"Ti Duizend k.m. front ZWARE STRIJD BIJ LEMBERG BREST EN BIALYSTOK. UIT ONZE VORIGE OPLAGE AERODYNE SEVAR dekutffihgmnMma. fkancvffMinenwrrfen In Normandië geen belangrijke wijzigingen. - In Italië gevech ten aan de Adriatische kust. luchtaanvallen op tal van steden HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 21 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Ten Zuidoosten en ten Zuiden van Caen hééft de vijand zün aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten voort gezet, zonder dat hij terreinwinst van betee- kenis kon behalen. Ook in het gebied ten noordwesten van St. Lo hebben onze troepen alle vijandelijke aan valsgroepen uiteengeslagen. Bij de gevechten op 18 en 19 Juli werden in Normandië 200 vijandelijke tanks stukgeschoten. Gevechts vliegtuigen hebben in de wateren ten westen van Brest een vijandelijke torpedojager in den gróftd geboord en twee andere torpedo jagers zwaar beschadigd. Btj zuiveringsacties in het Fransche gebied werden wederom 285 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot-Londen liggen. In Italië vonden gisteren vrij groote ge vechtshandelingen alleen plaats in den Adria- tischen kustsector, waar de vijand onbetee- kenende terreinwinst kon behalen. Aan de andere fronten ondernam de vijand op vele plaatsen plaatselijke aanvallen, die vruchte loos, bleven. De 16e SS-dlvisie pantsergrenadiers Reichs fuehrer SS" heeft zich onder bevel van den SS-Gruppenfuehrer en luitenant-generaal tler.Waffen-SS Simon bij de zware gevechten aan de Ligurisch kust door bijzondere stand vastigheid en dapperheid onderschelden. Torpedobooten hebben in de Golf v. Genua twee Britsche torpedomotorbooten bescha digd. In het Oosten duren de gevechten in het gebied van Lemberg en aan den bovenloop van den Boeg met onverminderde hevig heid voort. Onze divisies bleven den bolsje wieken taaien tegenstand bieden en brach ten hun zware verliezen toe. Alleen één divisie pantsergrenadiers schoot daar de laatste dagen 10J. vijandelijke tanks stuk. Ten noorden van Brest-Litowsk hebben troe pen van bet leger en van de Waffen-SS de* bolsjewieken in een tegenaanval teruggewor pen. Verscheidene aanvalsspitsen van den vijand werden ingesloten en vernietigd. Ten oosten van Bialystok is de vijand onze stel lingen binnen gedrongen. Hier zijn verbitter de gevechten aan den gang. Ten noordwes ten van Grodno wei-den Sovjet-Russische ge- vechtsgroepen in een tegenaanval verdreven. Aan den weg Kowno-Dunaburg, alsmede tussehen Dunaburg en het Peipusmeer vielen de bolsjewieken met krachtige ondersteuning van tanks en slagvliegers op talrijke plaatsen aan. Zij werden afgeslagen of opgevangen, terwijl een groot aantal tanks werd stukge schoten. In den noordelijken sector hebben zich de Silezische 252e divisie infanterie onder be vel van luitenant-generaal Melzer en het re giment grenadiers 32 onder kolonel von Wer- der door bijzondere dapperheid onderscheiden Eskaders slagvliegtuigen hebben Sovjet- Russische pantserformaties en ravitaillee- ringscolonnes uiteengeslagen. 58 vijandelijke tanks'en meer dan 500 voertuigen werden vernietigd. In luchtgevechten verloor de' vij and 55 vliegtuigen. Bewakingsvaartuigen van de Duitsche marine schoten boven de Fin- sche Golf 5 Sovjet-Russische bommenwerpers naar beneden. Sterke Duitsche formaties gevechtsvliegtui gen ondernamen ook in den afgeloopen nacht zware aanvallen op de ravitailleeringssta- tions Minsk en Molodetsjno. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vwlen van het zuiden en westen uit plaatsen in West-, Zuidwest- en Midden-Duitschiand aan. Vóoral in Friedriehshafen, Wetzlar en Leipzig ontstond schade en werden verliezen veroorzaak onder de bevolking. Door strijd krachten der luchtverdediging werden 47 vij andelijke vliegtuigen, waaronder 45 viermo torige bommenwerpers, omlaag geschoten. Des nachts viel een Britsche formatie plaatsen in het Rijnlandseh-Westfaalsche ge bied aan. Stoorviiegtuigen wierpen bovendien bomitien op het stadsgebied van Hamburg. 39 viermotorige bommenwerpers werden daar bij neergeschoten. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vielen doelen in zuidoost-Enge- iand aan." EEUlLLElOSl Indertijd, qqn Kq«p Cos-ross Awmurenrow «p Wtnci |öt, LtlcUUhi-i 68) De groote luipaard glipte door de half ge opende deur van de schrijfkamer, week ech ter voor de waterstraal tot het uiterste einde van het schip terug en kroop gewillig in de kooi, welke men hem voorzette. De kleine luipaard was doende een boschkat af te ram melen. De reuzenslangen waren allemaal clood; met hun schrikkelijke beten hadden de apen ze erg toegetakeld. Maar ook zij hadden verliezen gehad: negen cadavers werden over coord geworpen. Na drie uur werken waren de groote die- en ui hun kooien teruggebracht. De jacht op kleme apen begon; in het verloop daarvan nepen ook de verkenningstroepen weer -"rammen op. Het regende looden solda- :en, poppen en horloges. Daarna, toen de laatste blauws monkey ,T achter de tralies zat, werden de mun is tegen de verdwenen mamba ingezet, len zond ze in de meest afgelegen hoeken, Sovjet-aanval op Kowno. - Reacties in Letland. - De operatics bij Lemberg. - Verdediging van de Po-vlakte. - Lucht aanval op Madoera. Stap voor stap heeft de aandacht die sedert 8 Juni hoofdzakelijk gericht was naar Normandië zich meer gericht naar 't Oosten en ook van Duitsche zijde is, blijkens de be richten van Berlijnsche correspondenten, herhaaldelijk te verstaan gegeven, dat het zwaartepunt van den strijd zich weer heeft verplaatst naar jiet oostelijke front. De weermachtsberichten van deze week hebben ondubbelzinnig te verstaan gegeven, dat het strijdgebied hier in de afgeloopen dagen is uitgevloeid tot een aaneenschakeling van slagen over een front dat zich vanaf het Peipusmeer in het Noorden tot Tamopol in het Zuiden heeft uitgebreid. In rechte lijn gemeten is dat een afstand van duizend kilometer en wanneer men in aanmerking neemt, dat een front-in-beweging grillige lijnen vertoont, kan men een indruk krijgen van den omvang van den strijd, die de Duit sche legers hier te voeren hebben. Offensief op Kowno. De noordelijke hoekpijkr van de Njemen- linie de Litausche hoofdstad Kowno, schijnt nu het volle gewicht van den aanval .te moeten gaan dragen. Nadat de berichten al hadden gesprokén over aanzienlijke concen trate der Sovjets zuidelijk en oostelijk van de stad meldde SPT gisteren, dat de roode troepen hier den aanval weer hervat hebben met de bedoeling om 'voorbij de stad de rivier de Memel te volgen in de richting van Oost-Pruisen Verkenners hadden tevoren enorme transporttreinen waargenomen, zoo dat voor de Duitschers het offensief niet onverwacht is gekomen. Meer naar 't Noord oosten is de druk op de andere sleutelstel ling van het Baltische gebied Duenaburg toegenomen. Het feit dat de Russen hier hun aanvallen o.m. concentreerden op den weg Kowno-Duenaburg, bewijst, dat zy ook hier streven naar een voorbijtrekken van hun doel, een tactiek welke zij in den loop van Öit offensief voortdurend hebben toe gepast. Mobilisatie in Letland. Nu nog meer noordelijk het front zich naar de Lettische grens beweegt, is de po sitie van de Oostzee-staten actueeler dan ooit. Nog eens hebben we uit Berlijn deze week de verzekering gehoord, dat de Duit sche leiding er niet aan dénkt dit gebied onverdedigd te laten. De Dienst aus Deutschland heeft ge meld, dat in Letland de algemeene mobi lisatie is afgekondigd. In opdracht van Adolf Hitier zijn alle weerbare mannen opgeroepen voor het front. Wie geen wapen kan hanteeren. wordt in het arbeidsproces ingeschakeld.; zij die kun nen strijden zullen onder bevel van den inspecteur-géneraal van het SS-vrijwilligers- legioen komen te staan. De decreten bepalen zich niet alleen tot de mobilisatie van man nen, doch ook tot die van gereedschappen en transportmiddelen. „Door middel van bui tengewone krachtsinspanningen moet het volk van "Letland in den kortst mogelijken tijd aan ëe bedreigde grenzen staan", zoo heet het iti dit bericht. Hoewel het decreet zich alleen tot de Letten richt kan binnen kort ook de algeheele mobilisatie van Est land en Litauen worden verwacht. In den middensector heeft het front zich verplaatst naar Brest-Litofsk en Bialystok, twee belangrijke bolwerken, die de roode troepen den weg naar Warschau versperren. De mededeeling, dat de aanvallers in de Duitsche stellingen ten Oosten van Bialy stok zijn binnengedrongen wijst uit, dat ook hier het gevecht in een critieke fase gekomen is. Daarentegen melden de laatste berichten een Duitsch succes noordelijk van Brest- Litofsk tegen troepen, die klaarblijkelijk ook deze stad wilden overvleugelen. Lemberg bedreigd. De onlangs afgeslagen Sovjet-aanvallen in het gebied van Kowel, zuidelijk van de Pri- pet-zone hebben zich herhaald en thans zijn de aanvallers hier doorgedrongen tot de Boeg, die de grenslijn van het Gouverne ment-Generaal vormt. In den loop der week is verder ook het front in Galicië weer in beweging geraakt. Vair Tamopol en Loetsk zijn de roode legers thans doorgedrongen tot kort voor Lemberg en opnieuw teekenen. zich hier noordelijk en zuidelijk der stad omtrekkende bewegingen af. Uit Berlijn meldde SPT, dat de aanval op Lemberg de bedoeling heeft om het zuidelijke y onder de deklading, in de ruimenNiets te vinden. Zij snuffelden verveeld naar iets eetbaars en kronkelden zich dan ineen om een dutje te doen. Er was met hen niets aan te vangen. „Wij kunnen de mannen geen dienst laten doen, zoolang wij niet weten, waar het beest zit", gaf Krowski te verstaan. „Het noodza- keiykste werk moet nu vooralsnog in water laarzen verricht worden. Veel hooger zal het dier toch gewoonlyk wel niet bijten". Het zoeken naftr den geheimzinnigen men- schelijken vluchteling had men opgegeven. Hij was zeker over boord gesprongen. Waar schijnlijk een van 'de Crewnegers, die zijn zakken had willen vullen met de begeerde dingen van de blanken.... XXX In den 'middag van dezen dag werd het lijk van den stoker Görres na een kort ge bed van den kapitein over boord gezet. De overigen passagiers en manschappen stonden voor een laatste groep aan de ree ling. De vlag van de „Waguma" zonk half mast. Na het eten werden de passagiers alle maal, zonder uitzondering in de booten naar Kaap Coross gebracht. De „Waguma" moest front van het Noorden uit op te rollen. Daarmee is de zuidelijke flank ook weer eens ter sprake gekomen. Hier is de eenige sec tor waar het Oostelijke front nog in raste is. Dat de Sovjets evenwel ook hier plannen moeten koesteren, ligt bijna voor de hand met het oog op de belangrijke grondstoffen- gebieden, die hier achter de Duitsch-Roe- meensche frontlijn liggen. Verdediging der Po-vlakte. In Italië is de Duitsche verdedigingslinie weer iets naar het Noorden opgeschoven. Een blik op de kaart wijst uit, dat ook hier de strijd nu Livomo en Ancona in Gealli eerde handen zijn, in een critieke fase gaat komen. Noordelijk van Livomo buigen de Apen nijnen immers scherp in noordwestelijke richting en zij laten in het gebied van de oorlogshaven Spezia slechts een zeer nauwe kuststrook open. Hier zullen de, Duitsche troepen wel de meest gunstige voorwaarden vinden voor een verdediging van de Po- vlakte. Weliswaar staat daar tegenover, dat aan de Adriatische kust de vlakte zich noordeiyk van Ancona steeds meer verbreedt doch hier wordt zij doorsneden door talrijke ri vieren, die het water van het gebergte naar zee voeren. En zulke rivieren hebben in vroegere stadia van den strijd in Italië be wezen belangrijke hindemissen voor den op- marsch te kannen worden. Uit 't Verre Oosten wordt door SPT nog gemeld, dat de Amerikaansche luchtmacht is doorgedrongen tot Madoera het Neder - landsch eiland noordoostelijk van Java, waar vflf wiegbooten bommen hebben uit geworpen. TELEGRAM VAN DEN RIJKS COMMISSARIS 'S-GRAVENHAGE (A.N.P.) De Rüks- commisaris voor hët bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, en de Wehrmachtsbefelshaber General der Flie- ger Fr. Christianseh, hebben den Fuehrer het volgende telegram doen toekomen: Mfjn Fuehrer. Alle leden van de party, van de weermacht en van den staat en allé Duitsche volksge- nooten in Nederland danken uit den\grond van hun hart de voorzienigheid, dat zjj U, mijn Fuehrer, en met l een borg voor de Duitsche overwinning, bewaard heeft. Wij alien staan gereed, eik van Uw bevelen in onwrikbare trouw en uiterste toewijding ten uitvoer te brengen. Heil.Deutschland und unserem Fuèhrer" w.g. Seyss-Inquart, Rijkscommissaris. Christiansen. Wehrmachtsbefelshaber Niederlande. Doenitz tot de marine. Hoofdkwartier van den Fuehrer, (D.N.B.). De opperbevelhebber van de marine, groot admiraal Doenitz, heeft tot de soldaten van de marine de volgende toespraak gericht: Soldaten van de marine. Een heilige toorn en een matelooze woede vervult ons door den misdadigen aanslag, die aan onzen beminden Fuehrer het leven had moeten kosten. De Voorzienigheid heeft anders gewild. Zij heeft den Fuehrer behoed en beschermd en zoodoende ons Duitsche vaderland in zijn lotsstrüd niet verlaten. Een krankzinnige kleine kliek van generaals, die met ons dappere leger niets gemeen heeft, heeft in laffe trouweloosheid dezen moord beraamd, hiermede jegens den Fuehrer en het Duitsche volk het gemeenste verraad plegend. Want deze schurken zijn alleen de handlangers van onze vijanden die zij in een karakterlooze, laffe en valsehe berekening die nen. In werkelijkheid is hun domheid gren zeloos. Zij gelooven, door den Fuehrer uit den weg te ruimen, ons van onzen harden, doch onveranderlijken lotsstrijd te kunnen bevrü- den en zij zien in hun verblinde angstige ge borneerdheid niet, dat zij door hun misdaad ons in een ontzettenden chaos zouden stor ten en ons weerloos aan onze vijanden zou den uitleveren. De uitroeiing van ons volk, het tot slavernij brengen van onze mannen, honger en een naamlooze ellende zouden de gevolgen zijn. Een onzegbaren rampzaligen tijd zou ons volk beleven, oneindig veel vree- selyker en zwaarder dan de hardste tijd maar zijn kan, dien onze huidige strüd ons kan brengén. Wij zullen deze verraders ver der werken onmogelijk maken. De marine staat, haai' eed getrouw, in be proefde trouw rondom den Fuehrer en zal onvoorwaardelijk optreden en strijden. Zij aanvaardt alleen van mij, den opperbevel hebber der marine, en haar eigen militaire leiders bevelen, teneinde iedere misleiding door vervalschte opdrachten onmogelijk tfi maken. Zü zal onbarmhartig iedereen ver nietigen, die zich als verrader ontpopt. Leve onze Fuehrer, Adolf Hitler! Met een 30 vott kunt U bij een prettige verlichting ook onderetaqjide apparaten gebruiken. 12-0 GENTSCHESTRAAT 24 HULST. of altham la »el« gevallen zooveel worden ver beterd. dat de aanvallen minder vaak en In vee! lichtere mate optreden. Een prbbaat middel ia bet door velen aanbevolen Sllphoscalin, dal! ook bil hoest en keelaandoeningen niet slechts »lijmop!o9Bcnd werkt en de ontsteking bestrijdt, maar ook de slijmvliezen minder ge voelig voor prikkelingen en meer bestand tegen schadelijke Invloeden kan maken. Voorat dit laat ste Is van beslissende betteken!» en daaraan dankt Silphoscalin zijn groote reputatie. Let op den naam Silphoscalio en op de groene verpakking. In alle Apotheken verkrijgbaarWTabletten 12.1 tCeïllu- streerde brochure gratis verkrijgbaar. W. Moll, M Roaengratbt 29\ Amsltrdam-C. Goering tot de luchtmacht. Hoofdkwartier vail den Fuehrer, (DNB). Rijksmaarschalk Goering heeft de volgende toespraak tot de luchtmacht gericht: Kameraden der luchtmacht. Een ongelooflijk gemeene moordaanslag is vandaag door een kolonel. Graaf voh Stauf- fenberg, in- opdracht van een erbarmelijke kliek voormalige generaals, die wegens hun even laffe als slechte leiding weggejaagd moesten worden, op onzen Fuehrer gepleegd. De Fuehiér is door de almachtige Voorzie nigheid als door een wonder gered. Deze mis dadigers probeeren nu als usurpators door vervalschte bevelen de troepen in verwarring te brengen. Ik beveel derhalve: In het Rijk leidt op myn lastgeving General-Oberst Stumpt als opperbevelhebber van de „Luftflotte Reich" alle formaties van de luchtmacht binnen de grenzen van het Rijksgebied. Uitsluitend mün en zün bevelen moeten worden uitge voerd. De Reichsfuehrer SS Himmler moet door alle bureaux van de luchtmacht op verzoek zoo krachtig mogelijk gesteund worden. Koe- riersvluchten, onverschillig met welke vlieg tuigen, mogen alleen met mijn of zijn verlof worden gemaakt. Officieren en soldaten, on verschillig van welken rang; evenals burgers, die voor deze misdadigers werken en die bij U komen om U te overreden om aan hun er barmelijke plannen deel te nemen, moeten onmiddellijk worden gearresteerd en neerge schoten. Wanneer U zelf wordt uitgestuurd om deze verraders uit te roeien moet gij mee- doogenloos doortasten. Het zijn dezelfde armzalige lieden, die het front probeeren te verraden en te sabotee- ren. Officieren, die aan deze misdaad deel nemen plaatsen zich bulten het volk. buiten de weermacht, verzaken Iedere soldateneer en verzaken eed en trouw. Hun vernietiging zal ons nieuwe kracht geven'. Tegenover dit verraad plaatst de luchtmacht haar gezwo ren trouw en innige liefde jegens den Fueh rer en haar onvoorwaardeiyken strijd voor dé overwinning. Leve onze Fuehrer, dien de almachtige God vandaag zoo zichtbaar heeft gezegend! Complot volkomen mislukt. BERLIJN. Naar het Duitsche Nieuws bureau verneemt, is het complot van de mis dadige officierskliek volkomen mislukt. De aanstichters hebben, na het mislukken van den aanslag deels zelfmoord gepleegd, voor het overige worden zü door bataljons van het leger gefusilleerd. Onder hen, die dood geschoten zijn, bevindt zich ook de pleger van den aanslag, kolonel Graaf von Stauffen berg.* Nergens zijn incidenten voorgekomen. De overige personen, die door hun houding agji deze misdaad schuldig zün, zullen ter verantwoording worden geroepen. aan een grondig onderzoek onderworpen wor den. De douanebarkas sleepte de geheel bezette boot door de gevaariyke riffen en langs de baaien heen en zette ze achter de brandings- lijn op 't week zand. Er ging een zucht van verlichting op onder passagiers. Eindelijk een ander tooneel na deze vreeselüké" uren! En tijd had men nu genoeg. De ark was op land gestooten! Kaap Coross lag tegen een licht naar de zee afhellenden heuvel.-Er stonden ongeveer dertig huizen van Europeanen en wat ter zijde daarvan tweehonderd negerhutten. On- derdan van zes naties woonden hier, plant ten er palmen en ananas, dreven ruilhandel, verkochten Euiopeesche producten, onderwe zen de zwarten en genazen zieken, die er aan deze warme kusten rükelük voor.ianden waren De Duitschers waren aan Kaap Coross In de meerderheid. Een hunner was dr, Seeger, de arts van de zending: een -ezet heer met een hoogrood gezicht en vroolijke kleine oogen het type van den wakkeren, ouden dorpsdokter. Dr. Seeger nam de kans waar zün landge- nooten bü zich uit te noodigen op de veranda van zün bungalow, die* aan den uitersten rand van de nederzetting dei- Europeanen lag. Op de belde Zweedsche zendelingen werd door haar medezusters beslag gelegd. Igthulf trof een landsman uit Luzern in de neder zetting, terwül Alvarez, die nog besluiteloos temidden van de begroetmgsdrukte stond, door dr. Seeger mede werd uitgenoodigd. „Het 1l een zeldzaamheid, dat zich bij ons een paar reizigers door branding en haaien heen wagen!" proestte de dokter, „Jullie hebt moed dat moet ik zeggen. In het bijzonder van de dames!" Karla Johannsen schudde triest het hoofd. „Het heeft met moed niet veel te maken, mijnheer de dokter! Het is een dwangmaat regel van den kapitein. Wy hebben een vree- selijken nacht achte- ons". Toen kreeg dr. Seeger gedurende een kwar tier de gelegenheid het uit te proesten over de geschiedenis met de dolgeworden (uk. Apen, slangen, mungo's, een geheimzinnige moordenaar', die er heelemaal geen was, een aapmensch, die zendelingen opeten wilde een heele zak vol speelgoedNeen, zoo iets grappigs! Natuurlük, de kwestie met dien doode was tragisch. Griezelig om zoo te zeg gen. 'Maar tenslotte moest iedereen er eens aan geloovenKort em goed: Nu moest men er maar eentje drinken! (wordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 2