HUISVSOUWFN! GEMENGDE BERICHTEN .aap Corross Geknoei met sigaren. PROVINCIAAL NIEUWS Mededeelingen Plaatse!. Distributiediensten AERODYNE SEVAR Verwachtingen van den vrede. Artikel van dr. Goebbels. BERLIJN, (DNB). Rijksminister dr. Goeb bels, schrijft in zijn jongste artikel in het week blad Das Reich", dat de oorlogsdoelstellingen van Duitschland en zijn bondgenooten dichterbij de verwachtingen komen, die de geheele we reld aan het einde van dezen, oorlog en den daaropvolgenden vrede koestert, dan de oorlogs doelstellingen van de vijanden. Alle volken, zoo schrijft hij, wensehen na den oorlog een toe stand van rust en ontspanning, van nationale welvaart en een gewaarborgd levensgeluk, en dat niet ten koste van het levensgeluk van an dere volken, doch door eigen kracht. Wij heb ben nooit iets anders gewild dan datgene, wat de volken, zoowel de oorlogvoerenden als de niet-oorlogvoerenden, thans in het vijfde jaar van den oorlog, van het einde van den oorlog zelf verwachten. Wat ons betreft, deze doelstel lingen hadden ook zonder oorlog bereikt kun nen worden. De tegenwoordige wereld is een organisch ge groeid geheel, waarin iedere groote mogendheid de haar toegedachte functies en taken moet ver vullen. De poging om dit geheel op één plaats te laten instorten, kan gelijk gesteld worden met de poging om de menschelijke maatschappij te vernietigen. Er bestaat maar één werkelijke macht, die belang hierbij heeft en hebben moet en dat is het bolsjewisme. Men kan het bond genootschap van het Britscne Empire met zijn doodsvijand, het bolsjewisme, alleen maar een hoogst gevaarlijk spel met vuur noemen. Men ziet in de gevolgen van deze politiek, dat het Kremlin daarbij tegen alle Engelsche verwach tingen in over de geheele linie overwinnaar blijft. Er kunnen derhalve, zooals de zaken thans staan, ook bij het gunstigste verloop van de militaire operaties dezen j&Qmer, den Westelijken vijanden geen andere obrlogsdoelstellingen voor ©ogen zweven dan die om door de vernietiging van het Duitsche Rijk te worden tot de pleitbe zorgers van het bolsjewisme in geheel Europa. Wij zijn er vast van overtuigd, dat wij er op den duur in zullen slagen, dit gevaar, dat ons continent bedreigt, te bezweren. Maar zelfs wan neer dit niet het geval zou zijn, wat zouden Engeland en de Ver. Staten dan hierdoor win nen? Wat de hoop op een betere toekomst betreft, zijn de volken op dit punt niet een van hart en een van zin? Wij meenen te weten, wat alle weldenkende menschen aan beide zijden zich voor den tijd na den oorlog het vurigste wensehen. Deze wen sehen zullen in vervulling gaan, want zij heb ben in de harten der geheele wereld reeds wor tel geschoten. De geschiedenis zou haar zin ver loren hebben wanneer niet voorkomen zou kun nen worden, dat ook dezp oorlog met zijn ont zaglijke offers weer aan diegenen ten goede zou komen, die hem veroorzaakt hebben, en die genen zou vernietigen, die door hem een nieuw begin willen maken. De volken zelf zullen den oorlog den hem toe komenden moreelen zin geven. Zooals zij den oorlog thans al lijdende doorstaan, zoo zullen zij aan het einde van dezen oorlog over hem triom feeren. Is er iemand ter wereld, die dat niet zou wensehen? Geinterneerde burgers in Ned.-Indië. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving we derom opgaven van in Nederlandsch-Indië geïn terneerde burgers en van krijgsgevangenen in Japansche kampen. Van een aantal hunner kon den tot op heden de adressen der naaste fami liebetrekkingen of van andere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. De belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nedere inlichtingen te wenden tot het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stol- terglaan 29, 's-Gravenhage. Keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde te worden gekeurd voor de Waffen-SS SS-Wachtbataillon te Amersfoort, Landstorm Ne derland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle in lichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 3tT; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij hot SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. dienst doet in Nederland, kan meü zich op bo venstaande keuringen melden. 14 Juli 8-12 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Bra- brant, Markt 46; 14 Juli 15-18 uur Venlo, Deut- sches Haus, Egmohdstraat 16; 15 Juli 8-12 uur Arn hem, café Royal; 16 Juli 8-12 uur Zwolle, hotel Gijtenbeek; 17 Juli 8-12 uur, Amsterdam, Dam 4; 18 Juli 8-12 uur Utrecht N.V. Huis, Oudegracht 245; 18 Juli 15-17 uur. Amersfoort, SS Wacht- bataillon 3, Leusderweg. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een ge vechtsgroep zoekt verbinding met den troep. (SS-P.K.-Kristoferitsch-O.H.) Vrouw met schop doodgeslagen. Door vlotte samenwerking tusschen de Winters- wifksche en Duitsche politie Is het gelukt den moordenaar van de eenigen tijd geleden in de buurtschap Woold vermoorde vrouw M. M. R., geb. M. op te sporen. Hij bleek een in woner van Winterswpk te zijn genaamd A. O. BU zijn verhoor ontkende hij aanvankelijk alle schuld. Op de plaats van het misdrijf gebracht, zwichtte hij tenslotte en legde een volledige bekentenis af. Hii had met de vrouw afgesproken dat zij op den bewusten dag samen een partij hout, die de vrouw wilde koopen, zouden gaan be kijken. Den avond tevoren werd door O. hier over gesproken met een familielid, een zeke ren R. Tijdens die bespreking rijpte bij O., door dat R. 't uitlokte, net plan de vrouw te vermoorden. Op de plaats aangekomen, waar het te koo pen hout lag, liep de vrouw den volgenden dag, nadat de koop beklonken was, een eind- weegs het bosch in. O. liep achter haar met een spade in de hand. Op een gegeven oogen- blik gaf hij haar met die spade een klap op het hoofd. Hoewel de vrouw door deze slag beneveld was, ontstond een worsteling. Niet tegenstaande de vrouw nog om genade smeek te en beloofde aan 't voorval geen ruchtbaar heid te geven heett O. haar vervolgens, ter wijl zij op de knieën lag zoolang met re spade geslagen tot de dood intrad. Hierna heeft hü het lijk in een greppel gesleept en het met doode bladeren afgedekt. Hij was van plan ge weëst het den volgenden dag' te begraven, doch hoewel hij den geheelen dag in de na bijheid heeft gewerkt, heeft hem de moed daartoe ontbroken. O. is terzake van moord met voorbedachten rade, R. terzake van uitlokking voor den Of ficier van Justitie geleid. Koudegolf in Brazilië! Naar via Lissabon wordt gemeld beleeft Brazilië sedert enkele dagen een koudegolf. Het, doorgaans tropi sche Rio de Janeiro, rilt nu mid-zomer! bij 13.9 boven nul, maar in de provincies Pa rana en Santa Catharina Is het nog stukken erger. Daar wijst de thermometer 7 graden onder nul en ook in Sao Paolo vriest het 6 graden. Menschenrcdders. Ondanks de oorlogs omstandigheden hebben de Noorsche red dingsschepen hun winterwacht aan de kust betrokken en hun post geen oogentolik ver laten. Daardoor konden in één jaar tijds 850 booten met 2000 menschen aan boord door de reddingsschepen worden geborgen, wat in de geschiedenis der maatschappij een onover troffen prestatie beteekent. Souvenir van Adree's poolexpeditie. In Stockholm heeft men dezer dagen op den zolder van een bakkerij een souvenir aange troffen van de Noordpool-expeditie van den Zweedschen ontdekkingsreiziger Andree, die in 1897 zijn tocht ondernam. Men stiet bij het opruimen nl. op een dichtgesoldeerde blikken kist, waarin zich 24 pakketten knakke brood bevonden. Dit brood was destijds naar aanwijzingen van Andree gebakken en ver pakt. Het bleek nog zeer goed eetbaar te zijn zoodat de verongelukte ballonvaarder in di' opzicht zijn voorzorgen goed genomei FEUILLETON 1ce. lörg LMdêcktt" den matroos Willi oes. Hij zat klagend |ngstig van den een en niemand te vei; 'cht ontketend hem herkend niemand hi „Dank D dat is wel vojj man: Hoeveel man zyn erj den om te arbeiden?" Peter Jansen ha betastte voorzicht „Dat is nog nig ki: Lehmanjj heup en- vallen Prijsbeheerschlng ontdekt -zwarte" boekhouding. Aan een reeds twee jaren voortbestaanden clandestienen handel in sigaren is korten tijd geleden door het ingrijpen van de prijsbe- heersohing een einde gemaakt. De Hudson sigarenfabrieken te Roosendaal hebben se dert April 1942 regelmatig groote partijen si garen aan groot- en kleinhandelaren ver kocht tegen prijzen, varieerend van f 0.60 tot f 2.25 per stuk. Dit kwam aan het licht, toen tegelijkertijd in de fabriek en bij een ac countantskantoor te Breda, dat de admini stratie van de Hudson fabrieken verzorgt een onderzoek werd ingesteld. Een complete „zwarte" boekhouding, in Breda aangetrof fen gaf een volledig en duidelijk beeld van den omvang dezer transacties. Ruim een 1 half millioen gulden was in een „zwarte" kas veranderd. Voor aanschaffing van machines, moderniseering van het bedrijf en uitkeerin- gen aan directie commissarissen en aandeel houders was echter het overgroote deel dezer gelden al weer uitgegeven. Ook was er 80.000 gld. in schilderijen belegd en bleek nog slechts f 20.000 In contanten aanwezig te zijn. Naast de algemeene „zwarte" kas hield' de directie er sinds, eenigen tijd ook een pri vé „zwarte" kas op na. ten einde een deel der binnenkomende gelden aan de door de commissarissen uitgeoefende controle te ont trekken en eens een extra honorarium te kunnen opnemen voor bijzondere clandestien ne prestaties. Een deel van de inkomsten uit den clandestienen handel had men nog door middel van leveranties van surrogaten als normale ontvangsten in de officieele admini stratie weten onder te brengen. Bij de ongeoorloofde verkoopen werden de banderollen los om de kistjes gedaan, zoo dat de koopers deze na ontvangst'der siga ren konden terugzenden. Op die wijze werd de tabaksaccijns voor een belangrijk bedrag te kort gedaan. 232.000 sigaren, op een drie tal plaatsen aangetroffen, werden tezamen met het restant van de .zwarte" kas in be slag genomen. De hoofdverdachten hebben 'n volledige bekentenis afgelegd. Zij zullen bin nenkort voor den inspecteur van de priis- beheersching terecht staan. DISTRIBUTIEDIENST MIDDELBURG. Uitreiking bonkaarten Voedingsmiddelen 9e Periode, tabakskaarten Q 409 en Petroleum- kaarten U 409. pe Distributiekring Middelburg maakt bekend dat de uitreiking van bovenstaande bescheiden voor de inwoners van Middelburg zal geschieden in het tijdvak van 17 Juli tot en met 29 Juli 1944. De uitreiking geschiedt volgens beginletter geslachtsnaam van het Hoofd van het geaJfn en is als volgt geregeld: Maandag 17 Juli 1944: A, C, D. Dinsdag 18 Juli 1944: B, E. Woensdag 19 Juli 1944 i F, G. Donderdag 20 Juli 1944: H. K. Vrijdag 21 Juli 1944: L, M. Zaterdag 22 Juli 1944: I, J. Maandag 24 Juli 1944: O, P. Dinsdag 25 Juli 1944: Q, R. Woensdag 26 Juli 1944: S. Donderdag 27 Juli 1944: T, U, V. Vrijdag 28 Juli 1944: W, X, Y, Z. Zaterdag 29 Juli 1944: N. Men raadplege ook den op het inlegvel ver melden datum. Voor een tabakskaart Q 409 ko men in aanmerking alle mannelijke personen geboren vóór 1 Januari 1926. Voor het verkrij gen van een petroleumkaart U 409 (kookdoel- einden) komen alleen zij in aanmerking die in het bezit zijn van een petroleumkaart U 403, welke moet worden overgelegd. De aandacht wordt erop gevestigd dat deze maal uitsluitend de nieuwe stamkaart met het nieuwe inlegvel moet ^worden medegebracht, terwijl slechts per sonen die in 't Bevolkingsregister van Middel burg zijn ingeschreven en in het bezit zijn'van de door mijn dienst uitgegeven Tweede Distri butie stamkaart, alsmede schippers die in het bezit zijn van een inlegvel met de letter D kun nen worden geholpen. Voor de inwoners van de gemeente St, Lau rens volgt een nadere publicatie. Openstelling agentschappen Veere en 3 St. Joosland en uitreiking bonkaarten j De Distributiekring Middelburg maak dat de agentschappen Veere en Nw. ef land voor het afhalen en indienen, lieren geopend zijn op onderstaandd uren: Veere: in de le, 2e en 4e week van butieperiode op Dinsdag 9-11.30 uur, 15.30 uur en Zaterdag 9-11.30 uür. voor schoenen kunnen uitsluitend en Vrijdag ingediend worden. Nw. en St. Joosland, in de 1, 2e van elke distributieper. op Maand.J"' dag 9.11.30 u. en Donderdag 13.1^ 3e week van elke periode ofl Woensdag 9-11.30 uur^ Aanvragen voa Woen Met een 30 volt kunt U bij een prettige verlichting ook oirderstaamjdie apparaten gebruiken. 12-o GENTSCHESTRAAT 24 Denk aan Bon R 05 van de tabakskaart) Hierop Vunt U nog Adelaar Scheer» zeep van oude kwaliteit krijgen. Éen beste zeep voor de baard van Uw man... overvloedig schuimendI ^ADELAAR SCHEERZEEP De seep weer óók de VROUW neer vreegt periode plaats; personen, wier inlegvellen met 31 Juli en l Augustus gestempeld zijn, moeten hun bonkaarten resp. afhalen op Vrijdag 28 Juli 9-11.30 uur en Zaterdag 29 Juli 9-11.30 uur. 141-0 De parochie lertehe vijftig jaar. Gister, 14 Juli, was het 50 jaar geleden dat de lerseksche parochie die toegewijd is aan de H. Anna; officieel werd gesticht. Blijkens de beschikbare gegevens hadden eenige lerseksche katholieken op 23 Juli 1893 een bespreking met het kerkbestuur te Hansweert, waar Ierseke onder ressorteerde, om te overleggen over het stichten van een zelfstandige parochie in het oesterdorp. On redelijk waren de wensehen van de lerseksche katholieken niet daar zy op te verren af stand vgn Hansweert woonden, om te mogen rekenen op een voldoende behartiging van hun godsdienstige belangen, doch hun getal was zoo klein dat men voor vele financieele moeilijkheden stond. Toch maakte men be scheiden plannen. Van het burgerlijk arm bestuur kocht men voor f 2000 een stuk grond waarop een houten hulpkerkje van 1 800 werd gebouwd. Kapelaan Diekman van Goes kreeg op dracht de nieuwe parochie te stichten en deed dat zoo voortvarend dat reeds 19 Nov. 1893 de H. Mis gelezen kon worden in het kerkje. Zooals gemeld, had do officieele stichting 14 Juli 1894 plaats. Met het sobere ge bouwtje was pastoor Diekman niet tevreden. Hü begon met den bouw van een kerk en pastorie naar plannen van architect van Genk, dat de kleine parochie op f 26.000 kwam te staan, waardoor Ierseke een nood lijdende parochie werd en lang getobd moest worden eer men de ergste zorgen te boven wa

de Stem | 1944 | | pagina 2