Dagblad van Noordbrabant Zeeuwscbe Editie HERLEVEND ZUIDEN. De prestaties van Noord en Zuid. wu zien, dat „Holland" zijn grooten cul tureelen bloei slechts met behulp van het Zuiden tegemoet kan gaan, nadat door de opkomst van de kapitalistische maatschappij iedere cultureele bloei mede van kapitaal en economie afhankelijk werd. Het is, alsof door den uittocht uit het Zuiden, als gevolg van den wil tot vrijheid, Holland wordt bevrucht en uit deze vereenlging bloeit het schoonste cultureele leven op, dat ooit de Nederlanders voortbrachten. Duitschland zal de Oostzee-staten verdedigen. GARHiZOEH VAN WILNA HOUDT NOG STAND. NEER.LANDIA-PERS 84e JAARGANG B VRIJDAG 14 JULI 1944. No. 18039. 1 BLAD AfamnrmtnitA femncnlAnd b*| vooruUbeul»n»s per kwartaal 2 tt. fruttco per po*f l A»ei week tui^luHcnd t)Vl nlttqpMltMS\«\tthg> i\ ceni Losse i.ummtrs c*r>\. BewQsnonv- imcr» 6 ccnl. Bijkantoren te. Roosendaal, telefoon «80: Betgen op Zoom. teletoon 54»; Waalwijk, telefoon MO; Coes. telefoon me; Mulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag Adv. geheele oplage t-10 mm., kolom 42 mm., f 2.00. elke mm meer 2d e adv van plaataot oard uit N -Br utul. Br, ed. resp. 1.70 en 17 ct.. lef. Zeeuwsclte ed, tesp 60 c. en a c. lt,eci ne tal-tel inzend op adv.. welke de uitgevers te ttuhner beoorde'eling niet vertangen a( te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de thzendei-s van adv. uitgeleverd VI. (N.P.). Menigeen zal zich bij het tot dus ver volgen van deze artikelen-reeks de vraag gesteld hebben: Wat is er nu eigenlijk aan de hand» Wat is het probleem van het Zui den? Gaat er nu wat gebeuren en zoo ja, wat is het dan? Want de Hollander is nuch ter; hij beredeneert zijn zaken goed. Maar men mag de vraag stellen, ot zjjn vragen niet wat voorbarig zijn. We hebben tot nu toe kennis genomen van de verschillende psy- choiogieën van den „Hollander" en den „Zui derling". Verder vernamen wij de hypothese, dat het probleem van het Zuiden hierin schuilt., dat het verschil tusschen Zuid en Noord nooit werd opgeheven in een nationale synthese. Daar tusschen In ontbreekt een schakel. Het kan niet de bedoeling zijn, zoo uitvoe rig te schilderen, dat, als de gemiddelde Zui derling den gemiddelden Noorderling 'ontmoet, Zij elkaar wel een beetje vreemd zullen aan kijken. En ook kan het verschil tusschen een bepaalden Noorderling en een bepaalden Zui derling ons niet tot zulke groote woorden voeren als „nationale synthese". Er moet meer daarachter schuilen. Dat is inderdaad* het geval. De schets van het verschil in aard, dien wij gegeven hebben, moet men niet betrek ken op de verschillende personen, maar op het geheel, waartoe die personen behooren. Het ging hier om volksaard en volks karakter van Zuid en Noord, dat wil zeggen, het ging over datgene, wat alle standen, alle leeftijdsklassen, mannen en vrouwen, Chris tenen en niet-Chi'istenen gemeen heb ben in weerwil van de verschillen, veroorzaakt door stand, leeftijd, geslacht, geloof of be roep. Daar volgt uit, dat al die blijvende karak tertrekken niet alleen zichtbaar moeten zijn in de verschillende noordelijke en zuidelijke individuen, maar ook in wat beide groepen elk als geheel "voortbrengen. Wat zij voort brengen is hun cultuur. En waartoe leidt nu het zoo uitvoerig be schreven verschil tusschen Zuid en Noord, zoodra wij dat op hun beider cultureelen ar beid betrekken? Het is duidelijk, dat deze phase in de verhoudingen het belangrijkst is. Het is ook duidelijk, dat het opheffen van het verschil in een nationale synthese, alleen In die phase der verhoudingen tot een aan trekkelijke werkelijkheid kan worden. ..Want wij zijn het er allemaal over eens, dat, w a t de verschillen tusschen de ver schillende deelen van ons land ook mogen zijn, wij toch allen broeders Zijn van den zelfden stam en zoo voortGewis, ge hebt den zin van zooveel feestvergaderingen en congressen reeds herkend. Maar in het geval der zuidelijke beweging hebben wij noch met een feestvergadering noch met een con gres te doen, doch met een serleuse aange legenheid. Ditmaal komen we er niet met phrases. Wij herinneren ons uit de beschouwingen van Jacq. Delsing, dat hij 't thans den juisten tijd acht voor de oplossing van het Zuidelijk pi-d- bleem. ofhetzaltelaat zijn. En in dit laatste geval zal Vermoedelijk het heele Nederlandsche volk er de schade van onder vinden en wellicht met onherstelbare brok ken blijven zitten. Wij hebben nu twee dingen te doen. 1. Vast te stellen, hoe het verschil tus schen Zuid en Noord zich in het cultureele leven manifesteert. I 2. Te onderzoeken of de oplossing yan dat verschil In een waarlijk nationale synthese thans levensvatbaarheid heeft. XXX Van een „Hollandsche" cultuur, zooals we die thans kennen, aldus Delsing, is pas be trekkelijk laat sprake. In de vroege middel eeuwen is „Hollahd" nog vrij cultuurloos. In de hooge' middeleeuwen is het cultureele le ven er nog vrij poover. In de late middeleeu wen valt er eenige bloei waar te nemen, of schoon het cultureele zwaartepunt dan nog steeds in het Zuiden ligt. Het is zonder naijver, dat we dit constatee- ren, zoo schrijft Delsing: immers, de noodlge bewegelijkheid, de noodige hoeveelheid hart en fantasie zijn het aandeel van het Zuiden in de Gouden Eeuw. Van dien tijd af is .Holland" wat men noemt „de cultureele kern" van Nederland. Een „Gouden Eeuw" is niet gebleven, ook niet in Holland, maar wel bleef Holland sindsdien het middelpunt van het cultureele leven, de kern die alle kraehten tot zich trok. Holland Immers was door zijn handel een kapitalistische staat geworden. Het had door zijn kapitaal tevens de politieke macht en, wijl in de maatschappij der laatste eeuwen kapitaal, politiek en cultuur in elkaar ver strengeld zijn: tevens de cultureele. Het ka pitaal schiep de groote steden, schiep de be hoefte aan cultuur en tevens de mogelijk heid om deze behoefte te bevredigen. Met een zelfbewustheid en een gevoel van vanzelfsprekendheid, eigen aan een mensch vol ondernemingsgeest, werden en worden 'alle krachten opgeslokt, die maar eenlgszins van beteekonis zijn. Duitsche stellingname tegen geruchten. - Het front nadert Oost-Pruisen. - Ook in Zuid-Rusland activiteit. - Hardnek kig en succesvol Duitsch verweer in Normandië. De vorderingen van het Sov jet-offensief heeft Oost-Pruisen cn de Oostzeelanden nader tot de frontlinie gebracht. Het noor delijke deel van het front tus schen Duna en Pripet heeft in de afgelopen dagen het meest de aandacht getrokken, omdat hier de bedreiging van sterke Duttsehe bolwerken het sterkst is. Het Duitsche weennachtsbericht van gisteren spreekt van sterke aanvallen in de richting van Du- naburft; Wilna is sedert verschei dene dagen ingesloten en al bliift 't garnizoen zich hardnekkig verwe ren. toch heeft de druk zich ver der naar Kowno (de hoofdstad van Lltauen) verplartst. Het verst drongen de roode troepen door in liet gebied ten zuidwesten van Wilna, waar bii Olita (op het kaartje aan de Njemen ten Z. van Kowno) de roode troepen het dichtst bii de grenzen van Oost- Pruisen staan. Temeer daiar het Duitsche front nu ook in den tot voor kort rustigen noordelijken sector bij Opotsjka, werd teruggenomen, gaat de belangstelling nu uit naar de Duitsche posities in het Oost zeegebied. Er zijn reeds zekere combinaties den aether in gezonden betreffende een z.g. rechttrokken -van het front in het Balti- sche gebied, die klaarblijkelijk neerkomen op de verwachting dat de Duitsche troepen dit gebied tegenover een dreigende afsniidüig door dan Russischen opmarsch naar de Oostzee zouden willen ontruimen. De militaire woordvoerder der Rijksre- geering heeft daartegen evenwel stelling genomen en verklaard, dat een rechttrek- king of verkorting van het front in het Oostzeegebied niet in aanmerking komt. Het Baltische gebied behoort tot de EüFöpeesche ruünte, die de Duitsche weer macht in ieder geval zal verdedigen en houden, zoo zei hij De terugtrekking der Duitsehers in den sector benoorden Polotsk (Opotsjka) noemde hij een vrijwillige dls- tancieerlng om aansluiting aan den nieuwen Kunstacademies, conservatoria, universitei ten en hoogescholen, de groote orkesten, de grootie tooneelgezelschappen, opera- en ope- refite-gezelschappen, de radio-omroep, de groote pers, de film-ondernemingen, de regee- ringszetel, alles wat maar eenlgszins een hoogstaand cultureel leven kan bevorderen, is in Holland. Indien een kunstenaar iets wil beteekenen, indien een geleerde vruchtbaar wil werken, kortom indien een mensch, die leeft van het werk van zijn geest, zich ten volle wil ont plooien dan is hij gedwongen, naar Holland te gaan. Slechts daar staan hem alle hulp middelen ten dienste. Dit alles ais gevolg van de opeenhooping van menschen en van kapitaal en van de ont wikkeling eener groote, zelfbewuste energie, beide In voortdurende, wisselwerking met el- Deze toestand brengt groote gevaren mee. Niet hlleen voor de bewoners van randge- westen zooals wij („de provincie"), maar op de eerste plaats voor den Hollander zelf, vooral voor den tegenwoordigen. Want de eer ste de beste Hollander uit Buiksloot waant zich, zelfbewust wijzend op zijn prachtig functioneerend cultuur-a p p a r a 'a t, al leen al hierom beter dan de bewoners der provincie. Deze houding, aldus Delsing, is fnuikend; niet voor ons, maar voor hem. Dat blijkt uit de cultureele prestaties der laatste decennia. Als we het geweldige cultu reele hulpapparaat beschouwen van kapitaal, van scholen, academies en universiteiten, van goed geoutilleerde gebouwen en tot in het uiterste geperfectioneerde verkeersmiddelen en we vergelijken dit met de eigenlijke culture el e prestatie, dan blijkt, dat dit geperfectioneerde hulpapparaat toch eigenlijk meer gewicht in de schaal moet leg gen, dan de prestatie zelf. Met andere woor den: het cultureele besef en het cultureele voelen van den Hollander zijn v e r-u lter- 1 ij k t. Hij is trotsch op al die dingen, die het ken- teeken zijn eener kapitalistisch-technische civilisatie, maar daarom nog niet Van een innerlijke beschaving. Is dit teveel gefzegd? Is dit als carlcatuur geteekend? Nauwelijks. Immers, ook de cul tureele uitingen zelf, het Hollandsche mu ziekleven, de schilderkunst, de letterkunde zijn weliswaar van een welhaast technische volmaaktheid, gevolg van de kapitalistisch- technische hulpmiddelen, maar lijden daar naast aan een tekort aan ziel, hart, geest drift, of hoe men verder den innerlijken drang om iets te scheppen, wil betitelen. Wat er wordt gepresteerd op elk terrein van het cultureele leven, beantwoordt niet aan de verwachtingen, die men zich stelt, In dien men het geweldige hulpapparaat be schouwt. Het Hollandsche volk staat er los van en is een massa -geworden, een massa, die cultureel aan het verpauperen ls door zich blind te staren op het uiterlijke. Maar een cultureele kern. die haar aan spraken Slechts op dit uiterlijk, technisch hulpapparaat baseert, is geen cultureele kem meer..„ toestand in den. midden-sector te verkrij gen. Dit beteekent, aldus nog' steeds deze woordvoerder een concentréeren van den beschermenden muur om de Baltische ruimte. Verder zuideliik ztin de roode troepen doorgedrongen voorbij Slonim en de Duit sehers trachten hen thans tot staan te brengen in het gebied westelijk van deze stad, waar als centrum der gevechten de plaats Grywda genoemd is. De druk richt zich hier dus naar de uit den eersten om singelingsslag in het oosten bekende steden Bialystok en Grodno, die de wegen naar Warschau en Oost-Pruisen beheerschen. „Abnormale wangunst". Gen Dittmar heeft de Duitsche tegensla-, gen in het Oosten in zijn radiopraatje van deze week geweten aan .een abnorma le '.angunst aller van belang zijnde om- 5ta'..digliedetr" Vei r.ucces acr Sovjet-troe pen verklaarde hij als een gevolg van de verzwakking der Duitsche stellingen in het midden-front dat zich immers in de win- tereampagne sterk genoeg had betoond om zulk een aderiatng ten behoeve van het vormen van operatieve reserves te kunnen doorstaan. De Sovjet-legerleiding? had' nu weer eens „van baar overvloed aan men schen en materiaal gebruik gemaakt op een schaal, die de Duitsche leiding voor ernsti ge problemen plaatst". Tenslotte-waarschuw de gen. Dittmar ervoor uit de ontwikkeling af te leiden, dat er een crisis in den afweer zal ontstaan want zelfs de sterkste con centratie van troepen was tot dusverre vol komen ontoereikend om de Duitsche ver dediging te vernietigen. De vraag dringt zich natuurlijk op. waar de Duitsche leiding zal trachten den vloed uit het Oosten af te dammen. De „Tel."- correspondent vermoedde deze week, dat de straatweg KownoDunaburg zulke mo gelijkheden zou bieden: aan dezen straat weg werd om Oetena reeds verbitterd ge streden. De corr. van het .Hbld." meende, dat de aanvoer van Duitsche reserves ge makkelijker zal worden, naarmate de strijd het moerassige grensgebied van. Wit-Riis- land, Litauen en Polen verlaat. Reeds meldt de „Tel." uit Berlijn dat beiderzijds versterkingen worden aange voerd en dat de strijd in dezen sector en de eerstvolgende dagen zijn hoogtepunt zal be reiken, De hevigheid der gevechten neemt van uur tot uur toe. Inmiddels werd bericht, dat het leven in Oost-Pruisen nog volmaakt rustig zijn gang gaat: volle theaters en druk bezochte bad plaatsen. De houding van de bevolking zou getuigen van eenzelfde onverzettelijkheid, als die in de gebombardeerde steden Inmiddels rommelt er ook weer wat in den zuidelijken sector. Bij Kowel behaalden de Duitseher.'f een afweersucces. doch S.P.T. gelooft, dat de actie, die de Sovjets hier eind vorige week begonnen nog geen begin van het groote offensief was Het zou een meer locale manoeuvre zijn geweest. Thans zijn de Sovjets hier weer opnieuw tot den aanval overgegaan, maar ook van nog verder zuideliik worden weer plaat selijke aanvallen gemeld. Het gebied van Jassy is in de berichten der laatste dagen weer eens genoemd. Dat de Sovjets nog meer in den zin hebben dan zij nu recils hebben ondernomen, kan men als zeker 'beschouwen. Hardnekkige Duitsche verdediging. Het Normandisehe front bleef ook in de afgeioopen dagen het "tegengestelde beeld le veren. Ondanks hun doordingen in Caen konden Montgomery's troepen nog geen ter reinwinst van beteekenis behalen eVenmin als hun Amerikaansche collega's, die hun inspanningen in hoofdzaak op St. Lo en de Westkust van Cotentin richtten. Het Duit sche opperbevel heeft Montgomery deze week het plan toegeschreven door te stoo- ten tot diep in Frankrijk, doch inmiddels is de actie bii Caen weer verflauwd en het front vertoont nog geen spoor van een doorbraak De Duitsche troepen bii, en te gen de onophoudelijke stormaanvallen iede- ren kilometer grond verdedigen en zelfs Montgomery moest zich dezer dagen be- wonderend uitlaten over „de goede gevechts- Gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostfront en bij Kowel. Distau- cieering ten Zniden van Wilna. Zware gevechten bij Dunaburg. Aanval op St. Lo afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 13 Juli (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in het gebied van Caen en ten Westen daarvan zich gisteren slechts beperkt heeft tot versterkte artillerie-be drijvigheid, heeft hij ten Noord-Oosten van St. Lo na urenlang trommelvuur en krachtig optreden van slagvliegers ons front aangevallen. Valschermjagers en infanterie deden alle doorbraakpogingen mislukken en brachten den tegenstander zware verliezen toe. Tus schen de Vire en het gebied van St. Eny be nevens tusschen Gorges en de kust is gedu rende den geheelen dag verbitterd gestreden. Talrijke aanvallen van den tegenstander wer den hier afgeslagen, plaatselijke penetraties in een tegenaanval opgeheven of afgegren deld. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden verloor de vijand giste ren 27 vliegtuigen. In het Fransehe gebied zijn 189 terroristen in den strijd gedood. Het zware vuur der V. 1 op Londen duurt voort. In Italië is het gisteren alleen tot vrij groo te gevechtshandelingen gekomen aan de Li- :urische kust en ten Zuid-Westen van Cita !i Castello. Ondanks sterken steun van ar tillerie en tanks heeft de vijand slechts op enkele plaasten geringe successen kunnen be halen. Het meerendeel van zijn aanvallen werd door geconcentreerd artillerievuur of in een tegenaanval uiteengeslagen. In het Zuiden van het Oostelijke front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. In het gebied van Kowel zijn herhaalde vijandelijke aanvallen met veel verliezen ineengestort. In den centralen sector duren de zware afweergevechten tusschen Pripjet en Duna voort. Terwijl ten Westen van de Szszara alle bolsjewistische doorbraakpogingen zijn ver ijdeld. hebben onze divisies in het gebied ten Zuiden van Wilna zich in verbitterde gevech ten verder naar het Westen gedistancieerd. Bij Olita hebben zij den bolsjewieken in een zwaren tegenaanval zware verliezen toege bracht. Het garnizoen van Wilna handhaafde ook gisteren het Westelijke deel van de stad tegep alle .vijandelijke aanygilen. In het gebied ten Zuid-Westen en Zuid oosten van Dunabui-g zijn onze troepen in harde gevechten gewikkeld met sterke vijan delijke formaties. Ten Oosten van Opotsjka zün herhaalde vrij sterke aanvallen van de bolsjewieken afgeslagen, plaatselijke penetra ties werden afgegrendeld. Fonhaties slagvliegers hebben den afweer- strijd van het leger ondersteund en den bolsjewieken, vooral in het gebied van Duna burgWilna met aanvallen met bommen en boordwapens zware verliezen toegebracht. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers heeft gisteren met- gebruikma king van den weerstoestand wederom een terreuraanval gericht op Muenchen. Door af weergeschut werden 31 viermotorige bom menwerpers vernietigd. In den nacht hebben afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen geworpen in het' Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. Burgemeesters benoemingen. Het Rijkscommissariaat maakt bekend; De commissaris-generaal voor bestuur en justi tie heeft tot burgemeesters benoemd: baron G. J. K. van Lijnden van Horstwaerde te Soest- dijk tot burgemeester van Baarn; T. H. Bui tenhuis, burgemeester te Schagen, met eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Naaiden; D. Stoutjesdijk te Heemstede tot bur gemeester van Langedijk (Noord-Holland); w. A. Sikkema te Oostzaan tot burgemeester van Oostzaan; J. Hettema te Vinkeveen tot burge meester van Hulst; E. F. IJsebaert te Terneu- zen tot burgemeester van Koewacht; P. J. Dre- ves te Arnhem tot burgemeester van Holten; H. A. J. upenburg te Den Haag tot burgemeester van 's Gravenzande en J. M. Veldhuis te Bus - sum tot burgemeester van Hoogeveeh. Reizen in Duitschland op vergunning. BERLIJN, (D.N.B.). Tfer Inperking van het reizigersverkeer wordt in Duitse hïand Maandag 17 Juli, vanaf middernacht de be paling ingevoerd, dat men een vergunning moet aanvragen voor het uitvoeren van een reis. Gen. veldmaarschalk von Kluge maakt eeh in spectietocht langs de Kanaalkust, waar de ves tingwerken een diepen indruk op hem maak ten. (DNB). Fransehe vluchtelingen zijn op den weg Villers Bocage-Vire door Amerikaansche vliegers be schoten, waarbij er 16 werden gedood. (DNB). capaciteiten en (ie hardnekkigheid" der Duitsche troepen. Ook Eisenhower heeft gewaarschuwd tegen een overmaat van op timisme onder verwijzing naar de bloedige offers, die de verovering van Caen gevergd heeft. En tenslotte heeft ook Roosevelt in eigeh persoon nog Woensdag verklaard, dat de .vreeselijkste" fase van den strijd „veel leed r i enorme verliezen" zal eischen. alvo rens ae overwinning bevochten wordt. Ook in Italië blijft de Duitsche verdedi ging dezelfde volharding vertoonen als in Normandië. Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Zaterdag 5.45. Maan onder 16.03, op, Za- terdag 2.17. Nieuwe maan Donderdag 20 Juli.

de Stem | 1944 | | pagina 1