian spreekt het leger toe. De chef van den generalen staf van het leger, generaloberst Guderiaoi, heeft Zondag middag voor den Groot-Duitschen omroep den dagorder voorgelezen. In aansluiting daarop hield Guderian de volgende toespraak tot het leger: „Na den dagorder van den Fuehrer aan zijn leger te hebben bekend gemaakt, voeg ik namens het Duitsche leger daaraan het volgende toe: enkele ten deele op non-actief zijnde officieren hadden den moed verloren en uit lafheid den weg der schande gekozen boven den weg van plicht en eer ei ie uitslui tend den fatsoenlijken soldaat past. Het le ger heeft zichzelf gezuiverd en de onbehoor lijke elementen uitgestooten. Aan alle strij dende fronten en in het vaderland wordt koortsachtig en opofferend voor de over winning gewerkt. Volk en leger staan hecht verbonden achter den Fuehrer. De vijand vergiste zich toen hij geloofde, op een split sing in de generaliteit van het leger te zij nen gunste te kunnen rekenen. Ik sta jegens den Fuehrer en het Duitsche volk borg voor de hechtheid van de generaliteit van het corps officieren en van de manschappen van het leger ten aanzien van het eenige doel. de overwinning te bevechten onder de. leuze, die de eerbiedwaardige veldmaarschalk Von Hindenburg ons vaak inprentte: de trouw is het kenmerk van d,* eer. Leve Duitschland en onze Fuehrer Adolf Hitler. En nu volk: aan hei: geweer". D© rijksregeeriatg over geruchten. Voor vertegenwoordigers van de buitënland- sche pers is te Berlijn van toonaangevende zijde der Duitsche regeering mededselipg ge daan van het vooral in de Zweedsche pers tot uiting komende rondstrooien van ge ruchten over de mislukte poging om een aanslag op den Fuehrer te pleuren. De woordvoerder van het Rijksproganda- ministerie gaf. volgens een A.N.P.-bericht le zing van deze geruchten, vooral de berichten van zoogenaamde Zweedsche reizigers in Duitschland die o.a. beweerd hebben, dat in de afgeloopen dagen in Berlijn geruchten doen, volgens welke verscheidene regimenten, die in Oost-Pruisen gemüit hadden, voor een deel van den eersten tot den laatsten man doodgeschoten zijn. Dezelfde reiziger be weert dat in Berlijn practisch de staat van beleg heerscht. Volgens een tweeden reiziger zou diegene, die Donderdag voor de Duit sche radio tot het Duitsche volk heeft ge sproken, niet de Fuehrer geweest zijn. Voorts wordt op grond van deze zoogenaamde ge tuigen beweerd dat de verwondingen van den Fuehrer beslist niet licht doch zeer zwaar zijn. Voorts wordt gezegd, dat ver scheidene honderden officieren terechtge steld zouden zijn. Dit zijn naar de woordvoerder van het Rijkspropagandaministerie verklaarde slechts enkele voorbeelden. Men heeft een voudig geen tijd geno&g. om alle beweringen en gehuchten, die in de Zweedsche pers wor den gelanceerd, te registreeren. Deze verklaringen heben op de aanwezige buiteplandsche journalisten een zichtbaren indruk gemaakt omdat door practische voor beelden, die zij zelf voor *n deel persoonlijk kun nen controleeren. de leugenachtigheid en de tendentie van een zekerepers gekenmerkt wordt, aldus de A.N.P.-correspondent. Bijzonderheden over den aanslag. Volgens Interinf fungeerde de doodgescho ten 37-jarigen Claus Graaf von Stauffenberg. die den aanslag door het neerleggen van een tijdbom in de onmiddellijke nabijheid van den Fuehrer alleen heeft uitgevoerd, als tusschenpersoon van een kleine eerzuchtige kliek, die, zoo als door gevonden papieren en andere gegevens binnen enkele uren na den mislukten aanslag kon worden aangetoond, in nauw contact heeft gestaan met een vij andelijke mogendheid. Bij het verhoor, kort voordat de voor naamste, schuldigen werden gefusilleerd werd dit feit nog door verhelderende verklaringen van de betreffende personen opgehelderd. Do kliek samenzweerders bestond uit enkele af gedankte generaals die zich met 'n handvol officieren in belangrijke functies bil het leger in hgt vaderland hadden vereenigd en als inspirators van de geheele onderneming moe-* ten worden beschouwd. Zij, die geenerlei functies meer bekleedden en reeds sedert verscheidene jaren voor het uitbreken van den oorlog niet meer de geringste rol speelden in de Duitsche weermacht, waren liet ook, inet wie de vijandelijke mogendheid al sedert geruimen tijd contact had gekregen. In dit verband is ook interessant wat toonaangevende Duitsche militairen verkla ren, d'ie tijdens de beslissende uren in hun bureaux aanwezig waren. Volgens deze mi litairen. heeft de kliek verraders via een bepaald berichtenapparaat. waarover zii door de medeplichtigheid van een subaltern offi cier beschikten, geprobeerd bevelen te geven aan andere bureaux in het vaderland en aan het front, die echter tengevolge van hun ge heele strekking dföor alle ontvangers direct werden gebrandmerkt als openlijk verraad en dientengevolge niet werden opgevolgd. Weliswaar zijn nog geen nadere bijzonder' heden over den aanslag bekend gemaakt zoo meldt het A.N.P.maar uit de tot nu toe gepubliceerde mededeelingen kan men ont' leenen, dat de daders, die in Berlijn ..grafe lijke reactionairen" genoemd worden, tot een groep van lieden behoorden waarvan men in het kamp van de vijanden van Duitschland steeds oppositioneele daden verwacht heeft. Welke beweegredenen deze reactionaire groep tot den aanslag hebben gedreven, is nog niet duidelijk. In de Wilhelmstrasse worden de gevolgen van de putschpoging niet onbeteekenend ge noemd. want men neemt aan. dat thans een zuivering zal plaats vinden, die tot een acti veering der oorlogsinspanningen zal Leiden. Een deel der putschisten bekleedde invloed rijke posities welke zij. naar men hier ver klaart. gebruikt hebben om de Duitsche oor' logvoering schade te berokkenen. Dit zal thans niet meer mogelijk zijn. De eenige kleine reactie, die in Duitschland kon op treden, is thans vernietgd. De benoeming vem Guderian, Met betrekking tot de benoeming van ge neraloberst Guderian bii den Duitschen ge neralen staf schrijft de militaire correspon dent van het D.N.B.Martin Hallensleben o.a.: „De chef van de generalen staf van het Duitsche leger, generaloberst Zeitzler moest reeds sedert eenige weken als gevolg van een ernstiger worden van een infectieziekte zijn zaken door zijn plaatsvervanger generalleut- nant Heusinger laten behandelen". Nadat thans general Heusinger door de verwondingen, die hü opliep bij den aanslag op den Fuehrer, eveneens is uitgevallen, heeft Adolf Hitler den 56-jarigen generaal van het tankwapen, Heinz Guderian die zich in talrijke slagen heeft onderscheiden, met de waarneming van. de zaken van generaloberst Zeitzïer belast. Guderian was sedert 21 Fe bruari van het vorige jaar rechtstreeks ver antwoording verschuldigd aan den Fuehrer, namelijk als generalinspekbor voor het tank wapen. Dr. Ley over den aanslag. Dr. Ley heeft Zaterdag op een groote bij eenkomst die door duizenden arbeiders en een misdadig reactionnair heeft gelegd", „Ik ben geen mysticus en ik geloof niet. aan wonderen, maar hier zou ik willen zeg gen dat God zijn hand in het gebeuren heeft gehad en den moordenaars de bom uit de hand heeft genomen. Voor het plegen van den moordaanslag is een mijn van de aller zwaarste soort gebruikt, die uit Engeland was geimporteerd. Op bevel der Moskousche joden zonden Engeland en zijn lords de bom. die een misdadig reactionair heeft gelegd". De etterbuil, zoo vervolgde Ley. is God dank bijtijds opengesprongen. Dat is niet alleen een gewonnen slag, d»at is de gewon nen oorlog. Voorts zeide Ley, dat het Duitsche volk thans verlangt dat de revolutie alles in haalt. wat zij verzuimd heeft. „Elke Duit- scher moet weten dat zijn bloed wordt uit geroeid als hij Duitschland verraadt". Ontvlwchtingspogingen van Engelsche krijgsgevangenen. BEULIJN, (DNB). In Maart van dit jaar ontvluchtten uit verschillende kampen in Duitsch land Engelsche krijgsgevangenen op vrij groote schaal. De maatregelen tot opspox*ing der vluch telingen hadden volledig succes. Daarbij bleek, dat een stelselmatige actie werd verijdeld, die deels in samenkerlcing met het buitenland was voorbereid. Bij het terugbrengen der ontvluchte gevangenen moesten de Duitsch'e bewakingsaf- deelingen wegens verzet of ontsnappingspogin gen verschillende malen van de vuurwapenen gebruik maken. Hierbij kwam een aantal ge vangenen om het leven. De Duitsche regeering stelde dé Engelsche regeering door bemiddeling van Zwitserland van deze voorvallen in kennis. Bovendien stelde zij na het einde van de op sporingen een definitief rapport in het vooruit zicht. Intusschen deinsde de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, er niet voor terug, in een verklaring voor het Lagerhuis de onge hoorde bewering te uiten, dat de Britsche ge vangenen in Duitschland vermoord waren. In een mededeeling der Duitsche regeering. die door bemiddeling van Zwitserland ter leennis van de Engelschen is gebracht, wordt dit ver wijt ten scherpste van de hand gewezen. In de nota in kwestie wordt o.m. gezegd, dat met het oog op dit ongehoorde optreden van den Engelschen minister van Buitenlandsche zaken, de Duitsche regeering weigert in deze aange legenheid verdere mededeelingen te doen. In West-Friesland is men momenteel bezig met liet plukken van kruisbessen. (Foto C.N.F. - Kuiper). Boeren, Uw volk vraagt vet scheurt vóór 10 Augustus. Vakorganisatie voor gedistilleerde dranken. B(j beshiit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, opgenomen in de staats courant van Donderdag 20 Juli 1944, is opge richt een vakorganisatie voor gedistilleerde dranken. Nieuwsgierigen demonteerden op het strand te Zandvoort een mijn; de 55-jarige J. Keur uit Heemstede werd gedood. (ANP). In voorburg liep een vijfjarig meisje spe lenderwijs onder een auto en werd gedood. (A.N.P.). Dr. Dorpniueller., de Duitsche minister van verkeer, wordt heden Ti jaar. (DNB). ICortrijk is Donderdagnacht zwaar gebom bardeerd. Er werden 182 burgers gedood. Meer dan de helft van het mooie marktplein werd ver -woest. (DNB. De Sovjets dringen door naar Lublin en voorbij Lemberg. Overal in het Oosten zware gevech ten. Geen wijziging in Normandië en Italië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 23 Juli (D.N.B.» Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Normandië werd gisteren ten zuiden van Caen verbitterd om eenige plaatsjes ge streden, die verscheidene malen van eige naar wisselden en tenslotte in onze handen bleven. Bij aanvallen ten zuidwesten van Caen behaalde de vijand een plaatselijke pe netratie. die werd afgegrendeld. De 21e pantserdivisie onder bevel van generaal-ma- joor Feuchtinger die sinds het begin van de invasie zich altijd weer had onderschei den, heeft zich in de gevechten der laatste dagen opnieuw bijzonder geweerd. In zuid oost-Frankrijk werden in een sterk door ben den onveilig gemaakt gebied 268 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië ondernam de vijand ook gisteren slechts talrijke plaatselijke aanvallen, die werden afgeslagen. In eenige sectoren waren de gevechten in de avonduren nog aan den gang. In het Oosten woedt de afweerslag met groote verbittering voort. In het gebied van Lemberg bereikten vijandelijke a an va ls - spitsen den oostenlijken rand der stad. Verder ten noordwesten s too ten gemotori seerde formaties der bolsjewieken naar den San en westelijk van den bovenloop van den boeg in het gebied van Lublin door. Onze divisies bieden hier den opdringen- den vijand overal verbitterden tegenstand. Ook tusschen BrestLitowsk en Grodno zijn hevige gevechten aan den gang. Talrijke aan vallen der bolsjewieken werden afgeslagen, de binnengedrongen vijand werd tot staan gebracht. Noordwestelijk van Grodno werden de bolsjewieken in een tegenaanval verder naar het Oosten teruggeworpen. Ten noord oosten van Kowno vingen onze dappere gre nadiers herhaalde aanvallen van de Sovjets op. Tusschen Dunaburg en het Peipusmeer werden sterke infanterie- en pantserstrijd- kachten van de bolsjewieken in hoofdzaak afgeslagen, waarbij 56 tanks werden stukge schoten. In twee penetratieplekken zijn nog hevige gevechten aan den gang. Na ver woesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde installaties, werden de puin- hoopen van Ostrof en Pleskau ontruimd. Eskaders slag-vliegers grepen doeltreffend m de gevechten te land in en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. 59 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts vielen formaties gevechtsvliegtuigen het station Molodetsjeno aan. Er ontstonden uitgebreide 1"en en zware ontploffingen. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers wierp bommen in het gebied van Ploes- ti. Door Duitsche. Roemeensehe en Bulgaar- sche luchtverdediginosstriidkrachten werden 28 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. De besprekingen tusschen Hitier en Mussolini. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, (DNBi. Van 16 tot 20 Juli heeft de Duee een inspectietocht gemaakt naar de Italiaan- sche divisies, die in Duitschland worden op geleid. De Fuehrer en de Duce bestudeerden den toestand en bespraken o.a. de kwestie derItaliaansche oorlogsgeinterneerden. Er werden richtsnoeren opgesteld voor 't oplos sen van deze kwestie in overeenstemming- met de moreele en materieele belangen van beide landen. Deze oplossing voorziet in een overheveling van de oorlogsgeinterneerden naar den stand van vrije arbeiders of naar den stand van hulpkrachten in het kader van de Duitsche weermacht. Na zijn terugkeer heeft de Duee aan den jPuehrer een telegram gezonden. Naar de nieuwe gemeenschap. IV. Wereld-economie wordt Volks- huishouding. (N.P.) Van de belangrijke veranderingen, die hebben plaats gegrepen, willen wij deze het eerste noemen. Er is een tijd geweest, waarin men de eco nomisch wetenschap aanduidde als „staat huishoudkunde" of „volkshuishoudkunde". In deze benaming kwam de beperking uit van het doel dezer wetenschap tot de kennis van de huishouding en de welvaart van den Staat of het volk. Het liberalisme doorbrak deze beperking. De opkomende, kapitalistische exploitatie vond de heele wereld nog braak liggeti; be perkingen van de landsgrenzen bestonden niet voor haar. „Vryheid" was het parool. Vrijheid van internationale voortbrenging, van handel, van invoer en uitvoer. De pro ductie geschiedde voor 'n abstracte „wereld markt", niet voor de concrete behoeften van het eigen volk. Zoo veranderde het begrip der Staathuishoudkunde in dat der „econo mie": kennis der wetten welke het verkrij gen van zoo groot mogelijke geld winsten op de wereldmarkt beheerschten. Deze liberaal-kapitalistisch economie zag in de eigen volksgenooten dan ook geen me deburgers, die met producten verzorgd moes ten worden, maar slechts uitbuitingsobjecten. In 1929 stortte deze „werld-economie" in de toen begonnen economische crisis ineen. De leiders van hot staatkundig en economisch leven der volken zagen dit op enkele uit zonderingen na echter niet in. Zij wijzig den hun koers niet en probeerden door aller lei middelen hun economisch internationa lisme nog te handhaven. Niet in de laatste plaats door dit verzet tegen den duidelijken gang der ontwikkeling, die naar een 11 a- t i o n a 1 e economie voerde, ontstond de maatschappelijke chaos, waaronder de vol ken thans nog lijden. Wat Nederland betreft het vroegere tijd perk van verwarde, niet aan het welzijn des volks gebonden, systeemlooze productie voor de „wereldmarkt" is met den 15en Mei 1940, den dag der bezetting, definitief afgesloten. Door de noodzakelijkheid gedreven keert Ne derland terug tot een nationaal gerichte eco nomie, gebaseerd en toegespitst op de wel vaart van het eigen volk. Dus tot v o 1 k s- huishouding. Een volkshuishouding, die de volksgenooten ziet als objecten van v e r- z o r g i n gen niet meer van uitbui ting; die de samenwerking in het gemeenschappelijk belang des volks ge steld wil zien in de plaats van den onderlin- gen s t r ij d en die de bezielende gedachte 1 vormt van den nieuwen Staat. Hierdoor in de eerste plaats zijn wel de nieuwe toestanden geschapen, die de oude denkwijzen van een voorbijen tijd van on waarde hebben gemaakt. Dit namelijk is een der voorwaarden, waar door het allen Nederlanders mogelijk wordt gemaakt, op economisch gebied den weg tot de gemeenschap terug te vinden en doelbewust te betreden. Opnieuw Anglo-Amerikaansche lucht terreur. 's-GRAVENHAGE, (ANP). Gisteren was het Oosten van het land opnieuw het doel van An glo - Amerikaansche luchtterreur - aanvallen. Door het werpen van brandbommen op een stad werden een rusthuis en eenige woningen verwoest, een meisjesschool zwaar beschadigd, 3 meisjes gedood, 2 zwaar en verscheidene an deren licht gewond. Bovendien werden in het oosten van het land bij aanvallen met boord- wapens in scheervlucht op een autobus en een taxi 5 Nederlanders gedood, terwijl een zwaar en 14 andere licht gewond werden. Extra Keuringen, Voor Waffen-SS (Willing), SS-Waeht- bataillon, Landstorm Nederland, Ger- maansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring .gehouden worden op Maandag 24 Juli 8-13 uur. Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15, Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aan melden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Personen tusschen 19-35 jaar, die aanmeldings- plichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagniebij het SS-W a c h t- bataillon te Amersfoort, wel ke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen, Heeren straat 46. Enschede, Hengeloschestraat 30; even eens by het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannali- mestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Heden moet verduisterd worden van 21,45 tot Dinsdag: 6 uur. Maan onder 23.47. op. Dinsdag: 11.09. Eerste Kwartier Vrifdaff 28 Juli.

de Stem | 1944 | | pagina 1