Dagblad van Noordbrabant Zeeuwscke Editie Aanslag op deii Fuehrer DOORBRAAKPOGINGEN IN NORMANDIE VERIJDELD. ept' Kabinet-Tojo in Japan afgetreden. DISTRIBUTIENIEUWS. NEERLANDIA-PEJRS 84e JAARGANG B VRIJDAG 21 JULI 1944. No. 18045 I BLAD Abonnementen hmncnt.-md bi/ vooruitbetaling per kw.irtaal f 2 11. franco pei post 3 i' (per week (uisluitend t>i| niet-i>osil>estelltr>B> ti cent Losse nummers 5 oent. Bewijsnum imcri 6 cent Bijkantoren te Roosendaal, tcleroon 2160. Bcigeti op Zoom. telefoon 5'i. Waalwijk, telefoon 22». Coe>. telefoon 2235: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken wcikdac .Adv. geheele oplage 1-10 min., kolom 12 iron f 2 00. elke mm meer to e adv, van plaat&ei. aard uit N -Br ulisl Br. ed reso. I 70 en 17 et., ld. Zeeuwsche ed iesp 80 c. en 8 c f^ecl zie tarief. Iniend op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeel mg met verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de tnr.ondeis van adv. uitgeleverd HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, ZO Juli fDNB) Op den Fuehrer Is heden een springstofaanslag gepleegd. Uit zijn omgeving werden hierbij zwaar gewond It. generaal Schmumdt, kol. Brandt, medewerker Berger. Lichtere verwondingen bekwamen It. generaal Jodl, de generaals Korten, Buhle, Boden- schate, Heusinger; Scherff, de admiraals Voss, von Puttkamer, Kapitaen zuur See Assmann en lt. kol. Borgmann. De Fueh rer zelf heeft behalve lichte brandwonden en kneuzingen geen verwondingen beko men. Hij heeft onverwijld daarop zijn werk hervat en volgens program dén Duce ontvangen voor een vrij lang durige gedachtenwisseling. Korten tijd na den aanslag arriveerde de Rijksmaar schalk bij den Fuehrer. Saint Lo prijsgegeven. - Duitsche troepen uit Livorno teruggeno men. - Zware afweergevechten ten Oosten van Lemberg en ten Noorden van Brest-Litowsk. Luchtaanvallen op W., Z.-W. en Z. Duitschland. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 20 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Nonnandië heeft de vijand zijn aan vallen in het gebied ten Oosten en Zuid oosten van Caen met krachtige ondersteu ning van tanks, artillerie en vliegtuigen den geheelen dag voortgezet, zonder dat hot hem gelukte de beoogde doorbraak te bereiken. Na verbitterde gevechten, die den geheelen dag in St. Lo woedden, werden de puinhoopen van de stad prijsgegeven. Vij andelijke aanvallen vanuit de stad naar het Zuiden, alsmede sterke plaatselijke aanval len van de Amerikanen verder ten Noord westen, stortten met zware verliezen ineen. Slagvliegers ondersteunden de afweerge vechten van de troepen te land in doeltref fende scheervluchten en vernietigden tien vijandelijke tanks. In luchtgevechten werden 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Ge- vechts- en des nachts opereerende slagvlieg tuigen vielen vijandelijke concentraties ten Noorden van Caen met goede uitwerking aan. In opslagplaatsen van munitie en materiaal ontstonden branden en ontploffingen. In den nacht van 18 op 19 Juli schoten nachtjagers boven Noord-Frankrijk 30 viermotorige Brit- sche bommenwerpers omlaag. Batterijen van het Kanaaleiland Alderney schoten een es corteerenden vijandelijken torpedojager in brand, die na hevige ontploffingen in de diep te verdween. In het Fransche gebied werden weer 161 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurde den geheelen nacht voort. In Italië is de vijand in verbitterde, voor hem met bijzonder groote verliezen gepaard gaande gevechten, het Zuidelijk deel ran Livorno en de volkomen verwoeste haven werken binnengedrongen, waar hevige straatgevechten ontbrandden. In de avond uren werden onze troepen op stellingen ten Noorden van de stad teruggenomen. Ten Noordwesten van Poggibonsi mislukten talrijke aanvallen van den vijand. Ten Wes ten van Ancona gelukte het den vijand, na verbitterde gevechten, op den Noordelijken oever van de rivier de Esino met betrekkelijk zwakke krachten zich te nestelen. Zijn met bijzondere kracht langs den kustweg onder nomen aanvallen stortten daarentegen alle ineen. In het Zuiden van het Oostelijk front zijn onze divisies in het gebied ten Oosten van Lemberg in zware afweergevechten gewik keld. Vijandelijke doorbraakpogingen in de richting van de stad zelf werden opgevangen. Bolsjewistische strijdkrachten, die van Kowel uit opdrongen, werden aan de Boeg tot staan gebracht. Ook in den centralen sector duren ten Noorden van Brest-Litowsk hevige ge vechten voort. In het gebied van Grodno zijn Sovjet-Russische gevechtstroepen, die naar den westelijken oever van den NJemen waren overgezet, iu tegenaanvallen terugge worpen. In het merengebied ten Noordwes ten en Noorden van Wilna, alsmede tusschen de Duna en Ostrof, werden sterke aanvallen van de bolsjewieken in wisselvallige gevech ten uiteengeslagen eu werden eenige pene traties afgegrendeld. Alleen in den sector van één corps werden hier in de laatste zeven dagen 215 vijande lijke tanks vernietigd. De Stabsgefreite Un- ger in een afdeeling pantserjagers heeft gis teren met zijn geschut elf zware Sovjet-Rus sische tanks stukgeschoten. De luchtmacht ondernam talrijke aanval len in scheervlucht op vijandelijke concen traties en colonnes en vernietigde weer tal rijke tanks en meer dan 230 gemotoriseerde en bespannen voertuigen. In luchtgevechten en door luchtdoelartil lerie werden 56 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen richtten zware aanvallen op de Sovjet-Russische steunpunten voor de ravitailleering Molodeczno, Nowosokolniki en Welikije Loeki. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen van het Westen en het Zuiden terreuraanvallen op West- Zuidwest- en Z.- Duitschland. Vooral in de woonwijken van de steden Muenchen, Koblenz, Schweinfurt en Saarbruecken ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Door strijdkrachten der lucht verdediging werden 61 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Des nachts vielen Britsche stoor vliegtuigen het stadsgebied van Bremen aan" I-aOOl f Werro Rérchó - v-,iiiC' y-jc a Jr m 'GA ïJakobst Rezekni' Qpotschl /Loin 'stobodK \ofbt<schm>%^ rsebesh *Powwes$ijx, Sc ha bton Wobc! n ik Kur/r?/>^briS5wjaty p^, Wifkonvr Qii NQ*-ywemjan, 5(u'toko/e k Marlarnpolf //^hrmahtf'a f Xalwïïrja j/ (Rnrinow Ohla*KA°r*n* Molode&thno i-a°r'"ow* wwatp^V Lida uguaiOUr *Sm/lowttscl \bsipouqtsc) Dr. Goebbels over de V 1. Nieuwere wapens in productie. BERLIJN (DNB) ,,Het probleem der vergel ding", aldus luidt het opschrift boven het laat ste artikel van Rijksminister Dr. Goebbels in 't weekblad „Das Reich". Ter inleiding schrijft de minister over de Britsche reactie op de V. 1 welke eerst bestond in een bagatelliseering van het zware effect van het Duitsche vergeldings vuur en toen omsloeg in het andere uiterste, nl. de dramatiseering der zaken op sentiméntee- len toon, teneinde daarmee het medelijden der wereld op te wekken. „Ofschoon juist wij", zoo gaat Dr. Goebbels verder, „de meeste reden zouden hebben gehad daartoe, verheugen wij ons volstrekt niet over de troostelooze toestanden, die door ons ver geldingsvuur in Londen zijn veroorzaakt. Wij zien 'daarin slechts een militaire, een doel die nenden maatregel. Wij wijken zelfs huiverend eenigszins terug, wanneer wü er aan denken, wat de Britsche hoofdstad te wachten staat van het gebruik onzer andere, zwaardere vergel dingswapens. Want onze vergeldingsactie staat niet aan haar einde, maar in haar begin. Wijd en zijd zijn de milifcaiz'e critici het er over eens, dat ons V. 1-wapen een revolutie inleidt in de geheele wapentechniek. Wat zullen zij echter niet moeten constateeren, wanneer onze, in het geheel niet meer daarmee te'vergelijken nieuw ste wapens aan den dag zullen treden? Heeft men zich in Londen werkelijk ingebeeld, dat wij de Anglo-Amerikaansche luchtterreur zoo maar, zonder tegenspraak over ons heen zouden laten gaan, zonder te zinnen op een passende remedie? Misschien hebben de "uitvinders aan den kant van den vijand onze Duitsche uitvinders op het een of andere gebied der oorlogstechniek voor bijgestreefd, en dit ook alleen nog maar op grond van de resultaten der Duitsche bestu deering der fundamenten, waarvan wij helaas in enkele gevallen niet tijdig de beteekenis voor de practische oorlogvoering hebben ingezien. Onze instituten en laboratoria echter hebben intusschen, meer dan onze vijanden lief kan zijn, ingehaald. Hun nieuwste uitvindingen zijn bijna overal gereed. Hun resultaten zijn nog slechts voor het kleinste deel in het stadium der proefnemingen, voor het grootste deel ech ter reeds worden zij geproduceerd. Tot dusver was de vijand ons in de techniek de baas, wij hem in het moreel. Wij kunnen en zullen hem in de techniek inhalen, hij kan ons echter en zal ons niet inhalen in het moreel. Dat is de beslissende voorsprong." De aanslag op den Fuehrer, - Japan moet een nog sterkere regeering krijgen. - Het Japansch-Ameri kaansche vloottreffen. - Toenemende V 1-actie. Het bericht uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer omtrent een sprragstofaanslas. dat gisteren aan de wereld werd meegedeeld, heeft zeker welhaast ieder even den adem doen inhouden in het bewust of onbewust ge voel, dat een dergelijk gebeuren juist in de periode, waarin de oorlog zijn hoogtepunt na dert, van meer dan gewone beteekenis is voor het verdere verloop van Duitschlands en Europa's lot. Wanneer de aanslag, waardoor men tevens den Duce schijnt te hebben wil len treffen, beantwoord had aan zijn opzet, dan had men ons continent getroffen in zijn meest vooraanstaande leiders en het gevolg daarvan, juist in deze critieke oorlogsphase was niet te overzien geweest. De kracht en de weerstand van het Rijk hangt zoo nauw samen met de leiderspersoonlijkheid van den Fuehrer, dat men zich nauwelijks kan voor stellen, hoe de oorlog zich verder zou ont wikkelen zonder zijn voortdurende aandacht en ingrijpen. Er is geen Byzantinisme noodig om deze waardeering uit te spreken en het is zijn vijand zelf, die met dezen aanslag on gewild hulde brengt aan zijn genie. Nu de Fuehrer Behouden bleef, weten we ook, dat de strijd van het Rijk en zijn bond- genooten tegen de geallieerden en Sovjet- Rusland met dezelfde, zoo niet met nog grooter vastberadenheid zal worden voort gezet. Zeker eerder het laatste, want ge beurtenissen als deze, die een bodemloozen haat openbaren, verharden slechts het ge moed en verhevigen den strijdwil. Japansche kabinetscrisis. Het is ook daarom wel een critiek moment, waarop deze aanslag op den Fuehrer gepleegd werd, omdat er zich juist ook politieke moei lijkheden bij Duitschlands voornaamsten bondgenoot, Japan, openbaarden. De regee- ïlng-Tojo heeft even na het ongelukkig ver loop van den strijd op Saipan en het optre den van een nieuwen "chef van den generalen staf, Oemetsoe, zijn ontslag ingediend. De keizer heeft den gouverneur-generaal van Korea, generaal Koiso, en admiraal Yonai belast met de vorming van een nieuw kabi net. Zoowel uit verklaringen van Domei als uit Japansche. persstemmen komt naar voren, dat Tojo niet geheel voldaan heeft aan de eischen, welke de Japansche oorlogsvoering op het oogenblik stelt, Hij heeft nog getracht de structuur van zijn kabinet te vernieuwen, maar slaagde daarin niet, zoodat hü tenslotte besloot plaats te maken voor anderen en den weg te effenen voor de vorming van een nog sterker oorlogskabinet, waarachter zich de geheele Japansche natie schaart. In de W'lhelmstrasse heeft men in ver band met deze kabinetscrisis verklaard, dat het in Japan gewoonte is bii nieuwe situaties nieuwe mannen aan het roer te brengen. De vorming van een nieuw kabinet beoogt een nog sterkere concentratie van alle nationale krachten op zoo breed mogélijken grondslag. De strijd in den Stillen Oceaan. In verband met den strijd op Saipan komt de C.D. nog eens terug op de krachtmeting tusschen de Japansche en de Amerikaansche vloten bij de operaties tegen de Marianen en de Bonin-ellanden. De Amerikanen hadden 15 of 16 slagschepen, waaronder vier van de Iowaklasse van 45.000 ton, kruisers, waar onder de zwaarste ter wereld, van 25.000 ton, onder dekking van 300 destroyers en eenige dozijnen onderzeeërs in den strijd geworpen. Het bijzondere van de nieuwe Amerikaansche schepen was een snelheid, welke opgevoerd kon worden tot boven de 35 knoopen, een ongekend sterke bewapening met luchtdoel geschut en een vergroote vuursnelheid der Ut Amerikanen beschikten verdei' over vier groepen vliegdekscheoen, die achter el kaar waren opgesteld terwijl de oorlogs bodems er als een stalen ring omheen lagen. De eerste groep bestond uit tien schepen van de Bunkernill-klasse. die 20.000 tot 27.000 ton meten, de tweede uit tien omgebouwde zware kruisers, de derde uit voormalige koopvaar ders en de vierde uit kleine vliegdekschepen voor convooibescherming. Zooals bekend vond op 19 en 20 Juni jl. een treffen plaats tusschen de Japansche en de Amerikaansche vloot en wel tusschen de Marianen en de Philippijnen, waarbij de Ja panners o.a. vijf vliegdekschepen tot zinken brachten. Toch meldden de Amerikanen daarop, dat de Japansche vloot op de vlucht was geslagen. De Japansche pers weet thans terzake ïhede te deelen dat de aanleiding van dit Amerikaansche bericht een Japan sche manoeuvre in de richting van de philip pijnen was, welke geen ander doei had dan de Amerikaansche vloot daarheen te lokken, waar de Japanners over een tegenwicht te land konden beschikken tegen de Ameri kaansche vliegdekschepen. Aan het invasiefront. Wat den strijd in Europa betreft, kan goed deels naar het Duitsche weermachtsberfcht worden verwezen. Het D.N.B. weet verder nog te melden, dat ten Oosten van de Orne een penetratieplek door terugneming der linies werd genivelleerd. De huidige gevechts linie snijdt den weg, die van Caen naar het Zuiden loopt, op 6.5 km van de stad. Dit snijpunt ligt rond 20 lom van de landings plaatsen der invasietroepen aan de kust. Op het oogenblik loopt het front langs den Westelijken rand van het Bois de Bavent en het Bois de Bures, ongeveer 800 meter ten Westen van de nog steeds in het bezit der Duitsche troepen zjjnde plaats Troarn. verder in Zuidelijke richting tot aan den Zuidrand van Frenouvilie. Vandaar looDt het front verder in Westelijke en Noord-Westelijke richting via den Zuidrand van Vourguebus, over den Noordelijken rand van Etavaux, tot de nog steeds in Duitsche handen zijnde plaatsen Maltot en Noyers. De hevigheid van de heen- en weergol- vende gevechten wordt wel gekenmerkt door het feit, dat het plaatsje Soliers in de afge- loopen 48 uur minstens zesmaal van bezetter wisselde, Bij St. Germain sur Sèèves in den sector ten Westen van de Vire zün de geallieerden Donderdagochtend tot een aanval overge gaan. Omtrent de V 1-aanvallen op Zuid-Enge- land heeft een oorrespondent van den Bri tish Official Press nog meegedeeld dat het aantal vliegende bommen sedert Dinsdag avond grooter was dan ooit te voren. Even zoo heeft de Britsche luchtafweer het zwaar ste „versperringsvuur" gelegd sedert het be gin der aanvallen. Prijzen bezems en boenders. De Nederlandsche Staatscourant van 16 Juli 1944 bevat een prijsvoorschrift, waarin de ma ximum-prijzen voor heide- en berkenbezems en heideboenders zijn vastgesteld. Voor 13 soorten en kwaliteiten bezems zijn' de maximum groot handels - en verbruikersprijzen opgesomd met vermelding van kwaliteitseischen en leverings voorwaarden. Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Zaterdag 5.45. Maan onder 22.38, op. Za terdag7.53. Eerste Kwartier Vrijdag 28 lull. Naar de nieuwe Gemeenschap. ii. Het wantrouwen der arbeiders. (N.P.). Als we hier als geneesmiddel der kwaal, waaraan de maatschappij leed. de nationale samenwerking voor één doel: de volkswelvaart, aan geven, dan weten wfj, dat dit voor het groot ste deel der arbeiders een geheel nieuw denk beeld is, dat hun nog vreemd in de ooren klinkt. Als gevolg hiervan zijn velen van hen gauw geneigd om alle woorden, die hierover gesproken worden, te beschouwen als een fraaien schijn, waarachter echter leerlijke be doelingen worden verborgen. Zij zijn zoozeer gewend aan de bittere noodzakelijkheid van den klassenstrijd in het liberaal-kapitalisti sche tijdperk, dat zij voor het denkbeeld eener eendrachtige samenwerking aller volksgenoo- ten maar niet zoo dadelijk gewonnen zijn. Zij zijn wantrouwend. Zij zijn het zóó gewoon, als rechtelooze uitbuitingsobjecten te worden behandeld en aan willekeur te zijn onder worpen dat zij niet beter weten, of daar kan niets anders tegenover worden gesteld dan de eigen onderlinge machtsvorming, met de mo gelijkheid van staking als uiterste middel. Dat er van den kant van den Staat voor hen ooit iets goeds kan komen, nemen zij niet gereedelijk aan. Zij hebben heni leeren beschouwen als slechts een werktuig in de handen eener kapitalistische klasse. Mocht er van Staatswege ooit nog eens iets te hun nen gunste worden gedaan, dan kan dit naar veler meening toch maar alleen in een demo cratisch bestel geschieden, waar in een parle ment hun vertegenwoordigers dit dan toch nog dienen af te dwingen. In iedere andere soort staat zijn zij weerloos, meenen zij. Zij zien den nieuwen Staat, den volkstaat, nog niet als een betere waarborg hunner belangen dan hun oude strijdorganisaties, de vakbon den. Werktuigelijk springen zij dan ook in een vechthouding als het denkbeeld wordt ge opperd deze in een hoogere eenheid te doen opgaan. Zij zien daar aanvankelijk niets an ders in dan een poging de arbeiders opnieuw weerloos over te leveren aan kapitalistische uitbuiting. Dat dit door tienduizenden Nederlandsche arbeiders gekoesterde wantrouwen gezien hun gemis aan rechtszekerheid binnen het raam van den liberaal-kapitalistischen, de- mocratischen Staat begrijpelijk is, zal nie- inand ontkennen. Zulk een wantrouwen is evenwel niet gerechtvaardigd. Het is daarom niet gerechtvaardigd, omdat de maatschappelijke en economische ontwik keling van de laatste jaren volkomen nieu- w toestanden heelt geschapen waarin geen enkele oude denkwijze van den voor bijen tijd meer past. Extra Keuringen, Voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wacht- bataiïlon, Landstorm Nederland, Gcr- maansche SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Maandag 24 Juli 8-13 uur. DenvHaag, gebouw Amicitia, Westeinde 15, Dinsdag 25 Juli 8-13 uur, Amsterdam, Dain 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aan melden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Personen tusschen 19-35 jaar, die aanmeldings- plichtig zün voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden cn wordem gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zün geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zün schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bü het SS-W a c h t- bataiïlon te Amersfoort, wel ke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaan de keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zün verkrüffbaar bü de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4.Alkmaar, Langestraat 56. Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen, Heeren straat 46. Enschede, Hengeloschestraat 30; even eens bü het SS-Ersatzkoramando Niederlande, Den Haag, Korte Vüverberg 5 en Marineannah- mëstelle West, Utrecht, Plompetor en gracht 24. Op contract geteelde groenten. Van officieele zijde wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht: De omstandig heid, dat groenten op contract zijn geteeld ten behoeve van bepaalde géVneenten, wettigt £een andere prijzen dan die welke zijn vastgesteld door den gemachtigde voor de prijzen. Ingeval van prüsovertredlng zal streng worden opge treden. Geldigheidsduur melkbonncn. Van 6 Augustus a.s. af zal men op melk en taptemelkbonnen niet meer, zooals tot dusverre, reeds op den Vrijdagmiddag, waar op de.,bomien worden bekend gemaakt, doch pas op den daaropvolgenden Maandag ge standaardiseerde melk en taptemelk kunnen koopen. Deze regeling is om redenen van practisehen aard getroffen. Op de melkbon- nen, welk op Vrijdag 4 Augustus worden be kend gemaakt, mag dus eerst op Maandag 7 Augustus melk en taptemelk worden afgele verd en in ontvangst genomen. Voor consumenten die gebruik maakten van de mogelijkheid om reeds op Vrijdag en Za terdag melk op de nieuwe bonnen te betrek ken, beteekent dit dus, dat zij met de bon nen, welke van 23 Juli tot en met 5 Augustus voor gestandaardiseerde en taptemelk zua aangewezen, iets langer zullen moeten toe komen.

de Stem | 1944 | | pagina 1