gemengde berichten OFFICIEEL NIEUWS provinciaal nieuws Mededeeüngen Plaatse!. Distributiediensten locale berichten fiIm-agenda AERODYNE SEVAR prov. agenda KERKELIJK LEVEN sportnieuws. Indertijd, aan Kaap Corross Stimson bq den Paus, SPT meldt uit Rome aan het Hbld.: Henry Stimson, de Amerikaansche minister van oor log is Woensdag door den Paus in audiëntie ontvangen. De samenkomst duurde een half uur Later op den dag bracht Stimson een bezoek aan den pauselijken kardinaal-staats- secretaris Maglione. De Sumatra gezonken? Naar SPT uit Berlijn aan de NJt.C. meldt, is de in geallieerden dienst varende Neder- landsche kruiser Sumatra (6670 brtj op een mijn geloopen en waarschijnlijk gezonken. Al dus hebben leden van de bemanning, die de Noord-Fransche kust hebben bereikt, mede gedeeld. De Sumatra, een zusterschip van de in de Javazee ondergegane Java, is in 1925 in dienst gesteld. Het schip werd gebouwd op de werf De Schelde te Vlissingen, Puddingpoeder met zand. Twee firman ten van een Amsterdamsche bedrijf T. van B uit den Haag en J. B. uit Bloemendaal, brachten in 1942 onder den naam „Ria" pud dingpoeder in den handel, dat na onderzoek door den keuringsdienst voor waren zand bleek te bevatten. Er waren zakjes met twee proce«t zand maar ook wel met 6"procent. Wegens overtreding van de warenwet had de Haai'leemschekantonrechter beiden ver oordeeld tot f 100,boete, van welk vonnis zij in hooger beroep gingen. Voor de-recht bank deelden zij mede, dat het puddingpoe der voor een belangrijk deel bestond' uit crocusbollenmeel. Zij kochten groote partijen bollen en blijkbaar heeft een der partijen veel zand bevat, dat volgens hun verklaring bui ten hun schuld in het puddingpoeder terecht is eekomen. Zoodra zij bemerkten dat er iets niet in orde was, hebben zij de pakjes uit den handel teruggenomen, waardoor zii eenige duizenden guldens schele leden. De officier van justitie vroeg 'tegen beiden 560 gulden boete subs. 60 dagen hechtenis De keurige coupeur. Een keurige man was die coupeur! Echt een heer, en een man ook, waar je op bouwen kan. Zoo dachten al- thans vele Amsterdamsche caféhouders over een 54-jarigen kleermaker die veel in café's rondzwierf en de vertrouwde was voor alle kleedingproblemen. Van vertrouwde werd hij spoedig hier en daar Ujfkleermaker d.w.z. hii kreeg lappen stof mee om er een costuum van te maken Wel nam hij' overal consciën tieus de maat der bestellende caféhouders maar- met een costuum verscheen hij nimmer Zijn systeem was n.l. de lappen stof in geld om te zetten en dat geld weer in jenever. Waarbij hij zich dan weer in de gun'st van andere caféhouders drong. Het spelletje is nu uit. De coupeur zit. Maar het geld is opgegaan, zii het dan hoofdzakelijk in de laden van collega's der gedupeerden. Inbrekers voerden den waakhond dronken. Aan de annalen der criminologie is een nieuw hoofdstuk toegevoegd Inbrekers heb ben kans gezien in de Lairessestraat te Am sterdam een waakhond dronken te voeren, Het beest had blijkbaar een rustieren dronk, want het heeft na zijn .jeneverrantsoen geen kik meer gegeven en de inbrekers in de gele genheid gesteld, rustig het heele huis leeg te slepen! De inbraak was gepleegd op een middag dat de bewoners afwezig waren. Met onge looflijke brutaliteit moeten de dieven te werk gegaan zijn. Er is voor de alleenstaande villa een vrachtauto gearriveerd, de mannen zijn naar binnen gegaan en wilden het heele huis leegsleepen. Toen is waarschijnlijk de waak hond op hen toegesprongen. De politie ver moedt dat een der inbreker den hond een flesdh jenever naar den kop heeft gegooid, om het dier buiten gevecht te stellen. De flesch brak echter en de hond heeft daarna aldus de theorie van de recherche, de jenever opgelikt. Dat vocht moet het dier zoo goed bevallen zijn, dat hij boven-zijn theewater kwam en tenslotte ln een roes is ingeslapen. Dg} morgen na de inbraak, toen de bewo ners terugkeerden, vonden zij hun waakhond1 versuft in de gang liggen. Het dier rook naar drank en de scherven van een flesch lagen om hem verspreid. Maar ernstiger was de ontdekking die de bewoners deden toen zü een inspectietocht door het huis ondernamen. De inbrekers hadden gewoon voor verhuizer gespeeld Voor ettelijke duizenden guldens aan dames- en heerenkleeding tapijten, vloerkleeden en meubelen was verdwenen. Het is een won der, dat geen der omwonenden argwaan heeft gekregen. Deze diefstal moet op klaar lichten dag met behulp van een vrachtauto en een groote ploeg mannen gepleegd zijn.l Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. (Volk). Hoofdredacteur Neerlandiapers: H. v. d. Broeck, Maastricht. Plaatsvervangend hoofdredacteur, binnen- en buitenland: P. Alberts, Breda. Gewestelijk en plaatselijk nieuws: W. v. d. Velden, Breda Kultureel nieuws: E. Schul, Breda. Sport: W. van Beek, Breda Verantwoordelijk voor de advertenties: E. H.- B. Brader, Breda. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde te worden gekeurd voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon te Amersfoort, Landstorm Ne derland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden ge durende verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de WaffemSS kan ieder worden die na tenminste één jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslagge vend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag,i karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra le vensmiddelen, etc. Eveneens verstrekken alle in lichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, «Hengelo^schestrèat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haa'g, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Waehtbataillon te Amersfoort, welke dienst doet in Nederland,'kan men zich op bo venstaande keuringen melden. 13 Juli 8-12 uur, Rotterdam, Deutsche Ober- schule, Westerlaan 1; 14 Juli 8-12 uur. Den. Bosch Hojel Noord-Brabant, Markt 45; 14 Tuil 15-18 uur Venlo, Deutsehes Haus, Egmondstraat 16; 15 Juli 8-12 uur Arnhem, café Royal; 16 Juli 8-12 uur Zwolle, hotel Gijtenbeek; 17 Juli 8-13 uur, Amsterdam,* Dam 4; 18 Juli 8-12 uuivUtrecht N.V. Huis, Oudegracht 245; 18 Juli 15-17 \f Amers foort, SS Wachbatl. 3 Leusderweg. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. De nieuwste frontkrant wordt, in gezelschap van den compagniehond, met groote aandacht gele zen. (SS-PtK.-Rottensteiner-O.H). DISTRIBUTIEKRING HONTENISSE Indiening naamlijsten bijzonderen arbeid. De naamlijsten voor bijzonderen arbeid dienen vóór 15 Juli in drievoud bij de plaatselijke dis tributiediensten te worden ingeleverd. 755-o Faillissementen. Vernietigd; 12 Juni: Aloysius de Cock, landbouwer. Heerenstraat A 131 St. Jansteen Geëindigd: 1 Juli: Chr. Dressaars, den Bosch, Ophoviuslaan 49. (Door het in kracht van gewijsde gaan van de homologatie van het accoord) Zij die slaagden. Bij het te 's-Gravenhage op 26 en 27 April (schriftelijk gedeelte) en op 27 Juni (mon deling gedeelte afgenomen examen .Gemeen te Administratie slaagde de heer A. A. Fer- mont, ambtenaar der secretarie te Pynacker. Axel. Burgerlijke stand Juni 1944. Huwe lijksvoltrekkingen: Gelein Kaijzer 29 jaar en Aaltje de Visser, 25 jaar. Joris Wisse 50 jaar (van Zaamslag) en Hendrina Houg. 41 jaar. Maarten Witte 46 jaren, en Tanneke Comehssen 36 jaren. Adriaan van Dixhoom 31 jaren en Catharina van Langevelde 28 jaar. Josephus Sijs 63 jaar en Leonia van Rumste 55 jaar. i Geboorten: Neeltje. dochter van Pieter VerstraeteOppeneer Levina. zv Adriaan van de WegKolijn. Adriaan zv Krijn Ha> melinkGeelhoedt. Elisabeth dv Pieten Heijsdlik—van Elswiik. Overleden: Marinus Wolfert 35 jaar echtgenoote van Elisabeth Hamelink, Jan van Drongelen, 92 jaar, weduwnaar van Cor -nclia Schuitvlot. Gom in Zeeland vertoeft een konijn te stelen uit een hok, dat op het erf stond van den heer Schippers te Kloetinge. De strooper had zijn buit reeds te pakken, toen hij ontdekt werd. Omwonenden sloegen alarm en terwijl de po litie werd gewaarschuwd begonnen enkelen 'n achtervolging in te zetten. Als 'n haas schoot de dief met zijn konijn de richting Goes in en op het Stationsplein wist hij zijn vervolgers op een dwaalspoor te brengen. De Goesche politie vealeende daarop haar assistentie en de agent-rechercheur, die Met Trompstraatje binnenliep, vernam van een bejaard vrouwtje de weduwe Winterswijk, dat 'n vreemde mari haar woning was binnengekomen, toen zij in haar tuintje was en nergens meer te zien was. De politieman ging de woning binnen. Beneden was geen spoor van den. indringer te vinden, maar boven trof hij den onthut sten „veedief" op een slaapkamer aan; hij gend zat hij op den rand van een ledikant. De man bekende zijn misdrijf; het konijn, had hij tijdens zijn vlucht weggeworpen. Hij werd overgegeven aan een inmiddels uit Kloetinge gearriveerden marechaussée. Burg. stand. Gehuwd: I. Dorst 27 j. en P. Geelhoed, 25 j. (Z.) Middelburg. P. Roth t Donderdagmiddag werd op de alg. begraafplaats het stoffelijk overschot van den heer P. Roth, ter aarde besteld. De thans overledene, die buitendienst-ambtenaar was van den Raad van Arbeid, heeft op het gebied der soc. verzekering baanbrekend werk verricht en genoot daardoor algemeene be kendheid. Aanrijding. De melkslijter J. K. deed bij de politie aangifte, dat een vrachtauto een aanrijding veroorzaakte, waardoor zijn trans- ernstig beschadigd. De melk ging verloren. De politie stelt een onderzoek in. Verkeersovertreding. A. S. A. reed met een bespannen voertuig in de Korte Noord- straat in een voor het verkeer verboden rieh- ting. Hij ontving daavoor een pólitieele waar schuwing. Een koe met een gouden ring. De slager H. vond in de maag' van een"koe een gouden ring. Een moeilijke kwestie om daarvan den vroegeren eigenaar op te sporen. Kindje aangereden. Door onverwacht wegloopen van zijn moeder, werd op de Vlas- markt een driejarig kindje door een vracht auto aangereden. Door krachtig remmen van den chauffeur werd voorkomen, dat 't kindje werd overreden. Het kindjq. bekwam een hoofdwonde. Den chauffeur treft geen schuld. Sas van Gent. Burgerlijke stand. 1 t.m. 30 Juni. Gebo ren: Iriks zv R. Scheffer-Kersbulck; Rudol- Shus zv J. Goossens-Vervaet; Ortwina dv J. reyt-v. Cr'aenenbroeck; Ronald zv R. Noët- Schinckels; Gustave zv J. Roeland-Henrion; Charles zv A. van de Bilt-Coone. Gehuwd: J. Vincken 28 jaar en J. Stof- feris 20 jaar. Overleden: Walraven i9 jaar. Terneuzen. Te dure aardappelen Dat de groentehan delaren het met de voorschriften zoo nauw niet nemen blijkt uit het feit dat bü een grondige controle niet minder dan 16 hande laren werden gesnapt wegens aardappelen zonder bon en tegen te hooge prijzen verkoo- pen. Vlissingen. Parochienieuws. Zondag 6e Zondag na Pinksteren. De H.H. Missen ziln om half acht negen uur en om elf uur de Hoogmis Onder deze H. H. Missen wekelijksohe schaal- collecte. Om zes uur Lof. Maandag: De H. Missen zijh om half acht en negen uur. Geen H Mis om zeven uur. AXEL 'T- CENTRUM. Scheppingsdrang (8-9 Juli). Hier wordt een kunstenaar geteekend naar het werkelijke leven. GOES GRAND: De waardin van het witte paard (7-9 Juli). HULST BIOSCOOPGEBOUW. De Vlaschaerd. (8-9-0 Juli). Naar Stijm Streuvels beroemde roman „De Vlaschaerd". OOSTBVRG BEURS. Drie weken huisknecht (8-9 Juli). Een verhaal, van een aan lager wal ge- rakenden kasteelbewoner. Rijkskeuring alle leeftijden. De man op den achtergrond (12 Juli). Een spannende detectivefUm rondom een geheimzmnigen moord. TERNEUZEN LUXOR. De man op den achtergrond (7-10-11 juli)Tonelli. (8-9-12 Juli. Een spannende circus- en variété-film. Rijkskeu ring 18 jaar. VLISSINGEN ALHAMBRA: Avontuur in het Grand Hotel (7- 10 Juli. Rijkskeuring 18 jaar. Met een 30 volt kunt U bij een prettige verlichting ook onderstaande apparaten gebruiken. 12-o GENTSCHESTRAAT 24 HULST. ZATERDAG 8 JULI Terhole: Kermisschieting bij J. de Cock, .17 u. ZONDAG 9 JULI Zandstraat: Schieting op de staande wip bij A. Meert' om 15 uur. Sas van Gent: Priisschieting bij P. Goethals, café Noordstraat, om 15 uur. Sas van Gent: Prijsbolling bü wed. Begijn, om 14 uur. Heikant; Gaaibolling bij Aug. Boogaert om 16.30 uur. Kapeliebrugj, Schieting bij Aug. Haegeman, om 15.30 uur. Hulst: Schieting bü O. Neefs, om 15.30 uur. St. Jansteen: Schieting Ir» café „Verdun" bü C. Pieters, om 15.30 uur. Clinge: Sohieting op de staande wip bü Pol. Weemaes voor de vrienden van Nieuw Na men, om 15.15 uur. Koewacht: Schieting bü René van Grem- berghe, om 15.30 uur. 't Kraaike; Kermisschieting bij F. de Vülder, om 16 uur. MAANDAG 10 JULI. Koewacht: Schieting bü René van Grem- berghe, om 15.30 uur. 't Kraaike: Kermisschieting bü F. de Vijlder, om 17 uur. Zulddorpe: Schieting bü Ed. de Ridder, om 17 uur. LITURGISCHE KALENDER. Zondag 9 Juli. Groen. 6e Zondag na Pinkste ren. Tijdeigen. Mis Dominus, 2e geb. H.H. Mar telaren van Gorcum (Nederl.) Credo. Prefatie van de H. Drievuldfgheid. Haarlem, 3e geb. Oct. Kerkwijding. Maandag 10 Juli. Rood. H.H. Zeven Broeders, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Haarlem. Wit. Stetaafdag van Kerkwijding. Mis Terribilis, 2e geb. H.H. Zeven Broeders. Credo. Dinsdag 11 Juli. H. Pius I. Nieuwe Mis van H. H. Pausen, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Breda.-Wit. Zegepraal. H. Norbertus (Ned.), 2e geb. H. Pius I (nieuwe Mis). Overal. Prefatie van de Apostelen. Woensdag 12. Juli. Wit. H. Joannes Gualbertus, 2e geb. H.H. Nabor en Felix. Donderdag 13 Juli. Rood. H. Anaeletus. (Nieu we Mis van H.H. Pausen), 2e geb. A cunQtis, »e naar keuze. Overal prefatie der Apostelen. Vrijdag 14 Juli. Wit. H. Bojjaventura, Credo. Haarlem. Wit. H. Marcellinus (Ned.), 2e geb. H. Bonaventura, Credo. Zaterdag 15 Juli. Haarlem en Breda. Wit. H. Henrieus, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Den Bosch. Wit. H. Plechelmus (Ned.), 2e geb. H. Henrieus. Van Amsterdam won van Schulte Op de Etadionbaan te Amsterdam zijn de re vanches verreden van de Nederlandsche wieler kampioenschappen op de baan. Bij den sprint der amateurs yras de groote ver rassing dat de algemeen kampioen van Neder land, Kropman, in Bijster zijn meerdere moest erkénnen. -- Bij de beroepsronners eindigden Remkes, ven de Vijver en Smits gelijk. In den extra rit had van de Vijyer spoedig zijn kruit verschoten en moest zich terug laten val len, waarop zich de eindspurt ontspon tusschen Remkes en Smits. Verder dan het voorwiel van Remkes kwam Smits echter niet, zoodat de kam-~ pioen op prachtige wijze bewees zijn titel waar dig te zijn.* De revanche van het kampioenschap over 60 km voor1 profs, was weinig emotioneel. Van Amsterdam behaalde een prachtige overwinning door in een feilen eindsprint allen van zijn wiel te schudden, Schulte incluis. FEUILLETON Avopturgnrcw.n .an Wctdci )8re Liiddtckei 60) - In het eerste half uur slenterden de derde officier, die een Zuidzee-liedje floot, machi nist Schucht, die foeterde op zijn sigaar, die niet trok, en Robert, het zwijntje, voorbij. Daarop dook de matroos Willi Noohundnocn met Mechelt op. „Goud?" zei Hanne Mechelt. „Het is beslist voor onzinnig. Laat Iglhuff buiten spel, Wil li! Die kermis onschuldig." „Zoo? Denk je? siste Willi terug. „En die brief dan: „Ik denk dat wü dien kerel het best 's nachts over boord kunnen wippen zoo mogelük nog voor Monrovia...." Herin ner je je dat niet meer? Geloof me gerust: Die kerel is een geboren moordenaar! Wis en waarachtig! Zoo waar als ik een geboren speurder ben! Die vent sehrüft toch niet voor de grap zoo'n verhaal over goud en zoo meer? Neen, mün waarde ik laat je niet meer los! Het spüt me, maar ik moet je er aan herinneren, dat ik een paar rare dingen van je weet. Als ik die aan de groote klok hang pas dafi op je tellen!" „Onzin!" bromde de passagier Mechelt. „Dat heb ik toch allemaal zoo maar verteld. Ik denk er volstrekt niet aan in Lagos van boord te gaan". „Dat zeg je nu!" spotlachte de matroos. Dan bogen beiden om de gebouwtjes op het middenschip naar stuurboord af. Görrfc begon van opwinding zachtjes te fluiten. Het loonde werkelük de moeite hier en daar even muisje te spelen. Een mensch moest dat vaker doen! Hij nam een pruim uit zün zak en begon met smaak te kauwen De Zwitser Iglhuff kwam kort nadat het elf uur geslagen had uit de salon. Hü was alleeh. Görres trad kordaat op hem toe. Hü zou gemakkelük spél hebben met dezen kerel thans, nu hü zoo een en ander van hem wist. Hü zou MJeen maar den juisten toon moeten vinden; En dien juisten toon vond de stoker Görres. HU gaf den agent een lichten duw in de knieholte zoodat hü een weinig doorknikte, porden hem in zün ribben en vroeg: „En, Mistei' hoe gaan de zaken?" De man glimlachte verlegen en boog. „O, dank U", antwoordde hij aarzelend. „Het gaat". Hij nam de cigaret, welke Görres hem aanbood en stak die aan. „En hoe gaan uw zaken, mijnheer?" informeerde hij hoffe- lük. De kleine stoker viel direct uit. „Er zit erg de klad in op deze reis!" bromde hij boos. „Mijn waren zijn nergens veilig. Altijd komt er ergens een hansworst en morrelt er in rond." „Zoo!" deed de Zwitsêr geïnteresseerd. Hü bewoog schokkend en stüf een paai' ledema ten, ,liet het hoofd tusschen zün schouders zinken en blies zün wangen op. Görres overlegde even. Was deze kerel bang? Of wilde hü brutaal worden? Een ko misch type was deze Iglhuff. Jammer dat hü niet zeker wist, van welken geest de man bezield was! Misschien kon hü wel meedoen in diens zaken. ZU schenen ongetwijfeld Ioo- nender. Het ging er om hét zoo juist ge hoorde zoo handig mogelijk uit te buiten „Die zaak met het speelgoed is natuurlijk geen groote affaire," begon hü. „Ik wilde mij op deze reis eens vermaken en doe de zaken zoo voor mün plezier. Ik zou graag weer eens Aan een loonender affaire deelnemen Hü zweeg opzettelyk even en ging dan ge wichtig voort: „Goud, bijvoorbeeld, zou een artikel zün, dat me wel zou kunnen beko ren...." „Ja, ja: goud!" knikte de zigzag. „Dat is altijd de moeite waard. Ik ben terloops een zaak begonnen. Op zichzelf spreek ik daar wel niet graag over, want ik ben ook nog maar een beginner „O, alstublieft, niet al te bescheiden!" bracht Görres in het midden. „Tenslotte zal het ding toch wel eenige winst beloven, als er een man voor over boord moet gaan vóór Monrovia, als ik mü goed herinner." Deze troef zat! De Zwitser draaide zich bü dezen zin om en staarde den ander ver baasd aan. „Dus U hebt dien brief gevon den?" „Ja, dat heb ik", loog de stoken „Pech, hè?" „Neen, neen dat beteekent nietP' bracht de zigzag er tegen in. „Ik heb hem dadelük opnieuw geschreven. Hij moet alleen eenigs- zins merkwaardig geklonken hebben ik be doel: die zaak met het goud en den man, die vóór Monrovia verdwünen moest." Wordt vervolgd).

de Stem | 1944 | | pagina 2