Dagblad van Noordbrabant Ha den aanslag op den fuehrer KORT NIEUWSs NEERLANDIA-PERS 84e JAARGANG B ZATERDAG 22 JULI 1944. Wo. 1804S. 1 BLAD Abonnementen bmneniand bij vooruitbetaling per kwartaal-/ 8.73. fvoneo per post J 4S. Adv. geheele oplage l-10 min., kolom 42 mm., 2 oo. elke mm. meer 20 e. adv. van plaalset. per week (uitsluitend bij nlei-|>ostbestcllt'ng) «i cent Losse i'.ummers .6 tfenl. Bcwljsnurtf- &V f. - j*t>. Tï?/iJ!S&8/*ïk aard ult N.-Br. uttsl, Br. ed rest». i.70 en 17 et., ld, zucuwsclte ed. resp 80 c. en 0 e. Heet. mers 0 cent. Bijkantoren te. Roosendaal, telefoon 2480 Bergen op Zoom. telefoon Stil 'rnPiMlrS z,e 'ar,ef Inzend op adv welke de uitgevers te hunner beoordeeling niet verlangen Waalwijk, telefoon 229; Geve*. telefoon 229(»; Holst, telefoon 102. VeisCtujnt^lkerv werkdag wv? iw-aporav» miuvcsjhwl te geven, worden noch teruggegeven nnclx a«n de inrendets van adv. uitgeleverd Een der zwaar gewonden onder de aanstokers. gens incidenten zijn ontsl BERLIJN (D.N.B.) Stabsleiter Suendermann, plaatsvervanger van den Reichspressechef, heeft aan verte genwoordigers van de buitenlandsche pers verklaard, dat by de gebeurtenissen van de poging om een aanslag te plegen op den Fuehrer alleen de aanslag zelf én de redding van den Fuehrer dramatisch zijn. De andere gebeurtenissen aldus (ie Stabsleiter, kan men nog slechts als treurige oomedie bestem pelen. De Stabsleiter verklaarde nadrukkelijk, dat aan de bevelen van de kleine verrader lijke clique geen gevolg werd gegeven. Nergens zijn ook eenigerlei incidenten ontstaan. Ten aanzien van de deelheb bende personen wees Suendermann op Generaïoberst Beck, die reeds sinds jaren in vijandelijke aankondigingen mw een komende putsch van generaals in Duitsch- land een rol heeft gespeeld en wiens naam in dit verband steeds weer genoemd is. Beck is niet meer onder de levenden. Over oorsprong en verband met een vijan delijke mogendheid zijn dok reeds duidelyke bewijzen voorhanden. Bij de verklaring van deze misdaad zoo verklaarde de vertegen woordiger van den Reichspressechef moet geconstateerd worden, dat hier blijkbaar sprake was van een kaart, waarop de vyan- den van Duitschland veel gezet hadden, maar die binnen enkele men is verscheurd. Het is bepaald belachelijk aan iets anders dan aan een nationaal-socialistische Duitsch land te denken. Er bestaat geen verband tusschen de avonturiers en het volk. In tegenstelling daartoe heeft de revolutie van 1918 gestaan, die een zaak van partijen was, waarin millioenen Duitschers georganiseerd waren." Tenslotte verklaarde Suendermann na drukkelijk. dat de Duitsche oorlogsvoering, nu definitief alle storende elementen uit den weg zijn geruimd en nog uit den weg worden geruimd, nog slechts sterker zou worden. Berger overleden. Naar in de Wilhelmstrasse werd medege deeld neemt aan de besprekingen tusschen den Fuehrer en den Duce ook de rijksminis ter van buitenlandsche zaken von Ribben- trop deel die, naar vernomen wordt, naast den Rijksmaarschalk als een der eersten ge legenheid had den Fuehrer na den op hem gepleegden aanslag te zien. Voorts wordt vernomen, dat de bij den aanslag gewonde medewerker uit de omge ving van den Fuehrer Berger, overleden is. Generaal-veldmaarschalk Keitel is onge deerd gebleven. Gelukwenschen in Hongarije. De Hongaarsche minister-president Sztojay heeft onmiddellijk na het bekend worden van den aanslag een bezoek gebracht aan den Duitschen gezant om uiting te geven aan zün gelukwenschen en die van het Hongaar sche volk bü het mislukken van den aan slag. Aanslag vormde ernstige bedreiging. Algemeen wordt in de Duitsche pers het licht geworpen op de ernstige bedreiging, die deze aanslag vormde met het oog op de be slissende gevechten aan alle fronten, en uit drukking gegeven aan de diepe voldoening over de gelukkige schikking van het lot. „Het kan de zin der historie niet zijn, zoo schrijft „Der Angriff", dat het werk van den Fueh rer en de'heldenstrijd van een volk tevergeefs zullen zijn geweest. De geschiedenis kan niet willen, dat Europa, het geestelijk hoofd der moderne wereld, door de barbarij van het bolsjewisme vernield wordt. Dat een bom twee meter van den Fuehrer-tot ontploffing kwam en de Fuehrer toch ongedeerd bleef, is een teeken van een zinvolle leiding van 't gebeuren. De Voorzienigheid wilde, dat de Fuehrer zijn werk bluft doen." „De huidige strijd, zoo—schrijft de „Berliner Boersenzei- tung", eischt inspanning van alle krachten tot het uiterste, hij vooronderstelt de aaneen geslotenheid van den afweer en het onwan kelbaar volgen van den Duitschen noodlols- weg tot aan de overwinning in den Duitsch land opgedrongen oorlog. Wanneer onder zulke omstandigheden en juist in deze phase van de ooriogsontwikkeling een bende schur ken zich aaneensluit en in bewezen samen werking niet een vijandelijke mogendheid 'n complot smeedt om den Fuehrer uit den weg te ruimen, staat men voor een misdaad, waar voor geen boete te ernstig en geen straf te ingrijpend kan zijn. In zijn redding ziet de Fuehrer evenals iedere Duitscher met hem 'n bevestiging van de opdracht der Voorzienig heid om zijn weg voor Duitschland verder te vervolgen. De wereld, vooral de vijandelijke, die niets liever had gezien dan het slagen van den aanslag', moge tlians weten, dat juist na dezen laffen aanslag het Duitsche volk m nieuwontvlamde aanhankelijkheid en over gave den Fuehreraaneengesloten en bereid tot de daad door alle moeilijkheden heen tot aan de overwinning volgt." Reactie aan het Oostelijke front. De eerste reactie bij de Duitsche troepen aan het Oostelijke front na het bekend v/or- overleden. Generaïoberst Beek Suendermann verklaart, dat ner- aan- den van den mislukten aanslag wordt weer gegeven in het volgende korte ooggetuigen verslag van een Duitschen oorlogscorrespon dent: „Op een groot laad- en losstation in het Oosten staan voor de barakken honderden infanteristen, die van het front komen of die morgen naar het front gaan. Zü vertellen. Men hoort de verschillende talen van Europa, dat tegen het bolsjewisme strydt. De groep verneemt het bericht van den schandelijken aanslag op den Fuehrer. De mannen staan stil, zy kunnen het niet begrijpen. Wanneer de verlossende woorden komen, wanneer men verneemt, dat de Fuehrer weer door de Voor zienigheid behouden is gebleven, zün allen door het feit, dat duistere machten den Fueh rer naar het leven hebben gestaan diep ge troffen. Een hunner spreekt. Heeregod, zegt hy en kykt in de verte, nu, nu wü den Fueh rer meer dan ooit noodig hebben. Uit een hospitaaltrein, die op het station staat, weer klinkt plotseling de kreet: Onzen geliefden Fuehrer, Sieg Heil! en duizenden monden stemmen in." De Fuehrer spreekt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 20 Juli (D.N.B.). De Fuehrer heeft heden nacht voor de Duitsche radio de volgende toespraak gericht tot het Duitsche volk: Duitsche volksgenooten. Ik weet niet, voor de hoeveelste maal thans een aanslag op my beraamd en uitgevoerd is. Wanneer ik thans tot U spreek, dan geschiedt dit echter vooral om twee redenen: 1. Opdat gü mün stem hoort en weet, dat ik zelf om- gedeerd en gezond ben; 2. Opdat gy echter ook nadere bijzonderheden verneemt over 'n misdaad, die in de Duitsche geschiedenis haar weerga niet vindt. Een zeer kleine kliek eerzuchtige, gewe- teniooze en tevens misdadige, domme offi cieren heeft een complot gesmeed, om ir.ij uit den weg te ruimen en om tegelijk met rnjj den staf van de Duitsche weermachts leiding uit te roeien. De bom, die door kolonel graaf von Stauffenberg was neer gelegd kwam op twee meter afstand aan mijn rechterzijde tot ontploffing. Zij heeft een aantal mijner dierbare medewerkers zeer zwaar gewond, ©éh is gestorven. Ik zelf ben volkomen ongedeerd tot op zeer kleine schaafwonden, kneuzingen of brand wonden na. Ik vat dit op als een bevestiging van de opdracht der Voorzienigheid om mijn levens doel te biyven volgen zooals ik tot dusver ge daan heb. Want ik kan ten overstaan van de geheele natie plechtig bekennen, dat ik sedert den dag, daarop ik in de Wilhelmstrasse mijn ambt aanvaardde, maar één enkele gedachte heb gehad, naar beste weten en geweten mü-n plicht te vervullen en dat ik, sedert het mü duidelijk werd, dat de oorlog onvermijdelijk was en niet meer kon worden uitgesteld, eigeniyk alleen maar zorg en arbeid heb ge kend en in tallooze dagen en doorwaakte nachten alleen voor mijn volk heb geleefd. Ei- is in een tyd, waarin de Duitsche legers de zwaarste worsteling doorstaan, evenals in Italië nu ook in Duitschland een zeer kleine groep geweest, die nu geloofde, evenais in 1918 den dolkstoot in den rug te kunnen toe brengen. Zü heeft zich ditmaal echter zwaar vergist. De beweging, van deze usurpators, dat ik niet meer leef, wordt thans op dit oogenblik weerlegd, waarin ik tot U, mijn be minde volksgenooten, spreek. De kring, dien deze usurpators vormen is zeer klein. Deze heeft met de Duitsche weermacht en vooral ook met het Duitsche leger niets te maken. Het is een zeer kleine groep misdadige ele menten, die thans onbarmhartig worden uit geroeid. Ik beveel derhalve op dit oogenblik: Ten eerste dat geen enkel civiel bureau een of ander bevel mag aanvaarden van een bu reau, dat deze usurpators hebben opgericht; ten tweede dat geen- enkel militair bureau geen enkele leider van een troep, geen enkele soldaat mag gehoorzamen aan een of ander bevel van deze usurpators, dat integendeel een ieder verplicht is, den overbrenger of den gever van een dei-geluk -bevel of onmiddellijk te arresteeren, of bij verzet oogenblikkeluk te vernietigen. Ik heb, om definitief orde te scheppen tot bevelhebber van het leger in het vaderland Rijksminister Himmler be noemd. Ik heb Generaïoberst Guderian be noemd tot lid van den generalen staf, om den door ziekte op het oogenblik afwezigen chef van den generalen staf te vervangen, en een tweeden beproefden leider van het Ooste lijke front tot zijn assistent benoemd. In alle andere dienstbureaux van. het Rijk komt geen wyziging. Ik ben ervan overtuigd, dat wij met het vernietigen van deze zeer kleine kliek van verraders en samenzweerders nu eindeiyk ook in den rug van het vaderland de atmosfeer scheppen, die de strijders aan het front noo dig hebben. Want het is onmogelu'k, dat ter wijl aan het front .honderdduizenden en mil lioenen brave mannen tot hun laatsten adem tocht strijden, in het vaderland een zeer kleine groep eerzuchtige erbarmelijke creatu ren deze houding voortdurend tracht te dwarsbaomen. Dit keer zal hiermede nu zoo worden afgerekend, zooals wu dat als natio- naal-socialisten gewend zyn. Ik ben ervan overtuigd, dat iedere fatsoenlijke officier, iedere dappere soldaat dit in dit uur zal be- grüpen. Welk lot Duitschland getroffen zou heb ben, wanneer de aanslag vandaag gelukt zou zijn, daarvan kunnen zich misschien maar zeer weinigen een voorstelling maken. Ik zelf dank de Voorzienigheid en mün Schepper, niet omdat Zij mjj behouden heeft mijn le ven is alleen zorg en is alleen arbeid voor mün volk doch ik dank Haar alleen, om dat Zij mij de mogelijkheid gaf om deze zor gen te kunnen blijven dragen en met myn werk verder door te gaan zoo goed als ik dat voor mijn geweten kan verantwoorden. Iedere Duitscher, geheel onverschillig wie hij is, heeft den plicht meedoogenloos tegen deze elementen op te treden, hen of onmid- deliyk te arresteeren of, wanneer zij op welke wijze dan ook verzet zouden bieden, zonder meer te vernietigen. De bevelen aan alle troe pen zyn uitgevaardigd. Zü worden in blind vertrouwen uitgevoerd overeenkomstig de gehoorzaamheid, die het Duitsche leger kent. Ik begroet in het büzonder U, mijn oude strydmakkers, nog eens van harte, nu 't mü weer vergund is geweest aan een lot te ont komen, dat niet voor mü iets vreeselijks in zich verborg, doch dat voor het Duitsche volk verschrikkingen gebracht zou hebben. Ik zie hierin ook een vingerwijzing van de Voorzie nigheid, dat ik mijn werk moet blüven voort zetten en derhalve zal blüven voortzetten. Alle samenzweerders gearresteerd. BERLIJN (DNB) Van officieele zijde wordt in Berlijn medegedeeld, dat de duur van het complot van het oogenblik van den aanslag tot de arrestatie van de laatste sa menzweerders in totaal njet langer dan zes uur heeft geduurd. De poging van de kleine clique samenzweerders om zich in het bezit te stellen van de machtsmiddelen van het Rijk, kon zonder hulp van troepenformaties gemakkelijk in den kiem gesmoord worden, zonder dat een druppel bloed, behalve dan het bloed der verraders, gevloeid heeft. Terroristen en saboteurs stand rechtelijk doodgeschoten. 's-GP.AVENHAGE, (A.N.P.). De HoeheTe SS und Polizeifuehrer „Mfordwest" en Generalcom- missar fuer das Sicherheitsivesen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en moordaan slag o? leden der bezettende macht op 6 en 7 juli 1914 te Nijmegen is een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk doodge schoten*. (w.g.) RAUWER, SS-Obergruppenfuehrer und General der Polizei. Op Spaansche scheepswerven bevinden zich thans 32 stoomschepen en 172 motor schepen in aanbouw. (CD) De Finsehe regeering heeft bü Zweden geprotesteerd tegen het in beslag nemen van Finsehe schepen in Zweden. (CD) Zweedsche kogellagers zouden langs 'n omweg over Engeland ook aan de Sovjet- Unie geleverd zijn. (CD) Mgr. Spelhnan, de aartsbisschop van New-York is vertrokken voor een bezoek aan Europa, Afrika en Azië. Hij zou nog deze week te Rome aankomen voor een bezoek aan den Paus. (DNB) Taylor, de vertegenwoordiger van Roo sevelt bij het Vaticaan, zou opdracht hebben aan den Paus een schrijven van Roosevelt te overhandigen met betrekking tot het komen de bezoek van Roosevelt aan het Vaticaan. (DNB) Roosevelt heeft zijn candidatuur voor de presidentsverkiezing aanvaard. (DNB) 15 Nederlandsche boeren en tuinders zijn deze week naar het Oosten vertrokken om in de omgeving van Krakau te gaan werken. (ANP) Een oude dame werd op het station Leidschendam-Voorburg door den trein ge grepen en gedood. (ANP) Extra Keuringen, Voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wacht- bataillon, Landstorm Nederland, Ger- maansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra kedring gehouden worden op Maandag 24 Juli 8-13 uur. Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15, Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aan melden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Personen tusschen 19-35 jaar, die aanmeldings- plichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zyn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zyn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie hij het SS-W a c h t- bataillon te Amersfoort, wel ke dienst in Nederland doet, kan men zich op boven s. taan de keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten v o o,r de heen- en terugreis zyn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen, Heeren straat 46. Enschede, Hengeloschestraat 30; even eens bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineannah- mestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24, Naar de nieuwe gemeenschap. in. Het scepticisme der werkgevers. (N.P.). Tal van arbeiders mogen dan al wantrouwend staan tegenover de gedachte der samenwerking van alle bevolkingsgroe pen voor één gemeenschappelijk doel een groot deel der werkgevers, der ondernemers, is in dit opzicht nog zeer sceptisch. Ook d&t is niet verwonderlijk. In een wereld, die door het liberale kapi talisme beheerscht wordt, waarin het indivi dualisme ten troon zit en 't eigenbelang den scepter zwaait, waarin de eene mensch den ander een wolf is, geldt nu eenmaal de stel regel;-1, vreet, of wordt gevreten! Ook de han delingen der werkgevers moesten wel door* dezen stelregel worden bepaald. Zij waren onderling in een vaak moorden den concurrentiestrijd gewikkeld, die geen landsgrenzen kende, die van een volksge meenschap niets wist en die dagelijks ook hun bestaan bedreigde. Zoomin als de arbei ders ondervonden de bedrijven als zoodanig doelbewuste ondersteuning van den Staat. Waar deze soms gegeven werd was het, evenals bij de sociale wetgeving louter brokkenwerk, zonder eenig systeem, en vaak met evenveel schade voor den een als voor deel voor den ander. Ook de ondernemers stonden in de maatschappij,"zoogoed als ieder ander, alleen; ook zij waren geheel op zich zelf aangewezen. En bovendien waren zij in steeds stijgende mate onderworpen aan de dictatuur van het bankkapitaal, dat hen naar welgevallen kan maken en breken en waar van zij op straffe van ondergang de aanwij zingen dienden te volgen. De moderne pluto cratie stelde zich boven hen, zooals zij zich boven de arbeiders hadden gesteld. Ook hun verhouding tot hun arbeiders werd gedicteerd door de meedoogenlooze wetten van het liberaalkapitalistische systeem. In het algemeen waren de ondernemers gedwon gen, hart en gevoel het zwijgen op te leg gen. Was er bij de kleine ondernemingen van eertijds nog sprake van een persoonlijk- menschelijke verhouding tusschen baas en knecht, patroon en arbeider, een verhouding die de hardheid van' het systeem ietwat ver mocht te verzachten bij de groote bedrij ven van later tijd verdween iedere persoon lijke noot en werd deze vervangeh door lou ter zakelijkheid. Daar zijn de arbeiders slechts leveranciers van een waar; arbeids kracht, die uit zakelijke overwegingen nu eenmaal zoo goedkoop mogelijk moet worden ingekocht. Daar is ook de bedrijfsleider meestal niet meer de zelfstandige onderne mer, die zijn hart nog wel eens kan laten spreken, en zich terwille van zijn arbeiders persoonlijke offers getroosten, maar even eens slechts 'n aangestelde, wiens bekwaam heid wordt- beoordeeld en wiens positie dus afhangt van het cijfer der netto-winst. Daar wordt iedere menschelijkheid gedood door het onpersoonlijke aandeelenbezit; door de koude, levenlooze machinerie der internatio nale beursiioteerjngen. En waar een ondernemer, bedrijfsleider, directeur er toch In slaagde, ondanks alles, in zijn arbeiders menschen van vleesch en bloed te blijven zien inplaats van louter cijfers op zyn onkostenrekening wat kon hij dan nog werkelijk doen? Vaak stuitte zijn goede wil ook nog af op het stugge wan trouwen zijner arbeiders zelf. Ook bij hen vond de goedwillende werkgever begrip noch steun, voor goede bedoelingen. De arbeiders voelden zich nu eenmaal nooit deelen van een grooter geheel, mede-verantwoordelijk voor het welzijn van het bedrijf als zoodanig. Zij waren in hun eigen oog en óók slechts; loonarbeiders, en geen: mede werkers. Het is dan ook in het geheel geen wonder, dat tal van ondernemers, bedrijfschefs, di recteuren, op grond van hun ervaring en aan alle kanten gebonden als zij zijn, nog ietwat sceptisch staan tegenover de waarheid van den nieuwen tijd: die der gemeen schap en der onderlinge samenwer king aller werkers. Maar evenmin als het wantrouwen der ar beiders gerechtvaardigd is, evenmin is het scepticisme der werkgevers dit. Want ook te hunnen opzichte moet het worden gezegd De maatschappelijke en economische ont wikkeling heeft nu eenmaal volkomen nieu we toestanden geschapen, waarin de oude opvattingen van een voorbijen tijd niet meer passen. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Onder zeer moeilijke omstandigheden wordt een. gewonde kameraad met de grootste zorg in .veiligheid gebracht. (SS-PK-Cantzler-O.H.)

de Stem | 1944 | | pagina 1