Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie SLAG IH NORMANDIE THANS YAN DE GROOTSTE AFHETINGEN PROVINCIAAL NIEUWS KERKELIJK LEVEN HANDEL EN MARKTEN Indertijd, aan Kaap Corross NEEBLANDIA-PERS 84e JAARGANG B WOENSDAG 19 JULI 1944. No, 18043. 1 BLAD AA.. #fcrtl*nA t IA mm t/nlnm AO mm f O Art aII/a mm I Afeoniienienttn bfnnciuaiUI bij vooruitbetaling per kwartaal 2-TS. franco pci post 3 45, (per week (uitfluitend bij ntet-posibestclltng) ai cent Losse i.ummcfs 6 cent. Bewfjsnum- «nera G cent. Bijkantoren :e Roosendaal, telefoon 2480. Bergen op Zoom. telefoon 52i. Wsalwllk. tftiefoon 229; Goe». telefoon 223B; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken weikdag. Adv. geheele oplage 1-10 mm., kolom 42 mm., f 2 00. elke mm moer 20 C-. atfv. van plaatse», aard uit N -Br ultsl. Br. cd. resp. f i "0 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. resp. 80 c en c f\ect zie larlef Inzend op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling diet verlangen af te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inrendeis van adv. uitgeleverd Duitsche marine stelt eenirnanstorpedo in werking. - Strijd aan het Oost front woedt voort. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 18 Juil (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Normandië heeft de af weerslag in het gebied ten Zuidwesten van Caen en ten Noordoosten van Saint Lo door het op treden van nieuwe strijdkrachten aan bei de zijden de grootste afmeting aangenomen Ten Zuidwesten van Caen 'werden alle vij andelijke aanvallen tot staan gebracht. Waar de vijand tijdelijk onze stellingen kon binnendringen, werd hij in onverwijlde tegenaanvallen verdreven. Bijzonder hevig waren, de vijandelijke doorbraakpogingen in het gebied ten Noordoosten van Saint Lo, die door zeer krachtig artillerievuur werden ondersteund. Het gelukte den vijand daar pas na uiterst zware verliezen onze linies- tot den noordelijken rand van de stad terug te druk ken. Slagvliegers ondersteunden de afweer- gevechten van het leger in het landingshoofd Des nachts werden vijandelijke troepencon centraties en artilleriestellingen met goede uitwerking aangevallen. In het Fransche gebied werden wederom 167 terroristen en. bandieten in den strijd ver nietigd. De verschillende malen in het weer- machtsbericht gemelde vernietiging van vijandelijke schepen door nieuwe strijd middelen van de Duitsche marine moet worden toegeschreven aan het gebruik van torpedo's, die door één man naar den vij and gebracht worden. Bij dit optreden heeft zich de matroos-Obergefreite Walter Gerhotó bijzonder onderscheiden. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort Ook in Italië namen de afweergevechten op de tot dusver vermelde brandpunten steeds meer in hevigheid toe. Vooral ten Zuidoosten van Livorno, ten Noorden en Noordwesten van Volterra, in het gebied aan weerskanten van Arezzo en ten Zuiden vari""Ancona onder nam de vijand talrijke aanvallen, waarbij hij echter slechts geringe terreinwinst kon be halen. In het Zuiden van het Oostelijk front vielen de Sovjets ten Oosten van den bo venloop van de Boeg opnieuw met sterke -strijdkrachten aan. In tegenaanvallen sloe gen tmee divisies, alle vijandelijke door braakpogingen uiteen. In den centralen sector hebben onze troepen op verscheidene plaatsen de bolsjewieken, die tot den westelijken oever van de Njemen wa ren doorgedrongen, over de rivier terugge worpen. Ten Westen van Wilna, in het me rengebied ten. Zuiden van Dunaburg, ten Noorden van de Duna, in het penetratiege- bied van Opotsjka, alsmede ten Zuiden van Ostrof, probeerden de bolsjewieken ook gis teren door ons front heen tè breken. Al hun aanvallen stortten echter bloedig ineen. Hier bij werden alleen in den sector ten Noorden van de Duna 62 vijandelijke tanks stukge schoten. Slagvliegers vernietigden 37 vijan delijke tanks en meer dan 30Ö voertuigen. Arfcillerielichters van de marine beschadigden op het Peipusmeer 3 Sovjet-Russische kanon neerbooten. t Bij de gevechten aan het Oostelijk front hebben zich in het Zuiden de Fraenkisch- Sudeten-Duitsche 88ste divisie infanterie on der bevel van generaal-majoor Graaf von Rittberg en in het Noorden de Rijnlandsch- Westfaaische 329ste divisie infanterie onder bevel van luitenant-generaal Mayer door bij zondere hardheid en taaiheid herhaaldelijk onderscheiden. Des nachts werden bij een vijandelijken luchtaanval op Kirkenes 37 Sovjet-Russische vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten en daarmede meer dan een derde deel van de aanvallers vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Berlijn, ALbe JAPANNERS OP SAfPAN GESNEUVELD. Verklaring van Tojo. TOKIO (DNB) Het laatste Japansche ver zet op Saipan is gebroken. Het Japansche hoofd kwartier meldt, dat de geheele bezetting, waar onder 3000 gewönden vrijwillig den dood in zijn gegaan, in een laatste afweerpoging. Men ver moedt, dat de Japansche bevolking van het eiland tot het einde toe met de troepen heeft mee gestreden en het lot der troepen heeft ge deeld. Tegelijk met de mededeeling van het keizer lijke hoofdkwartier over den toestand op Saipan heeft de eerste minister, generaal Tojo. een ver klaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt: ,.Ik ge voel zeer diepen spijt bij de gedachte, dat Zijne Majesteit een groote ongerustheid is berokkend, Sedert 21/: jaar hebben da officieren en man schappen van onze keizerlijke troepen overal militaire ondernemingen van grooten omvang ten uitvoer gelegd. Onze vijand de Ver. Sta ten en Groot-Brittanje, maar zeer in het bijzon der de Vereenigde Staten, heeft intusschen de intensiteit «van zijn tegenoffensief steeds meer opgevoerd en is tenslotte tot aan de Marianen opgedrongen. Ons keirerrijk ziet zich thans in een toestand, die voor onze geheele geschiedenis van het hoogste belang is. Hij geeft ons de zeldzame gelegenheid den vijand te verpletteren en de overwinning te bevechten. Voor de verdediging van ons keizerrijk geeft ons dit tijdstip maar één Heden moet verduisterd worden vari 22 uur tot Donderdag 5.45. Maan onder 21.24, op, Donderdag 5.47. Nieuwe "Maan Donderdag; 2Q. Juli. Met „volle kracht vooruit" doorklieven deze mijnenvegers de Noordzee, op weg naar hun operatiegebied. (foto O.H.) weg aan, dien wij moeten inslaan, en die be staat hierin, den vijand zoo snel mogelijk te verpletteren. De werkelijke oorlog begint thans. Wij willen derhalve allen, ons geheele volk van honderd millioen, onzen eed en onze vastberadenheid vernieuwen om het hoogste offer te brengen en den door dertig eeuwen overgeleverden traditio- neelen strijdgeest van ons land er op te con- centreeren de eindoverwinning te behalen en daarmede ook Zijne Keizerlijke Majesteit den vrede te hergeven." „EEN-MANS-TORPEDO". Duitsche marine brengt baar in den strijd. BERLIJN (Interinf.) De marinedeskundige, kapitein Hansen, doet interessante mededeelin- gen over de een-mans-torpedo, die onlangs in de Seine-baai iti gebruik, is gesteld. Kapitein Hansen zeide, dat de eenmans-tor pedo op het oog zeer eenvoudig is, maar inder daad een opmerkelijke constructie beteekent. Zij bestaat uit twee gewone torpedo's, van welke de eene, die men „drager" noemt, de gevechts torpedo, welke onder haar hangt, naar het doel brengt. Op den kop van den drager is een koe pel van onsplinterbaav glas aangebracht, waar onder de toi pedoschutter zit. Tusschen zijn bee- nen heeft de schutter de stuurinrichting. Als de torpedo voor den aanval uitvaart, kan men behalve den lagen koepel, die meestal ook nog onder water ligt, niets van haar zien, zoo dat de schutter in alle kalmte het meest waarde volle doel kan uitkiezen en in de onmiddellijke nabijheid daarvan kan komen. Dan maakt hij met een handle die eveneens tusschen zijn bee- nen is aangebracht, de gevechtstorpedo los, die, electrisch voortbewogen, met groote snelheid op haar doel aanstuurt. De schutter ademt door 'n masker, dat gevoed wordt door de kaliumpatro nen en beschikt over een reddingsinstallatie voor duikers, waaraan hij zich steeds kan toe vertrouwen, nadat hij den glazen koepel heeft afgeworpen en den drager heeft verlaten. Over het doel van deze torpedo's zelde kapi tein Hansen, dat men een wapen moest hebben," dat zonder veel verlies aan. tijd en kosten kan worden vervaardigd en gebruikt kan worden te gen scheepsconcentraties, zooals dat met succes gebeurd is bij Anzio en in de Seinebaai. Voor de bediening zijn natuurlijk flinke mannen noodig. die vrijwillig bereid zijn, al hun moed en doods verachting te geven en hun wapen te gebruiken tegen een reusachtige overmacht. De Duitsche eenmans-torpedo's zijn in zee^r korden tijd geïmproviseerd onder de bijzondere omstandigheden van den oorlog aan de invasie- kust. In Muenchen zijn door de laatstev Amerikaan- sche aanvallen uiterst zware verwoestingen in 't geheele stadsgebied aangericht. (DNB) Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart heeft te Brunswijk een rede gehouden voor leiders van de Hitler-Jeugd over ..Idee en vormgeving van de Germaansehe gemeenschap". (D.Z.i.d.N.) Gen! Franco heeft in een rede verklaard, dat Spanje bereid is met alle naties samen le wer ken en weigert met andere volken oorlog te voeren. Hij bepleitte vrijheid en onafhankelijk heid van elk volk en voor elk het recht een na tionale economische politiek te voeren, omdat geen enkel volk bereid is methodes te aanvaar den, die niet zijn belang zijn. Internationale conferenties in den ouden stijl zouden iéder plan voor een nieuwe internationale, samenleving doep mislukken. (DNB) Inzake de Fransche „Maquis" heeft gen. Eisen hower verklaard, dat zij een deel der geallieer de expeditiestrijdkrachten vormen, die onder be vel staan van sen. Koenig. Van Duitsche zijde wordt daarentegen verklaard, dat de Franschen, die zich ftiet houden aan de bepalingen van den wapenstilstand dienovereenkomstig behandeld zullen worden. (DNB) In de Turksche pers is de berichtgeving uit 't buitenland onder censuur gesteld". (DNB) Roosevelt zou voornemens zijn binnenkort een bezoek aan Z. H. den Paus te brengen. (DNB) Te Washington zullen in Aug. voorbereidend^ besprekingen over de organisatie van 'n lichaam voor de veiligheid der wereld worden gehou den; hieraan zullen de Sovjet-Unie en Tsjoeng- king niet deelnemen. (DNB) Mededeelingen plaatselijke Distributiediensten- DISTRIBUXIEDIENST GOES. Afhalen aanvraagformulieren rijwielbanden. In het tijdvak van 20 t.m. 22 Juli a.s. bestaat gelegenheid tot het doen afhalen van formu lieren voor rijwielbanden. Deze formulieren in gevuld indienen uiterlijk op Maandag 24 Juli a.s. 402-O DISTRIBUTIEDIENST VLISSINGEN. Sluiting agentschap Souburg des Donderdags. De Distributiedienst Kring Vlissingen m^akt bekend, dat ln hel vervolg het agentschap van den Disti ibutiedienst te Souburg, gemeentehuis, iederen Donderdag voor het publiek gesloten zijn. 394-o Medcdeeling voor detaillisten te Souburg en Ritthem. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekgnd, dat met ingang van Donderdag 20 Juli de detaJisten te Souburg en Ritthem de con- sumenter,bonnen niet meer behoeven in te leve ren in het café ,,'t Zwaantje", doch op het Kan toor van het agentschap van den Distributie- dienst, gemeentehuis te Souburg. De inlevering kan geschieden des morgens van i.3012 uur en des middags van 1.303 uur. 395-o Besmettelijke ziekten. In Ale week van 25 Juni tot en met 1 Juli 1944 kwamen er in ons Jand 2065 (1758) gevallen van besmette lijke ziekten voor, waarvan 1068 (1098) diph- therie, 685 (6) paratyphus, 421 (439) rood vonk. 115 (135) malaria, 26 (63) dysenterie, 15 (6) kinderverlammingen 5 (7), febris ty- phoidea. Zeeland had 13 (13) gevallen nl. 8 diph- therie: 2 in Oost- en West-Souburg en 1 in Axel. Kats, Middelburg,'Oostburg, Tholen en Vlissingen, benevens 3 gevallen van malaria te Middelburg en 1 van roodvonk te Middel burg en vlissingen. Zij die Jaagden. Voor het diploma huis houdkundige slaagde te Den Haag mej. J. Ba zen "uit Goes. Voor een door de R.K. Vereeniging tot be vordering van Industrieel- en Huishoudelijk Onderwijs voor meisjes St. Anna te Sas van Gent in de R.K. meisjesschool gehouden exa men, behaalden onderstaande jongedames het diploma linnennaaien (schoolexamen) E. Kindt, E. M. Vermoet, Fr. Nelen, Tr. de Meyer, G. Goossens, D. Bakker, C. Goethals, I. de Smit, A. Dhondt, R. David, A. Imoens, I. de Maayer. T. de Vlieger, A. Bockstael, Tily van Assche. A. Stofferis, C. Maas en S. de Ridder. Goes. Afscheid Ulo-leerlingen. Gistermiddag werd op eenigszins offlcieele wijze afscheid genomen van de leerlingen der kath. Ulo-school, die vo rige week hun einddiploma behaalden. Behalve de geslaagden waren ook de andere leerlingen en de ouders van cie kinderen geinviteerd. Na een muzikale opening, ham allereerst de voor zitter van het schoolbestuur, de hoogeerw. de ken het woord, die mede namens het bestuur, allen verwelkomden. Z.Eerw. zette uiteen hoe voorheen het afscheid der scholieren van (ie Ulo zeer koud verliep. Daarin meende het be stuur verandering te moeten brengen in de eer ste plaats in het belang der kinderen zelf en vervolgens ook om de beteekenis der school, haar moeilijkheden, enz., eens naar voren te brengen en zoo den band tusschen school en parochie te vei sterken. Spr, schétste dan welke waarde het kath. Ulo-ohderwljs voor de Goesche parochie en voor kath. Z. Beveland hééft, be handelde uitvoerig de problemen waarvoor het onderwijzend personeel staat; dat ondanks alles de school zoo'n goeden naam heeft, schreef de Deken allermeest toe aan de toewijding die de eerw. Zusters aan den dag leggen. Menig be- hartigenswaardigen wenk gaf hij aan de ouders en verleende daarna „het woord" aan de leer lingen zelf. Een gevarieerd en alleraardigst program werd vlot voor het voetlicht gebracht. Pianonummers werden afgewisseld met zang, declamatie, fluit concert, geklepper, humqristische gymnastiek, enz. Allergeestige intermezzi vielen te genieten. Nadat Jenny v. Boven, namens de leerlingen keurig haar speechje had afgestoken, heeft de Deken in zijn slotwoord eenige levenslessen aan de scheidende scholieren op hartelijke wijze uitgedeeld. Prijsboliing. Uitslag der bolling op Zaterdag 15 Juli 1944'met 28 deelnemers, le A.' Coone-R. Vergauwen. 2e P. Baert-R. Dunez. 3e P.»v. Laere- Ivo Apere. 4e M. Vermandel-A. Schouwvlieghe, 5e Fl. de Vos-P. de Maerschalck. Ge L. Coone- Ed. d'Haene. 7e P. Hemelsoet-E. Remique. Uitslag der prijsboliing b5 A. J. Meuleman Café „Norma" op Zondag 16 Juli 1944 met 79 deel nemers, le Ch. Verstraeten-Osc. Verstraeten. 2e R. Baert-H. Dumez. 3e J. Dhaems-G. de Meule-" naere. 4e E. d'Haene-Pr. Meuleman Sr. 5e Th Maes-L. van Waes. 6e P. Goethals-M. Vermandei 7e R. Vergauwen-A. v. d. Velde. 8e G. Begheyn H. Dijsselinck. 9e R. Verstraeten-Jv. Rossum. Daarna hadden we nog eep tweede bolling met 34 deelen. Uitslag was: le Ivo Apere-ACoone. 2e P. de Maarschalck-A. Schouwvlieghe. 3e Osc. Verstraeten-V. Nelen. 5e Leon Coone-M. Inghels 6e E. d'Haene-P. Baert. 7e Raym. Vergauwen- Pr. Meuleman Jr. 8e A. Meuleman-P. Schouw vlieghe. 9e C. v. d. Bunder-Ch. Vergauwen. Burgerlijke stand. Overleden: W. Karelse 71 j; H. Weezepoel 76' J. Geboren: Cornelis zv Chr. Klootwijk-van Zaltbommel; Willem zv B. Albers -Belsing; Jan zv H. de Jongh-Moens. Z. Groenendijk. K.A. De diverse afdeelingen der Kath. Ac tie vergaderen deze week in een zaal der Jon gensschool. Op deze vergaderingen treedt als spreker op Pater Bonifacius van Sluiskil. fiontenisse. Burgerlijke stand. (le helft Juli): Geboren: Leonaittus zv P. van Puijvelde-van Troost; Ro bertas zv Th. Arens-Sponselee; Elisabeth dv A. Pouwels-Wëesepoel; Maria dv R. Leenknegt-de Booij; Theresia dv A. Bogaerf-de Bakker; Maria dv C. van Puyvelde-v. d. Kinderen; Cecile dv G. Mannaert-van Huffel. Gehuwd: P. Andries- sen 30 jaar en Ma. Platjouw 29 jaar. Kloosterzande, Volksspelen. Als het weer mee Wil werken, zal er Zondag 23 Juli a.s. ongetwijfeld een ge zellige drukte heerschen op het gemeentelijk sportterrein. Zooals we reeds hebben gemeld, zullen er dan volksspelen worden gehouden voor jongens van 6 t.m. 14 jaar. Gezien de groo te deelname aan deze wedstrijden, heeft het be stuur der V.V. Hontenisse gemeend reeds om 2 uur te moeten beginnen. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De organisatoren zijn er in geslaagd een zweefcaroussel en een vliegmolen te bemachtigen, die hun standplaats op het sportveld hebben. Reeds op Zaterdag 22 Juli a.s. zullen de kinderen in den namiddag in de gele genheid worden gesteld om van deze attracties te profiteeren. Er zal nog een bijzonder attractie nummer vertoond* worden. Schieting. Aan de schieting op de liggende wip door de handboogsociëteit Vriendenschut- ters bij den heer Fr. Courtin nam?n 44 schut ters" deel. De hooge vogel was voor H. van Gas sen van Ossenisse; de zij vogels waren voor" Art. ICuypers -van Groenendijk en Jos. de Waal van Ossenisse; de meeste kleine vogels waren voor Jos Jonlcheijm, alhier, nl. 5 st. St. Jansteen. Burgerlijke stand. Gehuwd: G. de Koster 31 jaar en I. Letens 22 jaar; A. d'Hoo'ghe 24 jaar en M. de Rechter 22 jaar. Overleden: P. Zwartele 71 jaar; Joha. de Wael 77 jaar. Sas ran Gent. Biljartwedstrijd. Zondag werd weer een prijskamp op het biljart verspeeld, waarbij 38 der beste liefhebbers van de partij waren. Op merkelijk is, dat G. de Betue nu in twee ach tereenvolgende kampen als eerste uit den strijd komt en dit telkens met een andere maat, wat wel een bewijs mag heeten dat „Stafje" momen teel zoo wat de sterkste speler mag worden ge noemd. De uitslag was: 1 G. de Betue-G. C. Be gijn. 2 A. de Maesschalclc-C. Dieleman. 3 A. de Ridder-G. Hemelsoet. 4 C. Donze-V. Bockstael. 5 E. Verrnoei.-J. Kiaassen. Series: G. de Betae-24, R. Cappaert 11, G. Hemelsoet 11. Vlissingen. Economische delicten. Bij een ingezetene werd op klaar lichten dag met paard en wagen een aanzienlijke partij shagtabak bezorgd. Ter stond werd een inval in het perceel gedaan. In een geheime bergplaats werden ca. 2500 pakjes ad 50 gram Belgische tabjQc gevonden. Er zijn nog steeds winkeliers, die al is het maar Voor enkele centen, er op uit zijn de vastgestelde maximumprijzen te overschrijden. Een tweetal, dat met fruitprijzen knoeide, en aardbeien, roo- de bessen, tomaten, uien en spitskool te duur verkocht, werd geverbaliseerd. Een hunner wei gerde zelfs aan verschillende burgers te leve- ren, om aan anderen tegen hoogere prijzen te kunnen verkoopen. Een andere fruithandelaar, die een partij uien tegen een prijs, die een veelvoud van den normalen prijs was, verhan delde, maakte eveneens kennis met den econo- mischen politiedienst. Voorts werd nog een win kelier bekeurd die mapjes postpapier voor 38 c. verkocht, terwijl de prijs niet meei' dan 25 ct. had mogen bedragen. Zooals het steeds in die gevallen gaat, probeerde hij het feit te baga- telliseeren, en stelde hij het voor of het slechts over een partijtje van 50 st. ging. Het bleek, dat het niet om 50, maar over 1000 stuks ging. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot pastoor te Haarlem (H. Joannes de Dooper) den weleerw. heer G. A. Jongejan; tot pastoor te Warmenhuizen den weleerw. zeergel. heer dr. J. H. M. van der Lugt, thans leeraar aan het Seminarie Hageveld. ROTTERDAM. Veemarkt, 18 Juli. Aanvoer in totaal 609 stuks, nl. 80 paarden, 2 veulens, 207 runderen, 28 graskalveren, 8 nuchtere kalveren, 281 biggen en 3 schapen. FEUILLETON A „O Wnp», [ijrg LüdAccke, 66) Nu dreigde me deze Görres, dat hij, ols Ik me soms in zijn zaken mengde, achteraf voor het schee psgerecht zweren zou. dat hij mij dronken aan het stuur had gezien Dat is alles!" Afwachtend keek Hanne naar den kapitein. Op het gelaat van den ouden zeeman ver toonde zich een misprijzend lachje. „Onzin! Zooiets bestaat eenvoudig nietNu ja, vanwege deze historie valt natuurlijk op U nog geen schijn van verdenkingTrou wens?" Hij stond op en liep met de armen kruiselings op den rug. heen en weer. „Ik houdt een verdenking van moord van meet af voor onhoudbaar. Was de man misschien ziek?" „Of-?" Karla Johannsen kneep pein zend de oogen dicht en fronste het voor hoofd. Krowski knikte haar bemoedigend toe. „Nu juffrouw Johannsen, weet U misschien iets? Kom er maar mee voor den dag, als U iets hebt opgemerkt!" „Iets opgemerkt wel niet", antwoordde zij. „Maar ik dacht juist aan de slang „Welke slang?" „De maba, waarvoor de heer Meehelt uiti de barkas gesprongen is. Ik meen. dat zij niet gevonden werd. bij het onderzoek van de boot. Nu vermoed ik dat het „Alle donders ja!" Alvarez sloeg met zijn vlakke hand op tafel, zoodat de glazen op sprongen. „Daa-f zitten wij nu niet een half dozijn volwassen mannen bijeen en piekeren en zoo'n vrouwtje schudt de oplossing uit haar mouw...." Hij sprong op. „Vooruit, mij he heeren! Ik denk dat wij het best vaji al onmiddellijk het bewijs voor den dag kun nen halen. Dat wil zeggen „Ja. ja, als dat zoo eenvoudig was!" knikte de 'knorhaan. „Maar zoo lang de dieren op de ark vrij rond loopen en wij géén schijn werper hebben Ook Hanne Meehelt was opgesprongen. „Er is mij veel aan gelegen dit bewijs te le veren!" zei hij opgewonden. ..Daarmee zou immers die miserabele historie met de bar kas opgehelderd" zijn. Ik ga alleen, voordat de slang een ander legér op zoekt en opnieuw gevaar veroorzaakt." „Neen! Otn Gods wil Weer keerden zich allen naar Karla, die met een bloedrood hoofd voor zich uitkeek. Er was nu niemand meer in de salon, die nog aan de liefde van de kleine Holsteinsche voor Hanne Meehelt behoefde te twijfelen. De mannen, uitgezonderd Hanne, glimlachten. Juffrouw Matsón wendde met een bitter kuchje het hoofd af. Gunhild Iverson begreep nochtans den plotselingen ommekeer niet heelemaal. Eerst die Willi Nochundnoch? Nu de ongetwij feld sympathiekere Meehelt? Zij had. het vage gevoel, dat er iets niets klopte. Doch Karla had zich snel hersteld. „Ik zeg dat yanwege de dieren", zei ze en wierp stug het hoofd in den nek. „Paul heeft vannacht al genoeg verliezen geleden. En als de heer Meehelt nu bijvoorbeeld door de luipaarden wordt aangevallen en schieten moet „Dat is nauwelijks aan te nemen", bracht haar broer er tegen in. „Maar de apen zijn erg geprikkeld en niet ongevaarlijk. Ut zal den heer Meehelt vergezellen!" (wordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 1