Sief se draeijen. DE GRUTTER GEMENGDE BERICHTEN KORT NIEUWS: ZEEUWSCHE ZONDAARS. LOCALE BERICHTEN L. A. v. Opstal Indertijd, aan Kaap Corross Ir. Van Sissen, Chemicus-Uitvinder, drinkt zijn thee zóó: Maat hij drinkt Santé i Toen de windmolens het meer Bamestra (thans de Beemster) leegpompten, gun de Leeghwater zich een wijle rust om een fikschen dronk en 'n paar heuningkoeks- kens »e genieten. Ze zijn er nog steeds.Nu heefen ze Krick-Kracks en Peiinenburg bakt ze volgens Oud-Hollondscn recept De fabriek, die zooveel honing dooi haar koek doet. Het smaakt "j'-j werkelijk naar vleeschnaf Besteed steeds een goed deel van Uw vervangings middelenbon aan DE GrüYTERS jus, saus en soep. Een pittig aroma! Een ouderwetsche smaak! vt'&'JP PUDDING If Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda, Een eskadron kozakken viert zijn éénjarig bestaan. De grappenmaker van het eska dron geeft een parodie op een kozakken- dans ten beste. (P.K.-Etzold-O.H.) Mislukte overval op Huis van Bewaring1. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een volkomen mislukte overval plaats gehad op het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplanteoen te Amsterdam. Om- 2.30 u. kwamen daar twee auto's met tezamen twaalf manoverrompelden de bewakers en drongen naar bihnen. Daar werden zij echter opge wacht door een Duitsch commando, dat met automatische wapens de indringers te lijf ging, waardoor vijf man gedood en vier man zwaar gewond wérden. De drie overige over vallers werden gearresteerd. De man met de talrijke zusters. Ambte naren van de prijsbeheersching hebben bij H meubelhandelaar te Rijssen groote voorraden kostbare vooroorlogsche artikelen van aller lei aard in beslag genomen. Het was opge vallen, dat de handelaar al sinds enkele ja ren steeds „neen" verkocht, geen trouwlustige paartjes, geen huismoeders, of wie dan ook, konden daar nog iets koopen, hoewel ieder een vermoedde, dat de man veel achter hield. Kwam men met ruilartikelen, zooals boter, vet. tabak of iets dergelijks, dan was er wel wat te koop. Een ambtenaar kwam eens kij ken, neusde wat rond en stiet spoedig op een ameublement op den zolder. „Dat is van mijn zuster", zei de man, „die spoedig gaat trou wen." Bij verder onderzoek werdén er steeds meer nieuwe ameublementen ontdekt. Alles stond letterlijk volgepakt, Bij een voortgezet onderzoek ontdekte men drie pakhuizen in den tuin, die volgepropt waren met meubelen, textielgoederen, vloerbedekkingen, tapijten, kopjes, serviezen, enz., enz. Het was zooveel, dat 14 vrachtauto's noodig waren om Hezo achtergehouden voorraden naar de opslag plaats van den dienst der prijsbeheersching te vervoeren. De waarde dezer goederen bere kend naar vooroorlogsche prijzen wordt op meer dan f 50.000 geschat. De man had blijk baar ettelijke zusters, die gingeii trouwen! Pruimende koeien. Het gebeurde op een zonnigen zomermorgen te Noordwijkerhout, zoo aan de rand van de wei. Een Hillegommer had een bijzonderen aan koop gedaan: op weg naar zijn werk te Noord WÜkerhout had hij in den prillen ochtend tien pakjes shag bemachtigd. Tevreden legde hij de pakjes in den verder leegen mand voor op zijn fiets en trapte langs de groene dreven naar den akker, dien hij bewerken moest. De fiets werd aan den weiderand tegen een knotwilg gezet en weldra arbeidde de Hille gommer in het zweet zijn aanschijns. Totdat.het zijn aandacht trok, dat twee koeien meer dan gewone belangstelling schenen te hebben voor zijn karretje tegen den knotwilg. Na dit even aangezien te heb ben, plantte hij de spade in den grond en ging eens naai* die gezelligheid kijken. En toen zag hij het: de koeien draaiden de langzaam Kauwende koppen opzij en de shag was met papier én al verdwenen.... (Volk). Het ei der -waarzegster. Waarzegsters -hebben in Frankrijk altijd een zeer dankbaar arbeidsveld gevonden en wisten uit de goed gelovigheid van hun cliënten altijd behoor lijk munt te slaan. Zekere „Madame X" dde tot dusverre de toekomst voorspelde uit kaarten en koffiedik, was dit evenwel niet voldoende, om welke reden zij zich aanpaste bij de oorlogsomstandigheden. Volgens haar zeggen was het ei het meest geschikte object om uit te voorspellen. En hoe meer eieren haar klanten meebrachten hoe uitvoeriger zii vertelde., en hoe rooskleuriger de toekomst werd. Naar de politie heeft kunnen vaststel len floreerde de eierenhandel van „Madame X" buitengewoon. (C.D.) Mgr. Spellm&n, de aartsbisschop van Wew- York, is voor een conferentie met den Paus te Rome aangekomen. (Interinf). Te Muenchen zijn tengevolge van de lucht aanvallen de Corbinianuskerk, de Theatiner- kerk, het Duitsche museum, de glyptotheek, de Staatsgallerie, het universiteitsgebouw, de aca demie voor beeldende kunsten, het Kuenstler- Haus en de Lembachgallerie geheel of gedeel telijk vernield. (ANP) SS-Sturmbannfuehrer Dorr, regimentscomrnan dant in de SS-pantserdivisie Wiking, ontving van den Fuehrer het Eikenloof met zwaar den. (DNB) 170.000 vrouwen en kinderen hebben sinds 2 Juli het gebied van Londen verlaten in verband met de V l-aanvallen, zoo verklaarde de Brit- sche minister van gezondheid. (DNB) De stad Aries in Zuid-Frankrijk is bij een Amerikaansch bombardement zwaar getroffen. De oude arena, het kerkhof Alyscamps en de kerk St. Julien werden verwoest. (DNB) Mac Farlanc is afgetreden als hooge commis saris der geallieerde controlecommissie in Italië. (DNB) Te Boedapest is de plaatsvervangende minis ter-president Ratz op -zijn éigen verzoek van zijn functie ontheven. (DNB) In Burgos is de eerste steen gelegd voor een bankbiljettenfabriek. Tot nu toe werden de Spaansche bankbiljetten in den vreemde ver vaardigd. (CD) Roosevelts verblijfplaats vormt het onderwerp van alle gesprekken in Washington, daar men gelooft, dat de president met Churchill bespre kingen wil voeren. (DNB) Roosevelt is door de democratische nationale conventie symbolisch tot candidaat voor het .-presidentschap benoemd. (DNB) Op Sjanghai hebben de Amerikanen een zwa- ren bomaanval gericht, waarbij 250 burgers ge dood werden. (DNB) Een cholera-epidemie in de Britsch-Indische provincie Binar heeft in drie maanden bijna 35.000 slachtoffers geëischt. (DNB) Vijf en twintig jaar polderbond. In de alg. vergadering van den Zeeuw- schen polder- en waterschapsbond' van Zater dag j.l. gaf de secretaris-penningmeester, jhr. mr. de Casembroot naar aanleiding van het zilveren bestaan een historisch overzicht van deze organisatie. Wi.i geven er de vol gende samenvatting van. Op 18 Maart 1919 kwamen, op uitnooddging van mr. Dieleman een aantal bij polderzaken belanghebbende personen te samen Jn de sociëteit St. Joris te Middelburg. Nadat mr. Dieleman tot voorzitter was aangewezen, werd mr. Lantsheer het secreta riaat opgedragen, die het doel van den bond uiteenzette; hierna werd tot oprichting be sloten. Reeds kort daarna traden 69 polders en waterschappen tot den bond toe. De moge lijkheid werd geschapen dat ook buitenge wone leden tot den bond toetraden; hiervan maakten 11 personen gebruik. Aanvankelijk beschikte men niet over een eigen orgaan; voorloopig kreeg men „onder dak" bii het te Sneek verschijnende „Water- sehapsbelangen". Dit bevredigde echter niet en zoo bleef men naar verandering streven. Deze pogin gen werden in 1927 met succes bekroond. De fa. Littooy te Terneuzen bleek bereid de „Zeeuwsche polder" uit te geven en de heer Magendans werd de eerste redacteur van het maandblad; in 1941 is deze opgevolgd door mr. Munters. Dank zij dit orgaan traden veel buitenge wone leden toe. Eveneens in 1927 werd de Unie van Waterschapsbonden opgericht waarvan ook de Zeeuwsche polderbond lid is geworden. Een van de voor onze provincie belang rijkste resultaten van de samenwerking in deze Unie was de oprichting in 1942 van den cursus voor waterschapsadministratie. In den loop der jaren zijn door den bond verschillende commissies gevormd ter bestu deering van diverse voor het polderwezen belangrijke kwesties, zooals de wenscheliik- heid der oprichting van uitwateringswater- schappen; 't onderzoek naar den invloed van de mosselcultuur op de vooroevers van zee weringen, enz. Vele malen werden adviezen gevraagd en verstrekt en op de alg. verga deringen liet men steeds een deskundige optreden om een technisch of voor de pol derbesturen actueel onderwerp te behandelen Ook organiseerde de bond dikwijls excur sies. In 1931 is het vraagstuk van de belas ting op gebouwd bestudeerd met als resultaat een rapport aan Ged. Staten waarin die heffing werd bepleit. Verder haji de samen voeging van polders en de kwestie der ter tiaire wegen vaak de aandacht. De samenwerking in het bestuur, waarvan mr. Dieleman nog steede voorzitter is. was uitstekend. Mr. Lantsheer werd eenige jaren geleden vice-voorzitter: sindsdien treedt jhr. mr. de Casembroot als secretaris-penning meester op. JUTTERWNETJE Sedert Cor Bruyn zijn kleurige streekroman over het Terschellingerland schreef, kennen, we de pittige voornamen, welke het jutters- volk aan zijn kinderen geeft op 'n prikje en toen we daarom verdachte en aanklaagster hoorden aanduiden als Rinsje en Femmigje wisten we meteen dat hun wieg gestaan had op den zandigen bodem en in de zilte lucht van het Noord-Hollandsche eiland. Rinsje.dan met de schelblonde haren om het scherp geteekende gezicht trad voor haar rechter en hoorde zonder al te groote be dremmeldheid toe, hoe de Officier er haar van beschuldigde dat zij van haar vriendin Femmigje, met wie zij in Middelburg het pension deelde, een jurk, 'n onderjurk, 'n truitje, 'n paar kousen, sokjes, een porte- monnaie en nog enkele andere zaken had weggenomen. Femmigje had vermoeden gekregen tegen haar streekgenoote, omdat die een paar kou sen droeg, welke ze als haar eigendom her kende aan 'n paar ammoniakspatjes. Bij on derzoek op Rinsje haar kamer kwamen ver volgens alle vermiste voorwerpen terug. „Je hebt bekend hé juffertje, dat je dit alles gestolen hebt, nietwaar", informeerde de rechter. Haar vroegere bekentenissen verlooche nend, zei Rinsje daarop, dat ze de kleeding- stukken alleen had willen leenen. Dat had onze Terschellingsche niet moe ten doen, want door die woorden joeg ze rechter en Officier tegen zich in het harnas en leerde ze vliegenvlug dat het met die hee- ren, zelfs in Zeeland, nog steeds slecht ker sen eten is. De rechter torpedeerde haar aanstonds met een onthulling over een overjas van haar mijnheer, welke Rinsje per postpakket, zon der dat de drager daar iets van wist, naar Terschelling had willen verzenden. De Officier deed nog grimmiger en tastte haar in 'r vrouwelijke ijdelheid aan, door zoomaar te vertellen, dat Rinsje, die drie en dertig lentes achter den rug had, op haar persoonsbewijs zulke veranderingen had aan gebracht, dat ze weer vijf en twintig was geworden, althans op dit officieele papier. Donkere wolken pakten zich boven het hel blonde hoofd van Rinsje samen en plotseling schoot daaruit als de bliksem de eisch van zes weken gevangenisstraf. Toen braken de waterlanders uit in den overvioed van een Terschellings springtij en hoewel de rechter den eisch reduceerde tot één maand, snikte ons juttertonetje even hartstochtelijk door. Kapellebrug. Uitslag schieting. Aan de schieting bii de Wed. de Bleyser namen deel 39 schutters. Uitslag; Hoogevogel A, Huygens St. Jan- Steen. Eerste zijvogei: C. Pieters, idem. Tweede zijvogei: P. Uitendaei idem. Middelburg. Veediefstallen opgehelderd. Reeds ge- ruimen tijd werd bij de politie telkens weer aangifte gedaan van diefstal van vee hoofdzakelijk schapen uit de weiden om de stad zonder dat de daders konden worden opgespoord. Na ijverig speuren kwam. de politie een zestal personen op het spoor, die bii nader onderzoek bleken de sdhuldi- gen te zijn. Het waren C. de B. uit Kam perland en C. A. L.; J. B.; P. K.: L. L. en L. B. uit Middelburg, die allen op de een of andere wijze daarbij betrokken waren. Op een gedeelte van het vleeseh kon beslag wor den gelegd, terwijl de huiden in een mest hoop verborgen waren. De politie heeft mét dezen slag veel succes geoogst. ADVIEZEN omtrent geldbelegging in een polis worden gaarne verstrekt door Jacoba van Beierenstra&J 1 (e Goes. 581-0 PRIMA SIROOP IE SJgtAKElUKSTfe LM op dol hij topt uithol goede vOetjo mtimert VftS.R. dor Wtttir I FEUILLETON 1_ Avontutenro»UD »a» Wem» [org LSddeckei j 67) „Ik ga mee!" bood Alvarez aan en stroopte met komische strijdvaardigheid zijn mouwen °P- Bachmann keek zijn beide officieren .aan. „Dat is me ook wat!" bromde hij. „Mijn pas sagiers trekken er op uit om te vechten op leven en dood, terwijl de kapitein en de offi cieren in een warm vertrekje zittenNeen, myne heeren, dan gaan we toch maar liever allemaal!" „Ja laten we allemaal gaan!" bulderde machinist Schucht, terwijl hij de nog altijd niet trekkende sigaar voorzichtig in de asch- bak legde. „Waarmee dan de veldslag opnieuw zou beginner „Neen, zoo gaat het niet!" Johannsen schudde energiek het hoofd. „Mecheit en ik zullen het doen. Wij hebben het meeste ver stand van den omgang met dieren Voor alle zekerheid kunt ons twee dienstrevolvers leenen". „Goed dan blijft het daarbij!" knikte kapitein Bachmann. „En ik ga met den tweeden officier nog eens naar den doode. Waarschijnlijk zal het vermoeden van juf frouw Johannsen bevestigd worden". Daarbij bleef het dus. De twee mannen be wapenden zich met pistolen, lantaarns, lede ren handschoenen en twee stevige staven en 6 ngen naar buiten. Op het eerste gezicht scheen het dek ver iaten. De „Waguma" lag in een lichte dei ning; blokken en windassen piepten zacht en touwen klapten tegen masten en schotten. Maar bij nadere beschouwing zag men hier en daar kleine donkere schaduwen tusschen de deldading rondsluipen. En naast de pomp be neden het huttendek fonkelden twee groene lichtjes. „De luipaard!" fluisterde de wildhandelaar. „Hebt U Uw wapen in den aanslag?" „Niet noodig. Het is de kleine. De groote zit immeré in de schrijf kamer.... Voorzichtig links! De slang Ais een lang di.: touw lag een van de reu zenslangen op de planken. Johannsen liet zijn zaklamp opflitsen. „Verdorie!" bromde hij. „Die doet ons niets meer. Zijn kop is heelemaai kapot gebeten!" Zonder aangevallen te zijn bereikten zij de barkas. Twee breede lichtstreepen tastten 't inwendige af. .Neemt U den voorkant!" fluisterde Jo hannsen. „Ik zal achter zien. En slaat U het beest meteen dood! Ik ben den strop met die gif slag voor eens en voor goed beu!" Hanne knikte en porde met zijn staaf in den boeg van het vaartuig rond. Niets be woog zich-.Ook op Johannsens jachtter rein was van de slang geen spoor te vinden. Vijf minuten verstreken tien minuten. De mamba was en bleef zoek. Langzamerhand werden de andere dieren door het geluid weer levendig en monter. De groote luipaard blies woest en krabde aan de deur van zijn gevangenis; de kleine jankte klagelijk. Boven op het sloependek, op het achterschip en in de kombuizen lawaaiden apen en vogels. De hyena, het eenige gevaar lijke dier, dat niet uit zijn kooi gekomen was, huilde. Een mungo wipte over het dek. Johannsen keek hem na. „Man de mun- go's!" riep hij plotseling geestdriftig. „Die hitsen we morgen op tegen de slangen! Van nacht haalt het toch niet meer uit". Voorzichtig aanvaardden zij den terug tocht Een half uur later lag de ark van vermoeie nis in diepen slaap. Ook de lui van de vatten- wacht hadden vannacht vrij. Want het dek was thans het terrein van de bewoners van de jungle. Het was hun uur. Vroeg in den morgen zette kapitein Bach mann zijn verkenningstroepen in. De scheeps dokter had bij den doode de mambabeet aan den linkerkant van de hahd vastgesteld. Men moest de uiterste voorzichtigheid in acht nemen; want als niet een van de mim- go's de slang intusschen opgegeten had, moest zij nog ergens aan boord zijn. Twintig man, bewapend met brandslan gen, ketelhaken en knuppels, bovendien drie officieren en de vier mannelijke passagiers togen aan het werk. De apen toonden zich thans veel beter ge humeurd. ofschoon zij het erg druk hadden en voor een nieuwe verhuizing naar het hut tendek weinig begrip toonden. Zij waren na melijk aan het spelen en hadden voor dit doel eigen materiaal te beschikking: poppen, auto's, paardjes en wagens, bonte tollen, loo- den soldaten, spiegels, kinderhorloges. Het schip was bezaaid met zulke dingen. (wordt vervolgd) 6

de Stem | 1944 | | pagina 2