BOLS DISTRIBUTIENIEUWS. KORT NIEUWS: LANDBOUW Erdal Indertijd, VERLIEZEN AAN HET INVASIEFRONT TOEGEBRACHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 8 Juli (D.N.B.).~ Het Qpperbeveï van de weer- anacht deelt mede: „De vijand fcett£ zijn grooten aanval op den westelijken vlejigel van bet landingshoofd met geconcentreerde strijdkrachten voort en breidde hem uit tot de sectoren tot aan de Vire. Ten zuidwesten van Aixel en ten zuidwesten van Carentan kon hij na krachtige artillerievoorbe- reiding in ons afweerfront binnendringen en een weinig terrein winnen. Tusschen Le Plessis en La Haye du Pèits werd. de tegenstander met bijzonder groote, bloedige verliezen afgeslagen. Bij de zuivering van het boschterrein ten oosten van La Haye du Puits verloor de vijand in ver bitterde gevechten op korten afstand meer dan 300 dooden en 270 gevangenen. De tijdelijk dn La Haye du Puits binnengedrongen vijand werd na zware straatgevechten er weder uitgeworpen. In het Fransche gebied werden 213 terroristen en met valschermen neergelaten vijandelijke saboteurs in den strijd vernietigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen plaatsen met garnizoen en vliegvelden in het landings hoofd met goede uitwerking aan. Boveh de bezette gebieden in het westen en boven het landingshoofd werden gisteren 96 vij andelijke vliegtuigen, waaronder 73 viermoto rige bommenwerpers neergeschoten. Motortorpedobooten torpedeerden in het oos telijke deel van de Seine-baai eervsVijanöelijken torpedojager, (lie met een krachtige explosie in «3e lucht vloog.- Verder vernietigden zij een vij andelijke motortorpedoboot en beschadigden zij een /andere ernstig-rln hetzelfde zeegebied scho ten patrouillevaartuigen twee Britsche motor torpedobooten in brand brachten zij een jachtbommenwerper ten val. Troepen van het leger en van de Waffen-SS vernietigden in de eerste maand der invasiege vechten 1059 vijandelijke pantserwagens en scho ten 237 vliegtuigen neer. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie w.erden bovendien 1418 vijandelijke vliegtuigen- omlaag gehaald. In het zelfde tijdvak -toerden door luchtmacht, marine en kustbatterijen- van leger en marine 56 koop vaardij- en transportvaartuigen mét tezamen 348.600 brt. en talrijke kleine^» ravitailleerings- vaartuigen en landingsbooten tot zinken ge bracht. Nog 45 handels- en transportschepen met tezamen 269.000 bft. werden zwaar besfchadjigd. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden twee zware kruisers, nog vier kruisers, 26 torpedo jagers, een fregat en tien motortorpedobooten in den grond geboord. Verscheidene slagsche pen. 22 kruisers, 25 torpedojagers, 13 motortor pedobooten en 28 speciale landingsvaartuigen liepen zware beschadigingen op. Niet inbegre pen zijn de door mijntreffers veroorzaakte vij-. andelijke scheepsverliezen. Het zware vuur der „V 1" ligt ononderbroken op het gebied van Londen. In Italië lag het zwaartepunt der vijandelijke aanvallen gisteren in het gebied ten noordwes ten van Siena, waar de tegenstander, ondanks het gebruik van sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten geen noemen waardig succes kon behalen. In den Westelijken kustsector, in het gebied ten zuidwesten van Arezzo bij Mentone en Gubbio, alsmede aan de„Adriatische kust on dernam de vijand eveneens sterke door panser- wagens gesteunde aanvallen, die door onze di visie in harde afweergevechten tot op geringe plaatselijke penetraties na, afgeslagen werdén. In den zuidelijken sector van het oostelijk front zetten de Sovjets Ja.un plaatselijke aanval len tusschen den Boven-Dnjestr en Kowel met vrij sterke formaties voort. Zij werden bloedig afgeslagen. In den central-en sector bieden onze soldaten den overmachtige vijandelijke strijd krachten op alle plaatsen verbeten tegenstand. In het verloop van den af weerslag werden den bolsjewisten groote verliezen aan m^nschen en materiaal toegebracht. Ook de eigen verliezen zijn aanzienlijk. Aan weerszijden van Baranowitsje duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort. De puinhoopen van de plaats werden den vijand 2ohder strijd overgelaten'. Ten oorden van Ba- ranowitsjé sloegen onze troepn geconcentreerde aanvallen der bolsjewisten in den strijd op kor ten afstand af. De vijandelijke drük op Wilna wordt nog steeds sterker. Ten zuidoosten van de stad zijn verbitterde gevechten gaande. Aan den oostrand mislukten door pantserwagens on dersteunde aanvallen der bolsjewisten. Aan de spoorlijn tusschen Wilna en Dunaburg werden de vijandelijke aanvafstoppen in harde gevechten opgevangen. Ten zuidoosten van Du naburg en aan de Duna ten noordwesten van Dzisna ondernam de vijand verscheidene vergeef cshe aanvallen. Ten noorden van Polotsk stortten vrij. sterke door pantserwagens ondersteunde aanvallen der bolsj'ewisten ineen. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen- vielen .voortdurend Sovjetcolonnes aan en vernietigden meer dan 250 vijandelijke voertuigen. Des nachts werd dé strijd tegen het vijandelijke ravitaiJ- leeringsverkeer voortgezet. Een sterke formatie Amerikaansche bomm'én- werpers vloog gisterenmiddag naar midden- Duitschland en wierp bommen op verscheidene plaatsen. Vooral in het stadsgebied van Leipzig Hoofdredacteur Neerlandiapers H. v. d, Broeck, Maastricht. Chef der redactie, binnen- eri buitenlandJ. v. Groenendael, Breda. Gewestelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda. Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda. Verantwoordelijk voor de adver tenties: E. H. B. Brader, Breda. ontstonden schade aan gebouwen en verliezen aan menschenlevens. Andere Amerikaanscïje bommenwerpers vielen uit het zuiden naderend, eenige plaatsen in Op- per-Silezië aan. luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen 92 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 71 viermotorige bom menwerpers. De onder persoonlijke leiding van hun Geschwaderkommodore majoor Dahle strij dende vierde stormgroep jactvteskadei$S met hun Kommandeur kapitein Moritz onderscheidde zich door het neerschieten van dertig viermotorige bommenwerpers bijzonder. Des nachts wierpen, Britsche vliegtuigen bom-: men op Berlijn en in het Rijnlandsch-Westfaal- sche gebied. Twee vijandelijke vliegtuigen wer- déh ten val gebracht. Aldus verloot- de vijand gisteren boven het Rijksgebied en de bezette gebieden in het westen in totaal 188 vliegtuigen, waaronder 144 viérmotorige bommenwerpers." De Z-s procedure in de industrie- Van bevoegde zijde in Den Haag Wordt me- dwredeeld De procedure der Z-s kaarten als maatre gel op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederiand- sche gebied nr. 108/42 betreffende de ver plichting tot het verstrekken van inlichtin- fen wordt thans oök toegepast op de geheele lederlandsche industrie. Er moeten derhalve aan deelnemen alle industrieele bedrijven, die zijn aangesloten bij een 'onder de Hoofdgroep Industrie ge rangschikte vak- of vaksubgroep met uitzon dering van 1. de Industrieele bedrijven, üie door de Ruestungsinspektion Niederlande of door cfe Hauptabteilunf Wïrtschaft fn Den Haag reeds uitsenoodigd zijn tot deelneming; 2. de bouwvakindustrie, met inbegrip van dè kleine bedrijven; 3. de houtbeweTkende industrie behoo- rende tot het bosch- en houtbedrijf; 4. de bedrijven vpn de levensmiddelenin dustrie. die hiertoe uitgenoodigd zün door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944. Ondernemingen, wier bedrijf ligt op het' ge bied van handel en industrie, zijn aan de pro cedure onderworpen voorzoover de omzet bo ven de 50 procent ligt. Hetzelfde is het geval, wanneer naast de industrieele productie een»an dere bedrijvigheid wordt uitgeoefend. De aanvraagformulieren zijn. verkrijgbaar bij de Kamers van Kóóphandel en Industrie en derzelver bijkantóren. Bevoegd voor de bewer king van de in te dienen Z-kaarten-aanvragen is alleen de Hauptabteilung Wïrtschaft, Amers foort, Koninginnelaan 14. Op de enveloppe en het formulier der aanvragen moet de afkorting „Gewi" geschreven worden. Duitsche onderne mingen, welker eigenaars allen of voor het mee- rendeel Rijksduitschers zijn, en ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in Rijksduitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben dienen hun aanvragen in bij de Deutsche Handelskammer fuer die Nederlanden in Amsterdam en Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer.-^ Buitenlandsche ondernemingen in Nederland, d^w.z. ondernemingen welker eigenaars allen of voor het meerendeel niet-Rijksduitschers en niet-Nederlanders zijn, en ondernemingen, wel ker kapitaal, voor meer dan 50 procent in niet- Duitsch of niet-Nederlandsch bezit is, dienen hun aanvragen, evenals de; DuitsQhe onderne mingen, in bij de Deutsche Handelskammer fuér. die Niederlanden in Amsterdam én RoitöfdaWfcr De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze be drijven eveneens verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. De aanvragen moeten terstond, maar op. zijn laatst op 31 Juli 1944 ingediend worden by de Hauptabteilung "Wïrtschaft, Amersfoort, Konin-4 ginnelaan 14. Later ontvangen aanvragen wor den behandeld als niet-ingediend. De verant woordelijkheid voor dc tijdige ontvangst der aan vragen ligt bij de aanvragende firma's. Zij dra gen ook het risico van het verlies bij de ver zending. Onjuist, onduidelijk of onvolledig in gevulde aanvragen gelden als nïet-ingediend en worden niet bewerkt. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraf fing ten gevolge hebben. Ondernemers, die in gebreke blijven vóó r 31 Juli 1944 hun aanvraag in te dienen stellen daarmede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen ontleendwor den aan het bij de 'uitreikingsplaatsen voor ae Z-kaarten aanvragen verkrijgbare toelichtingsvel X X X De Z-procedure is verder gelast voor 1. kantoren van cartels of soortgelijke ver- eenigingen; 2. bureaux, kantoren enz. van ver-eenigin gen, die haar leden op economisch gebied vertegenwoordigen of# adviseeren, zooals ver- eenigingen van huiseigenaren en grondbe zitters enz.; 3. kantoren van vereenigingen van eco nomische adviseurs (accountants)belasting consulenten, boekhouders en soortgelijke be roepen; 4. adviesondernemingen en -ondernemers voor het bedrijfsleven, in het bijzónder voor het ontwerpen van plannen, marktanalyses organisatie, enz. De vrijstellingsaapvragen moeten voor de hier bedoelde personen eveneens vóór 31 Juli 1944 ingediend worden bij de Hauptabteilung Wirfcschaft. Amersfoort', Koninginnelaan 12, respectievelijk bij de Deutsche Handelskam mer in Amsterdam. Voor hen.geldt het hier boven gezegde eveneens. AARDAFFELENRANTSOEN DRIE KILOGRAM. Oude aardappelen zonder bon. Van Maandag 10 tot en met Zaterdag 15 Juli a-S. «»eeft de aaróappelbon 29 recht on IV» kilogram nieuwe aardappelen per bon. Op den bon toeslag 29 -wordt J kilogram nieu we aardappelen beschikbaar gesteld. Op Za terdag 8 Juli mag op deze bonnen nog niet worden gekocht. Ten slotte werd bekend ge, maakt, dat de kleinhandelaren 6e aardap pelen van den ouden oogst, welke zii nee in voorraad hebben zonder bonnen, tegen ten hoogste den voör oude aardappelen vastge- stelden prijs mogen uitverkoopen Bon „Algemeen 154". Personen, die wegens verbliif in een zie kenhuis. gevangenis, den N.A.D. e.d niet in het bezat waren van hun distributiebeschei den voor 6e 7e periode '44 en daardoor niet in de gelegenheid zijn geweest den voorin- leveringsbön algemeen 154", welke van 22 Juli tot en met 5 Augustus a.s recht geeft op het koopen van 100 gram kaas. in te le veren, zullen tot en met 19 Augustus a.s. bil wederuitreiking door de distributiediensten hunner distributiebescheiden wegens ontslag uit genoemde instellingen tevens een rant soenbon kaas ontvangen. Hetzelfde geldt voor personen, aan wie bv wegens geboorte of wegens vestiging rat het buitenland voor het eerst hier te lande distributiebescheiden worden uitgereikt. Op „losse" suikertonnen moet worden geleverd. Blijkens ingekomen klachten komt het voor, 6at winkeliers, hetzij op eigen initia tief hetzij in samenwerking met collegas bepalen, dat slechts dan suiker aan de klanten wordt afgeleverd, wanneer deze .ge geheele bonkaart, waaraan zich de suikerbon noc bevindt aan den winkelier overleggen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat op grond van de bestaande distributiebepa lingen een dergelijke handelwijze verboden is. Op de voor suiker aangewezen bonnen, die los worden aangeboden, moet suiker wor den geleverd. projectiel op dé straat geworpen. Vier slachtoffers en groote schade te Middelburg. Onvoorzichtigheid met een projectiel heeft te Middelburg vier slachtoffers geëischt. Hoe- wel de juiste toedracht moeilijk valt na te gaan, omdat alle betrokkenen gedood zijn, is het tóch waarschijnlijk dat $en en ander zich als volgt heeft toegedragen; Een Middelburgsche jongeman had blijk baar een projectiel gevonden. Op de stoep van een woning in de Zandstraat heeft hij met nog twee mannen, de onvoorzichtigheid begaan dit projectiel te demonteeren of is er althans zeer onvoorzichtig mee te werk ge gaan Op een gegeven moment heeft men blijkbaar, het gevaar inziende, het projectiel op de straat geworpen Met een hevigen knal ontplofte hèt. De 23-jarige E. Vroon land en de 49-jarige E. L. Burgs waren op slag dood terwijl de derde, de 26-jarige M. Coppèjans, eenige uren later in het gasthuis is overleden. Een wielrijdster, mevr A. C. Boonele Due, 49 jaar oud, die op het moment van de ontploffing passeerde werd eveneens doode- lijk getroffen. Voorts werden drie vrouwen zwaar gewond, n.l. twee -bewoonsters uit de Zandstraat, de 61-jarige A. C. D. L„ en de 32-jarlge I. M. van D. van L„ en het negen jarig meisje A. van D. dat op den hoek van de" straat stond Zeventien woningen liepen zware -schade op o.a. werden vele ruiten ver nield en ook het interieur beschadigd. In Frankrijk zijn in Juni 17.233 burgers bij luchtaanvallen gedood. (DNB). Een autobusdienst Brussel-Parijs is deze week in werking gesteld; twee keer per week rijdt er een bus. BESPUITING VAN AARDAPPELLOOF. Dte weersgesteldheid is, zooals ook uit de waar- schüwingsberiehten blijkt, in den laatste» tijd gunstig voor fcet optreden van de aardapppel- ziekte. Aan de telers van aardappelen woTdt daarom sterk aangeradèn, thans hun gewas met een koperhoudend spuitmiddel te laten be spuiten. De Plantenziektenkundige Dienst zal hét op hoogen prijs stellen, wanneer de verbouwers aan deze spt^itvloeistoftevens O. 4 pet. calcium- arsenaat (400 gram op 100 liter; pap) willen toe voegen, waardoor de bespuiting tevens werk zaam wordt als bestrijdingsmiddel tegen den coloradokever en zijn larven. Qewdkid.' doet schoenen langer meegaan 18 ct KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt medé: Iedere gezonde Nederlander kan zich aajsjjneïden, ten einde te worden gekeurd voor rfie Waffen-SS SS-Wachtbataillon te Amersfoort, Landstorm Ne derland en de Germaansche- SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende verbintenis van de tewerkstelling vrij- Officier in de Waffen-SS kan ieder worden die na tenminste dén jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding,, extra le vensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle in lichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeïoschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bü het SS-Wachtbatailton te Amersfoort, welke dienst doet in Nederland, kan men zich op bo venstaande keuringen melden. 13 Juli 8-12 uur, Rotterdam, DeutscheOber- schule, Westelaan l; 14 Juli 8-12 uur: Den Bosch Hotel Noord-Brabant, Markt 46; 14 Juli 15-18 uur Venlo, Weutsches Haüs, Egmondstraat 16 15, Juli 8-12 uur Arnhem, café Royal16 Juli, 8-12 uur Zwolle, hotel Gijtenbeek; 17 Juli 8-12 uur, Amsterdam, Dam 4; 18 Juli 8-12 uur Utrecht N.V. Huis, Oudegfacht 245; 18 Juli 35-17 uf Amers foort, SS Wachtbaaillon S, L^mderweg. De Groote Kerk te Alkmaar ïs in het bezit van het otigineele de Ruyterscheepje, dat onlangs gerestaureerd werd. Dit scheepje is 1.70 M. lang. en heeft 82 kanonnen aan boord, alsmede 12 zeilen. Hoogstwaarschijnlijk1 werd het vervaardigd door een matroos van .den vermaarden admiraal. - (Foto C.N.F. - Kuiper). De besprekingen tusschen de Gaulle en Roo sevelt zijn Zaterdag geëindigd. Uit Londen zijn Zaterdag weer 15000 kinderen geëvacueerd. (DNB). EEUILLElOtu aan Kaap Corross I AvonlurentMMn m Vrm„ )5rg Lüddtcto 61). „Merkwaardig?"'Görres schudde het hoofd. „Ik weet niet of „merkwaardig" wel het juiste woord is. In ieder geval was U verduiveld onvoorzichtig. Die brief is namelijk jammer genoeg nog twee andere lui in handen geval len. Mogelijk dat zij hun mond niet houden kunnen. Dan zou de zaak er slecht voor U uit zien.... Lach nu niet zoo dwaas! U onder schat het gevaar!" Jeremias Iglhuff maakte een afwerend ge baar. „Ik zal het uitleggen Maar Görres liet niet meer los. Met een energieke handbeweging ontnam hij hem het woord. „Zoo komen wij niet verder. Mister! Laten wij liever schoon schip maken! Ik smokkel speelgoed, zooals U weet. U was im mers zoo vriendelijk den kleinen racewagen te herstellen en den jongmaat een lappen hond cadeau te doen. Nou ja! En U bent een zaak in goud begonnen. Dat is loonender. Beiden zitten we echter in moeilijkheden, Zoowel U als mij is men op het spoor. Ik doe u een voorstel. U neemt mijn kist over en brengt haar in Uw kajuit onder. Daar heeft geen man het recht om te snuffelen. Ik ver schaf U als tegenprestatie een goed alibi als Uw eigen affaire ter sprake komt en sta U ook verder ten dienste. En wij geven elkaar twintig procent van onze netto winst. Dan verdien ik tegenover U wel een kleinigheid meer, maar het risico is ook grooter. In zeke ren zin gaat het toch om onzen kop en ons leven. Ik 'denkHij brak den zin af. Er kwam een man» voorbij, die vluchtig groette. Het was de tweede machinist. Hij wierp den stoker een verbaasden, verachte- lijken blik toe en keerde riöh nog eens om, eer hij in zijn hut verdween. Görres vond het geraden aan het gesprek een eind te maken. „Ik denk" dat u met mijn voorstellen ac» coord gaat?" De Zwitser knikte. „Kom maar op met de kist!" zei hij vroolijk. „Ik wil het boeltje wel onderdak brengen. Waar zit ie?" „Wat hebben we nou vloog Görres op. „Dat moet U toch weten? U hebt die kist toch gevonden en weggesleept?" „Ik? Geen kwestie van! Ik heb U slechts gadegeslagen, toen U onlangs 's nachts daar mee bezig was, en heb toen in Uw afwezig-, heid louter voor de grap die kleine auto her steld. Maar waar die dingen gebleven zijn, weet ik waarachtig niet." „Verdorie! Is dat waar?" „Op rinjn eerewoord!" „Dus loch die twee snuffelaars? Dan mqet ik nogmaals op zoek gaanJe hoort na der van mü, man!" Weer stootte Görres den Zwitser familiair tegen diens knieën en porde hij hem in zijn ribben. „Als je wat verklapt, ga je mee aan de galg!" Aldus nam hij afscheid. „Bovendien breek ik je dan alle knoken in je lijf!!" Daarmee ging hij heen. De zigzag keek hem na en glimlachte zon derling. XXX Hanne en Willi waren in onmin uiteen gegaan. De passagier Mechelt had geen zin meer om aan de jacht op deze geheimzinnige goudkist van den Zwitser Iglhuff deel te .nemen. Hij was er eerder voor om de zaak aan den ka pitein voor te leggen. Veel kon er volgens hem aWemet ook niet achter deze historie zitten. Voor Willi Nochundnoch daarentegen stónd vajt dat hij een grooten slag zou slaan. Ster ker dan ooit voelde hij zich geroepen tot de tective en hij was van zins licht en redding te brengen voor manschappen, schip en ree- derij tesamen. Eenige sterke whiskeys gaven hem moed en goede invallen. Hü wilde rich vermommen. Met welk doel wist hij nog niet, maar bij zijn weten .speelden in alle groote detectivehisto ries mannen met 'n valschen baard en valsch haar een beslissende rol. Willi ging dus aan het werk. Het kabel gat bevatte bijna alles wat hjj noodig had om zich onkenbaar te maken: lijm en werk, olie, roet en pikdraad. De zwarte zonnebril van den bootsman en de tropenhelm van Zweedïche Karei, maakten de uitrusting vol ledig. Willi had het vage gevoel, dat hem zijn eigen moeder niet zou kunnen herken nenHet werk kon nu beginnen! Allereerst zocht hij de hut van Iglhuff op. Het gevaar voor ontdekking was niet bui tengewoon groot, want de agent lag op het sloependek In eeiï ligstoel en was in gesprek met den eersten steward. Willi opende zopder omwegen schuifladen en koffers. Het eerste, wat hem in handen viel, was een pas. Die stond op naam van Frédéric Brouillard en bevatte de foto van den Zwitser Iglhuff. Hij was in Zuerich af gegeven. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2