Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie SLAG IN N0RMANDIË NOG UITGEBREID. PROVINCIAAL NIEUWS SPORTNIEUWS. KULTUREEL LEVEN NEERIiANDIA-PERS 84e JAARGANO B DONDERDAG 13 JULI 1944. No. 18038. 1 BLAD j a a.f nahaAlA AAhna f.111 mm Irninfn at ir m f 9 fUl PllfA m .al i A6onncmcn<«n hftirumartd bij </uorun delating p«r Uwartaa4 t.U. franco per post 3 4>( &M- weeit tuiptuliend bij niei-posibestelMhg) 21 cent Lösse nummers 6 oent> Bewijsnura- Jmers 0 cent Bijkantoren te; Roosendaal, telefoon 2480: Bei gen op zoom. telefoon sim» Waalwijk, telefoon 229; Goes, telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. Verschijnt eiken werkdag geheele oplage 1-10 mm., koiom 42 ir.m.. 2.00. elke mm meer 20 c adv. van plaataet. aard uit N.-3r. ultsl. Br. ed- reso. 1.70 en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. resp 00 c. en 0 c Red, «bie tarlet. Intend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeeiing niet verlangen rat te geven, worden noch teruggegeven, noch aan de inzenders van adv. uitgeleverd Duitsche successen tegenaanvallen, r- Boorbraak by Tilly en St. Lo voorko men. Zware druk in het Oosten duurt voort. Verdedigers van Wilna houden nog stand. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 12 Juli (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; De slag in Normandië is nog tot andere sectoren uitgebreid, het artillerievuur is nog toegenomen. Ten Oosten van de Ome wier pen onze troepen den bij Colombelles door gebroken vijand op zijn uitgangsstellingen terug. Ten Zuid-Westen van Caen heeft onze tegenaanval verder terrein gewonnen. Om Eterville wordt verbitterd gevochten. Ten Zuiden en Zuid-Westen van Tilly zijn sterke vijandelijke aanvallen met zware verliezen in een gestort. Ook in den sector ten Noord- Oosten en ten Noorden van St. Lo zijn de over een breed front ondernomen vijande lijke doorbraakpogingen mislukt. Ip eenige penetratieplekken wordt nog gestreden. Ten Westen van. Airel wierpen Duitsche pantser- troepen den* vijand naar het Noorden terug. Tusschen Vire en St. Eny, ten Noord-Westen van Le Plessis en in den sector La Haye du Puits duren de verbitterde afweergevechten voort, zonder dat de vjjand er tot dusver in geslaagd is successen van eenige beteeke- nis te benalen. In het Fransche gebied werden wederom 66 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van groot Londen liggen. In Italië zette de vijand zijn krachtige aan vallen van de Westkust tot in het gebied van Poggibonsi voort. Hij werd met zware ver liezen aan dooden en gewonden afgeslagen. Het zwaartepunt van de-gevechten lag gis teren aan weerskanten van den Tiber in den sector ten Zuiden van Cita di Castello. Na een op trommelvuur gelijkend artillerievuur gelukte het den vijand in gevechten, die met zware verliezen gepaard gingen, ons front eenige kilometers naar het Noorden terug te drukken. -Ten Oosten van den Tiber brach ten tegenaanvallen van onze troepen het vijandelijke optreden tot staan. Aan de Adriatische kust zette de vijand zijn aan vallen gisterenmiddag niet voort. In het Zuideii van het Oostelijke front heerschte gisterenmiddag slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Hongaarsche troepen on dernamen in het voorterrein van de Karpa- then een succesvolle aanvalsonderneming. In den geheelen centralen sector van de Sczcara tot Polotsk hield de sterke vijan delijke druk aan. Onae divisies hebben zich in het Zuidelijke deel van dit front onder voortdurende zware gevechten verder naar het Westen gedistantieerd. In het gebied van Baranowitsje heeft zich de Silezische 28ste divisie jagers onder bevel van den generaal-majoor van Ziehlberg in aanval en verdediging voortreffelijk geweerd. Ten Oosten van Olita werden de aanvallen de bolsjewieken door onze pantserdivisies in een tegenaanval opgevangen. De verdedigers van wilna hebben in het Westelijke deel der stad herhaalde aanvallen der bolsjewisten uiteengeslagen en talrijke vijandelijke tanks stukgeschoten. In hei gebied tusschen Oetena en Polotsk zijn krachtige aanvallen der bolsjewieken in nog voortdurende zware gevechten met zware verliezen ineengestort. Ook ten Zui den van Noworsjef zijn nog verbitterde ge vechten aan den gang. Eskaders slagvliegers mengden-zich vooral ten Zuid-Westen van Wilna en ten Zuid- Westen van Dunaburg, doeltreffend in de ge vechten te land en brachten den vijand in scheervluchten zware verliezen tóe aan rpen- schen en materiaal. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers ondernam gisteren onder be scherming van dichte bewolking een tfiijeur- aanval op Muenchen. Door luchtdoelartillerie werden 27 vliegtuigen, waarvan 24 viermoto rige bommenwerpers, vernietigd. Des nachts wierpen enkele Britsehe vliegtuigen bommen op Rtjnlandsch-Westfaalsch gebied. Op de boerderij wordt ieder jaar één der mooiste fokkalfjes aangehouden, teneinde den veestapel op peil te houden en te verbe teren. Men houdt steeds die jonge dieren, wier moeder de hoogste melkopbrengst had. Een der boerinnen in den Wieringermeer- polder is bezig met het voederen van de fokkalfjes. (Foto C.N.F. - Kuiper). Bij den luchtaanval op Muenchen van Dins dag zijn acht ziekenhuizen en klinieken zwaar beschadigd, evenals drie tehuizen voor ouden van dagen en een weeshuis. Woensdag is Muen- /Chen opnieuw getroffen. (DNB). In Lisieux zouden door bombardementen van de 18000 inwoners 3800 gedood zijn, terwijl er 10.000 dakloos zijn geworden. Vooral de kerken zijn zwaar geteisterd. (DNB). Van Bessarabië en Moldavië meldt het Roe- meensche weermachtbericht activiteit van ver kenners en stoottroepen. (DNB). De Japanners melden de verovering van het Chineesche steunpunt Joengfeng in de provincie Hoenan. (DNB). De Duitsche betrekkingen in Albanië zijn ver sterkt door de omzetting van het consulaat- generaal in een gezantschap. (DNB). Tot opvolger van Henriot als minister van voorlichting in Frankrijk is benoemd Paul Ma rion. (CD). Een kleinzoon van Pierre Lebrun, den oud president van Frankrijk, is bij een bombarde ment gedood. (CD). Talrijke volkskeukens zijn in Parijs opgesteld teneinde in het tekort aan eetgelegenheden te voorzien; men kan daar bonloos eten. (CD). De Sovjet-regeering zou volgens Zweedsche berichten de uitlevering gevraagd hebben van Rpssische emigranten, die na 1917 hun land vet*1 laten hebben. (CD). Amerika's gezant te Madrid is vertrokken voor een bezoek aan Washington. (CD). Negen Amerikaansche bommenwerpers zijn Woensdag in Zwitserland gelahd. (DNB). De Gaulle is momenteel in Ottawa. (DNB). Wegens muiterij zijn te Alexandrië drie Griek- sche matrozen ter dood veroordeeld, anderen kregen levenslange gevangenisstraf. (DNB). Oorlogsspecnlanten en zwarte handelaars zul len in Egypte hard aangepakt worden; er is thans een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld hen in het openbaar met 50 geesel- slagen te tuchtigen. (CD). Een revolutie heeft plaats gehad in Columbië. Nadat president Lopez door officieren tijdens manoeuvres was gearresteerd en kol. Gjl zich tot president had uitgeroepen, hebben deelen van het leger, die Lopez trouw bleven, de nieu we regeering weer op de vlucht gedreven. Lo pez en zijn ministers zouden weer in vrijheid zijn. (DNB). Het gisteren aan de Tel. ontleende bericht, als zou prof. Zwikker tot directeur van Philips zijn benoemd;- blijkt op een vergissing te be rusten. Heden moet verduisterd worden van 22 uur tot Vrijdag 5.45. Maan onder 14.46, op, Vrij dag, 1.51. Nieuwe maan Donderdag 30 Juli. Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Chef ter redactie, binnen- en buitenland; J. v. Groenendael, Breda. Ge westelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H. B. Brader, Breda. HET FINSCHE FRONT BERLIJN, (D.N.B.). Het door de bolsjewie ken gehoopte snelle succes tegen Finland .is uitgebleven. De re den daarvoor is in de eerste plaats de Fin- sche, door de Duit sche- gewapende hulp versterkte, tegenstand De bolsjewieken zijn nog steeds niet verder gekomen dan de me- renlinie benoorden Wiborg. Om deze linie door omsingeling te overwinnen trachten de bolsjewieken thans den kustweg naar Hel sinki van zeezijde ie bereiken. Bij de ge vechten in de baai van Wiborg heeft de wapenhulp van het Duitsche leger uitge munt,- toen de bolsje wieken trachtten van af de eilanden het vastèland te bereiken. Ten noordoosten van het Ladogameer is de vijandelijke druk op eenige plaatsen nog altijd sterk. Bij Pit- kaeranta gelukte het den Sovjets op een plaats de Finsche li nies binnen te dringen Verder noordelijk ver loopt het front thans door het gebied weste lijk van Mundjarvi, Juustjèuvi eu ftuka- jarvl Me^edeelingen plaatselijke Distributiedienstel». DISTRIBUTIEKRING VLISSINGEN. Uitreiking nieuwe distributie-bescheiden.. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat voor de gemeenten: Westkapelle, Zoutelande en Meliskerke de uitreiking zal plaats vinden van nieuwe bonkaarten 9e periode 1944 (6 Augustus-2 September), labakskaarten Q 409 en petroleumkaarten U 409, volgens onderstaan de regeling. Hiervoor dienen te worden overge legd de nieuwe distributie-stamkaarten met bij- behoorende inlegvellen en de petroleumkaart U 403 voor kookdoeleinden door houders van deze kaarten. De data luiden voor Westkapelle: Donderdag 13 Juli: zelfverzorgers, wijk A 1 tot A 150. Vrijdag 14 Juli: zelfverzorgers, wijk A 151 tot 125. In de daarop volgende week: Donderdag 20 Juli: zelfverzorgers, restant wijk B, wijk C geheel en wijle D tot no. 25. Vrijdag 21 Juli: zelfverzorgers, restant wijk D en wijle E geheel, terwijl de uitreiking van nieu we bescheiden aan niet-zelfverzorgers zal plaats hebben op Zaterdagmorgen 22 Juli. De uitreiking vindt plaats in het pand A 173 (tegenover gemeentehuis)/op de kantooruren: 's morgens 8.30-12 uur en 's middags van 1.30-4.30 u. Voor Zoutelande geldt de volgende regeling: Donderdag 27 Juli: 9.00-10.30 uur voor zelfver zorgers wonende in Boudewijnskerke. 10.3012 uur voor zelfverzorgers wonende aan Straat weg, Groeneweg en Paulusweg. 1314 uur voor zelfverzorgers wonende in Korte-Wegeling, Mo lenweg, Molenstraat en Hoenderstrhat. 14-15 uur aan zelfverzorgers wonende in Duinweg, Lan- gendamschestraat en Timmermanstraat. 15-16 u. voor zelfverzorgers wonende in Noordstraat, Noorder vroon, Houtenburg en Hoogte. 16-16.30 uur voor zelfverzorgers wonende in Langstraat en Smidsstraat. Vrijdag 23 Juli: 9-12 uur voor alle overige zelf verzorgers. 14-16.30 uur voor alle niet-zelfver zorgers. Voor Meliskerke zal de uitreiking in deze ge meente plaats vinden op Donderdag 3 Augustus en Vrijdag 4 Augustus. 981-o Nog eens de biggenprijzen. Naar aanlei ding van ons bericht over het opdrijven van de biggenprijzen óp Zuid Beveland en de ac tie daartegen door de marechaussée van den econ. opsporingsdienst ondernomen, ontvingen wó van een landarbeider uit Zeeuwsch Vlaan deren de mededeeling, dat het ginder al even erg is. De man schrijft dat hü al verschillen de malen tevergeefs een big probeerde te koo- pen bij een landbouwer, omdat.naar een van hen hem zei, men liever aan den opkooper levert, die honderd gulden op tafel legt en verder nergens over praat, terwijl wanneer men in zee gaat met den kleinen man, Rans loopt verraden te worden. Onze lezer sehryft verder dat collega's van hem „gelukkiger." wa re^ maar dan f 125 tot f 130 konden neer tellen Volgens zijn meening is er alleen ver betering te krijgen, wanneer voor de biggen eenzelfde regeling wordt getroffen als voor het ouder vee, dat men via de taxatiemarkt kan betrekken. Dit is inderdaad zoo. Wanneer de autoriteiten hiertoe konden besluiten of be ter gezegd, wanneer ze de moeilijkheden kun nen overwinnen, welke zoo'n regeling in den weg staan, dan zou er weer 'n ernstige mis toestand minder zijn. Cling* Sehieting. Aan de schieting op Zondag Jl. namen 91 schutters deel. De hoogevogel viel bij loting" aan Ed.. Weemaes te St. Jansteen ten deel. De le zijvogel A. v, d. Wiele Nieuw-Namen en de 2e zijvogel R. Jleelemans te Hulst. Beide kallen P. Bogaert te Clinge. Het grootst aantal vogels werd geschoten door Jozef de Cock te Clinge. Goes Burg. stand. Overleden: J. Meulbroek 74 j.; J. Dingemanse 75 j. Geboren: Simon zv P. Gorsse -Harinck; Machelina dv G. de Kok-Schrijver. (Z) Heinkensaand Priesterfeest. Zaterdagavond arriveerde pa ter A. Koens S.C.J. met zijn familie in de dorps kom. De kerkdreef was ter zijner eere door nij vere handen fraai versierd met eerebogen en bloemen. Het plechtig Lof werd door den neo mist met assistentie van pastoor Kleintjes en kapelaan van Stee uit Vlissingen gecelebreerd; pastoor Kleintjes sprak een hartelijk welkomst woord. Zondag droeg de neomist het H. Mis offer op met assistentie van kapelaan van Stee en kapelaan Bakker van 's Heerenhoek als dial ken en subdiaken, terwijl pastoor Kleintjes fun geerde als presbyter assistens. De feestpredikatie werd voortreffelijk uitgesproken door kapelaan van Stee, zoon van de parochie, die de hooge beteekenis van het priesterschap duidelijk schetste. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze uit de Missa In Nomine Jesu van Uitterer, en na de Mis de driestemmige contate Priesterglorie van Dobbelsteen. Na het Lof dankte de weleerw. pater naast God allen, die dezen dag tot een onvergetelijken voor hem hebben gemaakt. Bijna alle katholie ken kwamen ter receptie om den pater en zijp familie hartelijk geluk te wenschen. Hoofdplaat. Kerknieuws. Tot secretaris aiyjimeester van het R.K. kerbestuur werd benoemd de heer G. Nelissen, in plaats van den heer Jan van Weyns- bergen, die overleden is. Burg. stand. Geboren: Thomas zv R. Groos- man-Zeegers; Margarétha dv A. Roman-Schram; Elza dv L. Scherbeyn-de Ruyscher. Overleden: J. van weynsbergen 58 jaar. St. Jan»teen. Scbieting. Aan de schieting bij' C. Pieters namen 45 schutters deel. De oppervogel troffen: Ad. Poppe, hoogvogel met 4 kleine vogels. Jos. v. d. Wiele. le zijvogel. E. Neve, Heikant, 2e zijvogel. Burgerlijke stand. Geboren: Adolf E. zv J. Vanacker-Hulshout. Overleden: Th. de Cock 61 j. echtg. van M. F. Martens. M. L. Bosman 93 jaar. wed. van P. de Letter. Kloosterzande. Benoemd. Als vakonderwijzeres aan de o.l. school aan de Cloosterstraal is benoemd mej. Phil. Neve van Kuitaart. Schieting. Aan de schieting op de liggende wip door de handboogsocieteit ,,Ons Vermaak" bij .Tos. Goossens namen 56 schutters deel. De hoogevogel was voor Arth. Kuypers, van Groe nendijk; de zij vogels waren voor Henk Hoop en P. van Troost, beiden van den Mosseldijk. Kraaike. Schieting. Aan de schieting bij F. de Vijlder namen 55 schutters deel. De uitslag luidt als volgt: Hoogevogel A. Sehillemans, van Lams- waarïle. le zijvogel J. Schelfout van Boschka- pelle. 2e zijvogel C. Stallaert, van Boschkapelle Middelburg Geen persoonsbewijs. Bij controle bleek I. van W. niet in het bezit te zijn van geldig per soonsbewijs, waarom hem een politieele waar schuwing werd uitgereikt. Shag verhandeld. Tegen P. C. C. werd pro ces-verbaal opgemaakt, daar hij Belgische shag tegen te hooge prijzen had gekocht en verkocht, zonder gebruikmaking, van de vereischte distri butiebescheiden. Drank aan jeugdige personen, Op het sta tionsemplacement werden de 16-jarige jongens M. P. S. en Th. de K. aangehouden, die nog al in vrooUjke stemming bleken te zijn. Bij verhoor bleek, dat zij sterken drank hadden gebruikt, hetgeen voor personen beneden 18 jaar verbo den is. Zij werden op het politiebureau inge sloten en proces-verbaal werd opgemaakt. Terhole. Schieting. Aan de schieting bij J. de Cock namen 46 schutters deel. De uitslag was als volgt: Hoogevogel: Jos. Roels, van Kuitaart. le zij vogel: idem. 2e zij vogel: P. de Witte, van Hei kant. Bolling. Aan <Je bolling bij J. de Cock na men 42 spelers deel. De uitslag was als volgt: Hoogevogel: Jos. de Theye, Terhole. le zijvogel L. Polflïet, Patrijs. 2e zij vogel: E. Lambert, Bosch kapelle. Grootste aanföl kleine vogels: L. de Theye, van Terhole nl. 6 stuks. Terncuzen. Gouden bruiloft. Donderdag 13 Juli hoopt het echtpaar j. van Cleemputte-de Rijk zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De oudjes, die momenteel in het R.K. Liefdehuis te Groenen dijk verblijven, zullen op den heuglijken dag hun intrek nemen bij hun zoon Frans, Baandijk 3a, alhier, teneinde dezen dag voor zoover de omstandigheden het toelaten, óp feestelijke wijze te vieren. Behoud van vrije sportbeoefening? Arno Breitmeyer, de Duitsche plv. sportleider, heeft een bezoek gebracht aan ons land en met een aantal sportleden van gedachte gewisseld. De Reichssportftihrer hield een uiteenzetting over de problemen van dezen tijd inzake het inter nationale en nationale sportleven. Voor alles dient het sportleven zelfstandig en vrij te blij ven, zoo zei hij o.a. De sport is immers voor millioenen menschen een nieuwe levensvorm geworden. Hieraan mag niet worden getornd. Vooral nu de verkeersmiddelen zich vooral door de lucht meer en meer hebben vervol maakt, zie ik voor de toekomst een dankbaar arbeidsterrein voor 't internat, sportleven weg gelegd. Beperkte men zich tot heden meer tot onderlinge landenwedstiijden, in de toeKomst zal zich dat ongetwijfeld gemakkelijk uitbreiden tot stedenontmoetingen tusschen afzonderlijke ploegen en vereenigingen. Tenslotte vestigde spreker nog de aandacht op de Olympische ge dachte, waaraan natuurlijk ieder land en dus ook Duitschland overeenkomstig de gedachte van den stichter trouw zal blijven. De Secretaris-Generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap- en Cultuurbescher ming, prof. van Dam, wees op het groote werk, dat inmiddels in ons land voor ons nationale sportleven is verricht. Wij zijn erin geslaagd de politiek buiten onze sport te houden en zullen ei* in de toekomst angstvallig voor waken een vrije sportbeoefening te behouden, betoogde hij. Prachtige zege van v. Amsterdam. Het hoogr tepunt van het interessante wieier programma dat Woensdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam werd afgewerkt, was ongetwijfeld de prachtige overwinning' welke onze nationale kampioen v. Amsterdam behaalde in den stayer wedstrijd over 75 km. Deze wedstrijd was bedoeld als revanche op de nationale kampioenschappen en v. Amsterdam heeft hierbij ondubbelzinnig bewezen, dat hij den titel waardig is. Aan v. d. Voort heeft het niet gelegen dat zijn rivaal met de eer ging strijken, doch al zijn aanvallen, wel ke hij tegen het einde van den wedstrijd deed - en deze waren zeer verwoed - wist v. Amster dam prachtig af te slaan. Jan Derksen zag men weer voor het eerst na zijn zware ziekte in de baan. Het bleek, dat hij zijn ouden vorm weliswaar nog niet geheel terug heeft doch hij won toch al zijn series en werd eerste. De uitslag wgs: 1 Derksen, 2 Rem- kes, 3 Kropman. 4 v. d. vijver. Volksspelen te Hontenisse. Ofschoon het voetbalseizoen gesloten is, zit het bestuur der R.K. V.V. Hontenisse niet stil. Het heeft n.l. besloten op Zondag 23 Juli a.s. volksspelen te houden, uitsluitend voor jongens van 7 tot en met 14 jaar, welke leerling van één der lagere scholen te Hontenisse zijn, of zijn geweest. Deze spelen ztillon bestaan uit: hardloopen, hinderniS loopen, blokjesrapen, zalcloopen, mastklimmen, schoenrapen, pap-eten, koekhappen enz. Sportagenda. Terne u zen. Zaterdag 15 Juli Prov. Waterpolotournóoi in kar.aalbad om 14 uur. PRIJSVRAAG VOOR EEN TOONEELSPEL EN EEN FILMSCENARIO Directie en redactie van het weekblad „Ci nema en Theater" hebben gemeend ter gelegen heid van den Rembrandtdag en met het oog op de viering van dezen dag in komende jaren een prijsvraag te moeten uitschrijven voor een tooneelstuk en een zoo volledig mogelijk uit gewerkt scenario voor een speelfilm, waarin een der groote kunstenaars van, het Nederlandsche taal- en. cultuurgebied zal» herleven te midden van zijn volk. Als lsten prijs stelt het blad f 1000 beschik baar, als 2den prijs f 500 en als Jdfen prijs f 200. De auteurs behouden de rechten van opvoe ring of verfilming volledig. De uitSchrijvers van de prijsvraag zullen deze opvoering en verfil ming zooveel mogelijk bevorderen. De jury staal onder voorzitterschap van rnr. Hendrik Scholte. hoofdredacteur van Cinema en Theater. Inzen dingen worden vóór 1 Januari 1945 ingewacht aan het adres der redactie, Paulus Potterstraat 4 Amsterdam-Z., waar gegadigden binnenkort ook de volledige voorwaarden en de namen aller juryleden kunnen verkrijgen.

de Stem | 1944 | | pagina 1