UA1 w üti namaak sckaadt.'j DAGRAVIT OP EIK AKKERTJE STAAT D|T MERK GERUCHTEN OVER TURKIJE. GEMENGDE BERICHTEN PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaatsel. Distributiediensten EBERHARD FABER PROV. AGENDA ASTHMASHAG KRAEPELIEN HOLM Indertijd, aan Kaap Corross Zooals Bourgondië trotschis opzijn wijn... zoo zijn wij in Gulpen trotsch op onze extra-geurige Kristal ezijn, die volgens vele fijn proevers op geen enkele tafel mag ontbreken. KRISTALAZIJN 'iper flesch 33c. UW WAARBORG VOOR ECHTHEID "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS EN VERDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS, GRIEP Luidsprekers en pamfletten als strijdmiddelen Op alle Europeesche fronten heeft de oorlog in de beide afgeloopen dagen ln volle hevigheid gewoed. De rust bij Caen is in den nacht van Zaterdag op Zondag weer' onder broken. De Britten zijn na de gebruikelijke vuurgoiveh over de stellingen der Duitschers te hebben uitgebraakt in het gebied ten zuid westen der stad weer vooruit getrokken, waarbij zij het dorp Esquay bereikten. Vol gens Interinf evenwel met geen ander resul taat, dan dat zij in een tegenaanval weer werden teruggewezen. Machtige luidsprekers en duizenden pamfletten spraken ook nu weer een woordje mee in het voorbereidende vuur. In het westelijke deel van het brugge- hoofd hebben de Duitschers bij Lessay eb Seves zich een afzetbeweging moeten ge troosten, doch voor St. Lo konden de Ameri kanen volgens het D.N.B. geen terreinwinst van beteekenls behalen. Inmiddels heeft de strijd zich zoo dicht bij de stad verplaatst dat de Amerikanen haar met 45.000 schoten, waaronder 8.000 fosforgranaten stormrijp trachten te beuken. Verwacht wordt dan ook, dat spoedig een concentrische aanval op deze Duitsche positie zal volgen. In Italië is de strijd weer eens tot groote hevigheid opgeloopen, waarbij de verdedigers van het gebied van Arezzo, aan den voet der Apennijnen, zich naar heuvelstellingen terug trokken. Ook in het oosten groeide de strijd nog verder uit. Hier zijn de Sovjet-Bussen thans ook in den zuidelijken sector hun offensieve stooten begonnen, waardoor het actieve front thans is uitgebreid van Tarnopol tot Opptsjka. Het sterkst blijft de druk op het Duitsche front aan de Njemen, waar vol gens het laatste weermachtsbericht hevige strijd woedt bij Grodno o.a. op den weste lijken oever der rivier de Njemen. Dat de Duitschers de bedreiging van de Oost-Prui sische grenzen niet onderschatten en op Dultsehen bodem krachtig werken aan hun tegenmaatregelen mag worden afgeleid uit het door de NRC gesignaleerde feit, dat het niet-militaire verkeer naar Oost-Pruisen vrijwel is stopgezet. Temidden van het voortrazende oorlogs rumoer dringt ook weer eens een gerucht door van het diplomatieke oorlogje, dat om Turkije gevoerd wordt. Persstemmen uit het Britsche kamp, de „Daily Te legraph" wordt met name genoemd doen verstaan dat er vooral van Sovjet zijde nieuwe pogingen in het werk wor den gesteld om Turkije tot activiteit te bewegen. Men zinspeelt op een nauwere samenwer king, die gevonden zou kunnen worden, door het Turksch-Engelsch verbond tot de Sov jet-Unie uit te breiden. Maar er wordt ook al openlijk geschreven over een diplomatieke breuk tusschen Ankara en Berlijn over het afstaan van Turksche steunpunten aan de Geallieerden en zelfs over een spoedige intrede van Turkije in den oorlog. Vooreerst zijn dit evenwel nog niet meer dan opmer kingen, die de pers maakt rond zekere be drijvigheid der diplomaten in Ankara, en slechts de feiten zullen kunnen uitwijzen of het inderdaad de bedoeling is de oorlogsvlam ook nog op den zuidoosthoek Wan Europa te doen overslaan. KALK MET D.... hef advle. van den dohferf Kalk is een onmisbare bouwslol voor elke moeder en haar kindje. Vilamlne D hóór! daarbij.,., om die kalk Ie laten opnemen. Neem daarom DAGRAVIT.de Kalk/D- tablettenl Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda.. In de eentra van de bloemzaadteelt in Noord- Holland staan thans de tuinen met honder den soorten planten Sn vollen bloei. Een tuin met bloeiend vingerhoedskruid. (foto CNF-Kuiper) DIERENVRIENDSCHAP. Het is een land bouwer in de omgeving van Markelo gelukt een kat en een konijn zoolang te dresseeren, totdat ze dagelijks samen uit één bakje eten. De Vlaamsche reus en de poes aan den ge- meenschappelijken disch. (foto CNF-Hartgerink) Moeder vermoord aan het graf van haar zoon, Een paai- maanden geleden werd het arbeidersgezin Vivier, wonende aan de wijk „Chapelle" te St. Sauveur-bij-Ronse, het slachtoffer van een gewapenden overval. Hierbij werd de eenige zoon Raoul zoo ern stig gewond, dat hij een tijdje later overleed. Ook de ouders liepen verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis te Ronse wor den overgebracht. Sinds een week waren bei den hersteld en woonden opnieuw te St. 8au- veur. Een dezer dagen begaven deeehtge nooten zich naar het "kerkhof om er ploemen neer te leggen op het graf van hun De man en de vrouw werden echter af gewacht door een paar onbekenden. Toen t echtpaar in hun nabijheid kwam, haalden deze revolvers te voorschijn en begonnen te schieten. De vrouwe Octavie Ruizens werd op slag gedood, terwijl de man verwondingen over het gansche lichaam opliep. Steeds meer moordpartijen in Wallonië. Op 8 Juli werd zekere Florentine Collart, ar beidster, door twee revolverschoten afgemaakt te Baudour. i Op 7 Juli hebben onbekenden Juliette Jo nas te Paturage neergekogeld. In den nacht van Top 8 Juli werden Ad- hemar Gerln, teekenaar en Ferdinand Ris- man, gemeentesecretaris, gedood te Hornu. René Vilain. bediende van het Burg. Arm bestuur en Georgine Renaux, wei-den op 7 Juli neergekogeld te Hornu. Op 8 Juli werd het lijk van den genees heer Biesman Jules, die door verscheidene re volverschoten was gedood, gevonden te Bougnies. Te Baudour werd het lilk van een onbe kende, door middel van een vuurwapen ge dood, op 7 Juli gevonden. Denzelfden dag hebben onbekenden A. Niedisse, arbeidster, neergekogeld te Baudour. - Met zakken vol geld aan den haal. Twee itbedienden van Kessel-Loo hadden per aan het postkantoor te Leuven, post zakken met geld afgehaald. In de Dietsche straat werden zij achtervolgd en aangevallen door drie onbekende en gewapende mannen, Zij verplichtten een bediende onder bedrei ging een postzak, bevattende 75 tot 80.000 fr. af te geven. Intusschen wat de andere brie venbesteller R., kunnen ontsnappen, doch werd achterna gezet door de twee andere aanranders en ingehaald aan de Leuvensche straat, te Blauwput. Eveneens onder doods- DISTRIBI7TIEDIENST MIDDELBURG. Openstelling agentschappen Oostkapelle en Grtypskerke. De distributiekring Middelburg maakt bekend dat de agentschappen Grijpskerke en Oostka - pelle voor het afhalen en indienen van formu lieren geopend zijn op dp" onderstaande dagen en uren: Grijpskerke: In de le, 2e en 4e week van elke distributieperiode: afhalen formulie ren op Woensdag van 9-11 uur, indienen formu lieren Donderdag 9-11 uur. Oostkapelle: in de le, 2e en 4e week van elke distributieperiode: afhalen formulieren op Donderdag 1-3.30 uur, in dienen formulieren op Vrijdag 1-3.30 uur. 277-o DISTRIBUTIEKRING OOSTBURG. Uitreikingsdata 9e periode 1944. Wegens reorganisatie zijn de a.s. uitreikings- dagen als volgt vastgesteld: Aardenburg 17 Juli tot en met 20 Juli, Cad- zand 21 Juli tot en met 22 Juli, Eede 24 Juli tot en met 26 Juli, St. Kruis 26 Juli tot en met 27 Juli, Zuidzande 28 Juli en 2 Aug., Oostburg 31 Juli tot en met 4 Aug., Schoondijke 10 Juli tot en met 14 Juli, Breskens 17 Juli tot en met 21 Juli, Groede ruin ssmvicE. bbüm» dambak, a-dam h v w*e0 g nie be- Wtteveen. drukt bet me* f' „.ante bloempje8 I» m „v,. kleuren, xomerscbe rdt DesgewenBcht een vief japonnetje van gemaft- Awwltid.tn K.lv.1,1, 45-47- Breda Eindhoven Tilburg nen dan de drie kerels, ongehinderd en on bekend. Schietlustige bezoeker. Er was een ta melijk groote menigte verzameld aan de wo ning van den molenaar Omer Clerbaut te Petit-Dour, die druk in de weer was met zijn klanten. Daarvan gebruik makende, drong -n onbekende binnen en eischte met het wapen in de vuist 10.000 fr. De rijkswacht werd ech ter terstond verwittigd en enkele oogenblik- ken nadien kwamen twee rijkswachters ter plaatse. Toen hij de uniformen bemerkte, los te de onbekende revolverschoten in hun rich ting, met het gevolg dat een der kogels den wachtmeester René Seghin midden in het voorhoofd trof. De ongelukkige stortte dood neer. De andere rijkswachter zette de ach tervolging van den moordenaar in. die even wel dank zij de verwarring en nadat eenige schoten in zijn richting waren gelost, kon ontkomen. MAANDAG 17 JULI. StoppeldijkKermisschieting bij de gebrs. Kint om 16.30 uur. Zuiddorpe: Schieting bij Edmon de Ridder, 6m 17 uur. Clinge; Kermisschieting op de staande wip bij Pol. Weemaes, om 15.30 uur. Cliiige: Kermisschieting bij Louis van Duijse.' om 15.30 uur. Philippine: Kermisschieting bij A. Wiskerke, om 17.30 uur. Met het oog op de in den laat- sten tijd sterk toegenomen vraag naar onze Asthma-cigaretten hebben wij een nieuwe verpak king in den handel gebracht, De- staande uit 50 gram shag met bijbehoorende 50 hulzen. Met behulp van een stopapparaatje kan dus ieder thans Asthma- cigaretten maken. Prijs f 1.85. Verkrijgbaar drogisten. bij apothekers en siMDsfieev 236-oo K Pharm. - Chem, Fabriek - Zeist EEU1LLE1 OM Avoulurtlltoro) v»o W.nrei )öre Lildclelk^ j 65) De mannen knorden en morden. Görres kon immers tevoren al vergiftigd zijn! Neen, met dien kerel, met Mechelt klopte er iets met. Die kwestie met de barkas was ook al zoo vreemdEnfin, zij zouden het wel te weten komen! En als hij werkelijk de moordenaar niet mocht zijn, dan was er toch altijd'nog die andere kerel, die al de beesten van het hut- tendek gesmeten had! Het gissen en kakelen begon van voren af aan. Ook midscheeps dacht dien nacht nauwe lijks iemand aan rust. Passagiers en officieren zaten in de salon bijeen, Alleen de Zwitser Iglhuff had zich te ruste gelegd. Combineerend en deduceerend probeerden zij zich een beeld te vormen van het overlij den van den stoker Görris. Eerst werd de zendelinge Matson onder vraagd. Haar was midden in den nacht een vreeselijk wezen verschenen, dat geknord had, de tanden had laten zien en weer gevlucht was. „Ik zou ook gevlucht zijn!" bromde Johann- sen geprikkeld. Hij had dien nacht ernstige verliezen moeten boeken en was slecht ge humeurd. „U zult een akelige droom gehad hebben?" zei kapitein Bachman bits en wilde het ver haal van de Zweedsche als een fantasieweef sel bij de acten leggen. Doch toeh vroeg de Portugees Alvarez het woord. Hij had iemand gezien die hals over kop uit de hut van de zendelinge was ge sneld. De persoon in kwestie hij had in de duisternis het gezicht niet kunnen onder scheiden had hem onderstboven geloopen en was haastig gevlucht. En daarna hadden ook alle anderen dezen man gezien, die naar het huttendek ijlde en daar de kisten met de dieren op het ruim neergooide. Deze man was er dus of er tenminste geweest. Er bleef nu nog uit te maken, wien het geweest was. Herkend had hem helaas niemand, want toen men hem in de gaten kreeg, was het reeds te laat. Was het een lid van de bemanning of een vreemde? In het laatste geval waren er weer drie mogelijk heden. Een dief, die verrast wen} een blin de passagier of de moordenaar? Maar dan moest eerst eens worden vastge steld, of Görres werkelijk vermoord was. Bij het eerste onderzoek vond men1, niet de ge ringste verwonding op zijn lichaam. De eerste machinist had hem gevonden. Hij kwam op zijn avondrondgang voorbij de barkas en nam de schade nog eens op. Toen stiet hij met zijn voet tegen een lichaam. Hij draaide den man om en zag, dat het de stoker Görres was. Hij was doodSchucht maakte, daar hij' zich niet van het lijk ver wijderen wilde, onmiddellijk alarm. De verdere gebeurtenissen volgden elkaar in onafgebroken tempo op. Eerst de hulp kreten uit de hut van juffrouw Matson, dan de jacht op den vluchteling en tenslotte het gevecht met de apen. „Dit is nu de vraag: Was er iemand aan boord, die een reden kan gehad hebben om Görres van kant te maken?" zei Krowski na denkend. „Vastgesteld zou moeten worden, of iemand hem misschien van vroeger kende". Hanne- Mechelt wierp Karla een vluchtigen blik toe. Zij zat, nog steeds een beetje bleek, tusschen haar broer en Gunhild Iverson. Han ne zou er een stuk van zijn leven voor gege ven hebben, als het meisje nu niet in de salon geweest was. Maar het hielp niets: Hij moest thans zijn mond open doen. Want als men er zonder zUm bekentenis achter kwam, kon het er beroerd gaan uitzien.... HU nam nog snel een slok bier en beduidde dan met zijn hand, dat hij wat wilde zeggen. Ik kende dezen Görres al sinds lang", be gon hij. „Men mag wel geen kwaad spreken van de dooden, maar hij was "een akelige ke rel. Ik trof hem 's avonds voor de afvaart aan de kade. Hij had, naar het scheen, weer een duister zaakje op touw gezet. In ieder geval scheen hU een slecht geweten tê heb ben; want hij begon mU aanstonds te drei gen. „Te dreigen Kapitein Bachmann boog zich naar voren en zag den spreker aan dachtig en uitvorschend aan, „Waarmee kon de man U dan wel dreigen?" Hanne Mechelt kreeg een kleur. „Dat is een oude geschiedenis stotterde hij. „De heer Krowski en Jobannsen weten er van. Ik heb in zekeren- zin een slechten naam, omdat er op de schepen, waarop ik gevaren heb, altUd wat gebeurd is: stormschade, brand, aanvat ringIk was er, God weet het, onschul dig aan. Het was allemaal pech. Met Görres heb ik indertijd samen op een schip gevaren, waarmee we in den mist een andere boot ramden. Ik stond toen aan het stuur. De raad voor de scheepvaart heeft mU en den officier van de wacht natuurlijk vrijgespro ken. (wordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 2