Dagblad van Noordbrabant Zeeuwsche Editie Or. Goebbds roept op tot de totale oorlogsinspanning Aan onze lezers. GROOTE AANVAL OP CAEN. NEEBLANDIA-PERS 84e JAARGANG B MAANDAG 10 JULI 1944. No, 13035, 1 BLAD Abonnementen bcwneivland' bij vooruitbetaling per kwartaal 2 73. franco Rpc posl 3 *5* per w«ek (ultstuiiend bil nlet-postbestellthg) ïi cent Losse nummers 6 eenl. BewOsnucw- rwers 6 cent. Bijkantoren |e. Roosendaal, telefoon 2480® Bet gen op Zoom, lelefoop sztt Bijkantoren V/aalwIJU. telefoon 129; Goes, telefoon 2236: Hulst, telefoon 102. verschgnt eiken werkdag. Adv. geheele oplage 1-10 mm., kolom 42 mm., 2,00. elke mm. moer 20.e adv. van plaotset. aard uit N,-Br. ultsl. Br. ed. resp. f i.ro en 17 ct.. ld. Zeeuwsche ed. resp 80 c. en 0 c, Rfict zie tarief. Inzend, op adv.. welke de uitgevers te hunner beoordeelin^ rtlet verlangen aC fe geven, worden noch teruggegeven noch aan de inzcndet s van adv. uitgeleverd HERLEVEND ZUIDEN. V. De lachende gemeenschaps- mensch. (N.P.)Het is billijk,, dat wij bü het ge ven van een karakteristiek van de psycholo gie van den Zuiderling eveneens Jacq. Del- sing, den hoofdredacteur van .Frankenland'' aan het woord laten. .Leeft de Hollander met het hoofd, zoo zegt hij, de Zuiderling leeft met het hart. Beredeneert de Hollander zijn leven, de Zui derling leeft en handelt uit gevoelsimpulsen. In vergelijking met den Hollander is hü daardoor kinderlijker, misschien vrouwelijker dan deze. Hü is gauwer blü, spoediger be droefd en uit zijn stemmingen gemakkelijker. Hij neenït het leven zooals het komt, vooral de goede dingen en weet zich toch ook goed door de kwade dingen heen te slaan. Hij streeft er niet, gelijk de Hollander, naar, zijn leven volkomen te beheerschen en het te vor men haar zijn wil, maar laat het veeleer ko men, zooals het komt en tracht er dan iets goeds van te maken. Niet door met een ster ken wil het leven naar zijn hand te zetten, maar door het op te nemen met een blü hart en het mooi te maken door de goedheid van het .eigen hart. Hierdoor is zijn onver woestbare levenskracht en levensvreugde te verklaren. Het is vaak, alsof hij zich door het leven in 't ootje laat nemen: in weerwil van minder goede of zelfs slechte ervaringen, verwacht hij er toojh steeds het goede van. Deze levenshouding is in haar diepste we zen optimistisch. Juist hierdoor is de Zuider ling in staat, het leven humoristisch op te vatten: hij kan lachen &m het noodlot en dit in scherpe tegenstelling met den zwaar- wichtigen Hollander hij kan lachen om zichzelf. Hü vindt zichzelf, zijn eigen ge wicht, zij n eigen leed en verdriet vooral niet zoo belangrijk, dat er niet ook een lachje voor zou kunnen overschieten. Dit mdakt op den ander wek eens den in druk, dat we met alles den draak steken. Vooral als hij ziet, hoe luchtig de Zuiderling kan omspringen zelfs met de dingeh, die we toch tot onze heiligste bezittingen rekenen. Het is jammer, dat de Hollander deze hu moristische levenshouding niet kan aanvoe len: veel zou hem duidelijk zün. Hij zou dan beseffen, ''at het leven'van den'mensch van het Zuiden niet zoo licht en luchtig en ge makkelijk is als hü wel denkt. Want is de Hollander over het algemeen een man uit één stuk, die daardoor meer de conflicten tusschen zich en de buitenwereld dan de in nerlijke kent, de Zuiderling kent zeer vaak een innerlijke gespletenheid, die de oorzaak is van de vele innerlijke conflicten. Deze lost hü echter op en met behulp van zijn humo ristische levenshouding komt hij er over heen. IVaar men mag niet vergeten, dat achter onze spreekwoordelijke luchtigheid en ge mak van leven, achter dien lach en dien kwinkslag zeer vaak de innerlijke strijd schuil gaat, zij het al overwonnen of juist te overwinnen door den lach. Zou de Zuiderling werkelijk zoo luchtig en gemakkelijk leven als zoo dikwijls wordt voor gesteld, dan zou hij zich tevreden stellen met een oppervlakkig, eenvoudig, vegeteerend le ven etend en drinkend werkend, lachend en minnend zonder verdere behoeften dan die het eenvoudig voortleven vereischt. Maar juist de cultuur van het Zuiden be wijst, dat de Zuiderling moeilijker leeft dan de slechts één richtsnoer van handelen ken nende mensch, zooals die in het Noorden den toon aangeeft. Een der voornaamste trekken van het Zui delijk karakter is zyn artisticiteit, zün kunst zinnigheid. Niet eenvoudig in den zin, dat hij snel ontvankelijk is voor het schoone en dit graag in zich opneemt. Maar in den zin, dat hy in zich voelt den drang om iets te Scheppen. Deze drang, gepaard aan een door de ge aardheid gegeven geestelüke bewegelükheid, is er de oorzaak van, dat het cultureele le ven van het Zuiden dat heilig vuur, dat élan kent, dat het kenmerk is van allé waarach tige kunst. Er is bewogenheid, er is hart en ziel, al ontbregkt vaak de juiste techniek, die noodig is voor een geheel gaaf kunstwerk. Zoodoende komt men, indien men de te genwoordige cultuur van het Zuiden met die van Holland gaat vergelijken, gemakkelijk tot de verkeerde conclusie, als zou onze cultuur ten achter staan. Vooral als men, waartoe de Hollander uiteraard geneigd is, zuiver tech nische maatstaven gaat aanleggen, In feite is de toestand zoo, dat het mee- rendeei van de menschen met talent, dit ta lent .niet kan ontwikkelen. Daardoor is er in het cultureele leven inderdaad een teveel aan amateurisme, dat tevens een tekort aan waarachtig kunnen (gelukkig niqj uit on macht) inhoudt. Maar wat God zij dank be waard bleef, dat is een waarachtige innerhjke beschaving, die de innerlijke waarden hoo- ger stelt dan alles wat met de macht en de aantrekkingskracht van het geld samen hangt. Een andere trek in het Zuidelijk volkska rakter is het een fout? is de gcoote be scheidenheid van den Brabander en den Lim burger. Vooral als hij zich tusschen anderen bevindt. Hü treedt niet zóó op, dat men hem aanstonds houdt voor wat hij is en in geen geval zoo, dat men hem voor méér houdt, dan wat hij is. Eerder het tegendeel is waar: er zit meestal veel meer in, dan men zou ver moeden. Maar hü is veelal te bescheiden en te schuchter om zichzelf, zijn kunde, kennis op den voorgrond te plaatsen. Zoo zien we dan Noord en Zuid, of misschien beter West en Zuid, naast en tegenover ei kaar staan; als broer en zuster. Maar de» Thans ook een groot offensief in den Zuidelijken sector van het Oostfront. - Groote aanval op Caen. - Amerikaan- sche vliegtuigen boven Japan. Niet alleen het nieuws van de fronten, doch ook een rede, die dr. Goebbels in een stad in Oost-Duitschland heeft uitgespro ken, heeft gedurende dit weekeinde gc- j tuï^d van de zware belasting, waaraan de Duitsche legers in west, oost en zuid bloot staan. ,,Het Duitsche volk is in gevaar'', zoo heeft dr. Goebbels zijn 200.000 toeschouwers toege roepen, nadat hü den eisdi van ,,de totale oorlogsinspanning van elk individu en van het geheele volk met alle materieele en gees telüke reserves, die het ter beschikking staan" had uitgesproken. Goebbels zag „in groote deelen der tot dusver van de vijande- lüke luchtterreur verschoond gebleven ge bleven gebieden nog zeer aanzieniüke reser vekrachten aanwezig". „Deze moeten thans worden toegevoegd aan de vereende inspan ningen van het geheele Duitsche volk ten einde aldus het laatste deel van den weg naar de overwinning mogelijk te maken". Welke opofferingen daarbij van lederen Duitscher en iedere Duitsche gevergd worden, moge blijken uit deze andere zinsnede uit de rede: „Iedere Duitscher moet den sterk verlaagden levensstandaard in de door den luchtoorlog geteisterde gebieden tot maatstaf van zün eigen leven maken". Ook de Duitsche Zondagsbladen hebben een hernieuwd appéi tot de Duitschers ge richt om te breken met oude gewoonten per soonlijk comfort en privileges en gemakzucht „die niet meer in den tijd passen nu volk en land in een groot gevaar verkeeren". Dr. Goebbels heeft den militairen toestand openlijk onder het oog gezien, waarbü hij verklaarde het Duitsche volk voor sterk ge noeg te houden de waarheid te verdragen. „WÜ willen de moeilijkheden in het vijande lijke kamp zeker niet onderschatten, zoo be sloot dr. Goebbels, doch het moet ons dui delijk zün, dat de vijand even zware zorgen heeft. Oolc in Londen Washington en Mos kou kan men geen yzer met handen breken. Wij hebben alle reden de komende beslissin- de maanden met souvereine gelatenheid en in het bejvustzijn van onze materieele en moreele kracht tegemoet te zien". In het Oosten schijnt thans ook de strijd in het westelijk van Kowel te zijn uitge groeid tot eén offensief in grooten stijl. Hier trachten de roode troepen het Duitsche front naar het westen en zuidwesten open in scheuren om in de richting van Lublin en Lemberg door te breken. Hoe groot de opzet van de doorbraakpogingen is, moge blyken uit het feit, dat op een frontbreedte van 10 K.M. in een dag 172 tanks werden kapot geschoten, wat door Interinf als een nieuw record bestempeld wordt. Op het Wit-Russiscbe front is de strijd thans verplaatst tot bewesten de lijn Ba- ranowitsjeLida—Wilna; beide eerste plaat sen Zijn door de Sovjets veroverd, terwijl het Duitsche garnizoen in Wilna in gevechten gewikkeld is met den in de stad doorge drongen tegenstander. Dat de Duitsche be zetting ook hier een moeilijken strijd te voe ren heeft kan blijken uit het feit, dat de Sovjet-troei>en zoowel ten noordwesten - en ten zuidwesten van de stad zijn doorge drongen. Britten doorgedrongen bij Caen. De laatste berichten, die van Duitsche zü- de over den strijd in het Normandisêhe ge bied verstrekt zün. getuigen van het critieke stadium, waarin het gevecht om de stad Caen thans gekomen is. Zaterdagmiddag is de Britsche aanval vanuit het noorden en westen begonnen en met den gebruikelijken massalen inzet van materiaal gelukte hét den aanvallers tot vlak aan de stad door te dringen. Op dit smalle front hadden de Britten niet miner ,dan 12 divisies opgesteld. In de be richten, die Interinf onS zond, wordt thans niet meer van de stad Caen doch" van de puinhoopen van Caen gesproken. Datzelfde is trouwens het geval met het wegenknooppunt La Haye du Puits aan dsn westelyken vleugel van liet front, dat na verscheidene malen van bezitter gewisseld te zijn thans definitief in handen -der Ameri kanen is gekomen. Ook met hun stoot vanuit het gebied van Carentan in de richting van St. Lo hebben de Amerikanen eenige vorde ringen kunnen maken, doch omtrent de actie in de richting van Periers is niets meer ver nomen. Interinf maakt melding van een sterk verminderde luchtactiviteit in den nacht van Zaterdag op Zondag en schrijft dat o.m. toe aan het feit, dat de verdediging van Lon den tegen de „V I" het terugroepen van een deel der in Normandië gestationeerde lucht macht zou hebben noodig gemaakt. Een ANP-bericht zinspeelt inmiddels op een an der nieuw wapen, dat door de Duitsche ma rine in den strijd zou zijn gebracht, n.l. een duikboot, die een groot aantal torpedo's in een snel tempo kan afvuren,Officieele gegevens over zulk een maritiem nieuwtje zyn evenwel niet gegeven, r De beide andere Europeesche fronten in Italië en in Finland, blijven»van de verdedi gers, het uiterste vragen. In Italië blijven de Geallieerde vorderingen uiterst traag en er wordt in de Duitsche berichten nog eens gewezen op de belangrijke taak, die Kessel- rings troepen hier vervullen; den strijd rek ken en zoolang mogelijk de troepen van den vijand binden. De Finnen moesten in de laatste dagen weer op enkele van hun fron ten posities prijs geven; zoo slaagden de Sovjet-troepen er thans eindelijk in den reeds dikwijls mislukten overtocht over de Vuoksen-meren te forceeren. Er is tenslotte ook uit Oost-Azië nog eenig oorlogsnieuws te vermelden. Na hun actie boven de Bonin-eilanden zün Amerikaansche vliegtuigen van een Chineesch steunpunt ook weer eens doorgedrongen tot boven een der eilanden van het Japansche moederland, n.l. Kioesjoe waar o.m. de stad Nagasaki bezocht werd'. De actie was volgens het of ficieele Japansche bericht van geringen om vang. Bovendien verneemt men weer iets over de .offensieve actie der Geallieerden hhet ge bied van Nederlandsch Nieuw-Guninea. zy hebben thans ook -troepen geland op het eiland Noemfor in de Geelvinkbaai, waar zij zich van twee vliegvelden hebben meester gemaakt. BESCHIKKING. van den Generalkommissar fuer das Sicherlieits- wesen in zake het verkeer in de geïnundeerde gebieden. Op grond van art. 58 der verordening van OU derf Rijkscommissaris voor de bezette Neaer- een ging het steeds goed, al te goed, en de anderr door de historische ontwikkeling remd, heeft zich niet volledig kunnen ont plooien en zelfs aan haar karakter schade •geleden. De grootste belemmering voor de gezonde ontplooiing van het Zuiden is de staatkun dige ontwikkeling geweest.' de kleinstaterij van de middeleeuwen tot aan de Fransche Revolutie; de generaliteit; het keurslijf van den Holiandschen staat na 1830. De kleinstaterij deed den Zuiderling het oog voor het gróotere geheel verliezen. De met de kleinstaterij gepaard gaande oorlo gen en voortdurende wisseling van souverein maakten hem politiek apathisch en slechts bedacht op rust-endorde. De generaliteit lëferde den Zuiderling zijn meening voor zich te houden, ja en amen te zijn j^zeggen en neen te bedoelen. Iets, wat op den ander den indruk van onwaarachtigheid kan maken. Het keurslijf van den Holiandschen staat scheidde, wat bijeen hoorde, maakte mach teloos, wat vereend krachtig zou bloeien heel-Brabant en heel-Iiimburg, ge- Iandsche gebieden no. 1/1943 (Ordnungsschutz- verordnung) wordt het volgende beschikt: Art. 1. Het is aan alle personen verboden zich zonder bijzondere vergunning op te houden in de om militaire redenen geinundeerde gebieden in de bezette Nederlandsche gebieden. In het bijzonder is het betreden, rijden, baden, beva ren en het er heen drijven van vee verboden. Onder het verbod v&llen ook de zich in het geinundeerde gebied bevindende en dit gebied omgeverfde dijken, straat- en andere wegen. Voor kinderen tot en met 13 jaar zijn de ouders verantwoordelijk. Art. 2. Uitzonderingen van het verbod van art. 1 kunnen de Ortskommandanten voor het res sort van hun Ortkommandantur toelaten, wan neer een dringende behoefte aanwezig is. Er moet een strenge maatstaf worden aangelegd. Het verlof moet schriftelijk worden verleend en moet door den rechthebbende gedurende zijn verblijf in het geinundeerde gebied bij zich gedragen worden en aan tot controle bevoegde organen op verlangen worden vertoond. Wan neer men zich niet houdt aan de in de toe stemming vermelde beperkingen van tijd en ge bied of andere verplichtingen, zooals b.v. het op een bepaalde wijze kenmerken van het ge bruikte vaartuig niet nakomt, dan valt het ver blijf onder het verbod van art. 1. Art. 3. Het verbod art. l geldt niet voor leden van de Duitsche weermacht, de Waffen- SS en de Duitsche politie. Verder geldt het niet voor leden der Nederlandsche politie in dienst en voor vaartuigen, die van een Wehrmachts- dienststelle opdracht tot het verrichten van be paalde werkzaamheden in het geinundeerde ge bied hebben gekregen en waarvan de verant woordelijke inzittende een schriftelijk bevel daar onttrent bij zich heeft. Art. 4. Overtredingen van deze beschikking worden volgens art. 52 tier Ordnungsschutzver- ordnung gestraft met gevangenisstraf tot zes maanden en met boete tot 2000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf kan wor den opgelegd.- Art. 5. Deze beschikking treedt met haas af kondig ing in werking Den Haag, 8 Juli 1944. De Generalkommissar fuer das Sicher- heitswesen RAUTER. S.S.-Obergruppenfuehrer und General der Polizei. KENNISGEVING. In den laatsten tijd hebben burgers herhaal delijk letsel opgeloopen wanneer zij aan de sommatie van patrouilles' te blijven staan ter controle van hun persoonsbewijs niet voldeden en trachtte te ontvluchten. Patrouilles van de weermacht, de Waffen-SS en politie worden er#op uitgestuurd, omlaagge- sprongen vliegeniers, die, ten einde hun vlucht te vergemakkelijken, meestal burgerkleeding dragen, op te sporen. Wie een poging doet, zich aan de controle van het pertoonsbewijs te onttrekken door te ont wijken of te vluchten, stelt zich aarv het gevaar bloot, voor een vluchtend vijandelijk vliegenier te worden aangezien én als zoodanig te worden behandeld. In het eigen belang van ieder verdient het aanbeveling, op aanroep van een patrouille on middellijk te blijven staan en zich te legitimee- ren. De patrouilles hebben strenge orders, elke poging tot ontvluchten door het onmiddellijk gebriiik van wapenen te voorkom#n, De Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, FR, CHRISTIANSEN. General der Fiieger Met ingang van heden moeten alle couranten hun papierverbruik verlagen met 25%. waarbij de uitgevers vry werden gelaten deze bezuiniging te bereiken door het aantal abonné's te verminderen dan wel door opnieuw den omvang van de courant te beperken. Wü hebben gémeend in het belang van de lezers de laatste oplossing te moeten kiezen. Daardoor toch blijven wij in staat onze lezers da gelijks zij het op bescheiden wijze op de hoogte te brengen van het belang rijkste nieuws. Om tot de verlangde bezuiniging te komen zullen wij voortaan op Dinsdag, Woensdag en Donderdag verschynen met de helft van deze courant. Ook ia dezen beperkten verschijnings vorm zullen wij trachten onze taak zoo goed mogelijk te vervullen, waarbü wij op begrip vertrouwen voor onze moeilyk- heden. DE DIRECTIE. Gevechten in Wilna. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER 9 Juli <D. N. B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In Nomfondië ging de vijand nu ook op den vooruitspringenden frontsector ten noorden van Caen oves een breed front met sterke infanterie- en pantserstrüd- krachten tot den grooten aanval over. In de zware gevechten, die in den loop van den dag steeds meer in heftigheid toenamen, leed de vijand bijzonder zware verliezen aan dooden en gewonden. Het gelukte hem ten slotte, na het aanvoeren van nieuwe stryd- krachten ten noordoosten en noordwesten van Caen onze stellingen binnen te drin gen. Ook aan weerskanten van den weg Cau- mont-Caen ondernam de vyand na hevige vuurvoorbereiding sterke aanvallen, waarby hij plaatselijke, inmiddels afgegrendelde pe netraties kon bereiken. Tusschen Vire en Taute werd den geheelen dag verbitterd ge vochten. Met zware verliezen gelukte het den vijand hier zyn bruggenhoofd over de Vire naar het zuidwesten iets uit te breiden. De gevechten zijn ook hier nog in vollen gang. Ten noordwesten van Le Plessjs en ten zuid westen van La Haye du Puits viel de vijand herhaaldelijk vruchteloos aan. In het Fransche gebied werden 198 terro risten in gevechten* vernietigd. Door strijd middelen der Duitsche marine werden in de wateren van het invasiefront wederom een kruiser en een torpedojager tot zinken ge bracht, alsmede verscheidene andere schepen getorpedeerd. Een vijandelyk vliegtuig werd neergeschoten. Zwaar vergeldingsvuur blijft op Londen en zyn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn aanvallen met bijzondere kracht aan de Ligurische kust bij ^oiteiTa, ten noordwesten' van Siena en aan de Adriatiscbe kust voort. Hij werd echter na uiterst zware gevech ten geringe penetraties uitgezonderd, met zware verliezen afgeslagen. Bij de harde af- weergevechten der vorige week in den wes telijken kustsector heeft zich een in meer derheid uit Turkestansche vrywilligers be staande divisie infanterie met het er by be- hoorende Duitsche personeel voortreffelijk geweerd. In het Oosten is in het gebied van Ko wel de kracht der vijandelijke aanvallen toegenomen. De door- talrijke tanks en slagvliegers ondersteunde doorbraakpogin gen werden verijdeld, waarbij een vrij groot aantal vijandelijke tanks werd stuk geschoten. -In den centralen sector van het oostelijke front heeft zich de afweerslag- verplaatst naar het gebied ren westen van de landeng ten van' Baranowitsje en Molodetsjno. Aan weerskanten van Baranowitsje boden onze troepen taaien tegenstand aan de met over machtige infanterie- en pantserstrijdkrach ten aanvallende bolsjewieken. In het verloop van hardnekkige gevechten om Lida ging de plaats verloren. Het garnizoen van Wilna sloeg herhaalde, door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewieken af. Ten noordwesten van Wilna werden opdringende vijandelyke stHjkrachten opgevangen. Aan het front tusschen Dunaburg en Po lotsk ondernam de vyand als gevolg van de zware verliezen, die hij de vorige dagen ge leden had, slechts plaatselijke aanvallen die werden afgeslagen. Bij de gevechten der laatste dagen in den sector van het Narotsjmeer heeft zich het Legerpioniersbataljon (mot.) 505 onder bevel van kapitein Wolf door bijzondere dapper heid onderscheiden. In den afgeloopen nacht bestookten Duit sche gevechtseskaders de stations Koroston, Sarny, Rowno en Olews met talrijke bri sant- en brandbommen. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gister ochtend buitenwijken der stad Weenen aan. Er ontstond schade aan gebouwen en de be volking leed verliezen. Duitsche en Hon- gaarsche Iuchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigde 30 vyandelljke vliegtuigen, waar onder 26 viermotorige bommenwerpers. Des nachts wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op het Rynlandsch-West- faalsche gebied. Duikbooten brachten 2 sche pen met 11.000 brt. inhoud tot zinken". Heden moet verduisterd worden \<an 22 uur tot Dinsdag 5.45. Maan onder 19.44, op. Dinsdag, 0,44 uur. Laatste Kwartier Woensdag 12 Juli.

de Stem | 1944 | | pagina 1