Biomals KORT NIEUWS: GEMENGDE BERECHTEN Hef rumoer in de vlaswereld. Mededeeling! Indertijd, aan Kaap Corross Prlncipieele Beslissing. Een apotheker te 's Oravenhage had op grond' Van gewetensbezwaren geweigerd contributie te betalen aan de Nederlandsche Apothekerskamer, waartoe hij op grond van de Apothekersverorde ning en het contributiereglement van die Kamer wettelijk verplicht is. In kort geding werd de vordering van den apo theker, waarin hij schorsing van de tegen hem aangevangen executie van de op grond van de verschuldigde contributie tegen hem uitgevaar digde beschikking eischte, "door den president van de rechtbank te 's Gravenhage afgewezen. De president overwoog o.m. in zijn vonnis, dat een beroep op onoverkomcsjsèk^ gewetensbezwa ren tér afwenteling van efga.publiekrechtelijk$n contributieplicht alleen is toegestaan, indien esp een wet is, welke een dergelijk beroep toelaat. Ook een beroep op geestelijke overmacht en op strijd met den goede trouw bij de uitvoering van,, de apothekex'sverordening werd niet gegrond bevonden. Het Duitsche Museum te Muenchen, het groot ste technische museum ter wereld, is bij den luchtaanval van Woensdag beschadigd. (DNB) Generaal Walden, een zoon van den Finschen minister is aan het Karelische front gevallen. (DNB). Roosevelt en Churchill zouden elkaar volgens Reuter binnenkort weer willen ontmoeten. DNB. Edouard Herriot, de Fransche oud-premier, is ©p 72-jarigen leeftijd overleden. (Int.). Dino, Grandi, de vroegere Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, zou zich in Portugal bevinden en de regeering Bonomi zou zijn uit levering hebben gevraagd. Grandi speelde een rol in den staatsgreep, waardoor Mussolini uit zijn ambt ontzet werd. (CD). In Columbia is de opstandige beweging onder drukt; pres. Lopez is weer in functie en de op standige kol. Gil is gevangen genomen. Thans laaien evenwel in Honduras de ongeregeldheden weer op, vooral communistisch getinte studen ten keeren zich tegen pres. Carias. Een nieuw spoorboekje verschijnt op 14 Juli, men kan het slechts tegen inlevering van het oude boekje koopen. (ANP). .'Aroma's en Essence* voor alle doeleinden. N.V. Polak Schwartfa Fssence/abrieJcen Levering uitstyU Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland: J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kulturetel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. Merkwaardige spaarpot. -^Dezer dagen was de brouwersgast Sylvain van Overmeire te Oudenaarde, 100 ledige flesschen gaan af halen bij een particulier. Bü zjjn terugkeer stelde van Overmeire vast, dat er 101 fles- schen in plaats van 100 waren en dat één der flesschen nog gekurkt was. T*en hjj die laatste flesch nauwkeurig bezag, bemerkte hii, dat er een bundeltje papiei* instak. In aanwezigheid van een anderen man sloeg hij de flesch stuk. Toen hij nu het bundeltje pa pier ontvouwde, ontdekte hij tof zijn groote verbazing dat dit 70.000 fr. bevatte. S- eer lijke vinder heeft onmiddellijk het bedrag aan den rechtmatigen eigenaar, die hem bij vergissing de flesch had meegegeven, terug bezorgd. Recordschm in recordtijd naar den kelder. In dezeiïae wateren waar zich thans de Amerikaansehe en Britsche slagkruisers en kruisers, die het kustgebied van Normandië beschieten, bevinden, voer vijfhonderd jaar eeleden, met volle zeilen, de Catharina, de trots der Britsche marine, een oorlogsschip met tweehonderd man aan boord. Het werd beschouwd als het grootste schip ter wereld. De koning van Arragon, die er van gehoord had, liet op zijn beurt een schip bouwen dat nog grooter was. Het had echter een kort stondig bestaan. Toen 't, na zijn eerste vaart naar de haven van Napels stevende, liep het vast op een rots, waardoor de romp aan stuk ken werd gereten. Terzelfder tiid kwam de zware mast op 't dek terecht, met een bons die heel Napels deed beven, zegt een kroniekschrijver:. Van 't grootste schip ter wereld bleef niéts meer over. „Doctor" kon praten als Brugman. In Gouda heeft de 42-jarige J. v.d. H., door zijn mooie praatjes tal van goedgeloovige lie den opgelicht. Van der H. deed zich voor als een welgesteld man. Als bewijs dienden o.a. eenige Spaansche effecten met een no minale waarde van f 50.000 (werkelijke waar de vzijrwel nihil). Bovendien had hij nog een erfenis van een halve ton te goedDoor om standigheden beschikte hij echter niet over contanten en daarom vroeg hy dezen en genen wat te leen. Een kleermaker verschafte hem f 1650, een bloemist f 600, een banket bakker f 900, enz. Om zijn zaak wat meer fleur te geven, stuurde van der H. zichzelf vervolgens een telegram met de mededeling, dat hij tot doctor was gepromoveerd aan de Leidsche universiteit. Op een horlogemaker maakte dit zooveel indruk, dat de mah v. d. H. f 9800 leende. De vrouw van den horloge maker deed er later nog f 200 bij om v. d. H. in staat te stellen haar echtgenoot, die inmiddels wegens zwarten handel was ge arresteerd, vrij te krijgen. Thans zit de bevrij der echter zelf achter slot. Bij een huiszoe king in zijn woning vond de politie alleen 'n postwissel van f 98; de rekt van het geld is opgemaakt. Van der H. is intusschen failliet verklaard, evenals zijn schoonvader, die zich voor hem zorg had gesteld en daarmee o.a. zijn huis heeft verspeeld. Het tweede Panama-kanaal, waarvoor de werkzaamheden in 1941 begonnen zijn, zou volgens een onbevestigd bericht van de Jour nal de la Mer March, voltooid zijn. Het nieu we kanaal en de sluizen zouden oorlogs schepen van 45.000 ton en schepen van de' grootte der Queen Mary kunnen doorlaten. Een straatweg zou over een afstand van 46 km evenwijdig met het kanaal loopen. Om vangrijke maatregelen moesten tijdens het werk getroffen worden ter bestrijding van de malaria. Kwallen leggen electrische centrale stil. - De electrische centrale in Aalbors geraakte dezer dagen plotseling buiten bedrijf daar de watertoevoer van de haven naar de tur bines niet langer functioneerde. Een duiker constateerde, dat duizenden kwallen, die tot een vaste massa waren samengeperst, de zuigbuis van de turbine verstopten. Eerst met veel moeite kon de meter dikke laag worden verwijderd (C.D.) Keuringen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde te worden gekeurd voor de Waffen-SS SS-Wachtbataillon te Amersfoort, Landstorm Ne derland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-sS ken ieder worden die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle in lichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst doet in Nederland, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. 14 Juli 8-12 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Bra- brant, Markt 46; 14 Juli 15-18 uur Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16; 15 Juli 8-12 uur Am hem, café Royal; 16 Juli 8-12 uur Zwolle, hotel Gijtenbeek; 17 Juli 8-12 uur, Amsterdam, Dam 4; 18 Juli 8-12 uur Utrecht N.V. Huis, Oudegracht 245: 18 Juli 15-17 uur. Amersfoort, SS Wacht- bataillon 3, Leusderweg. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een stoot troep keert na een succesvolle onderneming naar de compagnie terug. (SS-P.K.-Kristoferitsch-O.H.) De eigenaars van de kleine bedrijfjes lazen hun doodsbericht. De eigenaars van de kleine bedrijfjes heb ben dezer dagen hun doodsbericht kunnen le zen. Om duidelijk te zijn dit doodsbericht ligt opgesloten in 'n artikel in „De Vlasbode", of ficieel orgaan van de vakgroepen op 't ge- bied van vlasindustrie en vlashandel, waarin het nieuwe verdeelingssysteem van den vlas oogst wordt besproken. Zooals men zich zal herinneren werd deze zaak Woensdag 5 Juli ook in ons blad behandeld onder het kopje: „Rumoer in de vlaswereld". Daarin werd er in het bijzonder op gewezen, dat bij hand having vaii het systeem, de kleine bedrijven groot gevaar loopen wegens gebrek aan vlas te moeten worden stilgelegd. Wil men een be vredigende oplossing, dan zal volgens de in de kringen der kleine bedrijven neerschen- de meening. zoo schreven we, de vastgestelde prijs moewn geiden voor het heele jaar. Daarenboven zal een deel van de toewijzin gen van de groote bedrijven overgeheveld moeten worden naar de kleine bedrijven, op dat deze kunnen blijven draaien. Dit zou zon der gevaar vooï' de groote bedrijven kunnen blijven geschieden aangezien deze groote voorraden hebben gevormd., In „De Vlasbode" echter worden de rollen het betreffende artikel werd blijkbaar vóór het onze geschr even met één slag omge draaid alsof het hier een zaak betreft zonder noemenswaardig belang. Men leze zelf: „Afwijkingen met vroeger", aldus het blad, „zijn thans mogelijk, omdat de toestand der bedrijven in 1941 en 1942 als maatstaf geldt en niet die van het huidige oogenblik. Dit brengt dus mede, dat, wanneer een vlassern in die jaren bv. een bestaan voor 1 man heeft opgeleverd, men naar dien toestand te rug zal moeten. Ook zal een vlasser, die in d'ie jaren slechts enkele wintermaanden ge vlast heeft en naarnaast bv. landbouwwerk- zaamheden heeft uitgeoefend, thans wederom op dezelfde wijze in zijn onderhoud moeten voorzien. Deze regeling brengt vanzelfsprekend be staande plannen van vele vlassers, die gaarne opgroeiende zoons in het bedrijf zouden wil len opnemen, of nu een heel jaar in het vlas zouden willen werken, in de war. Voor deze vraagstukken zijn de navolgende oplossingen mogelijk. De opgroeiende jonge vlasbewerkers zullen in dezen overgangstijd op de groote vlasbedriiven als werknemers gemakkelijk 'n emplooi kunnen vinden. Vele klachten wor den er immers van die zijde geuit over tekort aan personeel. Verder zal de kleine vlasser, die zich zelfstandig wil handhaven, moeten trachten zijn bedrijf aan den gang te hou den door het vlassen in loon voor derden, ter wijl in sommige districten misschien nog een lokkenveredelaar erkend kan worden." Het artikel besluit met een mededeeling over de grootte der aankoopvergunningen „45 pet. is geen 100 pet., zelfs met de nelft. Het is dus begrijpelijk, dat de bedrijven, die niet over voorraadsreserves beschikken een mpeilijk jaar tegemoet gaan en eenige maan den zullen moeten stilliggen. Het is absoluut onmogelijk op verzoeken om hoogere aankoop vergunningen, op grond van het feit, dat men geen vol jaar werk heeft, in te gaan. Onge twijfeld zal na bovenstaande uiteenzetting iedere vlasser inzien, dat het nieuwe verdee lingssysteem van den vlasoogst 1944 slechts is ingevoerd om te bevorderen, dat ieder krijgt waarop hij recht heeft." Naar aanleiding van een en ander hébben wij ons oor opnieuw in vlasserskringen te luisteren gelegd. En wat we daar hoorden, is allerminst overeenkomstig de verwachting, gelegd in 't artikel van „De Vlasbode". Over tuigd Van een billijke verdeeling zijn de vlas sers thans minder dan ooit. Doch het meest is men gekant tegen de wijze, waaron men de zelfstandigheid der vlassers om zeep wil bren gen. Is er nog wel van zelfstandigheid sprake als men moet gaan vlassen in loon voor der den? Waarom, zoo vraagt men zich verder af, moeten met alle geweld in deze kwestie de kleine bedrijf jes het onderspit delven? Als de groote fabrieken tekort aan werkkrachten hebben, zoodat zij hun voorraden niet kun nen verwerken, waarom staan zij dan niet 'n deel af aan de kleine vlassers? En waarom houdt men met deze omstandigheid geen re kening bij de toewijzing? Het zijn allemaal vragen, die uit een verontwaardigd gemoed van de vlassers opwellen. Deze gemoedstoe stand is zeer begrijpelijk. Want niet alleen zullen, naar een deskundige in de vlaswereld ons verzekerde, bij den huidigen gang van zaken de kleine bedrijfjes verdwijnen, de heele vlasindustrie komt daarbij in gevaar. In verband hiermee wees hij op het uitstekend resultaat, dat de kleine bedrijfjes boeken, op de animo waarmee wordt gewerkt en op d£ groote vakbekwaamheid van de vlassers. Zou den zij echter door inschakeling in het groote bedrijf hun zelfstandigheid kwijt raken men bedenke wat dit voor hen beteekent! dan is het vrijwel zeker, dat hefeeen voor de ontwikkeling van de vlasindustrie- met veel moeite werd opgebouwd, langzaam maar ze ker verloren gaat Men moet ook een dagje verder zien dan vandaag. Daarom dempe men den put niet als het kalf reeds verdronken is! OÖÖB e* Renovatum verzekert Uw bezit tegen OORLOGSSCHADE - STORMSCHADE BRANDSCHADE Praetische voorwaarden Billijke tarieven Inlichtingen bij onze correspondenten. Alg. Onderling Waarborg Genootsch. „RENOVATUM" Leidschepleip 29 Amsterdam C. P DOKTEgSRECEPT V wordt voorrane verleend bU de 1 opdat d zooveel mogelijk voor a.s. en longe moeders, zwakken, zl«a ken en kinderen gereser? veerd blijft. Maar levert Uw ledige verpakking in! De kracht van het kiemende koren. .Bii apothekers en drogisten FEUILLETON Ayopturcnroauui w Wwaet Jörg teddecktt 63) Met groote sprongen ijlde hij over 't stukje vrije baan, dat tusschen de kisten was over gebleven. Achter deze kisten moest hij zich verbergen. Maar daar bleef hij ergens vast hangenNeen niet blijven hangen! Iemand hield hem vast: een groote zwarte handWilli brulde, alsof hij aan het spit stak. „Hulp! Hulp! Moordenaars!" Hij wierp zich opzij. Kisten stortten om ver: planken kraakten. De dieren maakten een helsch spektakel. De zwarte hand liet los en een gezicht dook op. Een aap! Goddank maar een aap! Maar zijn kooi was vernield. Hij liep er uit emliet boos zijn sterk gebit blinken. Het was een hondsbaviaan de grootste, dien Johannsen gekocht had. Willi kroop achter twee opeen gestapelde kooien.... De bovenste viel om een stoet schreeuwende blauwe monkeys eischte vrij baan. De chimpansee Halleluja sprong den matroos naar den nek en ging behaaglijk tegen hem aan liggen,... .Willi schreeuwde, van ontzetting. Hij had een breekijzer gegre pen en sloeg in den blinde om zich heen. In de kisten van Johannsen kwam bewe ging; ze waren nog niet vastgesjord en ston den er zeer provisorisch. De vervolgers ren den apen, gazellen, vogels, mungo's en een luipaard tegemoet. De paniek bereikte haar hoogtepunt in een gevecht in het duister. De apen schreeuwden en beten; 't luipaard blies wild en sloeg met zijn klauwen. Iemand schoot een ander aan. En in haar hut schreeuwde Britta Matson nog steeds om hulp. Willi Nochundnoch woedde als een Berse- ker. Hij wierp de noodlottige kisten de een na de ander naar beneden. Het schip werd overstroomd met diei-en. Doch nog steeds had de matroos op het huttendek een ontelbaar aantal behaarde te genstanders. In het licht van den grooten schijnwerper, die plotseling aanflitste en 't schouwspel in een spookachtig licht zette, zag hij, dat enkele schreden voor hem een luipaard ineendook, voor een sprong. Het was weliswaar nog maar een heel klein lui paard, nauwelijks grooter dan een herders hond maar Willi zag niettemin zijn laatste redding slechte in een duiksprong acht meter de diepte in. I^et water sloot zich boven hem. Zijn ooren suisden; hij- sloeg wild zijn armen uit en kwam tenslotte weer aan de oppervlakte. En wat een geluk! voor zijn neus zwiepte de loodsladder! Hij was dus al een flinke tien meter naar bakboord afgedreven. En nuchter was hij geworden zeldzaam nuchter! Halverwege wachtte hij even en onderwierp zich aan de zeer pijnlijke operatie van het démarsqué. De lijm was geweldig stijf ge worden. Het kostte Willi stukken van zijn huid en zijn haarToen hij tenslotte weer eenigszins de matroos Nochundnoch was, was het ook op dek kalmer geworden. Krowski, de „knorhaan", had samen met Johannsen en den matroos Mechelt de ver dediging tegen de wild geworden bewoners van de West-Afrikaansche oerwouden ge organiseerd. Alle deuren waren gegrendeld; Slechte een bewapende groep zette den strijd voort. In het hospitaal werden voortdurend gratis wonden verbonden. Willi sleepte zich naar het matrozenverblijf. Alleen Heini, de scheepsjohgen, was daar. „Nou, Willi", zuchtte hij jneewartg, „jij hebt ér ook aardig' wat van meegekregen! Je bloedt tenminste geweldigGa eerst maar naar het hospitaal om je te laten "verbinden! Lu cas, Karla en Robert zijn al boven. De tweede stokerswacht heeft ook leelijke verliezen. Ja en Görres neen, wié zou dat gedacht hebben! Neem echter wapens mee, vanwege dien moordenaar!" Willi Nochundnoch knikte somber, ofschoon hij van dat alles nauwelijks de helft begreep. Hij begon onder zuchten en steunen zijn natte kleeren af te stroopen. Hij trok twee pull-, overs, drie broeken en twee paar handschoe nen aan, wapende ziciumet een bijl en een keukenmes en ging op weg. Zonder aange vallen te zijn bereikte hij zijn doel. De strfjd woedde op het achterdek. In het hospitaal, waar" men Willi zonder veel om haal met jodium en pleisters bedokterde. lie pen voortdurend de gevechtemeldingen bin nen; „Het groote luipaard is naar het mid denschip doorgebroken!" „De eerste offi cier is door een slang gebeten. Niet een van de gifslangen. Hij komt direct naar boven om verbonden te worden." „In de keuken zit een dozijn apen. zy hebben den kok blauwe oogen geslagen." Het meerendeel der gewonden kon na een kortstondige behandeling weer uit het hos pitaal ontslagen worden. Alleen Lehmann had: een kwaadaardigen beet in dé heup opgeloo- 'pen en lag vloekend en steunend op een van de ziekenbedden. ♦wordt vervolgd)

de Stem | 1944 | | pagina 2