Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie HERLEVEND ZUIDEN Nu of nooit Strijd ©ju „grendefclellingen" in het Oosten, KORT NIEUWS: H5EUWE AANVAL OP ST. 10, DISTRIBI NEERLANDIA-PHRS 84e JAARGANG B ZATERDAG 15 JULI 1944. No. 13040. 1 BLAD AfeonhpmcAiPrt hflinOUlartd bij vuoriilibelatIn& p*r kwartaal-E.71. franco per posl J 45, *~>er week (uitfluitend bij rüei-posibestelUhg) 21 cent Losse r.ummers 6 cent. Bewijsnum- er» 0 cent. Bijkantoren te. Roosendaal, telefoon 24B0; Bergen op Zoom, telefoon SS»; aalwijk, telefoon 229: Goe», telefoon 223l>; Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag. toer jmeri Waa Adv. geheele oplage t-to min., kolom 42 tr.nv. 2 00. elke mm. meer 20 c adv. van plaatsel. aard uit N -Br. ultsl. Br. cd reso. 170 en 17 et., td. Zeeuwsche ed, resp 80 c en 0 c. Reel zie tarief Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeling rtlet verlangen nf te geven, worden noch teruggegeven noch aan de Inzenders van adv. uitgeleverd VII „Maar wat in het Zuiden, God '4j dank, bewaard Weef, dat is een waar achtige innerlijke beschaving, die de innerlijke waarden hooger stelt dan alles, wat met de macht en de aan trekkingskracht van het geld samen hangt." (N.P.) Tot slot hadden wij ons gesteld, te onderzoeken, of de oplossing1 van het verschil NoordZuid in een waarlijk nationale syn these thans levensvatbaarheid heeft. Wij doen dat niet, om vooruit te loopen, op wat zich thans in het Zuiden van ons land ontwikkelt. Op deze plaats hebben wij het bestaan van de zuidelijke beweging, die in „De Spade" en in „Frankenland" vorm vond, slechts willen signaleeren, omdat enkele mii- lioenen van onze iandgenooten er bij betrok ken zijn. En de noordelijken, indien zij deze beweging onbevangen willen bezien, zullen den aard der zuidelijke beweging kunnen waar- deeren, omdat zij, „niet meer" en „nog niet" het karakter heeft van een verzet en nog minder van een ontevredenheidsbeweging Wat zij wil is: de synthese, de heel ons land overkoepelende opbouw, waarin voor ieder naar zijn aard en zijn beteekenis een plaats is ingeruimd. Zoo bezien, is deze beweging zelfs van belang voor héél ons volk! Zij is positief en dat zal wellicht haar grootste kracht blijken te zijn. Het is daarom ook, dat iedereen in Neder land belang heeft bü deze beweging, omdat zij werkelijk den grondslag wil voor een werkelijk nationaal Nederland, in stede van een Nederland met een zeer welvarende, doch cultuur-arme kern en een minder wel varend, doch cultuur-rijk grensland, een Ne derland, dat trouwens door de gevolgen van dezen oorlog toch, hoe ook, ten doode zou zijn opgeschrevenEn gelukkig maar", zeggen de Zuiderlingen. In dat stadium moeten wij ons er toe voor bereiden een sterk en doelbewust volk te zijn en ons niet laten overrompelen door ge beurtenissen, die men vooral in het Noorden des lands onaangename verrassingen zou vin den. Er komt een andere tijd, die ons niet on voorbereid mag vinden. XXX Dat is één rede, waarom het plan van een nationale synthese levensvatbaarheid schijnt te hebben. Maar er zijn meer redenen. Gedurende de jaren van dezen oorlog zijn er nieuwe inzichten gegroeid, die alom ge deeld en gewaardeerd worden. Het is de ge wone vooruitgang der ideeënwereld, die al tijd groeit, steeds in wording is en door geen gebeurtenis, hoe catastrofaal zij ons ook toe schijnt, kan worden tegengehouden. Sommigen noemen dat „de "nieuwe orde". Anderen, meer gereserveerd, noemen dat „het goede in de nieuwe orde", en weer anderen, nog gereserveerder zeggen ervan: „Ja maar, diit spreekt vanzelf, aa&r hebben we geen nieuwe orde voor noodig." Zoo ziet men, hoe ideeën groeien kunnen door alles heen en dat wij alle overwegingen omtrent oude en nieuwe orden kunnen laten rusten en toch erkennen, dat nieuwe gedach ten zich baan breken. Een van die nieuwe gedachten is, dat de prestatie, die iemand verrichtjfelangrijker is dan het feit, De nieuwe gevechtstactiek der Sovjets. - De Amerikaansche aanvallen in Normandië. De vliegende bom weer ter sprake De gevechten in het Oosten blijven van de Duitsche troepen 't uiterste vergen. Grodno de oude Poolsche vesting op 75 kilometer ten oosten van. de oude Oost-Pruisische erens. is thans in het weermachtsbericht versche nen. De strijd heeft zich verplaatst naar het gebied ten noorden en oosten van deze be langrijke stelling en de berichten doen ver wachten. dat hier in de komende dagen de gevechten een hoogtepunt zullen bereiken De in oorlog en vrede zoo vaak omstreden stad Wilna in dit gebied is thans in de han den van de Sovjets geraakt. Gisteren werd te dezer plaatse de vraag gesteld waar de nog voortgaande Duitsche uitwijkbewesingen halt zullen houden. Sinds dien zijn er verschillende berichten ontvan gen, die spreken over „Sperriegei", die tot taak hebben de aanvalsgolven te breken. Zulk een grendelstelling zou vanaf het nog ..vaste" front van Pleskau en Ostrof zuid waarts loopen naar Duenaburg en vandaar naar het zuidwesten 'aansluiten op den straatweg naar Kovmo. Deze Unie stond de laatste dagen vooral ten zuiden van Duenaburg aan hevige aanvaUen bloot, maar van Duitsche zijde werd bericht, dat deze waren afgeslagen In het zuiden wordt de toegang naar het Oostzeegebied nog versperd tussqhen Wilna en Olita aan de Njemen. Een Unie die Grodno en Bialystok en daarmee Oost-Pruisen moet beschermen, sluit daarbij in het zuiden aan en. zou een voortzet ting hebben tot Lemberg. De Duitsche terug tocht uit Pinsk en uit het gebied van Loetsk zou daarop kunnen wijzen. Inmiddels blijkt, uit het feit dat ten noorden van Grodno gevochten wordt, dat de hier veron derstelde Unie de grilUge vormen vertoont, die het geheele front ln de laatste weken geken merkt heeft. Bovendien wordt den Sovjet- Russen de bedoeUng toegeschreven om zulke „Sperriegei" aan hun uiteinden te overvleu gelen en zoo uit te schakelen. Het Ugt dan ook voor de hand. zooals C. D. uit BerUjn meldt, dat op het oogenblik nog- niet kan worden gezegd, dat het front op deze steUingen zal worden geconsolideerd. Maar indien zij den storm niet houden dan zouden zij toch tijd kunnen winnen voor het opwerpen van nieuwe bastions. Deze overweging leidt in bevoegde Duitsche krin gen volgens denzelfden correspondent, tot een gematigd optimisme al geeft men zich er rekenschap van dat het overwicht aan ma teriaal der Sovjets de weermacht zal dwingen tot verdere uitwijkmanoeuvres. Nog eens opnieuw wordt in de berichten ge wezen op de verandering der Russische aan- valstactiek; de rootie leiding heeft van Laar westelijke bondgenooten geleerd zuinig om te springen met manschappen, doch daarente gen het krijgsmateriaal met bijna roekeloozen overvloed in den strijd te werpen. De druk op Saint Lo. Aan het Normandisclie front bUift de druk der Amerikanen aanhouden in het eebied vanaf St. Lo tot aan de westkust. De Duit sche verdedigers moesten zich oostelijk van St, Lo met het blanke wapen handhaven. Ook noordeUjk van de stad hadden verbitterde ge vechten met opdringende colonnes plaats en de aanvallers konden slechts kilometer na ki lometer terrein winnen. Ook nu kwam het niet tot een verbreken van het front. Dat ge beurde ook niet in de streek van de westkust voornaamste confessies, en zelfs 't „niets"- had in ons land op dit gebied de waarde nreUgie! die in ons land he rwordt tüd voor een breeder besef van Tingen. In stede van onzen godsdienst puwen als iets, dat al maar bedreigd or de booze, booze wereld, kunnen in zien een bron van onze volks- .vaarmee vrij in die wereld (en doen. Beze opvatting ook, die in het Zuiden (and in deze jaren de formule heeft ten, waarnaar heel het leven van het ph moet richten en waaruit de con- ken dient te worden, dat de ka- iets anders zijn kan, dan een £en bedreigde. „deze jaren het oiksdeei al tot aan de moerassen van Georges, al moes ten de Duitschers zich hier op verkorte linies terugtrekken waardoor de gevechten de we genknooppunten Periers en Lessav konden naderden. Een der frontcorrespondenten van het D.N.B. merkt naar aanleiding van de door de Amerikanen bereikte penetraties op, dat men aan Duitsche zijde niet aan het terrein verkleefd is, maar opereert met de ruimte, indien daardoor menschen kun nen worden gespaard. r Bij Caen was 't de laatste dagen afgezien van het altijd levendig blijvende vuur der ar tillerie en der oorlogsschepen, rustig, maar ook hier zal de rust weer wel van korten duur zijn. Er wordt ten minste weer gespro ken over „geweldige scheepsconcentraties" voor den Orne-mond en van nieuwe landin gen van materiaal. Om de landingen op de stranden ook bii ongunstig weer mogeUik te maken hebben de Engelschen in de critieke dagen toen het weer den aanvoer van reser ves stagneerde, golfbrekers in zee gebouwd. Eeu groot aantal schepen hebben zij speciaal voor dit doel laten zinken De Britten heb ben thans alleen in hun sector volgens het D.N.B. een half millioen mannen en het ge heele bruggehoofd zou 3000 tanks torsen. „V 1" in Nonnandië? Eeu andere nieuwigheid van dit oorlogs- tooneel is. dat van Britsche zijde sensa- tioneelc berichten zijn opgedoken over het neerkomen van ,.V l'"s in het landings gebied. Van Duitsche züde is hierover nog niet ge rept, U blijft de vliegende bom de Duitsche berichtgeving voor een belangrijk deel be- heerschen Zoo is thans door den militairen woordvoerder der Rijksregeering verklaard dat de afvuurplaatsen van dit wapen thans veel dieper in 't land liggen dan aanvanke lijk. Deze verplaatsing zou zonder moeilijk heden kunnen worden uitgevoerd op grond van de technische mogelijkheden van het wapen en zij geeft niet alleen een breedere aanvalsbasis doch ook een grootere mogeiiik- Xieid tot camouflage en bescherming tegen de Geallieerde luchtaanvallen. De Britsche mi nister vaal binnenlandsche zaken heeft do?n verstaan dat het dom en onverstandig zou zijn te verwachten, dat „wij spoedig het ge vaar van den vliegenden bom meester zullen zün". In Italië was er in deze week weer weinig teekeping in den strijd. Het blijft hier een geleidelijk terugnemen van het Duitsche front tegenover de overmacht van het vijan delijke materiaal. Deze overmacht is in de afgeloopen weken en maanden herhaaldelijk ter sprake gekomen en men heeft uit Duitsqhland zelf stemmen vernomen die haar op den duur zelfs voor het dapperste leger doodelijk noemden Thans meldt C.D. dan ook. dat de Duitsche leiding „met nuch tere zakelijkheid" de consequentie heeft ge trokken dat Duitschland voor de noodzaak staat om zijn oorlogsmateriaal kwantitatief aanzienlijk op te voeren. Bevoegde sprekers te Berlijn geven te ver staan, aldus deze bron, dat er een geweldig bouwprogram wordt opgesteld, hetwelk hoe dan ook verwezenlijkt moet worden, onge acht of de vüand al zün macht in de waag schaal werpt om dit door luchtaanvallen te beletten. Dat de geallieerden dit laatste inderdaad trachten te doen zou men kunnen afleiden uit de weer hervatte groote bombardementen op Duitschland zooals die op Muenclien in deze week. Kardinaal-staatssecretaris Maglione zou vol gens een bericht uit Lissabon zwaar ziek zijn. De leiding van het staatssecretariaat zou aan monseigneur Tardini overgedragen zijn. Mgr. Tardini is secretaris voor buitengewone aangele genheden. (Interinf). De vlootverliezen der Geallieerden sedert 6 Juni, die door de Britten en Amerikanen wer den opgegeven, behelzen slechts een zevende deel van de van Duitsche zijde opgegeven wer kelijke verliezen. (DNB). Generaal Roosevelt, een zoon van den vroege- ren Am. president Theodor Roosevelt, is in Nor mandië gesneuveld. (DNB). Boedapest e.o. is Vrijdagochtend door onge veer 600 vliegtuigen gebombardeerd. Er wordt elding gemaakt van talrijke neergeschoten toe- (DNB). arschauk Goering heeft aan de vierde jachteskader 3 voor haar presta- eer van een Amerikaanschen schrijven van waardeering jnuten schoot de speciale Mortiz een afdeeling :ste toestel neer. De jsgroep behoorde, ers ten val. DE EERSTE PRUIMEN worden reeds nu in de omgeving van Zwaag geplukt, welke in de verwarmde warenhuizen zijn gekweekt. (Foto C.N.F. - Kuiper). In het Oosten Pinsk en Wilna ontruimd. Distancieering bij Loetsk. - Door braak by Grodno voorkomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 14 Juli (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Westelijke deel van het Norman- dischc landingshoofd hebben de Ameri kanen nieuwe formaties in den strijd ge worpen en hun aan Vallen met het zwaarte punt in de richting van St. Lo voortgezet. In het verloop van verbitterde gevechten heeft de vijand met zware verliezen onze troe pen in eenige sectoren in niet belangrijke mate teruggedrongen. Het gelukte hem op geen enkele plaats de nagestreefde doorbraak te forceeren. De zware gevechten duren met onverminderde hevigheid voort. Beveiligingsstrijdkrachten der Duitsche marine schoten voor de Nederlandsche kust twee Britsche motor torpedobooten in brand. Een eigen patrouillevaartuig ging verloren. Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. In Italië beperkte de vijand zich gisteren tot aanvallen in het gebied ten Noorden van Volterra en aan weerskanten van den Tiber in den sector Cita di Castello. Den geheelen dag werd hier verbitterd en met afwisselend resultaat om eenige hoogtestellingen gevoch ten. Ondanks krachtig gebruik van men schen en materiaal bleef de terreinwinst van den vijand onbeteekenend. In het achter- waartsche frontgebied en in het gebied van Noord-ïtalië werden verscheidene benden- groepen en sabotagegroepen vernietigd. In het Zuiden van het Oostelijke front sloegen Duitsche en Hongaarsche formaties in het gebied van Kolomea plaatselijke aan vallen der bolsjewieken af. Ten Westen van Loetsk hebben onze divisies zich volgens be vel uit een vooruitspringenden frontboog ge- distancieerd en in nieuwe stellingen vijande lijke aanvallen afgeslagen. In verband met onze uitwykbewegingen in het gebied van de Pripjetmoerassen die on gestoord door den vijand verloopen, werd de stad Pinsk ontruimd. In den centralen sector verijdelden onze divisies nieuwe doorbraakpogingen van de bolsjewieken. Het zwaartepunt van den strijd lag hier ten Oosten en Noorden van Grodno, waar sterke vijandelijke pantser-, infanterie- en cavallerieformaties tot staan gebracht werden. De dappere bezetting van de oude Lit- tausche hoofdstad Wilna onder bevel van haar commandant lt. generaal Stahel is na een tegenstand van vijf dagen tegen over machtige vijandelijke strijdkrachten volgens bevel door den Sovjet-Russischen omsinge- lingsring heengebroken en heeft zich al vechtende een weg gebaand naar de in het Westen onder bevel van kol. Tolsdorf gereed staande Duitsche troepen. Plichtsbetrachting en standvastigheid van deze beide ge vechtsgroepen verdienen de grootste waardee ring. Bij de gevechten om ae stad heeft zich ook een afdeeling luchtdoelgeschut van de luchtmacht onder kapt. Mueller voortreffe lijk geweerd. Ten Zuiden van Duenaburg alsmede tus- schen Duna en het meer Peipus werden tal rijke aanvallen der bolsjewieken met af grendeling van plaatselijke penetraties uit eengeslagen. Formaties slagvliegers mengden zich ook gisteren doeltreffend in de gevechten te land en vernietigden in sche stukken geschut, vijand. Amerikaansche gisteren wederom Muenchen. Door strij dediging werden 29^ neergeschoten. Afzoij sche vliegtuigen wie» op Rijnlandsch-Wesf

de Stem | 1944 | | pagina 1